Officier: „Stille en sprekende getuigen wijzen dader duidelijk aan'' Verdediger tot rechtbank: „Bij twijfel onthoudt Verzoek onmiddellijke invrij heidstelling afgewezen jfcenwood goede Van Heerde dainkampioen van Noord-Holland Tweede Kamer wacht toegezegd inzicht in richtlijnen af NIEUWE LOTERIJWET IS ZEER TELEURSTELLEND m m Os Mundi", interessante film over magnetisme cr PAUL VLAANDEREN ,De ubbel langer ■I Voor op reis ERIC DE NOORMAN dsSS^ Zaak-;;Magere Josje" Wim de Jong heeft in laatste partij geen verweer meer Motie-Daams verworpen en motie- Van Doorn ingetrokken Vliegtuig stort op huizenrij BENDER Spui 12, Amsterdam keukenmachine Hl WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 PAGINA 2 Commentaar verdachte: „Ik heb geen angst" Shlwy <PodioM'\<K. de keukenmachine die u kiest als het gaat O HET TOELATINGSBELEID Stichting Sporttotalisator: K.V.P.-bestuursraad 12 december bijeen MÊmm Otto Aurich hersteld Q. 99 (ri&t maarWW (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 24 nov. De lange, donkere man op de stoel der verdach ten, voor wie de officier gezien zijn per soon geen verzachtende omstandighe den in aanmerking wenste te nemen, luisterde onbewogen toe, toen de zware eis van twaalf jaar „wegens doodslag op Magere Josje" viel. „Ik heb geen angst", was zijn commentaar tegen de wachtmeester naast hem. De weg naar dit zesdaagseproces is lang geweest. De officier begon zijn re quisitoir met woorden van waardering aan het adres van de politie, de des kundigen en in het bijzonder de .ech- ter-commissaris, die uiterst minitieus de verhoren heeft afgenomen. Dan be gon het betoog, waarin mr. Hartsuiker het gehele drama uiteenzette en tel- x-kens die punten toelichtte, welke voor zijn bewijsvoering van het grootste be lang waren. Daar was dan op de eerste plaats de mededeling aan de politie: ..Er ligt een vrouw op dedivan van een keldertje op de O.Z. Voorburgwal". Verdachte zelf deed de aangifte, maar h;j repte er met geen woord over dat het hier zijn eigenechtgenote betrof. Dat kwam pas veel later. Vreemd", zei de officier, die dit als gebeuren een „stille getui ge" beschouwde. Hiertoe rekende hij ook vier breuken in het strottenhoofd, waaruit bleek dat het slachtoffer is ge wurgd, en de sporen die erop wezen dat de vrouw niet op de divan is gedood, maar daar later is opgelegd. En ver der: de witte pluisjes op het lichaam, afkomstig van de vochtige handdoek, waarmee geprobeerd werd „Magere Josje" bil te brengen: het bloed op de blouse van de vrouw, waarvan de des kundigen verklaarden, dat het zeker van verdachte afkomstig kan zijn. „Dit alles werpt op een niet te misverstane wijze het licht op deze verdachte," riep mr. Hartsuiker uit. Ook het punt van de „sprekende ge tuigen" werd uitvoerig toegelicht. De naam van „Arthur" werd genoemd, de jonge kroongetuige, die in de bewuste nacht, half versuft door de drank, te gen een paaltje op het Oudezjjdsplein leunde. Hjj had gezien dat verdachte zijn vrouw het keldertje inschopte en -trapte, de gordijntjes dichttrok, waar na hij gegil en gestommel hoorde. De officier hield de rechters voor, dat de ze getuige ten aanzien van de verkla ring steeds zeer positief is gebleven, ook al werd hem te verstaan gegeven dat het van het grootste belang was om niet te fantaseren. „En edelachtbare heren, er zijn ge tuigen die deze Arthur op het paaltje hebben zien zitten", sprak mr. Hartsui ker. die van mening was dat alle ver klaringen met de taal van de stille ge tuigen klopten. Alibi niet aanvaard De verklaringen van de verdachte zelf vormden de derde pijler waarop het een uur durende requisitoir steunde. De officier begon onmiddellijk over het alibi, dat bestond uit een opvallend aan tal uren dat verdachte in bed zou heb ben gelegen. „Zijn