VAN NIEL miéeck: Jan van Dommelen brengt „De Familie Gregory" zwak n Hete Zomeravond door het Rotterdams Toneel Sint Nicolaas in Zandvoort Stijlvolle intocht van Spaanse bisschop te paard f 14.90 NAAIMACHINES Stille Armen VAN NIEL Flamingo's met 44-75 door DED verslagen Mgr. Diepenbrock over emancipatie Plafond in feest zaal stort omlaag Goed bedoeldmaar geen toneel Marco Zoomers 0.<üh.9aiOaiiGa ^iïms I N WARM GESCHENK! I Inzegening H. Hart kleuterschool Twee ernstig en enkele licht gewonden Visserijschool maar ten dele ten dienste van de visserij A. van Dijk gehuldigd BASKETBALL Ook Typhoons en ZBVS verloren Garage Brinkmann herbouwd en heropend Neptunus verslaat VZB in bekercompetitie MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 PAGINA 3 De vele verrukkelijke preparaten worden gepre senteerd in attractieve geschenkverpakkingen Sets, bevattende Cleauring Cream, Velva Cream en Skin Tonic, onontbeerlijk voor Uw huidverzorging. COSMETICA Grote Houtstr. 92 Tel. 12160 Haarlem e.o. Toneel Muziek Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Leder Cosy met vacht gevoerd in diverse gezellige kleuren i KRUISWEG 50 - HAARLEM DIES „SANCTUS BAVO" Aanrijding in Grote Houtstraat Dief steelt één gulden en laat zijn werktuigen achter BUREN HORLOGES In H.K.B.-gebouw jaar zanger in de St.-Josephparochie Aanwinsten r.-k. leeszaal V Waterpolo Onderwijsvoorstellen S. Korthoven 40 jaar bij Haarlemse machine fabriek Figee Sint-Nicolaas aan huis Duitser koopt met „waardeloze" marken V oor j aarsshow Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 BUREAUAGENDA'S ALLE SUCCESAGENDA'S Dammen Wedstrijd VKD—HDG 2 afgebroken in voordeel van VKD Sint-Nicolaas bij K.A.B.-kinderen Burgerlijke Stand Heemstede Beurs van New V m Beurs van Amsterdam ZANDVOORT, 38 nov. De intocht Van Sint Nicolaas in Zandvoort is een grootse gebeurtenis geworden waarvan jong en oud hebben genoten. Dank zij het organisatietalent van de heer G. W. Van Gijzel heeft de hoge bezoeker een ,Ü'V°1 escorte gekregen van Spaanse ridders en hun dames, Spaanse schild wachten, een detachement van Schotse gardisten, een ere-escorte van burgers je paard en een grote schare van knechts, te voet, op scooters en in auto's. Onder het gelui van de kerkklokken kwam de kleurrijke stoet het dorp bin nen. Op het bordes van het raadhuis W'erd de Sint ontvangen door de bur gemeester, mr. H, M. van Fenema. De burgemeester, dankte de hoge bezoeker Voor het feit dat deze, ondanks zijn drukke bezigheden in deze dagen, ook naar Zandvoort heeft willen komen. De burgemeester legde er de nadruk op, dat de Sint juist voor de kinderen was gekomen. Het raadhuis was niet groot genoeg om alle kinderen van Zandvoort daarin te laten. Daarom waren van de leerlingen van alle Zandvoortse scholen 30 kinderen bij loting aangewezen, die 'n de hal van het raadhuis door de Sint en zijn knechts werden ontvangen en ge- tracteerd. Begeleid door de Zandvoortse mu ziekkapel zongen de duizenden voor het raadhuis staande kinderen en ouderen Sint Nicolaasliedjes. Na de ontvangst steeg Sint Nicolaas weer te paard en vervolgde hjj zijn tocht door het dorp. Be schemering was reeds gevallen toen de stoet werd ontbonden bp de Clara- kliniek in de Kostverlorenstraat. Advertentie CIüEn,A PALACE: Warlock. 18 J.; 2. 4.15, 7 s-15 uur. Do.-cycius: ,,08/15" (derde deel), 18 laar: 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: De spion van Tokio. 14 J.; 2. 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: The nun's story, 14 j. (3e week): 2 en 730 uur. LUXOR: Haar eerste rendez-vous, a. L 2 en 8 uur. Do.-cyclus: De dictator, 14 jaar. REMBRANDT: Some like it hot, volw. (6e week); 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Menschen im Hotel, volw. (2e week): 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: MINERVA: T.m. di.: 8.15 uur: God's little acre, volw. Wo. en do. 8.15 uur: Als de kraanvogels overvliegen, 14 jaar. Maandag 30 november Stadsschouwburg, 8 uur: Nederlandse Comedie in „De twaalf gezworenen", van Reginald Rose. Regie: Henk Rigters. Dinsdag 1 december Stadsschouwburg, 8 uur: Nederlandse Comedie in „De twaalf gezworenen" van Reginald Rose. Regie: Henk Rigters. Maandag 30 november Minerva-theater, 8.15 uur: Heemsteedse Kunstkring: Extra concert door Didi San- balo' mezzo"s°Praan» en Jaap Spigt, cem- UMUIDEN. Maandag so november Hoog water: 3.06 u. en 15 25 u Laag water: 11.10 u. In 23.33 u. Maanstand: Nieuwe maan 9.46 u. Dinsdag 1 december Hoog water: 3.55 u. en 16.12 u Laag water: 12.00 u. Advertentie VOOPyiUUPWEPKJ R.5 TEL-13554] ZIJL5TR.5 doublé dameshorloges v a. f 34.75 van een dochter: H. C. Delver-Aarts; R. Mentjox; A. van Gellekom- V^ÜY^^EN van een zoon: H. van OeruYlVande Kraats (2 zns.); J. Wenfr13118" eij: A- H- van der Loos- wemerman. bevallen »?