Kardinaal Godfrey over toenemende misdadigheid Beroep op regering krachtiger maatregelen te nemen ROTTERDAMSCHE BANK Visserijgolf cr UeVissers van de Zwarte Kti m A 'SBi PAUL VLAANDEREN „De dobbel 1 f9.95 NAAIMACHINES a ERIC DE NOORMAN gander Opzienbarend herderlijk schrijven Proces tegen de vrije radio omroep Vierde directeur- generaal op OKW Van Manen legt functie neer Grachtenbagger naar Nieuwe Meer Belgisch stafchef biedt ontslag aan M I N WARM GESCHENK! 21 SEPTEMBER 1959 29 september 1959, BUDEL 28 oktober 1959, VLEUTEN- DE MEERN 3 november 1959, IJSSELSTEIN 11 november 1959, KAATSHEUVEL 3 DECEMBER 1959, MAASTRICHT (WIJK) Essó WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 tAGINA 3 GEEF HEM EEN SJAAL HANDSCHOENEN ANEGANG 17 Ex-adjunct directeur eist salaris en onkostenvergoeding Mr. Ruys president Amsterdams gerechtshof Mr. H. J. Schölvinck genoemd Dit pantoffeltje kan er nog net bij - in leuke 'leuren fluweel "ood - blauw - geel Jan Feyen j KRUISWEG 50 - HAARLEM f Film over „Fall Out" Waar U ook woont of werkt, de Rotterdamsche Bank is altijd binnen Uw bereik. Olympische Spelen te Rome Binnenkort aanwijzing van nieuwe chef de mission Bensdorp weer 10% dividend verwacht Te zijner tijd beursnotering MET DOLKMES GESTOKEN Ambonnees tot een jaar veroordeeld „Amsterdamse academie voor dansopleiding Mr. dr. R. Geuljans IDEEËNBUS HOOGOVENS Record beloning voor idee Badminton Leider Nijmegen veel sterker dan Duinwijck Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 1H61 PO STPAPIER Haarlemse beurs in Krelagehuis Grote verscheidenheid van fraaie bolbloemen petroleum DE HAARDOLIE zuinig - geen roet - meer warmte „KENNEMERLAND" RIJKSSTRAATWEG 174, TEL 02500 - 61324 HAARLEM - M. Tji m'. •- ..X 21Svein Langtand ontvangt de aanstormende vijanden met een verheugd gebrul, en in minder dan geen tijd ontstaat er een felle strijd, waarbij ook de bevrijde Noren, hoewel ze ongewapend zijn, zich niet onbetuigd laten. Zijn duizeligheid ten spijt, krabbelt de Noorman moeizaam op, om zijn makker te hulp te komen. Maar voor hij half overeind is, ziet hij Svein, Bolan en de anderen, die inzien, dat ze tegen de vervaarlijke speren van hun vijanden niet opgewassen zijn, de benen nemen. Het laatste wat Eric hoort, is de schorre stem van Svein, die luid zijn naam roept. Terwijl het geluid van de vechtenden zich langzaam verwijdert, klinkt opeens van vlakbij een schel gekef. Bliksemsnel draait de Noorman zich om en kijkt recht in de feil» schele ogen van een grote wolf, die geluidloos en snel op hem toekomt. 99 fsv.p •v LONDEN, 1 dec. De advent is in Engeland begonnen met een opzien barend herderlijk schrijven van de aarts bisschop van Westminster, kardinaal Godfrey, waarin een beroep wordt ge daan op de regering om krachtiger maatregelen te nemen tegen de toe nemende misdadigheid, ook onder de Jeugd, aldus meldt het KNP. „Medelij den is een christelijke deugd, maar wij moeten niet alleen met de misdadiger medelijden hebben, doch ook met de ge meenschap", aldus de kardinaal in de passage, waarin hij strenge straffen eist. „Doeltreffende bestraffing doet het schuldige hart vrezen. Wanneer de ver oordeling mild is, zijn de mensen er niet bang voor- Clementie met aanspo ringen van de rechtbank heeft geen uit werking op godloze misdadigers en on gelovige, bandeloze jonge mensen". K dinaal Godfrey heeft ook een ernstig beroep gedaan op de regering