Mr. a. w. joolen 55 a Originele V.V.V.-enquête onder vakantiegangers LEXINGTON maastrichts Staking en de individuele arbeidsverhouding Algemene opvatting: staking juridisch een wanprestatie |r^ kom ereis kijken Keus niet moeilik,„overal welkom De voetbaltoto Belastingheffing Euro-ambtenaren (yeefó/icméc/e/^ (y?eejf6 ^7// Aantal bejaarden neemt toe Een dam over de Beringstraat CONGRES VOOR RECHTSVERGELIJKING Ook salarisverhoging De heer Rosario blijft gedeputeerde V.S. medisch gereed voor ruimtevaart WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN Premier Debré stelt vertrouwenskwestie Felle brand in nieuw gebouw van „Mirror'' Ten onrechte gevangen gehouden Invloed op het klimaa WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 PAGINA 4 Op Curasao Rechter bevestigt vonnis in kort geding ..Eerste mens die de ruimte verkent zal een man zijn" Plv. directeur-generaal van Volkshuisvesting from America's Best Tobaccos VRIJE ZATERDAG NA NIEUWJAARSDAG Thans 115.000 werken den ouder dan 65 jaar Tentoonstelling „Amsterdam koopt kunst 1959" carnaval in MAASTRICHT SPHNX EWERK Door haar ontwerp van wet tot wijziging van de loterijwet loopt de regering De Quay de kans, een deel van ons volk tegen zich in te nemen. Daar zijn in de eerste plaats degenen, die om zeer respectabele re denen elk kansspel de voetbaltoto incluis afwijzen en er niet van zijn af te brengen, dat ieder compromis °P dit punt gevaren voor het geeste lijk welzijn van ons volk met zich meebrengt. Veel talrijker evenwel zijn de sportbeoefenaars, die in een gelegaliseerde vrije toto het middel bij uitstek zien om de grote finan ciële noden van de sport en de liclia- melijke opvoeding te lenigen. Het is duidelijk, dat de regering er niet in kon slagen, deze beide groe pen van intransigenten geheel te con senteren en wel een middenweg moest bewandelen. Tenslotte is er geen ontkomen aan, dat aan onloo chenbare excessen, die op dit terrein dreigen, voor eens en voor altijd de Pas wordt afgesneden, zonder dat bij een al te stringent optreden tegen de nu eenmaal bestaande speelzin meer bedekte, moeilijk te controleren en daardoor des te gevaarlijker praktij ken zouden kunnen ontstaan. Wij me nen, dat onze bewindslieden een behendige poging doen om tussen deze Scylla en Charibdis door te zeilen, al heeft het hun kennelijk Veel moeite gekost het scheepje niet te doen stranden. Het voornaamste punt van de voor gestelde regeling ligt in het voor schrift, dat een prijs in de toto met meer mag bedragen dan 25.000. Geen beter middel tot indamming van de gokzucht dan het stellen van een niet te hoge limiet aan de bedragen, die daarmede kunnen worden gewonnen. De meerderheid van de commissie- Wiardi had zich voor een beperking tot 50.000 verklaard, een minder heid tot een beperking van f 10.000 Daartussen in liet de regering haar keus vallen op ,f 25.000, een bedrag waarmede zij meent, het spelen op ac ceptabele wijze te kunnen kanalise ren. In de nota, die de Stichting Ne derlandse Sporttotalisator aan de le den van de Tweede Kamer deed toe komen, is echter reeds bij voorbaat stelling genomen tegen het binden van de prijzen aan een plafond. De KNVB schijnt te vrezen, dat beperkte prijzen dg animo voor de nationale spörttoto zullen doen dalen en het „doel van de nationale toto in het hart zullen aantasten". Men vreest in deze kring, dat de belangstelling voor de buiten landse pools met hun onbeperkte prij zen daardoor wel zeer zal stijgen en belangrijke bedragen niet aan de Ne derlandse sport maar san de buiten landse zullen toevloeien. Wij zien dit nog niet gebeuren, om dat door het systeem van de beperkte prijzen een grotere spreiding van het voor de prijzen beschikbare bedrag Wordt bereikt, hetgeen ook een at tractie is. Tweede en derde prijzen, die in de buurt van het maximum liggen, zullen ongetwijfeld