Dameselftal van Ever Swift nog ongeslagen 19?5 Kreymborg gewetens- Onbevredigend onderzoek van Labour Gaitskell dankt aan Bevan het behoud van zijn positie «Bk t Sterretje moet in het voorjaar sluiten Zullen grote gezinnen met kleine kinderen gaan emigreren? ERIC DE NOORMAN van de Zwarte K!i, PAUL VLAANDEREN iibbel langer Van Duivenboden Heren van Alliance verloren van Hilversum Revolver] acht op autodieven Renault Het vroegste café van Amsterdam Probleem met vele tegenstellingen h- 99JO <0 MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 PAGINA 2 Hockey in Haarlem In IJmuiden Twee daders in arrest Tafeltennis KENNEMERLAND WINT VAN 'T GOOI P.V. Flora viert koperen bestaan Dubbele stuks aanbieding Jffz* No-iron overhemden* per stuk ll.#B per 2 stuks y In unl en het moderne 'ton sur ton' ó<3 Marld Haarlem Nationalisatie de grote twistappel „T.b.c. -bestrij ding" blijft belangrijk werk doen Aantal gezinnen met Patiënten gedaald DELGADO maj* niet in het openbaar optreden Portugese oppositieleider- enkele dagen in ons land M. J. Muringer 40 jaar in de bankwereld „Aanslag op sporttoto" Telegram namens de sportbonden van Amsterdam Vuil op de markt GARAGE „DEN HOU T" Fa. C. A. HARDEBELT Fa. F L I N ïTr M A N De kleine kinderen in het grote gezin kT Ta 19 Ogenblikkelijk leggen Svein, Eric en Bolan pijlen op hun bogen en terwijl de Noren, die reeds van hun boeien ontdaan zijn, snel de vlucht nemen, worden de eerste pijlen op de tegenstanders afgescho ten. Even wordt hun aanval tot staan gebracht en daarvan maken Eric en de zijnen gebruik om er haastig vandoor te gaan. „Houdt moed", schreeuwt Eric de achterblijvende gevangenen toe, „we laten jullie nooit in de steek". Dan stormt hij achter de anderen aan, die hem inmiddels een eind vooruit zijn. Een pijl snort venijnig langs hem heenhij bukt laag, maar het volgende ogenblik voelt hij een stekende pijn. Krampachtig poogt hij zijn bewustzijn te bewaren, doch dan zakt hy door de knieën 99 HAARLEM, 30 nov. Met de wed strijd van zondag een week geleden ver loor het damesteam van Alliance de eerste plaats aan Be Fair. Met de wed' strijd van gisteren tegen deze Gooise dames werd de puntenafstand tot 3 ver groot en dat ontneemt het directe uit zicht op een terugkeer naar de top. Overigens kan Be Fair de volle winst niet misgund worden, want in deze ont moeting op het veld van Alliance bleek dat de gasten hun plaats op de eerste rang zeker waard zijn. Een hechte verdediging, snelle en technisch heel goede voorhoede, in 't kort een zeer goed op elkaar ingespeeld team dat ook al rekent men bij Al liance op het meespelen van een inval ster en het geblesseerd raken van een vleugelspeelster royaal de meerdere was. Een compliment voor de zwart- witten, die tot rust Be Fair kon bedwin gen. In de tweede helft moest Alliance echter tweemaal zwichten voor welis waar geen fraaie, maar wel verdiende goals. Ofschoon de heren op eigen veld ster ker speelden dan tegenpartij Hilversum, werd toch van de hekkesluiters niet ge wonnen. De zeer hechte verdediging, waarin oud-internationaal M. de Looper de boventoon voerde, was te sterk voor de aanvalslinie van Alliance. Wel wer den vele aanvallen ondernomen waar bij halfspeler Jos Bekker de stuwende kracht was, docH het mocht niet leiden tot een doelpunt. Welkom zou dit wel zijn geweest, want de voorsprong op de- VELSEN, 30 nov. Het heeft zater