Geleding" in raamwet is gunstig Voor openbaar en bijzonder onderwijs v Het energiebeleid van de Europese Gemeenschap Uitstekende betrekkingen Nederland-F rankrijk Nog geen hoger personeel in S.E.R.-bedrijfseommissie a fssers van de Zwarte K!i PAUL VLAANDEREN De dubbel Van de wal in de modder H ERIC DE NOORMAN R.-K. Centraal Bureau: Oefenschip voor visserij-onderwijs PEKING laat gevangenen vrij HM Olie neemt in vele sectoren de plaats van kolen over Vele gemeenschappelijke belangen Rustig heraad over definitieve beslissing is nodig Appèl „verrast" Rotterdamse brandweer MAANDAG 7 DECEMBER 1959 PAGINA 1 Kosten één miljoen Leerlingen vier tot vijf weken aan boord „Lord Provost" van Glasgow op Schiphol Koperen scepter blijft thuis Sleepboot „Zeeland" naar grote tanker IjÊÊm m Minister Couve de Murville verklaart Nieuwe Sociëteit Stap van Bondsrepubliek bij premier Nehroe Braziliaanse order voor Nederlandse fabriek voor „Catena Examens „Met Gees de Lange?" Nieuwe titelkerken in Rome Eeuwfeest Zusterkloos ter in Amstenrade Toneel-ensemble „Oberon" speelt Glaudel Uitreiking Geraert ter Borch-prijs Intimiteit... gezelligheid,.. GOUDA kaarsen! 25 Gespannen volgen de twee mannen de honden, die onder aan voering van Wolf zonder aarzelen in oostelijke richting beginnen te lopen. De oude hond is kennelijk uitgelaten van vreugde, nu hij ziet, dat zyn baas hem volgt. Maar na een half uur begint de Noorman al te twijfelen of hij wel verstandig doet. Steeds verder brengt de hond hem weg van de plaats, waar Svein en de andere gevangenen zich bevinden. En nog steeds schijnt de hond zijn doel niet bereikt te heb ben. Ze komen aan de rand van het bos en de Noorman staat aarze* lend stil, als hij een eindeloze vlakte voor zich ziet. De honden zijn hem een stuk vooruit en Wolf blaft kort en dringend. Erics ogen glijden bedenkelijk langs de verre horizon. Zou zich daar ergens Ax® bevinden? 99 (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 4 dec. Het r.-k. Cen traal Bureau voor Onderwas en Opvoe ding heett in een tweede commentaar op de raamwet voor het voortgezet on derwijs uitgesproken, dat de gedachte, waardoor minister Cals zich heeft la ten leiden bjj de „geleding" van het on derwijs in z(jn wetsontwerp, de instem ming verdient zowel van het openbaar als van het bijzonder onderwijs. De raamwet neemt van het bijzonder on derwijs elke schijn weg als zou het ge normeerd worden door het openbare, terwijl het openbaar onderwijs zelf kan profiteren van de ruimte en de bewe gingsvrijheid, die de wetgever aan het bijzonder onderwijs grondwettelijk moet laten. Aldus een beschouwing in het jongste nummer van het maandblad „Het Schoolbestuur". Het r.-k. Centraal Bureau analyseert ln een doorwrochte uiteenzetting de achtergronden van het vijfde lid van artikel 208 van de Grondwet en komt dan tot de conclusie, dat de systema tiek in het kernstuk van de mammoet wet zeer deugdelijk is. Men vindt ech ter wel, dat minister Cals met zijn toe lichting aangaande het begrip „voort gezet onderwijs" te ver heeft gescho ten. Volgens de memorie van toelich ting zou er in het voortgezet onderwijs een fundamentele eenheid aanwezig zijn. Wanneer die eenheid er inderdaad was, dan zou ze ook aanwijsbaar moe ten zijn; de gemeenschappelijke essen tie zou in een formule ondergebracht moeten worden. Naar de mening van het blad van het Centraal Bureau is er slechts een uitwendige band, namelijk ln zoverre het voortgezet onderwijs het terrein is van de zich na het homogene basisonderwijs differentiërende onder wijsvormen. Het voortgezet onderwijs Is een geheel van differentiaties. Daar mee Is over de eenheid alles gezegd en dit is ook voldoende om de wenselijk heid van regeling in één wet te onder schrijven. Het is in het belang van de leerlingen en van de maatschappij, dat er tussen de vele vormen van voortge zet onderwijs een ordelijke samenhang tot stand komt. Een onoverkomelijk bezwaar acht het r.