PRODUKTIE VAN FILMS MET DAN DE HELFT GEDAALD Tekort aan creatief en ook aan technisch personeel Expeditie naar de Emmaketen in Suriname terug 1 Remonstrantse schuilkerk Alkmaar 300 jaar m Te m po OMROEPERS <?>J2 Deleg atie naar Rusland Zeer veel gegevens verzameld Nog steeds voor de eredienst in gebruik Wereldraad van Kerken Surséance van betaling aangevraagd Verweesde bemanning van „Friedi" huiswaarts Cultureel centrum van Tivoli drie 4aasptT- Sanering Stations plein Hilversum ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 PAGINA t> Het gebrek aan nieuwe films, die door opzet, inhoud of vorm geving aandacht verdienen, is de laatste weken zo opvallend geworden van de week is er hier te lande weer geen enkele film in vertoning gekomen, die meer waard is dan een korte vermel ding dat men zich onwillekeurig afvraagt, wat daarvan wel de oorzaak kan zijn. Die oorzaak is niet ver te zoeken en kan wat Hollywood betreft nog altijd de grootste leverancier van films worden gevonden in de televisie. En het ziet er niet naar uit dat aan de moeilijkheden, die dit nieuwe medium in het filmbedrijf heeft veroorzaakt, spoedig een einde zal komen. Al zijn er in het Amerikaanse filmcentrum tekenen, die wijzen op een groeiend optimisme. Ziekenhuisverz. A.Z.R. p$« Feestelijke opening van gemeenschapshuis Nieuw busstation N.B.M- VOOR BEDDENREPARATIE HAARLEMS' MATRASSF.NHUIS Beirekkingen aangeboden Te huur gevraagd Te huur aangeb. Woningruil Pensions Te koop aangeb. Zaken en Huizen Auio's, Moioren, Bromfietsen e.d. Muziek- instrumenien Radio, T.V., enz. Huisdieren Hollywood in moeilijkheden GENÈVE, 28 nov. (Reuter) Een delegatie van vijf personen van de We reldraad van Kerken zal dinsdag per vliegtuig uit Genève vertrekken voor een bezoek van achttien dagen aan Rusland, als gast van het patriarchaat van de Russische arthodoxe kerk. Het doel van het bezoek, het eerste van een geheel internationale oecumenische groep van kerkelijke leiders aan de Sovjet-Unie, is voort te gaan met het proces van kennismaking, dat in juni vorig jaar begon, toen twee vertegen woordigers van het patriarchaat een bezoek van v-ier weken aan het hoofd kwartier van de wereldraad in Genève heeft gebracht. De delegatie zal onder leiding staan van dr. W. A. Visser 't Hooft, alge meen secretaris van de Wereldraad. Verwacht wordt dat de delegatie for mele bijeenkomsten zal hebben met lei ders van de Russische orthodoxe kerk en besprekingen zal houden met de Lutherse, Baptistisch-evangelische en Armeense kerken. De deelnemers zullen naar verschillende delen van het land reizen om kerken, kloosters en colleges te bezoeken. ROTTERDAM, 27 nov. Het bestuur van de Stichting Ziekenhuisverzekering A.Z.R. heeft by de rechtbank surséan ce van betaling aangevraagd naar aan leiding van zijn besluit de stichting te liquideren, nu gebleken is, dat voort zetting van het bedrijf zonder verdere grote verliezen niet mogelijk en niet In het belang der verzekerden is. Ir. een communiqué deelt het bestuur mede, dat de onderhandelingen om een voor alle verzekerden bevredigende op lossing te vinden, door de gehele por tefeuille bij een andere verzekerings maatschappij onder te brengen, op niets zijn '-itgelopen. De stichting beschikt thans nog over ruime kasmiddelen, doch zij moet er rekening mee houden, dat in de komende maanden door haar onge veer 150,000 ver .ekerden nog vele no ta's zullen worden ingediend. Bij een normaal ziekteverloop zal het bedrag dezer nota's de voorhanden kasmidde len belangrijk overtreffen. Om nu een gelijke behandeling van al le verzekerden, die van de stichting geld hebben te vorderen of nog zullen Krijgen te vorderen, te waarborgen is thans surséance van betaling aange vraagd. DELFZIJL, 27 nov. De onderzee bootjager „Drenthe" is vandaag met de bemanning van de kustvaarder „Friedi" uit Delfzijl aan boord, uit de haven van Londonderry (Noord-Ierland) vertrok ken, waar deze zeelieden drie weken lang gestrand zijn geweest omdat de eigenaars van het kustvaartuig te Delf zijl geen geld te beschikking hebben gesteld ter reparatie van de „Friedi". Het schip was met machineschade de haven van Londonderry binnengesleept. De „Drenthe" wordt zondag in Den Helder verwacht. De Nederlandse zeelieden verkeerden in een netelige toestand doordat zij eni ge tijd na hun aankomst in Londonderry geen geld meer hadden om in hun eer ste levensbehoeften te voorzien. Zij wer den door een zeeliedenorganisatie van levensmiddelen voorzien. Ondanks alle aanvankelijke verkla ringen, die het tegendeel beweerden, heeft de toenemende populariteit van de televisie een zeer nadelige invloed gehad op de produktie in Hollywood. Deze