verklaring betekent dat hij van de 26 uur er 20 heeft gesla pen, en dat voor een man van wie de „buurt" zei, dat hij heel weinig sliep, dat hij een soort nachtuil was die 's nachts kringetjes stond te spugen in het grauwe water van de O.Z. Voorburg wal om een oogje in het zeil te honden. „Ik aanvaard dit alibi niet", aldus de officier, die direct hierop wees op een ander vreemd verschijnsel. Verdachte kleedde zich op de bewus te morgen naar zijn zegggen aan om het hondje uit te laten, maar juist die mor gen waste en scheerde hfl zich niet. „Waarom niet, wilde hij misschien de afdruk van rode lipstick op zijn wang niet wegvagen?" Magere Miep en Haarlemse Hennie waren het er direct over eens dat Ma gere Josje. zoals zij daar lag met de ogen half geopend en de verwondingen op de hals. dood was. Verdachte sprak maar steeds van „wegraken" en het duurde opvallend lang alvorens hij be reid was om de politie te waarschuwen. Een duidelijke leugen, dat van die weg raking, stelde mr. Hartsuiker. Dan sloot hij zijn keten van bewijs met de kwestie der mishandelingen. Hjj duidde de rechtbank op de ver klaringen van zeven getuigen, die allen op schouders en hals van „Magere Josje" sporen van mishandeling heb ben waargenomen. En hij herinnerde de rechters aan de woorden van Dik ke Appie, tegen wie Josje zou heb ben gezegd: „Appie. als ik nog eens gewurgd word, dan weet jU wie het gedaan heeft." Voor doodslag (moord) met voorbe dachten rade achtte mr. Hartsuiker de aanwijzingen onvoldoende. Maar het subsidiair ten laste gelegde: doodslag, stond naar zijn mening duidelijk vast. De officier besloot zijn requisitoir met een kenschets van verdachte: een ja loerse, driftige man, die zelfs om snoepjes voor de kinderen de hevigste ruzie kon maken. „Hij is met al dat drinken in een vicieuze cirkel terecht gekomen, welke hij met deze daad heeft doorbroken." Kritiek op onderzoek De officier trof op deze laatste dag een tegenstander van formaat. Tegen over het heldere requisitoir stelde de verdediger mr. H. G. Th. Keune een uitmuntend pleidooi vol verrassende en spitse opmerkingen. Ook de raadsman uitte lof. Op de eerste plaats aan het adres van de rechtbank. „Mijn cliënt heeft het volle pond gekregen." Maar onmiddellijk hierop volgde kritiek. „De samenwerking tussen de deskun digen en de recherche was niet zc har monisch als wenselijk was. Bovendien vind ik dat de twee rechercheurs, die het onderzoek hebben ingesteld, met tè veel andere zaken waren belast om zich met deze kwestie in alle rust bezig te houden. Specialisatie was zeker in dit geval vereist." aldus de raadsman, wiens aandacht viel op het feit, dat de vingerafdrukken op da stoel in het keldertje niet onderzocht werden en het blousje pas aan getuigen werd getoond, nadat de bloedsporen eruit geknipt wa ren. „En waarom begint de rechter commissaris, die haar taak op de meest perfecte wijze heeft verricht, pas na meer dan anderhalf jaar aan de ge- vroeg de raadsman tuigenverhoren?" zich af. De verdediger had geen pleitnota, hj) werkte met losse aantekeningen. Op het eerste velletje had hij de eis van de officier geschreven, die dood slag bewezen achtte. Mr. Keune ging hier heftig op in. „Als mUn cliënt „Magere Josje" gedood heeft, waar om gaat hij zijn vrouw dan nog afwas sen met de bedoeling om haar bij te brengen? Ik vind dat de officier niet aan doodslag toekomt." Suggestieve sfeer „Bij twjjfel onthoudt u. Er zjjn twij fels in deze zaak. Ik vertrouw erop dat ik erin slaag de rechtbank op de ze twijfels te wiizen". De raadsman wees vervolgens op het grote gevaar, dat er naar zijn me ning in deze zaak was: de suggestieve sfeer. „Wil ondergaan in deze affaire de suggestie, zonder dat wij ons daar van bewust zijn. Men ziet niet con creet de