„EUROPA zonder paspoort project van Carel Briels Les plaisirs d'Europe in Maastricht 's Lands Kroniek- i. Oproep om open te staan voor hedendaagse noden NUTROMA Plan in grote lijnen B (HENNESSYI Boldoot geschenken! Boldoot AARTSBISSCHOP TOT KLOOSTEROVERSTEN Officiële opening cursus vrouwelijke oversten Verhuizen vraag ze - geef ze Poolse socioloog uit ambten gezet Le plus grand stock de cognac du J Extra KLM-vlucht naar Nieuw-Zeeland Prof. de Quay op diner van oud-collegae oma. Hij proeft hetZij weet het Wegens zijn anti- marxistischehouding Kapitein uit Delfzijl vrijgesproken Nederlandse kapitein veroordeeld VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 PAGINA 3 COGNAC „Nijmegen, monumenten uit een rijk ver leden" Fraai historisch boekwerkje over de Keizer Karelstad 82 emigranten op weg naar nieuw vaderland de veiedelde koffiemelk van Ttuiricia Smokkelarij in Denemarken niet bewezen imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimmmiiiimiiiiiiiiiiiiiimjifimiii In Djakarta Tri-ang Minic <;V Maastricht noemt zich graag de hoofd stad van Xuropa, maar vergeet daarbij, dat deze vrijmoedige stelling tot nu toe lieer met .voorden beleden dan met da den bewezen is. De huidige betekenis J'an deze stad in het wordende Europa beantwoordt immers nauwelijks aan «aar van -ature internationale geaard heid. Maastrichts historische verworven heden: zijn rijke cultuurbezit, zijn voor treffelijke geografische ligging en zijn kosmopolitisch uiterlijk, bleven daar voor wellicht te veel onbenut. Zeker, de stad kende in de na-oorlogse jaren en kele „Europese" manifestaties, maar Selden waren dit evenementen met al- hire. Een „unstige uitzondering vormde *venwel de grootse hulde, welke de Maaslanden op 11 juli van dit jaar op ®et Vrijthof van Maastricht aan de Be- heluxvorsten: koningin Juliana en ko ning Boude wijn, brachten. Maastrichte naren en niet-Maastrichtenaren kwa den toen gelijkelijk tot de verrassen- L*e ontdekking, deze plaats mogelijk heden te over bezit om een centrum j£n internationale betekenis te worden. nlt.«ee" ontdekking zonder meer is het imr_ ffebleven. Sinds 11 juli ziet het er hinnon8 mar uit, dat Maastricht zich den hn^jZietlll'are HM met recht en re- nnpmpn 'Iwï" van Eur°Pa «al kunnen noemen. Altham op het gebied van wat WV zouden willen betitelen met „les plaisirs d Europe". Alle hiervoor noodzakelijke voorwaar den liggen opgesloten in het binnenka mers druk besproken en inmiddels reeds In grote lijnen uitgewerkte plan om in Maastricht een plezierig, amusant en aantrekkelijk „Europa zonder pas- Poort" te sticli.en. De ontwerper van dit Plan is geen Maastr chtenaar, maar ®en Tilburgenaar t.w. Carel Briels, lei der en organisator van vroegere sta- jhpnspelen. Geruime tijd geleden kwam hj] op het idee om een expositie in te h'chten, uitsluitend en alleen gewijd aan de toeristische aantrekkelijkheden van de diverse Weet-Europese landen. Het ^as voor Carel Briels tóen nog een °Pen vraag, ai zijn project het best gerealiseerd ZuU kunnen worden. Nau welijks leerde hij evenwel Maastricht «ennen of zijn besluit stond vast: in de- *e stad en nergens anders. Als regis seur van de zo even genoemde „Maas- 'andse hulde" op het Vrijthof, geraakte meer dan wie ook in de ban van Maastrichts fascinerend stedeschoon. ®en mooier en beter décor voor het nog hitsluitend in zjjn gedachten bestaande ■■Europa zonder paspoort" zou hij elders moeilijk kunnen vinden. Onmiddellijk afloop van de succesvol verlopen 5!?nelux-manifestatie zette Carel Briels *Un Europa-plannen aan de Maastrich- mharen uiteen. Psychologisch een zeer «oed gekozen moment, omdat toen zelfs he meest ijzige Maastrichtenaar nog vu- £'g enthousiast voor zijn stad was. Geen W°nder dan ook, dat Carel Briels de Maastrichtenaren onmiddellijk aan zijn Jbde wist om een plan, dat aan hun 5'ad de hoofdrol wilde toekennen, na il.61' uit te werken. Het zuidelijk enthou- ,'asme was dit keer opmerkelijl stabie- Wr dan normaal. Het verdween derhai- t,® niet even snel als he' gekomen was. ^«zonder belai.grijk hierbij was voorts ?