om maatregelen te nemen tot uitroeiing van de oorzaken der misdadigheid. Hij vermeldt hierbij bijzonder de corruptie onder de Jeugd en het verval in de mo rele normen. Een goede regering ver staat hier haar taak, aldus de kardinaal. Zij moet het niet aan de particuliere organisaties overlaten om op hervorming aan te dringen. De verantwoordelijkheid rust in de eerste plaats op de schouders van hen, die door het volk in het gezag geplaatst zijn. Het is hun taak om een doeltref- Advertenne k' ^hair in biauw-groen rood-groen en diverse moderne kleuren 8.90 11.90 Fiortieve sjaals in leuke streepdessins 4.95 8.50 9.75 Mappa 10.90 15.90 Pabblegrain 15.75 17.75 Crochet 14.90 19.75 c,iède 14.90 19.75 AMSTERDAM, 1 dec. De heer M. Lewin, die op 13 november jl. op staande voet ontslagen werd als ad junct-directeur van de N.V. .Vrije Ra dio Omroep Nederland", l.o., heeft bij de kantonrechter te Amsterdam een vordering tegen de directie van de V.R.O.N. ingediend tot uitbetaling van zijn salaris over de maand november. Tegen zijn ontslag heeft hö destijds onmiddellijk schriftelijk geprotesteerd omdat daarvoor z.i. geen wettige gron den aanwezig waren. In zijn protest brief sommeerde hij de directie van de V.R.O.N. het hem toekomende sala ris per 30 november uit te betalen. Nu dit niet is geschied wil hi) langs gerechtelijke weg trachten alsnog het salaris uitbetaald te krijgen. Bij de be handeling van deze zaak zal tevens worden beslist, zo deelde de heer Le win mede, of het gegeven ontslag al dan niet rechtmatig is geweest. Onafhankelijk van de zaak bi) de kantonrechter zal de ex-adjunct-direc teur binnenkort bij de rechtbank te Amsterdam een civiele vordering in dienen tegen de V.R.O.N. op grond van het niet honoreren van door de di rectie en aandeelhouders van de V.R.O.N. tegenover hem gedane toe zeggingen. Alsmede wegens terug te vorderen bedragen die door hem als kosten ten behoeve van de V.R.O.N. zijn gemaakt: mede gezien het feit, dat zowel het idee voor als de naam geving van de V.R.O.N. van hem af komstig zijn. Het in deze procedure te vorderen bedrag zal op tenminste 15.000 gulden worden gesteld. Als raadsman voor de ex-adjunct-directeur treedt op mr. H. F. Heierman. Een der twee directeuren van de V.R.O.N., de heer L. M. Ph. Sloot- mans deelde mede, dat de heer Le win schriftelijk in november Jl. heeft bevestigd op proef te zijn aangesteld voor de tijd van drie maanden. Gedu rende deze proeftijd kan men iemand ontslaan. De heer Lewin, die drie da gen in functie is geweest, is, aldus de heer Slootmans, met goedkeuring van alle aandeelhouders ontslagen. Het commentaar van de heer Lewin op bovenstaande mededeling was dat tussen de V.R.O.N. en hem niets over een proeftijd was overeengekomen. AMSTERDAM, 1 dec. - In een bui tengewone zitting van het gerechtshof is vanochtend als nresident van het Hof geïnstalleerd mr. A. C. N. P. Ruys, tot dusver i j-president. Zater dag jl. heeft mr. F. L. Nepperus we gens het bereiken van de 70-jarige leef tijd zjjn functie van president neerge legd. f.r> dezelfde buitengewone zitting, die door vice-presidenten, raadsheren, ve le leden van het Openbaar Ministerie en van de bade werd bijgewoond, is vanochtend tevens een nieuwe vice- president geïnstalleerd, di etot dusver raadsheer was: mr. J. H. P. E. Mijns- sen. fend geneesmiddel te vinden tegen de wanorde. Wat tot dusver gedaan is blijkt verre van