mogelijkheid van een andere dader." Het bewijs was de volgende fase in dit pleidooi. Mr. Keune beschouwde het bewijs van de officier als een ogen schijnlijk gave en gladde ijskorst, die echter brak zo gauw als er een voet op werd gezet. „Het directe bewijs is er niet. We moeten er dus door te redeneren achter komen, redeneren over ver klaringen van de buurt. Wat weten I gen tegengesproken. „Een onbetrouw bare getuige," riep mr. Keune uit. „Men zou van dit soort mensen nog wel meer willen weten dan van de ver dachte. Is zijn verklaring nu het fun dament waarop u mijn cliënt kunt ver oordelen? „In dubiis abstine", bij twij fel onthoudt u," ging de raadsman ver der. Aan net slot van zijn meer dan drie uur durende pleidooi stelde mr. Keune dat zijn cliënt er op stond om onmid dellijke invrijheidstelling te vragen. „Hij heeft nu 7 maanden onschuldig gezeten. Hij zei mij niet gebaat te zijn met een vonnis waarbij hij wordt vrij gesproken door gebrek aan bewijs." Tegen de tradities Vervolgens stond de president nog even stil bij hot gemis van een psy chiatrisch rapport dat door verzet van de verdachte niet kon worden uit gebracht. „Het is erg tegen de traditie van de Amsterdamse rechtbank, dat er in een zaak als deze geen psychiatrisch rapport is geweest," zei mr. J. Coninck Liefsting. De officier benutte de gelegenheid tot dupliek om de verdediger te wijzen op de suggestieve kracht, welke naar z{jn mening van verschillende punten in het pleidooi uitging. Dat kroongetui ge „Arthur" pas na twee jaar zijn ver haal deed, vond hij echt niet zo vreemd „Hij was bang voor de onderwereld", merkte de officier op. Mr. Keune liet het er niet bij zitten. „Wat ik-;,Arthur" vooral kwalijk neem is, dat hij nu eens zus, dan weer zo verklaard heeft. Dan had hij maar moeten zeggen: Ik weet het niet of zo iets." „Het is niet mijn enige getuige," interrumpeerde de offi cier. „Wel de enige van dit kaliber," antwoordde de raadsman fel. Verdachte, die tijdens de pleidooi eni ge keren in snikken uitbarstte, was zich tijdens „zijn laatste woord" weer vol- tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiH lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII wij eigenlijk van de buurt en de men sen die er wonen, van hun psycholo gie en hun levenswijze. Hij schopte en trapte haar. Inderdaad, maar is dat daar niet een veel voorkomend verschijnsel?" zei de raadsman. Ook hij gaf een beschrijving van ver dachte. Een man met twee persoonlijk heden: de dronken en de nuchtere man. De nuchtere man maakte zich wel eens kwaad en schold ook wel, maar deed nooit die dingen welke men hem in de schoenen schoof als hij ge dronken had. En op de bewuste morgen leek de man volkomen nuchter, het geen een agent op de zitting heeft be vestigd. Mr. Keune zette uiteen, dat het ver haal van verdachte op verschillende punten was bevestigd, o.a. door ver klaringen van getuigen, die uit de mond van het slachtoffer hadden ver nomen, dat verdachte die nacht op bed lag. Het afgaan op de verklaringen van de mensen uit de buurt noemde de raadsman zeer gevaarlijk. „Die mensen daar zijn vaak emotionele en gestoorde typen. Ik denk er bijvoorbeeld aan dat veel verhalen door suggestie zouden kunnen zijn verzonnen", aldus mr. Keune, die als voorbeeld hiervan noem de de verklaringen van Haarlemse Hennie. Zij verdacht aanvankelijk de psychisch gestoorde jongen, maar ver anderde haar mening nadat de koop man gearresteerd was. Toen kon 'vol gens haar niemand anders dan hij het gedaan hebben. „We moeten dus op passen met de verklaringen van deze vrouw", aldus raadsman „Was de buurt en dan vooral wa ren de vrouwen er niet bij gebaat om de moordenaar te vinden7". vroeg de verdediger zich af. „Natuurlijk, de moord op Chinese Annie lag immers nog vers