is namelijk in de loop van enkele jaren gedaald van rond 600 tot onge veer 200 bioscoopfilms dit ter onder scheiding van televisiefilms per jaar. Is dit op zich al voldoende om de har ten van degenen, die met de leiding in het Hollywoodse filmbedrijf zjjn be last, met zorg te vervullen, nog som berder wordt het beeld, wanneer men zich begint af te vragen, waar de ta lentvolle en geschoolde krachten van daan moeten komen, die over vijf of tien jaar films moeten gaan maken. Als gevolg van de dalende produktie is ook de reserve aan talent op on rustbarende wijze geslonken en blijft de opleiding van nieuwe krachten tot een minimum beperkt. Iedereen weet, dat het aantal be roemde filmsterren aan het afnemen is. Waarmee de ware filmliefhebber vrede zou hebben, als de oorzaak daarvan niet op de eerste plaats moest worden gezocht in een dalende filmproduktie. Natuurlijk hebben de voornaamste stu dio's nog altijd hun talentspeurders en zelfs hun eigen opleidingsscholen. De moeilijkheid is echter om die jonge ta lenten de nodige ervaring en bekend heid te geven. De vroegere methode om een jonge kracht op korte termijn te proberen in een aantal verschillende rollen, is thans onmogelijk geworden. Met de scenarioschrijvers en regis seurs staan de zaken precies eender als met de sterren of, zo men dat liever hoort, met de ervaren en be kende acteurs. De minimum-salaris sen, die door het gilde van scenario schrijvers zijn vastgesteld, hebben een eind gemaakt aan het bestaan van de vroegere „leerling-schrijver", die tegen een gering salaris werd ge huurd om het vak te leren. Thans worden alleen maar nieuwe scena rioschrijvers geëngageerd, die reeds hun sporen in de journalistiek of op literair gebied hebben verdiend. Wat de regisseurs betreft, zijn vrijwel al le nieuwe figuren in het filmbedrijf afkomstig van het toneel, de televisie of uit de kringen van scenarioschrij vers en filmacteurs. Kortom, het ziet er naar uit, dat Hollywood langzamer hand komt te verkeren in een zelf de positie, waarin de Nederlandse filmproduktie zich al van haar ont staan af bevindt en waaruit zij zich nog maar steeds niet heeft weten te bevrijden. Misschien nog verontrustender voor de toekomst van het Hollywoodse film bedrijf dan het gebrek aan creatief ta lent, zijn de moeilijkheden, waarvoor de nieuwelingen op technisch gebied zich zien geplaatst. Er is heel wat meer geduld en uithoudingsvermo gen nodig dan de meeste jongelui met een technische opleiding bezitten om te worden toegelaten tot de vakverenigin gen, die de werkzaamheden van ca- meralieden, assistent-regisseurs, mon teurs, decorbouwers en verdere techni ci controleren. De gemiddelde leeftijd van de chefs in een bepaalde studio bijvoorbeeld bedraagt rond 63 jaar. Achter de schermen worden koorts achtig pogingen gedaan om een sys teem tot aantrekking en opleiding van nieuwe krachten in het leven te roepen, dat enigszins lijkt op die in andere industrieën, maar de vorde ringen zijn gering en het is zeer de vraag, of het doel tijdig genoeg zal worden bereikt om de studio's van ervaren vaklieden te voorzien voor dat de tegenwoordige krachten met pensioen gaan. Niettemin heerst er, naar de Ame rikaanse filmjournalist Bosley Crow- ther in de „New York Times" weet te melden, de laatste tijd in Holly wood een ongewoon optimistische stemming. Sinds 1949 heeft men er niet meer zulk een vertrouwen ge toond in de toekomst van de bio scoopfilm en de kopstukken laten het niet bij woorden, maar stellen daden door enorme kapitalen uit te trekken voor nieuwe produkties. Het aantal geprojecteerde films moge dan niet zo groot zijn als in het televisieloze tijdperk, wat de kosten betreft hoe ven ze er niet voor onder te doen. In de studio's van Metro Goldwyn Mayer bijvoorbeeld, waar men de laat ste twee jaar nergens anders over heeft horen praten dan over „Ben Hur", waarop ieders hoop was geves tigd, begint men vrijer adem te halen en ziet men met vertrouwen de toe komst tegemoet. „Ben Hur", aldus heb ben de deskundigen uitgemaakt, kan SCHIPHOL, 27 nov. Met het KLM- vliegtuig via New York is dr. F. P. Jonker, privaat-docent in de botanie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, lei der van de Nederlandse natuurweten schappelijke expeditie naar de Emma keten. het gebergte in Suriname, in Ne derland teruggekeerd. Dr. Jonker heeft aan een verslagge ver van het ANP op Schiphol iets ver teld over de wetenschappelijke resulta ten van de expeditie, die VA maand in Suriname heeft geduurd. De oogst, zo vertelde dr. Jonker, bestaat uit 650 nummers gedroogde planten, 125 houtmonsters, 150 grondmonsters, 100 monsters gesteente en 10 