®rs-Rutten HulshofGMentjox; A A H- pen-van den Nouwland; Nijzing-Busch; H. Breed-Maas. jrPV^PLEDENJ. Schulte-Jorden, 72 van 73^a„c^aPstraat; J. Creemers- Groenï ?2 Jr-. Rozenprieelstraat; E. vaart' t :de Winter, 80 jr., Leidse- Heem'skeri, ?nker' 66 ir" Maerten van Kleveliorkstraat: A- Erkelens, 64 jr., berlaan B' IJPma' 81 Jr" Kam! de Jong en G. S. xs'rRoozen en D. Rouwendal; C. baan en p" C' Domingus; A. Witte- en H G™ter: P. A. van Iterson baar- a vuL' G' Kr«t e" Ia- R- J- War* van der Hl 'tan der Marel en L' B' M' 's Avonds was de Sint de gast van de katholieke jongeren die hun contact avond hielden in het parochiehuis. De hoge bezoeker was toen niet alleen zijn grote escorte maar kennelijk inmiddels ook zijn schimmel kwijt geraakt. Hij ar riveerde namelijk per fiets, begeleid door twee knechts. Hij werd verwel komd door kapelaan Alleman en de bestuursleden van het jongeren-con tact. Ook met de jeugd rondom de twintig bleek de Sint goed overweg te kunnen. Hij liet zich zelfs tot een dans je verleiden! Advertentie lllllllllllllllllllilllllllllilliilllllllllllllllllllillllliliilllllllllliiii iTiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii SANTPOORT, 29 nov. Gisteravond heeft de laatste van de drie opvoerin gen plaatsgehad, die de Santpoortse to neelvereniging Jan van Dommelen in zaal „Zomerlust" heeft gegeven. De keuze was gevallen op ,,De Familie Gregory" van Wynard Browne in de vertaling van Cor Ruys. Bij de voorbereiding van deze opvoe ringen heeft Jan van Dommelen met ve le moeilijkheden te kampen gehad. De voorzitter, de heer A. Tabernal, lichtte dit in zijn openingswoord toe. De beken de regisseur van Jan van Dommelen, Peter Brandsma, is enige tijd geleden benoemd als toneeladviseur in Drente, zodat het hem niet mogelijk was hier te regisseren, hoewel hij er wel een begin mee heeft gemaakt. Een tijdlang heeft men zonder regisseur moeten werken en ongeveer drie weken voor de opvoe ring had men de heer Pijpers uit Be verwijk bereid gevonden alsnog de re gie te voeren. Dit was in de opvoering wel te merken, hoewel Jan van Domme len zich uitstekend heeft gehouden. Het stuk speelt rond Kerstmis en han delt over de familie van een dominee in een Engels stadje. Zijn dochter, Jenny, die hem verzorgt wil met haar verloof de David naar Zuid-Amerika, nu deze er als ingenieur een betrekking heeft ge kregen. Zjj wil haar vader echter niet zonder verzorging achterlaten en de enige, die haar kan vervangen, is haar zuster Margaret. Deze weigert, omdat zij, vanwege haar bewogen leven in Lon den, enigszins aan lager wal geraakt is. Na vele moeilijkheden echter wijzigt zij haar standpunt en Jenny en David kun nen gerust naar Zuid-Amerika vertrek ken. Door de scherpe karaktertekenin gen en de moeilijke dialogen is dit geen eenvoudig stuk en, mede door de moei lijkheden is Jan van Dommelen er, ons inziens niet helemaal in geslaagd een in alle opzichten bevredigende opvoe ring te verzorgen. Een soms ietwat ha perende rolkennis had een nadelige in vloed op het tempo, zodat de moeilijk heden van dit toch al zware stuk nog geaccentueerd werden. Toch werden er individueel goede prestaties geleverd. Vooral de vertol king van tante Bridget van mevrouw G. Tabernal was uitstekend. Ook me vrouw J. van Wijngaarden (tante Lydia) en mevrouw A. Dortmundt (Jenny) le verden goed spel, terwijl H. Venlng als Eerwaarde Martin Gregory en mevrouw C. Huyboom als Margaret goed voor de dag kwamen. Gezegd moet worden, dat Jan van Dommelen, hoewel beschik kend over een zeer goed speleersmate- riaal, niet helemaal- tegen dit stuk op gewassen bleek, iets dat enerzijds ver- HAARLEM, 30 nov. De Haarlem se Katholieke Studenten-Vereniging Sanctus Bavo heeft gistermiddag in gebouw Cultura haar zevende dies na- talis gevierd met een buitengewone le denvergadering, tijdens welke mgr. A. Diepenbrock sprak over het onder werp: „Emancipatie der Nederlandse Katholieken?" De praesus van Sanc tus Bavo, de heer J. van Luxemburg, haalde in zijn dies-rede de jongste on derwijsnota aan en gaf als zijn mening dat hoewel de verhouding in de stu dierichtingen een verschuiving naar de technische wetenschappen laat zien, het doel van de studentenvereniging een algemeen- en cultureel-vormende zal blijven op geesteswetenschappelij ke basis. Na inauguratie van twee nieuwe leden, leidde de praesus mgr. Diepenbrock