Amsterdam eert Van Dalsum met een Albert van Dalsumprijs Hartelijke huldiging in de hoofdstad Wijziging loterij wet Betere straatverlichting in Bloemendaal Nieuw volkslied, vlag en wapen voor Suriname Noorse zeeman beroofd en in sloot geworpen „Se van PAUL VLAANDEREN „De dubbel Ier vraagt... ERIC DE NOORMAN HERINNERINGEN AAN GROTE JAREN In Tweede Kamer Zware straffen geëistmaar een der verdachten in vrijheid gesteld Ernstige brand in Almelo Kritiek in de raad WENNEKER Slippende auto grijpt fietser h_ Scherp debat bij benoeming bijzondere commissie Pleidooi voor over koepelende rijksvlag Lift kwam hem duur te staan Noodwachter weigert bevel op te volgen Academie dansopleiding Over brugleuning geslingerd Ernstig tramongeluk in Dresden - 4 CT DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 PAGINA MOLENS VOOR VEROLME Gebouw kath. boeren en tuindersbond verwoest Vincentius-Mis in de Zoetestraat Drie kinderen uit Fréjus met Kerstmis naar Perzië Driesumse Boaz-bank failliet verklaard Eerste uitkering van 90 A Katholieke Illustratie Zaandammer wierp buurman met zoutzuur Rechtbank gelast op name in krank zinnigengesticht Tm 28 „Wolf", fluistert Eric scherp, „pak aan!" Meer behoeft de Noorman niet te zeggen. Met een grauw schiet de hond vooruit en haar kinderen volgen automatisch. De drie mannen vergeten van schrik, dat zij gewapend zijn, als ze de vier „zwarte wolven" regel recht op zich toe zien stormen. Zij springen op als waren zij door een hele bijenzwerm gestoken en zijn in minder dan geen tijd in het kreupelhout verdwenen. „Ziezo, kom mee", grijnst Eric, „van hun hebben we geen last meer". Snel springen zij op de vlotten af en met enkele takken uit het vuurtje kost het het tweetal geen moeite de vlotten, op één na, in brand te steken. Bolan kijkt bedenkelijk naar de dikke zwarte rookwolken, die laag over het moeras drijven. „Dat is mijlenver te zien, heer", mompelt hij. „Wat geeft dat", grijP-J Eric vrolijk. „Wat wij doen mag gezien worden, zolang het ons schi'L wei te verstaan". Hij fluit en weinige ogenblikken later korn® Wolf en haar drie kinderen terug. „Ik wed, dat die drie kerels zi® - de eerste uren niet durven verroeren", grinnikt de Noorman, terri'i hij het derde vlot in het water duwt en met Bolan „aan boor springt. De honden volgen hem als schaduwen. „Wat gaat gij nu ginnen, heer", bromt Bolan argwanend, „ge wilt toch niet„Gf zeker", geeft Eric ten antwoord, „we gaan op ons gemak eens in moeras rondneuzen." 99 id AMSTERDAM, 9 dee. De stad Amsterdam heeft vanavond Albert van Dalsum op zeer gelukkige wijze ge- eerd. Zij heeft ter gelegenheid van zijn gouden jubileum een Amsterdamse to neelprijs ingesteld en hem die toege kend. Daarna zal deze onderscheiding de Albert van Dalsum-prjjs gaan heten, en jaarlijks worden toegekend aan een acteur of actrice, die in de periode van een jaar de es te prestatie heeft ge leverd in de opvoering van een Neder lands toneelstuk. Wethouder mr. A. dp Roos deed hier van mededeling tijdens de huldiging aan het einde van de galavoorstelling in de Stadsschouwburg, Na de uitvoe ring dus van „Sauls dood" van Abel Herzberg, waarin Albert van Dalsum de titelrol speelt. Deze jubileumvoorstelling is bij de première in Den Haag reed: nauwkeu rig geanalyseerd. Deze avond op de Amsterdamse planken deed zij zich niet wezenlijk anders voor dan toen. Zij is in hoge mate bloeiend om de per spectieven, die Herzberg op het karak