watermon sters. Verder werden meegebracht tal van lijsten met bosopnamen, notities over vegetatie, geologie, geomorfologie •n kartografie, barometerwaarnemin gen voor hoogtemetingen, luchtvochtig- heidsmetingen en metingen v>an water-, lucht- en grondtemperaturen. Ook zijn vele foto's, kleurendia's en films vervaardigd. Het zal jaren duren alvorens deze gegevens volledig zullen zijn verwerkt. In de Emmaketen zijn drie soorten gesteente aangetroffen, graniet, zandsteen en gabbro. De aan wezigheid van zandsteen zou er op kun nen wijzen, dat in of bij de Emmaketen diamant zou kunnen worden gevonden, doch een nader onderzoek zal dit moe ten aantonen. Trouwens, leden van de geologische dienst van Paramaribo zul len nu het hoofdwerk van de expeditie is afgedaan, naar de Emmaketen trek ken voor detailwerk. In Moskou is een nationale confe rentie gehouden, die gewijd was aan de problemen van het clownsberoep, en onder auspiciën stond van de minister van cultuur. ÜBMI De fameuze wagenrennen, een der hoogtepunten in de nieuwe versie van de film „Ben Hur", waaruit Hollywood nieuwe hoop voor de toekomst heeft geput. over Alaska, terwijl men er de laat ste hand legt aan de film „Rachel Cade". Columbia heeft verschillende „gro te" films in de maak. Stanley Kra mer filmt „Inherit the Wind" met Fredric March en Spencer Tracy in de hoofdrollen en in Texas treedt John Wayne op voor de film in „The Ala mo". Om een indruk te geven van de gigantische opzet van laatstge noemde film wordt uit Hollywood ge meld, dat de regisseur onlangs tele grafisch heeft verzocht, hem per vliegtuig 140 pond toneelbloed te stu ren om er de gezichten van de ge wonden en doden mee rood te kleu ren. Bij het lezen van zo'n bericht con stateert de filmcriticus voor de zo veelste maal, dat een vos wel zijn haren, maar nooit zijn streken ver liest en vraagt hij zich af, of Holly wood ooit zal leren inzien, dat de bioscoopbezoeker geen dure, maar wel goede films wil zien. Zolang dat niet gebeurt, zal het aantal films, dat zijn aandacht waard is, beslist niet gro ter worden. niet mislukken en op grond van dit „we tenschappelijke oordeel" is iedereen druk aan de slag gegaan. Op het ogen-1 blik is men er bezig aan de films „Bells are ringing" en „The Adven tures of Huckleberry Finn". 20th Century Fox wil niet achterblij ven. Enkele weken geleden is men er klaar gekomen met de opnamen van „Can Can", de showfilm, die aan de Russische premier Khroesjtsjev, toen hij het opnemen van een der scènes bijwoonde, een commentaar ontlokte, dat volgens de reclamedeskundigen in Hollywood een miljoen dollars waard was. Verder is men bij Fox bezig aan „The Story of Ruth", een groots opge zet bijbeldrama en waarschijnlijk zal in de loop van het volgende jaar regis seur George Stevens beginnen met de opnamen voor "The Greatest Story ever told", een verfilming van Fulton Ourslerzs verhaal over het leven van Jezus. Warners Brothers is op het ogen blik bezig met „Ice Palace", even eens een groots opgezette produktie naar het ver,haal van Edna Ferber EINDHOVEN, 27 nov. Tivoli, het „dorp" met de dure naam tussen Gel drop en Eindhoven, heeft vandaag fees telijk bezit genomen van zijn nieuwe gemeenschapshuis, waarvan de grote, niet-gesubsidieërde toneelzaal met haar 500 zitplaatsen het riantste onderdeel vormt. Kerkbestuur, industrieën en wijkbewoners hebben daarvoor 160.000 gulden bijeengebracht, zo memoreerde de voorzitter van de Stichting Tivoli- Gebouw, de heer Th. Pancken, in zijn openingswoord. Het buurthuisgedeelte werd voor een kwart gesubsidieërd door Maatschappelijk Werk en in gelijke ma te door de gemeente Eindhoven, die waarschijnlijk spoedig vele bewoners van het „grensdorp" tot haar ingezete nen zal mogen rekenen. Het was mgr. W. Bekkers die zowel de dure naam als de grenswijziging aan stipte, nadat hij het gebouw plechtig had ingezegend. „Ontwikeling en ontspanning, zinvol le inspanning buiten het werk zijn heel voorname factoren om de persoon te vormen. Daartoe biedt het gemeen schapshuis een prachtige kans". Mgr. Bekkers sprak voorts de hoop uit, dat het huis „in onze tijd die gekenmerkt wordt door oecumenische gedachten", een ontmoetingspunt zal zijn voor ver schillende levensbeschouwingen. Burgemeester ir. H. Witte wees in zijn officiële openingswoord op de spanning die door het enorm tempo van de uit breidingen dreigt te ontstaan tussen het individu en het gemeenschapsleven. De samenleving moet zelf laten zien dat de gemeenschapsgedachte bij haar leeft en dat men er niets voor over heeft. Wel moet de overheid stimuleren, om het gemeenschapsleven een kans te geven, temeer omdat het willekeurig bijeen geplaatst