-k. Centraal Bureau verbonden aan de uitspraak van de minister, dat het aan het bevoegd gezag van gemeente lijke en bijzondere scholen niet geoor loofd zal zijn bij de inrichting van het onderwijs de regelen en voorwaarden Inzake bijvoorbeeld salariëring en klas sesplitsing, ook niet voor eigen reke ning, te overschrijden. Al hetgeen de wetgever voor het onderwijs doet, kan slechts betrekking hebben op de uit wendige voorwaarden van het onder wijs. „Het Schoolbestuur" meent, dat het in strijd is met de taak zelf van de overheid, met het karakter van de deugdelijkheid en met de vrijheid van de schoolbesturen indien de overheid zou beletten de relatieve gunstigheid van de door haar geschapen voorwaar den te boven te gaan. Geen enkele van de bestaande onderwijswetten kent een verbod voor het aanstellen van docen ten voor eigen rekening en in verband daarmee ook niet voor het hanteren van eigen klassesplitsingsnormen. De minister maakt de fout de omvang van het subsidie tot maatstaf te maken voor de deugdelijkheid. Waardering heeft men daarentegen voor het feit, dat de raamwet de scho- VELSEN, 5 dec. De gemeenten Den Haag, Velsen en Katwijk aan Zee hopen in de loop van volgend jaar ge zamenlijk een nieuw vissersvaartuig in de vaart te brengen. Het schip, waar van de bouwkosten ca. één miljoen gulden bedragen, zal gebruikt worden als oefensehip voor de leerlingen van de visserijscholen in Scheveningen, IfJmuiden en Katwijk aan Zee en zal zowel per treil- als per drijfnetvisserij kunnen uitvaren. De exploitatiekosten zijn geraamd op ruim 250.000 gulden per jaar waarvan zeventig procent voor rekening van het rijk zal komen. Gedurende de school tijd zullen de leerlingen vier tot vijf weken aan boord van het schip ver blijven voor praktische oefening. Men hoopt mede hierdoor de achterstand van het visserijonderwijs ten opzichte van het andere technische onderwijs in Nederland op te heffen. SCHIPHOL, 6 dec. Met een vlieg tuig uit Londen kwam vanmiddag aan de 56-jarige Lord Provost („burge meester") van Glasgow, de heer Myer Galpern, die in ons land besprekingen komt voeren over de Hollandweek, wel ke van neger, tot veertien mei in zijn stad wordt gehouden. Een doedelzakspeler, gekleed in de traditionele dracht, de heer George White, van beroep politieagent in Glasgow, bracht zijn burgemeester met de bekende nasale muziek van het platform naar de aankomsthal. In het gezelschap dat met de Lord Provost is meegekomen en dat uit vijftien per sonen bestaat (compleet met oppositie leider) bevindt zich ook de zg. mace- bearer, een functionaris in het gevolg die de scepter van massief koper draagt. Het is echter volgens een oude traditie niet toegestaan dat deze scep ter de stad verlaat. De Hollandweek belooft een volledig succes te worden, aldus de Lord Pro vost. Zeker vijfentwintig Nederlandse instellingen zullen er aan deelnemen. Schilderijen van Nederlandse meesters worden tentoongesteld, tulpen zullen in de stad bloeien, straten (Glasgow telt 1,1 miljoen inwoners) worden ver sierd, kinderen op school zullen onder richt krijgen over Nederland, typisch vaderlandse klederdrachten zullen te zien zijn, een onzer orkesten komt naar Glasgow om te concerteren enz. Men hoopt de relaties zodanig uit te brei den dat men op een later tjjdstip ook een Schotse week in Nederland zal kun nen organiseren. len van het voorbereidend wetenschap pelijk en het algemeen voortgezet on derwijs, vergeleken bij thans, aanmer kelijk meer vrijheid wil geven bij de samenstelling van leerplan en lesroos ter. Dat echter ook de schoolvakan ties door de Kroon geregeld zullen wor den, acht men een onnodige en dus te ver gaande eis. Verder wordt met be slistheid afgewezen het wetsartikel, dat het bestuur verplicht de ouders gelegenheid te geven tot het vormen van een oudercommissie. Men kan over tuigd voorstander zijn van een nauwe samenwerking tussen ouders en school zonder dienaangaande behoefte te heb ben aan een leuze van de wetgever. De bedoelde bepaling valt buiten de com petentie van de wetgever. Indien als nog rekening wordt gehouden met de verschillende punten van de kritiek, kan de raamwet naar de mening van het r.