ter van Saul opent. Zo sterk is de aan dacht daarop gericht, dat de andere fi guren uitsluitend tot doel hebben mo gelijkheden tot nadere ontwikkeling van dat karakter en de groot-menselijke tragiek daarvan. Het is overigens een tragiek meer op het niveau van de geest dan die van het gevoel, hoezeer ook in Saul zelf het gevoel voor eigen onmacht zijn neergang bepaalt. Men ontmoette hier een Van Dalsum, die sinds zijn vertrek uit de Stads schouwburg en nieuwe ontwikkeling doorgemaakt heeft naar een manier van spelen, die anders is dan hij heeft voorgestaan toen hij zelf een gezel schap leidde. Een verrassing is dit niet, want men heeft het reeds eerder kunnen constateren. In zijn s.otwoord aan het einde van de huldiging sprak hjj er trouwens zelf over! Ondanks hei verdriet, dat ik ge had heb, toen ik uit Amsterdam weg ging, zei hjj, ben ik dankbaar voor het nieuwe begin, dat ik in Den Haag heb mogen maken. Ik heb hier facetten ge leerd, die in mijn spel nog niet aan wezig waren. Dit ervoer men in zjjn Saul, waarin hij niet de hevigheid van expressie aan wendt, maar de intensiteit van mense lijk begrip, overgebracht in een uiterst gevoelig genuanceerd gamma van uit- drukkingsrr igelijkheden. Zeer expres sief nog altijd het gezicht, de ogen voor al, het geheven hoofd, maar meer ver- Innige en ontsteld, een nieuwe manier om de waarheid te benaderen Het was onvermijdelijk, dat men bij deze Amsterdamse huldiging be stormd werd door herinneringen aan de vele jaren bij elkaar zo'n der tig dat Albert van Dalsum op de ze planken thuis was. Wethouder De Roos herinnerde daar aanstonds reeds aan en aan de wijze waarop hij hier vandaan gegaan is: ,,Op een ogenblik was de toneelconstellatie zo, dat zij tot een vertrek leidde. Derge lijke constellaties doen zich meer voor. Het is een mooi woord voor een niet al te mooie zaak". Het meest spraken die herinneringen behalve bij Van Dalsum zelf. bij August Defresnc. al die Amsterdam se jaren zijn mededirecteur: hij heeft mij geholpen en opgevangen, zeide Van Dalsum. Ik heb me graag onder worpen aan zijn regie, vanwege zijn vermogen tot scherpzinnige ontleding, vanwege zijn zoeken naar de waar- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 dec. De behande ling van de wijziging van de loterijwet heeft vanmiddag in de Tweede Kamer zijn schaduwen reeds vooruit gewor pen. De voorzitter dr. Kortenhorst had voor de bijzondere commissie die de behandeling van dit wetsontwerp moet voorbereiden, Kamerleden benoemd waarbij hij georuik had gemaakt van 2ijn prerogatief een van de weinige die de voorzitter bezit om deze sa menstelling naar eigen inzicht in te richten. Hjj is daarbij in heftig con flict geraakt ..iet de voorzitter van de fractie van de P.v.d.A., mr. J. Burger. De P.v.d.A. had graag een tweetal leden benoemd gezien die ook deel heb ben uitgemaakt van de commissie- Wiarda, een staatscommissie, die de regering over het gehele complex van loterijvraagstukken van advies had ge diend. Daarom juist heeft dr. Korten horst deze leden niet in de Kamer commissie benoemd. Mr. Burger was diep verontwaardigd dat de voorzitter deze zaak „o naar eigen inzicht had op gelost. Zijn verontwaardiging steeg ten top, toen prof. Oud hem zei, dat uit de bespreking van de voorzitter met de senioren hij de ndruk had gekregen dat ook de socialistische fractievoorzit ter het met de beslissing van dr. Kor tenhorst eens -was. Er moesten zelfs