BP Indrukwekkende prestatie van Alberdingk Thijm Directrice van bejaardenhuis zou geld verduisterd hebben 1 Hoogbouw in Haarlem-zuid-west ..STERK ALS DE fACARANDA" Verplegersschool „St.-Joannes de Deo" in Haarlem geopend Fel Velox weerstond CIOS en behoudt toppositie r Stille Armen Zes maanden gevangenisstraf tegen automobilist geëist NIEUW WIJKGEBOUW VOOR HET WITTE KRUIS GEOPEND Secretaris IJ. Schotanus krijgt zilveren eremedaille MHBS bovenaan in de overgangsklasse yt HAARLEMSE RECHTBANK Haarlem e.o. Films G. Jansen Hendriks overleden mm mm VOLLEYBAL Eerste jeugd wachters geïnstalleerd DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 PAGINA 3 Ü»j Muziek Waterstanden Kerstsurprise Aanstaande Moeder POSITIEROK CHIQUE blouse Burgerlijke Stand Haarlem Aanrijding J. IJkel veertig jaar bij Droste Postduivententoonstelling in Zomerlust K.V.P. Zand voort over gemeentebegroting EXTRA-CONCERT N. PH. O JONGEN OPGESLOTEN IN STOOPS BAD Uitspraak Haarlemse rechtbank Derde ontmoeting zwem- competitie kring Haarlem Contactavond „Natura" en „De Zwarte Stern" VUURWERK IN DE OUDEJAARSNACHT Adventsviering K.A.B. Begrotingsvergadering K.A.B. Beurs van Amsterdam - Sew Y ork (ie of in r ter-1 e" ndefl BAAKLBM, 10 dee. Zeven maan- gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. van den Oever, vanmorgen tegen een j'larige directrice van een bejaarden huis uit Koog aan de Zaan, die ervan era acht werd gelden tot een bedrag an ruim 1800,- te hebben verduisterd t«> !?e<*e z'c'1 een confectiemagazijn e Zaandam vijf damesjaponnen en een adpak te hebben toegeëigend, ue directrice was in de periode van maart 1958 tot 10 augustus 1959 belast geweest met het innen van pensiongel- uen alsook met de uitkeringen die de be woners van het tehuis uit andere hoofde u-m. het ouderdomspensioen ontvingen. JJaarbij kreeg zij van de administratie ®lke maand een bedrag van ongeveer 1^350,. om de lopende onkosten te beta- Verdachte zei, dat zij alle gelden in één kas stortte en ook daaruit weer be taalde Zelfs haar privé-inkomen kwam ih deze verzamelkas. Verdachte gaf toe, dat het op die manier een wanbeheer Was geworden. Temeer toen zij van de- ze kasgelden bedragen tot een totaal van 700,- aan een kennis in leen had gege ven. Bij controle van haar financieel be heer werd het tekort ontdekt. De chef van de administratie van het tehuis ge tuigde dat totaal een tekort geconsta teerd was van ruim 2500,-. De officier was van mening dat ver dachte hier misbruik had gemaakt van haar functie. Opmerkelijk vond hij het °°k dat de verklaringen die verdachte ?u °P de zitting naar voren bracht ge- in tegenstelling waren met verkla- i'n8en die zij reeds eerder had afge- Gelet Op de diefstal welke ver achte in het modemagazijn had ge- !,'eegd, alsook het strafblad waarop ».e«ds drie veroordelingen wegens dief- voorkomen, kon de officier zich "iet aan de indruk onttrekken dat hier van opzet sprake was geweest. Hu zag "HtlllitiiiiiiiiiiiiiiliillillHllllllimilllllllllllillllllHIIIMIIIIIII CINEMA PALACE: Cyclus: The man with the golden arm, volw.; 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Di.: De verboden vrucht, volw.; 2, 7 en 9.15 uur. XJDO; The nun's story, 14 j. (4e week); en 7.30 uur. X.UXOR: Cyclus: Morgen zal ik gaan hui len, 18 j.; 2 en 8 uur. REMBRANDT: Some like it hot, volw. (7e week); 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 1, Geef 'm de sporen, a. 1.; 2.30, 7 STlm uur' Za?1 Carlton Brown van Buitenlandse Minerva- j;:, 2i5' I !n 