in het geheugen". Mr. Keune bracht „Le Témoin" van Georges Sime- non ter sprake, „en boekje, dat over eenzelfde soort geval handelt en waar in de rechter tenslotte inziet, dat het bewijsmateriaal onvoldoende is om ver dachte te veroordelen. Wankele constructie Mr. H. G. Th. Keune heeft dinsdag met een kapmes huisgehouden in het requisitoir van de officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker. Na de middag schorsing ondergroef de verdediger in de „moordzaak Magere Josje" de be wijsvoering, die 's morgens zo zorgvul dig voor de Amsterdamse rechtbank was uiteengezet. Voor iedere uitleg die de officier gaf, iedere conclusie die hij trok, had de raadsman een tweede le zing. Deze was vooral waar het de kroongetuige „Arthur" betrof, erg scherp. „Als ik al de Arthnr-stenen uit het bouwwerk van de officier haal, stort dit -.onder meer in. De hele con structie die de officier heeft opge bouwd, vind ik uitermate wankel," sprak mr. Keune. Hij vroeg vrijspraak. Zjjn verzoek om onmiddellijke invrij heidstelling werd door de rechtbank afgewezen. De raadsman ging uitvoerig in op de persoon van de kroongetuige, een don kere, ietwat pafferige jongeman uit Hilversum, die donderdag tegen ver dachte zulke bezwarende verklaringen aflegde en wees de rechtbank op het feit dat „de buurt" hem een bluffer en een fantast noemde. „Een figuur uit de semi-penose, die zich tijdens de verho ren tegenover de vrouwelijke rechter commissaris exorbitant onbeschoft heeft gedragen. Na twee jaar komt hij opeens met zijn verhaal op de prop pen. Dan houdt hij het niet langer uit. Alles wat tegen mijn cliënt pleit weet hij zich nog tot in details te herinne ren, in tegenstelling tot al het andere. Daar gaat hij glibberig langs," aldus mr. Keune, die verder zei de kroonge tuige op tegenstrijdige verklaringen be trapt te hebben. Volgens hem zou ver dachte die nacht dronken zijn geweest, maar dit werd door alle andere getui- Advertentle IMP. OUD HAARLEM komen meester. „Niets maar dan ook niets heb ik met de moord op mijn vrouw te maken. Als ik haar naar het leven had gestaan zou ik haar gemak kelijk bij een van onze zwempartijen tijdens het vissen hebben kunnen do den. Zij was kortademig en ik moest haar vaak helpen om weer naar de kant te komen. Tjoep en het was ge beurd," sprak de koopman met luide stem, nadat ruj op de eerste plaats zijn verdediger en vervolgens de rechters uitvoerig had bedankt. Op dinsdag 8 december zal de recht bank uitspraak doen. Advertentie v S: De Amsterdammer Piet van Heerde heeft beslag gelegd op de Noordhol landse damtitel. Hij greep in de derde partij van de driekamp met Wim de Jong de beslissende winst. De beide voorgaande partijen waren in remise geëindigd. Van Heerde nam ditmaal geen risico. Hij speelde zeer sterk. In het midden spel van deze van het begin af aan op flankspel ingestelde partij had De Jong zich nog kunnen bevrijden. Toen hij dit verzuimde schermde Van Heerde alle mogelijkheden op ontsnapping af. Via een dwingend offer bij de 37ste zet kwam de man van Blankenaar over wegend beter te staan. Dank zij een subliem volgehouden tempospel scoor de hij de eerste en tevens de laatste winstpartij in deze beslissingsmatch. Hij bracht daarmee de Noordhollandse titel binnen de veste van „Jozeph Blanke naar". Met de wereldkampioenschappen 1960 in het verschiet, krijgt de komende nationale titelstrijd voor Van Heerde een bijzondere bekoring. Wellicht zal de hulp van zijn clubgenoot Wim van der Sluis hem daarbij niet onwelkom zijn. De fraaie en opwindende partij, waarmede Van Heerde zijn titel veilig stelde, verliep als volgt: W. de Jong (wit)-P. van Heerde (zwart). 1. 33-29, 20-25; 2. 32-28, 17-22; 3. 28x17, 11x22; 4. 37-32, 19-23; 5. 39-33, 14-19; 6. 44-39, 15-20; 7. 