-k. Centraal Bureau geheel in over eenstemming met de Grondwet ge bracht worden. PEKING, 7 dec. (Reuter) Het op perste tribunaal in Peking heeft 792 contra-revolutionairen en andere ge vangenen vrijgelaten „die bewezen dat zij hun leven gebeterd hebben". Het volksdagblad in Peking publiceerde een aantal namen van de vrijgelatenen, o.a. van party- en politiefunctionaris sen van het voormalige regiem van Tsjang Kai Sjek en van een dief en een smokkelaar. Volgens het blad had den degenen die vrijgelaten werden, hun leven gebeterd onder invloed van de politiek van het communistische be wind waarby ideologische opvoeding gecombineerd wordt met het verrich ten van arbeid. Toen de gevangenen op de hoogte werden gesteld van het besluit tot vryiating, uitten zy „hun grote dankbaarheid en beloofden zij in hun nieuwe leven zoveel mogelijk te zullen bydragen voor de opbouw van een nieuw China", aldus het blad. ÏJMUÏDEN, 7 dec. De sleepboot Zeeland van Wüsmuller uit IJmuiden, die enige dagen geleden in de door stormen geteisterde Middellandse Zee, de 7176 ton metende „Libertad" van de banken bjj Kerkennah-eiland haalde, verleent nu assistentie aan de Liberi aanse tanker „Kuwait" van 17612 ton. De Zeeland was onderweg naar het onder Costericaanse vlag varende vrachtschip „Zermatt" van 2127 ton, dat met een lading kunstmest onder weg was van Ravenna naar Valencia, en in de nacht van vrijdag op zaterdag op het Spaanse eiland Ibiza aan de grond liep. Gisteravond kwam ook de grote tanker „Kuwait" in moeilijkhe den te verkeren. De kapitein seinde rond te drijven met ernstige schade aan de ketels. Zondagavond om 11 uur aan vaardde hy de hulp van de Zeeland op Lloyd's-open-form. De Zeeland hoopt de Kuwait vast te maken en naar Pa lermo op Sicilië te slepen, een sleepreis van vier dagen. De 17-jarige Dave Goss uit Romford, die deel heeft genomen aan de Cycle-Cross in het Britse plaatsje Curtis Mill Green, slaagde er niet in het tien kilometer lange parcours dat over modderige wegen liep geheel af te leggen. Niet ver van de finish zakte hij met de fiets tot aan zijn middel weg in de blubber. De wedstrijd-officials hebben hem op het meer «oliede weggedeelte moeten helpen. (Van een redacteur) DEN HAAG, 5 dec. Tussen Ne derland en Frankrijk bestaat een „vriendschappelijke samenwerking", zo verklaarde de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, zaterdagochtend op een persconferentie die gehouden werd in de grote zaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag. In het algemeen zün, volgens de Franse minister, de betrekkingen tussen de beide landen uitstekend. Hij wees op de vele gemeen schappelijke belangen van Nederland en Frankrijk, die beide deel uitmaken van zowel de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie als de Europese Eco nomische Gemeenscnap. Hjj legde er d? nadruk op, dat de NATO nog al- tjjd onontbeerlijk is voor onze defensie. Wel is gedurende de tien jaar dat deze organisatie bestaat het karakter van de bedreiging veranderd. Bij de opzet van onze Westerse defensie moeten wü ons nu aanpassen aan de snelle ont wikkeling in de techniek van de bewa pening. Sprekend over Frankrüks positie in de Euromarkt herinnerde de minister aan de financieel-economische evolu tie die in zyn iand gedurende het DEN HAAG, 5 dec- In de vrydag te houden openbare vergadering van de Sociaal-Economische Raad komt o.m. aan de orde de vaststelling van een ver ordening tot verlenging van de zittings periode yan de bedrijfscommissie voor de zware chemische industrie tot 1 juli 1960. 