915 „uur' 8.15 uur' van 1S' S' Concert^an,ler<laB 10 december de Chr off, °"w' 7.30 uur: Concert door schap"' ?toriUr*i Ver. „Door Zang Vriend- N.Ph O c- Jansen. M.m.v, dolf Philips, clavecimbel: Ru- van HKndeh gramma: „Messiah" IJMUIDEN. Donderdag 10 december Hoog water: 0.04 u. en 12.35 u. Laag water: 7.58 u. en 20.19 u. Vrijdag 11 december Hoog water: 1.06 u. en 13.31 u. Laag water: 9.00 u. en 21.17 u. Advertentie voor de Speciale aanbieding: zuiver wollen flannel af 15,95 effen, no-iron, diverse lijne streepjes af 17,50 Alleen in uw speciaal zaak BEVALLEN van een zoon: C. G. Hul sebosch-Dijt; A. E. C. Overdevest-Koot; c- A. Wever-Wolf; M. C. Marchand-Ui- Jermark; M. A. H. Hejjmeyer-Boelaars; Mol-SeverijnseM. Buijs-Grosscurt. - BEVALLEN van een dochter: B. J. M - Gorter-Perdaan; H- -L de haver; H. C. J. van Es-Boers; C. W. T. Stoevelaar-Gieles; «fStrobbe-Piinaker. ONDERTROUWD: J. van den Dool ?n F. M. Ringnalda; W. Blesgraaf en ï- L. M. Spierings; J. A. Koelman en i' van der Linden; J. A. M. Sanders en vf- F. Hoeben; P. W. L. de Wijs en J. t?.- Boerée; H. J. Rozenhart en H. C. V/1 ekens; B. 'J. Imanse en W. Vergers; P. Koster en G. M. Kaptein; A. C. on der Vooren en A. ,T. T. van Asse- t?a; M. W. Jonker en S. Rabenberg; -v A. M. Glas en I. M. J. Balm; J. Ri- -hardson en O. I. E. de Lang; L. J. gPe-A-Foe en S. Walraven; P. G. A. jJfonans en J. E. M. van Loenen; J. t.b'hsen en T. H. M. Uitermark; W, van nrkum en M. Geerlings; R. de Jon 's® en A. J. van Gelder. rt GETROUWD: C. J. M. Spronk en re Jong: A. H. Spigt en M. A. H. C. S. j »uug; j\. 11apigr en ïvi. a. m. Gal; j>' van der Kamp en C. V. Meegdes: Otsen en T. W. van Horen; P. Goos- ow T en T. Westerman; A. Heijdenrijk t> B- S. A. van Dierme; W. H. M. gackx en P. J. I. Salman; J. A. J. de j^faaff en C. C. Piët; M. Baanstra en w. J- M. Brans; P. J. Buijs en W. J. j 'Rernse; J, de Jager en G. Harkema; j,' Hellingman en S. J. A. Kuiper; C. A. J®"1» en P. Smit; W. M. Zuidmeer h.J' Sinteur; B. R. Coppen en A. Ade- 'a! R. Mathey en B S. Voigt. VOERLEDENL. M. van der Hart, Van j' Ramperlaan; W. J. Zweekhorst- Bloe, n -^erg, 52 ji., Kamperlaan; E. 45 ine»r' 39 u-> Gasthuisvest; L. Brantz 65 f Merkmanstraat; T. H. Schurink, öie'ivKarei Doormanlaan; W. J. van n- 81 jr., Westerhoutpark. in verdachte dan ook een zeer geraffi neerde dievegge. De raadsman mr. M. Bouwman meen de dat van verduistering geen sprake was en betreurde het dat het kaste kort in direct verband gebracht werd met de winkeldiefstal. Volgens zijn me ning was verdachte in het geheel niet opgewassen geweest tegen de moeilijk heden die haar functie met zich mee brachten. Gelet op de psychische ge steldheid van zijn cliënte achtte hij eni ge verpleging zeker eerder op zijn plaats dan een veroordeling tot een ge vangenisstraf. Een 64-jarige slager uit Beverwijk stond terecht wegens het veroorzaken van een aanrijding met een bromfiets, waardoor de bestuurder van de brom fiets lichamelijk letsel had opgelopen. Verdachte zou onder invloed van alco holische drank zijn geweest en is na het ongeluk doorgereden. De president, mr. H. J. Ferwerda zette vanmorgen nogmaals de toe dracht zoals deze in het verbaal was opgenomen uiteen. Vei-dachte was rond het middaguur van de veemarkt in Purmerend met zijn personenauto naar Beverwijk teruggekeerd. Hij zou daar bij slingerend over de rijbaan hebben gereden, waarbij zelfs een gedeelte over een vluchtheuvel. Ook zou hij een an dere auto hebben gesneden en bijna op een landbouwtrekker