„MENSCHEN IM HOTEL" After Shave Parfum VAN HEL St. Bavo" gaat Haarlem op stelten zetten Groots carnavalsfeest en andere evenementen Benoeming adj.-directeur Frans Halsmuseum aan de orde in Haarlemse raad RENAULT fCTlAgf ns Ga rondneuzen bij H J Lamp t en kies uit 947 1 cadeau-ideeën i Schouwburg wordt in zomer van 1961 verbouwd AUTOMOBIELEN Theodor Heynes in 't Goede Uur Films m Roxy Studio VickyBaum nogmaals verfilmd Kinderen die niet gewenst zijn Repri rises en prolongaties Slag om de V 1 Aktie onder hoge patronage Mr. Th. H. Bot ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 PAGINA 1 ZAADHANDEl JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Haarlem e.o. Films T oneel Muziek 1) i verben Apotheken en dokters- diensten Waterstanden In Bloemendaal: Onverlaat berooft oude dame op straat Frans Hals Luxor Burgerlijke Stand Haarlem Geen Vespers in Bloemendaal for men for a beautiful lady PARFUMS - BIJOUX Voor een nieuw instrumentarium B. en W. zeggen pre-advies toe ,Tot de grenzen der aarde' Mr. Th. Regout voor „Geloof en Wetenschap" H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Expositie van plastic boten in de Vleeshal Spierenburg opent expositie KZOD Schouwburg Muziekonderwijs Schouwburg Muziekonderwijs Automobielbedrijf HARDEBELT Sint-Joannes de Deo Nieuw verplegershuis en aula worden officieel geopend Propaganda-avond voor kleurenfotografie Concertavond voor Heemsteedse Kunstkring Koor „St.-Benedictus" bestaat 40 jaar L. Giebels overleden Thans benoemd tot staatssecretaris FILMJOURNAAL „De duivels van de rode cirkel", de film die tot en met zondagavond in Ro xy draait, is eer een van die keiharde en niet van spanning gespeende rol prenten, waarin moord en doodslag hoogtij schijnen te vieren, tot het kwaad tenslotte zijn meester straft. Het gaat hier om een uitermate wraak zuchtige man, die bepaald niet voor moorden vies, door de politie achter volgd wordt, maar tenslotte aan eigen roekeloosheid ten offer valt. Toegang veertien jaar. ,,In handen der roodhuiden" te val len is evenmin een pretje. Vanaf maandag draak een dus genaamde film in de Kleine Houtstraat. Het gaat hier om een geboefte, dat land van Indianen steelt. De roodhuiden, ook niet mis, hebben een blanke squaw als gijzelaarster. Alles loopt redelijk goed af, al heeft de blanke vrouw menig benauwd uurtje. Toegang veertien jaar. Advertentie SPEKSTHAAT 5 TELEF 16061 IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllflIlHIIII 1 CINEMA PALACE: Opmars naar de galg, 18 J. (2e week); 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ÏRANS HALS: Kinderen die niet gewenst zijn, str. volw.; 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: The nun's story, 14 j. (2e week); 2 en 7.30 uur. J,UXOR: De slag om d« VI, 14 jaar. Do. cyclus: Straat zonder uitzicht. Vr. en ma. t.m. do. 2 en 8 uur. Za. 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. REMBRANDT: Some like it hot, volw. (5e week); 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: De duivels van de rode cirkel, 14 jaar. Ma. t.m. do.: In handen der roodhuiden, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Menschen im Hotel, volw.; 2.15, 7 en 9.15 pur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Nathalie. 14 jaar. Za. en zo. 7 en 9.15 uur. Zo.: Perri, a. 1.; 2 en 4.15 uur. Ma.: 8.15 uur: The old man and the sea, a. 1. Zaterdag: 21 november Stadsschouwburg, 8 uur: ABC-cabaret „Laat je niets wijs maken". Mendel College, 8 uur: Studentenvereni ging Sanctus Bavo met „Mijn zoons" van Arthur Miller. Parochiehuis Sint Jan, 8 uur: Toneel groep van het bouwfonds met: „Rumoer in een kleine wereld" van Johan Blaaser. Zondag 22 november Stadsschouwburg, 8 uur: ABC-cabaret met „Laat je niets wijs maken". Maandag 23 november Stadsschouwburg, 8 uur: ABC-cabaret met: „Laat je niets wijs maken". Treslong, Hillegom, 8 uur: Gezelschap Johan Kaart met „Nachtdienst". Maandag 23 november Concertgebouw, 8 uur: Stichting „Het Nederlands Kamerorkest" o.l.v. Szymon Goldberg. Solist: Szymon Goldberg, viool Programma: Vier jaargetijden. Vivaldi; Symphonie voor Strijkorkest, Kox; Sera- nata Notturna. Mozart. Grote Kerk, 3.