Slagvaardig met de „0 HHIJC breekt —0-traditie55 In Klaas Boot onttroond door Willy Jaegers 4 4 KEURKORPS VAN NKGB NU OP VOLLE STERKTE Henny de Ruyter nationaal kampioen driebanden Nederlandse overwinning op Luxemburg: 85-61 het Zuiden is De Beer nu eens niet losgelaten Teegelaar buigt het hoofd na krachtige tegenstand V enlo wel heel erg onfortuinlijk zuil) Hockeybonden in Duitsland zijn het niet eens Wibo blijft op het goede pad Tienvoudige kampioen trekt zich uit individuele turnsport terug Ria de Jong-Schoonwater is nieuwe turnkampioene RVC toont zich sterker dan DES Basketball-interland Succes schenkt geen voldoening Blue stars stoot Wolves van kop MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 PAGINA WEST OOST Uitzending naar Rome Koning Gustaaf-beker voor Denemarken Zweden op tweede plaats VOOR uw PEUTERS DE LEKKERSTE BANAAN! NOORD Taf eltenniscompetitie Bankpapier In Uw brievenbus WAARSCHUWING APPÈL-4 KRANT 151 LEES DIE KRANTI FYFFES bananen met het blauwe etiket Esajas komt op O.S. voor Suriname uit Kosten van voorbereiding nochtans voor N.O.C. Volleybalcompetitie Verrassende ommekeer -& a Basketballcompetitie EMHC Push Keep Fit (Van onze hockeymedewerker) AMSTERDAM, 29 nov. Het bonds- j stuur en de Technische Commissie van U* Koninklijke Nederlandse Hockey ®nd zijn tot het oordeel gekomen, dat P nationaal niveau het nemen van een antal maatregelen ter beteugeling van "xv en gevaarlijk spel (waaronder be- i.'Pen sticks) noodzakelijk is en geen l„ uitstel gedoogt, en voorts dat tot '"voering van de „Code of Rules" als 'eeglrment voor dameshockey moet °r<len overgegaan. Deze mededeling die in „De Hockey- "Port", het officieel orgaan van de KNHB n&der werd toegelicht, stond deze week Ln »He clubbladen. Zij. die zondag j.l. ?e hockeyvelden bezochten, hebben voor j't eerst kunnen constateren in hoeverre interpretatie op de spelregels haar Jptchten heeft afgeworpen zonder dat ï'^door het spel te veel werd onderbro- en qua tempo nadelig werd bem- v'oed. In de wedstrijd tussen HHYC en Be Fair hebben de scheidsrechters El- gershuyzen en °ynck van Papendrecht niet veel P)°eite gehad met het toepassen van de !jleUwe regels We hadden ook niet an- ?«ts verwacht van HHYC, de club die V zijn roemrijke iaren zovele spelers „«ft afgestaan aan het Nederlandse d "»l dat juist in dezelfde jaren naast r- grote technische bekwaamheid even- -Is de sportiviteit van onze hockeyers L^Üd en zijn verbreidde. Be Fair was goed volgen van de nieuwe ncht- 'Onen wel aan zijn naam verplicht. Het ^'erd dan ook een snelle, sportieve wed- trijdwaarin HHYC met zijn „0-0 tra ditie" gebroken heeft. Niet alleen dat de defensie na vier wedstrijden, zij "et dan slechts één keer, werd gepas seerd, doch de voorhoede scoorde zon- j.l. zelfs een doelpunt meer dan tijdens de gehele eerste helft van deze competitie. Eindelijk kon trainer R. Kruize, nadat zijn 17-jarige pupil Gel dorp, de motor van de Haagse voorhoe de 15 minuten voor het einde van de Wedstrijd ook zelf succes had en hier- thede de zege veilig stelde, breeduit glimlachen. In ~de eerste helft wogen djude partijen gelijk tegen elkaar op, zo- ~®t de ruststand 1-1 de verhouding juist buhrgaf' Voor HHYC scoorde rechts- niJten De Bruin, waarbij doelman Da- 10 4,-niet geheel vrij uitging. Toen na een ""ten midvoor W. Rademaker uit nin-\d°rzet van rechtsbuiten H. Bru- det 't zijn stick een beweging naar Porter, maakte zagen de HHYC-sup- Hëls w" in het bijzonder doelman Da- Rehd Ion Ur> grote schrik de bal ter- 1-1 *r' "gzaam in het doel verdwijnen, dine t n,st "am HHYC opnieuw de lei- voor»o?en linksbinnen D. Dalhuizen eer nutte 9 yan rechtsbuiten De Bruin be- 1. De voorhoede van de Crailo- ,v\ee8 tegen de goed spelende mid- aenunie Van jjjjyc waarin linkshalf Van Kossum excelleerde geen gelegen heid een goede aanval met reële kansen op te bouwen. Alleen een enkele straf- corner hield nog gevaar voor de