worden van allerlei ge zinnen een extra moeilijkheid vormt. In het nieuwe gebouw, dat behalve voor de gemeenschap Tivoli ook voor heel Eindhoven een aanwinst be tekent, werd 's avonds een openings concert gegeven door de koninklijke zangvereniging „La Bonne Esperance". NEW YORK, 28 nov. (U.P.I.) De speciale vertegenwoordiger van de Ver enigde Naties voor Hongarije, de Nieuw- zeelander Sir Leslie Munro, heeft op nieuw rapport uitgebracht over de situatie sinds de opstand van 1956. Munro herinnert er aan, dat de Hon gaarse autoriteiten hem niet hebben toegestaan Hongarije te bezoeken, en zijn brieven onbeantwoord aan secre taris-generaal Hammarskjöld hebben teruggezonden. De berechting van deelnemers aan de opstand gaat nog steeds door, zo wordt in het rapport gezegd. Tussen 24 maart en 1 april zijn vijf personen schuldig bevonden aan samenzwering tegen de staat en tot gevangenisstraffen veroor deeld, zo blijkt uit berichten van het Hongaarse persbureau M.T.I. ALKMAAR, 25 nov. De kleine Re monstrants-Gereformeerde gemeente te Alkmaar, die er zich op beroemen kan, dat zij de oudste gemeente van dit kerkgenootschap is, maar tevens ook, dat zq de oudste schuilkerk van de Remonstrantse Broederschap bezit, die nog steeds voor de eredienst gebruikt wordt, heeft dezer dagen herdacht dat zq reeds drie eeuwen dit schuiikerkje in gebruik heeft. Het kerk je ligt verscholen achter de nietige ge veltjes van het Fnidsen, een verbaste ring van „Venetië"; een oud, smal straatje in het te saneren oostelijk stadsdeel. Een poort met Ijzeren hekwerk en twee deuren geeft toegang tot een bin nenplaatsje, waar het schuiikerkje staat op de plaats, waar eens de oude gorterq stond, die door de Remon strantse gemeente in 1631 werd aan gekocht, om het tot bedehuis te ver timmeren. De geschiedenis van de Remonstrant se Gemeente te Alkmaar gaat terug tot 1618; op 11 oktober van dat jaar verscheen Prins Maurits in een ver gadering van de vroedschap om er hoogstpersoonlijk de magistraat af te zetten, die staatkundig weliswaar de richting van Oldenbarneveldt volgde, doch op godsdienstig terrein de zijde der Remonstranten had gekozen. Dit betekende moeilqkheden voor de Remonstranten, wier samenkomsten werden verboden. De geschiedenis ver meldt echter, dat de Alkmaarse Re monstranten met Pasen in 1619 hun af zonderlijke godsdienstoefeningen be gonnen ten huize van een drietal ouder lingen. Ondanks herhaalde overvallen door de schout en zqn rakkers, ondanks arres taties, zware boeten en verbanning werden de godsdienstoefeningen voort gezet; zjj het in het geheim; soms zelfs openlqk, zoals bij een openlucht- bqeenkomst in de Alkmaarder Hout, welke door 2000 personen werd bijge woond, die de schout vergeefs poogde uiteen te jagen. Een predikschuur aan de Korte Nieuwesloot, waar de geheime bijeen komsten werden gehouden, werd door de stedelijke overheid des nachts open gebroken en vernield; de Remonstrant se vergaderingen werden bij klokkeslag en publieke aflezing op straffe van 100,- boete verboden. Na nog verschillende plaatsen van samenkomst te hebben gehad, o.a. in de Voorhout, trokken de Remonstran ten na het vonnis van de Dordtse Sy node in 1619 naar het nabijgelegen Oudorp, totdat ook daar de samen komsten werden verboden. Weer terug in Alkmaar, waar zq nu eens hier dan weer daar in het ge heim bijeenkwamen, werd menigmaal met geweld van wapenen tegen de Re monstranten opgetreden. In 1627 had den zjj een onderkomen gevonden op de zolder van een tegelbakker, achter de brouwerij „De Werelt" aan de Bier kade. In 1628, toen het aantal gemeen teleden tegen de verdrukking in sterk glauwa was gegroeid, telde men drie g'""gpy van samenkomst; te weten: lie ker (een pakhuiszolder), de Molen en de Gorterq aan het Fniu Dit laatste gebouw werd, toen 1631 was overleden; da eigenaresse in 1631 was °vcli"Td® voor 3.000,- aangekocht, zulks met te bedoeling er een nieuw gebouw timmeren. Dit werd echter door ,eg stadsbestuur verboden; men Ne' zelfs opdracht de timmerlieden he „fcli bouw te laten afbreken. Zonder '0nj hieraan te storen, zetten de B-e,eeo- stranten door en 14 mei 1644 ver'jng, den de schepenen der stad vergun® om over erf en huis van de GorW^jj te beschikken. - „de ingang hebbe van een schuur". Nu kon eindelijk '0[1. de bouw van het schuiikerkje beo nen worden; het ging erg langzaam het werk bleef zelfs tien jaren stil ij, gen; het schuiikerkje werd in 1659 v tooid en in gebruik genomentot r deze dag is het nog bjj de Alkmaar^ Remonstranten in dankbaar gebrU' HILVERSUM, 28 nov. De gemee®' teraad van Hilversum krijgt dinsda» een voorstel van B. en W. te behande len, dat voorziet in een