krachttermen die de heer Burger op dit ogenblik tegen prof. Oud gebruikte uit de Handelingen worden geschrapt. Prof. Romme (KVP) zei dat hij de beslissing van dr. Kortenhorst juist kon waarderen omdat hierbij het gevaar wordt vermeden dat zich in de Kamer al te veel specialistenclubs gaan vor men. Hij vond het juist verstandig dat de voorzitter in dit gevdl anderen had willen benoemen dan juist degenen die in de staatscommissie reeds ex officio met de zaak waren bezig geweest. Prof. Romme zag de oorzaak van wat hij noemde een onwezenlijk debat in het feit dat dr. Kortenhorst de Kamer eigenlijk wat verwend hee't. Zijn voor ganger hield de lijn bij oenoemingen, waartoe hij eenmaal machtiging van de Kamer had verkregen; altijd zeer strak aan. Na deze woordentwist heeft de Kamer verder geen beslissing geno men zodat de benoeming toch door gaat. heid achter de dingen op het toneel. Defresne herinnerde zich vele rol len met name: daar stond je als King Lear in de stormnacht, daar in Cir cus Knie, daar in Macbeth, daar in Noach. Hier stond ook Jo Sternheim, reeds heengegaan, ook Louis Saalborn ons eveneens ontvallen. Grote jaren inderdaad, de tijd van het expressionisme, dat Van Dalsum harts tochtelijk aanhing het heeft nog altijd voortgang, zei hij een tfld van vech ten soms ook. Misschien dacht hij daar bij ook aan ,,De Beul", al herinnerde hij er niet aan. Wel W. Ph. Pos, de di recteur van de Toneelschool: je hebt je toen moeten verweren en gezegd, dat de kunst een dam moest opwerpen te gen het aanrukkende barbarendom. Een avond met vele herinneringen, met vele hartelijke woorden, met allerlei ge schenken, een grootse hulde, waarin ook herhaaldelijk mevrouw Do van Dalsum betrokken werd. Spraken nog: Johan de Meester, Wim Visseur, Ro Mogen- dorf, schoonzus van Van Dalsum, die ROTTERDAM, 10 dec. Er komt nogal wat post bij de Rotterdamse scheepsbouwer Verolme binnen met aanbiedingen van molens uit alle delen des lands. Zoals bekend wil Verolme de molen weer terug hebben, welke hij jaren geleden aan de vereniging De Hollandse Molen heeft afgestaan ter plaatsing in Haarlem in plaats van de afgebrande „Adriaen". Verolme is be reid aan Haarlem een bijdrage te ver lenen in de kosten die het terug vragen van de molen met zich meebrengt. Hij is echter speciaal geporteerd voor de aan de Hollandse Molen afgestane hout zaagmolen, niet alleen omdat die zeer fraai is, maar ook omdat de molen vroe ger stond op de werf van Jan Smit Czn te Alblasserdam, welk bedrijf hij voort zet. Bij de molen-aanbiedingen is er zelfs een van Let eiland Rozenburg zelf, waar Verolme de Jan Smit-molen wil opbouwen als ontvangst-centrum. De oude korenmolen van het dorpje Rozen burg wordt hem aangeboden, evenals molens langs de Vecht en zelfs een uit de omgeving van Haarlem. een beeldje aanbood van Charlotte van Pallandt, de heer P. Mulder van de vereniging van Culturele Organisaties, de heer Mulder van het Amsterdams Studentencorps, de heer Rekers van Sanctus Thomas Aquinas. Daarna Van Dalsum zelf, die Abel Herzberg dankte voor zijn stuk en, na hetgeen wfl hierbo ven reeds aangehaald hebben, zich ge lukkig getroffen verklaarde door een mededeling van de heer Pos, dat ook de allerjongste generatie bijzonder gevoe lig was voor zijn kunst. Daarna haal den de studenten Albert van Dalsum van de Schouwburg af en brachten hem in een open calèche met fakkel licht en ruiters, naar Carlton voor een souper met