Haagse defensie in, doch toen Geldorp de voor sprong tot 3-1 had vergroot zag Be Fair ook hierin verder geen heil. Niet BMHC maar Laren, dat met 3-0 Je meerdere bleef van Delftse Studen ten zal voorlopig de grote rivaal van JjUHC blijven. Reeds met rust had Laren "°or doelpunten van Schoo en van Erven forens een voorsprong genomen van 2-0. Jtok na rust behoefden de mannen van Loggere geen enkel gevaar van de zijde Delftse Studenten te vrezen. Nadat 'te Lange 15 minuten voor het einde van "e wedstrijd het derde doelpunt scoor- konden de Larense supporters zich re*ds tevreden aan de borreltafel bege- x'en. bMHC, dat in de eerste helft van de fb.mpetitie zij aan zij met SCHC om de ''ding van de eerste klasse West heeft ^treden, heeft door de nederlaag van Jj.tegen TOGO de voorste gelederen Ui, ten verlaten. Het zag er niet naar rt- dat de Bloemendalers die voor rust zi«?r Dekker de leiding hadden genomen |jCd in de tweede helft door TOGO ge- r®el zouden laten overvleugelen. Voor h®d Tilenius Kruythof de stand n» evenwicht gebracht, 1-1. Toen iA rust scheidsrechter Roodenburg en- v» yretr^de beslissingen ten nadele niü Bloemendalers nam waren zij Tcv»i?eer eel zeker van zichzelf, trainingswedstrijden tDGO maakte van deze omstandigheid 8 p doelpunten van Kist en Slootweg ei dankbaar gebruik, 1-3. SChg heeft in een vrij goed gespeelde wedstrijd de beide punten van Amster- h!? opgeëist. Vooral in de eerste helft fdden beide elftallen het nogal te orn ad met sticks waardoor het spel dan u herhaaldelijk moest worden onder laken. Toen beide partijen zich enigs- s hadden aangepast kreeg SCHC, dat tai-. e wedstrijd een andere aanvals- aktiek volgde dan de week tevoren '®gen HHYC, het heft in handen. Het van Mulder werd niet voortdurend bij tijd en wijle onder druk gezet aarbij voor rust linksbuiten Verhoef, sehtat Van Gooswilligen reeds eerder jvr. °melijk had gemist, succes had, 1-0. Sn rust vergrootte Verloop de voor- str»fng tot 2-0, toen hij indirect uit een de? ner de bal langs doelman Mul- min,?,Ushte- 2-0. Gedurende de laatste 15 sterri van deze wedstrijd zette Ara- hetaam een verwoed eindoffensief in, lev|??n slechts één keer succes op- e toen linksbinnen Jonckheer van een misverstand in de Stichtse achter hoede profijt wist te trekken, 2-1. SCHC 8 12 TOGO Laren BMHC HHYC 12 9 8 Bé Faii- Amsterdam Delftse St. Tilburg heeft door de overwinning van 5-1 op Keep Fit zich vast aan het hoofd van de ranglijst ge plaatst nu EMHC zondag j.l. opnieuw met een nederlaag het -eld moest ver laten Tilburg dat zich nog een 1-0 ach terstand door een doelpunt van midvoor Den Hartog moest laten welgevallen, heeft door deze grote overwinning zijn concurrenten wel enig ontzag ingeboe zemd. Was De Beer losgelaten, zo vraagt men zich af? Neen. luidt het antwoord, want zijn wapenfeit berustte in deze wedstrijd slechts op één doelpunt waar mee hij. nadat Van Vroomhoven voor rust gelijk had gemaakt, in de tweede 35 minuten voor de Tilburgenaren de poort naar de overwinning opende. De extra bewaking die De Beer echter kreeg toegewezen, stelde rechtsbinnen Tami- niau in staat een hattrick te verrichten, waardoor deze speler tot held van de dag werd uitverkoren. Push draagt de Tilburgenaren blijk baar een goed hart toe. T.wee doelpunten van v.d. Poll na rust gescoord waren reeds voldoende om zelf met een ruime zege het veld te verlaten en EMHC een eventuele kampioensillusie te ontnemen, 2-0. Nadat Mop vorige week zondag in de wedstrijd tegen Tilburg, welke slechts met 1-0 werd verloren, reeds van zich had doen spreken, is het lang verbeide succes niet uitgebleven. Niemand had echter verwacht dat Venlo het slacht offer zou worden. In werkelijkheid was er ook geen ware verliezer in deze wed strijd, want toen 4 minuten na rust uit een scrimmage van spelers de bal tegen de staander belandde, wees de scheids rechter naar het midden, met welke be slissing zowel de verdedigers