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Memoriamprogramma voor Jef van Hoof. Maandag 23 november Schuylenburcht, 8 uur: Lezing met lichtbeelden voor Katholiek Vrouwengilde Haar|em Apotheken: Park-Apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Centraal Apotheek. Grote Houtstraat 78, tel. 10500; Bos- en Vaartapotheek, Bos- en Vaartstraat 26, tel. 13290. Doktersdienst: Indien geen hulp van huls arts belle men fa. Mathöt, tel. 11990 Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863 Tandartsen: J. J. Petri. Koninginneweg 11, tel. 11515. Dierenarts: J. Hagendoorn, Heemsteedse Dreef 11, tel. 35521. Ziekenvervoer: GGD. tel. 14141: Margriet. Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 162, tel. 40758. Doktersdienst: W. E. Ulrict, Spiegelen- burghlaan 20, tel. 40404. Bloemendaal Apotheken: Elswout Apotheek. Bloemen- daalseweg 341, tel. 16760: Santpoortse Apo theek. Bloemendaalsestraatweg 145. tel. 02560-8249. Doktersdienst: Ja Egberts. Zuider Sta tionsweg 12, tel. 57^58. Heemstede Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: G. Nout. Camplaan 20, tel. 38763; W. van der Linde, Heem- steedse Dreef 253, tel. 34606. Overveen Apotheek: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: D. K. Heeringa, Militai- reweg 18, tel. 56409. Zandvoort Apotheken: Zandvoortse Apotheek, Hal testraat 8, tel. 2389. Doktersdienst: P. Vijlbrief, Hogeweg 4.3, tel. 3355. Santpoort Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. 02560-8310. Apotheken (ook nachtdienst) Sant- Ïoortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 45, Santpoort, tel. 02560-8249. UMU1DEN. Zondag 22 november Hoog water: 7.38 u. en 20.00 u. Laag water: 3.08 u. en 15.29 u. Maandag 23 november Hoog water: 8.30 u. en 20.57 u. Laag water: 3.50 u. en 16.15 u. Maanstand: Laatste kwartier 14.03 u. BLOEMENDAAL, 21 nov. Een on verlaat heeft zich gisteravond niet ont zien op straat een zeventigjarige dame van haar handtasje te beroven. Geluk kig had de dame, die hevig ontdaan is, niet veel waardevols ln haar tasje. Ze mist enig geld en haar sleutels. Omstreeks half zeven wandelde de da me op de Kennemerweg. Ongeveer bij de Laan van Boreel griste een haar achteropfietsende man haar handtasje weg, waarna de lafaard schielijk ver dween. Het was eenzaam in de buurt, zodat niemand het gillen van de beroof de dame hoorde. De balletdanseres Grusinskaja en de oplichter Baron Gaigern im Hotel". (Studio). De roman Menschen im Hotel van Vicky Baum is nogmaals verfilmd. Dit maal door Gottfried Reinhardt en meer dan twintig jaar na de Amerikaanse ver sie, waarin John Barrymore de held was, die nu door O. W. Fischer is ver vangen. Afgaande op de herinnering maar dat is altijd een gevaarlijke on dernemingkunnen we zeggen, dat de film van Reinhardt superieur is aan de Amerikaanse film, maar dat de aan wezigheid van de charmeur Fischer de filmexpressie evenzeer in de weg staat als destijds de aanwezigheid van de roemruchte Barrymore. We hebben hier dan ook te maken met die befaam de tussenvorm, die niet helemaal toneel en niet helemaal film kan genoemd worden, het blijkbaar onuitroeibaar compromis, door het publiek allang aanvaard, door de kritiek nog altijd wantrouwend bekeken. Menschen Het zijn toneelfiguren, die we waar