Vroeger was vele landen er op een 6 december kind-bisschop in Onmetelijke rijkdommen van de Sahara worden eindelijk benut Rond Hassi Messaoud strekt zich een belangrijk olieveld uit Dertien-jarige als abt van Montserrat Beloning voor ijver en gedrag v h M DE WOESTIJN BEDWONGEN! Pijpleiding Nehroe in gebruik 6 december in Benediklijner koorschool Mannengemeenschap is één dag geheel in de ban van het kind De Gaulle Uppe* P ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 PAGINA 55 55 °st West thuis best was Nehroe s ideaal, 9 hield angstvallig zich dus strikt neutraal, Qar vrede, vriendschap zijn slechts loze woorden. 6' kompas kijkt hij wel naar het Noorden. tunesie ALGE RIJ E\ V' SAHARA e A van A-bom en van Algerije En van de stemvork voor De Gaulle. Zijn nafie zit wel op de eerste rijen, Maar speelt toch liever zelf viool. er „-■MMRNIPmHMNHV wijzen. Tevens hebben zij een secreta ris en een kamerheer uitgezocht om de jonge bisschop op de dag van zijn uit verkiezing bij te staan. De verering van Sint Nicolaas van Myra vond in vroegere eeuwen haar vertakking in talloze pa troonschappen, legenden, naamgevin- gen en volksgebruiken. Onder deze laat ste was zeker een der merkwaardigste dat van de „kind-bisschop", in Enge land „boy-bishop" en in Schotland „bairn-bishop" geheten. Sint Nicolaas was niet alleen de vriend van kleine kinderen, hij was ook de patroon van de zoveel parmantiger schooljongens! Onder de geestelijke spe len, die deze knapen op dë kloosterscho len opvoerden, treffen ons op Sint Nico- laasdag bijzonder de vier die Charles Barthélemy heeft ontleend aan een oud handschrift der abdij Saint Benoit sur Loire (rationel ou manuel des divines offices de G. Durand, Paris, 1854, V). Ze zijn in Latijnse rijmende verzen ge schreven, en werden minstens voor een deel gezongen op Gregoriaanse melo dieën. Het eerste spel handelt over de „schamele jonkvrouwen", het twgede Een deel van de basis „Maison Ver te", de oliehoofdstad van de Sahara Hassi Messaoud. (Van een bijzondere correspondent) HASSI MESSAOUD, dec. De richtingaanwijzer is er een, zoals mei die op alle Franse wegen aantreft. Hij draagt het opschrift „Paris (Porte d'Itali) 2.500 km. 400". Staande in het goudkleurige zand wijs; naar een onzichtbaar punt, ver achter de onmetelijkheid van de woes ''jn. Vlak daarbij liggen de lage barakken van de basis „Maison Verte" ir ue hete wind: wij zijn in Hassi Messaoud, oliehoofdstad van de Sahara, in 'hinder dan twee jaar uit het niets verrezen. De richtingaanwijzer is een stonnme getuige. Hij schittert helderwit in de felle zon en manifesteert 'net een niet van humor ontbloot realisme het vertrouwen en de geestdrift sch ide ..oliemensen" in de woestijn. De basis „Maison Verte" beslaat ver- Wonk e hectaren en omvat werkplaatsen, opslagplaatsen, kantoren, Zv.'"noarakken voor het personeel, de eerste olieput, restaurants, een Smbad, een sportterrein en dan mogen wij vooral niet vergeten het na- i 1J ,gelegen vliegveld, waar 120 vliegtuigen maandelijks landen. Ver weg. waar Woest«n- .Yerheft zic'h hier en daar het silhouet van een boortoren, witte. ?rn.heen miv<3rf menselijke figuurtjes krioelen, het hoofd bedekt mei o^Ta,^16 ogenblikken geleden is onze Dakota, die na het op- vfakte van ïft zuiden hee" gekoerst, over de laag- viakte van het uitgestrekte olieterrein gevlogen. Wij zijn over het ruige en grillige Atlasgebergte gegaan, en over deg heuvels, waar van «d to' tijd geweerschoten knallen. Daarna is de woestijn onder onze vleugel: doorgetrokken, die zo leeg en zo eentonig is in de eindeloze uitgestrekt heid van zijn okerkleurig zand, dat niemand lust had om lang uit het raampje te kijken. „Wij zijn er bijna", zegt plotseling de steward en hij wijst op enkele grijsachtige nevelsporen in het eindeloze blauw van de hemel. worden vervoerd via een pijpleiding, die thans wordt aangelegd. Buitendien heeft de