in. Mgr. Diepenbrock besprak de eman cipatie van de katholiek zoals die zich in de laatste tientallen jaren heeft vol trokken en ook nog heden haar voort zetting heeft. Hij noemde daarbij het dynamische, maar tevens het nog on- volwassene, in het eigen innerlijk, als ook in de katholieke gemeenschap De taak van de katholieken in Nederland is het waar maken van wat vorige ge neraties bevochten hebben. De katho lieken hebben zich een plaats verwor ven, doch de verkregen macht moet ge bruikt worden om beter te kunnen die nen, aldus mgr. Diepenbrock. Spreker zei, dat de emencipatie zich moest richten tot de medemens en bepleitte daarbij de Christelijke naastenliefde. De katholieken moeten één zijn in de liefde en zich zonder wantrouwen in de gedachten en gevoelens van de ande ren indenken. In de persoonlijke verhou- tussen katholieken en andersdenken den is in de laatste tientallen jaren wel een verbetering ingetreden, doch geë mancipeerd katholiek zijn betekent ge zamenlijk Christus-zijn, in een tastba re liefde van de gehele Nederlandse christenheid. Deze emancipatie is eerst dan voltooid, als de katholieke gemeenschap het gelaat van Christus kan tonen aan de ander, voor wie de katholiek moet zijn een teken van de weg, de waarheid en het leven. Tot op heden ontbreekt het daaraan, het geen een manco in de emancipatie be tekent, aldus mgr. Diepenbrock. Na afloop van de inleiding van mgr. Diepenbrock die behalve door de leden van Sanctus Bavo werd be luisterd door enige gasten en verte genwoordigers van zusterverenigin gen, recipieert het bestuur in het so ciëteitsgebouw ,,De Waag". HAARLEM, 30 nov. In de Grote Houtstraat is zondagmiddag omstreeks kwart voor twee een tienjarig jongetje, toen hij met zijn fiets de trottoirband raakte en daardoor begon te slingeren in botsing gekomen met een 49-jarige bromfietsster. Beiden kwamen te val len, waarbij de vrouw vermoedelijk een hersenschudding heeft opgelopen. Ter behandeling is zij naar het Grote Gast huis overgebracht. oorzaakt werd door een enigszins onge lukkige keuze en anderzijds door de on regelmatigheden bij de voorbereidingen. We hopen, dat we Jan van Domme- lem spoedig weer zien in een stuk, dat meer in hun lijn ligt, zodat de uitste kende krachten van deze toneelvereni ging weer volkomen tot hun recht ko men. SANTPOORT, 30 nov. Zaterdag middag is aan de Wulverderlaan het nieuwe gebouw van de H. Hart kleuter school plechtig ingezegend. In zijn ope ningsrede constateerde pastoor A. F. J. Goossens, dat het spreekwoord Kleine kinderen, kleine zorgen", wat betreft de uitbreiding van de kleuterschool niet opging en memoreerde het vele werk, dat verzet is in het belang van de jeugd. Na hem sprak de wethouder van onder wijs, de heer H. de Boer, namens het gemeentebestuur van Velsen. Hij schetste in 't kort het ontstaan van de uitbreiding en bracht de geluk wensen van het gemeentebestuur over aan het Santpoortse kerkbestuur. Daar na voerden enkele kleuters een bijzon der geslaagde dans uit op muziek van Johann Strauss. De vele plaatselijke geestelüke en wereldlijke autoriteiten. die»bij deze inzegening aanwezig waren, kregen vervolgens de gelegenheid het moderne schoolgebouw te bezichtigen. HAARLEM, 30 nov. Een onbeken de heeft in de nacht van vrjjdag op zaterdag ingebroken in een speelgoed- opslagplaats aan de Leidsevaart. De buit bedroeg slechts één gulden, waar voor de inbreker énige timmermansge reedschappen tot een veel hogere waar de heeft achtergelaten. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De giften voor de Stille Armen be ginnen nu binnen te komen. De komen de week zal voor iedereen zeer druk worden, maar hopelijk vergeet men niet de Stille Armen te bedenken. Giften kunnen aan ons bureau, Sme- destraat 5, bezorgd worden of ten na me van onze courant worden overge maakt op nummer 143480. Per giro ontvingen wij: Th. H. 2,50; L. v. d. W. 2,50. Aan ons bureau werden bezorgd: N.N. 10; A.H. ƒ5; N.N. ƒ10. Advertentie Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 HAARLEM, 30 nov. Zaterdag avond omstreeks kwart over elf is tij dens een feest van personeelsleden van het GEB het plafond van de grote zaal van het gebouw van de Haarlemse ke gelbond aan de Tempeliersstraat over een oppervlakte van ruim tien vierkan te meter omlaag gevallen. Twee per sonen werden door het neervallend puin ernstig gewond. Een 54-jarige op zichter liep vermoedelijk een zware hersenschudding op en is ter observa tie in het Joannes de Deo-ziekenhuis opgenomen. Een ^9-jarige kraandrijver kreeg een lichte hersenschudding en kon na behandeling in het ziekenhuis "aar zün woning worden overgebracht. Andere licht gewonden zijn ter plaatse verbonden. De zaal is direct ontruimd. 