Duidelijke potentiële vraag naar kleine coupures Resultaten van Veneta onder invloed van recessie Europees parlement spreekt over geassocieerde gebieden DeVissers van de PAUL VLAANDEREN De dubbel ERIC DE NOORMAN Uit enquête blijkt: Aart moeilijkheden van kleine beleg ger dient tegemoet gekomen te worden Hogere straf voor morfiniste ln december in Tweede Kamer KLM mag blijven op Museumplein Koningin bezoekt infanterieschool Snelle Sovjet-helikopter Zowel omzetten als prijzen gedaald De Zeven willen breuk voorkomen Op politie-agent ingereden Vertrouwen in mr. Marijnen O" "O VRIJDAG 27 NOVEMBER 1999 PAGINA Engeland V ennootschapswet- geving in onderzoek De zaak-Meulenbelt Ignatov verliest post in Russische republiek In afwachting van ondergrondse Nog niet vlot Nederlandse kustvaarder bij Ierse kust Liquidatie Sabang definitief In Harderwijk Raad van Bestuur Albert Heijn F. A. W. M. de Sain t „Casa Academica" Exploitatie van het studententehuis Gebouw in zomermaanden toeristenhotel Iets meer vertrouwen in de toekomst Deel van Rijswijk wordt gemeente Delft Geen sprake van fusie van Stokvis Prof. Snapper over moderne geneeskunde Rotterdams Toneel geeft series in Amsterdam Verolme en Detwiler richten een nieuwe maatschappij op Vervoer van passagiers en vrachten Automobilist ondanks schoten ontkomen Tweede Kamer In Pieterskerk te Leiden Thanksgiving Day in Nederland Schipper bij ontplof fing gewond 17 Eric en Svein kijken elkaar aan, als het wolvengehuil weer zwak tot hen doordringt, en beiden hebben dezelfde gedachte. „Zijn dit de wolven, ofde honden van Axe's schip? Op een teken van de Noorman begeven ze zich behoedzaam in de richting van de kamp vuren en dichtbij gekomen nemen ze de toestand in zich op. De ge vangen Noren zitten in het licht tussen twee wachtvuren in en als Eric de manier ziet, waarop ze gebonden zijn, schudt hij bedenkelijk het hoofd. Niet alleen zijn hun handen op de rug gebonden, ook zitten zij met dikke zelen aan elkaar vast, hetgeen een ontsnapping vrijwel uitgesloten maakt. Het wolvengehuil klinkt weer op. Dichterbij nU en Eric ziet de wachters om het vuur in elkaar krimpen. Ze zijn ken nelijk doodsbang. Eensklaps krijgt de Noorman een idee. „De angst van die kerels is onze bondgenoot", fluistert hij tot Svein en Bolan. „Let maar op!" 99 AM8TEBDAM, tl nov. Ir opdracht ▼an Gebr. Teixelra de Mattoa, deviezen- bank en commissionair* in effecten, it een onderzoek ingesteld naar de mening ▼an personen nit de middelste inkomens klassen over het zogenaamd „kleine aandeel" in coupures met een effectieve waarde van f 50 f 100, deze inkomens- klasten sluiten dus aan bij wat de rege ringsnota bedoelt met de groep voor wie de bezitsvorming wordt nagestreefd. De enquête vond plaats in juni 1959 door een steekproef onder de brede midden- Jaag ▼an de Amsterdamse bevolking. Het belangrijkste doel Is geweest, na te gaan welk oordeel bij het publiek leeft over aandelen met een kleine nominale waarde. Meer dan de helft van alle onder vraagden kon een bevredigende om schrijving geven van de kenmerken van een aandeel. Het percentage lag het hoogst bij de groep bedrijfshoofden en intellectuelen en het laagst bij de groep werknemers Van hen, die weten wat aandelen zijn, heeft 60% een gunstig oordeel over de evt. belangstelling voor de ontwikkeling van kleine aandelen, 14% een gemengd oordeel, terwijl de resterende 26% deze ontwikkeling niet interessant zou vinden. Een van de meningen was, dat de mensen moeten worden aangemoedigd tot bezitsvorming. Kleine aandelen, die met weinig formaliteiten verkrijgbaar zijn, zullen dit ongetwijfeld bevorderen. Ook werd gevraagd, in hoeverre men de mening onderschrijft, dat het kleine aandeel een interessante manier van be zitsvorming en bezitsspreiding