volledige sane ring van het Stationsplein en de bouw van een busstation voor de Nederland se Buurt Vervoermaatschappy (NBM)' Burgemeester en Wethouders zijn va® oordeel, dat de verkeerssituatie tet plaatse gevaren oplevert. Besprekinge® met de directie van de Nederlands® Spoorwegen hebben tot het beoogd® voorstel geleid. De voordracht houdt de aanleg va® bushaltes in, tussen de achterzijde va® de bebouwing van de Leeuwenstraat en de Spoorstraat en tevens op het Stationsplein. De achttien woningen, di® de gemeente hier in eigendom heeft, be nevens een bedrijfspand zullen worde® gesloopt, alsook de rijwielstalling welk® eigendom is van de Nederlandse Spoor wegen. Deze rijwielstalling zal elder® in de buurt van het station worden ge; bouwd. De woning van de stationschef wordt eveneens gesloopt. De ruimten voor het parkeren va® auto's, voor het afhalen en wegbrenge® van treinpassagiers worden aanmerke- lflk vergroot, alsook de parkeerplaat» voor de taxi's. Zowel de gemeente als de Nederland se Spoorwegen dragen de kosten va® de sanering. B. en W. hebben de raa® een crediet verzocht van 250.000. ROTTERDAM, 27 nov. Ter g®" legenheid van zijn veetrtigjarige ambts vervulling als chef-inkoper van Vrooi® en Dreesmann N.V. Rotterdam, is d® neer J. Hendriks te Schiedam door ko ning Boudewijn van België benoemd tot ridder in de Leopoldsorde wegens zijn grote verdiensten voor de Belgisch» tricotage-industrie. Slechts 1 vertrouwd adres. Bijvullen en over trekken met prima javakapok. 40 jaar ervaring 4- 15 jaar garantie. In 1 dag retour. Prijzen billijk. Telefoon 1-1-4-8-5. H. de Graaff - GROTE HOUTSTRAAT 103 voor ai uw verhuizingen en transporten open en gesloten wagens van 1 tot 20 ton. Haarlem Rozenstraat 13 Tel 20020—12525 Plaatsing geschiedt a 16 cent per mm-hoogte Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen, aan de erkende advertentie-bureaus en aan de erkende boekhandelaren. Bewijsnummers van deze advertenties worden niet verstrekt. iiiiiiiiiiiiimmmmmmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Beirekkingen gevraagd assistent accountant zoekt in de avonduren bij verdienste. Br. no. 9326. B.z.a* WERKSTER voor hele dagen. Brieven onder no. 9832. AUeenst. vrouw met 2 school gaande kind. b.z.a. als HUISHOUDSTER in moederl. gezin, arbeiders stand. Br. onder no. 9823. All-round BOEKHOUDER (gepens.) b.za. voor ochtend, middag of avond. Br. onder no. 9842. HUISHOUDSTER, 69 j„ r.-k b.z.a. bij heer of dame tegen kost en inwoning. Brieven onder no. 9851. B.z.a. een WERKSTER. Brieven onder no. 9868 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMi BANKWERKER-LASSER en LEERLING BANKWERKER gevraagd. Machinefabriek H. A. v. d. Water, Amsterdam- sche Vaart 112, Haarlem. NET MEISJE gevr., niet ben. 18 j. Voor maand., d'insd., woensd. en vrijd. van 9 tot 1 uur. Aasim. mevr. J. de Klerk, Duvenvoordestr. 92. BLOEMBINDSTER gevr. voor de Kerstweek. Br. no. 9818. VROUWELIJKE KANTOOR BEDIENDE, 17 jaar, voor eenv. administratie. Wasserij Me uiman, Amsterdamsevaart 28, tel. 12311. Voor het vervaardigen en af werken van elastieken kou sen voor medische doeleinden vragen wij enige FLINKE MEISJES. Na gebleken ge schiktheid hoog loon. Even tuele reiskosten worden ver goed. Aanmelden Varitex. Zijlweg 103-105, Haarlem, van 8-12.30 en 1.30-5.30 uur, of volgens telefonische afspraak (Tel. 17199). K.C.I., Baanstraat 34, Bever wijk, vraagt MACHINESTIK- STERS. Stukloon Hoog loon Levensmiddelenbedrijf vraagt jonge actieve VERKOPER of LEERLING VERKOPER (r.-k.). Aanm. 's-avonds na 7 uur. Firma C. H. Rutte, Liedew. 24, Haarlemmerliede. Wij hebben voor direct en het komende voorjaar plaats voor enige BESCHAAFDE MEISJES uit goede milieu's voor opleiding tot Restaurant Hostess. Uitvoerige inlichtin gen worden op aanvraag toe gezonden. Restaurant Hotel De Nachtegaal, Lisse, tel. 3400 Gevraagd OVERHEMDEN STRIJKSTERS, OVERHEM DEN- en JASSENPERSTERS, MEISJES voor opleiding strijkafd., MANGELSTERS, VOUWSTERS en JONGEMAN leeftijd 16 jr. voor lichte werkzaamheden. Wasserij Meulman, Amsterdamsevaart 28, tel. 12311. LEERL. OF AANK. RIJ WIELMONTEUR. Fa. C. van Maren, Bloemendaalseweg 234, Overveen. Palthe Chem. reinigen, ver ven en stoppage vraagt voor een harer filialen te Haar lem ENERGIEKE JONGE MAN, leeftijd 23-40 jaar voor het afhalen en bestellen van goederen. Rijbewijs voor mo torrijwiel gewenst doch niet vereist. Aanmelden dagelijks Kruisweg 44, tel. 14687. Gevraagd voor enige dagen p. w. een WERKSTER OF MEISJE. Br. no. 9836. Welke flinke HULP IN DE HUISHOUDING zou willen helpen in kl. tandartsgezin. Jeroen Boschlaan 5, Heem stede, tel. 34441. Gevr. NETTE WERKSTER voor vrijdagochtend of mid dag. Vlietsorgstraat 11. Gevraagd MEISJE voor de huishouding van 8.30 tot 5 uur. Aanm. mevr. Baggen, Bloemendaalseweg 335, Over veen, tel. 20216. Gevr. HULP IN DE HUIS HOUDING voor hele of halve dagen. Zwetsloot, S'choollaan 23, Bennebroek Gevr. NET HANDIG WIN KELMEISJE in groente- en fruitzaak. Br. no. 9863. Gevraagd NETTE BENZINE POMPBEDIENDE, loon fooi i 80.