«Sint Joannes de Deo" in Haarlem weer uitgebreid Vrouwenziekenhuis is nu and ré a I NIEMAND KOMT VAN HONGER OM PASTOOR SIJMEN MOL GISTEREN OVERLEDEN J DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Iets extra's met Kerstmis? kerkuil Opleidingsschool voor verplegers enig in den lande Corso-consul V an Dnel zoekt een drieling KELTUM-PLEET Maar vreugdeloos is veler I bestaan op de rand van 1 het bestaansminimum AANBESTEDINGSKLAAR Zon 2W* Actie Stille Armen Haarlem Na een pastoraat van enkele jaren te Haarlem Wie trouwt de weduwe BRIEVEN van lezers 1 Doodvonnis voor ruim zestig bomen in Haarlem Burgemeester Cremers herbenoemd gn lioulsfraal 163 1 Eens vlootvoogd van patatten-expeditie tijdens hongerwinter Rotterdams Toneel voor ,Geloofen Wetenschap" ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 PAGINA 1 HAARLEM, 28 nov. In een nieuwbouw van het ziekenhuis- complex Sint Joannes de Deo wordt woensdag 9 december de eerste aparte opleidingsschool voor mannelijke verplegenden geopend. Dokter A. P. N. de Groot, geneeskundig inspecteur van de volks gezondheid voor Noord-Holland, zal die dag officieel het verplegers huis en de aula van het ziekenhuis openen, gelegen aan de Jan de Braystraat nabij de Kleverparkkerk. De opleidingsmogelijkheden voor verpleegsters zijn in ons land legio, maar voor verplegers be stonden er tot dusver geen speciale „schoolse" instituten. Thans is jnen nog druk doende met het leggen van de laatste hand aan het internaat, waar 42 leerlingen uitstekend gehuisvest en onderricht *nüen worden. Die leerling-verplegers moesten tot nu toe op ver schillende plaatsen in en buiten het Joannes de Deo-complex wonen. VERLANGLIJSTJE ANEGANG 17 WASSERIJ DUYN Filmavond Haarlemse Sportraad Aan de welvaartsstaat is ver bonden het hoe langer hoe moeilijker te „doorziene" gezichtsbedrog als zou er geen armoede meer bestaan. Iedereen, die de 65-jarige leeftijd heeft be reikt, krijgt immers een A.O.W.- uitkering; iedere weduwe en wees krijgen gedurende zekere tijd een uitkering; wie buiten eigen schuld zonder werk raakt, krijgt een uit kering; zieken en invaliden krij gen uitkering en wanneer men op de een of andere manier tussen de mazen van het sociale verzeke- ringsnet doorglipt, staan de dien sten voor Sociale Zaken gereed om bij te springen. Voorts zijn er nog de talloze particuliere instel lingen van weldadigheid, die waar nodig de helpende hand reiken. Men hoeft zich zo zou men op het eerste gezicht zeggen wer kelijk géén zorgen meer te maken. In memoriam Welke hulp en hoe v; Zullen de stille armen zich met Kerstmis iets extra's kunnen veroorloven? Zal hun maaltijd de glans van het feestelijke hebben, zoals bovenstaande foto suggestief weergeeft? Of zal de grauwheid en de karigheid van hun minimum-bestaan zich ook uitstrekken over het feest van licht en warmte? Daarop kunnen w ij het antwoord geven, wij allen die in de gelegenheid zijn naar vermogen bij te dragen aan de inzameling voor de Stille Armen, aan welke inzameling onze courant opnieuw haar medewerking verleent. In bijgaand artikel kan men meer lezen over de stille armen en hun behoeften. De weg tot hulp wordt er precies in gewezen. Laat men, juist nu men bezig is met de verzorging van Sint Nicolaas-geschenken voor de eigen dierbaren, niet hen vergeten die er recht op hébben de dierbaren van ons allen te zijn. voor een persoonlijk advies Komt Sint Nicolaas HILLEGOM, 28 nov. De heer Van Driel van Amstelveen, sinds 1951 de „corso-consul" van de bloe- menstreelc, nog altijd „bel gerust te middernacht" als het om het welzijn van het corso gaat, is thans op zoek naar een drieling van 1000 weken of daaromtrent. Het moet een stréék- aneling zijn en hij weet al hoe de meisjes zullen heten: Hilda, Lisa en &askia. Hij heeft