door het publiek zeer worden gewaardeerd. Reeds aanstonds hebben zich pleit bezorgers aangemeld, die het plafond tot 50.000 en zelfs 100.000 opge trokken willen zien. De waarde van hun argumentatie is niet gering. Met name geldt dit hun verwijzing naar staatsloterij, die toch ook braaf '100.000 blijft uitkeren, zonder dat dit als vergif wordt beschouwd. Mis schien zou men daaraan nog kunnen toevoegen, dat f 100.000 van 1960 aan koopkracht gelijk staat aan slechts ƒ25.000 van 50 jaar geleden. Men moet evenwel in deze zaak de rede lijkheid betrachten. Inperking door reglementering van de gokzucht is niet mogelijk, wanneer men de prijzen niet aan een maximum bindt. Een maximum dat ook weer niet te hoog mag zijn om effectief te blijven, al achten wij 25.000 wel wat erg aan de schrale kant. Tussen de twee ui tersten liggen hier nog legio moge lijkheden. Duidelijk is in ieder geval, dat de regering door de bepaling van haar keus op f 25.000 een tussenstand- punt heeft ingenomen, waarop zowel de „voor-" als „tegenstanders" van de voetbaltoto in haar boezem zich hebben kunnen verenigen, hetgeen zeer is te waarderen in een zo gevoe lige materie als deze. Niet iedereen ziet de voetbaltoto als een uit een oogpunt van zedelijke be oordeling ethisch indifferent spel. ipH» in katholieke kringen is niet als pePn ervan overtuigd, dat de toto am feringer kwaad moet worden _-_f t-n In een democratische staat p_ l°''erantie tegenover de inzichten pn rninrWv!d?rheid' zeker tegenover 6 hr-pft die °°k water bij haar wïjn heeft gedaan. Bij pogingen tot i25roÖoïeahserenmhet Plafond van 25.000 reaüsere men zich dat daarbij wel eens meer „p het spel 2QU kun^ nen staan dan het uitkeren aantal minder, doch hogere acuiicu iu.un-*tx, eiuv.ii hogere rvriirpn Voor een dergelijke futiliteit zouden wij althans beslist geen kabinetscri sis willen riskeren. Nog twee opmerkingen moeten wij vandaag in verband met dit on derwerp plaatsen. Het wetsont- Werp gaat ervan uit, dat niet de over heid doch één particuliere instelling de sportprijsvragen zal organiseren. Gezien de toestand, zoals deze is ge groeid, kan de verlening van een mo- JkiPohspositie aan „een rechtspersoon lijkheid bezittende instelling" be zwaarlijk als vanzelfsprekend worden beschouwd. Momenteel lopen er twee voetbaltoto's in Nederland met ver dunning van de minister van justitie. Een van de KNVB en een andere van e Nationale Vereniging Caritas Een van beide zal dus moe ten wijken, maar de memorie van toe lichting laat volkomen in het duister, uoe men zich voorstelt dit te realise- r'P- Door fusie of anderszins? tenslotte: Zolang er meer dan één oetbalpool voor verschillende doel- inden mogelijk is, levert het pro- ®em var> de verdeling der opbreng- onr>?een a* te grote moeilijkheden verandert evenwel zo spoedig ri 9 nationale instelling zal zijn opge- 0r„' .die de wekelijkse sportpool te od k111* 0ren. krijgt- Vele instellingen lir+i gebied van de geestelijke en danav-^jke volksgezondheid zullen van e aar aankloppen om een deel gen 2 opbrengsten der sportprijsvra- Wem "Te,/P'nisters, die het wetsont- fecht ingediend, erkennen hun Wiiip-^f.PP zonder zich evenwel te rusthpi51Kden' het£eGn 'eidt tot onge in rm de betrokken organisaties. V'eEpPT5erustheid, die o.i. kan worden omen door het publiceren van Advertentie (Van een speciale verslaggever) NIJMEGEN, 24 november. De ge volgen van een staking voor de indi viduele arbeidsverhouding, waren aan de orde gedurende de tweede dag van het internationaal congres voor rechtsvergelijking, dat tot 28 no vember alhier wordt gehouden. Dit belangrijke aspect van het stakings recht werd ingeleid door prof. mr. P. W. Kamphuisen, van 1933-1945 hoog leraar te Nijmegen, sedertdien „free lance", zoals het programmaboekje ^anduidt. Kamphuisens uiteenzetting gaven in beknopte en