1 januar. eindigt de eerste zittings periode van deze bedrijfscommissie. Reeds geruime tijd is in discussie of ook de Nederlandse Vereniging van Hoger Personeel en de katholieke Vereniging van Hoger Personeel bevoegd dienen te zijn één of meer leden in die bedrijfs- eomissie te benoemen. 21 november 1958 vernietigde het college van beroep voor het bedryfsleven op formele gronden het besluit van de SER waarbij de twee genormde verenigingen niet als zodanig bevoegd weréen aangewezen. Het droeg de SER op hierover opnieuw een beslising te nemen. 25 september j.i. nam de Sociaal-Eco nomische Raad het besluit d?' de twee genoemde verenigingen bevoegd dienen te zyn tot benoeming van een lid en een plaatsvervanged '.d van de bedrijfscom missie voor de zware chemische indus trie. Daarnaast werd evenwel te kennen gegeven dat over de concretisering van dit besluit van de SER diepgaand over leg moest worden gepleegd tussen de raad en de organisaties van de betrok ken bedrijfstak en die organisaties on derling. Dit overleg is thans nog niet afgeslo ten. De comissie-ondernemingsraden van de SER is evenwel van mening dat een rustig beraad onontbeeriyn is om in deze kwestie, die van groot belang is voor de organisatorische verhoudingen in deze bedrijfstak, tot een oplossing te komen. De commissie ondernemingsraden meent dan ook dat het niet opportuun is op dit tijdstip een definitieve beslissing bij de Sociaal-Economische Raad uit te lokken. Het is dan echter noodzakelijk, ten einde alle juridische mogelijkheden voor een oplossing open te houden, dat de thans lopende zittingsperiode van de be drijfscommissie voor de zware chemi sche industrie enigermate wordt ver lengd. BONN, 7 dec. (AFP) De West- duitse regering heeft haar ambassade in Nieuw Delhi opgedragen, ophelde ring te vragen over recente uitlatingen van premier Nehroe van Indië over de hereniging van Duitsland. Een woord voerder van de bondsregering heeft gezegd, dat de verklaringen van Nehroe „verwonderiyk en moeiiyk te begrypen" zyn. Nehroe heeft in een vraaggesprek gezegd, dat naar zyn me ning niemand, noch de bevolking van West-Duitsland, noch die van Oost- Duitsland, noch de grote mogendheden op het ogenblik herstel van de eenheid van Duitsland wenst. ARNHEM, 4 dec. De Braziliaanse regering heeft by een fabriek van mo biele kranen te Grave een order van een 14 miljoen gulden voor de leve ring van hydraulische en mechani sche hefwerktuigen geplaatst. De kranen zyn bestemd voor vlieg dekschepen van de Braziliaanse mari ne. 11 LEIDEN, 6 dec. De stichting „Ho- rusioad; organisatie" van reünisten van „Catena" en de vroegere verenigingen „Unitas en „Bond" heeft dezer dagen het pand Rapenburg 127 te Leiden aan gekocht. Zy zal dit pand ter beschikking stellen van de studentenvereniging „Ca tena". die daarin haar sociëteit zal ves tigen. Tevens zullen enkele kamers van dit pand dienen voor huisvesting van studenten. Vermoedeiyk zal de socië teit in januari 1960 geopend worden. De in 1952 opgerichte studentengezel- ligheidsvereniging „Catena" heeft al verscheidene jaren naar een geschikt onderkomen voor haar sociëteit ge zocht. De laatste vyi jaai heeft zij een tijdeiyke onderdak gehad in een café aan de Oude Marepoort. By de vereni ging zyn byna tweehonderd studenten aangesloten. NIJMEGEN, 3 dec. kunde deel II: mej. Kand. genees- I. A. van den Broeck (Antwerpen), L. A. K. Bastiaen sen (Breda), H. v.d. Bome (Gemert, Th. J. G. Dekkers (Eindhoven), A. H. A. M. v.d Eerden (Heerlen), J. A. I. Kroon (Utrecht). Th. J, Lankveld (Sil- volde), J. P. J. Mackenbach (Eindho ven), W. J. Muller (Nijmegen), J. L. M. Raupp (Eindhoven), A. G. Romsom (Breda), M. L. I. M. v. Thiel (Ouden bosch) en J. H. F. M. van Velthoven (Den Bosch). TILBURG, 2 dec. (Katholieke Leer gang) Examen gemeente-financiën le gedeelte: G. Braun (Bocholtz), A. Gubbels (Meyel), L. Hendriks (Meers- sen), L. Janssens (Schaesberg), M. Oos- terbos (Maastricht), P. Witsenburg (Venlo). NIJMEGEN, 5 dec. kand. wysbe- geerte: W. J. van der Byi (Nymegen). laatste jaar heeft plaats gehad. Frankryk ziet geen heil in protectio nisme. Het hteft zyn buitenlandse handel reeds grotendeels geliberali seerd. Door deze ontwikkeling wordt het mogelijk dat de douane-tarieven verlaagd worden, en dat de over gangstijd van de E.E.G. wordt ver kort. De minister sprak de hoop uit, dat er geleideiyk aan een oplossing gevon den zal worden voor de betrekkingen tussen de zes van de Euromarkt en de zeven van het kleine vrühandelsge- bied. Hy wees er op, dat de E.E.G. geen exclusieve club is, en dat Frankryk Engeland zeker niet heeft willen buiten sluiten. Als Engeland wil, kan het zo toetreden tot de Euromarkt, merkte de minister lichteiyk Ironisch op. De minister was zyn uiteenzetting begonnen met het uitspreken van zijn dank voor de gastvrijheid die hy in Nederland genoot. Hij uitte zijn leed wezen over het ongeval dat minister Luns vrydagavond is overkomen. (In- plaats van minister Luns, heeft de minister-president Prof. De Quay, in zyn kwaliteit van minister van Bui tenlandse Zaken ad interim, zaterdag ochtend op het ministerie van Bui tenlandse Zaken met de Franse gast geconfereerd). Uit de besprekingen met de Neder landse autoriteiten heeft minister Couve de Murville de conclusie getrokken, dat er geen noemenswaardige verschillen van mening bestaan tussen de beide landen. De staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, heeft minister Couve de Murville zaterdag ochtend namens minister Luns een prent uit het begin van de zeventiende eeuw overhandigd waarop het Binnen hof staat afgebeeld met de toenmalige Eglise Frangaise. De Franse minister is gisteravond na zpn besprekingen in Nederland per vliegtuig te Rome aan gekomen voor overleg met vertegen woordigers der Ttaliaanse regering. ROTTERDAM, 6 dec. De Appèl actie, waarvoor vandaag enige malen over radio Luxemburg een uitzen ding is verzorgd, heeft tot gevolg gehad dat luisteraars de telefoon van de alarmcentrale van de Rotterdam se brandweer urenlang hebben ge blokkeerd omdat zti meenden de cabaretier Cees de Lange aan het toestel te krijgen. Bij herhaling moet nl. via radio Luxemburg een verkeerd of een scherts-telefoonnummer zijn opge geven, dat bezitters van de Appèl krant in bepaalde gevallen konden bellen. Een van deze nummers zou ge weest zijn 99808 ot althans een num mer van vijf cijfers, beginnende met 99. Maar een dergelijk telefoonnum mer bestaat in Rotterdam niet. Wel is de brandweer bij alarm snel te bereiken onder het nummer 99. Een en ander heeft tot gevolg ge had, dat iedereen die het opgegeven nummer draaide met de alarmcen trale van de brandweer verbonden werd. Volgens de Rotterdamse brandweer Is wel honderd keer ge vraagd naar „meneer De Lange", hetgeen op zichzelf misschien een humoristische kant kan hebben, maar verstrekkende gevolgen zou kunnen hebben voor een werkelijke brand melding in het uitgestrekte Rotter damse havengebied. En nog altijd waren er zondag laat in de middag mensen, die 9980; draaiden. Volgens de politie gingen andere vermeende prijswinnaars naar het huis van de organisator, de heer Bergers aan de Heemraadsingel. Daar vernamen zü dat ze de uit zending onjuist hadden geïnterpre teerd. Een van hen, die tot in de gang wist door te dringen, wilde ondanks