deze drielino nodig voor het corso 1960. Zou het zo wonderlijk zijn, zo zegt hij, als op één en dezelfde dag In Sassenheim, Lisse en Hillegom drie meisjes zijn geboren, die dan samen de streekdrieling zouden kunnen vor men? Dat zouden meisjes moeten zijn geboren in de jaren die liggen tussen 1938 en 1942. Als ze op of rond •Je corsodag geboren zouden zijn, was het natuurlijk nog leuker. Op de dag van het corso zou hij ze willen noe men naar de plaats waar ze vandaan *omen: Hilda naar Hillegom, Lisa, ?"ar Lisse en Saskia naar Sassen- 'Jeim. Er zal in het corso 1960 e'en Praalwagen meerijden, waarop deze •frie meisjes figureren als de Hyacint, de Narcis en de Tulp. De vraag is nu: wie zijn die meis jes? Wie is Hilda van Hillegom, wie Lisa van Lisse en wie Saskia van Sassenheim? Dat wijzen de bevolkingsregisters der gemeenten uit. Onderzoek of u s°ms bij de streekdrieling behoort, leBt Van Driel enthousiast en als dat is, laat dat dan weten aan het se- ?retariaat van het Bloemencorso Bol- JZhstreek, de heer H. Lancee, p./a apenbare Werken, Hillegom. Advertentie Pullovers 19.75-49.75 Vesten 19.75-39.75 Handschoenen 10 90-17.75 Sjaals Overhemden Dassen kamerjassen Pakdoeken 4.95- 9.75 8.90-17.90 2.95- 7.90 29.75-59.50 0.95- 1.25 Manchetknopen 1.25- 3.95 2.95- 4.75 Sokken ^*rlem ^W,27 nov. De gemeente An wet-We. °P de tentoonstelling 5?°nientnotn v,an Jules Chapon, welke l P&C6 SChOllri Pn tirnrrlf in Gnlofto gehouden wordt in Galerie ''ace b-i wijlui in lament: schnaf1" Heiligland te Haarlem, behoitj"' gesteld „Compositie", wi het vtoVanr^e m°derne afdeling >cht, -"rans Halsmuseum, aange- „Verplegersschool Sint Joannes de Deo" zal een bord aan de ingang in de Jan de Braystraat vermelden. Wat er van de openbare weg af zichtbaar is van het ziekenhuis-complex zal dan niet meer uitsluitend langs de Maerten van Heemskerckstraat gelegen zijn. De tweede fase in de verwezenlijking van het totale uitbreidingsplan voor het zie kenhuis is daarmee bereikt. Een jaar geleden kreeg de „eerste fase" reeds haar beslag. Toen konden het grote be handelingsgebouw (met afdelingen voor reuma, operaties, röntgen en laborato rium) en de 32 bedden tellende vrou wenafdeling in gebruik genomen wor den. De vrouwelijke patiënten liggen in een „semi-permanent paviljoen", dat verdwijnen zal, zodra de „derde fase" van de bouwplannen voltooid is. Die derde fase behelst de bouw van een vrouwenziekenhuis met 135 bedden. Het zal ongeveer in het midden komen te staan van het door Maerten van Heems kerckstraat, Saenredamstraat, Velser- straat, Kleverparkweg, Jan de Bray straat en Schotersingel begrensde com plex. Het vrouwenziekenhuis zal een „hoogbouw" van zeven lagen worden. Aanbestedingsklaar is het plan reeds. Het wachten is slechts op de bouwver gunning. Op die derde fase volgt tenslot te een „afsluitingsfase": de bouw van een verpleegstershuis. In 1965 hoopt men het totale project gereed te hebben. Sint Joannes de Deo zal dan een hypermo dern geoutilleerd ziekenhuis zijn met een capaciteit van 275 tot 300 bedden. teletype vb stad kap. Het nieuwe verplegershuis met lei,- zalen en aula is daarbij van het groot ste belang. Niet alleen omdat er in een ziekenhuis van een dergelijke capaci teit doorgaans een hondertal leerlingen zijn, maar vooral ook, omdat er tot dus ver te weinig aandacht geschonken is AMSTERDAMSEVAART 20 TF.L. 11053 aan de opleiding van verplegers. De grote moeilijkheid is, dat de meesten worden opgeleid in ziekenhuizen, die door verpleegsters bediend worden. Doorgaans is daar ongeveer 98 procent van de leerlingen vrouwen. Het gebeilrt maar al te dikwijls, dat mannelijke leer lingen daar enigszins opzij geschoven worden of althans alleen maar voor dat werk gereserveerd worden, dat voor de vrouwen te zwaar