50-44, 10-15; 8. 42-37, 20-24; 9. 29x20, 25x14; 10. 31-26, 7-11; 11. 35-30. 1-7; 12. 30-25, 22-27; 13. 32x21, 16x27; 14. 47-42, 18-22; 15. 33-29, 13-18; 16. 37-31, 14-20- 17. 25x14, 9x20; (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 nov. De motie- Daams, waarin de Kamer aan de mi nister van justitie een aanmerkelijke verruiming zou hebben gevraagd van het aantal visa, dat aan zoge naamde maatschappelijke Nederlan ders, waaronder spijtoptanten, wordt gegeven, is in de Tweede Kamer met 74-46 stemmen verworpen. Alleen de P.v.d.A. en de S.G.P. stemden vóór. Van de K.V.P. was de heer Weiter de enige, die zich bij de voorstemmers aansloot. Hij motiveerde dat door op te merken dat Nederland verplicht is (Van onze sportredacteur) DEN HAAG, 24 uov, „Bijzonder teleurstellend noemde vandaag de voorzitter van de Stichting Sporttotali sator waarvan het bestuur gevormd wordt door bestuursleden van de Ne derlandse Sport Federatie en de KNVB, de heer A. Schroder, het zojuist inge diende ontwerp tot wijziging van de lo- terijwet. „Vrijwel niets vindt men terug van hetgeen wij op grond van enkele jaren praktische ervaring op verzoek van minister Beerman hebben geadvi seerd in een adres aan Be minister raad." „Het wetsontwerp ls voor een groot deel gebaseerd op hetgeen destijds de commissie-Wiarda heelt geadviseerd voor de nationale voetbalpool. De he ren mr. P- Blaisse en mr. M. Vrolijk, twee leden van de Tweede Kamer, die hun medewerking hebben verleend aan het tot stand komen van het rapport van de commissie-Wiarda, hebben op grond van het feit dat intussen de ver houdingen veranderd zjjn zich gedistan- ciëerd van de beperkende bepalingen welke in het rapport genoemd worden", zo deelde de heer Schroder desge vraagd mee. De heer Schroder was van oordeel, dat de minister zelf kennelijk vond, dat de thans door hem voorge stelde voetbaltoto niet attractief ge noeg is om de concurrentie met de bui tenlandse toto's te kunnen doorstaan. „Het ziet er dan ook naar uit, dat straks het geld weer met stromen de grens over gaat. net als voorheen, voor de KNVB-toto er was", zo voegde hij eraan toe. Namens de Nederlandse NEW YORK, 25 nov. (Reuter) Een Amerikaans vrachtvliegtuig, een Con stellation, van de Trans World Airlines is maandagnacht bij Chicago op een rij huizen terechtgekomen waardoor de be manning van drie personen en zes be woners van een aantal huizen die in brand raakten, zijn omgekomen. Het vliegtuig dat kort tevoren van het Mid way vliegtuig was opgestegen voor een vlucht naar Cos Angeles maar was te ruggekeerd voor het uitvoeren van een noodlanding .stortte plotseling neer. Volgens ooggetuigen kwam de Constella tion met het geweld van een bomont ploffing op de huizen neer. Twee uur nadat het vliegtuig was neergekomen, waren de brandweerlie den nog bezig met de blussing. Vier huizen en een blok flats werden vernield Een van de bewoners zei dat het vlieg, tuig het dak van zijn huis had geraakt. Het dak kwam terecht in zijn slaap kamer. Twee van zijn drie kinderen liepen lichte verwondingen op. Zijn vrouw en het derde kind waren onge deerd. Daarna raakte het toestel een flat achter zijn woning die onmiddellijk vlam vatte. LOPPERSUM, 24 nov. De burge meester van Loppersum, de 63-jarige heer J. D. van der Munnik, is gister avond overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk, dat hem zaterdag te Leer (Duitsland) is overkomen. De heer Van der Munnik was met een vriend, de directeur van de gasfabriek te Appingedam, de eer Mooy, op reis door Duitsland. sportbonden verklaarde de heer Schro der, dat hy er geen enkele behoefte aan had om in te gaan op de brochure van het Comité Sportprijsvragen „Het spel en de knikkers". „Ik hoop", aldus de heer Schroder, „dat de Nederlandse sportmensen die