dagavond heel wat moeite gekost de hand te leggen op twee autodieven, 's Avonds omstreeks zeven uur werd het tweetal gezien op het Marktplein in I-Jmuiden, waar zij poogden een auto te stelen. Toen zij merkten dat de kust niet veilig was, kozen zij het hazenpad. Om half acht probeerden zji een wa gen mee te nemen van het Plein 1945, maar ook daar hadden zij pech en weer namen zij de benen. Een kwartiertje la ter werden zij echter in de villawijk Vel- serbeek door een rechercheur op heter daad betrapt toen zij daar voor de der de keer porbeerden, een auto te stelen. Er ontstond een worsteling waarbij de rechercheur het tegen het tweetal moest afleggen. Inmiddels was echter het po litieapparaat op volle toeren gaan draaien. Een wilde jacht volgde, waar bij revolverschoten klonken. Tenslotte gelukte het, een 22-jarige monteur uit Haarlem te arresteren. Zijn kameraad, een 29-jarige los werkman uit IJmuiden- Oost, is de volgende morgen te zijnen huize aangehouden. Het tweetal is inge sloten. VELSEN, 29 nov. Met 48 tegen 42 heeft Kennemerland zondag de tafel tenniswedstrijd tegen de afdeling 't Gooi gewonnen. De wedstrijd vond plaats in de gymnastiekzaal van de rijks h.b.s. te Velsen. Deze kleine zege kan voor namelijk worden toegeschreven aan de fraaie verrichtingen van de Kennemer overgangsklassers, eerste klassers, en vierde klassers bij de heren en aan de flinke zege van het tweede damesteam. Aan spanning was er overigens in de ze traditionele „stedenwedstrijd" geen gebrek. Na de eerste ronde, waarin de lagere klassen hun kunnen demonstreer den, was de stand gelijk, 20-20, en eerst tegen het einde kon Kennemerland het geringe overwicht in cijfers laten blij ken. Beide ploegen hadden vele invallers in de gelederen moeten opnemen. Bij de hoofdklassers ontbraken o.a. C. Schoof en J. Witteman, terwijl ook de opstelling van het overgangsklasseteam der Kennemerlanders nog enkele zor gen heeft gekost. Gelukkig hebben deze invallers zich over het algemeen heel foed geweerd. Bij de hoofdklassers onden zowel G. Pliester als Th. Blom elk twee partijen in winst omzetten. B. van Eyk verloor driemaal. In de over gangsklasse deden zowel G.Woltersals J. C. Luining voortreffelijk werk door elk driemaal te scoren. Th. Keet liet zich eenmaal verschalken. Verrassend was het debuut van G. Vijfhuizen in de eerste klasse. De, DSB-er toonde met drie fraaie overwinningen zijn aanleg. H. van Weelderen en P. Oort verloren elk een set. Bij de tweede klassers stel de J. Visser nogal teleur. De winstpun ten kwamen hier van P. Osborne (2x) en Snabilié. Minder goed verging het eveneens de derde klassers. Looman jr. en J. Sap wisten elk een maal te zegevieren, doch B. Burger wist het zelfs zover niet te schoppen. In de vier de klasse bleef P. Hooglucht beneden de verwachtingen door zonder winst te blijven. C. Dijkhuizen en W. Pommerel brachten het met elk drie maal winst heel wat beter af. Ook de junioren ble ken niet opgewassen tegen de jeugd van 't Gooi. J. V'ermolen en A. Amand zegevierden elk eenmaal, doch T. Bak ker hield een 0 op zijn lijstje. De dames misten A. Lahey terdege. Nu wisten slechts C: Schuijt en N. Wol- ters elk een maal winst te boeken, doch J. Barendregt kwam zover niet. Beter bracht 't tweede damesteam het eraf. Vooral W. Philippo en L. van Ejj- natten weerden zich uitstekend en ble ven ongeslagen. L. Dijkhuizen viel uit de toon en