- netto. Leerling 15-17 jaar. Essostation, Rijks weg, Santpoort Gevraagd AUTOMONTEUR p.v.v. chef. Goed loon pro visie. Auston dealer „Trova- to", Broekbergerlaan 3 (bij Rijksweg), Santpoort. Ons huidige meisje gaat in januari trouwen en ons dus verlaten. WELK MEISJE wil haar huishoudelijke taak overnemen? Als jij dat wilt doen, kom dan eens met ons praten. J. A. van den Berghe, Merwedestraat 100, Beverwijk (Oosterwijk). Tel. 5304. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Juffrouw, ambtenares, zoekt ONGEMEUBILEERDE KA MER met keuken. Brieven onder no. 9839. Gemeubileerde ZIT-SLAAP KAMER met kook- en stook - gelegenheid. Voor dame of heer. Thomsonlaan 34. Gevraagd 2 ongemeubileerde KAMERS voor gepensioneer de weduwe met werkende dochter. Br. no. 9854. iiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillliiiiiiiiiii Goed gem. ZIT- EN SLAAP KAMER te huur met vrije keuken en w.c., voor dame of heer, b.b.h.h. Lucas van Leijdenlaan 8, Heemskerk, tel. 35780. Aangeb. te Haarlem TWEE GROTE KAMERS EN SUITE ged. gemeub. op le stand met of zonder pension, geschikt voor beschaafde oudere da me of heer. Event, met ga rage. Brieven onder no. 9844. IIIIIIIIIIIIIIIIII1IIllllllllllllllllllllllllll Aangeboden VRIJ HUIS, om geving Julianalaan. Gevr. grote huis, minst. 7 kamers garage. Tel. 20736. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aangeb. NET KOSTHUIS m. huisel. verk, eigen slaapk. f 25.-. Geen beroeps. Niet ouder dan 50 j. Br. 8617. Aangeb. kl. fr. SLAAPK. m. v. wast. en ontbijt. Z. B. Spaarne 100 rd. miiiiimimimmiimiimimiiimimmi Te koop gevraagd TEKENBORD met machine gevraagd. Tel. 20736. iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DE ORIëNT BRENGT: voor dames: Chinese bijoux, kist jes en kastjes, zeer mooi, met eindeloos geduld be werkt, o.a. met gesneden jade en prachtig interieur en toch niet duur. R. C. van Eif, Paarlaarsteeg 8. HOUT, TRIPLEX, BOARDS op maat gezaagd en ge schaafd. Ab van Roode, Schalkwijkerstraat 50. t/o Coöp. Tel. 21743. Ook zater dagsmiddags geopend. PRIMA JONGE HENNEN, alle legrassen. Verschillende leeftijden en alles ingeënt Het beste adres is Hoender park De Vries, Schalkwijker- weg 130 tel. 02500-18203 Haarlem ACCU'S le klas import. Lage prijzen. Laden, snelladen Doelstraat 8. Tel. 17828. Mia Niessen. Elastieken Cor- setten naar maat, onze spec, aanbieding prima maat-Corset f 23,75 Floraplein 18 Tel. 13796 DE ORIëNT BRENGT: voor heren sigaretten- en sigaren kisten, handgesneden djatti- hout, met been ingelegd. Zeldzaam mooi en toch niet duur. R. C. v. Eif, Paarlaar steeg 8. Van spiraal tot wentel-divan of opklapbed. Tamarindcstr. 6 tel. 56276. DE ORIëNT BRENGT: voor meisjes aparte hangers, haarspelden, broches enz. Zeer mooi, met Oosterse wijsheid en geduld bewerkt, ©n toch zeer laag in prijs. R. C. v. Eif, Paarlaarsteeg 8. PERZISCHE TAPIJTEN, Ke lim kussens, oude en nieu we. Zeer lage prijs. Ruil, in koop, Voor antiek Mijer van 1887, Kinderhuisvest 19, tel. 12167. MATRASSEN bijv. en over trekken. Verenbed 3-delig maken. Van Meeuwen, Bed denspeciaalzaak, Rijksstraat weg 71. Tel. 54956. Wat heerlijk zal het zijn als moeder van Sint een mooi koperen GIETERTJE ont vangt. Jongens en meisjes, aan de slag! Beunder's Tuin bouwinrichting, Koningstraat 34, Tel. 18920. DEKENS. Gemengde wollen dekens, half wollen dekens, wollen dekens en zuiver wol len dekens van f 13.90 tot f 128.Van Meeuwen, Bed denspeciaalzaak, Rijksstraat weg 71. Telefoon 54956. DE ORIëNT BRENGT: voor jongens Japanse puzzles, staaltjes van Japans vernuft, f 0.69 tot f 4.25. R. C. v. Eif, Paarlaarsteeg 8. Zakjes SCHUIMPLASTIC. Zolang de voorraad strekt. 65 cent. Van Meeuwen, Bed denspeciaalzaak. Voor een leuk theeservies, dozen tafelmessen. Tornado- artikelen en luxe vazen en andere luxe cadeau-artikelen naar DRIES HILTERMAN, Rijksstraatweg 196, tel. 50758. RHEUMANELLA LAKENS. Beddenspeciaalzaak Van Meeuwen, Rijksstraatweg 71. Voor een keukenuitzet of een cassette, een Brabantia strijk tafel, centrifuge, wasmachi nes, stofzuiger, strijkbouten, elektrische koffiemolens en nog vele huishoudelijke en luxe artikelen naar DRIES HILTERMAN, Rijksstraatweg 196, tel. 50758. DIESELTRACTOR „Steyer", in prima staat, 28 p.k., nieu we banden. Wordt verkocht onder volle garantie. Koster, Noorderwijkweg 95 a, telef. 