van Venlo als de aanvallers van Mop het niet eens waren. Laatstgenoemden konden zich uiteraard nog het gemakkelijkst ver enigen met deze arbitrage. Dezelfde uitslag gold zondag j.l. ook voor de wedstrijd HTCC-Breda, waarin de gastheren aan het kortste eind trok ken. Breda heeft zich door deze over winning enigszins uit de gevaarlijke zone bevrijd, te meer nu HTCC deze plaats heeft ingenomen. Tilburg 5 10 Breda 6 5 Venlo HTCC Mop DKS heeft zich ook door Bully niet la ten verrassen en be haalde een verdien de overwinning van 2-1. Vooral in de eerste helft van deze wedstrijd waanden de spelers zich in een porceleinen kastje en durfden uit vrees voor sticks de bal niet goed te slaan. DKS nam na 5 minuten door een doelpunt van rechtsbinnen Huis in 't Veld de leiding 1-0, met welke stand tevens de rust aanbrak. Na rust ver hoogde Groeneveld uit een through pass van spil Koenderink de voorsprong tot 2-0, waarna Bully de eer wist te red den, 2-1. Union verloor in een zeer matige wed strijd met 2-1 var Wageningen. De Nij- HAMBURG, 28 nov. Vertegenwoor digers van de hockeybonden van Oost en West-Duitsland hebben in Hamburg gesproken over de samenstelling van ue ploeg die Duitsland moet vertegen woordigen bij de Olympische zomer spelen van 1960 in Rome. De Oostduit- se bond heeft voorgesteld een van bei de ploegen te laten uitkomen. Twee oefenwedstrijden -- één in West- en één in Oost-Duitsland zouden moeten uitmaken of de Oostduitse dan wel de Westduitse hockeyers naar Rome zul len gaan. De bond van West-Duitsland geeft er de voorkeur aan, dat eerst pogingen worden ondernomen om tot een gezamenlijke Duitse ploeg te ko men. Daartoe zouden dan enkele trainings wedstrijden in West-Dpits- land moeten worden gespeeld. Zou men zich na deze wedstrijden nog geen duidelijk beeld van de mogelijkheden kunnen vormen, dan zouden nog enke le trainingen in Oost-Duitsland moeten volgen. Pas daarna, zo luidt het voor stel van de Westduitse bond, zouden de vertegenwoordigers van Oost- en West- Duitsland opnieuw rond de vergaderta fel moeten plaats nemen om over het probleem van de Duitse vertegenwoor diging in Rome te beraadslagen. STOCKHOLM, 29 nov. De Koning oustaaf-beker is voor een jaar in het be zit van Denemarken gekomen. De uitsla gen van de wedstrijden, die op de laatste ,„van dit tennistoernooi werdén ge speeld, waren: DenemarkenFrankrijk 2—1; Zweden—Italië 2—1. Het eindklassement luidde: 1. Denemar ken, 2. Zweden, 3. Italië, 4. Frankrijk Advertentie IYFFEX megenaren 'beschikken dit seizoen niet over een ploeg, die voldoende routiniers bevat om bevredigende resultaten te boeken. Wageningen was de rust reeds met een voorsprong van 1-0 door een doelpunt van Bosman ingegaan. Toen na rust Sweerink de voorsprong tot 2-0 had verhoogd was de zege veilig gesteld, aan gezien Büchen, nadat Vergoosen uit een strafcorner de achterstand tot 2-1 had verkleind, vlak voor tijd de kans op de gelijkmaker verloren liet gaan. PW heeft door een overwinning van 5-1 op Zwolle nog een geringe kans be houden om te profiteren van een even tuele misstap van DKS in de tweede ronde van de competitie. Daarentegen heeft het gelijke spel van Arnhem tegen Nijmegen, 2-2. geen aanleiding tot grote verschuivingen in de standenlijst ge geven. DKS PW Wageningen Arnhem 13 8 8 7 Nijmegen Union Zwolle Bully LHC en Groninger Studenten hebben de nek aan nek race voortgezet. LHC staat door zijn over winning van 4-0 op HVA nog steeds aan het hoofd van ranglijst en de Gro ninger Studenten blijven door hun over winning van 3-0 op Daring met een punt achterstand de koploper trouw volgen. GHBS leed op eigen veld een 2-0 ne derlaag tegen GCHC, waardoor ook de strijd onder aan de ranglijst zich scher per heeft afgetekend. De 3-1 overwinning, die HMC op Gro ningen behaalde heeft bij niemand enige verbazing opgewekt. Van grote invloed is deze uitslag op de stand overigens niet LHC Gron. St. HMC HVA