verloor driemaal. De uitslagen waren: Kennemerland 't Gooi: Hoofdkl., 5-5; overgangski.: 9-1; eerste kl.: 8-2; tweede klasse: 4-6; derde klasse: 3-7; vierde klasse: 7-3; junioren: 2-8; eerste damesteam: 2-8 tweede damesteam: 8-2; totaaluitslag: 48-42. HAARLEM, 30 nov. In ,,de Leeu werik" in de Kruisstraat heeft zater dagavond onder grote belangstelling de personeelsvereniging Flora" van de N.V. Algemene transportonderne ming Van Gend Loos het twaalfen eenhalfjarig bestaansfeest gevierd. Na een inleidend woord van de voorzitter van „Flora", de heer G. van Kooten, bood de heer J. E. van Beek, namens de landelijke directie van Van Gend Loos in Utrecht een geschenk onder enveloppe aan. Daarna werd een „bont programma" de aanwezige ver enigingsleden en genodigden geboden. Spanning verwekte de acrobatiek in hogere sferen van Codex. Hoogtepunt was het bal met muziek van het or kest Gerry Breed. gradatiecandidaat Hilversum is niet groot meer. De overwinning welke de dames van Ever Swift op Leiden behaalde was te verwachten. Het heeft echter veel meer inspanning gekost dan verwacht mocht worden van de koploper tegenover de benjamin. Ever Swift speelde een goe de partii, toonde weliswaar niet zo'n agressief spel als thuisclub Leiden, maar won veel van het veldspel door een goede opstelling, speciaal in de voorhoede. Leiden trachtte met toepas sing van de buitenspelregel aanvalster- rein aan Ever Swift te ontnemen, het geen door open lang spel der Haarlem sen veel aan kracht inboette. Voor en na rust een doelpunt was het verdien de resultaat voor het nog ongeslagen damesteam van Ever Swift, dat aan Leiden geen goal toestond. De heren van Eber Swift kregen gis teren de eerste nederlaag te incasseren op het veld van Kraaien. Na een aan houdend aanvallen, daartoe in staat ge steld door een sterk spelende verdedi ging, werd een onachtzaamheid tegen het einde van de wedstryd oorzaak van een doelpunt van Kraaien. Ever Swift laboreerde aan een schotloze voorhoede, waarmede het niet mogelijk bleek, al was het maar één doelpunt, de neder laag te voorkomen. Overige uitslagen: Dames: Groen Geel 2-Alliance 2 2-2; Alliance 3-Hur- ley 3 4-0: Alliance 4-Strawberries 4 6-0; Saxenburgers 2-Ever Swift 2 0-3; Kever Swift 3-HBS 6 5-0; HBS 4-Alliance 5 3-1; Alliance 6-Saxenburgers 0-0, Rood Wit 5-Ever Swift 4 1-3; Zand voort 2- Ever Swift 5 6-0. Heren: Randwijk-Alliance 2 2-1; Groen Geel 4-Alliance 3 2-1; Alliance 4- Hurlev 3 2-2: Eechtrcp 5-Aliiance 7 3-0: Rood Wit 3-Ever Swift 2 1-2; Saxenbur gers 3-Ever Swift 3 1-0. Advertentie 's (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 30 nov. Omdat Mac- millan de algemene verkiezingen heeft doen plaatsvinden op 8 oktober, is het de Labourpartij niet mogelijk geweest haar vergadering te houden In het na jaar, zoals zij anders pleegt te doen. In plaats daarvan heeft het partijbe stuur na de verkiezingsnederlaag be sloten een conferentie te houden, die bedoeld zou zijn als een lijkschouwing. Deze conferentie heeft zaterdag en zon dag plaats gehad in de badplaats Blackpool. Het was een nare bijeen komst, waar onthuld werd, hoeveel ve nijn er loopt door de aderen van de Britse Labourpartij. Gaitskell heeft sinds de verkiezings nederlaag de houding gehandhaafd van Mozes. Hij wenste geen oordeel uit te spreken. Zijn partijgenoten mochten hun mening uiten over wat zij be schouwden als de oorzaken van