voldoende. „De psychologische benadering van dit ernstige probleem heeft de golf van wetteloosheid niet kun nen tegenhouden. De clementiemethoden van de laatste tijd hebben over het al gemeen niet geholpen. Het kwaad is niet tot staan gebracht Integendeel, de misdaad neemt snel toe." aldus de her derlijke brief. Wat moet er gedaan worden? In de eerste plaats ligt het antwoord in het gezin, zo meent kardinaal Godfrey. De ouders moeten in hun verhouding tol de kinderen liefdevol zijn, maar ook streng. Zij moeten niet aarzelen te straf fen, wanneer dat nodig is. Evenmin moe ten zij te snel partij kiezen voor hun kinderen, wanneer ze komen klagen over de tucht In de school. £}vdci liefde is dikwin» Wind. «ardinaal Godfrey wijst er ln dit verband op. dat het ge zag der ouders van God komt. In de bijbel is overvloedig materiaal te vin den over de wijze van straffen van een onwillig kind. Hij citeert het boek der spreuken, 23ste hoofdstuk, 24ste vers. Maar evenals de ouders ontleent ook de staat zijn gezag aan God. Dit geldt ook ten aanzien van degenen, die de wet overtreden. Sentimenteel gere deneer en het geroep van theoretici mogen het gezag niet afhouden van een redelijke straftoediening. Wij twij felen er zeer aan of langere strafduur of zwaardere boeten de orde in de samenleving zullen herstellen. (Bij deze laatste zin tekent de Lon- dense correspondent van het KNP aan dat sommigen deze uitspraak inter preteren in die zin, dat de kardinaal te kennen wil geven, dat hij voorstan der is van lichamelijke tuchtiging bij bepaalde misdrijven. In politieke krin gen is hier over een verhit debat gaande.) Over de oorzaken van de misdrijven zeg' kardinaal Godfrey: „Wanneer de mensen overvoerd wor den met schilderingen van moord- en schietpartijen, met toneelstukken over huwelijksontrouw, onwettige kinderen, oneerbaarheid en dergelijke, dan begin nen ze te denken, vooral de jongeren, dat zoiets volkomen normaal is. Wij be hoeven niet te spreken over onzedelijke prenten en literatuur, die de ziel vergif tigen. Van die dingen zijn er ai te veel. Zij zijr de voedingsbudem voor de mis dadige ziel. Wij moeten nie alleen over de bestraffing praten, wij moeten het probleem in zijn wortels aanpakken." aldus de kardinaal. „De krachtige wet gever moet zijn schuchterheid opzij zet ten er die verderfelijke invloeden uit roeien. Natuurlijk zal er dan veel kabaal worden gemaakt over de z.g. schending van de persoonlijke vrijheid, maar dat is alleen maar het lege geschreeuw van hen, die meer van losbandigheid houden dan van vrijheid, welke haar naam ver dient." (De Londense correspondent van het K.N.P. wijst er in dit verband op, dat het aantal rechtszaken in de jaren 1954 tot 1958 die gevallen van niet uitgelokte bedreiging behandelden, met het drie voudige is toegenomen vergeleken met 1938. Vergeleken met 1948. toen de licha melijke tuchtiging werd afgeschaft, is dit aantal verdubbeld.) (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 1 dec. In een nota van wijzigingen op zijn begroting heeft minister Cals aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hjj naast de direc teuren-generaal voor het onderwijs, de wetenschappen en de kunst en buiten landse culturele betrekkingen een vier de directeur-generaal wil benoemen, namelijk voor de sector vrijetijdsbe steding, jeugdvorming, lichamelijke opvoeding en sport, volksontwikkeling, radio, televisie