nemen, maar de eerlijkheid gebiedt te erkennen, dat zij met een zekere vaar digheid op het doek zijn gebracht en niet langer in hun soloprestaties verwij len dan strikt genomen noodzakelijk is om de situatie te redden. De film boeit en doet de figuren van de schrijfster recht wedervaren. We zien dus de vage baron zijn lege leven in ballingschap rekken tot de ge welddadige dood een einde maakt aan zijn onnut bestaan. We voelen onze sympathie uitgaan naar de danseres, die het einde van haar loopbaan nadert, naar de typiste, die anders doet dan zij zou willen omdat ze niet meer op kan tegen de aanbiedingen van een rijke wellusteling, en vooral naar de boek houder, die Heinz Rühmann heet en die met de typiste ongehavend uit de strijd te voorschijn komt. De mikrokosmos van het mensdom, in een luxueus hotel samengedreven met al zijn leed en wee moed en geringe kansen op herstel, komt niet onaardig uit de fiim te voor schijn, die met zorg is gemaakt en bin nen het kader van het compromis een gaaf geheel vormt. De verrotting, de argeloosheid, de menselijke zwakheid, het cynisme eq de wanhoop en al die menselijkheden, die de kleine samenleving in een groot hotel te voorschijn brengt, zijn zakelijk en vaardig tot uitdrukking gekomen. Niet meer en niet minder. In het com promis is dat tamelijk veel. (Volwasse nen). De titel „Kinderen die niet gewenst zijn" doet een film veronderstellen over de zelfkant van het leven of op ziin minst een somber sociaal drama. Maar de hoofdschotel van het programma dat deze week wordt vertoond, is een po ging tot een comedie. Het komt er niet helemaal van eensdeels omdat de tra ditie van de „film noir" ook bij de Fran se acteurs zwaar blijft wegen, anderzijds omdat het sociale drama, of wat daar voor door gaat, niet helemaal los te denken is van het gegeven, dat in deze Franse film wordt behandeld Het is een zeer bedaagd gegeven: de 'toeschou wer verneemt iets over de problemen, waarmee een aantal jonge vrouwen in de kraamafdeling van een ziekenhuis te kampen heeft of heeft gehad. Zij zijn allemaal patiënten van een jong art senechtpaar (Dawn Adams en Raymond Pellegrin), dat zelf geen kinderen heeft. Zoals gezegd: het is allemaal al eerder vertoond en als fumcomedie komt „Kinderen die niet gewenst zijn" niet goed van de grond. Bepaald schokkend wordt de film, waar de regisseur het zichzelf maar niet het publiek ge makkelijk maakt door een medisch filmpje ln te lassen, waarin een kei zersnede wordt getoond. Ook al daarom: voor strikt-volwassenen. Rembrandt gaat komende week nu al voor de vijfde week „Some like it hot" draaien. Voor volwassenen. Cinema Pa lace vertoont voor de tweede week de documentaire over de achtergr- nd van het Neurenbergse proces „Opmars naar de galg", die wij bijzonder aanbe velen om zijn historische waarde. 18 jaar. Lido prolongeert „The nun's story" met Audrey Hepburn. 14 jaar. Minerva draait vanavond en morgen avond „Nathalie", 14 jaar. Morgenmid dag wordt Walt Disney's „Perri" weer eens vertoond. A.l. Maandagavond wordt in deze bioscoop „The old man and the sea" gedraaid. A.l. BEVALLEN van een zoon; S. Siepkes- Zantingh; M. C. Kion-Wullems; A. Pruim-de Visser; M. G. Wilkes-Bruijns; A. A. M. Geukers-Wiersum; p. T. Hen driks-Turkenburg; M. H. Kriesels-Zand- vliet; G. M. H. van Schie-Slaman; N. Boeliaard-Tschihrin; J. H. Brocken- Korthouwer. BEVALLEN van een dochter: S. Siep- kes-Zantingh; P. W. Veldt-Kuijs; E. Nijssen-Meulenberg; H. Telkamp- Vrugt; B. C. de Graaf-Woolthuis: A. M. Thelosen-van de Leuvert; M. M. Joosten-Beemsterboer. GETROUWD: G. L. van Rooijen en M. M. Lagerweij; F. C. de la Rie en V. J. Teunissen. OVERLEDEN: R. M. K. Ossebaar, 56 j„ Wilhelminastraat; T. van den Heuvel-Bottelier, 