°8. dat juist de meest vooraanstaande Magers van Maastricht grote interesse het project aan de dag legden. „Het gevolg van een en ander Is ge- ®ast, dat Briei's plannen serieus be- *pmken, bestudeerd en uitgewerkt zijn. Inmiddels is ook reeds een werkcomi té geformeerd, dat onder leiding van professor, doctor, ingenieur H. Gelis- sen in het voorjaar van 1961 het op pa pier gereed gekomen „Europa zonder paspoort" te Maastricht hoopt te relai- seren. Zeer beslist geen geringe opgave, maar toch ook weer niet, dunkt ons on overkomelijk zwaar. Door middel van voorlichtingsbijeenkomsten in de voor naamste steden van Europa, massaal verspreide folders en andere propagan- da-akties lanceert Maastricht zeer bin nenkort zfln „Europa zonder paspoort"- plan. De opzet van dit plan is als volgt: Op de terreinen van een uitgestrekt landgoed worden rondom een bestaan de villa symbool voor „het huis van Europa" evenveel bungalows ge bouwd als er West-Europese landen zijn. Elke bungalow vertegenwoordigt één van de deelnemende landen. Zijn bouw stijl en inrichting is hieraan volledig aangepast. De verschillende paviljoens bevatten leder een expositie-ruimte, waar de statei. van Europa hun meest gevarieerde kunststukken, hun meest specifieke gebruiksvoorwerpen, alsme de hun meest karakteristieke aantrek kelijkheden op het gebied van het toe risme, de dans en de folklore kunnen étaleren, alsmede een restaurant, waar culinaire ambassadeurs van de diverse landen, zoveel mogelijk in nationale kle derdrachten, uitsluitend eigen dranken en spijzen zullen serveren. Alle restau rants, voorzien van overdekte terrassen, zien uit op een gemeenschappelijk ga zon, met daar midden in een groot po dium. Op dit podium „het hart van Europa" vinden culturele, folkloristi sche en andere manifestaties plaats. Het huis van Europa blijft gereserveerd voor recepties en congressen, die ook weer uitsluitend in het teken staan van „les plaisirs d'Europe". Voor zwaar wichtige problemen is In het geplande „Europa zonder paspoort" absoluut geen plaats. De bezoekers mogen er al leen maar geconfronteerd worden met Advertentie vwlmerink en muller n.v. Amsterdam Een maquette van de promenade". Traffic- de charmante zijde van het Europese leven en derhalve vinden zij er „slechts" datgene, wat de van vakantie genietende toerist op reis door Europa aantreft, met dit verschil dan wel, dat het miniatuur-Europa geen grensbar- rières kent. Tijdens de duur van de manifestatie gedacht wordt aan een periode van vijf maanden zijn speci ale weken en dagen voorzien, welke bij zondere aandacht zullen vragen voor be paalde landen, alsmede voor culturele, folkloristische en andere uitingen. De gedachten gaan uit in de richting van een week, gewijd aan de Europese Film, de Radio, de Televisie, de Muziek, de Dans, de Folklore, etc. Het „Europa zonder paspoort" wil voorts een aparte plaats inruimen voor de diverse vervoersmogelijkheden en verkeersmiddelen van de twintigste eeuw. Een groot paviljoen, met een lengte van 230 meter, zal daartoe wor den gebouwd, zulks in de vorm van een zgn. „Traffic-promenade", waarin de deelnemende landen gebundeld zijn volgens de lengtegraden 20-10-0-10 en de cirkels van 70' tot 45' noorderbreedte. Deze promenade, waarin de voornaam ste steden van Europa met hun meest specifieke verkeersmiddelen zijn uitge beeld, wil een plezierige verkeersten- toonstelling zijn, uitgaande van het idee „Eurodam" of „Dinky-Land". Speelta fels stellen de promenade-wandelaars in staat om deel te nemen aan de mi- niatuur-rallye de Monte Carlo, aan de dito autoraces van Le Mans of om een tochtje te maken per Oostenrijkse ka belbaan, per mono-rail, per helicopter of met de Londense „underground". Waterpartijen rondom de „traffic-pro menade" zullen ervoor zorgen, dat