30 nov. Van de 139 leerlingen, die de dagschool van de ge meentelijke visserijschool bezoeken, zijn er 45 bestemd voor de visserij. Voor de avondschool zijn deze cijfers respectievelijk 131 en g3. De behoefte a ctfPa lnternaat bij deze school is nog aanwezig. De onderhandelin- «-end D er vorderen slechts moei- zav-nY' ™„?.n blijven echter diligent. HS vo°r scheepskok, zoals ?'v' ,9?rwegen wordt gegeven, k?™4 °LkS 'Hstje, dat B. en W. van Velsen hebben met betrekking tot nood zakelijke opleidingen, voor. Zodra zij het tijdstip daarvoor rijp achten, zullen ?1'1ii;«^= eraad voorstellen tot de instelling daarvan over te gaan. Het overleg niet het gemeentebestuur van 's-Gravenhage, alsmede met het schoolbestuur van de visserijschool te Katwijk over de aanschaffing van een oefenschip is nog gaande. B. en W. ho pen binnenkort aan de raad de resul taten daai an te kunnen mededelen. HAA?L?iH> 30 nov' Gisteravond waren de leaen van de schola cantorum der Sint Josephparochie met hun dames de gast van Deken W. N. Zijlstra. Tijdens de welverzorgde avond werd de gelegenheid te baat genomen om de heer Ad van Dijk te huldigen, die nu een kwart eeuw als zanger aan de kerk is verbonden, ®erst als koorknaap, daar op aansluitend ais iid van de schola. De Deken pre®s de jubilaris om zijn trouw en hoopte nog op een medewer king van vele laren- Als geschenk bood hij een platenb'on aan. De schola had haar huldiging overgelaten aan Sint Nicolaas, die ?P S^degen en rijmende wijze zijn visie ,d<L schola gaf en uiteraard de meest lotfelijke woorden besteedde aan Jubdaris, die een scholastiek geschenk ontving. Binnen eigen kring werd ook de heer Albert de Klerk gehuldigd wegens zijn zilveren jubileum als organist aan de Sint Josephkerk. Ben der schola-leden bood daarbij twee boeken aan van prof. dr. F. van der ^eei' „ld,e jubilarissen dankten voor de ondervonden sympathie en samenwerking- Voor het overige ontbrak het niet aan muzikale sfeer, waarin sint Nicolaas en zijn knecht op even vitale als indruk wekkende wijze het nunne bijdroegen. HAARLEM, 30 n°v. De r.-k. Open bare Leeszaal Nieuwe Gracht 70, heeft de volgende aanwin sten, Franse. Duitse Jn Engelse ro mans: Chamson. JNOs ancêtres, les Gaulois; Dardel.lne. des puys; Feraoun. Les ('hemins qui montent; Ouvard. L'assassin est dans le cou- vent; Sagan. rilnY?118 Brahms; Troyat. Les comRa'du coqueli- cot; Vialar. Pas de temps pour mou- rir; Zermatten. La lontaine d'Aréthu- se; Bender: ^Wfe und Tauben; Böll. Billard um halb zeh^n, Boll, Der Zug war pünktlich; Borge. Tiod im Blausee; Fink. Die engen Mauern; Urzidil. Die verlorene Geliebte, Walter Der Stum- me; Zillich. Sturm des Lebens; Beaty. Cone of silence; Benan. Borstal boy; Buck. Command the mormng; Collins. Bond street; West. The devil's advo cate. HAARLEM, 30 nov. De voorstel- nr11? ^.a". "'n Hete Zomeravond" van Ted Willis, gisteravond in de schouw burg gespeeld door het Rotterdams To- neel' heeft ons weinig bevredigd. Ik betwyfel of het aan de orde gestelde rassenprobleem ten onzent zo weinig gecompliceerd ligt als in een metro pool als Londen. Ik zeg niet, dat het rassenvraagstuk hier niet bestaat. Het doet zich ten onzent alleen genuanceer der voor. Vandaar, dat een toneelstuk dat ten doel heeft stelling te nemen te gen de rassendiscriminatie, ten onzent ook minder op algemeen sentimentele gronden gebaseerd moet zijn en van minder grove middelen gebruik moet maken, wil het aan zijn doel beant woorden. ,,'n Hete Zomeravond" vertelt de ge schiedenis van een Londense vakbonds leider, die fel ten strijde trekt wanneer in zijn bond tekenen van rassendiscri minatie opduiken. Maar wanneer zijn eigen dochter thuiskomt met de mede deling, dat zij van een negerjongen houdt en met hem wil trouwen, blijft er van zijn principe weinig over. In derdaad ligt het probleem zo: in het algemeen zal men rassendiscriminatie verfoeien, maar wanneer men er in zijn naaste omgeving mee geconfron teerd wordt, gaat men genuanceerder oordelen. Ted Willis is er echter niet in geslaagd, dat genuanceerder oordeel duidelijk in toneeltaai te formuleren. De moeilijkheid met dit soort pièces thèse is, dat zij doorgaans meer thèse zijn dan pièces, meer betoog dan toneelstuk. Ook Willis,' ongetwijfeld van de nobelste ideeën bezield, is aan die moeilijkheid niet ontkomen en hij is er in blijven steken. Zjjn personages pra ten en praten, maar tot een werkelijk toneelconflict komt het niet. Tenzij men de uitbarsting