overzichtelijke vorm tekenend voor de vroegere docent de vooral in Nederland op dit punt le vende rechtsopvattingen. In ons land komen betreffende dit onderwerp drie theorieën voor: volgens de eerste wordt door de staking aan de arbeids verhouding een einde gemaakt; vol gens de tweede schort de staking de arbeidsverhouding op en volgens een derde theorie is een staking niets an ders dan wanprestatie: de arbeidsver houding houdt niet op, maar de ar beider is in gebreke met het nakomen van zijn verplichtingen. De eerste theorie heeft praktisch geen aanhan gers meer: het is ook niet de bedoe ling van de arbeider aan de arbeids verhoudingen een einde te maken, maar slechts een verbetering van de arbeids voorwaarden te bereiken. Voor de tweede theorie zijn geen doorslaande juridische argumenten aan te voeren, maar slechts vage principes, zoals het morele recht op staking e.d., aldus Kamphuisen. (Van een speciale verslaggever) STRAATSBURG, 24 nov. De raden van ministers van de Europese ge meenschappen hebben vandaag beslo ten om op de salarissen der Europese ambtenaren een belasting van gemid deld 15-16 pet. te heffen. Reeds eerder was het besluit genomen om de sala rissen met 6 pet. te verlagen. De belastingheffing is voor de ambte naren zelf min of meer een technische aangelegenheid aangezien de fiscale schade gecompenseerd wordt door de vaststelling van zg. bruto-salarissen, welke op 109 tot 110 pet. van de huidi ge salarissen komen te liggen. Het voorstel is niet met eenstemmigheid tot stand gekomen. Nederland heeft nl. te gen gestemd, daar het voor een zwaar dere belastingdruk gepleit heeft. Het is de eerste maal dat in de raad van mi nisters over een kwestie gestemd moest worden. WILLEMSTAD, 24 nov. De rech ter op Curacao heeft het vonnis in kort geding bevestigd, waarbij de heer Ro sario werd gehandhaafd in de functie van gedeputeerde (wethouder) van de eilandraad van Curacao. Deze uitspraak stelt het besluit ter zijde van de eilandraad van enige tijd geleden, waarbij de heer Rosario van zijn functie vervallen werd verklaard. In zijn uitspraak overwoog de rechter, dat ook de gezaghebber (burgemeester) zich dient te onderwerpen aan de beve len van de rechter. De door de heer Rosario in eerste aanleg geëiste dwangsom voor het ge val de waarnemende gezaghebber hem de uitoefening van zijn functie zou ver hinderen, werd in het definitieve von nis niet toegestaan. TOKIO, 24 nov. Een deskundige van de Amerikaanse luchtmacht voor medische vraagstukken van de ruimte vaart, generaal-majoor Oliver Niess, heeft in Tokio verklaard, dat de Ameri kaanse geleerden over „voldoende" kennis op medisch gebied beschikken om een mens naar de ruimte té zenden en veilig naar de aarde te laten terug keren. Op de vraag of vrouwen mis schien beter geschikt voor de ruimte vaart zijn dan mannen, zei Niess geen bezwaar te zien in ruimtereizen door vrouwen. De technische opleiding van mannen is echter verder gevorderd. Hij voegde er aan toe dat er meer manne- hjke dan vrouwelijke invliegers zijn an dat de eerste mens, die een tocht naar ae ruimte zal maken, daarom een an zal zijn. V 25 ,10v- Tot p'aats- i1,directeur-generaal van de Volkshuisvesting en de bouwnijverheid is benoemd mr. a. w. Joolen, thans gemeentesecretaris van Dordrecht. Mr J°°len is in 1908 geboren te Utrecht, waar hij na het doorlopen van de gemeentelijke H.B.S. in 1926 in dienst trad bij de gemeentesecretarie In 1959 kwam hij in dienst van de ge- meente Rotterdam, waar hij ter gemeen tesecretarie verschillende functies be kleedde. Hij was ook loco-gemeentese cretaris van Dordrecht. Mr. Joolen legde het doctoraal exa men rechten af in 1947 aan de rijks universiteit te Utrecht. Zowel te Rotterdam als te Dordrecht vervulde en vervult de heer Joolen verscheidene functies, ook buiten zijn ambtelijke werkkring, op kerkelijk