zelfs de gondels var Venetië, de houtvlotten van Finland en de boten van de Sont in het verkeersparadijs van het toekomsti ge „Europa zonder paspoort" aanwezig zullen zijn. Voor Maastricht, dat op het gebied van Europese evenementen niet erg verwend is, mag dit alles nog enigs zins ongeloofwaardig klinken, toch lijkt het ons geenszins vermetel om met enig vertrouwen de verdere werkzaamheden van het weldra naar buiten tredende „comité d'exécutive" te "olgen. COR BERTRANp. Advertentie W X- De monumenten van een stad vor men het levend geheugen van die stad, zo heeft Anton van Duinkerken eens met stemverheffing uitgeroepen op een bepaalde plaats binnen de stad Nijmegen. Dat sloeg dan met name op het gebouw waarin en waarover Van Duinkerken zijn stem verhief en dat de Nljmegenaren sinds lang vergeten zouden zijn in hun stedelijke trots te betrekken. Toch mankeert het de Nlj megenaren over het algemeen niet aan stedelijke trots. Daarvan getuigt op nieuw een dezer dagen verschenen boekwerkje, „Nijmegen, monumenten uit een rijk verleden", samengesteld door de deskundige stadsarchivaris dr. J. A. B. M. de Jong. Het ver schaft niet alleen een rijke en prettig leesbare hoeveelheid informaties over de vele monumenten waarin het ver leden van de stad zich weerspiegelt, maar het is bovendien typografisch bij zonder fraai en stijlvol verzorgd. Het bijna honderd bladzijden tellen de werkje onthult in een aantal hoofd stukken de historische achtergronden en de karakteristieke kenmerken van de Nijmeegse monumenten. Ieder hoofdstuk wordt gevolgd door een kor te samenvatting zodat ook de ietwat gepresseerde vreemdeling bij het raad plegen van dit lekje zijn sight-seeing tempo niet behoeft te vertragen. Hij kan, 's avonds thuisgekomen, alsnog en nu op zijn gemak de dieper graven de verhandeling savoureren. Daartoe behoort ook het bekijken van de vele uitnemende foto's détailtekeningen, reproducties van oude prenten en de afbeeldingen van de unieke gemeente lijke collectie wandtapijten. Bij dat plaatjes kijken /,al het de aandachtige beschouwer misschien opvallen, dat dr. De Jong de heraldieke voorstelling boven de ingang van de Latijnse school ten onrechte in verband brengt met het laatste oordeel. Een slip of the pen, die men hem gemakkelijk vergeeft, al ware het slechts op grond van zijn moed om het door Anton van Duinker ken in de aanhef bedoelde gebouw toch nog een summiere regel te gun nen in deze gemeentelijke uitgave. Eén regel, waarin weliswaar niets van de interessante historische afkomst wordt vermeld, maar waarin het ge bouw om zijn plaats in het stadsbeeld wel in de ijzondere zorg van de ste debouwkundigen wordt aanbevolen. Een glimp van stedelijke trots begint derhalve door te schemeren. Rest nog een woord van waardering aan het adres van de afdeling voorlich ting en culturele zaken van het Nij meegse stadhuis, welke ook voor de uitgave van dit zo welverzorgde boekje evenals voor een langzamer hand indrukwekkende rij na-oorlogse publikaties over de Keizer Karelstad het initiatief en de stimulansen le verde. SCHIPHOL, 27 nov. Een kwartier voor het vastgestelde vertrekuur meld de gisteren de KLM-gezagvoerder C. de Wijs van de superconsellation de PH-LKR „Electron" zich in het res taurant van de intercontinentale hal om een brief, geschreven door minis ter Van Rooy, bestemd voor de bur gemeester van Christchurch in Nteuw- Zeeland, in ontvangst te nemen. Mr. J. A. U. M. van Grevenstein, direc teur van de Nederlandse emigratie- dienst, overhandigde de KLM-gezag voerder het epistel en wenste alle pas sagiers, die zich voor de laatste keer aan de goede Hollandse keuken te goed deden, een voorspoedige reis, waarbij hij de hoop uitsprak dat zij nooit spijt zouden mogen hebben van deze voor hun verdere leven zo be langrijke beslissing: de emigratie naar Nieuw-Zeeland, 86 personen stapten in de „Electron" waarvan 74 met einddoel Nieuw-Zee land, acht voor