Groningen GCHC GHBS Daring (Van onze tafeltennismedewerker) AMSTERDAM, 29 nov. In de ere klasse tafeltennis blijft Wibo doorgaan met het behalen van forse overwin ningen. Nu weer werd PSV met 10-0 kansloos geveld. Sparta had met Povac weinig méér moeite en maakte er 8-2 van. Voor Smash bleek de opgave tegen Punch heel wat zwaarder te zijn, want slechts met 6-4 kon men de winst uit Delft weghalen. Nedlloyd-Bat- swingers is in tegenstelling tot de ver wachting helemaal geen spannend ge vecht geworden, want de hoofdstede lingen wonnen met ruim 7-3. Onder aan veranderde er weinig. Scylla en Wibo 2 konden zich door tegen elkaar gelijk te spelen een puntje verder van Povac verwijderen, maar erg veel schieten deze teams daarmee niet op. Sparta 2 deed het voortreffelijk tegen het wisselvallige Maasstad en won met 9-1. Van PSV-Wibo valt uiteraard niet erg veel te vertellen. De Hagenaars waren duidelijk belangrijk sterker en wonnen verdiend royaal. Overigens is het bepaald opvallend, dat Wibo uit zijn zeven laatste wedstrijden maar liefst 64 punten vóór en slechte 6 tegen boekte Sparta-Povac was een een zijdige vertoning, waarin de thuisclub overheerste. Gompelman kon tegen d'Haens een keer scoren en ook het dubbel was voor de staartploeg. Op vallend was de zege van Sparta 2. Dit team bewijst toch wel tot de sterkere ploegen in deze klasse te behoren Wibo Sparta Nedlloyd Smash Sparta 2 Maasstad Batswingers Punch PSV Scylla Wibo 2 Povac 9 9 0 0 18 74-16 8 7 0 1 14 54-26 9 6 1 2 13 55-35 8 6 0 2 12 52-28 9 4 2 3 10 42-48 9 5 0 4 10 41-49 9 4 1 4 9 43-47 9 4 0 5 8 51-39 9 2 1 6 5 29-61 9 0 3 6 3 28-62 9 1 1 7 3 28-62 9 0 1 8 1 26-64 Advertentie f 320.000 loten a 1.- per stuk Opbr. best, ter tegemoetk. i. d. «»pl. Bungalowdorp t» Doorn en s t 03 j i rS'A 2. Let tussen vandaag en zaterdag op Uw brievenbus, Hui» -aan- huis -verspreiding! Bekendmaking van geheimen dato 6 dec. 59 via tgl radio LUXEMBURG enjsr j<§2,r7"1 ,T7- Adres v. inl. Heemr.singel 303 R.dam.- Ggk. Min, v. Just. L/0 670/209/359 dd HILVERSUM 402 Mtr. ALKMAAR, 29 nov. Willy zal echt zijn best moeten doen om me er af te knikkeren". Dit waren enkele dagen geleden de woorden van Klaas Boot, de tienvoudige nationale turnkampioen, toen hij over het zondag gehouden titel gevecht sprak. De thans 32-jarige Klaas Boot is inderdaad onttroond, en nog wel op eigen terrein, in de Alkmaarse Vei linghal. Zijn jeugdige rivaal Willy Jae gers nam de titel over. Boot heeft met deze wedstrijden zijn sportloopbaan als individueel turner afgesloten. „De con currentie van de jongeren is te zwaar" heeft hij zelf al gezegd, maar ook zijn drukke werkzaamheden spelen hierbij een rol. Bijna 2500 toeschouwers zagen de op permachtige Jaegers zonder enige moei te de in de halve finales veroverde voorsprong van 0.15 pnt. op Klaas Boot vergroten tot 1.30 punt. Wel had Boot in het eerste onderdeel, het paardsprin- gen, zijn achterstand met 0,05 pnt. kun nen verkleinen, maar toen de nieuwe kampioen op de daaropvolgende ringen en vrije oefeningen 1.10 pnt. uitliep, was het met de tegenstand van de titelhou der gedaan. De uitslag was: 1. en kampioen van Nederland: Willy Jaegers (Wilhelmina Bocholtz) 112.10 pnt. (paardspringen 9.70, ringen 9.55, vrije oef. 9.25,paardvoi- tige 9.15, brug 9.40 en rek 9.40). 2. Klaas Boot (De Halter, Alkmaar) 110.80 pnt. (paardspringen 9.75, ringen 9.15. vrije oef 8.65, paardvoltige 9.25, brug 9.35 en rek 9.15; 3. Van der Sande (Souburg) 108.15pnt.; 4. Blits (Amsterdam) 108 pnt.; 5. Sallé (Amsterdam) 106.20 pnt.; 6 Valkenburg (Driebergen) 101.35 pnt.; 7. Savenye (Eindhoven) 97.20 pnt.; 8. Lammers (Alkmaar) 96.50 pnt.; 9. Ter Bos (Enschedé) 95.60 pnt. 10 en 11 Vis senberg (Eindhoven) en Van Noord (Amsterdam) beiden 94.30 pnt. In de ochtenduren werden de kam pioenschappen y°°rleugdturners ge houden. De ya;s: Den Broe der (Alkmaar) 56.55 pnt, 2. Ruder (Alk maar) 54.55 pnt.J 3. De Groot (Haarlem) 