is. Ieder een zou immen. in de bedrijfsresultaten kunnen delen ~n daardoor een tegemoet koming vinden tegen de gestadig da lende koopkracht. De helft van die genen, die aandelen interessant vinden, beantwoordt deze vraag bevestigend. Bij deze enquête werden ook enige gegevens ten aanzien van de houding van het publiek over sparen en beleggen en belangstelling voor financiële zaken in het algemeen verkregen. Daaruit bleek: de helft van alle ondervraagden heeft een girorekening, een kwart bezat effecten en/of onroerend goed. Vooral obligaties worden veel aangetroffen. Eveneens een kwart heeft een bedrag van 1000 of meer op een spaarbank. De helft van alle ondervraagden zegt, dat zij geregeld in de krant kijken naar beursberichten en koersen van aandelen. Verreweg de meest genoemde reden hiervoor is algemene interesse in finan ciële zaken. Uit het onderzoek concludeert voor noemde firma dat er een duidelijke potentiële vraag naar het kleine aan deel bestaat, mits de financiële wereld voldoende tegemoetkoming in de prak tische moeilijkheden voor de adspirant belegger toont. Het valt niet te ontkennen, dat de praktische bezwaren aan het introdu ceren van kleine waarde-papieren ver bonden, bijzonder groot zijn, zoals b.v. verhandelbaarheid en dividendbetalin- LONDEN, 27 nov. De Engelse minister van handel, Maudllng, heeft de instelling van een commissie van on derzoek Inzake de vennootschapswet geving bekendgemaakt. Voorzitter der commissie is lord Jenkins. De namen der overige leden zullen binnenkort worden bekend gemaakt. De commissie neeft tot taak verslag uit te brengen over de werking van de Companies Act 1948. de Prevention of Fraud (investments) Act 1958 en de Registration of Business Names Act 1916, en eventueele voorstellen te doen tot aanpassing van deze wetten aan de mo derne tijd en praktijken, w.o. de prak tijk van biedingen bij overname van maatschappijen, de plichten van commis sarissen en de rechten van aandeelhou ders. Minister Maudling deelde het Lager huis mede, dat het onderzoek zich zal uitstrekken tot het gehele gebied van de oprichting, het werken en de ontbin ding van vennootschappen, de bescher ming van het publiek in zijn hoedanig heid van aandeelhouder en krediteur en de regels voor de handelaars in effecten. De minister van financiën, aldus Maudling, overweegt de kwestie van on gedekte kredieten voor het zakenleven en de wenselijkheid van een nieuwe wetgeving ter bescherming van het be leggende publiek. AMSTERDAM, 26 nov. Het ge rechtshof heeft een 46-jarige gehuwde vrouw, directrice van een rusthuis te Haarlem, veroordeeld tot 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar plus 250.- boete, subs. 2 maanden hechtenis. Ze werd beschuldigd van heling van een groot aantal ampullen morfine en van het gebruik van deze morfine. De Haarlemse rechtbank had haar alleen ƒ500,- boete opgelegd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 26 nov. In de eerste helft van december zal in de Tweede Kamer het verslag over de zaak Meu- lenbelt aan de orde komen. Op voorstel ▼an dr. Kortenhorst heeft de Kamer hiertoe vanmiddag besloten. Oe komende drie dagen zullen besteed worden aan het debat over de begroting van O.. K. en W. MOSKOU, 26 nov. (Rtr.) De Op perste Sovjet van de federale Sovjet republiek Rusland heeft eenstemmig be. sloten Nikolai Ignatov te ontheffen van tijn functie als voorzitter van haar pre sidium, zo meldt radio-Moskou. Nikolai Organov, tot nu toe eerste vice-premiei van deze republiek, zal hem opvolgen Het voorstel hiertoe is gedaan door een secretaris van de Russische com munistische partij, Pjotr Pospelov. HU zei, dat het centraal comité wil, dat Ignatov zich op de partij concentreert. gen. Het komt de firma voor, dat de regering aan haar