en algemeen maatschappelijk terrein. de richtlijnen, die een monopolistische sportpool bij de verdeling van de op brengsten eventueel zal hebben op te volgen. Kamphuisen wilde zich met bijna alle auteurs en met een recente uit spraak van de president van de Am sterdamse rechtbank aansluiten bij de opvatting, dat staking juridisch neerkomt op wanprestatie, op het niet nakomen van wat men overeen gekomen is. dus op contractbreuk. In bedoelde uitspraak van de Amster damse president had de advocaat van de stakende arbeider zich beroe pen op een stakingsrecht, maar de rechter besliste toen (27 maart 1958) ,,dat een zodanig recht Ons onbe kend is". Kamphuisen wilde dit standpunt („staking is contract breuk") zelfs aanhouden voor het ge val de arbeider een z.g. dringende reden zou hebben om aan de arbeids verhouding onmiddellijk een einde te maken; immers het laatste, er een einde aan maken, wil de stakende arbeider juist niet, ofschoon de wet hem dit toestaat. Uit dit standpunt, dat praktisch al gemeen gedeeld wordt door de juristen en door de rechtspraak, vloeien een aantal consequenties voort. Allereerst, dat de werkgever aan de stakende ar beider geen loon verschuldigd is. Maar veel dieper ingrijpend is, dat de sta kende arbeiders, die immers in gebre ke zijn, verplicht zjjn volgens de alge mene regels van het burgerlijk recht, aan de werkgever alle schade te ver goeden, welke hij lijdt ten gevolge van de staking. In ons land is het alleen Levenbach, de Amsterdamse hoogle raar in het arbeidsrecht, die dit stand punt niet deelt; overigens is deze op vatting vrij algemeen; Kamphuisen noemde o.a. de Nijmeegse hoogleraar Van der Grinten. In de practijk loopt dit overigens wel los; Kamphuisen kent geen enkel geval, dat stakende arbeiders inderdaad door de onderne mers voor schadevergoeding zijn aan gesproken. Er zou misschien meer aanleiding zjjn, aldus Kamphuisen, om de vakbond aan te spreken, als er een collectieve arbeidsovereenkomst is ge sloten. Op dit laatste punt ging de hoogleraar echter niet verder in. Een verdere consequentie uit ge noemde opvatting is, dat de onderne mer de werkgever eveneens zou kun nen aanspreken tot nakoming van het contract en aan de rechter zou kun nen vragen deze nakoming veilig te stellen door de arbeider te veroordelen tot betaling van een dwangsom voor iedere dag, dat hij zjjn verplichtingen niet nakomt. Dit komt, vanzelfspre kend, eveneens zelden in de praktijk voor. Ook besprak prof. Kamphuisen de vraag of de patroon het recht heeft de arbeider in geval van staking op staan de voet te ontslaan. In het algemeen is dit mogeljjk in het geval van een „dringende reden" en de vraag is dus of een staking voor de ondernemer een „dringende reden" is om de arbeider te ontslaan. Kamphuisen neigde naar deze mening omdat er tegenwoordig over het algemeen voldoende garan ties bestaan voor een redeljjke behan deling van de arbeider; omdat de ar beider over het algemeen voldoende be schermd is tegen willekeur is hjj ook verplicht de arbeidsvrede te bewaren en heeft hij slechts in het geval van de uiterste noodzaak het recht om naar het wapen van de staking te grij pen. In het algemeen zal dus een sta king voor de ondernemer een dringen de reden opleveren om de arbeider on middellijk te ontslaan. Evenwel heeft de rechter een grote mate van vrijheid of een staking in een concreet geval een voldoende motief tot onmiddellijk ontslag oplevert. Zo zou prof. Kamp huisen voor het geval de staking een morele rechtvaardiging vindt in de houding van de werkgever in de sta king geen voldoende aanleiding vinden tot onmiddellijk ontslag noch tot een veroordeling van de arbeider tot ver goeding van de door de ondernemer geleden schade; hoewel dit niet afdoet aan het feit, dat de arbeider geen recht heeft op loon voor de tijd dat hij heeft gestaakt. TR08KA