87 ,j„ Essenstraat; J. Meijns-Woud, 66 Gasthuisvest; J. Verdoorn-Pekelharing, 62 j„ Berken- straat; A. Schotvanger-de Groot, 60 j.. Noorder Emmakade. De essentiële feiten zullen zonder twijfel op waarheid berusten. Daaraan kunnen wij niet tornen, te meer daar een gezelschap ernstige Polen, vóór de film begint, de verzekering geeft dat een en ander is geschied zoals het later zal worden vertoond. De ondergrondse acti viteit van de Polen, die de Engelsen het geheim van de V 1 uitleveren, met pro jectiel en al, verdient lof en bewonde ring. Men ziet in de film vele dappere en koelbloedige staaltjes van de ver zetslieden. Maar wordt een en ander niet té gemakkelijk, té vanzelfsprekend voorgesteld? Is het niet onlogisch dat de twee hoofdpersonen, uit een arbeids kamp ontvlucht, in verscheidene rich tingen kunnen doortrekken? Hoe het zij, de film is interessant, boeiend, en het aanzien best waard. Vernon Sewell heeft hem niet onbekwaam geregis seerd. Voor boven de veertien. De aangekondigde vespers, morgen middag in Bloemendaal, gaan niet door. Advertentie Advertentie Grote Houtstraat 92 Telefoon 12160 HAARLEM, 21 nov. Om de r.-k. Harmonie St.-Bavo" aan de nodige nieuwe instrumenten te helpen heeft zich een aktie-comité gevormd, dat vrijdagavond in het kajottersgebouw aan de Lingestraat zijn plannen heeft ontvouwd. Om het doel te bereiken zijn rulm 15.000,- gulden nodig. St.-Bavo, dat bij het kort geleden gevierde 40- jarfg bestaan zijn erg in de smaak val lende nieuwe uniformen heeft gekre gen, werkt met muziekinstrumenten, die al meer dan dertig jaar dienst doen en heel hard aan vernieuwing toe ziin. Het comité wil tot verschillende ak- ties overgaan en een die zeker zal in slaan is een groots opgezet carnavals feest, dat aanvangt op zaterdag 27 februari. Dan zal Prins Carnaval met zijn raad van elf worden afgehaald van het station en gebracht worden naar het Kenaupark, waar hij zijn plaats zal in nemen in de stoet met praalwagens en muziekcorpsen. Nadat hem op het stad huis door de burgemeester de sleutel van de stad is overhandigd volgt een rijtoer door de stad, welke eindigt op het Prinsenhof. Daar resideert hij tot maart, om in de avond van 1 maart in de Concertzaal het middelpunt te zijn van de carnavalvierders. Twee dansorkesten geven de gemaskerden volop gelegenheid tot dansen, terwijl het leukste, het origineelste en nog meer opvallende dansparen met spij zen zullen worden verblijd. De Prins, die gisteren op deze bijeen komst aanwezig was maakte de naam bekend, die hij dan zal voeren, name lijk Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Damiatos I, heer van Teisterbant tot 't Sant, regent van alle Haarlemse hofjes, verdediger van de Haarlemse oude grachten en van de plooischotels en schilderijen, waarnemer van pret en jool. Andere akties, die het comité ont plooit zijn klaverjas- en kienavonden. De eerste klaverjasavond zal vrijdag avond 11 december in het Kajottersge bouw aan de Lingestraat gehouden worden. Op het programma van het aktie- comité staat voorts een flessenaktie, waarbij onder de vrolijke klanken van „St.-Bavo" huis aan huis gevraagd zal worden om lege flessen. Dat alles om zo spoedig mogelijk „St.-Bavo" te ma ken tot de r.-k. Harmonie, die weerom met topprestaties de oude roem kan behouden. Het comité wil van deze St.