3724 of Alkmiaarseweg 399, tel. 6103, Beverwijk. DE ORIëNT BRENGT: voor kinderen leuke Japanse bam boe fluiten, ja ongelooflijk, f 0.25. Japanse wonderschel pen. Een sensatie voor ieder kind. 2 stuks f 0.25. R. C. v. Eif, Paarlaarsteeg 8. HYPERMODERNE ELEKTR. NAAIMACHINES, ingebouwd naailicht compleet in koffer f 250.-. El. zig-zag mach. f 350.-. Verder elektr. zig zag Phoenix, Vigorelli etc. Gemakk. bet. Bezichtig onze etalage. VITEX. Jansstraat 56, b. d. Gr. Markt, Haarlem, tel. 14360, na 6 uur 57259. DE ORIëNT BRENGT: voor jongens slangen uit India, welke bij aanpakken tot le ven komen, een sensatie, f 3.95 en f 4.50. R. C. van Eif, Paarlaarsteeg 8. ZWITSERSE BUSCH-BREI- MACHINES breien met één streek boorden, patent, half- patent, zigzag rond en half rond. Dagel demonstr. ook bij U thuis. Alléénverkoop VITEX. Jansstr. 56 b. d. Gr Markt. Tel 14360 (b g g 57259) DE ORIëNT BRENGT: voor dames handgeborduurde Chi nese pyama's, prachtige zij de, slechts f 9.95 en f 11.50, handgeborduurde Chinese slippers, beter dan ooit (ook voor kinderen) f 2.95. R. C. v. Eif, Paarlaarsteeg 8. PHILISHAVE DEFECT? De Block heeft alle onderdelen. Reparaties in één dag retour. Schoterweg 44. Tel. 54282. H. Schaftstraat 39, Tel. 11470. Nieuw overtrokken driedeli ge KAPOKMATRAS f 25.-. Dito bedje voor kinderledi kant f 15.-. Daams, Bloe- mend.weg 1-23 b, Bloemendaal DE ORIëNT BRENGT: voor meisjes, Chinees zilveren be dels, mooi bewerkt, f 0.55. Armbandjes f 0.90. Broches, heel apart f 1.95. R. C. v. Eif, Paarlaarsteeg 8. 3-zits Engels BANKSTEL, tafel met gl. plaat f 100.-. Brieven onder no. 9856. EIK. BUREAU ministre, met jalouziedeuren, 6 laden f 60.-. Brieven onder no. 9846. GEKLEURDE HAARDEN, grootste sortering Haarlem. 70 modellen. Bet. desgew. in overleg. Van. Zanten, Gier straat 31, bij V. D. Telef. 15558. Nooit gebruikte KATH. EN CYCLOPEDIE, 2e deel. Tel. 13631. UNDERWOOD SCHRIJFMA CHINE f 35.-. Br. no. 9849. HAARDEN EN OLIESTOOK Grootste sortering in Haar lem. Van Zanten, Gierstraat 31, tel. 15558. Voor de Sint een MODERNE LIJST om Uw schilderij. Plaat of Foto maakt Jos de Graaff, Kunsthandel, Gier straat 53. Grote sortering Etsen van Haarlem. Naoorlogs tafelmodel Singer TRAPNAAIMACHINE in prima staat aangeboden f 125.-. Brieven onder no. 9822 bureau van dit blad. Blijvend geschenk. Een goed SCHILDERIJ voor weinig geld. Kunsthandel Jos de Graaff. Ziet onze etalages en showroom. Verkoop alleen Gierstraat 53. Grootste sor tering van Haarlem. Vrij en- treé. Foto lijsten alle maten. ui in Minimum ii mm in in ii mm m mm GRAFBEPLANTING EN ON DERHOUD. Buxces palmpjes en rotsplanten. Paperwhite- bollen 35 ct. „De Morgen stond", Soendaplein 31, Tel. 51630. STALLINGHOES van sterk en soepel aluminiumdoek voor Uw bromfiets f t.50, met windscherm f 9.50. Mo tor of scooter f 9.50, met windscherm f 12.50. Techn. Bur. Grofo, P. van Dijkstraat 4, Winschoten. Te koop gevraagd 1 of 2 goed onderhouden HUIZEN voor belegging in Haarlem-N. Brieven met pr. no. 9835. Prima onderhouden HUIS te koop in de Mentawistraat, leeg te aanv. Vest. verg. vereist, f 19.500.- k.k. Inl. J. Drijver, Jan de Mijterl. 30, tel. 40894. iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimimiimiiiiiiii Hypotheken enz. ZANGKANARIES f 10;-. Theemsplein 28, Haarlem. CLEAN WASMACHINES f149 - Met tijdklok Jan van Zutphen Spaarne 70, hoek Korte Veerstraat. Tel. 21775- 52499 Betaling in overleg. POPPEDEKENTJES flinke maat, gewatteerd 85 ct. en wol 89 cent Van Meeuwen, Beddenspeciaalzaak, Rijks straatweg 71. Gelden beschikbaar als 1ste HYPOTHEEK, 2de Hypothe ken. Bosnia's Bureau Heeren veen. (Postbus 31). DE ORIëNT BRENGT: voor heren primitief maar karak tervol houtsnijwerk uit Kenya. Door inboorlingen vervaardigd uit prachtige tropische houtsoorten, bijv. zeer mooi gesneden brief openers, f 3.95 en f 4.50. R. C. v. Eif, Paarlaarsteeg 8. Aangeb. 2e HYPOTHEEK te gen bill, voorw. Inl. v. d Vondellaan 30, Driehuis-Vel- sen. Tel. 02550-6108. Aangeb. le HYPOTHEEK a 4%%. Elk bedrag. Te bevr. v. d. Vondellaan 30, Drie- huis-Velsen. Tel. 02550-6108. iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiim Meubelen, Huis raad. en Kleding APARTE BANKSTELLEN van fabrikant, die als model gediend hebben, f 550.- f 695.- f 750.- f 875.- f975.-. Gebogen modellen, losse kussens. Te zien zaterdag, zondag tot en met donderdag, de gehele dag ook 's avonds, Villa Slamat Datang, Nieuwe Parklaan 115, 's-Gravenhage, Telef. 55.16.80. mmmmimmimmmmmmmmmmi autoverhuurbedrijf DE GROOT Roerdompstr. 