van de moeder met de melodramatische poging tot doodslag als zodanig nj 4 zien. VVij dachten, dat het Rotterdams Toneel beter wist, en dat men een beter keuze zou doen. Ton Lutz heeft het stuk ongetwijfeld goed geregisseerd, met een fijn gevoel voor nuances. Waar ook hij kon van dit stuk geen toneel maken. Daarvoor waren de rollen te ongenuanceerd, te weinig karakters, uaarvoor waren de situaties ook te gezocht. Hans van Nor den had een doeltreffend decor ont worpen, dat de sfeer waarin het ge heel zich afspeelde zeker juist Weergaf. De vertaling van Ab Visser klonk goed. Dat de speelsters en spelers er niet in slaagden geloofwaardig te worden, lag minder aan hen dan aan de schrij ver. Pim Dikkers als de vakbondsleider zocht het veel te veel m uiterlijk ver toon, terwijl Enny Meunier als zijn vrouw in het gevoelerige bleef steken. Ina van Faassen speelde mooi geser reerd de dochter, die liefde heeft opge vat voor een neger De eenvoud van haar spel bracht enkele van de zozeer gewenste nuances duidelijk over het voetlicht, maar het was onvoldoende om van de voorstelling toneel te ma ken. Donald Jones, uit anderen hoofde al geen onbekende meer in ons land, speelde de jonge neger sympathiek en met duidelijk gevoel voor de situatie. Wim Grelinger was een gemoedelijke „oude heer" met een hart van goud. Onno Molenkamp bleef als een andere vakbonder steken in het uiterlijke type en Trees van der Donck speelde een mooi afgewerkt rolletje als een be vriend vrouwtje-van-een-neger. Men kan het stuk waarderen om de goede bedoeling en de sympathieke tendens, maar men moet niettemin vaststellen dat het geen toneel heeft op geleverd. J. W. vi d. V. HAARLEM, 30 nov. Voor de twee de maal in deze competitie heeft Fla mingo's het onderspit moeten delven nu tegen het sterke DED. Typhoons stelde wederom teleur door na een slechte wedstrijd van AMVJ te verlie zen. ZBVS was in Rotterdam niet te gen The Arrows opgewassen. Bij Flamingo's-DED was gedurende de gehele wedstrijd van klasseverschil sprake. Het gemak waarmee de Am sterdammers combineerden en vooral scoorden en de soepele wijze waarop dit uit vier internationals bestaande team de man-to-man verdediging toe paste dwongen bewondering af. Ook Flamingo's begon aanvankelijk met man-to-man, maar toen het na 7 minuten reeds tegen een 164 achter stand aankeek, werd overgeschakeld op drie-twee zone. Hoewel dit het scoren van DED iets deed vertragen en Fla mingo's nu ook zelf wat produktiever werd, toonde de ruststand een grote 2338 voorsprong voor DED. In de eerste vier minüten van de tweede helft was DED volkomen op permachtig en noteerden een beslissen de 2350 stand. De Amsterdammers konden zich veroorloven de teugels wat te laten vieren, zodat de verdere speel tijd in een gelijkopgaande score verliep. Eindstand 4475. Topscorers: Flamingo's: De Cock 63; Van Wijk 46; Lagerwey 72. DED: De Jonge 1012; Boot 137; Smit 136; Braun 210. De wedstrijd Typhoons-AMVJ stond op laag peil. AMVJ bewees eens te meer dat het een stugge, moeilijk te bestrijden tegenstander is. De eerste helft gaf twee volkomen aan elkaar ge waagde ploegen te zien. Typhoons per mitteerde zich echter het missen van te veel eenvoudige kansen, waartoe het volledige falen van Halewijn het zijne bijdroeg. Nu moesten de Haarlemmers steeds tegen een onnodige achterstand aankijken. Slechts Fred Hooyveld die zijn coachfunctie voor een meer actieve rol had verwisseld kon voor de Ty phoons bij rust en grotere achter stand dan 1925 voorkomen. Enkele minuten na de hervatting, kwam een nu vlotter spelend Typhoons gelijk 2525 en tot tien minuten ging de strijd vrijwel gelijk op 28—32. Bij de stand 3340 werd een foutieve wissel Typhoons noodlottig. Aanvoerder Hans van Elk die met lange dribbels punten trachtte te forceren en daarmee enkele malen succes had, werd door Halewijn vervangen. De Typhoons-ploeg bleef nu te onproduktief om de 3746 neder laag te ontlopen. TopscorersTyphoonsHooyveld 10—7; H. van Elk 3—7. Advertentie VERWULFT - TEL. 11605 UW SPEELGOEDZAAK HAARLEM, 30 nov. Na een ver bouwing van bijna dertien maanden is zaterdagmiddag officieel het nieuwe pand van garage W. I. H. Brinkmann aan de Smedestraat 4345 officieel ge opend. Daarmee is op de dag dat het garage- en automobielbedrijf Brink mann 35 jaar bestaat, de kroon gezet op een project, dat de eigenaar reeds vele jaren voor ogen had. Het moderne en op practische wijze ingerichte be drijf zal mede door zijn centrale lig ging een groot gerief voor de automo bilist betekenen. Vijfendertig jaar geleden opende de N.V. Exploitatie Maatschappij