COLOGNE AYASCOTA giockengasseh mmsrn (Van een verslaggever) OOSTBURG, 25 nov. ln het wes_ telijk deel van Zeeuwsch-Viaanderen heerst nog altijd de landelijke rust zo als die reeds velea®uwen de sfeer heeft bepaald, lerwql \rijwel overal elders in ons lieve vaderland de brom fietsmotoren en draagbare radio's Advertentie PARIJS, 25 nov. (Reuter) Pre mier Debré van Frankrijk zal de ver trouwenskwestie verbinden aan de stemming in de Nationale Vergadering over de begroting voor 1960. De socia listische fractie had al aangekondigd, dat zij een motie van afkeuring zou in dienen naar aanleiding van de bezuini ging op het pensioen van de oudstrij ders. Waarnemers achten het niet waar schijnlijk, dat zulk een motie een meer derheid krjjgt. DEN HAAG, 24 nov. Wanneer op zaterdag 2 januari, de dag na Nieuw jaarsdag, niet gewerkt wordt in fabrie ken of werkplaatsen, mogen de verzuim de uren ingehaald worden. Gedurende een tijdvak van ten hoogste twee achter eenvolgende weken mag hoogstens een uur per dag worden ingehaald. Aldus een vandaag in de Staatscourant gepu bliceerde beschikking van de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid. voor de overheersende geluiden zor gen in de drukbezochte recreatiege bieden. zijn Cadzand, Nieuwvliet en Hoek zichzelf gelijk gebleven. Er zijn enkele fijnproevers, die de ze unieke situatie hebben uitgebuit en tot de geregelde vakantiegangers van westelijk Zeeuwsch-Viaanderen kun nen worden gerekend. In ons hart hadden wij deze regels om hun nentwil dan ook achterwege willen laten. Immers, waarom het licht der publiciteit nu juist gericht op dit nog door VVV-act>viteiten vrijwel onbe roerd gebleven gebied? Maar besef fend, dat het doodzwijgen van Cad- zand's aantrekkelijkheden in onze tijd van sociaal toerisme wellicht als een grove zonde zou kunnen worden beschouwd maken wij hier melding Van een bijzondere bijeenkomst, die gisteren op initiatief van de regiona le VVV in het anderhalf jaar oude raadhuis van Oostburg is gehouden. Tien personen, onder wie twee Bel gen, waren uitgenodigd daar hun op rechte mening kenbaar te maken over hun vakantie-ervaringen opgedaan in westelijk Zeeuwsch-Viaanderen. Men zag, zo werd verzekerd, niet op tegen kritiek en de onthullingen zouden kun nen dienen voor het uitstippelen van richtlijnen voor de recreatie in dit deel van Zeeuwsch-Viaanderen. Welnu, van hetgeen door de verschil lende sprekers aan kritische geluiden werd voortgebracht, kan de regionale VVV menen wij, moeilijk onderstebo ven zijn. Zoals te verwachten was vie len de kritici uiteen in twee kampen: de rust-zoekenden, die opperbest tevre den zijn met de situatie van het ogen blik, en de lieden, die graag de accom modatie op het gebied van het amuse ment zouden zien uitgebreid. De laatste categorie was echter duidelijk in de min derheid. Wij hadden overigens de indruk dat de behoefte aan rust, die blijkbaar door het merendeel der vakantiegan gers hier zo op prijs wordt gesteld, niet geheel naar de zin was van de WV-autoriteiten, Een der forumleden de heer A. C. Spijkerman, vroeger se cretaris van de kampeerraad vertolkte de mening van vele vertegenwoordi gers uit het Horecabedrijf door op te merken dat westelijk Zeeuwsch-Viaan deren tenslotte geld wilde verdienen aan al die recreatiezoekers. En zo scheen het er niet langer om te gaan, wat de toerist nu eigenlijk wil, maar hoe de bevolking van Zeeuwsch-Viaan deren van de vakantiestroom zoveel mogelijk profijt trekt. De VVV zou niet aan haar doel beantwoorden wanneer, zij voor deze wenselijkheden geen be grip zou tonen. Dus: meer toeristen naar westelijk Zeeuwsch-Viaanderen en dus ook: een verdere afneming van de mogelijkheden om nog onbekommerd van de rustieke sfeer in dit gebied te genieten. Weliswaar is de VW reëel genoeg om te erkennen, dat dit laatste een ongewild