de ne derlaag van Labour. Hij zelf zou zwij gen tot het grote ogenblik was geko men, waarop de machtige man neer zou dalen van de berg Sinaï en de kleine man zou verlossen uit zijn poli tiek verdriet. Zaterdag was de dag waarop de gro te man in een lawine van gemeenplaat sen en dubbelzinnigheden neerdaalde van de hoge berg. Wat betreft de kernkwestie van de conferentie en van het algemene po litieke gewetensonderzoek van de partij, d.w.z. verdere nationalisatie van 's lands industrie, zei Gaitskell dat de partij het principe niet moest prijsgeven maar dat zij haar benade ring van dit probleem moest veran deren en moderniseren. VELSEN, 28 nov. Uit het welis waar wat laat verschenen maar toch altijd nog belangwekkend verslag van de Vereniging tot Bestrijding der Tu berculose te Velsen over 1958 blijkt, dat de uitbreiding en interne verbouwing van het districtsconsultatiebureau een enorme verbetering betekenen, terwijl men door de plaatsing van een door lichtingsapparaat over een uitmunten de outillage beschikt. De dames C. de Ruiter en M. van Stegeren verlieten de dienst omdat zij de voorkeur gaven aan een functie als wijkzuster boven die van huisbezoekster. Daar niet direct vervangsters beschikbaar waren heeft mej. zr. E. J. C. van Hergarden tijde lijk deze functie vervuld, waarna op 1 november en 5 januari in vaste dienst traden de dames M. A. M. H. van Se- ters en J. A. Fortuin. De propagandis te van de vereniging bracht in 1958 het ledental van 1591 op 1746 en organi seerde weer met succes de jaarlijkse Emmabloem-collecte. Met de medische leider van het dis trictsconsultatiebureau, met de plaat selijke doktoren en met de gemeente lijke dienst voor sociale zaken werden prettige contacten onderhouden. Aan alle verzoeken om verpleging en ande re steun voor tbc-patiënten kon volle dig worden voldaan. Op het consultatiebureau werden 221 zittingen gehouden en werden 6958 con sulten verstrekt. De artsen verwezen ongeveer 450 personen naar het bu reau, terwijl door bemiddeling van de huisbezoeksters 200 personen zich voor een onderzoek aanmeldden. Door de huisbezoeksters werden in totaal 2430 bezoeken afgelegd. Het toezicht der vereniging strekte zich op 1 januari 1958 uit over 208 ge zinnen en 235 patiënten. Ingeschreven werden in de loop van het jaar 64 ge zinnen met 66 patiënten. Afgeschreven werden 79 gezinnen met 82 patiënten. Op 1 januari 1919 stonden dus 184 ge zinnen met 210 patiënten onder toe zicht van de vereniging. De woningtoe stand van deze ge.innen is in 153 ge-' vallen „goed", in 26 gevallen „vol doende" en in 3 gevallen „onvoldoen de". Voor deze laatste categorie wordt naar verbetering gestreefd. Vanaf dat ogenblik begon het er uit te zien, alsof het gezamenlijk venijn van de afgevaardigden voldoende zou blijken om niet slechts Gaitskell, maar ook de hele Labourpartij ten gronde te richten. De party van de afgunst bleek niet tevreden met de laffe rede van haar leider. In bittere woorden ging de ene spreker na de andere Gaitskell's nieuwe interpretatie van het socialisme te lijf. En het had gemakkelijk kunnen gebeuren, dat de hele party in tweeën was gespleten. Maar op de tweede dag van de con ferentie, gisteren, spanden zich enige prominenten in om de party te redden van de verdeeldheid, o.m. Lord Paken- ham en de Lagerhuisleden Dennis Healy en Pannell. En het was Aneurin Bevan die in een geweldige rede