sommatie van de organisa tor het huis niet verlaten. Daarop verleende de politie assistentie en zo keerde weldra de rust terug. BRUSSEL, 7 dec. De ontwikke ling die West-Europa staat te wach ten op het gebied van de energie is het onderwerp van een rapport van de commissie van de Europese Eco nomische Gemeenschap, de commis sie van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) en de (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 7 dec. Paus Joannes XXIII heeft per apostolische constitu tie drie nieuwe kerken verheven tot ti telkerken voor kardinaal-diakens. Het zyn de San Teodoro aan de voet van de Palatijn, San Carlo di Catinari midden in het middeleeuwse Rome, en San Saba op de kleine Aventyn. In het gebied dezer laatste uitermate fraai gerestaureerde oude kerk ligt het Ne derlands priestercollege. De parochie wordt er bediend door de paters Je zuïeten. San Saba zal de titelkerk wor den van de Jezuïetenkardinaal Bea. AMSTENRADE, 6 dec. Het kloos ter van de zusters Arme Dienstmaag den van Jezus Christus heeft zondag het eeuwfeest gevierd. Een mooie feest stoet van muzikanten van de plaatseiy- ke harmonie, bruidjes en geesteiyken, haalde de zusters af en begeleidde hen naar de parochiekerk. Daar droeg pas toor G. Mulders een plechtige Hoogmis op. Op initiatief van de Amstenraadse kas- teeivrouwe Elvira gravin de Marchant et d'Ansembourg werd het zusterkloos ter gesticht. Precies een eeuw geleden vestigden er zich de Duitse „Arme Dienstmaagden van Jezus Christus". Deze zusters hebben in de voorbije ja ren zegenryk werk verricht op het ge bied van de bejaardenzorg, de zieken verpleging en het onderwys. Het verheugde pastoor Mulders zeer, dat hy een telegram van Z.H. de Paus kon voorlezen, waarin de zusters wer den gefeliciteerd. Tijdens de receptie overhandigde pastoor Mulders namens de parochianen aan moeder Andresa een enveloppe met inhoud. Ook de burge meester mr. F. J. baron van Hövell tot Westerflier schonk een geldbedrag, be doeld als büdrage in de restauratie van de kloosterkapel. De huidige kasteel heer van Amstenrade de heer M. graaf de Marchant et d'Ansembourg droeg de eigendomsrechten van het kloosterge bouw aan de congregatie over. ROTTERDAM, 5 dec. Het onlangs gevormde toneel-ensemble „Oberon", be staande uit een combinatie van ambu lante spelers, zal zondag 13 december in de Stads Doelen te Delft een opvoering ge-en van Paul Claudel's „l'Annonce faite a Marie" („Maria Boodschap"). Van dit gezelschap maken deel uit Mieke Le- lyveld, Greetje Veltman, Cesarine Rinot, Kitty Posthumus, Jan Juray, Peter An- dershoff en Frans Hoek. De artistieke leiding berust bü Peter Andershoff. ZWOLLE, 2 dec. Woensdag 16 de cember zal de commissaris der ko ningin in Overyssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, de win naar van de Geraert ter Borch-prys be kendmaken en de prys uitreiken. Dit zal gebeuren in de Statenzaal te Zwol le. De Geraert ter Borch-prys is een onderscheiding van een Overysselse kunstenaar, die een byzondere presta tie heeft geleverd. Hoge Autoriteit van de Europese G meenschap voor Kolen en Staal. a rapport is aan de energiecommis» van het Europese Parlement aan5j» boden door de werkgroep energi®> w de EEG-commissie, Euratom-®01!, missie en de Hoge Autoriteit van "j KSG hebben gevormd met het een gecoördineerd energiegebied ontwerpert. De werkgroep bestaat leden van de drie uitvoerende or8 nen zelf. Zij hebben in hun rapport aan de lementscommissie de aandacht gev-e. tigd op het feit dat het totale energ' verbruik in de Europese gemeenscha van 1955 tot 1959 is toegenomen van miljoen tot 435 miljoen ton (steenko0, equivalent). Dat is een sty ging me' procent, terwijl de styging van de dustriële produktie in die periode maal zo groot was. Het aandeel v'°j, steenkool m