Algerijnse rebellen bereid in Parijs te komen praten MAAR: gevangen leiders als onderhandelaars aangewezen Streeft de C.V.P. naar een coalitie met socialisten? Toestand van het u.l.o. is zeer zorgwekkend Caterina Valente slaagt glansrijk in zeven talen Belgisch echtpaar omgekomen op „kruispunt van de dood" .w. Citroen G0GG0M0BIL HOFMAN J. J. v. Kooten Kryptische taal van de president Teneinde oplossing der Congolese kwestie te vergemakkelijken Waaghalzen aan het werk 2827 nieuwe leerlingen wegens ruimtegebrek afgewezen Difterie-epidemie in Zuid-Limburg Trein ontspoord Auto verleent geen voorrang Het weer Pogrom tegen Chinezen Boze waan Hulp aan spijtoptanten ANTWOORD AAN DE GAULLE EEN KAAKSLAG Kard. Feltin erkent genezing te Lourdes DREIGING VAN KABINETSCRISIS RAS-ECHT CIRCUSKIND Vijf sterfgevallen Geen persoonlijke ongelukken ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 o 83ste JAARGANG No. 30373 A. J. ROTTEVEEL'S automobielbedrijf Dr D. Bakkerlaan 12-16 Blnemendaai Tel. 57500 57501 (K 2500) :aler Op station Deventer Chinese diplomaten uit West-Java geweerd Ook voor prima service Suède damesjasjes in kleuren Hier en daar mist Het weer in Europa - BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnemenien 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Dirèctle: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr». H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, t 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. 21 nov. Gisteren heeft de to geheten voorlopige regering van de Algerijnse republiek officieel gerea geerd op president De Gaulles jongste stellingnanie inzake Algerije en middels een communiqué doen weten dat zij ..erop bedacht de oplossing van het Al- geriinse vraagstuk te bespoedigen" heeft besloten „ann de heren Ait Ah- 'ued, Ben Bella, Gacheraf, Bondiaf en Kider de opdracht toe te vertrouwen om met de Franse regering besprekin gen te voeren over de voorwaarden en waarborgen voor de ten uitvoer leg ging van de autodeterminatie." In een andere inleidende passage van het com muniqué had de voorlopige regering be- toogd dat verscheidene verklaringen J«n verantwoordelijkheid dragende Fransen ..met name van de eerste mi nister. van de minister der strijdkrach* V"en van de algemeen gedelegeerde der Franse regering in Algerije, aan de autodeterminatie iedere zin hadden ont- nomen;weshalve garanties ten aanzien van de modaliteiten van een vrije volks raadpleging meer dan ooit noodzakelijk waren." Dit is zeker niet het antwoord dat de van dag tot dag meer optimistisch ge worden indrukken van de Franse speci ale verslaggevers in de Tunesische hoofdstad waar de „voorlopige Alge- rUnse regering" in beraadslaging bii- ®en was hadden doen verwachten. Het meest sensationele element in het antwoord is dat de door de „voorlopige p'gerijnse regering" aangewezen even- •hele onderhandelingsdelegatie in haar geheel wordt gevormd door de vijf op ?et Isle d'Aix door de Franse autoritei- jHi gevangen gehouden opstandelingen- (|*ters, niemand meer en niemand min- 4. k De meeste verbreide eerste reac- t e,in de Parijse politieke en journalis- iso'q milieus is dan ook geweest, dat b et voorlopige Algerijnse regering" willen „j? bewind een kaakslag had kunnen h^rt1' moeilijk iets beters had Een vooraanstaand Iü2222ï?ri3p va" ..midden-links' suggereerde dat bij wijze van antwoord de Franse regering harerzijds de bewa kers van het fort op het Isle d'Aix zou aanwijzen voor het voeren van de on derhandelingen. Commentatoren, die het initiatief van de „voorlopige Alge rijnse regering" op zich blijkbaar toch niet zo volkomen gek vinden, achten het uitgesloten dat de Franse regering er op in zou kunnen gaan, alleen al met ket oog op de reacties in de Europese activistische milieus van Algerije. Ben