Brink mann aan de westelijke zijde van de Smedestraat een garagebedrijf, dat een grondoppervlak had van 8.000 m2. In 1944 is de zaak overgegaan op de heer W. I. H. Brinkmann, die sinds dien steeds pogingen in het werk ge steld heeft zijn bedrijf uit te breiden. Vier jaar geleden kreeg hij door het ko pen van een paar bakkerijpanden aan de overzijde van zijn garage enkele per celen tot zijn beschikking, doch een bouwstop belette hem daar een bedrijf te vestigen. Eerst toen ongeveer een jaar geleden de vergunning afkwam kon men tot de bouw overgaan. Daar toe moest allereerst een perceel aan de achterzijde van de bakkerijpanden worden afgebroken. Nu, na dertien maanden, is er naar ontwerpen van architect A. Brand door het. aannemersbedrijf Jonckbloedt uit Haarlem, een garage gereed gekomen, die een totale bedrijfsruimte van 15000 m2 beslaat. Teneinde bij het innemen van benzine met de betrokken auto niet de gehele straat te blokkeren zijn de schuifdeuren die de garage afsluiten zo ver naar binnen geplaatst, dat auto's geheel op het terrein van de garage kunnen staan. Direct binnen is links de afgang naar de fietsenstalling voor personeel en cliënten, alsook de toe gang tot de stookkelders, rechts is het kantoortje voor de benzinepompbedien de. Vanuit het ruime kantoor kan men de gehele bedrijfsruimte overzien en heeft men tevens gezicht op de show room, die van de straatzijde de voor bijganger het visitekaartje van het be drijf laat zien. De werkplaats is ver volgens zo ingericht dat de verschillen de werkzaamheden in een logische op eenvolging kunnen geschieden. Specia le boxen voor het uitrichten van de voorwielen en het wassen van de auto's en drie bruggen vormen naast de plaatwerkerij wel de voornaamste af delingen. Apart staat daarbij nog de gereedschapskamer, waar de kleine instrumenten en gereedschappen over zichtelijk zijn uitgehangen. Het achter gedeelte van de garage is bedoeld als autostallingsplaats. Aanvankelijk had men overwogen nog een etage toe te voegen, welke tevens als stallingsruim te zou dienen, doch het stallingstarief zou in dit geval'te hoog worden. Slechts indien in de toekomst parkeermeters worden ingesteld, zal het lonend zijn een zo groot opgezette stalling te ex ploiteren. Nu bevinden zich op de bo venverdieping, de voormalige meel zolders. het magazijn waar de onderde len van de drie merken welke de fir ma voert, liggen opgeslagen, alsook vier woningen voor het bedrijfsperso- neel. In de nieuwe garage werken op he den 18 mensen, terwijl nog tien perso neelsleden in de Krelage-garage aan de Leidsevaart, welke eveneens aan dezelfde eigenaar behoort, werkzaam zijn. Plannen bestaan om op zeer kor te termijn in het centrum van Haar lem nog een derde bedrijf te openen. Tijdens de receptie, zaterdagmiddag, en de openstelling voor het publiek ge durende het gehele weekeind, waren verschillende modellen vracht- en be stelauto's, luxe wagens en sportmodel- len van de drie merken, waarin zich het garagebedrijf Brinkmann heeft ge specialiseerd, ten toon gesteld. AMVJ: Griffioen 104; Aspelagh 7 6; Portegies 28. In de dameshoofdklasse slaagde het Helderse WGW er slechts in de eerste helft in naast The White Stars te blij ven 1610. Na rust liepen de White Stars spoedig van hun tegenstandsters weg om verdiend met 4332 te winnen. Topscoorster Jenny van der Hoeden: 8—15. In de eerste klasse heren toonde Fla mingo's 2 zijn duidelijke afkeer van de rode lantaarn en liet Aurora ook nu zonder punten 3957. Jole met 84 en Lohman 106 waren goed op dreef. De overige uitslagen zijn: Dames: Antilopen 3-S.C. Haarlem 2 1115; Aurora 2-Exercitia 1220; White Stars 2-The Typhoons 1228: S.C. Haarlem 3Rapiditas 2 1217; HOC 4-Exercitia 2 3129; Rapiditas-Antilopen 2 921. Heren: Rapiditas-S.C. Haarlem 3 54 16; Exercitia-Typhoons 4 6621; Ty phoons 3-S.C. Haarlem 4 2920; Anti lopen 3-HOC 3 2926. HAARLEM, 30 nov. De wekelijkse waterpolo-avond in Haarlem werd zater dag geopend met de dameswedstrijd D.W.T. 4N.V.A. 1. De eerste helft ging gelijk op en werd met de stand 22 afgesloten. In de tweede helft werd door N.V.A. de overwinning op 42 gesteld. De reserves van H.P.C. kregen voor de derde klasse competitie distriet Noord- Holland de reserves van D.A.W. op be zoek. Het was een aantrekkelijke strijd waarin aan beide kanten benauwde situaties voor het doel ontstonden maar het niet tot inschieten kwam. In de tweede helft werd een overtreding van een Heemstedenaar beloond met een strafworp aan Blankfoort die niet aar zelde om de bal het H.P C.-doel in te schieten, waardoor het een 10 over winning voor de Alkmaarders werd. De H.P.C.