zijn ingereden. Verdachte zei zich hiervan niets te kunnen herinneren. Wel zei hij in de ochtenduren drie tot vier glazen jene ver gedronken te hebben. Een bloed proef had een promilage van 1,70 uit gewezen. Een veehoudersknecht getuig de, dat toen hij op zjjn bromfiets reed hij plotseling een duw tegen zijn linker schouder had gevoeld. Hij was daar door gevallen en had zich in een greppel langs de weg laten rollen. Zes weken heeft h\) met kunnen werken en heeft er een gebroken vinger van over gehou den. 5® officier, mr. J. van den Oever, achtte het primari ten laste gelegde, het veroorzaken van een aanrijding on der invloed, bewezen en eiste zes maan den gevangenisstraf en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. (Ongecorrigeerd) HAARLEM, 10 dec. In de Maria- stichting is gisteravond overleden in de leeftijd van 90 jaar de heer G. Jansen Hendriks, die zich in Haarlem zeer veel verdiensten heeft verworven op sociaal- charitatief gebied. Het laatste tiental jaren van zijn lang en arbeidzaam leven heeft hij doorgebracht in Huize Pius te Lisse. De heer Jansen Hendriks heeft meer dan 50 jaar gewerkt voor de Vincentius- vereniging in zijn parochie en is jaren lang voorzitter geweest van de parochië le conferentie. Hij is „vader" geweest van de Jozef gezellen in zijn parochie, regent van het „R.K. Geestelijk Kan toor" ofwel het „Broodkantoor van pas toor Bloemaert", was lid van het pa rochiële armbestuur, heeft gewerkt ten bate van voogdijkinderen en was een groot ijveraar voor de bedevaarten naar Kevelaer. Deze opsomming is stellig niet limitatief en geeft maar enkele as pecten weer van de enorme arbeid van de overledene voor sociale, charitatie ve en geestelijk belangen. Nadat hij zich uit het zakenleven had teruggetrok ken heeft hij zich, tesamen met zijn vrouw, zelfs uitsluitend gewijd aan de arbeid ten algemene nutte. Zijn huis in de Krelagestraat gold in die dagen als een charitatief hoofdkwartier. Wegens zijn verdiensten is de heer Jansen Hen driks onderscheiden geworden met het gouden ere-kruis „pro ecclesia et ponti- fice". De uitvaart en begrafenis zullen te Lisse plaats hebben, vanuit Huize Pius, waar de overledene zijn laatste levens jaren heeft doorgebracht. HAARLEM, 10 dec. Vanmorgen is de heer J. IJkel uit Haarlem door di rectie en personeel van de N. V. Dros- te's Cacao- en Chocoladefabrieken bij gelegenheid van zijn veertigjarig jubi leum op hartelijke wijze gehuldigd. Vele functionarissen van het bedrijf hebben de jubilaris toegesproken en hem prachtige cadeaux overhandigd. Daarbij was de gebruikelijke enveloppe met inhoud van de directie. SANTPOORT, 8 dec. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Algeme ne Bond van Postduivenhouders zal on der auspiciën van de Postduivenvereni ging „Snelle Wieken" uit Santpoort, za terdag 12 en zondag 13 december in de zaal „Zomerlust" te Santpoort een gro te postduivententoonstelling en Kam- pioenenshow houden. Zaterdag 19 de cember 's avonds om acht uur zal de prijsuitreiking en de huldiging van de kampioenen plaatsvinden, wederom in gebouw „Zomerlust" aan de Hoofd straat. De tentoonstelling is zaterdag geopend van twee tot tien uur en zondag van tien tot vijf uur. teletype vb zuid kap. m ■n Gisteren is de eerste paal geheid voor 's lands hoogste woongebouw dat zal ver rijzen tussen de Westelijke Randweg en de spoorlijn HaarlemLeiden, nabij de Faradaystraat. De plechtigheid werd verricht door de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting in Noord-Holland, ir. F. Ottevangers. De te bouwen woonflat, die naar m,en hoopt binnen drie jaar geheel voltooid zal zijnwordt 45 meter hoog en krijgt 15 etages. De bouwkosten raamt men op ongeveer drie miljoen gulden. Op onze foto ziet men op de v°orS,ron~' de Westelijke Randweg, terwijl links ongeveer haaks op de Randweg, de raradaystraat loopt. Achter de torenflat loopt de spoorbaan HaarlemLeiden, net gebouw wordt neergezet door hét bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw ue torenflat is ontworpen door architect P. RBloemsma uit Amsterdam, tiet gebouw wordt genoemd „Haarlem Hoog". Links op de foto ziet men een woongebouw van vijf etages, waarvan met de bouw vermoedelijk komend voorjaar begonnen zal worden. Het bevat een aantal vijf- en zeskamerwoningen van net maisonette-type, woningen dus vapi meerdere etages, opgenomen in één groot fiatgeoouw. in de onmiddellijke omgeving van de woongebouwen worden garages 3e ouwd ten behoeve van de bewoners, terwijl rechts van het gebouw „Haarlem noog een parhje komt met een speelterrein voor kinderen van ae oewoners. ZANDVOORT, 9 dec. De afdeling Zandvoort van de KVP hield in het Ge meenschapshuis een werkvergadering waarbij de gemeentebegroting werd be sproken. De heer W. M. B. Bosman leidde dit onderwerp in. Allereerst werd de positie van de ge meenteraad belicht als hoogste gemeen telijk bestuursorgaan, waaruit voort vloeit het budgetrecht, het recht name lijk om te bepalen welke uitgaven zul len worden gedaan en door welke in komsten die zullen worden gedekt. Ge wezen werd op de wettelijk verplichte uitgeven der gemeente en de vaststaan de lasten, zoals salarissen, rente en af schrijving van geldleningen e.d., waar door ongeveer 90 pet. der begroting vooraf al is gefixeerd. In de resterende marge van 10 pet. zit feitelijk de „mu ziek" der begroting en daarin ligt ook het zwaartepunt bij de behandeling in de gemeenteraad. Uiteraard kwamen de financiële verhouding tussen rijk en gemeente ter sprake, de vergoeding door het rijk van de politiekosten en het nog aan dé gemeente gelaten eigen be lastinggebied. Tenslotte werd nog het verschil tussen de gewone dienst en de kapitaaldienst belicht. Over al deze punten werd later door de aanwezigen, waaronder de heren C. Siegers en J. L. C. Lindeman, leden van de gemeente raad, nog uitvoerig gediscussiëerd. Besloten werd, dinsdag 19 januari 1960 weer bijeen te komen in het Ge meenschapshuis. Men za] trachten dan het vraagstuk van de vrijere loonvor ming door een deskundige te doen in leiden. HAARLEM, 9 dec. Het genot van oprecht en verfijnd toneel hebben de spelers van de r.k. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" hun toeschouwers verschaft met de opvoering in de Haar lemse stadsschouwburg van het door Jan W. van de Ven geregisseerde en door David Koning uit het Spaans naar Alejandro Casona vertaalde spel „Sterk als de Jacaranda". In alle op zichten een boeiend stuk, beeldend ook van taal, eerlijk en menselijk van in houd en vooral indrukwekkend dank zij het bijna boven alle lof verheven spel in de beide hoofdrollen door Mies Nielen- Vlekke en Els van der Velden-de Waard. Sterk als de „jacaranda", de Spaanse linde, was ongetwijfeld ook hun toneel prestatie. Het stuk raakt het wezen van de kunst opgevat als „kunstmatigheid", zo niet „gekunsteldheid". Het loert, ons in het bizarre bedrijf vap een idealist, die schijnbaar perfect een organisatie met talrijke medewerkers leidt, welke zich toelegt op