Bella alléén, of een delegatie waarin van de gevangenen van het Isle d'Aix Ben Bella zitting zou hebben, zou wel licht iets zijn. Bijzonder opvallend is aan het com muniqué uit de Tunesische hoofdstad voorts, dat het in het geheel niet ge waagt van besprekingen over een be stand, doch uitsluitend van besprekin gen over de modaliteiten en waarbor gen van de autodeterminatie; al kan men het er met enige goede wil voor houden, dat. in de bedoeling van de voorlopige Algerijnse regering, een Prealabel gesloten bestand vanzelfspre kend als behorend tot de bedoelde mo daliteiten wordt gerekend. In ieder ge val blijkt, dat de voorlopige Algerijnse '•■gering in eventuele discussies priori teit wenst te geven aan het politieke Probleem der autodeterminatie en aan de daarvoor nodige volksraadpleging. Het uitdrukkelijk geformuleerde officië le Franse standpunt is daarentegen, dat men bereid is te onderhandelen over het militaire „hoe" van een be stand. Eerst daarna, „wanneer het ogenblik gekomen is" volgens de door de Franse president. De GauUe7„P U november gebruikte woorden zón met „alle beianghebbenden" ove"'de moX PARIJS, 21 nov. (KNP) Kardinaal f-e'tin heeft gisteren een decreet gepu- "«'ee.rd dat 14 november is gedateerd, |.v'r',i hij de genezing van mejuffrouw 19 augustus 1945 te «22* geschiedde, miraculeus ver- ..WorJ' moet", aldus het decreet, der» toegeschreven aan de bijzon- de Tussenkomst van de H. Maagd bij krot van Massabielle". nJp genezing van mejuffrouw Y von ken 7rnier heeft zich ais volgt voltrok- het\ p 12 iuni 1940 geraakte zij tijdens ïnetTrk °P een fabriek in Montlugon een i.ar linkerarm bekneld doordat riem haar greep. De hele H;- 1 onderzoeken werd officieel me- orm y^rd lam •T f greep, en gevoelloos. Na een vastgesteld, dat mejuffrouw als ]tuer -.moest worden beschouwd le on ende aan een algehele function0 2on.,'macht van de linkerbovenarm' maóTÏ eniS resultaat heeft zij tot 22 lisch- ,e een elektrische radiotherapeu- IVtei, behandeling ondergaan. «U», T. rouw Fournier is echter op 19 deva? ,s 1945, tijdens de nationale be- »?he»n naar Lourdes plotseling geheel chw n na onderdompeling in de pis- l7h'dG"s. de verklaringen van het Bu- n rhaafs Constastatidns te Lourdes, na onderzoek opgesteld, is de ge- s'ahd van mejuffrouw Fournier tot der gekomen „in één ogenblik en zon- ralveh .ik van geneesmiddelen; der- hare er geen enkele aanvaard- hezing-.6 sche verklaring voor deze ge- Seven ^ehele dossier is daarop doorge- Van dnw?7 T internationale comité ne com»' daarna naar de diocesa- arUs van de aartsbisschop van stotsom <gekomen'.GS ZÜn t0t de" liteiten van de volksuitspraak beraad kunnen worden gehouden. Het ligt, alles bij elkaar, dan ook wel voor de hand, dat men te Parijs betwij felt of het antwoord van de voorlopige Algerijnse regering geëigend is en ais geëigend bedoeld om de onderhande lingsprocedure voor het verkrijgen van het einde der vijandelijkheden in Alge rije verder op weg te helpen. De uit werking ervan zou eerder kunnen zjjn dat een dergelijke procedure weer voor geruime tijd wordt geblokkeerd. Het communiqué zou dan vooral beoogd hebben een gebaar te zijn aan het adres van de Verenigde Volken om daar door De Gaulles autodeterminatie-projecten verloren diplomatiek terrein te herwin nen. Aan officiële stellingname heeft zich in de Franse hoofdstad nog niets an ders voorgedaan dan, tegenover hem ondervraagde journalisten, de summiere verwijzing van premier Debrê naar pre sident De Gaulles verklaringen van 16 september en 10 november jl. President De Gaulle zelf, die onvermoeibaar zich weer eens op tournee bevindt ,,in de Franse provincie" Lotharingen en de Elzas ditmaal heeft te Colmar, toen hjj reeds kennis had genomen van het communiqué vanuit Tunis, in het openbaar aldus gesproken: „Wij zien het perspectief zich voordoen oh, ik kan niet zeggen op welk ogenblik van een vrede in Algerije. Wij hebben tot hen, die vechten, gezegd dat wij vre de willen sluiten. Het hangt slechts van hen af of zij de weg nemen, die wy hun hebben aangewezen. Natuurlijk spreek ik van hen die vechten en niet van hen, die zich buiten gevecht bevinden. Daar na zal er, de een of andere dag, de kal mering der geesten zijn, vervolgens de verzoening." Deze uitlating van De Gaulle klinkt niet zo rondweg optimis tisch als uitlatingen die het publiek op eerdere etappes van zijn tournee, eer gisteren en woensdag, van hem had mogen vernemen. De uitlating van Col- mar is ook uitgelegd als een zinspeling op de gevangenen van het Isle d'Aix, die ipso facto buiten de gevechten staan. Maar staan tenslotte ook de le den van de voorlopige Algerijnse rege ring niet buiten het gevecht? Vermelden wjj over de gevangenen van het Isle d'Aix tenslotte nog, dat Ben Bella „vice-president" der voor lopige Algerijnse regering is en de vier anderen er deel van uitmaken ais „ministers van staat". Via de Marokkaanse advocaat van Ben Bel la, Chérif, onderhouden zij geregeld contact met het op vrije voeten zijnde deel van hun „regering", in het bij zonder met „premier" Ferhat Abbas. Ben Bella geldt evenals Ferhat Ab bas als een „gematigde". Al deze vijf opstandelingenleiders werden op 22 oktober 1956, toen zij per door de sul tan gecharterd vliegtuig op weg wa ren van Rabat naar Tunis, geschaakt. De Franse piloot bracht het toestel op bevel van het Franse hoofdkwartier in Algerije aan de grond op het vlieg veld van Maison-Blanche bij Algiers. Ben Bella is een gewezen onderoffi cier van de Franse Noordafrikaanse strijdkrachten met, naar het heet, een briljante staat van dienst in de campagne in Italië (Monte Cassino) onder maarschalk Juin. In 1945 werd hu tot loco-burgemeester van Marnia in het departement van Oran benoemd. Enkele jaren later was hij aangesloten bij een clandestiene anti-Franse ver zetsorganisatie; hij werd tot levenslang veroordeeld wegens een gewapende overval op het hoofdpostkantoor van Oran, maar w'st in 1956 uit de gevan genis te ontsnappen. Ait Ahmed geldt als de financiële specialist van de re- bellenleiding; hij is de zoon van een rijke caid. Khider is een gewezen depu- té ter Franse Nationale Vergadering. Lacheraf is doctor in de medicijnen en geldt als de „intellectueel" van het na tionaal bevrijdingsfront. Boudiaf is een organisator. Hij heeft aan het hoofd gestaan van de terroris tische organisaties in het gebied van Constantine en van hem is de verde ling afkomstig van Algerije in Willa- yas, zoveel als de operatiezones van de nationalistische strijdkrachten. Alle vijf behoren tot de „negen historische leiders" die tot het ontketenen van de opstand besloten. (Van onze Brusselse correspondent) Met een dag BRUSSEL, 21 nov. Met een vertraging op het oorspronkelijke sche ma vertrekt de minister voor de Con go en Roeanda-Oeroendi, De Schrijver, vandaag naar Leopoldstad om er het nationaal colloquium met de Congolese politieke leiders voor te zitten. Minister De Schrijver vertrekt alleen: de poging om het pa.lement met deze voor de Congolese deceniberverkiezingen wel licht beslissende inspanning van de mi nister te associëren, strandde driemaal op de weigering van de socialistische oppositie. De CVP en de liberalen blij ven derhalve ook thuis. De laatste po ging om de kloof tussen de regering en de socialisten te overbruggen da teert van woensdag toen kamervoorzit ter Kronacker de socialisten een com promis voorstelde waarbij eigenlijk niemand het gezicht had hoeven te ver liezen. Mini De Schrijver zou op de normale datum naar Leopoldstad ver trokken zijn, alleen, en met de beperk te opdracht bij de Congolezen het kli