-Bavo- aktie een erezaak van katholiek Haar- HAARLEM, 20 nov. Mr. drs. Th. Regout, de door zijn filmvoordrachten welbekende wereldreiziger, heeft in de stadsschouwburg de leden van „Geloof en Wetenschap" meegenomen op een reis door de beide Amerika's. „Tot de uiterste grenzen der aarde" heette deze boeiende, met een door de heer Regóut zelf vervaardigde kleurenfilm toegelichte voordracht. Samen met echtgenote en beide dochters heeft de wereldreiziger voorzien van voeding in blik en kam peeruitrusting per auto een reis ge maakt over de „Pan American High way" een weg die ongeveer langs de westkust van de Amerika's loopt van Alaska tot Vuurland. Alleronderhoudendst verhaalde de spreker over hetgeen te zien is in het barre noorden van Amerika, van het gok-, trouw- en scheidingsparadijs Las Vegas, van de mormoonse Salt Lake City, van de imposante Grand Canyon en van de Azteekse pracht in Mexico. Na de pauze kwam Centraal- en Zuid-Ame- rika volop aan bod. De spreker voerde zijn auditorium mee door Equador en Peru, toonde Indianen en resten van de Inca-beschaving, de woeste bergen van de Andes, de eindeloze pampa's en het onherbergzame Vuurland, waar de oor spronkelijke bevolking uitgeroeid is behoudens een kinderloos en hoogbe jaard echtpaar. Kathedraal: 6.30, 1.30, 9 H., 11 en 12 uur. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6 30 7.30, 8.30 H„ 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45 8 9.15. H.. 11 en 18 uur (Avondmis) O. L. Vr. Rozenkrans. Spaarne: 6. 7.30, 9. 10.30 H en 12 uur St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30, H.. 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.30, H en 12 uur H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30 7.45. 9 H., 10.45 en 12 uur H. Liduina. Rijksstraatweg: 6.30 7.30, 9 H. 10.45 en 12 uur O. L. Vr van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30, 7.30, 8.45 H„ 10.15. 11.30 en 18 uur (Avondmis) H.H. Petrus en Paulus: 7, 8,30, 10 H en 11.45 uur. BLOEMENDAAL, Allerh. Drleëenheld: 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30. 9 H en 11 uur. AERDENHOUT: 7.30 9 H en 11 uur. ZANDVOORT: 7.30, 9 H. 11 uur. Huis in de Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7 9 H.. 10.30 en 11.30 uur HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30. 8.30. 9.40 H.. 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart): 6 45 7 45 8 40 H. 10 11 en 12 uur SPAARNDAM; 7.30 en 10 H. BENNEBKOEK <H Jozef): 6.45 8 9.15 H en 11 uur VOGELENZANG (O L. Vr. Hemelvaart): 7, 8.30 en 10 uur H. HAARLEM: Kapel Sancta Maria, Flora park 2: 10 uur, Mis voor kunstenaars. lem maken. Daarom heeft het ook een comité van aanbeveling aangezocht. De vicaris-generaal van het bisdom, mgr. J. Groot, de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, en de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, hebben zich bereid verklaard daarin zitting te ne men. Ook zijn de eerste giften voor de aankoop v n het instrumentarium bin nengekomen van Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, van diens coadju tor, mgr. D. J, Dodewaard, van de vicaris-generaal, mgr. J. Groot en van Haarlemse burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers. HAARLEM, 20 nov. In de Vlees hal te Haarlem heeft de Jachtwerf Han- dogart uit Haarlem dezer dagen een ten toonstelling ingericht van plastic boten. Daarhi.i treffen we exemplaren aan in geheel afgebouwde staat en boten, waar van slechts het casco uit een st.uk is en de onderdelen los geleverd worden. Het j s00rt ..bouwdozen" is om de zelfwerkzaamheid te activeren en zo- i f bouwen van boten tot een honbv te maVpp Voor de amateur-bou wer wordt dit gemakkelijker gemaakt, doordat d° firma oaso's van nolvester, rT en klaar met luchtkast°n. ipvert. De plastic boten ziin aanzienlijk lichter van gewicht en ook in d° kostnriis is een aanmerkelijk verschil ten goede, voor de onhouw kan men kiezen tussen plastic of hout. .Ken groot aantal aardige modellen znn on de tentoonstelling geëxposeerd, waaronder ï'oeiviets, plastic kano's en zeilboten als de Jol iunior en de Flving umior. De hnt.en ziin nitgernst met Da- cronzeden, die door de svnthetische sa menstelling hestand ziin tegen alle i^funS" en hlimaat.sinvlneden. Opmer- l!