is. Uiteraard komt dat hun opleiding niet ten goede. In ons land worden thans op grotere schaal alleen in de beide ziekenhuizen van de broeders van Sint Joannes de Deo, in 's Hertogenbosch en in Haar lem verplegers opgeleid. De opleiding voor het diploma-A ziekenverpleging duurt drie jaar. Men kan dan nog een Diploma-B, geesteszieken verpleging be halen maar voor de bezitters van het A-diploma zijn er al tal van mogelijkhe den ook buiten het ziekenhuis. Zo kun nen ze werk vinden bij grote bedrijven als verbandmeesters, bij de G.G.D., bij scheepvaartmaatschappijen enzovoort. De leerling-verplegers van het Haar lemse Sint Joannes de Deo-ziekenhuis zullen in de nieuwbouw ieder een eigen kamertje krijgen, fris geschilderd en prettig ingericht. Het verplegershuis heeft 42 zulke kamertjes, maar bij de bouw heeft men rekening gehouden met uitbreiding. Te zijner tijd kan er een verdieping op komen, waardoor er nog eens twintig kamertjes bij kunnen ko men. Bij de nieuwbouw behoort een les- gebouw, waarin bijvoorbeeld een mo del-behandelkamer en verschillende „collegezalen" zijn. Op het terras met uitzicht op de fraaie ziekenhuistuin moet het goed zitten zijn, terwijl de aula, aan 175 personen plaats biedend, behalve voor vergaderingen ook ge bruikt kan worden voor ontspannings avonden en voor zaalsport. De nieuw- bouw is tot stand gekomen volgens plan nen van de architecten ir. F. J. Wie- cherinck en ir. H. J. van Balen te Arn hem en uitgevoerd door het aannemers bedrijf Evers uit Bloemendaal. HAARLEM, 28 nov. In totaal zal Haarlem 65 bomen kwijtraken, die zo mogelijk vervangen zullen worden. On langs hebben wij bericht over de zgn. dodenrit, die enkele raadsleden door Haarlem hebben gemaakt en die op korte termijn voortgezet zal worden. De iepen in het Kleverpark zijn nu verdwenen in verband met de wegver- betering daar ter plaatse. Voorts is de kastanje in het Kenaupark, bij de Ro zenstraat ten dode opgeschreven. De boom is slecht en kan gevaarlijk wor den voor het wegverkeer. Aan de oost zijde van de Parklaan verdwijnt een slechte iep. De vijf linden aan de Krocht bezorgen de omwonenden veel last. De bomen zullen worden overgeplant naar de Turfmarkt en op de Krocht door jonge bomen worden vervangen. Van de drie iepen op de Grote Markt, bij de oude St.Baaf, is er één ziek en twee zijn slecht te noemen. De bomen zullen geveld worden. Er komen zes nieuwe iepen. Wegens slechte toestand verdwij nen tenslotte nog zes linden aan de Spanjaardslaan en de ketting-kastanje boom aan het Frans Halsplein. Ver schillende bomen in Den Hout staan op de nominatie te verdwijnen. HAARLEM, 28 nov. Aan het begin van de gisteren gehouden begrotingg- vergadering heeft de voorzitter meege deeld, dat h\j gistermorgen opnieuw is beëdigd als burgemeester van Haar lem, nadat zijn ambtstermijn opnieuw met zes jaar verlengd was. Dinsdag is mr. O. P. F. M. Cremers twaalf jaar burgemeester van Haarlem. Namens de raad heeft de nestor, de heer A. van der Veldt, hem met deze herbe noeming geluk gewenst. HAARLEM, 28 nov. De commissie Ontwikkeling uit de Haarlemse Sport raad heeft een aantal avonden in het winterseizoen georganiseerd, tijdens welke onderwerpen, betrekking hebbend op de sport, aan de orde zullen worden gesteld. Vrijdag 11 december zal in de Kroonzaal van café-restaurant Brink- mann een filmvoorstelling worden ge geven over de tenniskampioenschappen 1958 te Wimbledon, paardesport tij dens de Olympische Spelen in Stock holm drie jaar geleden en de voetbal- wedstryd Engeland-Hongarjje. Advertentie Alle modellen voorradig iiiiiiMiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiimiimiinii'iiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii SS lUlllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllilllllllllMHIIIIIIIIIIlTi iimiiiiiiiiiiimiiHiiiiimiimmiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiuiii iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiimiiiiiiiimiimmiiiiiiiiiiiii. En toch, achter die prachtige faca de, die vooral na de oorlog is opgetrok ken en waarom men alleen maar ge lukkig kan zijn, gaat nog een hoop el lende schuil. Omdat er nu eenmaal din gen zijn, die niet met een uitkering op te vangen zijn. Wat te denken van een geval als het volgende. Via de dienst voor Sociale Zaken krijgt een gezin een kolenuitkering, maar de behui zing is zodanig vochtig en tochtig, dat er HAARLEM, 28 nov. Na een pasto raat van vier jaar te Haarlem is gister middag, 56 jaar oud, in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam overle den pastoor Sü'men Mol van de parochie der H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat in Haarlem. Pastoor Mol werd 21 april l®03 Molendam geboren en 11 juni 1927 priester gewijd. Hy was achtereenvolgens kapelaan te Den Helder, Rotterdam <St.-Nicoiaas), Assendelft em tenslotte in de Sint Jo- sephparochie te Haarlem \an 18 augus tus 1944 tot 6 december 1945. Op laatst genoemde datum werd hy benoemd tot rector van het Onze Lieve Vrouwe Gast- diuis te Amsterdam, welke functie hy bekleedde tot 16 augustus 1952. Op die dag werd hy pastoor te Waarland. Eind oktober 1955 kwam ZU" benoeming tot pastoor te Haarlem- De Metten worden maandagavond om half acht in de parochiekerk gezongen. Wees nu eens eerlijk en vertel, wat u de afgelopen dagen met meer belangstelling en gretig heid hebt gelezen: het verslag van een macabere Amsterdamse rechtszaak of dat van de behandeling der Haarlem se gemeentebegroting. Of anders: welk verslag hebt u wel en welk niet gelezen? Laat ik de toch zeer gewaag de veronderstelling maken, dat u in dit geval de voorkeur hebt gegeven aan Amsterdam boven Haarlem, dan hebt U door Amsterdam wél en Haar lem niet te lezen in beide gevallen al les gemist. In het Amsterdamse ver slag vindt u niet, wat u dacht te vin den en bleef u aangewezen op uw eigen fantasie, het Haarlemse hebt u zonder meer gemist, terwijl u geen beroep op uw fantasie had hoeven te doen. Nu is het niet juist, en zelfs ge vaarlijk, een vergelijking te maken. Een begrotingzitting is een keurig evenement, waarbij geen onvertogen woord valt. De vroede vaderen en moederen in de Haarlemse gemeente raad zijn degelijke mensen, die het bij alle verschil van mening zeer wél menen met ons aller zaak. Als ik zo'n zitting bijwoon, word ik altijd ontroerd door die huiselijke toon, door die sfeer van de Hollandse binnenkamer. Vorige week trof men dat nog bijzonder, toen de voorzitter als een onverstoorbare, niettemin op lettende huisvader rustig met zijn huurlieden zat te keuvelen, terwijl een zijner raadskinderen tegen hem stond aan te praten. Dat gebeurt mij thuis ook dikwijls en dan word ik tenslotte uit mijn ge keuvel gesleurd door het kind, dat net ao lang „pappa" roept, tot ik luister Zo gaat dat ook in de gemeenteraad. Daar is een raadslid heus in staat tot tienmaal toe „meneer de voorzitter" te zeggen, totdat de aangesprokene eindelijk bereid is te luisteren. Wees dus verstandig. Lees in het vervolg ook de raadsverslagen. U vindt uw eigen thuis daarin gepro jecteerd, en als u tussen de regels door kunt lezen, vindt u genoeg pi kanterie. Het Zandvoortse Recreatie-cen trum schijnt van de baan te zijn. Uit het verslag van de gemeen teraadsvergadering in die badplaats heb ik tenslotte begrepen, dat de enthousiastelingen van het eerste uur er de brui aan hebben gegeven. Zij zien er vermoedelijk geen brood meer in, of misschien is er zoveel zand op het brood-in-voorschot gekomen, dat zij nu lopen te knarsetanden. Jammer, Zandvoort, dat welvarend heet te zijn, moet toch maar voort varend blijven. Alsjeblieft geen zand erover. Voortvaren, Zandvoorders, en doe je best voor ons te recreëren. Hoe meer recreatie Zandvoort, hoe min der in Haarlem, en hoe meer kans, dat onze Mooie Nel ongerept blijft. Nu zwijg ik, want met Mooie Nel dreig ik in de Am sterdamse verslag- geving terecht te ko- Fjf'-ffiy men. Dinsdag 1 december worden 's morgens om 10 uur de Lauden gezongen, waar na de plechtige requiemmis en de uit vaart volgen. De begrafenis geschiedt omstreeks 11.45 uur op het St.