Compagnie Frangaise des Pré- troles zich verbonden met de machti ge Amerikaanse Standard Oil om het moeilijke gebied van de grote Erg Oriental, tussen Messaoud en Edjelé, op de aanwezigheid van olie te onder zoeken. De Franse regering heeft en kele weken geleden d° vereiste vergun- Weldra wij van de grond dichte zwarte rookwolken opstijgen, in het hiidden waarvan zich het felle rood af tekent van een laaiende vlam. Wij zijn boven Hassi Messaoud. In het zand zien wij een dicht netwerk van paden, asfaltwegen en ontelbare pijpleidingen; Wij zien auto's en vrachtwagens rijden, elie dichte stofwolken opwerpen. De "randen en de rook, die ook aan de Woestijn een onheilspellend aanzien ge- Ven. zijn eenvoudig het gevolg van de verbranding van de gassen, die de olie bevat. Deze gassen, die voor het ogen blik nog niet te gebruiken zijn, gaan Ier plaatse op in lange uitschietende Vlammen, die aan de nachtelijke Saha ra een internaal aspect verlenen. Korte tijd later landt het vliegtuig op de lange baan van een splinternieuw Vliegveld, waarvan de controletoren in levendige kleuren is geschilderd en dat 's uitgerust met de modernste appara tuur, zodat ook zware viermotorige toestellen. zoals de „Breguet-Deux Ponts" van de Air France er kunnen 'Snden om uit Algiers mensen, mate riaal en voorraden aan te voeren. In een van de barakken van de olie- ?tad treffen we een jong ingenieur aan, H. Desforges, lie in zijn hand een fles- Jo houdt, dat en ele kubieke centime tors ruwe olie bevat. De temperatuur tfHlIlllliilllliillliillllllllllllllllllltlllllllllltlllllllllllliiiiiiiin milium min mui! ii mui ii ii ii ii ui ii ii mi hi illinium milium M-VS /«w Él I Si öiZER TE PHILIPPEVILLE BONE BOUGi ALGIERS TUNIS CONSTANTINE J BISKRA LAGHOUAT GABfcS HASSI-R'MEL TOUGGOURT ZOUARA GHARDAIA# HASSI-MESSAOUD TRIPOLI FORT-LALLEMAND EL GOLEA FORT-SAINT^L->' Khadames I EDJEtEH 0-100 KM-200 km I 1 Zondag a.s. zal premier Debré, ver gezeld van verschillende leden van de Franse regering, plechtig de 660 km lange oliepijpleiding in gebruik stellen, die de te Hassi Messaoud ge wonnen olie zal brengen naar, de ha ven van Bougie aan de Algerijnse kust. Deze officiële plechtigheid betekent het begin van de exploitatie van de onmetelijke rijkdommen van de Sa hara, tot voor kort nog een onverbid delijke woestijn, waar de dorst en de dood regeerden, thans een gigan tisch reservoir van energie. Bijgaand artikel is het eerste van een reeks van drie, waarin een bijzondere cor respondent een beschrijving geeft van de reusachtige inspanningen, die de Fransen zich in de Sahara hebben ge troost om dit project te kunnen ver wezenlijken. in de barak is alleszins dragelijk: dat danken wij aan de air-conditioning. Maar buiten blijft de zon onvermoeid de aarde teisteren: het zand en de ste nen steunen onder zijn geweld. Drinken en nog eens drinken ..Tweeënveertig graden in de scha duw zegt de jonge ingenieur met een glimlach. „Midden in de zomer is het nog warmer!" Wü vernemen dan, dat deze verschrikkelijke woestijiiliitte toch w dragen is, omdat zij droog is en omdat de hten betrekkelijk koel zun- Maar om niet uit te drogen moe- ten de mensen, die hier leven, enorm veel drinken: de arbeiders, die bij de boorputten werken, drinken soms wel twintig er per dag! „Twee jaar geleden, in 1957, waren hier nog maar twee boortorens en zes tig man persone om de boringen te verrichten. Thans herbergt de basis „Maison Verte" meer dan 4.000 men sen, er is een wegennet aangelegd van meer dan 300 km lengte en bovendien is het olieveld van Hassi Messaoud be dekt met dertig produktieve boorput ten en een twintigtal ander, die nog niet voltooid zijn. Aanvankelijk werd er per dag 1800 kubieke meter olie via de „baby-pijpleiding" van Touggourt en per trein naar de kust vervoerd. Thans stroomt de olie door de „oléoduc", een enorme pijpleiding met een doorsnede van 61 cm naar de Algerijnse haven