Gaitskell en de party redde na het middaguur. Het was een dramatische rede, want ieder een in de zaal besefte, dat hij giste ren een eind had kunnen maken aan Gaitskell s leiderschap door zich op te werpen als voorvechter van de linkervleugel. Maar hy verkoos de party en naar huidige leider te red den. In een magnifiek en geestig stuk re toriek overtuigde hjj een emotioneel ge laden conferentie ervan, dat de ver deeldheid van de party over nationali satie niet diep genoeg was om een splitsing van de party te rechtvaardi gen, en dat dé omstandigheden van he den het wenselijk maakten de fundamen tele principes van het Britse socialisme aan te passen aan de tyd van vandaag. Maar wat Bevan in werkelijkheid be doelde te zeggen en niemand had hierover twyfels Was, dat hij beslo ten had de leider van zijn partij de hand boven hei hoofd te houden. En twee dingen zyn nu duidelijk. Gaitskell re geert voortaan de party by de gratie van Bevan en er is niets beslist. Het de- bat over nationalisatie zal voortgaan binnen de partij, welke niet van de haat is genezen. En ondanks Bevan's briljante reto riek lijkt het met waarschijnlijk dat de Labourparty in haar huidige vorm nog ooit een verkiezing zal kunnen winnen. SCHIPHOL, 30 nov. Generaal Hum- berto Delgado, de 53-jarige Portugese oppositieleider, die in 1958 kandidaat by de presidentsverkiezingen in Portugal is geweest, kwam gisteravond uit Londen op Schiphol aan. In Londen heeft hy be sprekingen gevoerd, naar hy verklaar de, met politieke figuren van de drie partyen. Tijdens een onderhoud met ka pitein A. van der Most van Speyk, de districtscommandant Amsterdam van het wapen der koninklyke marechaus see in het stationsgebouw van de Am sterdamse luchthaven, vernam de Por tugese politicus dat de minister van justitie van hem verwachtte dat hij zich tydens zyn verblyf in Nederland zou ont houden van extreme uitlatingen en niet in het openbaar zou optreden, waaron der ook zou worden verstaan het hou den van persconferenties en het optre den voor televisie en radio. Aan een verslaggever van het ANP deelde generaal Delgado na het onder houd met kapitein Van der Most van Speyk mede dat hij zich zou houden aan het verzoek van de minister van justi tie en dat dientengevolge de persconfe rentie, welke vanmiddag door hemzelf in Amsterdam was uitgeschreven, zou worden afgelast. Tydens zyn verblyf in Amsterdam zou generaal Delgado, naar hy verder meedeelde, zich beperken tot het voeren van particuliere gesprekken met enkele politieke figuren van de Par ty van de Arbeid. Woensdag vertrekt de generaal naar Parys. Naar bekend is generaal Delgado op een rondreis door West-Europa ten einde met vooraanstaande politici de binnenlandse toestand van Portugal te bespreken. Na Engeland en Nederland staat Parys op het programma, vervol gens West-Duitsland en Zweden, waar na hy op 13 december per vliegtuig naar Brazilië terugkeert, waar hij als politieke vluchteling vertoeft. OVERVEEN, 30 nov. Het zal 1 de cember veertig jaar geleden zyn, dat de heer M. J. Muringer, procuratiehou der van de Twntsche Bank te Overveen in dienst trad van de toenmalige Haar- lemsche Bankvereeniging, later opge gaan in de Twentsche Bank. De heer Muringer is in de bankwereld een ge ziene persoonlykheid. Ook in het ver enigingsleven speelt hy een vooraan staande rol. Het zal hem morgen dan ook stellig niet aan belangstelling