Australië en vier voor Biak. De heer Norman Johnson, con sul van Nieuw-Zeeland in Den Haag, deed hen uitgeleide. Het is thans zes jaar geleden dat een KLM-vliegtuig voor de laatste maal op het vliegveld van Christchurch landde. Volgens mededelingen van mr. Van Grevenstein is het niet uitgesloten te achten dat in de loop van het volgend jaar opnieuw KLM-toestellen met emi granten naar Nieuw-Zeeland zullen vlie gen. Het aantal emigranten naar dat land varieert van 1200 tot 1500 per jaar en blijft vrij consant. DEN HAAG, 27 nov. De commis sarissen der koningin hebben gister avond in Hotel Wittebrug te Scheve- ningen een diner aangeboden aan hun oud-collega prof. De Quay en diens echtgenote. Aan de maaltijd namen te vens deel minister mr. Toxopeus, oud minister mr. Struljcken en secretaris generaal dr. Günther en mr. Kan, oud secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken. MOSKOU, 27 nov. (Reuter) Presi dent Sekou Touré van Guinee heeft pre mier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie uitgenodigd een tegenbezoek aan zijn land te brengen. Sekou Touré brengt momenteel een bezoek aan de Sovjet- Unie. Advertentie m (Van onze Brabantse redacteur) DEN BOSCH, 26 nov. Tijdens een bijeenkomst van duizend Nederland se kloosteroversten heeft mgr. dr. B. J. Alfrink de religieuzen vanochtend opgeroepen om open te staan voor de hedendaagse noden. Met name wees hij erop, dat nu onderwijs en ziekenverpleging betaalde banen geworden zijn, de christelijke charitas in deze sectoren niet meer zo institutioneel gedemon streerd wordt als vroeger, hoezeer zij ook persoonlijke naastenliefde kan vergen. De religieUZen nioeten zich concentreren op die taken, die minder goed door leken kunnen worden gedaan, al was het alleen maar omdat zij er onvoldoende voor betaald worden. Het heeft weinig zin dat religieuzen de leken voor de voeten lopen in scholen voor nette en gemakkelijke kinderen. De liefde wordt effectiever gedemonstreerd door onderwijs aan minder be deelden en verpleging van bejaarden, chronisch zieken en zwakzinnigen, waaraan in het katholiek milieu zo'n beschamend groot tekort is. Een grote taak voor de religieuze®. "St voorts in de missiegebieden, waar de behoefte aan krachten nog volledig onbevredigd is. Voor leken en religieuzen is er voldoende plaats. Maar de religieuzen moeten de meest bedreigde posten nemen en de posten die de meeste toewijding eisen, aldus mgr. Alfrink. De aartsbisschop, die zeide min oi meer namens de hiërarchie te spreken, sprak bjj gelegenheid van de officiële opening van de cursus voor oversten van actieve vrouwelijke congregaties, waaraan door oversten van bijna alle Nederlandse congregaties wordt deel genomen. Hij begon zijn toespraak met een uiteenzetting over de betekenis van het leven van de kloosterling, waarin de grondtoon: het grote gebod van het Evangelie, namelijk het dienen van God en de naaste, moet uitklinken in twee akkoorden: de eigen heiliging en de dienst aan de Kerk. Hierover m0et iede re religieuze klare ideeen hebben, an ders bestaat het gevaar dat het we zenlijke wordt verward met het bijkom stige. Aan het verabsoluteren van bij komstigheden weet mgr. Alfrink mede het teruglopen van de kloosterroepin gen. Sprekend over de kloosterlijke staat wijdde de aartsbisschop speciale aan dacht aan de godgewijde maagdelijk heid, die thans een zekere onderwaar dering ondervindt. De nadruk moet daarom niet liggen op het negatieve maar op het positieve aspect: niet het afstand doen van iets maar het zich wij den aan God en de Kerk. Onder het bijkomstige dat niet over trokken moet worden rekende mgr. Al frink ook het eigene van de congrega ties, dat immers niet wezenlijk is voor het kloosterleven. Als de noden veran deren moet men de bakens verzetten en niet vasthouden aan de oorspronkelijke opzet. Dat zou ook de Stichter of Stich teres niet gedaan hebben als die in de ze tijd zou leven. De na-oorlogse