het verschaffen van levens geluk aan zielen, die er kennelijk be hoefte aan hebben. De „geluksbezor- ger" vat zjjn vak als een „kunst" op de kunst van het acteren, die wanneer het om menselijke waarden en werke lijkheden buiten het toneel gaat, ont aarden moet in veinzerij, in een gewe- tens-wroegende onoprechtheid. De man ervaart dat pas later, wanneer hij in zijn spel te ver gegaan is. Het is de oprechte eenvoud van het meisje Isabel, door de geluks-organi- sator volgens systeem „gered", dat hem tot d!e inkeer brengt. Samen met Isabel wil hij een oude grootmoeder ge lukkige momenten om later aan te rug te denken leveren door te spe len voor haar, eenmaal het huis uitge trapte, later tot inkeer gekomen en in het leven geslaagd kleinzoon. Het meis je moet doorgaan voor zijn echtgenote. De werkelijkheid blijkt geheel anders te zijn. Het meisje, tot dan toe eenzaam verheft haar gevoelens boven die van acteren-om-bestwil, haar pseudo-echtge- noot daarin meeslepend. Bovendien komt ais een deus ex machina de echte kleinzoon een misdadiger op de proppen en doet hij de grootmoeder het spel doorzien en aanvaarden. Mies Nielen-Vlekke speelde die groot- fnoeder met een geraffineerde levens echtheid, die onvergetelijk is. Werkelijk subliem was ze bijvoorbeeld in de slot scène, bij haar pijnlijke ontmaskering van de misdadige „echte" kleinzoon, in haar moedig accepteren van de werke lijkheid tegenover echtgenoot-en pseu- do-kleinkinderen, in het edele „veinzen" terwiile van hun geluksdroom. Met haar dient Els van der Velden-de Waard geroemd te worden voor haar volmaak te interpretatie van Isabel, de pseudo- kleindochter. Zij weet veelzijdigheid van expressie te paren aan een prachtig- warme stem. Joop Kruyver speelde de „geluksbezorger". De moeilijke over gang van keihard idealist tot mense lijker minnaar wist hij te verwerkelij ken. De grootvader-rol, vertolkt door Corns HAARLEM, 9 dec. De geneeskun dig inspecteur van de volksgezondheid In Noord-Holland, dokter A. P. N. de Groot, heeft vanmiddag onder grote belangstelling de nieuwbouw van het ziekenhuis „Sint Joannes de Deo" ge opend. 's Morgens had de rector van het ziekenhuis, mgr. C. van Trigt reeds de inzegening verricht. De nieuwbouw is bestemd voor de huisvesting en het onderricht van verplegers en is daar mede de eerste speciale verplegers- school in ons land. Dr. A. Garrer verwelkomde de ge nodigden in de eveneens nieuwe aula van de verplegersschool. De econo misch directeur, drs F. A. Vissers, gaf een uiteenzetting van de stand van za ken in het „fasenplan" voor de uit breiding van het Haarlemse Sint Joan nes de Deo-complex. Thans resten nog de bouw van een permanent vrouwen ziekenhuis met 130 bedden (een semi permanent paviljoen is een jaar geleden reeds in gebruik genomen) en daarna zulten nog een nieuwe polikliniek en huisvesting voor de in het ziekenhuis werkzame religieuzen verpleegsters en dienstmeisjes moeten worden gebouwd. Broeder Werenfridus, lid van het pro vinciaal bestuur van de congregatie van de broeders van Sint Joannes de Deo, belichtte het belang van een spe ciale opleiding voor mannelijke verple- genden, waaraan tot dusver in de meeste gevallen te weinig aandacht is geschonken. Hjj achtte het wenselijk, dat voor verplegers mettertijd aparte di ploma's komen. Vervolgens bracht de ken W. N. 2ijlstra, van Haarlem, de gelukwensen over van mgr. Huibers, bisschop van Haarlem. Dokter De Groot wees er in zijn ope ningstoespraak onder meer op, dat de opleiding