nota over bezitsvor ming vooraf had moeten laten gaan een onderzoek naar de wijze waarop een goedkoop effectenverkeer zou kunnen worden geregeld. Desnoods zou in het kader van het streven naar bezitsvor ming, de regering zich bereid moeten verklaren tot een subsidie tot de vereiste administratieve machine. Zolang men niet beschikt o -er een vorm om het be zit tot uitdrukking te laten komen helpt een bevordering van het sparen voor dit doel niet, zo stelt de firma. De bezitsvor ming móet duidelijk onderscheiden wor den van vermogensvorming. In het eer ste geval gaat het om zeer veel kleine bedragen, die toch slechts zeer behoed zaam in de risico-dragende sector zul len mogen worden belegd, in het laatste geval gaat het om grote bedragen, die nodig zullen zijn, om onder meer de in dustrialisatie c-> peil te houden. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 26 nov. Vijf jaren geleden gaven de gemeentebestuurders van Amsterdam de KLM toestemming om op het juist vrqgelegde Museum plein een stationsgebouw voor de Schip- hol-bussen te bouwen. Nadrukkelijk werd vastgesteld dat het verlof maar vijf jaren gold. Maar niets is duurza mer dan het tijdelijke. De raad heeft er het hoofd voor gebogen en het ver lof voorlopig met vijf jaren verlengd, en als men woorden van de wethouder enigszins vrijmoedig mag interpreteren staat het gebouwtje er over tien jaren nog. Waarom al die aarzeling? Wel, het Museumplein is een van de weini ge fatsoenlijke open plekken in de stad en dus regent het plannen om het vol te bouwen. De Spoorwegen hopen er het eindpunt te vestigen van de nieuwe spoorlijn naar Den Haag. Men hoopt er de ondergrondse te laten eindigen en men hoopt nog veel meer. Ondanks het enthousiasme van de wethouder van publieke werken omdat men sinds kort met de Spoorwegen „op het hoogste niveau" om de tafel zit, was geen raadslid ervan te overtui gen dat er enige vaart zat in de onder grondse spoorwegplannen. Het feit dat men het tracé nu niet meer door de Lairessestraat maar, op advies van een Amsterdamse krant, door de Boe- renwetering zal leiden, beroerde zelfs de geïnteresseerden nauwelijks. Want wie hoopt er in ernst op haast met de ze plannen? „Als wij alles gekregen hadden wat de heer Den Hollander ons beloofd had, zaten wij nu op rozen", zei de heer Seegers hardhandig maar oprecht. Anderzijds was het fair dat men de KLM op het plein Iaat zitten. Het gebouwtje dat de maatschappij heeft neergezet, ontsiert het plein al lerminst. En onze nationale luchtvaart maatschappij heeft in Amsterdam te recht een streepje voor. Het gemopper gold dan ook meer schemerplannen van de spoorwegen. IJMUIDEN, 26 nov. De pogingen om de 399 ton metende Nederlandse kustvaarder „Koningin Juliana" die op 19 november bij Waterford in Ierland strandde, vlot te brengen hebben nog steeds geen succes gehad. De Britse sleepboot „Marania" blijft bij het schip om vrijdag bij springtij een nieuwe po ging tot vlottrekken te ondernemen. De „Koningin Juliana'* hoort thuis in Gro ningen AMSTERDAM, 26 nov. Doordat aandeelhouders in de buitengewone ver gadering hun goedkeuring hebben ge hecht aan de balans en de verlies- en winstrekening per 30 sept. jl. en aan de op grond hiervan opgestelde liquidatie rekening, is de liquidatie van Zeehaven en Kolenstation „Sabang'", waartoe in 1950 werd besloten, thans definitief be ëindigd. Ook andere bestuursvoorstel len, o.a. de overdracht van de in Indo nesië aanwezige geldmiddelen en effec ten en de claim op de Indonesische fis cus aan de Centrale Trust Compagnie te Amsterdam als aanvullende vergoeding voor haar optreden als „bewaarder" van boeken en bescheiden der ontbonden vennootschap, en het doen van een slot- uitkering van f 20 per aandeel van oor spronkelijke f 1000, konden