vrienden, collega's en be wonderaars. Albert van Dalsum na zijn jubileum voorstelling in de Amsterdamse Stads schouwburg begeleid door Amsterdamse studenten op weg naar het Carltonhotel, waar hem een souper werd aangeboden. PARAMARIBO, 8 dec. (ANP) Pre cies op de dag, waarop zeventien jaren geleden koningin Wilhelmina haar histo rische boodschap met betrekking tot de autonomie voor de Ned. Antillen en Suriname bekend maakte, hebben de Surinaamse Staten hun goedkeuring ver leend aan de ontwerpen voor een Suri naams volkslied, een vlag en een wa pen. De fractievoorzitter van de Ver enigde Hindoestaanse partij, de heer J. Lachmon, sprak de hoop uit, dat nu ook spoedig de rijksvlag zal worden vastgesteld, daar het rood-wit-blauw ten slotte alleen maar de vlag is van de ge lijkwaardige deelgenoot in het konink rijk: Nederland. Hij achtte het daarom noodzakelijk, dat er een „overkoepelen de vlag" zal worden ingesteld. Een amendement, waarbij werd voor gesteld de twee indianen, als de oudste bewoners van Suriname, als schilddra gers op het wapen te handhaven, werd met algemene stemmen aangenomen. Ook een kleine wijziging in het eerste couplet van het nieuwe volkslied kon de algemene goedkeuring wegdragen. Maandag is met het lijntoestel van de K.L.M. een mahoniehouten doos naar Nederland gezonden met er in de nieu- AMSTERDAM, 8 dec. Precies een uur nadat een 31-jarige vertegenwoor diger uit Amsterdam de officier van justitie bü de rechtbank drie jaar ge vangenisstraf wegens diefstal met ge weld tegen zich had horen eisen, wil ligde de rechtbank na raadkamer het verzoek in van de verdediger, mr. _R. P. Kokosky, om de verdachte onmid dellijk in vrijheid te stellen. De recht bank baseerde haar beslissing op grond van het feit, dat naar haar mening aan de hand van de dagvaarding ten aan zien van de vertegenwoordiger geen veroordeling mogelijk is. Het betrof hier de beroving van een Noorse zeeman in de vroege ochtend van 29 juli jl. op de Schipholweg. Te gen een 22-jarige schilder uit Amster dam, die naar de mening van de offi cier het leeuwendeel in de beroving heeft gehad, luidde de eis: vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Beiden was ten laste gelegd geza menlijke diefstal op de provinciale weg DiemenOuder Amstel, van een por tefeuille met ƒ600 ten nadele van een Noorse zeeman na hem meermalen in het gezicht te hebben gestompt, waar door hjj viel en hem daarna in een sloot te schoppen, waardoor de Noor tot zün schouders in die sloot terecht kwam. Vast staat, dat de Noorse zeeman die zondagmorgen door een voorbijkomen de melkrijder half in de sloot en half op de kant liggend werd aangetroffen. Hij had diverse verwondingen opgelo pen en vertelde, dat hij door 2 mannen was gestompt, geschopt en beroofd en achtergelaten. De Noor had het tweetal in een Am sterdams nachtcafé ontmoet. Toen hij geen taxi kon krijgen hadden zij aan geboden hem naar zijn schip bij de NDSM te brengen. Volgens de voorge lezen verklaring van de zeeman waren de mannen naar de Schipholweg gere den, waar eerst de schilder was uitge stapt. De schilder ook zou hem met vuistslagen tegen het gezicht geveld hebben. Vervolgens zouden beiden hem geschopt hebben, waardoor hij in de sloot terecht was gekomen. De schilder gaf ter zitting toe, dat hij met de Noor gevochten had. Maar zowel hij als de vertegenwoordiger zei den, dat deze laatste, die aan het stuur had gezeten, niet uit de wagen