Bougie. De buisleiding begint bij het pompstation van Haoud el Hamra, en kele kilometers van Messaoud, waar alle leidingen uit het produktiecentrum samenkomen. Pas na een langdurige en moeiza me exploratie is de olie hier ont dekt. Zij spoot voor de eerste keer omhoog in juli 1956 uit de proefput Md 1, geslagen dooi- de technici van de S.N. REPAL (Nationale maat schappij voor het opsporen en exploi teren van olie in Algerije), niet ver van ae oude waterbron van Hassi Messaoud (deze naam betekent in het Arabisch „bron van het geluk"). Omdat deze eerste „spuiter" zich voordeed aan de uiterste grens van de concessie van de S.N. REPAL, plaatste de Compagnie Frangaise de Pètrole, die de aangrenzende concessie bezit, enkele kilometers verder naar het noor den ook een boortoren. En opnieuw spoot de olie op uit de ingewanden van de aarde. Het aangeboorde olie-reservoir, dat zich op een diepte van tussen de 3.200 en 3.500 meter bevindt, bestaat uit een laag van bijna 500 meter .poreuze zandsteen, waarvan alleen het boven ste gedeelte (ongeveer 200 meter dik) doordrenkt is met olie, zoals een suiker klontje, dat in de koffie is gedoopt. De druk, die de olie uitoefent, is 480 kilo gram per vierkante centimeter op de bodem van de boorput. Aan de opper vlakte bedraagt die druk nog 250 kilo gram. Het zag er al onmiddellijk naar uit dat het daar om een buitengewoon rjj- ke laag ging. Zulks te meer, toen bleek, dat de olie van dermate goede en zui vere kwaliteit was, dat zij onmiddellijk en vrijwel zonder enige andere behan deling te ondergaan dan het verwijde ren van het gas, dat zij in opgeloste vorm bevat (200 kubieke meter gas per ton olie), kon worden gebruikt in de dieselmotoren van de werven. Men begon onmiddellijk de omvang van het aldus ontdekte olieveld vast te stellen. Ten noorden, ten zuiden, ten oosten en ten westen van de beide eer ste produktieve boringen werden proef- putten geslagen. Thans, nu de meest noordelijke en zuidelijke putten 45 km van elkaar verwijderd jliggen, is het olieveld nog niet volledig in kaart ge bracht. Reeds nu, als de technici hun ramingen met de uiterste voorzichtig heid inkleden, schatten zij, dat het olie veld van Hassi Messaoud 500 miljoen ton olie bevat. Maar ook het cijfer van een miljard ton wordt geregeld ge noemd. Het gaat dus om een uitzonder lijk beian; r^ke laag, die men voorlo pig kan rangschikken als de op zeven na grootste ter wereld. Het boren gaat door. Zo heeft men enkele weken geleden te Hassi el Gas- si, honderd kilometer ten zuiden van het terrein van Messaoud, een nieuw olieveld ontdekt, waarvan men veron derstelt, dat het minstens even belang rijk is als het veld dat nu ip het noor den reeds 1 exploitatie is. En dat is nog niet eens alles. Want 500 km ten zuid-oosten van Messaoud, in de omgeving van Edjelé, niet ver van de Tunesische en Libische grens, is een andere olielaag ontdekt. Deze laag is ongeveer 7 miljoen ton per jaar waard en die hoeveelheid zal op grond van een akkoord tussen de rege ringen te Parijs en Tunis via Tunesisch grondgebied naar de Golf van Gabès ningen verleend. De technici nemen aan. dat onder de grote zandduinen van de Erg een olielaag zal worden aangetroffen, die even gioot is als die van Messaoud. Als deze verwachtingen niet worden beschaamd, zal de Sahara de evenknie worden van net Arabische schiereiland, wat de rpkdom aan bo demschatten aangaat Terwille van de volledigheid moeten wij tenslotte nog herinneren aan de enorme lagen aardgas van Hassi R'Mel, die op 1.000 miljard kubieke meter worden jescnat. Hassi R'Mel ligt 500 km ten ziuden van Algiers, vlak b(j de oase van unardaia. Het gas zal in huisleidingen worden gebracht naar Algiers en vooral naar het gebied van Bone, waar me" een reusachtig hoogovenbedrjjf bouwt voor het ver werken van het Jzererts van Oucnza. Hierdoor zal AlgerUe ,Kr"°tste pro ducent van ijzer worden ui het