maat te gaan verkennen. Na de deceni berverkiezingen zou men dan, naar de wens der socialisten, te Brussel een Ronde-Tafelconferentie beleggen met de gekozenen van het Congolese volk. Op een nog nader te bepalen wijze zou ook het parlement bij deze conferentie be trokken zijn geweest. Ten overstaan van de systematische oppositie en de evidente kwade trouw van de socialisten heeft de regering ten. slotte haar verantwoordelijkheid geno men: minister De Schrijver vertrekt al leen naar Leopoldstad waar hem de de licate taak wacht om een algemeen col loquium of door particuliere contacten een zo ruim mogelijke deelname aan de decern herverkiezingen te verzekeren. Betekent dit alles dat de bruggen tus sen de regering en de oppositie, thans volledig zijn opgeblazen? Op het eerste gezicht ziet het er inderdaad naar uit, alhoewel men in politieke kringen er van overtuigd is, dat in de eerstvolgen de weken nieuwe toenaderingspogingen waarschijnlijk zijn. Het is niet uitgesloten dat onverwach te gebeurtenissen op het Brusselse poli tieke front deze toenadering in de hand werken. Niet onopgemerkt is in dat ver band de rede voorbijgegaan welke de CVP-partijvoorzitter Lefèvre donderdag in de Kamer hield .Lefèvre'. toespraak was een scherpe aanklacht tegen de „demagogen" in de meerder'ieidscoali- tie, die de economische en financiële politiek van de regering sabot ereT). Voor elkeen was het duidelijk dat voorzitter Lefèvre de liberalen bedoelde. Sommi ge liberalen die onmiddellijk, na Levè- vre's toespraak krijgsraad hielden, spra ken al direct over het ontslag der libe rale ministers. Maar de liberale minis ters zelf, die erg op hun jortefeuilles gesteld zijn, verkozen de zaak niet op de spits te drijven. Zolang de socialisten hun houding al- stemmen op de Congolesr extremisten in de hoop daardoor de regering in het nauw te drijven, is er overigens voor de CVP geen andere keus dan een bond genootschap niet de liberalen. Maar, in de rangen van de CVP is niettemin een duidelijke wrevel ten opzichte van de liberale partner merkbaar die inzake financiën, de talentelling en het repres- sievraagstuk de grootste onwil aan de dag legt. De toespraak van Lefèvre liet daar geen twijfel over. En velen in de CVP komen er openlijk voor uit dat een coalitie met de socialisten voor het oplossen van de Congolese en financiële vraagstukken veruit verkieslijk zou zjjn. Een coalitie tussen de CVP en de so cialisten omstreeks het einde van de cember, wanneer de Congolese verkie zingen achter de rug zijn, schijnt mo gelijk. Deze zc i in ieder geval het gro te voordeel hebben, de inrichting van een Ronde-Tafelconferentie met de Con golese gekozenen sterk te vergemak kelijken. Deze vijl mannen trokken vrijdag op het Damrak te Amsterdam de aandacht van vele passanten toen zij op angstwekkende wijze, maar zelf volkomen rustig, bezig waren, de grond onder hun eigen voeten weg te hakken. De mannen werken aan de sloop van een van de grote panden aan het Damrak, dat zal moeten verdwijnen om plaats te maken voor een modern nieuw gebouw. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 nov. De toestand waarin het U.L.O. op het ogenblik ver keert door de grote toeloop van nieu we leerlingen, is zeer zorgwekkend. Er moesten bij het begin van het school jaar 1959 niet minder dan 2827 nieuwe leerlingen wegens ruimtegebrek wor den afgewezen. Minister Cals noemt dit cijfer in een nota aan de Tweede Ka mer over de beschikbare schoolruimte bij het gehele voortgezet onderwijs. Er zijn, aldus de minister, nog wei enige correcties mogelpk omdat een aantal van deze kinderen nog een plaats heeft gevonden op een andere ulo-school. Het gecorrigeerde cijfer van afgewezenen wordt dan 1300—1400. 