>, van vorrn 's de Catamaran ..Pen- cat een door middel van een verbin dingsstuk op twee kano's gemonteerd zei] van 16 m2. die door ziin geringe aanraking met het waternnnervlak tot grote snelheden kan komen. Buiten boordmotoren en wntersnc-tviefUng completeren deze overzichtelijke ten toonstelling. HAARLEM,' 21 nov. Leen Spieren burg, die voor „Kunst zij ons doel" gis teravond het woord voerde ter ope ning van de najaarstentoonstelling in Huis van Looy, heeft een actueel ver schijnsel aangevoerd: de tentoonstelling moeheid bij publiek en kunstenaar. De laatste is weinig geïnteresseerd bij het exposeren omdat zijn werk zo weinig weerklank bij het publiek vindt zodat het tentoonstellen nauwelijks ma teriële zin heeft. Een aantal jaren te er varen, aldus spreker, dat de wereld to taal geen behoefte heeft aan je werk is trouwens dodelijk voor de werklust van de kunstenaar. Vanuit het gezichts punt van het publiek bekeken: het ge wone leven laat zo weinig gelegenheid om in de stilte van het schilderij wat te toeven. De felle prikkels, het spek takel, daaraan worden zij geWend door pers, radio, televisie en cinema. Voor het rustig bekijken van een prenten- collectie is de tijd voorbij, maar de be hoefte aan een klein beetje van die rust blijft voelbaar. Het ic begrijpelijk dat Sandberg, Oma Moses, vader-en-zoon- relletjes en wonderkinderen meer „nieuws" zijn dan de gemiddelde schil der met gemiddeld werk in een gemid delde provinciestad, maar dat alles is dan ook niet meer dan „nieuws". Dit echter is een expositie op een ge wone avond, door gewone schilders in een gewone Nederlandse stad. Ligt, zo vroeg spreker zich af, niet juist hier voor de pers een taak om te wijzen op de waarde van het samengaan van gro te groepen, omdat daarin zo'n grote kracht kan liggen? Met deze vraag en de wens voor succes van de exposanten verklaarde de voorzitter van K.Z.O.D. de najaarstentoonstelling voor geopend. HAARLEM, 21 nov. Na een motie van de heer VAN DEN BERGH (PvdA) waartegen geen der raadsleden be zwaar bleek te hebben, hebben B. en W. van Haarlem gisteren tijdens de be handeling van de kunstparagraaf van de gemeentebegroting toegezegd volgen de week pre-advies te zullen uitbren gen over de benoeming van een ad junct-directeur van het Frans-Halsmu seum. De heer Van den Bergh (PvdA) had gevraagd om een voorstel tot be noeming van de functionaris, maar hij nam genoegen met een pre-advies in het vertrouwen, dat B. en W., het ge voelen van de raad kennend, zullen voorstellen tot de benoeming over te gaan. Het zou onjuist zijn uii het voor tijdig vertrek uit de vergadering van de wethouder van financiën af te leiden, dat hij tegen de benoeming zal zijn. Wethouder GELUK kon al degenen, die daarop hadden aangedrongen, slechts vragen de benoeming van de ad junct-directeur af te wachten, die zich speciaal met de moderne kunst zal moe ten bezighouden. De heer SPEK (Prot. Christ. Groep) drong er wel op aan, dat de nieuwe adjunct-directeur onderge schikt zal blijven aan de directeur en dat hij niet een heel eigen dienst zal krijgen. De wethouder zegde dit volko men toe. Afgewacht zal hu moeten wor den, hoe het beleid inzake de moderne kunst zich onder de nieuwe omstandig heden kan ontwikkelen. De toezegging van B. en W. kwam volkomen onver wacht. Vorig jaar nog was deze benoe ming om financiële redenen onmoge lijk geacht door de meerderheid van de raad. Dat Haarlem minder deed inzake de moderne kunst dan verantwoord te ach ten is, verklaarde de wethouder door de zorg voor het Frans Halsmuseum. Dit kostbaar bezit