gebied van de Middellandse Zee en aldus krjjgt het land de industriële rugge- graat, die het in staat zal stellen em plooi te bieden aan pen arheidspoten- tieel, dat thans nog op zo n tragische wijze onbenut blijft. MAURICE HERR Ernst en waardigheid spreken uit de houding van het jongetje, dat zich geheel in de rol van abt van Monserrat (zie hieronder) heeft ingeleefd, een spel dat vroeger zoals uit bijgaand artikel blijkt veelvuldig gespeeld werd. over de drie jongens in de slachters- kuip, het derde deel over de Jood, bij wie een beeld van de Heilige Maagd werd gestolen dat hem op bevel van Sint Nicolaas werd terug gegeven, het vierde over de bevrijding van Gerro's ontvoerde zoon. St. Nicolaasdag was toen op de scho len allang een feestelijke vrije dag, maar hij werd toen natuurlijk heel anders doorgebracht dan nu! In Frank rijk, Duitsland, Zwitserland] Spanje en andere zuidelijke landen, maar vooral in Engeland en Schotland kozen de leer lingen uit hun midden een „bisschop" met zijn assistenten: a Nicholas and his clerks. De uitverkorenen beschouwden dit, zoals trouwens de be doeling van de „uitvinders" dezer cere monie was, als een beloning voor hun ijver en gedrag. Zij voelden zich be paald geen sufferds, en ook de ogen van hun ouders spraken, wat dit betreft, duidelijke taal. Men handhaafde dit ge bruik lange tijd in alle grote Britse scho len, als die van Winchester, Eton en St. Paul's in Londen, en het schijnt zijn uitwerking niet te hebben gemist. Op de bullen die te Winchester voor uitsteken de prestaties werden uitgereikt, vindt men ook een afbeelding van de mijter en de staf. Hoe ver men bij dit vrome spel durfde te gaan, blijkt uit een verslag van de Middeleeuwse schrijver Auba- nus, dat speciaal Frankrijk betreft. Ook daar werden uit de schooljeugd drie jongens gekozen, van wie er een voor bisschop speelde en de andere twee voor zijn assistenten. Aanstonds ha de keuze werden de drie snuiters in een plechtige stoet en onder gezang naar de kerk geleid, waar de kind bisschop dan in bisschoppelijke kle dij, met mijter en staf de hoofd persoon leek bij de kerkelijke plech tigheden. Hij zong de gebeden, hij in toneerde de responsoria, hij k bewie rookte het altaar, hij hield zelfs een preek tot de aanwezigen, hij leidde een processie door de kerk, en hij zegende de menigte! Na deze plech tigheid ging deze kleine homo ludens, dit bisschopje samen met zijn assis tenten de stad in, en zingend van deur tot deur zamelden zij geld In niet als bijdrage voor het feest, maar als belasting voor zijn onderhoud en voor zijn goede werken! Daags vóór het feest, aldus de Middeleeuwse schrij ver, hadden deze knapen streng ge vast om de gunst van St. Nicolaas te verwerven; de uitwerking hiervan hoopten zij 's anderendaags vooral in hun schoenen op te merken! In Engeland vindt men al sporen van dit gebruik rond 870. En hoewel er zelfs toen al bedenking was gerezen, bleef het toch gehandhaafd tot aan de Her vorming in de zestiende eeuw. Het volk en zelfs sommige vorsten hielden er nu eenmaal van. En de kerkelijke opvoe ders vonden waardeerbare elementen in deze mengeling van vroomheid, leerlin gen-wedijver en oudertrots. De kleine jongens die werden uitver koren droegen verschillende namen. In Engeland en Schotland noemde men hen, zoals wij al zagen, „boy-bishop" en „bairn-bishop'', in de statuten van Winchester en Eton heten zij „episco- pus parvulorum" (kinderbisschop) en „episcopus Nibilensis" of ,,-Nicolatensis". Behalve een bisschoppelijke naam droeg de boy-bishop ook verkleinde pontifica le gewaden, zoals duidelijk blijkt uit de archieven van vóór de Hervorming die in de grote kathedrale worden bewaard. Een inventaris der kathedraal van Lich field uit de vijftiende eeuw vermeldt een koorkap, sandalen, handschoenen, een mijter en een staf voor de St. Ni- colaasbisschop. Dergelijke lijsten be staan er ook nog van de