ongetwijfeld bij dui zenden lid zijn van de in dit comité sa menwerkende verenigingen niet zijn af geschrikt door deze brochure en hun contributies blijven betalen." De heer Schroder vond het voorts bevreemdend, dat het Moderamen van de Nederlands Hervormde Kerk uitsluitend principiële bezwaren heeft tegen een voetbaltoto en niet tegen andere vormen van lote rijen. Daarover wordt tenminste niets gezegd. de gevolgen te aanvaarden van de in eenstorting van de vroeger zo prach- t'g gegrondveste en bloeiende Neder landse samenleving in Nederlands Indië. Namens de fracties die tegenstemden werden eveneens korte verklaringen af gelegd. Deze kwamen hierop neer. dat de toezegging van de minister om zo veel mogelijk inzicht te geven in de richtlijnen van het tot dusver gevoerde toelatingsbeleid, eerst zou worden afge wacht en dat de Kamer het dus niet no dig vindt om nu 'reeds aan te dringen op een zo ruim mogelijk toelatingsbe leid, zoals in de motie-Daams en even eens in de motie-Van Doorn werd ge vraagd. De heei; Van Doorn trok zijn motie in en merkte op dat de socialis tische motie een tegenspraak inhield, omdat daarin behalve een zo ruim mo- geliik toelatingsbeleid ook nog een „aan merkelijke verruiming" werd ge vraagd. Z.h.s. is ook de begroting van Justitie goedgekeurd. Minister Beerman kreeg voor zijn eerste verdediging vele gelukwensen van Kamerleden, Het viel op dat hii daarbij de hand van zijn voorganger en huidige politieke tegenstander, prof. Samkalden, bijzonder hartelijk drukte. Ook de heer Kranenburg (P.v.d.A.) kwam zijn gelukwensen aanbieden. Hii kreeg van mr. Beerman het jongste nummer van het „Advocatenblad" in handen! Hierin wordt het bericht uit het vorige nummer, waarop de heer Kranenburg zijn aanval tegen de minis ter had gebaseerd, gerectificeerd. Dr. Kortenhorst heeft in het begin van de vergadering een rede gehouden ter herdenking van de plotseling over leden voorzitter van de Raadgevende Raad van Europa, de heer L. John Ed wards. Hierbij sloot zich de minister van justitie mr. Beerman namens de regering aan. „De heer Edwards heelt de stem van de „public service" ge hoord en begrepen", aldus de minister van justitie. 18. 38-33, 8-13; 19. 42-38, 4-9; 20. 29-24, 20x29; 21. 33x24, 19x30; 22. 34x25, 13-19; 23, 38-33, 5-10. Hier kan wit zich nu verrassend bevrijden met 25-20 en 33-29, steeds gevolgd door 41-37, 37-32, enz. 24. 39-34. Veel sterker is 40-34, waarna 9-13 gedwongen is en wit zich opnieuw kan bevrijden. 24. 9-13; 25. 43-39, 10-14- 26. 34-30. 2-8; 27. 48-43, 14-20; 28. 25x14, 19x10; 29. 40-34, 10-14; 30 30-25, 23-28; 31. 44-39. 3-9: 32. 34-30, 14-19; 33. 40-35, 18-23; 34. 45-40, 19-24; 35. 30x19. 23x14; 36. 33-29, 12-18. Dit offer beslist het verdere verloop, omdat zwart de finitief het centrum verovert en wit naar de rand wordt gedrongen. Zeer fraai! 37. 39-34, 18-23; 38. 29x18, 8-12; 39. 43-38, 12x23; 40. 49-43, 7-12; 41. 43-39, 12-18; 42. 38-33, 11-17. Lokt de ruil 26-21 en 41x21 uit, waarna zwart eerst 14-19 en pas daarna 28-32 met winststand laat volgen! 43. 35-30, 28-32; 44. 30-24, 14-19; 45. 34-30, 9-14; 46. 39-34, 6-11; 47. 40-35, 23-28! Precies op tijd, en toch had wit nog spel kunnen houden met 24-20 (15x24) 34-29, 29x9, 30-24 en 25x43 en zwart moet nog nauwkeurig spelen om te kunnen winnen! 48. 41-37, 32x41- 49 36x47. Dit moet wel, omdat op 46x37 volgt 28x39 (34x43) 27-32 en 22x33 met winststand! 49. 28x39; 50. 34x43, 27x36; 51. 46-41, 22-28; 52. 43-38, 18-22; 53. 41-37, 22-27; 54. 