-dames moesten in de beker- competitiewedstrijd tegen D V.Z. de eer laten aan hun gasten. Door Lees van der Tas namen de Haagse dames in de eer ste helft de leiding. Na de rust werd door Marina v. d. Hoeven de Haagse voorsprong weggewerkt, maar bleef de balans niet in evenwicht daar Annie van Meenen de D.V.Z.-overwinning op 21 bracht, waardoor H.P.C. de tweede nederlaag in de bekercompetitie geboekt heeft. De heren van H.P.C. kwamen even eens voor de bekercompetitie in de strijd en kregen de reserves van ZIAN als tegenpartij. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de punten gedeeld zouden worden. Wiers kreeg van Termeer de bal goed voorgespeeld en H.P.C. nam de leiding. Van Berkel had er 11 van ge maakt toen de rust inging. Na de her vatting plaatste Prins een hooghal keu rig in de hoek van het ZIAN-doel, maar Robbie van Berkel had direct een ant woord klaar (22). Met het nemen van een strafworp ging het er wederom voor H.P.C. beter uitzien en was de ZIAN- verdediging vrijwel gebroken. Door Wiers werd het 42 en Termeer maakte het vijftal doelpunten voor H.P.C. vol (52). De Heemstedenaren hebben nu de eerste helft van de bekercompetitie afgesloten met 4 uit 2. Als laatste wedstrijd van de avond werd voor de vijfde klasse de wedstrijd Haarlem 3N.V.A. gespeeld. Nadat Ro nald Vermeer de score voor Haarlem had geopend werd met de stand 21 gepauzeerd. In de tweede helft bracht Van Goor de overwinning voor Haarlem op 31. In de afgelopen week heeft V.Z.V. voor de bekercompetitie heren uitge speeld tegen Neptunus 1. Het was voor de Velsenaren een vergeefse reis: zij werden met 80 geklopt waardoor het er voor de Velsenaren bedenkelijk uit gaat zien in de bekercompetitie, daar de nummers 1, 2 en 3 van elke afdeling ge plaatst worden in de eerste ronde van de beker afvalcompetitie. HAARLEM, 27 nov. B. en W. stel len de raad voor f 12.822 ter beschikking te stellen voor het verbeteren van de keuken, het vergroten van een klasse lokaal en het inrichten van een hoof- den-dokterskamer en een badkamer, alsmede voor het wijzigen en uitbreiden van de verwarmingsinstallatie in de katholieke school voor zwakzinnigen aan de Zomerluststraat. Voorts worden f 1968 en f 2191 gevraagd voor het aan schaffen van meubilair, leer- en hulp middelen voor de katholieke school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden aan de Tugelastraat. Tenslotte vragen B. en W. f 2600 voor het inrich ten van een werklokaal ten behoeve van de gereformeerde kleuterschool Reho- both aan de Ambachtstraat. HAARLEM, 30 nov. Morgen zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer S. Korthoven in dienst trad bij de Haar lemse machinefabriek voorheen gebr. Figee. De heer Korthoven, die als ma chine-bankwerker op de afd, construc tie werkzaam is, was vele jaren lid van de kern, die tegenwoordig onder nemingsraad wordt genoemd. Tot op heden is hij bestuurslid van het perso- neelsfonds van het bedrijf, terwijl hij 27 jaar, waarvan 14 jaar als penning meester, in het bestuur van St.-Eloy zitting heeft gehad. HAARLEM, 30 nov. Door bemid deling van de voortrekkers van de Sint Josephparochie kan men Sint Nicolaas bij zich aan huis bestellen. Men wende zich tot de heer W. Ooms, Nieuwe Gracht 32, tel. 16791. VELSEN, 28 nov. In Velsen en om geving koopt een Duitser van alles op, waarbij het dan betadlt met Oost-Duit se marken. Deze lijken bedriegelijk veel op de West-Duitse marken, maar zij hebben slechts 2-11 van de waarde van West-Duitse marken. Verschillende men sen zijn hiervan reeds de dupe gewor den. Toch is er een duidelijk verschil. De Oost-Duitse marken zijn in Berlijn uitgegeven, terwijl de waardevoller West-Duitse marken uit Frankfurt ko men. De man heeft ook elders in het land deze praktijken al toegepast. IJMUIDEN, 30 nov. Donderdag avond 7 uur biedt de confectiefabriek W. Neugarten n.v. te IJmuiden haar per soneel een fleurige voorjaarsshow in het bedrijf aan de Breesaapstraat. Daarbij wachten de bezoekers nog en kele andere attracties. Advertentie HAARLEM, 30 nov. Het eerst: tiental van VKD is blijkbaar over zij nogal langdurige depressie heen, wan tegen kampioenskandidaat HDC 2 bee het fel van zich af. Hoewel bü een stam' van 77 moest worden afgebroken ligt een eindstand van 119 in he! voordeel van VKD in de lijn van d( verwachtingen. Het blijft echter moge lijk, dat HDC er bij grondige analysr van de drie afgebroken partijen een 1010 remise uit weet te halen. De bord-uitslagen luiden: H. Rump H. Rozjjn 02, P. Hollenberg-Tj. El zinga 1—1, F. Visser-J. Boerkool afgebr.. Masteling-Smit 11. Th. v. Wort-J. El- zinga 20, Th. Kok-W. v. Looy afgebr.. R. Kok-A. Douma afgebr., J. Lucs-G. de la Rie 11, D. Rump-H. Oudhoff 02, H. Sassen-M. Schouten 20. Het tweede tiental kwam tweemaal tegen St.