en pers De minister deelt mede, dat de in 1955 begonnen reorganisatie van zijn departement hiermee in grote H1nen haar afronding zal krijgen. De benoeming behoeft niet te leiden tot uitbreiding van de personeelsbezet ting op het departement. Het ligt na melijk in de bedoeling de functie van directeur-generaal voor de volksont wikkeling te laten vervullen door een van de raadsadviseurs van het mi nisterie. In ditverband wordt in Den Haag de naam genoemd van mr. H. J. Schölvinck. Advertentie minium oor LUXE schoenen--' UlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllïï AMSTERDAM, 30 nov. Triofilm te Amsterdam heeft opdracht gekregen van de Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking te Den Haag, tot het vervaardigen van een film over de ra- dio-aktieve neerslag, die na een kern wapen-explosie tot op grote afstand van het exploisiepunt uit de hoge luchtla gen op de aarde terugvalt en daarbij lucht, water, bodem en verder alle voorwerpen levensgevaarlijk kan be smetten Deze radio-aktieve neerslag en de gevaren hieraan verbonden worden samengevat onder de benaming „Fall out". Advertentie DEN HAAG, 1 dec. De chef de mission voor de Nederlandsdeelneming aan de Olympische Spelen te Rome, lt.- kol. R. O. van Manen, heeft het bestuur van het N.O.C. doen weten uit zijn func tie te willen terugtreden. Het N.O.C.- bestuur heeft de heer Van Manen van zijn aanwijzing ontheven onder erkente lijkheid en dankbetuiging voor de door hem reeds verrichte werkzaamheden. De heer Van Manen heeft gemeend zich niet verder beschikbaar te kunnen stellen, omdat het bestuur van het Ne- derlandsch Olympisch Comité niet de overtuiging bezit, da) hij zijn taak als chef de mission zal volvoeren zoals dit bestuur de juiste werkzaamheden, aan die functie verbonden, ziet Het bestuur van het N.Ó.C. verwacht binnenkort mededeling te kunnen doen van de aanwijzing van een nieuwe chef de mission voor Rome. AMSTERDAM, 1 dec, De diepste kuil van Amsterdam zal een nuttige be stemming krijgen als bergplaats voor het bezinksel uit grachten en havens. Die kuil bevindt zich in de Nieuwe Meer en wel ter hoogte van het voormalige Jaag pad, waar men, ten behoeve van de wo ningbouw, jaren lang miljoenen kubieke meters zand heeft weggezogen. Daardoor is een diepte ontstaan van veertig me ter, die niet bijzonder geliefd is bij pol derbesturen en zeilers. De polderbestu ren vrezen de „kwel" en de zeilers de merkwaardige golfslag. In de loop der jaren zal, zo kan de gemeente nu met de hand op het hart verklaren, het bezwaar steeds minder worden. Stadsreiniging heeft namelijk, na enige proeven besloten, voortaan de bagger uit haven en grachten af te la den boven de kuil. Geleidelijk aan zal de kuil dus minder diep worden. Op die wijze is ook het baggereiland Zeeburg ontstaan. Overigens heeft men uitgerekend dat men om de kuil te dempen met de bag ger die onze zindelijke havens en grach ten opleveren precies twee eeuwen no- dif zal hebben. Maar het zal waarschijn lijk vlugger gaan. Want ook niet ge meentelijke baggeraars mogen hun over schotten op de Nieuwe Meer lossen. Voor de zeilers zal er geen nood zijn. De uitgewerkte bagger zakt onmiddel lijk omlaag. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders van Bensdorp werd van aandeelhouderszijde voorgesteld in de nieuwe N.V. aandelen van 100 met stemrecht te creëren, in plaats van de voorgestelde onderaandelen. Nadat dit voorstel door de vergadering was aan genomen, werden de voorgestelde wijzi gingen der statuten met algemene stem men aanvaard. Desgevi agi zei de voor zitter dat het inderdaad in de bedoeling ligt te zijner tijd notering van de aan delen ter beurze aan te vragen. Wat be treft de gang van zaken over het bijna verstreken boekjaar deelde de directie mede, dat de resultaten van het concern gunstig geweest zijn, zodat de verwach ting gerechtvaardigd is dat eenzelfde dividend zal kunnen worden uitgekeerd (1958- 10%). AMSTERDAM, 1 dec. De recht bank heeft een 20-jarige scheepsbedien de, een ambonnees, woonachtig in hel kamp Almeire te Huizen, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De jongeman had op 26 augustus j.l. in het kamp een me debewoner, die in gevecht met zijn va der was geraakt, met een dolkmes een steek in de rug gegeven. BRUSSEL, 1 dec. (Reuter) Luite nant-generaal Jacques Baron de Dix- mude heeft gisteravond zijn ontslag aan geboden als voorzitter van de commis sie van Belgische stafchefs. Het is nog niet bekend of koning Boudewijn het ontslag heeft aanvaard. Volgens doorgaans welingelichte krin gen zou de stap van de generaal o.a een gevolg zijn van de recente aanval len op de strijdkrachten waaronder de campagnes om het aantal militairen te beperken en de defensie-uitgaven te verminderen. AMSTERDAM, 30 nov. Opgericht is de stichting „Amsterdamse acade mie voor dansopleiding In het be stuur, waarvan voorzitter is de heer G. Brinkgreve, hebben zitting mej. A. M. Luns, de heer B. H. Sajet, Nico Schuyt en mevr. L. van Westenbrugge- de Nie. De directie van deze academie is in handen van Johan Verdoner. Als docenten zullen optreden Johan Verdo ner (klassieke ballettechniek), Jan Wis se (muziek-, cultuur- en balletgeschie denis), Rafael de Lara en Carmen de Lara-Lopez (Spaanse folklore en thea terdans) en Karei J. Zwaneveld (mu ziektheorie). De academie, na de ryks- academie in Den Haag de tweede grote opleiding voor balletdansers en -danse ressen in ons land, zal met haar les sen beginnen in de balletzaal van de Amsterdamse Stadsschouwburg, zodra de gemeenteraad het te verwachten voorstel inzake het verlenen van een subsidie aan de stichting, heeft goed- gekurd. DEN HAAG, 1 dec. Binnenkort Is de benoeming te verwachten van mr. dr. R. M. A. A. Geuljans, burgemeester van Roermond, tot burgemeester van Breda. BEVERWIJK, 2 dec. In de put- ovens van de blokwalserjj worden de zware stalen blokken roodheet gestookt om daarna in deze walserij tot plakken "«gewalst te worden. De oxyde die bij ae behandeling in de put van de blok ken valt, moet periodiek met kraan en gryper verwijderd worden. Om daarbij beschadiging van de vuurvaste stenen putvloer te voorkomen, wordt telken male een laag chroommagnesiet-brok- ]es aangebracht die gelijktijdig en ver mengd met de oxydeschiilen worden uit- gegrepen. Door gestadige waarneming waren twee eerste ovenlieden, de heren C. H. Valk te Beverwijk en J. v. Won deren te Bergen, tot de conclusie geko men. dat zich onder invloed van hitte en chroommagnesiet een soort glazuur- laagje op de vuurvaste steen vormde, dat evenals de chroommagnesietbrok- ken de bodem voldoende tegen de grjj- perbek zou beschermen. Hun idee was: gebruik eenmaal chroommagnesiet en laat dit vervolgens achterwege. De gla- zuurlaag voorkomt beschadiging door de grijper. De proef werd een succes. Met dit idee wordt nu er zijn 26 put- ovens een aanmerkelijke besparing aan chroommagnesiet bereikt terwijl tevens meer produktieve puttijd ter be schikking is. Op enigszins feestelijke wijze werd met behulp van een tweetal kartonnen putovens en een miniatuur grijpertje de beloning van 1900 door adjunct-directeur ir. F. W. E. Spies uit gereikt. Dit was de hoogste beloning die tot nu toe voor een idee bij Hoogovens werd toegekend. De beide eerste oven lieden zijn inmiddels tot ovenbaas be vorderd. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 mej. Swelm en Broe- mevr. Robbe en v. d. ■15; mej. Kemps en mevr. Gaus en Kok HAARLEM, 1 dec. In de badmin- tonhoofdklasse zijn de krachtsverschil len tussen de ploegen afgelopen week eind weer duidelijk tot uiting geko men. Sportiet versloeg met 62 Rijs wijk, het Haagse Vedo klopte in Lim burg met 71 Venlo en Nijmegen had in eigen huis geen consideratie met het Haarlemse Duinwijck, dat slechts het eerste gemengd- en het herendub- bel tot een gunstig einde kon brengen. Reeds na de enkelspelen keken de Haarlemmers tegen een 40 achter stand op en dit impliceerde dat ook mevr. E. Robbe haar single verloor. De Haarlemse nationale kampioene is dit seizoen niet in conditie en we moe ten dan ook vrezen dat zij in de nade rende nationale kampioenschappen, mogelijk door haar tegenstanders van zaterdag de veel belovende jeugdige mej. M. v. Swelm, onttroond zal wor den. De Nijmegenaren hebben nog een tweede troef in mejuffrouw J. Kemps en het lijkt ons waarschijnlijk dat dit duo ook in het dubbelspel een behoor lijke kracht kan ontwikkelen. De resultaten luidden: Enkelspelen: C. Broedelet versl. K. v. d. Burg 15—0, 156; P. Burgers versl. H. Kok 157, 1517. 158; mej. M. v. Swelm versl. mevr. E. Robbe 115, 116; mej J. J. Kemps versl. mevr. M. Gaus liaO. 11—1. Dubbelspelen: delet verl. van Burg 9—15, 12- Burgers versl. 158, 1510; Broedelet en Burgers versl. van v.d. Burg en Kok 1115, 1814, 1015; mej. Swelm en mej. Kemps versl. mevr. Robbe en Duin wijck 3 deelde de punten met Iduna 2 (44), Duinwijck 4 versloeg Vedo 2 in eigen huis met 53 en Duinwijck 5 moest de eer aan ABCD 2 laten, 62. Voor de districtscompetitie luidden de resultaten van de Duinwijck-teams Chandelle-Duinwijck 6 52, Duinwijck 7Slotermeer 2 43 en Duinwijck 8 Velsen 3 25. De uitslagen luidden: HoofdklasseSportief-Rijswijk 62, VenloVedo 17, NijmegenDuin wijck 62. Eerste klasse, afd. 1. Breda—Nijme gen 2 44, MVOArnhem 80. Eerste klasse, afd. 2. Smash—Breda 2 8—0, Duinwijck 3—Iduna 2 44, Excelsior- Hilversum 44. Tweede klasse, afd. 1. Madjoe-ABCD 44, Mixed—Excelsior 2 35. Tweede klasse, afd. 2. Velsen—Iduna 3 8—0, Vedo 2—Duinwijk 4 3—5, EGBC Mixed 2 80. Tweede klasse, afd. 3. Rijswijk-Flash 7—1, ABCD 2—Duin wijck 5 62. IJMUIDEN, 1 dec. Slechts één log ger en een kotter zorgden dinsdag voor de schamele aanvoer van 40 kisten schol en 1500 kilo tong. Er was dus geen aan voer van rondvis. Woensdag verwachtte men drie trei- lers aan de markt, dit zijn de IJm.32 Elie Cheneviere met 600 kisten diver sen en 35 stuks kabeljauw, de Sch.27 en Kw.123 Robert William komen belde met 1000 kisten haring uit Dunmore (Ierland) aangekocht. Het was „briesig" weer om de Noord met windkracht 6, zodat ook nu de vis serij werd bemoeilijkt voor de treiier- vloot. De gemiddelde dagvangsten be droegen 120-200 manden schelvis, wij ting en makreel, waarbij de vis erg klein