47-42, 27-31 en wit gaf zich gewonnen. (Van onze parlementaire medewerker) DEN HAAG, 24 nov. De K.V.P. houdt 12 december te Utrecht een be stuursraad. Op de agenda komen voor stellen voor tot reglementswijziging, die o.a. betrekking hebben op de reor ganisatie van het jongerenwerk in deze partij en voorts op de kwestie van de onverenigbaarheid van enkele functies, zowel van functionarissen van de KVP met functies in vertegenwoordigende lichamen als binnen de partij en de ver. enigbaarheid van functies alleen in de vertegenwoordigende lichamen zelf. Voor deze laatste kwestie is destijds een com missie ingesteld onder voorzitterschap van mr. F. Nivard te Rotterdam, die hierover een advies heeft uitgebracht aan het partijbestuur. Voor een reis in de herfst dit pakje roestige tweed, gevoerd met deze Ij® mohair in roestkleur als de blouse 8 onder. Model Tiktiner. Otto Aurich, mededirecteur en der eerste acteurs van de Hoofdstad Operette, is na een langdurige ziek'8 hersteld. Zaterdagavond a.s., 28 novemb®1! zal hij in het Amsterdamse Centra' Theater, na ruim twee en een haK8 maand, weer op de planken staan a' Baron Toast in de operette „Sissi"- Advertentie Wen Uw kind aan een goede aanslag en een mooie klank. Een kostelijke piano hoeft beslist niet kostbaar te zijn! Bel of schrijf om onze foto-brochure Arnhem - Breda - Leiden - Rotterdam „Os Mundi", het gebeente van de we reld, heeft ooit een enthousiaste vorser het magnetisme genoemd. Hij muntte daarmee een karakteristieke naam, die ook prijkt op de instructieve film, die Multifilm uit Hilversum in opdracht van Philips over dit verschijnsel heeft gemaakt. Multifilm heeft al meer van deze films op haar naam. „Os Mundi" is de eerste, die in kleuren is vervaar digd. Onwillekeurig is men geneigd de film te vergelijken met Haanstra's be faamde film over de giasfabricage. „Os Mundi" is tegen deze vergelijking bestand, al dient men daarbij duidelij ke verschillen in het oog te houden. „Glas" is een artistieke impressie, „Os Mundi" een instructieve verhandeling. Beide zijn, in hun soort, kwaliteitspro ducten. „Os Mundi" beoogt de toeschou wer iets duidelijk te maken van de groeiende kennis over dit natuurkundi ge verschijnsel en de toepassing ervan Uit in talloze electronische apparaten. de primitieve experimenten ziet een enorme industrie en een 1®' tastisch veelzijdige serie product® groeien. De verklarende tekst is tie'jn en sober. De muziek is met zorg ëe v seerd. Het effect is dat zelfs bij de le®*j die nauwelijks enige kennis van de to passing van het magnetisme bezit langstelling gewekt wordt. Als instru tiefilm mag men „Os Mundi" een g° geslaagde prestatie noemen. De reg' was in handen van Hattum Hovihe' „Os Mundi" is door de NTS uitgekoz® als Nederlandse bijdrage in een ree' films, die onder de naam „Wete' schappelijke Curiositeiten" op het Euiy, visiescherm wordt gebracht. Het 1 spijtig dat de filrh daardoor de Nede' iandse televisiekijkers zal worden om houden, want de opdrachtgeefster hef niet nagelaten enige reclame in de be®; den te smokkelen. i 15 Een aantal overvallers slepen de boten op het strand, waar ze meteen beginnen met het leeghalen van de ruimen. Inmiddels zijn de Noorse krijgers ontwapend. Vanaf hun hoge uitkijkpost zien Eric, Svein en Bolan 'n groepje met de wapens in de richting van de Zwarte Klip verdwijnen. De gevangenen worden op een rij gezet en geboeid. „Kom mee", gromt Svein kwaadaardig, „dat nemen we toch zeker niet? Als we vlug zijn, kunnen we ze bij de Zwarte Klip opwachten Oei, wat eenHij zwijgt verbaasd en kijkt even naar de Noor' man. Ook deze kan zijn ogen nauwelijks geloven. „Ze gaan het binne11' land in", mompelt hij. „Niet naar hun dorp bij de Zwarte Klip, naar het binnenland. Wat kan dat te betekenen hebben?" PAT 15 DE V'JFDE IN 14 DA GEN.... DE POLITIE WORDT ER HIERMEE NAAR MENEER BAAN IK DENK NIET AAN, IK ER GENOEG VAN. BENDE R'JDT OOK VOOR DE BANKROVERS.. KUK MAAR IN DE AVONDKRANT NDICATE SWAN FEATURES

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2