ont breken tydens de receptie ten kantore van de bank in Bloemendaal, 's mid dags vanaf half zes. Advertentie Incl verwarming 4490,- AMSTERDAM, 30 nov. De Stich ting Sportinitiatieven Amsterdam heeft zaterdag een telegram naar de Tweede Kamer gestuurd, waarin namens de Am sterdamse sportbonden werd geprotes teerd tegen wat genoemd wordt: „de aanslag op de Sporttoto". Het telegram had de volgende inhoud: „Namens de gezamenlijke Amster damse sportbonden protesteren wij tegen verbijsterende aanslag op de sporttoto als verwerkt in wetsontwerp tot wijzi ging loterijwet. Dringen met klem aan op aanvaar ding voorstellen Stichting Nederlandse Sporttotalisator in het belang van de gehele Nederlandse jeugd." IJMUIDEN, 30 nov. Naar de me ning van een raadslid verdient het aan beveling op de markt stapelbare prul lenmanden te plaatsen. Wanneer by elke kraam een dergelijke mand ge plaatst wordt, is er wellicht na de markt aanzienlyk minder rommel. B. en W. biyken niet helemaal afwij zend tegenover dit denkbeeld te staan. Het aanschaffen van papiermanden zal een aanzienlyk bedrag vergen, nl. on geveer 3.000. Daarby komt het weke- lyks plaatsen, ledigen en weer verwyde- ren van de manden. En dan nog zal het noodzakelyk blijven om het Markt plein en omgeving te vegen. Hoe het zij, met deze kwestie zullen zij in hun overwegingen over nut en kosten van het plaatsen van papiermanden de ge hele gemeente betrekken. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 30 nov. Het enige café dat de Amsterdamse boemelaar in staat stelde „het klokje rond" te ha len, zal verdwijnen. Het is café 't Ster retje aan de Nieuwe Amstelstraat, dat al ver voor de oorlog befaamdheid ge noot bij de marktkooplui van het Wa- terlooplein. 's Morgens om vier uur ging daar de deur open en kon men er de kou van de nanacht verdryven met een hete kop koffie. Voor degenen die by nacht en onty met hun werk moesten beginnen was dat een uitkomst. In het aanstaande vóorjaar zal 't Ster retje moeten sluiten. De vergunning houdster van het café een van de weinigen met een vroegvergunning is onlangs overleden. Van gemeentewe ge is nu beslist dat de vergunning voor de nieuwe exploitant niet verlengd zal worden. Men heeft daarbij overwogen dat de Waterlooplein-markt sinds de bezettingsjaren grondig van karakter is veranderd en de kooplui van tegen woordig minder matineus zyn. Meer de doorslag heeft echter de over weging gegeven dat het café een der ontmoetingsplaatsen van onderwereld- ngu: ïyke plannen uitgebroed en het is er vaak lawaaierig, hetgeen voor de om wonenden natuurlyk een kwelling is. Het valt te betwisten of deze genomen maatregel wat betreft de onderwereld gewoonten enig effect zal hebben; om het lawaai te weren is de maatregel doeltreffend. Degenen die de bloemetjes g°e<J ht. den buiten zetten, kwamen als dena clubs hen om vier uur op straat ge hadden, vanzelf terecht by 't Ster re J- dat by de Amsterdammers immers altyd bekend was. Bij een glas men de overgang van de feestelijk'' den naar de katerachtige realiteit beste verwerken. De dageraad kon "Kg vanuit 't Sterretje zo'n beetje ultj„n Amstel zien opstaan. Dat had men o«» nog net nodig om te besluiten het 0 op te zoeken. Het gezelschap van boemelaars, z^j"e re jongens, eindeloos discussielij studenten en artistiekers is doorgabe. schilderachtig genoeg om na een JL. zoek een beetje verknocht aan 't =9® retje te raken en het jammer te vin1!:,, dat straks in Amsterdam het „doorl"* len" niet meer mogelyk is. Advertentie Juist nu op de koopavonden kunt U rustig genieten van de verschillende klassieke en moderne vormgevinge" op onze permanente meubelshow van fabriek naar particulier. SPAARNE 11 (voor elke bezoeker een leuke verrassing) Wagenweg 164-168, H'Iem. Tel. 12138-15056 Rijksstraatweg 249 Telefoon 57455 Zandvoortselaan 365, Bentveld. Tel. 42212 (Van onze correspondent in Australië) Eén van de grootste controversen, zo lang de emigratie bestaat, wordt ver oorzaakt door de vraag, of de grote ge zinnen met veel kleine kinderen zullen gaan emigreren. In de praktijk ziet het antwoord op deze vraag er vaak heel anders uit dan bij een beredeneerd ant woord. waarbij in beide gevallen soms scherpe tegenstellingen niet uitblijven. Wanpeer men spreekt met onze ge- emigreerde landgenoten, zal men zeer dikwijls kunnen horen: Waarschuw vooral, dat er geen gezinnen met klei ne kinderen emigreren; wanneer zij vol wassen zijn, gaat het best" Merkwaardig genoeg, deze „waarschu wing" kan men bijna altijd vernemen uit de mond van degenen, die min of meer nog aan het begin van hun loopbaan als immigranten staan. Zij, die tot de „voortrekkers" behoren, hebben daar meestal een andere mening over. Een immigrant hoorde ik dezer dagen met grote nadruk betogen, dat gezinnen met kleine kinderen niet toegestaan moest worden te emigreren. De man zelf is echter een levende tegenspraak van zijn betoog; hij kwam in Australië met vier jonge kinderen, is enthousiast over zijn nieuwe vaderland en blij. dat hij emi- greerde e-n hij.... is in goede „doen Het meest merkwaardige: de waar schuwing jegens die grote gezinnen met kleine kinderen gaat vaker uit van im migranten met kleine gezinnen dan die met het talrijke kroost. Een mens kritiseert nu eenmaal graag, al is het dan ook „ten behoeve" van een ander In een van de kampen trof ik een ge zin aan met zes kleine kinderen, zo ge lukkig als het maar zijn kon. „Ik heb hier mijn televisietoestel, we hebben on ze meubeltjes en betaald ook. Daar zag ik in Nederland geen kans voor", zei de man. „En nu sparen we maar, totdat we genoeg geld hebben om uit het kamp te gaan" voegde de moeder er opti mistisch aan toe. En toch „zat" dit gezin al bijna twee jaar In het kamp. „Weet (J, we zijn geëmigreerd voor onze kinderen; we weten, dat zij deze moeilijkheden met krijgen; waarom zou den wij nu klagen" betoogde de man. „Daar laten ze mij ook geen tijd voor" lachte de moeder, die met deze op merking zeer waarschijnlijk het geheim van de minder klagende moeder van het grote gezin openbaarde Ze hebben het te druk om allerlei nadelen vanwege dat emigreren te zien en te „ondergaan" Want, een kamp valt heus niet altijd mee en voor het gezin met de kleine kin deren duurt het meestal heel wat lan ger alvorens het in een eigen huis zit dan de jonggetrouwde stelletjes of echt paren met T of 2 kinderen. Of, met die volwassen kinderenl Dat dacht UI De volwassen kinderen Degenen, die zulke optimistische verha len geven omtrent de gezinnen met vol wassen kinderen, bezien dat „geval" al even eenzijdig als de buitenstaanders In zake die kleine kinderen doen. O ja, het gaat best, zolang het best gaat: dat wil zeggen: die volwassen kinderen hun hou ding en verplichtingen jegens de ouders blijven gevoelen Wanneer onder die om