van stuk was. De Haarlem deed een trek van 60 manden schelvis en wij ting, de Jacoba Geziena een trek van 20 manden schelvis, terwijl de Medan in een trek 60 manden hoops boven wa ter haaide. In het Kanaal ving men gisteren plot seling weer veel haring, met als resul taat dagvangsten van 90—300 kantjes. De Michiel Jan deed een trek van 40 kantjes, de Golfstroom gaf een dag vangst door van 120 kantjes. De loggers en kotters vingen bij de Pittboei 200300 kilo tong en 510 manden schol per etmaal. Omdat er geen rondvis werd aange voerd, was de belangstelling van de handel voor platvis enorm toegenomen, zodat de prijzen zeer goed waren. Grote tong 4,004.50; grote middel tong 3,10; kleine middel tong 2,70—2,80; tong I 2,70; slips 1,90. Grote middel-zetschol en schol I 42 46; schol II 50—55; schol III 35—44. Advertentie Zeer exclusieve collectie HAARLEM, 1 dec. Het begint aardig uit te zien dat we een gemakke lijk bollenbroeiseizoen tegemoet gaan- Tenminste, dat was onze eerste gf dachte toen wij maandag de keuring^ zaal van het Haarlemse Krelagehui' betraden en wij op de tafels hyacin ten, tulpen, narcissen en irissen za' gen staan. Bij nader beschouwen kW#* men wij (voorlopig) wel van die me' ning terug, want met de geëxposeerd* bollen was heel wat hokus-pokus uitge haald. Van het Proefstation voor de Bloem bollenteelt te Lisse stonden een aantal potten met de rose hyacint Ane Ma; rie en de blauwe Vanguard in een bij kans niet te verbeteren kwaliteit. Bei de soorten hadden wederom een tech nisch ingrijpende temperatuurbehan- deling ondergaan. De lichtgele triumph Winter Queen was de eersteling van het komende tul penseizoen. Het waren zogenaamde dub bel gekoelde bollen, dat wil zeggen het plantgoed had in 1958 reeds een koel- proces doorgemaakt en dat had men na het rooien in 1959 bij het leverbaar nog eens dunnetjes overgedaan. Het resultaat was best, de bloemen hadden nog wat meer gerekt kunnen zijn, maar laten we niet vergeten dat het pas 30 november was. De roomwitte met oranje narcis Bar ret Browning van G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim een beetje on gelijk maar best op kleur waren eerst heetgestookt en daarna gekoeld. Het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse was met dezelfde variëteit aan het experimenteren ge gaan; ook hier een voor- en een nabe handeling. De kwaliteit was hier zo mogelijk nog beter. J. G. Gerritsen Zn., Voorschoten, brachten de gele trompet Forescate. De bloemen waren niet groot en de planten als geheel nog wat iel. War- naar Co., Sassenheim, toonden reeds beste poetaz Cragford, mooi van lengte, en vier pannen met de room wit en lichtoranje Tropic Star. Tenslotte waren er mooie geremde Hollandse iris Wedgwood. De bollen waren begin september van het vorig jaar gerooid, daarna geremd en deze zomer nabehandeld. De kleur was pri ma. Alles bij elkaar een hele presta tie om eind november reeds zoveel verscheidenheid van bolbloemen te presenteren. Advertentie oliehaarden met het hoogste rendement OLIE COMBINATIE COOP. VER. U. A. H'J IS... DONDERS. MAAR JU BENT FRED JENNINGS..., WAAROM HEBJUJEZ0 OPGEDOFT. FRED 9 fM'JN NAAM IS VlAAtfc Aderen.... paul LAANDE-. REN IS ERE JENNINGS JENNINGS JAWEL.... VERDRAAID, NOU WEET IK WAAR OM ZE FRED 'P. V' NOEMEN. HU IS ACHTER, MENEER VLAAN DEREN, Z'N HANDEN WASSEN. H'J IS NET KLAAR. FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2