krijgt geen rijks- of provinciaal subsidie en anders dan an dere gemeenten moet Haarlem dus een belangrijk bedrag voor het in stand houden van dit bezit reserveren. Wat zou er gebeuren, vroeg wethouder Ge luk zich af, wanneer we gezien de begrotingspositie het hele museum eens aan het rijk aanboden of de schil derijen op de veiling brengen? Het rijk zou dan onmiddellijk enige miljoenen op tafel leggen. In antwoord op desbetreffende vragen van de heer Van den Bergh (PvdA) zeg de de wethouder toe na te zullen gaan in hoeverre er in Haarlem meer aan dacht besteed zou kunnen worden aan het archeologisch onderzoek. Hier be staat een leemte. Indien de rijksgoedkeuring tijdig ver kregen wordt, zal in de zomer van 1961 de grote verbouwing plaats vinden van de stadsschouwburg. De directeur moet dit a alop 1 januari 1960 weten in ver band met het contracteren der gezel schappen. De verbouwing zal ook een deel van het toneelseizoen vergen. De verbouwing van het Concertgebouw zal echter nog wel enige tijd duren. Operavoorstellingen kunnen in Haar lem niet meer gegeven worden, luidde het antwoord aan de heer VAN DER VELDT (KVP). De Nederlandse Opera wacht op de grote verbouwing en Fo rum heeft zich teruggetrokken omdat het subsidie niet toereikend is. De sub sidies achtte de wethouder inderdaad te laag. Dit geldt ook voor het ballet, zeker nu er drie balletgroepen zijn. Er is echter geen geld. Mevrouw VAN RAPPARD (VVD) had een spreiding van het muziekon derwijs over de verschillende delen van de stad bepleit, welke gedachte zowel bij het College als bij de raad Advertentie Rijksstraatweg 249 - Haarlem-Noord Tel. 57455 De hierbij gerepro duceerde foto toont een aquarel van Theodor Heynes die deze maand in 't Goede Uur te Haarlem exposeert. Dit kinderportret roept enigermate de sfeer op van de im pressionisten die in het Gooi zijn neer gestreken. Heynes heeft ook aquarellen die veel meer aan deze tijd gebonden zijn zoals „Het Ont waken", de figuur van een man en het staand-naakt. Zij allen hebben ge meen dat zij voor treffelijk zijn ge daan. Heynes blijkt een geroutineerd observator en een goed figuurtekenaar, niet alleen in het waterige materiaal maar ook met ge- kleunI krijt waar mee hij gezinstafe reeltjes heel krach tig heeft neergezet. Andere technieken die we van hem za gen en die hij naar de aard gebruikt zijn houtskool en inkt; van het laatste een tekening van een spoorbrug die heel strak van lijn is genoteerd en waarin hij afgezien heeft van het effect van materiaal toevalligheden. De veelzijdigheid van Heynes die uit deze tentoonstelling af te lezen is strekt zich ook uit over de diversiteit der onderwerpen. De veemarkt in Purmerend, een knappe aquarel, nauwkeurig en direct, heeft de ruimtewer king die herinnert aan de achttiende eeuwse Italianen. In vele streken van ons land heeft Heynes zijn onderwerpen gevonden. Hij blijkt een man van grote kundigheid en een gevoelig oog. Hij is trouw aan de traditionele opvatting maar niet haar slaaf, brengt wat hij ziet en hem interesseert op een pleizierige en boeiende wijze op het papier. De tentoonstelling in 't Goede Uur is zeer afwis selend; men beleeft er het genoegen aan dat de moeite van een bezoek ten ten volle loont.- L.T. y s ..Ï.'