was ge weest. De schilder had de portefeuille op de kant van de sloot gevonden, toen hij probeerde de zeeman eruit te trek ken. „Ik was bang dat hij zou verzui pen". De vertegenwoordiger ontkende ter zitting ten stelligste, dat er een voor opgezet plan zou zijn geweest om de Noor, die in het café nogal gul met het weggeven van rondjes was geweest, te beroven. Op de vraag hoe het kwam, dat zij in de richting Diemen reden in plaats van naar de NDSM zei de ver tegenwoordiger, dat zijn medeverdach te aan het einde van de Sarphatistraat had gezegd „Rijd maar recht door. Ik versier hèt wel". Daaruit had de ver tegenwoordiger begrepen, dat men van gedachte was veranderd en ergens bui ten de stad nog verder uit wilde gaan. Volgens de vertegenwoordiger had hij niet geweten, dat de twee briefjes van 25,-, die hij later van de schilder kreeg, van diefstal afkomstig waren. In zijn requisitoir achtte de officier van justitie de diefstal met geweldple ging bewezen. „Zelfs als de vertegen woordiger niet uit de auto was geweest, dan nog zou hij door zijn passieve hou ding en door het voorafgaande als me dedader kunnen worden beschouwd". Verdediger mr. Kokosky achtte ab soluut niet bewezen, dat de vertegen woordiger de ten laste gelegde feiten heeft begaan. De verdediger zei ten aanzien van het aandeel van verdachte te twijfelen aan de verklaring van de Noorse zeeman, die kort na de bero ving werd afgelegd. „Ik kan mij voor stellen, dat de Noor toen geen helder beeld had over hetgeen zich precies had afgespeeld". Mr. Kokosky vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheid stelling, welk verzoek dus door de rechtbank werd ingewilligd. Mr. I. van Beek pleitte voor de schil der een aanmerkelijk lagere straf. Uit spraak 22 december. ALMELO, 9 dec. Een uitslaande brand heeft vanmorgen een groot deel van het gebouw van de aartsdiocesane rooms-katholieke Boeren- en Tuinders- bond verwoest. Ambtenaren van de Ne derlandse Spoorwegen, die ln de om geving van het gebouw met hun werk begonnen ontdekten de brand De geineentebrandweer, versterkt met twee bedrijfsbrandweren pakte het vuur met groot materiaal aan. De vlammen sloegen weldra hoog op uit het midden gedeelte van het gebouw waarin grote voorraden mengvoeder waren opge slagen. Deze gingen verloren. De brandweer kon niet verhinderen dat het uit enkele verdiepingen bestaan de middengedeelte van het gebouw ge heel afbrandde. Een tweede loods waar in eveneens veel veevoeder was opge slagen kon dank zij een dikke brand muur worden behouden. De nieuwe zeer grote silo werd licht door het vuur be schadigd. Een schacht in deze silo had vlam gevat maar hier kon de brand worden gestuit. Gisteren was juist het hoogste punt bereikt van de bouw van een verdieping van het geteisterde pand. Wat toen geplaatst werd kwam nu in vlammen naar beneden. De oorzaak van de brand moet naar alle waarschijnlijkheid worden geweten aan vonken van laswerk, dat was ver richt bij de bouw van een nieuwe ver dieping. Tot gisteravond heeft een las ser daar gewerkt met een snijzrander en een lasapparaat. Men veronderstelt, dat vonken op de oude houten vloer zijn gevallen en dat het hout de hele nacht gesmeuld heeft, alvorens tot ont branding te geraken. Het bedrijf zal. naar schatting, ongeveer een week geen leveranties kunnen doen. Een ra ming van de schade, die de verzekering dekt, valt nog niet te maken. HAARLEM, 9 dec. Zondag 13 de cember wordt in