St. Paul's in Londen, van de kathedraal, te York, van het All Souls' College te Oxford (het gebruik bestond ook onder studenten!), van de Lieve Vrouwekerk te Sandwich. Bisschoppelijke eer Het „rijk" van zo'n kind-bisschop duurde gewoonlijk van 6 tot 28 decem ber (de vermenging van het feest met dat van Onnozele Kinderen vergt een aparte bespreking)Tot zijn verplichte ceremoniën behoorde ook een preek, waarop hij van de preekstoel af de ge lovigen onthaalde! Natuurlijk hielp een schoolmeester het bisschopje zijn ser moen behoorlijk van buiten te leren en voor te dragen. In Engelse archieven vindt men nog heel wat van zulke ser moenen. Vermaarde humanisten als on ze eigen kerkzuiverende Erasmus acht ten het niet beneden hun waardigheid of taak zulk een kinderpreek te schrijven. Die van Erasmus draagt de titel „Con- cio schoiastica de puero Jesu", doch hij werd in het Engels vertaald en gedrukt. De „voornaamheid" van de boy-bis hop wordt ook nog geïllustreerd door een bericht over de kathedraal van Sa lisbury: het schijnt dat de boy-bishop aldaar mocht beschikken over al de prebenden die tijdens zijn „bestuur" iiiiiiliimiiiiiiiiiiiilliiiiiiiliiiiiiliiiilllliiillllllillllllllilllliilil iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii openvielen. En als de gemijterde knaap zelf binnen die termijn kwam te sterven werd hij met bisschoppelijke eer begra ven. In Salisbury toont men u nog een grafzerk (van overigens betwistbare authenticiteit) van zo'n boy-bishop, en te Lulworth Castle ziet men er een die afkomstig is uit Bindon Abbey. In een oud Ceremoniale van Salis bury vindt men het hele ritueel van de boy-bishop, althans op 27, 28 en 29 december, vanaf de eerste Vespers van Onnozele-Kinderendag tot aan de twee de, nauwkeurig beschreven. Het geeft een goede indruk van de vieringen op 6 december, en daarom mogen wij de lezer een zeer korte samenvatting niet onthouden. Op het einde van de Ves pers van Johannes de Evangelist hie ven de „boy-bishop and his clerks", omhangen met een koorkap en met een brandende kaars in de hand, een iiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiHiiiiiiiiiiiii antifoon aan uit de Apocalyps (reg nant cum Deo et Agno, et Agnus Dei cum illisen gingen dan proces- siegewijzee van het priesterkoor naar het altaar der allerheiligste Drieëen- heid. De boy-bishop bewierookte dit altaar, en ondertussen zongen al de leerlingen hun hulde aan de door He- rodus vermoorde kinderen. Daarna moest de boy-bishop zonder te schreeuwen, „modesta voce" staat er bij! 't vers en 't gebed zingen. Vervol, gens trok de stoet weer naar het pries terkoor. De leerlingen namen plaats in de koorbanken: de kanunniken moch ten die tot na de processie van de volgende dag niet betreden! Deze gewichtige heren traden eenvoudig op als misdienaars de voornaamste droeg het wierookvat, en de anderen de kandelaars. De boy-bishop ontving dan zijn staf uit de handen van de kruisdrager, die hem toezong: Vorst van deze kerk, herder van deze kud de, gewaardig u heel uw volk te ze genen! Dan wendde hij zich tot de gelovigen in de kerk en zei: „Knielt m de geest van zachtmoedigheid en liefde neer, om de zegen te ontvan gen". In het verder verloop der plechtigheid wendde de boy-bishop 7 zich ook tot de geestelijkheid, zeggend: Ik teken u met het teken des kruise; Hierna volgde het Completorium. Men heeft het gebruik van de kind bisschop hier en daar ook in onze La ge Landen gekend. Maar al was he in wezen hetzelfde, de „uitvoering" en vooral de terminologie! was. menen wij, minder elegant dan in Brit- tannië. Hoe oud het gebruik toen al was en hoe verschillend het reeds toen werd beoordeeld blijkt ook nog uit het feit, dat reeds in 867 een synode (te Constantinopel) er zich tegen had uitgesproken, omdat het geheel een on verantwoorde parodie leek van litur gie en hiërarchie. Maar, zoals wij al zagen, het volk en zelfs sommige