vernieuwing De bijeenkomst werd geopend door de vice-voorzitster van de Stichting Ne derlandse Vrouwelijke Religieuzen Moe der Huberte, algemeen overste van de Zusters van Liefde in Tilburg. Zij gaf een overzicht van de na-oorlogse „aan gepaste vernieuwing", die vooral na het in 1950 in Rome gehouden congres is gaan doorwerken, niet om eigenlijke hervormingen aan te brengen in het le ven volgens de staten van volmaakte held, maar om met behoud van het we zenlijke en het bijkomstige aan te pas gen aan de eisen van plaats en tijd. Ofwel, zoais ook zfl het formuleerde, om ,,te doen wat de Stichters en Stich teressen zouden doen als zij in onze tijd leefden". Zuster Huberte vermeldde nog dat bij de overkoepelende organi satie die sinds 1957 bestaat, tachtig con gregaties met 30.000 leden zijn aange sloten. De thans geopende cursus wordt gegeven in achttien rayons, waar gedu rende drie jaar maandelijks lessen wor den gegeven, die in vier series achter eenvolgens het christelijke leven en het Advertentie religieuze leven, de eigen taak van de oversten en de moderne wereld waarin de actieve religieuzen werkzaam zijn, zullen behandelen. De bijeenkomst begon met een H. Mis, die door de aartsbisschop werd opge dragen in de kathedrale basiliek van St. Jan. Onder deze Mis hield de vica ris-generaal van het Bossche bisdom mgr. M. Oomens een korte predicatie, waarin hij de taak van de kloosterlin gen als volgt omschreef: „V hebt de taak om door uw arm zijn, uw onder werping en uw maagdelijke toewijding de voltooiing van de verlossing van Christus vooraf te beelden. Gij moet ge keerd staan naar God, de mensen wij zen naar de hemel en uw kloosters moeten een beeld zijn van het Hemels Jerusalem." WARSCHAU, 27 nov. (Reuter) De Poolse regering heeft de vooraanstaan de Poolse socioloog prof. Chalasinski ontheven van zijn functie aan de Pool se Academie van Wetenschappen, aldus heeft het Poolse blad „Trybuna Ludu" gemeld. Eerder had de Poolse commu nistische partij kritiek geleverd op prof. Chalasinski's „anti-marxistische" hou ding. De hoogleraar in de sociologie was plaatsvervangend wetenschappelijk se cretaris van de academie. De regering heeft voorts gelast dat het Instituut voor sociologie en cultuurgeschiedenis van de academie, dat onder leiding van prof. Chalasinski stond, op 30 november wordt gesloten. De socioloog is ook ont heven van zijn functie van hoofdredac teur van enkele wetenschappelijke tijd schriften. In universitaire kringen te Warschau werd gisteren gezegd, dat prof. Chala sinski in ongenade is gevallen wegens een document dat hij deze zomer op een wereldcongres van sociologen te Stresa in Italië heeft voorgelezen. Het document zou onwetenschappelijk zijn geweest en hebben doen denken aan een schotschrift over de sociale verande ringen die in Polen zijn ingevoerd. NAKSKOV, (Denemarken), 27 nov. Voor een smokkelaffaire van verle den jaar is dinsdag, zoals gemeld, de kapitein van het Nederlandse motor schip „Audrey", een kustvaarder uit Delfzijl, in Gedser door douane-autori teiten aangehouden. Aan de kapitein werd een rekening gepresenteerd van 3.200 kronen voor onbetaalde invoer rechten, vergezeld van een boete van 3.400 kronen. Vandaag zei de kapitein voor de rech ter alhier, dat hij niet schuldig was aan het ten laste gelegde, namelijk het verkopen van 16.000 sigaretten en zes flessen sterke drank aan twee perso nen. Hfj gaf toe, dat hij ten tijde van de beweerde smokkel in Nakskov was, maar zei dat het aantal sigaretten en sterke drank aan boord van de „Audrey" te verwaarlozen klein was. Hij werd door de twee Denen niet her kend als de man, die de goederen ge leverd zou hebben. Deze getuigen ble ven bij de bewering, dat ze de goede ren van een van de vier bemannings leden hadden gekocht. De kapitein werd vrijgesproken. De „Audrey" zou vandaag uit Gedser vertrekken. Italië De overstromingen die de afgelopen twee dagen het zuiden van