gevolg is van haar voor naamste streven, maar intussen bete kent het aantrekken van mensen on vermijdelijk een terugdringen van wat helaas slechts over het algemeen door een kleine groep mensen naar waarde wordt geschat. Tijdens de discussies gistermiddag ontzag men zich zelfs niet om de bevolking van westelijk Zeeuwsch-Viaanderen als mogelijk at tractief element voor de vreemdelingen industrie te bespreken. In elk geval bleken vele toeristen juist westelijk Zeeuwsch-Viaanderen voornamelijk gekozen te hebben om zijn onbezoedelde karakter hoewel ook hier de bromfiets en de draagbare radio al beginnen te penetreren en he4 lijkt ons in het belang van juist die groep, als Cadzand maar gewoon Cad zand blijft. Laat Nederland blij zijn dat het Zeeuwsch-Viaanderen nog heeft. Het is bepaald een welvarend gebied, en waarom liet prijs te geven aan de dynamiek die heel onze kuststreek heeft aangetast? Bovendien: de thans gehouden enquête overigens een bij zonder oorspronkelijk idee van de west Zeeuwseh-Vlaamse VVV kan reeds als basis dienen voor een verder te voe ren beleid. Dit is het merkwaardige van pasbeginnende televisie- toestelbezitters: dat zij altijd willen, dat anderen bij hen thuis méé komen kijken. Ik weet niet of u dat ook wel eens is opgevallen. Zij stel len er, als de glorie van tot het legioen te behoren nog vers is, erg veel prijs op dat derden delen in hun pas verworven geluk. Zij zeggen dus regelmatig tegen buren, vrienden, magen en kennissen: ..Van avond moet je nou eens komen kijken. Vanavond is er een mooi stuk. En vorige week heb je wat gemist." De aldus ge noden weigeren dan meestal wel, het zij uit beleefdheid, hetzij uit welbe grepen eigenbelang. De t.v.-bezitter is dan licht gepiqueerd. Hij wordt niet begrepen. Er zijn echter natuurlijk ook men sen die wel op zo'n invitatie ingaan. Zij komen en zij nemen een snoepje mee. De eerste twee keer gaat het goed. De t.v.-bezitter geniet van zijn aan zien, de bezoeker als alles goed gaat van het programma. De aanvanke lijk genoden komen nu ook ongenood. Zij bellen op en zeggen: ,,'t Is zeker wel goed vanavond hè?" Het is goed. Dat wil zeggen: het is eigenlijk niet goed. Want nu is er een omgekeerde situa tie ontstaan. De t.v.-bezitter voelt zijn bezit overgewaardeerd. Hij zegt tot zijn vrouw: „Die lui van hiernaast zouden nu onderhand best zelf eens zo'n ding kunnen kopen. Ze hebben'per slot ook een koelkast en een wasmachine. En die snertsnoepjes hangen mij allang de keel uit." De bezoeker voelt de sfeer fijn aan en de verhouding verkoelt allengs. Hij zegt, thuis gekomen, tegen zijn echt genote: „Die lui van hiernaast hebben een hoop verbeelding gekregen sinds zij t.v. in huis hebben." Tenslotte koopt hij inderdaad zelf een toestel. Op afbetaling; want hij had al een koelkast en een' wasma chine. Maar nu gaat hij vrienden, kennissen en familie opbellen: „Jullie moeten tóch eens komen kijken." Enfin, u weet het: we zijn hard op weg naar de miljoenste. En naar een toenemende verwijdering onder de mensen. LONDEN. 25 nov. (UPI) Een kor te maar felle brand heeft gisteravond gewoed in het vrijwel voltooide nieuwe gebouw van de „Daily Mirror", met een oplage van vier miljoen een der grootste dagbladen ter wereld. De brand is hoogstwaarschijnlijk ontstaan in een stapel afval. Binnen vrij korte tijd waren zeventien brandweerauto's ter plaatse. Van rookniaskers voorziene brandweerlieden moesten ruiten inslaan om de slangen naar binnen te kunnen leiden. Ee brandweerman werd ge wond toen de schuttingen rondom het gebouw instortten. Het gebouw zou be gin volgend jaar worden betrokken. De bouwkosten worden geraamd op zes mil joen pond sterling (ongeveer zestig miljoen gulden). UTRECHT, 24 nov. Volgens de laatste gegevens werken in Nederland 115.000 mensen van 65 jaar en ouder. Onder hen zjjn 70.000 zelfstandigen