81. Tel. 56471 Timorstraat 163 Speciaal werkdagen-tarief En 100% service. TOCH MEER KEUS BIJ MAREL'S autobedrijf Rijksstr.w. 336. Tel. 2545 (01751) WASSENAAR 250 auto's in voorraad Aangeb. van part. aan part. goed onderhouden V.W. DE LUXE (juli '58) met schuif dak en acces. Tel. 51961. AUTORADIO, nog vandaag ingebouwd, Philips, Erres, Novak. Jan van Zutphen, Spaarne 70, hoek Korte Veer- straat. Tel. 21775-52499. Beta ling in overleg. VERHUUR z. CHAUFFEUR Opel, Vauxhall-Victor en Daf. Alle wagens met radio en verwarming. A. de Boer, Nw. Kerksplein 4-6. Telefoon 16655. Te koop wegens verandering. In prima staat! VENXWAGEN OP LUCHTB. Overdekt met zijl en twee kraanbussen. J. H. Hulsbosch< Kanaalstr. 22, Lisse. 3V2 tons BEDFORD Liefst ruilen voor iy2 2 tons. Kokstraat 14, tel. 18980. BEDFORD BESTELAUTO m. schuifd. Nieuwe aanhangwa gen. 500 kg. Morris patates- friteswagen. Klaar voor ge bruik. Sdmca Aronde, zeer weinig gel. Koudenhorn 50. De nieuwste OPELS 1959. Verhuur zonder chauff. Ga rage Krijnen en v. d. Lubbe, Nws. Kerksplein 12, tel. 10041. VERHUREN ZONDER CHAUFFEUR Wintertarieven. Spec, tarief langere termijn. Meijer's ga ragebedrijf. Glipperweg 44, Heemstede. Tel. (02502) 319. VERHUUR V. NIEUWE SO LEX, Berini's en Mobylettes. Tevens scooters en motoren. Alleen stationsverhuur, Ro- zenstr. 63. Tel. 21601. VERHUUR Z. CHAUFFEUR. Volkswagen, Opeis Rekord Garage v. d. Klooster, Frans Halsstraat 33, tel. 55799. illlllllilllllIllilSIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl BRAUN ZAKRADIO f 75.-. Paoli Soproni accordeon, 120 bassen f 75.-. Duncklerstraat 55 rood. RADIO EN TELEVISIE, alle merken Prima service. Jan van Zutphen, S'paarne 70, hoek Kcrte Veerstraat, Telef 21775-52499. Betaling in overl Prima zwarte, in koper ge bouwde DUITSE PIANO, f 300.-. Brieven no. 9855. iiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiimmimiiiii Lessen LEERT GOED TYPEN. Kon. Erk. Pitmanschool, Wilhelmi- nastraat 47, tel. 18441. STENOLESSEN, dipl. St. Genesius, Badhuisstr. 34 Rd. Tel. 21648. BOEKHOUDLES, privéles f 20.- p. m. N. J. Th. Schmidt, Jansweg 42, tel. 20820, b.g.g. 14506. ErKeilde Rijschool ,,Het Cen trum'' geeft 10 RIJLESSEN VOOR f 47.50. Halen en bren gen. Goed onderricht. Ged. Oude Gracht 45 A, tel. 16518. R.-k. meisje, middenst., zoekt VLOTTE VRIENDIN, leeftijd 22 jaar, Brieven, onder no. 9811. EERSTE HAARL. DAF-RIJ- SCHOOL en DAF VERHUUR. Tevens rijlessen in Opel- Rekord. A. de Boer. Nieuw# Kerksplein 4. Tel. 16655. „ERKAMA", Gr. Houtstraat 3 rd., ing. Spekstr. Opl. cou peuse, ook voor eigen gebr. Knippatronen naar maat. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill Zo juist ontvangen prachtige, jonge SCHOTSE COLLIES, spaniels, Airdale terriers, boxers, dwergpinchers en tackels. Engelhart, Tromp straat 92, IJmuiden, tel. 4146. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiimiiiiiiii Diversen SINT en PIET costuums t# huur. Sinds 1901. Jan Mon nikendam Raamgracht 7 Tel. 11449. MULLER v. d. LANDE, verhuizers, emigr. emballeurs, expediteurs, levering kisten, inboedelbewaring. - Nieuwe Raamstr. 6. tel. 11423-18656. INKOOP. Verkoop, ruilen, huurkoop. Radio's, bandre corders, pick-ups, grammo foonplaten, T.V. enz. Onder garantie. J. v. d. Mije, Am sterdamstraat 20-22. Telef. 17601. NU TIJD VOOR MANTELS VERKORTEN en verander- werk. Maison Tiny, Paul Krugerstraat 30. Nu tijd voor VERANDER- WERK. Maison Tiny, atelier voor mantels en japonnen, Paul Krugerstraat 30. NACHTELIJKE TOBBERIJ EN? Calma Dragées brengen overspannen zenuwen tot rust. f 2- bij elke drogist. St. Nicolaas en Zwarte Piet huren hun mooie costuums bij HET BRUIDSHUIS Bartel jorisstraat 4, Haarlem. VOOR FOTO'S AAN HUIS Foto Scherpenhuyzen, Staten Bolwerk 6, tel. 20095. R.-K. meisje zoekt- VLOTTE VRIENDIN 22 jaar.. Br. no. 9833. VERLOREN KLEIN ZWART ZIJDEN TASJE, gaande van Valkenburgerlaan naar Glip* per dreef. Tegen beloning be zorgen Lentelaan 8, H'stede. UW BOEKHOUDING, belas- tingz. verzorgd v.a. f 5.- P- m. Adm. Kant. „RAAD EN DAAD", Litslaan 8, Sant- poort-Z. Tel. 2560-8053. WELKE VLOTTE JONGEM. 21-25 j., wil er met mu vriend w. Houdende van dan* sen. Br. no. 9845. TIMMER-, METSEL-, HEK WERK. Reparatie, vernieu wen, vlug en goedkoop. Deursen, Cronjéstraat 12, tel' 54071 of 61738. BEZOEK UW KINDEREN OVERZEE - GEMAKKELIJK EN GOEDKOOP! Een welkom KLM-bericbtJ Voor het bezoeken van ,u y familieleden overzee kuht gebruik maken van de R-J-u Reiscrediet Service en sp„-r Service. Lees er alles ov in het 20 pagina's fraai geïllustreerde boe^j „Hoe ver is het van hier het land waar mijn kin®®.- wonen?" Stuur een bT'„. kaartje met duidelijke ve|1 melding van Uw ^^„.hus adres aan de KLM. Postbu^ 42-20 L Amsterdam en ontvangt het gratis!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 6