de Sint Franciscuska- pel aan de Zoetestraat om kwart voor tien een H. Mis met algemene H. Com munie opgedragen, waarna gemeen schappelijk ontbijt en vervolgens algê- mene vergadering. we vlag. Minister R. Pos zal haar aan koningin Juliana aanbieden. Het nieuwe Surinaamse volkslied be staat uit twee coupletten, het tweede uit het oude en een nieuw in de Suri naamse taal. Het nieuwe wapen, zoaL het nu ge amendeerd is, zal er als volgt uitzien. Twee indianen, die ook op het vorige wa pen voorkwamen, dragen een ovaal schild. Links hierop staat op een zilve ren ondergrond een palmboom van sino pel. Rechts is een aankomend zeilschip van goud op azuur. In het hart van de ovaal is een ruit van sinopel met een vijfpuntige ster van goud. Het nationa le devies „Justitia, pietas, fides" is m letters van sabel aangebracht op een banderol van eel. De vlag bestaat uit een wit fond met een dwarsbalk in blauw. Hierop zijn, verbonden door een zwart ovaal, vijt sterren aangebracht in rood, geel, zwart bruin en it, als symbool van de hete rogene Surinaamse bevolking. DEN HAAG, 9 dec. De president van het gerechtshof heeft vanmorgen bepaald, dat het onderzoek in de zaax van een 31-jarige noodwachter zal wor den heropend. De noodwachter was door de rechtbank vrijgesproken, om dat het weigeren van een dienstDevel niet bewezen werd geacht. De oiiicier van justitie was tegen dit vonnis in no- ger beroep gegaan. Twee weken geie- den eiste de procureur-generaal zes we ken hechtenis waarvan vier voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. TEHERAN, 9 dec. Drie Franse kin deren, die hun ouders bij de ramp van Fréjus hebben verloren, zullen de kerst dagen als gasten van het Perzische hof in Teheran doorbrengen. Zij zijn uitge nodigd op verzoek van een zevenjarige Perzische jongen, wiens leven onlangs door een hartoperatie in rankrijk werd gered. Deze jongen had zichtot de twee lingzuster van de Sjah, prinses Asjraf, gewend. HAARLEM, 10 dec. De gemeente Haarlem heeft ter plaatsing in net Frans Halsmuseum een viertal etsen aangekocht van de jonge Haarlemse graficus Roger Chail10UX:. De etsen worden op het ogenblik geëxposeerd op een tentoonstelling van werken van jonge grafici bij kunsthandel De Boer aan de Keizersgracht in Amsterdam. De aangekochte etsen zijn getiteld „Stad", „Course" en „Dessin par une passion (Les amours) *.a'le tweede drukken), en „Gevecht" (épreuve d'ar- tiste). (Van onze raadsverslaggever) AMSTERDAM9 dec. Op verzoek van enige raadsfracties is een voordracht van B. en W. tot het verlenen van een subsidie van f 13.600 aan de Stichting Academie voor Dansopleiding vandaag van de raadsagenda afgevoerd. De burgemeester, die dit bekend maakte, maakte tevens het een en ander bekend uit een adres, dat deze stichting enkele dagen geleden aan de raad heeft gericht. In dit adres staat te lezen dat het bestuur van de stichting geen ver antwoording voor de besteding van de subsidie kan aanvaarden als het Am sterdamse gemeentebestuur niet onmid dellijk kan garanderen dat de ballet zaal in de Stadsschouwburg tien uur per week aan de nieuwe stichting wordt beschikbaar gesteld en dat tevens zo genaamde stageklassen van het Amster dams Ballet beperkt worden tot de nor male behoeften van ongeveer zes tot tien leerlingen. Een en ander zou voor 1 januari een feit moeten zijn. De stich ting acht anders de bestaansmogelijk heid voor de nieuwe balletschool zeer beperkt. Ondanks