van verplegers in het zieken huis Sint Joannes de Deo zeer goed is. Vervolgens voerden de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers, de directeur-secretaris van de vereniging van katholieke ziekenhuizen, mgr. Sanders, broeder Noë namens de personeelsvereniging en dokter F, Ro denboog, röntgenoloog, namens de aan het ziekenhuis verbonden specialisten, nog het woord. De Haarlemse wethouders, mevrouw mr. A. Scheltema-Conradi en J. A. Schippers, verscheidene katholieke raadsleden en afvaardigingen van de besturen van andere ziekenhuizen, woon den de openingsplechtigheid bij. Campfens, stelde ons enigszins teleur door te veel gekunsteldheid op het ka rikaturale af. Dat geldt in aanmerke lijk meerdere mate voor de (overigens ook kleinere) rol van Cocky van Bot- tenburg-Bakker als pinnige secretares se. Lof komt toe aan Jeanne Kruy- ver-Rubeling, voor "aar spel als oude gedienstige, en aan Johan van Zwieten, voor diens g®ser^e??:re boevencreatie. Alleszins verdienstelijk completeerden Mia Spronk, als aanminnig dienstmeis je, Nellie van Galen, als typiste, Wie- be Postma. de zeeman-zieleherder, en regisseur Van de 5el): als oefenend goochelaar, voornamelijk in het eerste bedrijf van het spf'- Dat eerste bedrilf overigens jee^ ons iets te breed uitgesponnen, te kracht loos om de sfeer van de ..geluks-onder- neming" voldoende te schetsen. OPZ. BENNEBROEK, 10 dee. In aan wezigheid van B. en W. van Benne- broek en de wethouders van Bloenien- daal, heeft de, waarnemend inspecteur voor de Volksgezondheid in Noord-Hol land, dr. A. Pieron, gistermiddag het nieuwe wijkgebouw geopend van de af deling Bennebroek-Vogelenzang van het Witte Kruis. Dr. Pieron prees in zijn openingstoespraak het baanbrekende werk van de particuliere organisaties op het gebied van de volksgezondheid. De directeur van het Verenigingsbu reau van het Witte Kruis, de heer L, de Wilde, noemde in zijn felicitatiere de vooral de naam van de afdelings- secretaris van Bennebroek, de heer IJ. Schotanus. Namens het hoofdbe stuur overhandigde hij hem de zilveren ere-medaille van de vereniging voor zijn jarenlange, onverflauwde mede werking. Het mooie wijkgebouw aan de Zwar- teweg noemde dr. Pieron het resultaat van een nauwe samenwerking tussen overheid en particuliere organisaties. Door het werk van de particulieren zijn tal van ziekten op intensieve wijze be streden kunnen worden. Nu dit resul taat bereikt is, mag men echter niet in zijn waakzaamheid verslappen, al dus dr. Pieron.. Afdelingsvoorzitter, dr. P. van Aalst, memoreerde in het kort de wordingsgeschiedenis van het nieu we wijkgebouw en de steeds groeien de behoefte aan zulk een vast punt. Dit was vooral het geval sedert in 1947 het consultatiebureau voor zuigelingen tot stand kwam. Ook de afdelingsvoor zitter bracht hulde aan secretaris IJ. Schotanus, en dank aan de gemeente besturen van Bennebroek en Bloemen- daai, alsmede aan het rijk en andere HAARLEM, 10 dec- Na de talrijke verrassingen van maandagavond is het in de volleybalcompetitie roerig geble ven. Gisteravond ol^f' ae verwachte zege van CIOS op Velox achterwege, OVRA leed geheel onverwacht een ne derlaag tegen Eclecta en bij de dames kwam De Blinkert tegen stadgenote, hekkesluitster AVC niet verder dan een gelijkspel, terwijl Eclecta na een 2-0 achterstand zich tegen Velox met een puntenverdeling n°9 gelukkig mocht prijzen. Voor een aangename verrassing zorgde MHBS door in Enkhuizen na een goed duel rivale Madjoe met 10-15, 15-12, 15-8 en 17-15 achter zich te laten. De MHBS'ers verkregen een overwicht door hun set ups te laten volgen door goede slagen. In de Haar lemse dames aanhoudend, tegen een achterstand aan (5-1,m D-4, 13-9 en 15-14), maar slaagden er niettemin m, om na tal van spannende momenten, de set met 17-15 te winnen. MHBS heeft nu de leiding van de over gangsklasse in ^wea verlies- punten minder ,^2.