-Barbara- kerkhof aan het Soendaplein te Haar lem. Toen gisteravond tegen zes uur de kerkklok luidde In de Paul Kruger straat, was dat voor de parochia nen van de „H.H. Elisabeth en Barba ra" de eerste boodschap, dat hun pas toor Sijmen Mol was overleden. Vier jaar geleden, enkele weken na het over lijden van pastoor A. Lühn, hadden zij hem met sympathie en grote verwach tingen begroet. Zijn in Volendammer kledij gestoken familie en vrienden ga ven aan de installatie een heel eigen feestelijkheid. In Haarlem was pas toor Mol toen geen onbekende. Velen herinnerden zich hem nog als kapelaan van de St.-Josephkerk, toen hij inter parochieel grote bekendheid genoot. Voor het Sint Francisca Romanawerk had hij bijzonder veel werk verzet en ontketende hij velerlei acties. In 1935 werd hij bovendien benoemd tot voor zitter van de r.-k. industrie- en huishoud school te Haarlem. In Amsterdam wachtte hem na zijn Haarlemse tijd als rector van het Onze Lieve Vrouwe Gast huis een geheel andere taak. Hij ver richtte die met een oprechte hartelijk heid jegens patiënten en personeel. Veel goeds zal men daar van hem nog we ten te vertellen, maar steeds zal men beginnen met zijn spektakelstuk in de hongerwinter van 1944. Toen de honger het ziekenhuis met sluiting dreigde, werd op hem een beroep gedaan om redding te brengen. Het bleek opnieuw, dat in hem de rasechte Volendammer was blijven leven. Sijmen Mol, de zoon van de bekende Noordzee-visser Tho mas Mol, trok met de internist dr. Leo Jansen naar Volendam. Men kan nog uitvoerig lezen in het bundeltje „Sterke Verhalen" van mr. A. Mertens, hoe rec tor Mol er in slaagde een Volendammer vloot te organiseren, die zestig ton aardappelen m het Friese Makkum zou halen. Sijmen Mol was de vlootvoogd op het schip van Dirk Tol en bij iedere te genslag, die de „patatten-expeditie" ondervond, was hij de man, die van doorzetten wist. Toen de vloot door pech in Enkhuizen belandde en de mist gevaarlijk werd voor de overtocht, was hij een tweede Columbus, die zijn man nen bezwoer toch de overtocht te ma ken. In Makkum zetten de Duitsers hem vast, overtuigd met de hoofdman van een bende zwarthandelaren te doen te hebben, maar zijn overredingskracht stelde de expeditie veilig. En passant nam hjj nog twintig illegalen mee. De aardappelen kwamen in Amsterdam en het is tekenend voor hem, dat toen de vloot op de vooravond van Kerstmis in Volendam arriveerde en het Gasthuis hem opriep de Nachtmis te komen op dragen hij weer op een exclusieve manier naar zijn standplaats terug keerde. Voor hem alleen namelijk reed het stoomtrammetje in de nacht van Volendam naar Amsterdam. Op zijn bu reau staat nog een bronzen presse-pa- pier met daarin gegraveerd: Sijmen Mol uit Volendam, Hoeder der kranken, Uit de hongerwinter kwam ik om U te danken. Zo was rector Mol, zo was ook pastoor Mol van Waarland en Haarlem. De zie ken hadden in het parochieel werk zijn bijzondere belangstelling. Maar ook de andere parochianen konden op zijn vriendschap rekenen. Ondanks zijn ziek te, die hem de laatste twee jaar kwel de, had hij kans gezien vrijwel alle ge zinnen te bezoeken. Oud-kapelaan van pastoor Van Beukering was hij een li- turgist, die buitengewoon attent was op de ere-dienst. Kortom, hij was een