53.55 pnt. (Van onze turnmedewerker) AMSTERDAM, 29 nov. De Neder landse Katholieke Gymnastiek Bond, die vorig jaar voor het eerst startte met nationale keurturnwedstrijden voor dames heeft vandaag zijn nationale keurkorps op volle sterkte gebracht. De eerste keer lag de bond nog over hoop met de recalcitrante Amsterdam se turnkring, die niet van beperkende bepalingen Inzake het dameskeurtur- nen en damesturnkledij wilde weten en haar cracks toen thuis hield. Maar de bond kon de heersende stroming naar vernieuwing ten laatste niet meer tegenhouden en haalde bakzeil. Amsterdam kreeg zijn zin en maakte het waar dat een nationale dameskeur- ploeg zonder Amsterdam waardeloos is. Vijf van haar zes cracks namen de helft van de nationale ploeg voor naar rekening, met Ria de Jong-Schoonwa ter als de rechtmatige nationale turn kampioene. De ex-kampioene Netty Claes uit Eindhoven kwam er niet meer aan te pas en belandde ergens on do zesde plaats. Toch heeft Ria, op van de zenuwen, moeten vechten voor haar eerste nationale titel. Emmy Wal raven uit Blerick nam resoluut de lei ding van de vijftien turnsters, die uit een voorronde van 55 gegadigden zorg vuldig geselecteerd waren. Met het laatste onderdeel ringenzwaaien liet Emmy het er echter lelijk bij zitten, zodat op de eindstreep Ria de Jong en Ria van Herk haar voorbij liepen en Emmy Berkhout uit Edam gelijk met haar eindigde. Vooral Ria van Herk was uitstekend op dreef en vergaarde meer punten dan de nieuwe kampioene. Maar de twee punten voorsprong, overgehouden uit de voorselectie, waarvan de cijfers De onttroonde kampioen Klaas Boot, links, feliciteert zijn jeugdige opvolger, de Limburger Willy Jaegers. Een elfde kampioenschap was dus niet weggelegd voor de man, die jaren de onbetwiste heerser in de vaderlandse turnsport ge weest is en die nu afscheid neemt van de strijd op het hoogste niveau. dat de Amsterdammer de kracht bezat om tegenstand te blijven bieden en 21 caramboles tegenover het totaal van zijn tegenstander te stellen. ROTTERDAM, 29 nov. De Waalwe ker Henny de Ruyter heeft vanmiddag In het Groothandelsgebouw het kam pioenschap van Nederland ere-klasse driebanden behaald door in zijn laatste partij Teegelaar te verslaan. Voor de ex-kampioen i'opeyus, die al vijfmaal de titel behaalde, betekende dit het einde van de illusie, dat hij bij een even tuele nederlaag van De Ruyter en door een beter gemiddelde toch nog zijn kampioenschap zou kunnen prolonge ren. Teegelaar heeft De Ruyter felle te genstand geboden. Na zeventien beurten was de stand nog gelijk; 16-16, maar daarna rukte De Ruyter onweerstaan baar op en de tussentijdse balans na dertig beurten vermeldde voor De Ruy ter 37 caramboles tegen 23 voor de Rot terdammer. Teegelaar was echter nog niet verslagen. Hij vocht terug en de spanning keerde weer, toen hij zijn te genstander tot op een punt naderde: 49-50 na 59 beurten. De Ruyters eind spurt kon hij daarna niet beantwoorden en als kampioen maakte de Waalwijker de partij uit. Popeyus had het niet gemakkelijk te gen Sweering. Bij de 57e beurt leidde dè Amsterdammer nog met 41-38. Toen, De Ruyter echter door de toeschouwers, die de arena tot de laatste plaats vul den, als kampioen werd gehuldigd, brak de spanning bij Popeyus. Vrij-uit kon hij nu spelen en dit kwam zijn spel ten goede. Sweering was verder kans loos en het werd tenslotte voor de Rot terdammer nog een ruime zege. De in dit milieu debuterende Lorist, die in een spannend duel met Van Oosterhout eerder in de middag zijn vijfde overwinning behaalde, eindigde op dè derde plaats, een verrassend en fraai resultaat. Tot een eveneens knappe prestatie kwam de 68-jarige Broekhuizen. Met zeven winstpunten bezette hij de vijfde plaats. Een in topvorm spelende De Ruyter eveneens meetelden voor de einduit slag redde voor mevr. Ria de Jong- Schoonwater, lid van het Amsterdamse Thecla, de kampioenstitel met een ge slonken