^oe en TOG. De Blinkert, zonder Wil Daan, raakte door het gelijkspel tegen AVC Verder achter op AVC hanteerde slag als wapen en vormde al direct een bedreiging voor Kittie Hoevens en haar teamgenoten. In de eerste set moest men op de stand n-13 noe de set beslissen. De Blinkert won, maar in de tweede set diende AVC direct van repliek en speelde De Blin kert uit cadans, 15-8. in de derde set nam AVC met 3-0 de leiding, waarna De Blinkert enige punten voorsprong nam en tot het eind van de set de marge kon handhaven. 15-12. In de laatste set liep AVC uit tot 14-9. even later moest AVC met een time-out de opmars van De Blinkert breken (14-12), doch dit lukte en met 15-12 behaalden de AVC'ers een verdiend gelijkspel. Bij de heren deelden Santpoort en HCSC de punten (9-15, 15-12, 4-15 en 15-12) en staan de Sant poortenaren belangrijk beter geklasseerd dan Die Raeckse. De stand in de overgangsklasse luidt nu: DAMES: MHBS 10—16 Madjoe 10—14 De Blinkert 1013 TOG 8—10 MVGW 9—10 Octopus 99 VCK 10— 9 Molenwiek 87 Flevo 96 Smash 96 AVC 9— 5 SES 9— 5 HEREN: Cz. Peter 916 Octopus 814 Smash 914 TOG 9—14 Molenwiek 910 Santpoort 119 HCSC 8— 7 SES 9— 7 Madjoe 106 Die Raeckse 94 Jong Hol. 104 VCIJ 7— 3 CIOS en Velox hebben met veel fel heid. maar met weinig macht gestreden om de beste positie in de eerste klasse heren. CIOS trok in de eerste set met een harde Tsjechische opslag en enkele verspreide smashes profijt van de kwets bare techniek van enkele Velox-spe- lers. Aanvoerder Verheem bleef nog onder zijn kunnen en via 5-2, 10-7, en 13-8 won CIOS de eerste set met 15-12. In de tweede set bleef men van positief spel verstoken en pas toen men via 3-3, 4-4, 7-4 voor Velox en 9-9 de stand 10-10 bereikte, kwam Velox boven de „mineurstemming" uit en besliste met goed volleybal de set in zijn voordeel, 15-11. CIOS liet zich niet onbetuigd en nam in de derde set met Tukker als uitblinker het spel volkomen in handen en won met 15-6. Ook in de laatste set had CIOS lang het beste van het spel en nam eerst met 5-1 en na 6-6 met 10-6 en 12-8 de leiding. Er werd in deze periode door de toekomstige sportleiders goed aangegeven en behoorlijk afge rond. We mogen het dan ook min of meer onverklaarbaar noemen dat Velox, overigens weer met een sterke eind spurt, het tij nog kon keren en tenslotte met 15-12 de strijd in een gelijkspel deed eindigen. OVRA had door een zege op Eclecta op gelijk niveau met Velox en CIOS kunnen komen. Maar een „off-day" van de rijksambtenaren speelde beide pun ten in handen van de jeugdige Eclecta- ploeg. Overigens volkomen verdiend, want de OVRA-spelers zagen we vrij wel geen smash lanceren en bleven in techniek, variatie en souplesse beneden het spel van hun tegenstanders. De tweede en laatste set leverden veel span ning op. In de tweede set leidde Eclecta door goed werk van John Verkes met 10-6, maar behaalde tenslotte na 13-12 een benauwde 15-13 zege en in de laatste set nam OVRA na 8-8 met 12-8 de lei ding, waarna de score zich als volgt bewoog, 12-13, 14-13, 14-15, 15-15, 17-15. Voor de eerste klasse dames behaalde leidster HBC in Heemstede een