-Bavo 2 in het strijdperk. Bei de keren moest met een nederlaag ge noegen worden genomen, namelijk met 416 en 713. Individueel lever den verscheidene VKD-spelers goede prestaties, waarbij vooral die van v. Rooden Sr. en v. Kampen sterk opval len. De uitslagen van de eerste partij luiden: J. v. Rooden-F. Langeveld 11, G. Hesselman-W. Zomer 02, P. Bee- len (n.o.)-J. Janus 0-2, V. Andrnga- W. v. d. Meer 0—2, A. Meyer-J. v. d. Zwan 11, Th. Smakman-C. Prins 02, F. v. Rooden-H. v. Rooyen 02, R. Smakman-L. v. d. Meer 02, J. v. Kempen-J. Wiegman 20, H. v. d. Nouwland-H. Beelen 02. De tweede partij leverde de volgende resultaten op: F. Langeveld-J. V.. Rooden 02. W. Zomer-G. Hesselman 1—1, J. Janus-A. v. d. Vorst (n.o.) 20. W. v. d. Meer-V. Andringa 20, v. Veen-A. Meyer 20, C. Prins-Th. Smakman 11, H. v. Rooyen-F. v. Rooden 11, L. v. d. Meer-R. Smak man 20, Draaisma-J. v. Kempen 02, J. Wiegman-H. v.d. Nouland 20. Voor de onderlinge competitie wer den nog de volgende partijen gespeeld: R. Kok-J. Lues (ap) 1—1. P. Hollen- berg-A. Masteling 2—0, D. Rump-R. Kok 0—2, J. Lucas- H. Sassen 02, F. Visser-Th. v. Wort 02. HAARLEM, 29 nov. Ruim duizend kinderen van leden van de Katholieke Arbeiders Beweging hebben genoten van een kostelijk Sint Nicolaasfeest in gebouw Sint Bavo. Zoals gebruikelijk waren er twee „voorstellingen", die aan elkaar gelijk waren. De voorzitter van het KAB-Sint Nicolaascomité, de heer Th. Milatz, lichtte de kinderen te voren in over tgeen hun te wachten stond. Daarna werden enkele films ge draaid. die zeer in de smaak vielen. Dat alles om de tijd van wachten te bekorten. Tenslotte kwam de Goedheiligman, onder oorverdovend gejuich verwel komd, en vergezeld van twee vervaar lijk uitziende zwarte pieten. De Sint sprak vermanende woorden. Hij wees op het belang, dat kinderen steeds hun schoolmissen bijwonen. Ook wees hy het jonge volkje op de gevaren in het verkeer op straat. Eerst goed naar links en rechts kijken, dan pas over steken. De Sint vermaande de stoute en prees de zoete kinderen. Niemand ging in de zak. Uiteraard werden uit volle borst Sinterklaasliederen gezon gen. GEBOREN: R. Bloemendaal en S. M. Clarke, z.; R. Leffelaar en F. A. Schellenberg, d. ONDERTROUWD: H. M. F. van Beek en A. E. J. Hermes; F. A. Mul ler en H. A. van der Leer; A. Giezen en S. Minkema. GETROUWD: K. Snel en K. H. M. van Tiel; L. A. van Ruiten en C. J. Leu ven; S. R. P. R. Steltman en H. I. Buch; N. Th. van der Velde en W. G. Meyer; G. J. A. C. Venmans en J- S. Roest; P. C. van der Vooren en E. A. M. van Rooden; G /-. Spoor en M. J. Bisschop; C. F. Erkelens en J. A. Groot OVERLEDEN: J. H. van Luin, 89 j.; IJ. van Rijn, 29 jr.; P. van Rün, 21 jr.; B. van Run, 16 jr.; mevr. J. A. J. Ha- selhoff, 71 jr.; mevr. M. F. Hisgen, 82 jr.; D. C. van Rijn, 37 jr. INBRAAK Zondagavond omstreeks negen uur is ingebroken in het gebouw van de PTT aan de Verspronckweg te Haarlem. Men heeft zich toegang ver schaft door vernieling van een ruit. Al le vertrekken werden doorzocht. Vast staat, dat een bedrag groot honderd gulden en een horloge gestolen zpn. 25/11 27/11 Anaconda Coppei 61G 62»i Bethlehem Steel 53% 53% Chrysler Corp 63% 65% General Electric 89 Va 89 General Motors 51% 51% Kennecott Copper 92%e 92% K.L.M 30*- 32 Montgomery Ward 50% 50% Hadlo Corp 69%* 69 Republic SteeJ 72 71% Koyal Dutch 41% 42% Shell Union Oil 76% "6% Southern Pacific 22 22% Southern Railway 50% 50 Stand Oil Ny 46 46% Hdewater 22' s 23% U.S Steel 97 97% Stemming goeo *ru t 4',i Ned 1858 4V« Ned 1959 3ti Ned 1953 Staffel 1947 3t4 Ned 195b 3V« Ned 3ti Ned 344 Ned 344 Ned B.N G Slot 1948 1950 1954 1955 n Won bouwl 6 Ned Handel Mil Cert Amsterdam Rubber H V.A Senembah-MI) A.K Berkel Hateni i 'alvC-Delft Ceri Oeli Mil PokkeT v Geldei Hoogovens M ruler Co. Philips Gem bez Unilever Bllliton 2e Kon Petroleum 50 Hol] Amerika Ujn K.L.M Kon Ned Stoomb M" K.P.M Ned Stoomv Mil v Ommeren Ned Scheepvaarl Unu Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 24b Amsterdam '56 244 Amsterdam '56 U 244 Rotterdam '57 Alb Hetln hi obi Vorig opening 30/11 30/11 100éV 98%. 98)| 94% 92A 93V* 87% 87% 89% 91% 109*-? 2481 'j 1105; 111% 148 612 4011 105 710 178 «77.80 265 255' 1— 753 394% 730 731% 711% 711% 335 157.10 160.90 159 161% 118.50 166 168% 129% 132 165% 168 245% 140 141% 108% 81 90% 98*4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3