voorsprong van nog maar 0,9 punt. Van de andere Amsterdamse da mes noemden we reeds de 17-jarige Emmy Berkhout van Don Bosco uit Edam, dat nog net deel uitmaakt van de uitgebreide Amsterdamse Turn kring. De rasechte Amsterdamse Ria Ver steeg van Odin versloeg eveneens de ex-kampioene Netty Claes, alleen haar turnen op het voor haar vreemde toe stel ongelijke brug kan nog veel bijge schaafd worden. Lia Nieuwenhuis van Thecla, een prima derde met de voor geschreven oefenstof in de voorselectie, kwam met haar eigen keus oefeningen in deze finale niet tot haar volle ont plooiing en scoorde maar liefst zes pun ten minder dan een paar weken terug. Maar haar plaats in de bondsploeg is zij ten volle waard. De eeuwige vitale Wies Zwarthoed van Volendam, eens in het grijze verleden kampioene van Am sterdam, weet nog steeds niet van op geven en turnde zich als vijfde Amster damse kringlid vlot tot de elite-ploeg. Uitsi.: 1. R. de Jong, Thecla Amster dam. 88,98; 2. R. v. Herk, Tongelre Eindhoven, 88,09 3. Emmie Berkhout, Don Bosco Edam, 85,88; 4. E. Walra ven, Olympia Blerick, 85,88; 5. R. Ver steeg, Odin Amsterdam, 83,09; 6. N. Claes, ONA Eindhoven, 82,89; 7. A. v. Leusden, Wilskracht Utrecht, 81,85; 8. L. Nieuwenhuis, Thecla Amsterdam, 81,68; 9. L. Zwarthoed, Mauritius, Vo lendam, 80,16; 10. Tr. Spaansen, WGW Den Helder, 79,82. PARAMARIBO, 28 nov. De Suri naamse atleet Wim Esajas zal voor Su riname uitkomen op de Olympische Spelen, die volgend jaar in Rome wor den gehouden. De uitzending van Esa jas werd bereikt door onderhandelin gen tussen het Nederlandse en Suri naamse Olympische comité. Hij zal tij dens de Spelen worden beschouwd als behorende tot de Nederlandse ploeg, zodat de zb#gen van 'de chef d'équipe van de atletiekploeg alsmede van de Nederlandse chef de mission zich ook tot hem zullen uitstrekken. De kosten van voorbereiding zullen door het N.O.C. worden gedragen. (Van onze volleybalmedewerker) AMSTERDAM, 28 nov. I)ES-RVO weer eens volledig aan de altijd hoog gespannen verwachtingen voiaaan. In een voortdurend steTk gespeelde wed strijd, die vooral door ue vaak sensa tionele spanning en het fascinerende score~verioop zeer veel kleur kreeg, triomfeerde RVC, na de eerste twee sets te hebben verloren. In de eerste set werd het overwicht van DES ge honoreerd met een 159-score; in de tweede set met 154. Maar een derge lijke achterstand brengt een gerouti neerd team als RVC niet in paniek. Er werd dan ook zeer rustig aan de derde set begonnen en hierin kwam de om mekeer. Met 715 haalde RVC de winst van deze set naar zich toe, dus 21. En in de daaropvolgende set werd het evenwicht in de score hersteld. Dat ge beurde in een zenuwslopende spanning. RVC kwam met 93 voor maar DES toonde weer eens zijn vasthoudendheid en kwam terug tot een 109-voor- sprong. Verder tiet RVC het echter met komen en door een 15—10 setstand werd de score 22. Een vijfde set moest dus het antwoord geven op da vraag; wie is momenteel sterker? RVC of DES? RVC liep uit tot 91, nadat er bij 81 van speeihelft was gewis seld. Maar ook door deze achterstand werd de vechtlust van DES niet ver woest. Tot 1211 naderden de lands kampioenen RVC. Het werd zelfs 1212 en 1313. Het publiek leefde steeds intenser mee. Maar aan 1413 kon DES, dat weer voortreiieiijk door de heer Hoogerwaard werd gecoached, niet komen. RVC wel, waardoor het met 1513 zegevierde, en nu op da eerste plaats in de westelijke hoofd klasse van de volleybaicompetitia staat. SOS is momenteel in Utrecht het sterkste team. Dat werd uitgemaakt in de derDy tegen SVV', dat aanmerkelijk minder speeide dan de laatste weken. Ook in deze wedstrijd was de winst van de eerste set voor het verliezend# team. Na 15—9 gingen de tweede, derde en vierde set respectievelijk met o10, 1315 en 1115 voor SV V ver loren, nadat men in de derde set nog met 139 voorstond en in de vierde set met 95 en 118 op weg naar de zege leek. B(j de dames hadden Celebes en RVC geen moeite om zich aan de top te nandhaven. Celebes was te sterk vooï Concordia: 12—15, 13—15. 