.S instemming vond. Onderzocht z.a' worden in hoeverre dit mogelijk lSl gezien het gebrek aan geschikte ruin?' ten in de buitenwijken. De subsid'e' ring van het muziekonderwijs zal n®* der bestudeerd worden, waarbij de regeling in andere gemeenten z®1 worden bekeken. Met mejuffrouw BOLSIUS (KVP' was de wethouder het eens, dat de leef" krachten te zelden de kunstmanifesta ties bijwonen, die voor de leerlinge11 worden georganiseerd. Vooral bij film3 is dat het geval. Bekeken zal wordeij in hoeverre hierin verandering gebracht kan worden. Overigens zijn er ook tal van voorbeelden van leerkrachten, dia het gebodene uitvoerig met de leerlin gen bediscussiëren en volop meeleven met de jeugd in dit opzicht. De wethou der zette mejuffrouw Bolsius (KVP) ook uiteen, dat het Bisschoppelijk Museum om financiële redenen nog niet is op ta nemen in het programma van school bezoek aan musea. Dit zou extra rond leiders vragen, terwijl het rondleidings programma dan heel anders opgezet zou moeten worden. In verband met het late uur werden de besprekingen over de kunstpara graaf vervolgens verdaagd tot volgende week woensdag, wanneer wethouder SCHELTEMA de vragen inzake de stadsbibliotheek zal beantwoorden en de onderdelen jeugd en sport aan de orde zullenworden gesteld. Advertentie Voor PfWfün Grote Houtstraat 181 Xl JU Uil Al Haarlem Tel. 14444 HAARLEM, 21 nov. Woensdag 9 december, 's middags om drie uur zal dokter A. P. N. de Groot, geneeskun dig inspecteu rvan de volksgezondheid in Noord-Holland de officiële opening verrichten van het nieuwe verplegers huis en van de aula van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo te Haarlem. HAARLEM, 21 nov. Op 24 novem ber 's avonds om 8 uur zal een grote fabriek van fotomateriaal bij Brinkmann aan de Grote Markt een propaganda- avond beleggen over kleurenfotografie. De fotograaf mr. Reind M. de Vries zal dan enkele methoden bespreken om tot betere kleuropnamen te komen, welke causerie hij zal toelichten aan de hand van enkele fotografische illustraties, ge titeld „Impressies van een kermis". Na de pauze wordt een reeks beelden over het gezin vertoond, waarbij de teksten geschreven zijn door Kees Stip. De avond wordt tenslotte besloten met een fotografische illustratie van het be kende gedicht „Rotterdam" van Jan Prins van de hand van mr. Reind M. de Vries. HEEMSTEDE, 21 nov. Voor de le den van de Heemsteedse Kunstkring zullen Didi Sanders, mezzo-sopraan en Jaap Spigt, cembalo, maandag 30 no vember in de foyer van het Minerva- theater te Heemstede een concert ge ven. Didi Sanders zal een aantal liede ren van Purcell, Bassa, Esteve, De- fesch en Spontini zingen. Jaap Spigt zal werken van Handel, Soler, Sybrandu» van Noordt en anderen voordragen. De avond begint om kwart over acht. BLOEMENDAAL, 21 nov. Zondag viert het zangkoor „St.-Benedictus" va» de parochie van de H. Drieëenheid te Bloemendaal zijn 40-jarig jubileum Twee leden van het koor, te weten d« heren P. Koning en W. Hogestein, zul len op die dag hun 40-jarig lidmaat schap herdenken. Ter viering van deze jubilea zal een plechtige hoogmis woé den opgedragen om 9 uur, waarna ont bijt in restaurant „Rusthoek"* 's Avonds zal daar een feestavond woé den gehouden. OVERVEEN, 21 nov. Op 81-jarig« leeftijd is overleden de heer L. Giebels- in leven directeur der N.V. v.h. L. Gie' bels' Ijzerhandel te Haarlem. De over' ledene was een geziene persoonlijkheid in het zakenleven. Hij wist zijn ondeé' neming een landelijke renommee te b«' zorgen. De begrafenis zal plaats vinden diny. dag na de Requiemmis in de Kleveé" parkkerk van half tien op het St.-Adm' bert Kerkhof in Bloemendaal. DEN HAAG, 20 nov. Bij K. is thans met ingang van maandag b0* noemd tot staatssecretaris van Binncö' landse Zaken mr. Th. H. Bot. Zoals reeds eerder is bericht is nieuwe staatssecretaris speciaal bela* met zaken betreffende Nieuw-Guioe Mr. Bot was tot nu' toe raadadvis®Vg in algemene dienst van het minister van Buitenlandse Zaken, chef ^reSne' westelijke samenwerking. In deze hcv^ danigheid vergezelt hij momenteel van on dieilS minister van Defensie op door Amerika en Canada.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2