de goedkeu ring van aandeelhouders wegdragen. De directeur, aan wie decharge verleend werd voo zijn beleid, zal nog als direc- teur-liquidateur belast blijven met de eindafwikkeling. HARDERWIJK, 26 nov. Het was een belangrijke gebeurtenis voor de in fanterieschool te Harderwijk, toen ko ningin Juliana vanmorgen kwam ken nis nemen van de opleidingsmethoden aldaar. In de koude zuid-ooster stond het fanfarekorps der Limburgse Jagers en de bekende demonstratie-compagnie van deze school, ongeveer 120 man sterk, opgesteld om de koningin bij haar aankomst te begroeten. Onder de tonen van het Wilhelmus trad hare ma jesteit, gekleed in donkere rok, bruin suede jasje en lichte hoed, langs deze erewacht. In de instructiezaal gaf de comman dant van de school, kolonel W. D. H. Eekhout, uitdrukking aan de dankbaar heid van de school voor het bezoek. Hij vertelde diverse bijzonderheden over de inrichting en de werkwijze van deze eigen legerschool, die een centrum is voor alle soorten opleidingen. Majoor M. A. Panhuijzen gaf een uit eenzetting over de methodische instruc tie in het leger. Na deze uiteenzetting bezichtigde de koningin een tentoon stelling van de diverse hulpmiddelen, die voor deze methodische instructie worden gebruikt. Nadat de koningin de koffie was aangeboden werd te 12.30 uur de reis naar de Jan van Schaffe- laarkazerne ondernomen. AMSTERDAM, 27 nov. Naar wij vernemen zal in een buitengewone alge mene vergadering van aandeelhouders van Albert Heijn te Zaandam worden gehouden met als enig agendapunt de benoeming van een drietal plaatsver vangende leden van de raad van be stuur. Op de voordracht staan als num. mers 1 de heren A. Heijn Jzn., D. Vet- haak en lr. H. Glazenburg. (Van onze correspondent) OISTERWIJK, 26 nov In de nacht van woensdag op donderdag Is plotse ling te zijnen huize overleden de heer F. A. W. M. de Sain in de ouderdom van 71 jaar. Ruim 25 jaren had hij zit ting in de gemeenteraad. Tevens ver vulde hij geruime tijd de functie van gemeente-arts en gewestelijk comman dant van het Nederlandsche Roode Kruis. Hij -as drager van de hoogste Roode Kruis-onderscheiding. De Sovjet-helikopter „M.I.-6" heeft dezer dagen over een afstand van honderd kilometer een gemiddelde snelheid behaald van 268,92 km per uur. Dit moet een nieuw wereldrecord zijn. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 26 nov. De minister van Onderwijs mr. Cals heeft in een nota var. wijzigingen op zijn begroting voor 1960 een memoriepost opgenomen „garantie van rente en aflossing van le ningen van de Stichting Casa Academica te Amsterdam". Onlangs is overeen stemming bereikt over de bouw van een studentenhuis in de hoofdstad, dat plaats zal bieden aan 360 studenten. Het is de bedoeling van de stichting Casa Academica dit gebouw gedurende de zomermaanden te exploiteren als toeristenhotel, aldus de minister in zijn toelichting op deze post. Van de hotel exploitatie wordt een batig saldo ver wacht, dat voldoende zal zijn om het exploitatietekort van de studentenhuis vesting op te vangen. In verband hier mede heeft de stichting geen beroep ge daan op het Rijk en Centrale stichting voor studentenhuisvesting om in aan merking te komen voor de gebruike lijke subsidie. HILVERSUM. 