vor sten (zoals Filips de Goede) hechtten eraan, en zo liet men het voortbestaan tot aan de Hervorming. Zelfs wie oog heeft voor het schil derachtig en symbolisch karakter er van, kan zich toch zeer goed voorstei len, dat er in een gebruik, zózeer om geven door een emotionele atmosfeer, heel gemakkelijk misbruiken binnen drongen. Op grond hiervan werd het feest van de boy-shop in 1542 op be vel van Hendrik VIII afgeschaft. Het herleefde weer in 1554, onder de rege ring van Maria de Katholieke, maar verdween voorgoed onder het bewind van haar opvolgster Elizabeth, In de statuten van de befaamde „Merchant Tailors' School" is er eenvoudig geen sprake meer van. Op het vasteland van Europa werd het feest afgeschaft door het concilie van Basel in 1431. Na in sommige streken zijn bestaan nog enige tijd te hebben gerekt, is het zo goed als ge heel verdwenen uit de landen van Europa. A. DE VISSER (Van een correspondent in Spanje) De traditie van de „kindbisschop" vordt op het ogenblik in Europa, voor zover wij weten alleen nog in het gro te Benediktijnerklooster op de heilige In de auto van de abt van Montserru maakt de kleine abt een tochtje door d< dorpen, die tegen de berg liggen. berg de Montserrat in het Catalaanse heuvelland in ere gehouden. Op 6 de cember abdiceert daar nog steeds de abt, die voor een dag zijn zetel op het priesterkoor, in de refter en in de kapittelzaal afstaat aan een van de leerlingen van de beroemde koorschool van het klooster. De jongens van de Benediktijner koorschool leven in een afgescheiden deel van het klooster in strenge afzon dering. Nog steeds behoort het tot de hoogste eer voor een Spaanse familie wanneer een van de zonen in deze be sloten koorschool kan worden opgeno men. De Benediktijnen aanvaarden slechts v(jf en dertig leerlingen, die naast hun gewone schoolopleiding wor den ingewijd in de geheimen van het Gregoriaans en de laatste tijd ook van de moderne kerkmuziek. Dit jongens koor behoort tot de beste van de we reld, maar het is niet voor de wereld, het bestaat slechts tot luister van de allerhoogste. Daarom treden de jon gens nooit buiten het klooster op. Dat is tot heden toe in de meer dan vijfhon derd jaar oude historie van de koor- schooi slechts tweemaal gebeurd. Een maal tijdens het heilige jaar, toen zij naar Rome reisden en nogmaals twee jaar later, toen in Barcelona het Eucha ristisch Congres werd gehouden. De wereld moet naar de Montserrat komen om dit koor te beluisteren of een van de vele grammofoonplaten kopen, die de laatste jaren zijn gemaakt. Op zes december vieren de knapen van deze school hun grootste feest van het jaar. Dan wordt Sint Nicolaas ter ere, de beste leerling van het jaar voor een dag tot „Obeslto", tot abt van het klooster gekozen. Op 22 november, de feestdag van Sint Caecilia patrones van alle muzikanten, een officieel Zes december 's morgens in alle vroegte wordt de nieuwbakken bis schop officieel gekleed volgens het of ficiële ritueel. De bisschop in miniatuur draagt alles wat een heuselijke bis schop ook zou dragen, van zijn schoe nen met gespen tot de mijter. Tijdens de hoogmis zetelt de jongeman op de troon van de abt, die zelf de Mis op draagt.. De poorten van het klooster blijven die dag voor de buitenwereld gesloten. Later leest de jonge bisschop een degelijke herderlijke brief voor aan alle monikken en koorknapen, die in de kapittelzaal bijeenkomen. Hij presi deert het feestmaal en gaat in de auto van de abt een rijtoer maken door de omgeving. Op dat moment gaat het Wanneer tenslotte het abtje als beloning een mooie voetbal krijgt, verliest hp plotseling alle decorum en wordt hij weer kind met de kinderen. feest enigzins op een echt Sinterklaas feest Hjken. want de bewoners van de berg laden de auto vol met geschen ken, die later onder alle leerlingen van de school verdeeld zullen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9