zielzorger in de goede zin van het woord, rustig ging hij zijn gang en met zijn befaamde lachje kon h(j dingen tot hun ware proporties retoucheren. De pastorie werd ingrijpend vernieuwd; hij hield van huiselijkheid en niets was hem te veel om de sfeer zo gezellig mogelijk te maken. Hij zag nog kans persoonlijk de lekenapostelen in zijn parochie uit te nodigen voor de grote missie, die in Haarlem is gehouden. Daarna werd hij in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis op genomen. Maar hy' was weer present op de avond, dat de Missie begon. Woens dag j.L werd hij opnieuw naar zijn ver trouwd Gasthuis overgebracht, waar hij door een zijner kapelaans, Th. Steen- land, werd bediend. Gistermiddag om streeks vijf uur overleed hij. Zaterdag avond om half acht en zondagavond om zeven uur zal voor zijn zielerust het ro zenhoedje worden gebeden in zijn pa rochiekerk. dag en nacht gestookt moet worden en dus de kolenuitkering onvoldoende is. Heel wat oudere huizen in de binnen stad zijn feitelijk niet mer warm te stoken. En toch wonen daar gezinnen, vaak met kleine kinderen. En wat te denken van een geval als het volgende. Twee oude mensjes heb ben in vroeger dagen met wisselend suc ces hun kleine negotie gedreven. De tij den zijn veranderd. Grote winkelbedrij ven hebben het kleine winkeltie over vleugeld. De oude mensjes hebben een uitkering, maar de meest bescheiden genoegens die zij zich in hun vroegere levensstaat konden veroorloven, moeten zy zich nu ontzeggen. Grauw en karig is hun bestaan op materieel minimaal peil. Of wat te denken van de gerepa trieerde, die ginds alles achter heeft moeten laten en hier met een minimaal pensioentje moet toekomen? Vroeger was het anders, toen er nog geen uitkeringen waren, of toen de uit keringen nauwelijks voldoende waren om in leven te blijven. Toen waren er armen die in de meest letterlijke zin van het woord van ellende omkwamen. De jaarlijkse gift die nu al sinds 1930 van de Haarlemmers gevraagd wordt voor de stille armen, was toen broodnodig om uitkomst te bieden. Tegenwoordig is dat wat anders. Het strikte be staansminimum is voor vrijwel ieder een verzekerd. Maar wat is het be staansminimum? Dat is alleen het al lernoodzakelijkste aan kleding en voed sel. Dat is nooit eens een extraatje, nooit iets bijzonders. Dat wil zeggen, dat een verjaardag of een ander hui selijk feest zo onopgemerkt mogelijk voorbij moet gaan. Vandaar, dat de Sociale Raad van Haarlem, de overkoepeling van alle instellingen van weldadig heid in Haarlem, juist in het zicht van de grote huiselijke feesten als Sinter klaas en Kerstmis, jaarlijks een inza meling houdt om de nog altijd velen, die daartoe uit eigen middelen niet in de gelegenheid zijn, in staat te stel len met de feestdagen iets extra's te doen. Het gaat dus om de mensen, die nooit iets van nog zo bescheiden aard kunnen doen gewoon omdat ze er zin in hebben. Van alle aangesloten instellingen van weldadigheid, krijgt de Sociale Raad jaarlijks een opgave van de genen die voor een uitkering in aan merking komen uit de giften voor de Stille Armen. Bovendien beschikt de Sociale Raad zelf over een groot aan tal adressen. Zo kunnen er jaarlijks ongeveer duizend mensen gelukkig gemaakt worden. Maar iedereen is ervan overtuigd, dat er eigenlijk meer mensen voor zulk een uitkering in aanmerking komen. Het bedrag, dat men tegen Kerstmis thuis bezorgd krijgt, is bepaald niet hoog. Sinds de oorlog is het wel hoger geworden, maar die verhoging is niet te verge lijken met de prijsstijgingen die sinds dien zijn opgetreden. Vandaar, dat op alle Haarlemmers nog eens met klem een beroep wordt gedaan om met gulle hand te geven voor de stille armen. Er moeten meer mensen gelukkig gemaakt kunnen wor den, en er moet meer uitgekeerd