standigheden de verdiensten iedere week trouw worden afgestaan, dan is het eer ste benodigde geld voor die eigen woning spoedig bijeen Waarmee men er echter nog niet is. Want dat huis moet afbetaald en voor het grote gezin met grote kinderen is een groot, dus vrij kostbaar huis nodig. Maar. die grote kinderen gaan trouwen, krijgen soms thuis ruzie en verlaten die ouderlyke woning. Zoiets is óp I8-jarige en zelfs jongere leeftijd reeds mogelijk, omdat een jongen of een meisje dan vol doende kan verdienen om zelfstandig te zijn. Over dit alles zou men menig ou derpaar met het volprezen gezin met de „volwassen kinderen" soms moeten ho ren Door omstandigheden heb ik gelegen heid gehad om achter de schermen te kij ken bij talrijke immigranten, die een aanvrage om een geldlening ten behoeve van hun huisvesting middels de bijna 1% miljoen gulden lening door Amerika voor onze immigranten in Australië beschik baar gesteld, hadden ingediend Telkens weer verwonderde het mij, hoe juist d« gezinnen met talrijke kleine kinderen de voor hen extra zware moeilijkheden weer staan en doorworstelen. Vaak zijn het de gezinnen met 1 of 2 kinderen, waar de klaagtonen luider te horen zijn; de pro blemen in die met de volwassen kinde ren zijn het grootst. Juist vanuit die kleine gezinnen ko men de welgemeende waarschu wingen, gericht tot de grote gezinnen met kleine kinderen het meest voort. Slechts zeer zelden verneemt men die waar schuwing uit een dergelijk groot gezin- Gewoonlijk wordt er voor hen geklaagd. Men vergeet hierbij evenwel, dat door het zogenaamd „onbaatzuchtig geklaag mogelijk aan de grote gezinneni meit klei ne kinderen de kans w°rdt ontnomem deze kinderen een betere eezjnnen bezorgen: de bezwaren tegen gezi met volwassen kinderen worden 8 makkelijk voorbij gezien. Men bereKen* slechts het aantal „ponden" dat kan wo den ingebracht Kén worden 'ingebracht Meen nu niet. dat ik hier zonder mee' emigratie van gezinnen met veel kleine kinderen bepleit: dat bepleit ik even min als voor de gezinnen met vlavas sen kinderen, kleine gezinnen of de jong gehuwden Emigreren is een zware onderneming brengt méé- en tégenvallers. Het kind kan telkens weer worden herhaald, dat t welslagen afhankelijk is van ouders en kinderen. In de loop der jaren heb i* reeds vee) van die kleine kinderen uit het grote gezin tot gelukkige immigranten m het nieuwe land zien opgroeien. Die ou ders waren inderdaad „voor de toekom» van hun kinderen" geëmigreerd. Deze week ontmoette ik een Nederland se immigrant, wiens gezin uit zeven, nog jonge kinderen, bestaat en op eigen land de beschikking heeft over twee slaapkamers en een gesloten waranda. En toch is men er gelukkig. „Binnenkort laat ik mijn huis afbouwen", zei de man. Hij zal extra hard moeten werken; har der dan de vader met de volwassen kin deren Maar de vader van het grote ge zin krijgt het in Nederland óók niet ca deau. En in Australië evenminl VLAANDEREN VERTELT SIR GRAHAM FORBES VAN\ SIR GRAHAM.... DAT IK ME VER KLEED, EEN TAXI LEEN EN EEN K'JKJE NEEM B'J WALL/ TWEE. MAAR SIR GRAHAM. NATUURLUK DOEN WE EEN OOGJE W«L VOOR JE. VLAANDEREN MAAR HOE SRAA& WE DIE BENDE OOK ZOUDEN PAKKEN, DAA* VOOR MOGEN WE - GEEN DEELNAME AAÜ MISDAAD DAT KAN GEEN KWAAD, VLAANDEREN TOESTAAN MAAR IK KEN JE LANGER DAN VANDAAG DAARBIJ LAAT JE HET NIET/ SWAN FEATURES SYNPl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2