40—50 pet. van hen is naar een school voor V.G.L.O. gegaan terwijl de overi gen naar de zesde klas van de lagere school teruggingen or speciaal voor de meisjeswerden ingeschreven bh het lager nijverheidsonderwijs. Het U.L.Ö. kampt bovendien met een groot tekort aan onderwpzers. Dit tekort zal nog groter worden in de ko mende jaren tot een maximum van 700 in 1961. Daarna zal het tekort dalen. Er is met deze raming echter nog geen rekening gehouden met de noodzake lijke verlaging van de klasse deler. Volgens de minister kan met deze ver laging niet eerder w°™enbegonnen dan in het jaar 1964. Daarvoor zal het echter noodzakelijk zpn. a'd"s "ff. Cals in een nota over het onderwijzerste kort, dat de bereidheid tot studie voor de ulo-akten blijft toenemen Bjj het V.G.L.O. en het lager nijver heidsonderwijs voor meisjes is de si tuatie eveneens betrekkelijk gunstig. Hier hoefde slechts een gering aantai Advertentie (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 21 nov. Ons land geniet de eer enige dagen Caterina Va- lente in zijn midden te hebben. Om „La Callas van de Schlager" te zien en te spreken hebben wy ons gistermiddag in het Amstelhotel in het strijd gewoel moeten storten dat le heren van de grammo foonplatenmaatschappij on der de naam „Cocktail party" ontketend hadden. Caterina bereidde een plezier door in verrassen de mate te wezen wat grammofoonpiatenheren, impressario's en dames bladen ons op een briefje gegeven hadden. Slank en donker was ze. met don kerbruine ogen en een lachende mond, vrolijk en levendig in de conversa tie, heel natuurlijk en gra cieus nijn liefje wat wil je nog meer. Als ze luisterde kon je aan haar ogen wel zien dat ze moe was van de lange trein reis uit Duitsland en dat gesjouw door de stad en het bezoek aan het Rem- brandthuis. Eric van Aro, vroeger jongleur, nu haar echtgenoot, was maar rus tig in een achteraf-hoekje gaan zitten, kennelijk con- te-.it met het feit dat hij niet beroemd was. Dat 'edereen zo maar amicaal „dag Caterina" tegen zijn 28-Jarige vrouw en de moeder van zjjn zoontje Eric zei, hoefde niet te horen. hij nn Intussen trok Caterina een paar gekke gezichten tegen de slagorde foto grafen die niet van op houden wisten, sprak ze met zangeresjes die zei- den Annie dt Reuver, Greetje Kauffeld, Rita Reys, Teddy Scholten, Ria Verda of hoe ook te heten, gaf ze handtekeningen en vriendelijke opmerkingen her en der, bladerde zij beleefd-geïnteresseerd een album met foto's van haar door en bevestigde zij dat er ovei de gehele wereld vele miljoenen platen van ïaar opgewekt gezang ver kocht zijn. In Nederland ruiir een miljoen. Voor wij het wisten maakten wij deel uit van een meedogenloze pa trouille van collega-ver- ilaggevers. Zij drongen ons met geweld tot om le voeten van Caterina. Zodanig optreden is in de aanwezigheid van be roemdheden niet alleen toegestaan, maar zelfs on geschreven wet. Ieder van ns speelde met de ge dachte dat aan de ver dichtsels die de show business om haar gewe ven had, nu maar eens getornd moest worden. Een ras-echt circuskind zon ze zijn, volgens de verhalen, tot voorbij haar twintigste jaar met woon wagens door Europa zijn getrokken. Caterina beves tigde het. O ja, Ze is als eind ook eens in Neder land opgetreden. In Carré, met liedjes en dansjes. Haar naam? Ja, die is echt. Caterina praatte overrompelend. Ze zat vol grapjes en gezamenlijk kwamen we tot de con clusie dat ze in het Ne derlands Kaatje Flink zou heten. Zeven jaar geleden s ze getrouwd in Berch- tesgaden. Op de feestdag van St.