11—15, (0—3) en RVC overtrof Veenendaal met 159, 14—16, 15—11, 15—10 (3—1). Ook bij de dames toonde SOS zich het sterkste Utrechtse team. SVV ver loor na een zeer grillige score met 109, 14—16, lo—li. en 1010 (31). ZVC/K V veroverde ztjn eerst» winstpunten, nadai 01e ue vonge week door met opkomen tegen Veenendaal verloren waren, gegaan, door St.-Paul met 32 te verslaan: lö12, 1517, 10—15, 15—9, 15—13. HOOFDKLASSE WEST Heren RVC 9 16 Libanon 8 DES 9 14 bporicentrum y 6 Reva 5 12 AMVJ 7 4 Concordia 9 10 HVS 9 4 OVC 9 10 US 7 2 SOS 7 SV SVV 8 2 Dames SVY 7 Celebes 7 14 Die Raeckse 8 6 y RVC 8 14 St.-Paul 9 6 Boemerang 6 10 ZVC/K&V 8 4 SOS 7 10 AMVJ 6 3 Concordia 9 8 Veenendaal 7 DE RVYTER kampioen driebanden slaagde er zaterdagavond laat in zijn partij tegen Sweering met een gemid delde van 1.395 te winnen. Zonder eni ge inzinking stootte hij de 60 carambo les in slechts 43 beurten bijeen, of schoon zjjn hoogste serie de vijf niét overschreed. Het mocht onder de ge geven omstandigheden nog verbazen klasse. „Verschrikkelijke" sport Teegelaar verspeelde zijn laatste kans op de titel in een partij, waarvan Jan Sweering op een zeker moment be weerde, dat zij slecht voor de gezond heid moest zijn. De overwinnaar, Lorist, erkende na afloop nog nooit zoveel pech bij een tegenstander te hebben meegemaakt. Na 22 beurten stond er namelijk nog slechts één carambole op net scorebord onder Teegelaars naam, omdat hij uitsluitend geheel of bijna on mogelijke aanvangsstoten had gekre gen. Van die laatste gingen er tenmin ste vijftien op minder dan een nageldik te mis. Omdat Lorist, die echt niet met opzet deze slechte ballen had afgege ven, ook tergend langzaam vorderde, bleef de achterstand tot ongeveer tien caramboles beperkt. Zelfs scheen de Rotterdammer bij de stand 58-53 de benodigde zeven ca ramboles in één beurt te zullen ma ken, maar op zes brak zijn serie af. Nadat Lorist in deze langste partp (103 beurten) het eerst over de streep was gegaan en het publiek al juichte, omdat het dacht, dat Teegelaars na- stoot zou lukken, en de winst alsnog eerlijk verdeeld zou worden, verhin derde de plotseling opduikende rode bal met een klein, maar funest tikje op de laatste centimeter de geljjkma- ;er. Teegelaar wiens gezicht inmid dels de kleur van de witte ballen had gekregen, ontlaadde zich na a doop met de opmerking, dat biljarten de verschrikkelijkste sport is, die ooit is uitgevonden. De eindstand was 1. H. de Ruyter 2. Popeyus 3. Lorist i. Teegelaar. 5. Broekhuizen 6. Van Oosterhout 7. Sweering 8. Heinsman pt. car. brt. h.s. a. gm. 12 401 511 7 0.784 10 405 522 8 0.775 10 395 588 9 0.671 7 388 525 7 0.739 7 392 567 8 0.691 5 405 578 8 0.700 5 349 548 7 0.636 0 328 593 8 0.553 Algemeen Heinsman toernooigemiddelde degradeert naar 0.695. de hoofd- AMSTERDAM, 30 nov. Bij het eindsignaal van de eerste interland in dit seizoen van het Nederlands basket- ballteam, de wedstrijd tegen Luxem burg in de Amsterdamse Apollohal gaf het score-bord een 85-61 score in het voordeel van Nederland aan. Dus een duidelijke zege, maar toch geenszins een resultaat om een uitroepteken ach ter te plaatsen. Tegen dit bonkige, zeer conservatieve, vaak primitief spe lende Luxemburg lag een totaal van honderd punten binnen het bereik. Het systeemloze spel van de Luxemburgers bracht de Nederlanders vooral in de eerste helft vaak nog in moeilijkheden. Bij de rust bedroeg de voorsprong dan ook slechts dertien punten: 37-24. In de tweede helft toen Nederland van een man-to-man-verdediging had over geschakeld op een twee-één-twee zone, kwam er veel meer tempo in het Ne derlandse spel en werden de combina ties veel nauwkeuriger uitgevoerd, vooral de combinaties tussen Sibeyn- Boot-Driehuis i Sleeswpk hielden toen voortdurend een gevaar in. De laatste tien minuten