Italië hebben getroffen, hebben tot gis teravond aan minstens vijftien mensen het leven gekost. Volgens plaatselijke autoriteiten kan het dodencijfer nog ho ger zijn, aangezien nog vele dorpen van de buitenwereld zijn afgesneden. (Reuter). Mijn vriend Frits is laatst verhuisd. En hij werd daar mee natuurlijk in de com plete chaos gestort. Nu moet ik zeggen: gemakkelijk heb ben ze het hem ook niet gemaakt. Althans als ik zijn verslag van de operatie mag geloven. En dat doe ik. Toen Frits dus nog in zijn oude huis zat waren ze het nieuwe al aan het opbreken, herophouwen en inrichten. Ene Kleine Joop had de leiding bij die diep ingrijpende werkzaamheden. En deze Kleine Joop nu had Frits verze kerd: „X november is de zaak voor elkaar. En als Kleine Joop zegt 1 no vember, dan is het ook 1 november." Voor Frits zou zich dus op 1 novem ber een geheel nieuwe, stralende toe komst openen. Maar half oktober was er nog maar weinig gebeurd. Er was. in het nieuwe pand, wel hier en daar ergens een kwak verf tegen aan gegooid, maar dat sneed geen hout. En Frits had zich dus vol gejaagde achterdocht op Kleine Joop geworpen. „1 november, heb je beloofd,had hij uitgeroepen. „1 november, en er is nog niets ge beurd." Kleine Joop had droef het hoofd geschud over zoveel kleingelovigheid, en gezegd: „Ik zie het al. u kent Klei ne Joop nog niet. Wat Kleine Joop belooft, dat doet-ie, al zou hij er de hel voor overhoop halen." Frits was getroost naar huis gegaan. En sterker nog, 1 november stond hij met zijn inboedel voor het nieuwe, voor hem bestemde woonhuis. Daar was het een bedrijvigheid van belang. Allerlei mannen klopten er met ha mers tegen alles, maar er was nergens nog iets af. Ik hield de adem in toen Frits zo ver was gekomen met zijn verhaal. „Wat heb je toen gedaan?", vroeg ik. „Nou," antwoordde Frits, „ik ben naar een van die mannen toe gegaan en ik heb gezegd: „Ik dacht dat alles klaar zou wezen." „En?", vroeg ik verder, „wat ant woordde die vent?" „Wat hij antwoordde," zei Frits, „hij zei: „O, waAt even, Kleine Joop heeft zeker weer opgeschept." DJAKARTA, 26 nov. Reuter Een rechtbank alhier heeft vandaag de Ne derlander J. de Bruyn, gezagvoerder van het Nederlandse schip „Tjiwangi" veroordeeld tot een boete van een mil joen roepia, subs, vijf maanden gevan genisstraf, zo meldt Antara. Kapitein De Bruyn werd veroordeeld voor een „economisch delict". Hij zou de Indo nesische autoriteiten geen lijst ver strekt hebben van goederen ter waarde van 4 miljoen roepia die hij in Indo nesië had ingevoerd. Vijf Chinese be manningsleden van de „Tjiwangi" kre gen elk zeven jaar gevangenisstraf. De rechtbank citeerde een decreet van de president, waarin zware straf fen gesteld worden op overtredingen van economische aard, die betrekking hebben op vitale goederen zoals voed sel en kleding. Kapitein De Bruyn zou onder meer vitaminen, geweven stoffen, dekens, hemden, horloges, speelgoed, brillen en leren koffers heb ben ingevoerd. Sovjet-Unie Volgens de Sovjet-mi nister voor de bouw van energie centrales is de Sovjet-Unie Engeland, Duitsland en Frankrijk voorbijgestreefd in de produktie van elektriciteit en de grootste Europese en op een na de grootste wereldproducent van elektrici teit geworden. (Rtr.) Advertentie TIPS VOOR SINTERKLAAS j<l Trad. Tri-ang treinen HO Zeer aantrekkelijke aanvangssets verkrijgbaar. Veel uitbreidingsmogelijkheden. Prachtig assortiment wagens en locomotieven. Tri-ang metalen speelgoed Dit is de Junior tip 10,75. Nog talloze andere modellen. Dit is een van de vele metalen scheepsmodellen. Ook metalen havenmodeUen verkrijgbaar. Schaal 1 1200. Van 0,75 af. De favoriete verzamelhobby van uw jongens!! Frog-plastic-vliegtuigmodellea (van 1.45 af). Al deze artikelen zijn, ^evenals de prachtige POPPEN gemaakt in de bekende Tri-ang (abrieken - Engeland Verkrijgbaar in speelgoed winkels en warenhuizen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3