-Caterina, zei ze. Sindsdien was haar man haar manager, en degene die haar op geregelde tijden tegen haar beroep heeft beschermd. Zeven talen spreekt ze, zo be aamde ze, en ze liet zich met veel plezier op de proef stellen door een wantrouwende collega met en dikke talenknobbel. Ze won glansrijk in ai deze zeven talen. Neder lands zingt ze, verstaat ze, maar spreekt ze nog niet. Volgende week misschien, als ze weggaat. Als u het ons vraagt, is Caterina veel aardiger dan La Cal las. En al zou haar gezang zo schel zijn als een stoom- flnit, wat dan nog? leerlingen te worden afgewezen. Bij het lager nijverheidsonderwijs voor jongens bedroeg het (op fouten gecor rigeerde) aantal afgewezenen daarente gen 27(K)3000. Hoewel de situatie dus zeker reden geeft tot grote zorg meent de minister toch dat tot nu toe aan de gevolgen van de geboorte-golf 1946—47 en van de sterk gestegen belangstelling voor voortgezet onderwijs op niet onbevredi gende wijze het hoofd kon worden ge boden. Noodmaatregelen zullen de eer ste jaren zeker nog nodig zijn zowel om te voorzien in het tekort aan lera ren en onderwijzers als om de nodige schoolruimte beschikbaar te krijgen. Mr. Cals wijst er echter op, dat de huidige bezetting van het zesde leer jaar der lagere scholen naar schatting ongeveer 7000 leerlingen lager is dan die in het afgelopen jaar. Advertentie OFF. DEALER RIJKSSTRAATWEG 3 - BENNEBROEK Telefoon 02502 - 802 DEN HAAG, 20 nov. Begin augus tus deden zich in midden- en Zuid-Lim burg enkele sporadische gevallen van difterie voor. Sinds begin oktober is het aantal toegenomen. Tot op heden zijn er in midden- en Zuid-Limburg van begin augustus af 41 gevallen bekend geworden waarvan 24 in Kerkrade. Het merendeel van de gevallen betreft kin deren, die ouder zijn dan zes jaar. Van hen was 2/3 niet of niet volledig in geënt. Het klinische verloop van deze difterie is over het algemeen vrij ern stig te noemen. Er zijn vijf sterfgeval len voorgekomen, allen kinderen, die niet waren ingeënt. Dit deelt het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid mede. Hoewel men de immunisatietoestand van de kinderen in Zuid-Limburg zeker niet slecht kan noemen in Kerkrade in 87,5 pet van de schoolkinderen in geënt heeft de geneeskundig in specteur van de volksgezondheid in verband met de menigvuldige epide mische verheffingen van difterie in Zuid-Limburg de ouders nog eens met klem geadviseerd er voor te zorgen, dat hun kinderen worden gevaccineerd of gerevaccineerd. DEVENTER, 21 nov. By het bin nenlopen van het station Deventer ont spoorde gisteravond 'n trein uit de rich ting Zwolle. Op een wissel liep, door een verschoven wielband, een dubbele wagen uit de rails en de daar achter gekoppelde postwagen schoof vervol gens langs deze dubbele wagen heen. De rails werden hierbij ontzet en de bovenleiding ernstig beschadigd. De passagiers van de trein kwamen met de schrik vrij. Enkele reizigers hadden ai eerder iets vreemds gemerkt. Toen de wagen uit de wissel liep trok een van hen on middellijk aan de noodrem. De trein stellen schoven echter nog ongeveer vijf tig meter door. Het verkeer in de richting Zwolle was volledig gestremd en moest met bus sen worden voortgezet. In de richting Deventer werd een ander spoor ge bruikt. Ook het verkeer naar Apeldoorn ondervond door dit ongeluk enige ver traging. DJAKARTA, 21 nov. (Reuter) Vol gens het Indonesische persbureau „An- tara" mogen diplomatieke functionaris sen van de Chinese volksrepubliek niet in West-Java komen nadat een Indone sische woordvoerder had verklaard dat een van hen de Chinezen had „gead viseerd" de regeringsbevelen niet op te volgen. Het Indonesische leger heeft de Chinezen opdracht gegeven hun hui zen in dorpen van West-Java te ver laten en „om veiligheidsredenen" naar de steden te gaan. SOMEREN, 20 nov. Het zoge naamde „kruispunt van de dood", na bij sluis 11 der Zuid Willemsvaart, bij Someren heeft vandaag wederom twee doden geëist. Van de richting Venlo kwam een Belgische personenauto met vier inzittenden de kanaalbrug opgere den en verleende op de rijksweg Hel- mond-Nederweert geen voorrang aan een Nederlandse auto, die met grote snelheid uit de richting Weert kwam aanrijden op de thuisreis naar Amster dam. De Belgische auto draaide daar door om zijn as, de andere wagen nam links van de rijksweg een telefoonpaal mee en kwam in de tuin van een bak ker tegen een zware boom tot stil stand. De beide vóór-inzittenden van de Bel gische auto werden uit de wagen ge slingerd. De heer M. J. van der B. uit Knokke overleed ter plaatse. Zijn echtgenote die achter het stuur zat, werj ernstig gewond en stierf in het St.