en 45.000 werknemers. De 8000 vrouwen van 65 jaar en ouder die nog niet met pensioen zijn, werken hoofdzakelijk in de huishoudelijke beroepen, de land bouw en de horecaf-bedrijven. Dit werd vanmiddag medegedeeld door mr. dr. A. A. van Rhijn, op een kadervergade ring van de Algemene bond van ouden van dagen, waar hij sprak over het on derwerp „Arbeid voor bejaarden". Spre ker zei voorts nog dat het aantal ouden van dagen sterk toeneemt: men ver wacht, dat in 1980 anderhalf miljoen Nederlanders (10,4 procent van het to taal) ouder dan 65 jaar zullen zijn. Voor 1960 schat men het percentage op 8,4; in 1850 was het slechts 4,3. Advertentie Geen rijkere glans dan kaarslicht,.. GOUDA kaarsen 1 DEN HAAG, 25 nov. Het Tweede Kamerlid Aantjes (A.R.) heeft minis ter Beerman naar aanleiding van een beschikking van de Haagse rechtbank van 14 augustus, waarbij aan een ten onrechte gedetineerde gazenwasser een tegemoetkoming van 750 werd toege kend, wegens geleden geldelijke scha de, welk bedrag in hoger beroep door het gerechtshof werd teruggebracht tot 500.-, enige schriftelijke vragen ge steld. Onder meer vraagt de heer Aantjes of de minister niet van oordeel is, dat de mogelijkheid dient te bestaan om in dergelijke gevallen aan het slachtoffer der justitiële dwaling niet slechts een tegemoetkoming in de door hem ge leden schade toe te kennen, maar de door hem geleden schade volledig te vergoeden, ook de schade van de voor afgaande inverzekeringstelling, en bo vendien tegemoet te komen in de ge leden immateriële (morele, ideële) schade en de kosten van de hem ver leende rechtskundige bijstand. MOSKOU, 24 nov. (Reuter) Rus sische weerkundigen hebben in het tijdschrift Literatoernaja Gazeta kri tiek geleverd op het Sovjet-plan een dam over de Beringstraat tussen Azië en Amerika te slaan om een verbete ring in het klimaat te bewerkstelligen. De weerkundige Drogaitsef van het Russische meteorologische instituut waarschuwde dat een lichte verbete ring in het poolweer betaald zou moe ten worden met een verslechtering van het klimaat in grote delen van beide halfronden. De zomers zouden heter worden, de winters strenger en de droogtegordel zou verder noordwaarts stjjgen. Ook het plan om oceanische stromingen te verleggen door de inlaat van poolwater achtte Drogaitsef nutte loos omdat zeestromingen waarschijn lijk van winden afhankelijk zijn. Zijn' kritiek werd gesteund door de meteo rologen Piankof en Nazarof die betoog den dat de menselijke wetenschap nog niet ver genoeg is om grote klimato logische veranderingen te beramen. AMSTERDAM, 24 nov. In het Ste delijk Museum heeft de wethouder voor de kunstzaken mr. A. de Roos van avond een tentoonstelling geopend van kunstwerken, die de gemeente Amster dam dit jaar heeft aangekocht op ad vies van de desbetreffende jury's. De expositie omvat 47 schilderden, gou aches, pastels en aquarels van 38 Am sterdamse kunstenaars en 18 kleine beeldhouwwerken van 15 kunstenaars. Hiermee heeft de gemeente in 1959 to taal 69.000 besteed, 8000 meer dan het vorig jaar. De tentoonstelling is tol 15 december open. Advertentie Beroemd is het Maastrichtse carna valsfeest. Uit het festijn van zin voile zotheid puurt de Maastrichte naar nieuwe energie. Beroemder is het Maastrichts aardewerk van de n.v. Koninklijke Sphinx-Céramique. 4000 energieke en bekwame Maas trichtenaren werken aan de ver vaardiging ervan en zetten zo de arbeid voort, die Petrus Regout 125 jaar geleden begon. Evenals toen munt Maastrichts Aardewerk vandaag uit door tijdseigen vorm geving, aantrekkelijke kleuren en decoraties en sterke kwaliteit Maastrichts aardewerk is waarde- werkLet op deze merken, dan heeft U een goed product. maar dan natuurlijk van d* H.V.^KONINKUIKE SPHINX-CÉRAMIQUE WH PETRUS RE60UT - MAASTRICHT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3