de mededeling van de bur gemeester ontstond er een kleine discus sie, waarbij de heer Luirink (CPN) zich verbolgen toonde over het feit dat de nieuwe stichting, zonder dat de raad er enige kennis van droeg, reeds zijn in trek in de Stadsschouwburg had geno men en o.m. het telefoonnummer van de balletzaal van de schouwburg op zijn briefpapier had afgedrukt. De burgemeester deed toezegging dat er in afwachting van een stemming van de gemeenteraad geen verdere daden zouden worden gesteld. Nader werd nog gestipuleerd dat ook datgene wat ge beurd is en dat mogelijk niet de instem ming van de raad zou verwerven, on- gedaangemaakt zou worden. Hoewel het dus niet geheel duidelijk was, is het mo gelijk dat de nieuwe balletacademie, zo els bekend geen overheidsinstelling maar een particuliere school, de Stadsschouw burg voorlopig zal moeten verlaten. DRIESUM, 9 dec. De bewindvoer ders van de Boazbank alhier, waarvan de directeur onlangs werd gearresteerd in verband met door hem gepleegde verduisteringen tot een bedrag van ƒ200.000, hebben de krediteuren van de bank in een brief meegedeeld, dat op 5 december het faillissement van de bank is uitgesproken. Er is contact opgenomen met twee bankinstellingen, die voorstellen hebben gedaan tot overneming van de bezittin gen van de Boazbank, waarbij uiteinde lijk meer aan de krediteuren zal wor den- uitgekeerd dan uit de bezittingen van de bank mogelijk zou zijn. Op kor te termijn is een eerste betaling van 90 pet. te verwachten aan spaarders en depositohouders via overschrijving op een spaarbankboekje bij de bank, waar mee een regeling wordt getroffen. BLOEMENDAAL, 9 dec. Op ver schillende plaatsen in drie wijken van de gemeente Bloemendaal wordt de verlichting der wegen verbeterd of uit gebreid. Een uitbreiding heeft plaats in Overveen, waar nieuwe lichtmasten ge plaatst worden langs de Zeeweg (tus sen Militairenweg en Brouwerskolk- weg) en langs de Brouwerskolkweg (tussen Zeeweg en Tetterodeweg)De nieuwe ijzeren lichtmasten langs de Brouwerskolkweg zullen binnenkort ge reed zijn en over ongeveer een week op het lichtnet worden aangesloten. In de middenberm van de Zeeweg zijn beton nen palen geplaatst. De armaturen aan deze betonnen palen worden evenwel van ijzer en zij zullen een lengte van ongeveer drie meter krijgen. Deze armen worden op het ogenblik door de dienst van Publieke Werken in eigen werkplaats vervaardigd. Ver wacht wordt, dat het te verlichten ge deelte Zeeweg omstreeks Kerstmis of in elk geval voor het einde van dit jaar in gebruik kan worden gesteld. De lichtmasten langs de Brouwerskolk weg en de Zeeweg hebben een onder linge afstand van ongeveer dertig me ter. In elke armatuur worden twee TL- buizen van 20 Watt aangebracht. k aanleggen van deze ver 1 ichtingftrge- noodzakelijk om in het dofikere I try. tijde en straks bi) gladheid .er ding ook bij nacht en ontij "7 van gevaar het gebouw van de die» ,k. Publieke Werken aan de Brouwe ere weg te kunnen bereiken. Deze u ujt hoek van de gemeente is daarm zijn Isolement verlost. -anvtioS Ter voltooiing van de vernie gre. van de straatverlichting langs de derodelaan in Duinlustpark zijn ,aan ze laan russen de Van Eeuwijc en de grens van de gemeente tfd eveneens nieuwe flzeren lichtin» geplaatst op een kortere onderling^, stand en aan beide zijden van de De oude verlichting was alleen oostzijde van de Brederodelaan bracht. .