27 nov. - De Veneta Verenigde Nederlandse Tapijtindustrie heeft over het boekjaar 1958/1959 een winst vóór afschrijvingen, doch na af trek van belastingen, behaald van f 410.402 (557.184). De verkoop van een fabriekscomplex bracht een boekwinst van f 768.79' (mhil). Afschrijvingen vergden f f2*-99* (234.994), zodat de nettowinst f 954.204 (322.190) beliep. Na aftrek voor dotatie vervangingsreserve ad WW en reserve diverse belangen ad f26.173 (in 1957/ 58 in totaal f102.339) resteert voor verdeling f 195.234 (219.851). Zoals bekend, wordt een dividend voor gesteld van 9%, waarvan 2% uit de di videndreserve (v.j. 21%, waarvan even eens 2% uit de dividendreserve). De dividendreserve daalt hierdoor met f 39.400 tot f 49.845. Blijkens de geconsolideerde winst en verliesrekening van de Veneta en de Deventer Tapijtfabriek v/h Mau- rits Prins te Dinxperlo heeft de winst vóór afschrijvingen f 1.354.173 (913.758) bedragen, terwijl de afschrijvingen f 354.527 (399.466) beliepen. Na aftrek voor belastingen ad 24.954 (186.000) en reserveringen ad f 817.068 (118.895) is voor verdeling beschikbaar een winst van f 157.624 (209.397). Als eerste oorzaak van het lagere be drijfsresultaat noemt de directie in haar jaarverslag de algemene recessie, waar door de binnenlandse markt grote terug houdendheid aan de dag legde en de handel zijn aankopen uitstelde en in teerde op de voorraden. Vooral in de eerste helft van het boekjaar leidde dit tot een omzetdaling. Er werd zware con currentie ondervonden, waarbij de aan biedingen zijn gedaan tegen prijzen, die slechts iets boven de directe kosten uit kwamen. Een derde factor vormde de opkomst van nieuwe fabrieken, die met haar produkten de vaste vloerbedekking beconcurreren. De bedrijvigheid daalde hierdoor van 117 tot 93 (op basis 1949/'50 100). Voorts is het kostenpeil gestegen en moest meer afgeschreven worden op grondstoffen en goederen l.v.m. de ge wijzigde marktsituatie. De betere resul taten over het 2e halfjaar hebben het ongunstig resultaat over het eerste half jaar gecompenseerd. De maatschappij wist haar relatief aandeel in de stijgen de uitvoer te behouden. De uitvoer steeg van 16% tot 20%, maar de exportprijzen zijn niet altijd lonend geweest. Op het ogenblik trekken de grondstof- STRAATSBURG, 26 nov. In het Europese parlement was het donder dag alles Afrika wat de klok sloeg. Aan de hand van een verslag van een speciale commissie van het par lement die deze zomer een aantal ge- associëerde gebieden in Afrika heeft bezocht, Is gesproken over het sa mengaan van de Afrikaanse gebieden met de Europese gemeenschap van de Zes. De speciale commissie heeft onder andere in Kameroen, Gabon, Frans- Centraal Afrika en Belgisch, en Frans Kongo geconstateerd dat er maar wei nig belangstelling voor de associatie be staat en voor zover die bestaat is er ook vrees voor neo-kolonialisme. De afgevaardigden waren het er over eens dat er veel hulp aan de Afrikaan se gebieden moet worden gegeven, dat er een gecoördineerd program voor in vesteringshulp nodig is en dat de afzet van Afrikaanse produkten tegen vaste prijzen in Europa verzekerd moet wor den. De E.E.G.-commissie verklaarde bij monde van de Fransman Lemaignen aan het einde van het debat dat de E.E.G.-commissie zich bewust is van de taak die baar in Afrika wacht. De eerste maatregelen zijn dit jaar reeds genomen door contacten van persoon lijke aard. Er zal in Afrika niets wor den gedaan zonder de medewerking van de Afrikanen zelf. zei hij. Namens de zeven landen die zijn aan gesloten bij de kortgeleden tot stand gekomen kleine vrijhandelszone, heeft Zweden een memorandum aange boden aan de raad van ministeries van de Europese gemeenschappelijke markt. De tekst van dit memorandum lg niet bekend gemaakt doch een diplomatie ke bron in Straatsburg verklaarde dat de zeven landen uitdrukking hebben ge geven aan hun vaste besluit om ten kos te van alles te vermijden dat Europa zal worden verdeeld in twee concurre rende economische blokken. In het memorandum wordt voorts aangedrongen op spoedige onderhande lingen tussen de twee groepen. De di plomatieke zegsman deelde hierbij me de dat de E.E.G.