kun nen worden. De Sociale Raad denkt aan iedereen: ook aan de adressen, die zijn opgegeven door de St. Vincentiusvereni- ging of door de parochiële armbestu ren. Want het is juist de bedoeling, dat iedereen van deze algemene actie kan profiteren. De verdeling is zo geregeld dat de betrokkenen thuis een enveloppe ontvangen, waarin zich een geldsbe drag bevindt. Zij kunnen zelf beslissen wat ze ermee doen. Sommigen zullen er hun kolenvoorraad mee aanvullen. Anderen gaan er misschien kleren voor kopen. Weer anderen zullen met de feestdagen eens een extraatje in huis halen. En er zullen er ook zijn. die ge woon eens een keer naar een bioscoop willen gaan, of misschien een familie lid in een andere stad opzoeken. Din gen dus, die voor ieder van ons tot de gewoonste zaken ter wereld behoren maar voor de stille armen behoren tot het rijk der wensdromen. Wanneer 50.000 Haarlemmers dit jaar één enkele gulden (of meer na tuurlijk) beschikbaar stelden voor de stille armen, zou er een bedrag van minstens een halve ton bijeenkomen. Daarmee zou ontzettend veel goed ge daan kunnen worden, terwijl die 50.000 Haarlemmers die éne gulden nauwe lijks zouden missen. Het is natuurlijk maar een idee. Men moet zelf weten, wat men geeft. En men moet zelf be slissen óf men geeft. Voor het geval men niet weet welke weg te bewandelen: men kan zijn gift voor de Stille Armen over maken op postgiro-rekening 143480 van de Nieuwe Haarlemsche Courant onder vermelding „Voor de Stille Ar men" en men kan zijn gift ook bezor gen aan het Bureau van de Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5 in Haarlem. HAARLEM, 28 nov. Het Rotter, dams Toneel heeft ook gisteravond in de Haarlemse stadsschouwburg veel succes geboekt met zyn voorstelling van Goldoni's „Wie trouwt de weduwe?" Uit de reacties in de zaal bleek ten minste, dat de toeschouwers zich uitste kend amuseerden. De spelers zelf deden dat kennelijk ook. Het was, vooral in het tweede bedrijf, soms hinderlijk, dat men vóór het voetlicht de ernst van de kolder vergat en met lachbuien het ef fect van enkele scène's volkomen verlo ren liet gaan. Wellicht daaruit is het te verklaren, dat het spel nogal eens overdadig gechargeerd werd. Henk van Ulsen kwam zelfs tot een volstrekt zin loze vertekening van de verliefde Frans man. Het derde bedrijf maakte echter alles weer goed, toen een ondeugend spelende Lia Dorana als de weduwe een voor treffelijk stukje toneel weggaf in de ver momming van het meisje, dat haar minnaar op de proef stelt. Van die minnaars was Steye van Brandenburg als de Engelsman het best op dreef. Pim Dikkers bracht een tem peramentvolle Spanjaard op de planken en Leo Hartogh een lyrische Italiaan. Van de overigen noemen wij Lies Fran ken als de pittige kamenierster en Pie- ter Lutz als de dolle logementsbediende. De regie van Ton Lutz was prima, de decors van Nicolaas Wijnberg waren rijk aan sfeer. H. Advertentie moderne interieurverzorging nieuwe gracht 25, Haarlem telefoon k 250017063 Opneming m dm n»Druk w met noodzakelijk een betont mm m- itemming. „Of de Goede Sint zal komen?" De kin deren in het Sint Joseph Kinderhuis zien vol verlangen naar hem uit. En het is lang niet zeker, of hij er wel kan ko men. Dat hangt van de goedgeefsheid van kindervrienden buiten het huis af, die speelgoed en andere geschenken te missen hebben. Honderdveertig tot honderdvijftig kin deren in internaat en externaat hebben allen een bescheiden wensje. Wie zou dat niet graag in vervulling doen gaan? Laten de kindervrienden de Goede Sint weer als altijd een handje helpen. Moeder Overste zal alle goede gaven dankbaar in ontvangst nemen op Zijl singel 6 (bij de Raaksbrug en het post kantoor) Sint Joseph-Kinderhuis

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3