werd de score dan ook van 53-41 tot 85-61 opgevoerd, een pe riode waarin de twee meter lange Maarten Sleeswijk voor tien puntèn zorgde. Nederland startte nogal onzeker. Dat was begrijpelijk, want het spel van Luxemburg was zeer verwarrend, zo, dat het voor de Nederlanders moeilijk was om een effectief tegenwapen te vinden. Slechts Kaatee en Driehuis von den regelmatig hun weg door de bon kige Luxemburgse defensie. Na vijf minuten had Nederland de 0-4 voor sprong, waar Luxemburg mee startte, tot een 8-6 voorsprong omgebouwd. Na acht minuten, toen de Luxemburgse coach zijn gehele team had gewisseld, was het 18-10 wat vooral aan Driehuis, Boot en Perrier te danken was. Neder land had bij de rust een 37-24 voor sprong. Topscorers voor Nederland in de eerste helft waren Driehuis met 9 en Boot met 8 punten. Bfj Luxemburg haalde niet een speler 5 punten. Gerard was met 4 het Iioogste. In de twe de helft kreeg het Neder landse spel veel meer vaart en in de combinatie gingen de Nederlanders, vooral Boot, Slbeyn en Driehuis elkaar steeds beter vinden. De voorsprong zwol dan ook snel aan. In een minuut scoorde de bijna twee meter lange Ne derlandse aanvaller Sleeswijk tien pun ten. Hij werd ongrijpbaar voor de Luxemburgers. Steeds grepen zij'n ar men net hoger. Met nog drie minuten te spelen bedroeg de Nederlandse voor sprong 72-55 en vooral door Lucas de Jonge werd het verschil tenslotte op 85-61 bepaald. Nederland had duidelijk gezegevierd maar het was toch geen overwinning die voldoening schonk. Daarvoor was de tegenstand te gering geweest. Topscorer bij Nederland was Driehuis met 9-11. Op hem volgde Boot 8-10. D» Jonge 4-8 en Sleeswijk met 0-10. Voor Luxemburg had Pletschette met 3-8 het beste schot. Wolter scoorde 10 punten: 3-7. (Van onze basketballmedewerker) AMSTERDAM, 30 nov. Blue Star» heeft zaterdagavond in de landelijke hoofdklasse basketball Wolves van de eerste plaats in afdeling A gestoten. In een harde, vaak aantrekkelijke, maar toch zelden hoogstaande wedstrijd, die voornamelijk aantrekkelijk was door het hoge tempo en het score-verloop, versloegen de landskampioenen Wol ves met drie punten verschil: 7269, na met de rust met 3533 te hebben voorgestaan. Herly, dat vooral in Cees Burgert een kracht van betekenis had. overtrof Ar gus met 61—56, rust 32—24. Een triomf die via 8—7, 16—15, 24—21, 32—24, 44— 28, 46—39, 5645 werd bereikt. Top scorers bij de Amsterdammers waren Visser 12—4, Gerritsen 8—2 en Cees Burgertf 210. Voor Argus hadden Tie- demann. Pauw en De Leeuw met resp. 8—12. 10—5 en 4—7 het beste schot. Bij Landlust stond een zeer geprikkelde Sterker in het veld. Geprikkeld omdat hij voor het Nederlandse team wegens het niet verschijnen op de training was gepasseerd. Thor is van deze veront waardiging de dupe geworden. Sterker scoorde namelijk 39 punten (2019). Ook Heppener was bij Landlust produc tief. Hij scoorde dertien punten: 76. Bij de rust had Landlust nog maar een 34—32 voorsprong. Het liep in de twee de helft via 5337, 60—46, 6652 tot 7357 op. Van der Ven (167) en Wit te (0—10) beperkten de nederlaag voor Thor zo veel mogelijk. AGON-Antilopen was een evenwichtig duel, waarin de Amsterdammers ten slotte maar een punt voor bleven: 49t» 'rust "9 *P» To":corer bij AGON Van Ormondt (100) en Kroon (57). Bij Antilopen Sunter (0—11) en Kales (010). Een uitstekende presta tie van Monark. De Amsterdammers versloegen de Amerikaanse vliegers van het Sabres-team. Via 85, 1311, 21—18, 31—29 (rust) 42—35, 48—39, 5244 bereikten zij een 6452 overwin ning, vvaarin vooral Franke (78), Beukenboom (64), Van Praag (76) en De Smit (5—9) een groot aandeel hadden. Williams (10—3). Duncan (6—12) en Smith (9—6) waren de pro- duktiefste Amerikanen. Voor de landelijke hoofdklasse dames werd nog gespeeld: VAC-White Stars (5457), Te Werve-ROVS (28—22) en Landlust-DTV 52—38) (rust 25—18).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9