-landen momenteel werken aan een antwoord dat zal leiden tot het openen van gesprekken over een vrije handel in geheel Europa. fenprijzen aan en de bedrijvigheid neemt weer toe. Alhoewel er nog grote moei lijkheden moeten worden overwonnen, ziet de directie de toekomst met iets meer vertrouwen tegemoet. Wel zullen loonsverhogingen niet kunnen uitblijven. Van de deelnemingen blijft de Rayen- ta zich gunstig ontwikkelen. De produk- tle bleef achter bij de toenemende vraag. Ze is echter zodanig opgevoerd, dat in de nabije toekomst ruimte voor export wordt verwacht. Raventa ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. De tuftingindustrie, die thans geheel in Hel mond geconcentreerd is, verkeert in een stadium van groei en ontwikkeling, zo dat in de eerstkomende jaren nog grote investeringen noodzakelijk zullen zijn. Het aandeel in het resultaat van Raven ta werd niet opgenomen in het verslag, omdat het boekjaar van deze maatschap pij per 31 december wordt afgesloten. De A.S. Veneta te 0rholm leed een ver lies. De voortzetting van het bedrijf zal nader onder ogen worden gezien. De re sultaten van de Deventer Tapijtfabriek ondervonden eveneens invloed van de recessie. Veneta is overgegaan op een ander fiscaal waarderingssysteem, waar door een bedrag aan vennootschapsbe lasting is vrijgekomen. Op de activazijde van de balans per 30 juni staan de voorraden te boek voor f 2.881.034 (2.759.465), liquide middelen voor f 113.725 (45.521): kas, bank, giro, kasgeldleningen voor f 397.698 (884.945) en lening u/g voor f 800.000 (nihil). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 nov. Minister Toxopeus heeft een wijziging aange bracht in het voorstel tot wijziging van de Delftse gemeentegrenzen. De minis ter stelt thans voor ook de tot Rijswijk behorende maar bij de Delftse bebou wing aansluitende Brasserskade aan Delft toe te voegen. Het vrijwel onbe woonde gebied tussen Delft en Rijswijk blijft bij deze laatste gemeente beho ren. Met de thans voorgestelde wijzigingen ook Schipluiden moet een deel van haar gebied aan Delft afstaan kan Delft voor een reeks van jaren vooruit, aldus de minister. De tijd voor een al gemene en afdoende herziening van de gemeentegrenzen in het westen des lands, is volgens mr. Toxopeus nog niet rjjp. AMSTERDAM, 26 nov. De directie van R. S. Stokvis en Zn. te Rotterdam deelt mede dat geruchten over een fusie van deze maatschappij met een andere onderneming elke grond missen. Zij doet dit naar aanleiding van berichten die spraken van een fusie met Van der Heem te Den Haag. Naar aanleiding van deze geruchten heeft de koers van de aandelen o.a. gis teren een stijging vertoond. Wel ver klaarde de directie desgevraagd, dat de vennootschap samenwerkt met het Haag- se bedrijf Van fusie-onderhandelingen met Van der Heem of andere bedrijven is echter geen sprake, aldus de directie. AMSTERDAM, 25 nov. Prof. dr. 1. Snapper, oud-hoogleraar aan de Ge meente Universiteit van Amsterdam en thans gevestigd te Brooklyn In de Ver enigde Staten, heeft in de Agnietenka- pel voor een zeer groot gehoor van me dici, chemici en studenten een voor dracht gehouden over de moderne ge neeskunde. Vele toehoorders moesten in de overvolle zaal met een staanplaats genoegen nemen. Hij hield deze rede ter gelegenheid van de jaarlijkse alge mene ledenvergadering van het Ge nootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde. Tot besluit van de bijeenkomst droeg prof. dr- A. Rum mer het voorzitterschap over aan prof. dr. H. Gerding. AMSTERDAM, 25 nov. Het Rotter dams "oneel zal in de maand december in het Nieuwe de la Martheater drie series voorstellingen geven; „Liefde van vier kanten" van Marivaux wordt ge speeld van 1 t/m 6 december. Hoofdrol spelers zijn Lies Franken, Luc Lutz en Ann Hasekamp. Van 7 t/m 14 december wordt ,,'n Hete Zomeravond" gegeven, met in de hoofdrollen Enny Meunier, Pim Dikkers, Ina van