-Lambertus-ziekenhuis te Helmond. Een der beide andere andere passa giers werd licht gewond. Pe bestuur der van de Nederlandse auto klaagde alleen over inwendige pijnen. De twee de inzittende kreeg geen letsel. Het Belgische gezelschap had een vergade ring voor vreemdelingenverkeer in Duisburg bijgewoond en was via Ne derland op de terugweg. Motorrijder verongelukt UITHOORN, 20 nov. Vanmiddag is op de Amsteldijk-Zuid in de ge meente Uithoorn een motor, bestuurd door de 30-jarige ongehuwde heer A. F. K uit Rynsaterwoude, bij het pas seren van een voor hem rijdende auto, in volle vaart tegen een uit tegenover gestelde richting komende vrachtwa gen gevlogen. De motorbestuurder was op siag dood .Zijn 37-jarige gehuwde broer, wonende te Leimuiden. die op Advertentie 3295.—. thans nog 3295.- vanaf 3987.Vraagt demonstratie. Houtplein 18-20 Telef. 16615—12000 de duo zat, kreeg ernstige verwondin gen. Plotseling overgestoken UTRECHT, 20 nov. De 35-jarige mevrouw C. werd op slag gedood, toen zij vanavond plotseling de Kanaalstraat te Utrecht overstak met haar rijwiel aan de hand. Een uit een zijstraat ko mende auto reed haar aan. Advertentie BARTELJORiSSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met weinig bewolking, maar in de nacht en ochtend plaat selijk mist. Koude nacht met tempe raturen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige zuidoostelijke vind. Zondag: Zon: 8.10—16.41 Maandag: Zon: 8.12—16.40 Maan: 23.16—12.56 Maan:13.24 De Chinezen nemen in Indonesië de plaats in van de handeldrijvende middenstand. Er zijn bijna geen Indo nesische winkeliers en kleinindustrië- len. De kleinhandel is praktisch in han den van de Chinezen, zoals tot voor kort de import- en exporthuizen, de scheepvaartmaatschappijen en de gro te plantages in Nederlandse handen waren. Thans woedt er een soort van po grom tegen de Chinezen. Waar ligt dat nu aan? Omdat de Chinezen een welvarende minderheid vormen die straffeloos kan worden geplunderd of omdat de Chinese politiek inzake Nieuw-Guinea onverstandig en kort zichtig is geweest? Weet U het ant woord nog van de vorige keer? max. min. neersl Station Weer temp. temp af gel. gisteren 24 uur Den Helder onbewolkt 11 4 0 Ypenburg onbewolkt 13 0 0 Vlissingen onbewolkt 12 8 0 Eelde onbewolkt 13 1 0 De Bilt onbewolkt 14 3 0 Twente onbewolkt 15 4 0 Eindhoven onbewolkt 16 2 0 Zd.-Limburg onbewolkt 10 7 0 Stockholm geheel bew. 7 6 0.3 Oslo mist 2 1 7 Kopenhagen zwaar bew. 9 7 0 Londen half bew. 15 9 0 Amsterdam onbewolkt 13 3 0 Brussel onbewolkt 15 6 0 Luxemburg onbewolkt 13 2 0 Parijs licht bew. 16 4 0 Nice onbewolkt 18 9 0 Berlijn geheel bew. 11 3 0 Frankfort geheel bew. 11 0 0 München motregen 6 -2 0.1 Zürich migt 2 -2 0 Genève mist 2 -6 0 Wenen geheel bew. 7 6 0 Athene regen 11 0 Rome licht bew. 20 8 0 Madrid regen 16 8 2 Voor de televisie en thans weer in Het Parool heeft prof. mr. dr. G. v. d. Bergh de moea gehad de voorbereidin gen, die in de VS getroffen worden voor het afschieten van bemande ra ketten een dwaasheid te noemen. Hij acht het hoog tijd dat de mensheid wakker wordt en deze boze waan een halt toeroept. Een moedig man, deze professor. De angst, voor achterlijk te worden ge houden, is de meest tyrannieke van alle angsten. Zeven jonge mannen worden