het totale energieverbrj)"! daalde van 65 tot 55 procent, terwyi h, olie-aandeel steeg van 18 tot 26 procek1' Het is wel duidelijk dat er zowel vo® kolen als voor olie gebruiksmogeiykn®' den zyn, waar zij elkaar niet kunn®® vervangen. Maar daarnaast zijn er s®®| toren waar beide energiebronnen ku"' nen worden gebruikt. Dat is het gev®1 in elektrische centrales, bij de spoorWJ gen, in de industrie (geen hoogovens' en voor huisverwarming. De verkoOf van kolen en olie in deze sectoren on1' wikkelt zich sterk ten nadele van kolen In de periode van 19551960 daalde h< kolenverbruik in deze industrieën \sl 156 tot 135 miljoen ton, terwijl het oli' verbruik steeg van 30 tot 62 miljoen De situatie op de kolenmarkt is g®' durende de laatste maanden iets kal' mer. Op het ogenblik is het steenkool' verbruik in de Europese gemeenschap stabiel. Invoerbeperkingen en afkoop van invoercontacten hebben een eind gemaakt aan de wanverhouding di® door te grote invoer uit andere landen tussen vraag en aanbod van kolen be stond, De economische opleving et* vooral de stügende staalproduktie sti' muieren de vraag. Ofschoon de struc turele oorzaken van de verminderd® kolenvraag biyven bestaan, is het ni®{ onmogeiyk dat de vraag naar steenkool in 1960 enigszins groter zal zyn dan W 1959. Maar hoewel dus de invoer nu i® beperkt en ook door produktiemaatre- gelen en verjjuimdiensten het aanbod van kolen is verminderd, is de kolenba' lans nog niet in evenwicht. Nog steed' heeft men immers te maken met he' potentiële aanbod van meer dan 3» miljoen ton kolen en van 8 miljoen to" cokes die op voorraad liggen, „een hy potheek die de kolenbaians zwaar be last," aldus het rapport. Men verwacht dat de industriële pro- duktie in de Europese gemeenscnap van 1955 tot 1965 jaarlijks met byna procent zal toenemen. Tot dusver kom1 dit cyfer goed met de werkelijkheid overeen. Het mag aan de hand hiervan uitermate waarschyniyk worden ge acht dat het energieverbruik over zes jaar 75 miljoen ton steenkoolequivalent groter zal zyn dan nu. Hoe zullen in die tyd de afzonderiyke energiebronnen zich ontwikkelen? Het aandeel van aardgas in het to tale energieverbruik wordt vooral paald door de produktiemogelijW1®0® van het aardgasveld by Lacq in Fran„. rqk; veel gas uit de Sahara of uit dere gebieden zal er in 1965 op de marK: van de gemeenschap nog niet zyn. Maar later zal het gebruik van aardgas veel sterker toenemen en dus in het totaal van de energievoorziening een belangrij ke plaats innemen. Waterkracht is i*J 1965 nog niet van groot belang, maar het oliegebruik za] in 1965 byna de heli» groter zyn dan in 1960. Het aandeel van kernenergie zal de eerstvolgende jaren nog gering zün, maar het is van be lang dat in de toekomst ook op dez* energiebronnen een beroep zal kunnen Advertentie worden gedaan. Het gebruik van kolen kan alleen op peil blqven by een zeer sterke en langdurige styging van de in dustriële produktie (met tenminste 5 procent per jaar). Daarby is dan nog nodig dat de kolen van de gemeenschap volledig concurrerend zullen zyn, wat momenteel niet het geval is. De bekende reserves aan olie worden op het ogenblik voldoende geacht voof een verbruik van vijftig jaar. Naast di* in het Caraïbische gebied zijn deze re serves nu vooral aanwezig op het ooste- ïyk halfrond, met name in het Midden oosten en Noord-Afrika. Bovendien schünt naar de mening van de commis sie, de Sovjet-Unie een plaats te willen gaan innemen op de energiemarkt. VERMOMD ALS FffED JENNINGS. ZOEKT PAUL DE SEJNFLUITCLUB IN SOHO. SMERiG DIEVENHOL. MAAR WAT KON ANDERS VER WACH TEN? TOEGANG ALLEEN VOOR LEDEN, MAAT... IK HEB JE NOOIT EERDER GEZIEN EE, VRIND, PAT IS ZO, MAAR IK HEB EEN BRIEFJE VOOR MENEER WALLY TWEE... 15 DIE HIER SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2