Faassen en Do nald Jones. Van 15 t/m 30 december spelen Andrea Domburg en Guus Her mus in „Twee op de wip" van William Gibson. AMSTERDAM, 26 nov. Door de heer L. E. Detwiler te New York en Verolme Verenigde Scheepswerven (Verolme United Shipyards and Engin eering Company „V.U.S.") te Rotterdam is opgericht de Amerikaans Europese Transportmaatschappij „American Euro pean Lines N.V." te 's-Gfavenhage. Deze heeft ten doel het vervoer van passagiers en vracht ter zee, te land en in de lucht en in verband daarmede de aan- en verkoop, huur en verhuur en exploitatie van schepen en andere transortmiddelen, alsmede havenetablis sementen en dergelijke en voorts het drijven van handel in de ruimste zin van het woord en het verrichten van alle handelingen, die tot een of meer der bovengenoemde doeleinden bevor derlijk of dienstig kunnen zijn. Verder kan de nieuwe vennootschap deelnemen in en/of de directie voeren over andere ondernemingen met een gelijk, soortge lijk of aanverwant doel. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 5 min., verdeeld in 5000 aandelen van f 1.000 waarvan zijn geplaatst en volge stort 1000 aandelen. De oprichters ne men elk deel voor 500 aandelen. De raad van beheer bestaat uit de heren prof. mr. P. S. Gerbrandy, voor zitter, C. Verolme, L. E. Detwiler, W. D. Fugazy, mr. H. R. Hoekstra, C. Muccia, ir. J. J. Stenger, mr. J. F. W. Steyn en F. S. Wood. In de statuten is bepaald dat de meerderheid van de leden van de raad van beheer de Nederlandse na tionaliteit moet bezitten en in Neder land woonachtig moet zijn Zoals bekend heeft de heer L. E. Detwiler destijds plannen gelanceerd voor de bouw van vier reuzenpassagiers- schepen, die een dienst zouden moeten gaan onderhouden tussen Amerika en Europa. Deze schepen zouden meer dan 100.000 ton groot moeten worden, terwijl de werf van Verolme op Rozenburg de schepen zou moeten bouwen. Onlangs vertelde de heer Detwilder dat hij over eenstemming had bereikt over de finan ciering met een van de belangrijkste groepen financiers in New York. Minister Korthals heeft intussen aan de Tweede Kamer meegedeeld dat de geïnteresseerden aan de staatssecreta ris van Economische Zaken een aantal studies hebben toegezonden, met de be doeling hierover t.z.t. met dr. Veld kamp van gedachten te wisselen. Er zijn reeds oriënterende besprekin gen tussen een aantal figuren uit het Nederlandse bedrijfsleven, de heer Det wiler en de staatssecretaris gevoerd. De ingezonden studies worden thans bestudeerd op de ministeries van Eco nomische Zaken en van Verkeer en Waterstaat. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, Ï6 nov. Ondanks dat een agent op zijn wagen schoot Is vannacht een waarschijnlijk dronken automobilist bJJ een felle achtervolging kunnen ontkomen. Vannacht om een uur reed op de Prins Hendrikkade bjj het Victoriahotel een auto op de vluchtheuvel. Een agent, die vermoedde dat de bestuurder dron ken was, gaf een stopteken maar de auto reed met grote snelheid op de agent ln, die zijn leven slechts kon red den door snel op zij te springen. De auto reed vervolgens langs het Cen traal Station en kwam via de brug bij de Martelaarsgracht weer terug bij het Victoriahotel. Hier gaf dezelfde agent weer een stopteken maar de auto reed met gedoofde lichten verder. De agent loste een waarschuwingsschot en schoot vervolgens op de auto, maar de bestuur der stopte niet. De wagen reed verder naar het Oosterdok, achtervolgd door de agent, die in een toevallig passe rende particuliere auto was gestapt. Het werd een wilde achtervolging via de Prins Hendrikkade, Oosterdoksdtjk, De Ruyterkade en Martelaarsgracht, maar daar wist de auto te ontkomen. Ook de radiowagens hebben hem niet meer kunnen achterhalen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 26 nov. De P;v-d'.