klaar gehouden voor een voor hen levensgevaarlijk experiment waartegen niemand zich schijnt te durven verzetten omdat het experi ment de vooruitgang der wetenschap heet te zullen bevorderen. Nu de eer ste man de moed heeft gehad luidop te betwijfelen of dit alles geen misda dige onzin is, valt te verwachten, dat ook anderen over dit onderwerp al thans zullen durven nadenken. Niet voor het eerst, maar dit keer wel met bijzondere nadruk, en in verheugende eensgezindheid heeft de Tweede Kamer bij de begrotings behandeling van Justitie haar be zorgdheid te kennen gegeven inzake de steeds slechter wordende toestand, waarin de zogenaamde spijtoptanten en andere maatschappelijke Nederlan ders zich thans in Indonesië bevin den. Doet de Nederlandse overheid vol doende? Minister Beerman heeft ener. zijds weliswaar op overtuigende wijze van de bewogenheid der regering blijk gegeven en aangetoond, dat thans reeds meer gedaan wordt dan tot dus verre. Hij heeft bovendien de verze kering gegeven, dat het getal van 2000 toelatingen per jaar geen sacro sanct maximum is. Maar daartegen over wees hij erop, dat Nederland on mogelijk op korte termijn dit bran dende vraagstuk kan oplossen. Alleen reeds de categorie der spijtoptanten en hun familieleden zou naar de jong ste schattingen een aantal van 50.000 personen omvatten. Ziedaar het dilemma, dat intussen nog ten zeerste verscherpt wordt door de reële vrees, dat voortzetting van de toelatingen in het huidige tempo zal betekenen, dat voor eenaanmer kelijk deel der betrokkenen redding tenslotte te laat zal komen. Het onbehagen van de Kamer wordt dan nog verder gevoed door de ge heimzinnigheid, waarmee het toela tingsbeleid is omringd. Vandaar de twee moties, die beide een „zo ruim mogelijk toelatingsbe leid" bepleiten. De motie van de so cialistische heer Daams verlangt een ..aanmerkelijke uitbreiding" van de toelatingen. En dat is wat iedereen inderdaad het liefst zou zien. Mede dogen heeft een haast instinctmatige afkeer van wikken en wegen. Maar helaas heeft ook een meedogend ka binet de plicht tot afwegen van be langen. Aanvaarding van de motie- Daams houdt in, dat de Kamer de wijze waarop de regering de conse quenties van de toelatingen heeft af gewogen tegenover andere belangen, welke zij heeft te behartigen, niet juist acht. Hoezeer wij ook geneigd zijn tot omvangrijker hulpverlening, toch zouden wij, bij gebrek aan vol doende informatie, deze conclusie niet terstond willen onderschrijven. De heer Daams lijkt hier eenzelfde aar zeling te hebben gevoeld, nu hij zich van de vage term aanmerkelijke uit breiding" bediende, de regering daar mee weinig houvast biedende omtrent zijn verlangens. Beter lijkt de weg. die de heer Van Doorn gewezen heeft. Wat de Kamer op de eerste plaats nodig heeft is meer inzicht in het toelatingsbeleid en in de visumaanvragen, welke me de ten grondslag liggen aan dat be leid. Eerst dan kan zij verantwoord haar controlerecht en haar medebe leidsvoering uitoefenen. Minister Beerman heeft reeds te kennen gege ven tegenover de door de heei Van Doorn gevraagde informatie niet af wijzend te staan. Wij hopen van harte dat daaruit èn uit een gunstige cmt- wikkeling van de overige financmel- economische en sociale factoren, wel ke op het toelatingsbeleid invloed uitoefenen, door regering en Kamer de conclusie mag worden getrokken, dat op korte termijn meer hulp kan en zal worden geboden. Togoland De beheerschapscommis- sie van de Verenigde Naties heeft gis teren met algemene stemmen besloten dat Frans Togoland op 27 april van het volgende jaar onafhankelijk zal worden. De commissie beval voorts aan dat het Westafrikaanse beheerschapsgebied op die datum tot de volkerenorganisatie zal worden toegelaten. (Rtr.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1