-ge" Ook de verlichting langs de y rond het Goudsbloemplein in A®' hout werd verbeterd. Daarbij tevens de lanen van een nieuw dek voorzien en waar mogelijk de {»s -Alii**: H toirs verbeterd gemaakt. en parkeerhave' Advertentie ZWOLLE, 9 dcc. Op de oprit i IJsselbrug bij Zwolle is vanocML de ïdsseiorug DIJ zwniir is vaiiuciijy de 21-jarige fietser D. P. G. BroeK ven uit Amsterdam door een slippe'j f auto gegrepen en over de brugleui geslingerd, B. kwam na een val van ongeV*j tien meter in de uiterwaard terecht werd zwaar gewond. De jongeman in Zwolle in een pension woont, wasj weg naar de r.k. school te Hattern®, broek (gem. Oldebroek), waar hij 0 derwijzer is. y Enige uren na het ongeluk is de rijder in het rooms-katholieke ziek®' huis te Zwolle overleden. De 43-jar'*„ G. V. uit Soest bestuurde de auto, slipte toen V. probeerde een tractor 1 te halen. Aan de ringvaart, op het terrein v#® de voormalige oostergasfabriek in A"; sterdam, staat een erg prozaïsch comply gebouwen met één kennelijk nie®., bouwsel met aluminiumwanden, ro°, pijpen en een soort commandobrug "I het platte dak: het nieuwe laboratoria van het derzoek c Ucuv. net mcuwc iduuiöiuipg Instituut voor Kernfysisch G -w-,-v„. (I.K.O.). J. W. Hofwijk het er een bezoek gebracht, rondgeleid d<>8 prof. Aten, ook aan het Amsterdam1; synchro-cyclotron. Een reeks interesse HAARLEM, 10 dec. De Haarlem se rechtbank heeft vanmorgen de opna me van een 36-jarige kantoorbediende uit Zaandam in een krankzinnigenge sticht gelast en het hem ten laste geleg de niet strafbaar verklaard. Veertien da- fen geleden werd tegen de verdachte, ie in een psychiatrische inrichting ver pleegd wordt, een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf geëist onder het beding, dat hij zich zolang dat nodig geacht wordt, zal laten verplege in een inrich ting. De kantoorbediende had zijn buur man met zoutzuur geworpen en met een zwaar voorwerp bedreigd. Dat deed hij, omdat de buurman ongeoorloofde toena dering had gezocht tot verdachtes vrouw. De rechtbank achtte poging tot zware mishandeling bewezen. te foto's Illustreert in het nummer deze week zijn bijdrage. Van geheel dere aard is het verhaal van A. den Dy. laard over zijn bezoek aan de He»1*) Berg (de berg Athos) in Grieken»»', met zijn twintig kloosters. De schrijd® heeft zijn relaas van deze stille, afs tegen kloosterwertld verlucht met mo"1' opnamen, waarvan enkele in kleur. Dy grote reportage over Rood China do" de Franse journalist Jacquet-FrancUlo wordt voortgezet; ze handelt deze k® over de communes, hun falen en n reorganisatie. Verder een causerl®tituut het grote Britse verzekeringsin® van Lloydrs en een humoristisch ver""":(, in Eric van der Steen over een reL.hrjjft Midden-Limburg. Jan Cottaar sc r, over de aanstaande Olympische li spelen in Squaw "/alley en stelt de yr of daar ook voor Nederland OlymP goud te behalen is. (00rfi Duitsland) zijn gisteren elf mensen G het leven gekomen en verscheid® -j ernstig gewond. De aanhangwagen de tram is in een bocht ontspoord - daarrfa omgeslagen. Negen inzittend werden op slag gedood, twee PaS®-f giers overleden tijdens het veryo' naar het ziekenhuis. Er zijn vu11 mensen gewond. BERLIJN, 10 dec. een tramongeluk in (Reuter) Dresden VLAANDEREN IS OPfL'JKT NIETS BIZON DERS, FRED, TUD BU WAUY I MAAR HU LAAT IEDERE POU- rweeI TIE WADEN ACHTER ZICH. MOTOR OUWE STAAN AAN DRAAI SWAN FEATURES SYNDIC#7E 22

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2