„ heeft vanmiddag de motie-Vredeling getrokken. In de motie werd gedraag om bij de beloning van de arbeid in landbouw dezelfde loonpolitieke crl' ria aan te leggen als voor andere n drtffstakken. De oppositie wilde wegen de formele bezwaren die tegen deze nj tie in waren gebracht, de kwestie ver verschuiven naar het debat Sociale Zaken. Minister Marijnen nee" reeds uiteengezet, dat de ombuig'0» van zijn garantiebeield inderdaad ge' kwestie is van loonpolitiek. De meerderheid in de Kamer wlljj hem daarin volgen, te meer daar minister ook heeft toegezegd het geb»Jf garantiebeleid verder in nauw overi®» met het landbouwschap te zullen ondf' zoeken. De bereidwilligheid van de R* mer bleek duidelijk uit verklaring^ van de heren Biewenga (AR), De Ru.' ter (CH) en Van der Ploeg (KVP) dl» allen de motie van de KVP wilden steu nen. De motie Van der Ploeg is be doeld als steun voor de minister, wan neer hij. zoals hij de Kamer uitdrukke lijk heeft toegezegd, deze zaak binnen kort opr.ieuw met het kabinet gaat be handelen. De motie nodigt de regering uit oi* te zorgen dat geen verschil in behande ling van de loonpolitiek in de iandboU* met die van andere bedrijfstakken k»° optreden. Bij zitten en opstaan is voorts de mo tie Egas verworpen. De PvdA wilde in deze motie de ver wachting uitspreken, dat gebrek aan structurele verbeteringen voor de land bouw en ook de praktijk van het nieuw» garantiebeleid tot verslechtering van d» positie van de boeren zouden moeten lel den. De andere fracties hebben hun «tem tegen deze motie gemotiveerd met t» verklaren, dat men op beide punten d» verdere ontwikkeling en het beraad van de minister met het landbouwschap eerst wil afwachten. Men blijft niette min kritisch de gang van zaken volgen. De begroting van Landbouw ls daarna z.h.s. aangenomen. DEN HAAG, 26 nov. Op vele plaat sen in de gehele wereld vieren d» Amerikanen vandaag „Thankgiving Day". De Amerikanen in Nederland zijn hietoe bijeengekomen in de Pieters kerk die ieder jaar onder auspiciën van tijd net centrum van het geestelijk le ven van de uit Engeland uitgewekenen, die later als Pilgrimfathers naar Ameri ka vertrokken. De dienst in de Piete-s- kerk. die jaar onder auspiciën van d» de United States Educational Foundation gehouden wordt, werd geleid door »Sj Fullbright-hoogleraar. Studenten. in het kader van het Fullbright-u'-roe. s-lingsprogramma in Nederland ven, brachten gewijde muziek te° »e re. Er was veel belangstelling voor dez» dienst van de zijde van de Amerikanen, terwijl ook verscheidene Nederlander» aanwezig waren. De Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, de heer M. Philip Young ver welkomde de aanwezigen en verhaalde de geschiedenis van Thanksgiving Day in korte trekken. Hij declameerde een gedicht van Steven Bennet over de tocht van de Pilgrimfathers. Na de voorlezing van een boodschap van president Eisenhower werd muziek ten gehore gebracht. AMSTERDAM 25 nov. Aan boord van een motorsleepboot bij de A.D.M. is een ontploffing ontstaan vermoede lijk door een lekke plugkraan van een butagashouder. De 43-jarige schipper H. Wieffering kreeg brandwonden in zijn gezicht en aan zijn handen. Hij ig m net Binnengasthuis verbonden. De schade aan boord wordt geschat ƒ1700. op MAAR DE VOLGENDE M0R6EN....\Mt MEER IK ER OVEITdENK, HOE JENNINGS MEENDE 'T NIET IN ERNST", PAT" JU VOOR HEM ZOU UIT GEVEN BU DIE BENDE? MEER IK VINI ■IETS INÜ ■iDËEZIt (IND. DAT ER JENNINGS NATUURLUK LIEVELING GAAN MAAR PAUL, HET IS ONZIN.... EN DENK AAN HET GEVAAR/ DAAROVER MAAK IK ME GEEN ZORGEN...MAARTS VOGEL SPELEN IS NIETS T VÖORMU. OOK NIET VOO* HET GOEDE DOEL.' IK DENKJ DAT IK EENS B'J VOSPER/ OP DE YARD AANGA/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2