moei zame zege op rode lantaarndraagster Onze Gezellen (15-10, 16-14 en 15-13), deelden HBC 2 en OVRA de punten 3-15, 15-10, 4-15 en 15-10), moes Eclecta de eerste sets afstaan met 15-5 en 15-6 aan Velox en herstelde met 15-5 en 15-8 na de tweede set en bleef CIOS nog op het verkeerde pad en verloor van Ves- mia met 15-0, 15-5, 5-15 en 16-14. De resultaten luidden: Heren: OVRA 2 CIOS 2 2-2; Velox—CIOS 2-2; OVRA— Eclecta 1-3; De Blinkert 2—HBC 2 2-2; HVS 3—HBC 3 3-1; WIK 3—CIOS 4 4-0. Dames: HBC 3—AVC 2 2-2; HBC 2— OVRA 2-2; HBC—OG 3-0; Eclecta—Ve lox 2-2: GIOS—Vesmia 1-3; AVC—De Blinkert 2-2; Vesmia 2Eclecta 2 4-0; OSS 2—Topscore 0-3; Vesmia 3—OSS 3 3-0; HBC 4—GIOS 3 2-2; Set Up 2— Velox 3 3-0; THB 2—OVRA 3 0-3; THB DSS 2—De Blinkert 5 3-0; DSS 3—Ve lox 2 1-3; Die Raeckse 4SSO 0-3; WIK —GIOS 4 1-3; GIOS 2—Santpoort 0-3; De Blinkert 3 0-3. steunverlenende instellingen en orga nisaties. Burgemeester D. van der Hoop van Slochteren van Bennebroek sprak in een felicitatietoespraak de wens uit, dat de belangen van de volksgezond heid in Bennebroek middels het nieu we wijkgebouw nog beter behartigd zouden mogen worden en namens de gemeente Bloemendaal bood wethou der mr. H. B. Wildt Meyboom zijn ge lukwensen aan. De directeur van het verenigingsbureau van het Witte Kruis, de heer L. de Wilde, bood namens het hoofdbestuur een elektrische klok aan ter plaatsing in het nieuwe wijkge bouw, „opdat men bij de tijd zou blij ven." Tot slot sprak de heer IJ. Schotanus een woord van dank voor de onder scheiding die hem ten deel was geval len. Dr. P. van Aalst deelde mede, dat het consultatiebureau voor zuigelingen in Vogelenzang normaal gehandhaafd zal blijven. Tot slot van de openings plechtigheid, maakten de genodigden een rondgang door het nieuwe wijkge bouw. HAARLEM, 9 dec. Het jaarlijkse extra concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest op 30 december zal onder leiding staan van Henri Arends. Solistische medewerking wordt verleend door de bekende pianist Niki- ta Magaloff. Het programma vermeldt de volgen de werken: Moussorgsky Een nacht op de kale berg, Tschaikowsky Pia noconcert nö. 1, Dvorak Symfonie no. 5 (Uit de Nieuwe Wereld). Nikita Magaloff werd te St. Peters burg geboren. Tijdens de Russische re volutie vluchtte hij naar Parijs, alwaar hij zijn muziekstudie voortzette bij Isi- dor Philipp. Op 17-jarige leeftijd ver liet hij het Paryse Conservatorium met een eerste prijs en Ravel noemde hem toen reeds een groot musicus. Magaloff gaf veie concerten in alle belangrijke steden van Europa. Zijn eerste tournée naar Amerika in 1947 had zo'n succes, dat hij sindsdien vele malen naar Ame rika terug is geweest. Magaloff woont in Zwitserland en heeft sinds 1949 de leiding van de Ciasse de Virtuosité van het conservatorium te Genève. OVERVEEN, 9 dec. Voorbijgan gers in de buurt van het Adriaan Stoop plein hoorden gisteravond tegen half elf iemand luidkeels roepen vanuit een klein raampje op de bovenverdieping van Stoops Bad. Naderbijgekomen hoorden ze, dat het een jongen was, die angstig schreeuwend te kennen gaf, dat hij opgesloten was in het bad, dat hij een ruitje kapot geslagen had, maar er niet uit kon komen. Men vond een en ander zo vreemd, dat de politie gewaarschuwd werd. Spoedig kon de jongen bevrijd worden uit het reeds koude bad, waar hij vrees de de nacht te moeten doorbrengen. Het was een lid van de zwemclub Haar lem, die 's avonds van acht tot tien uur geoefend had in het bad. De jongen ver telde niet tijdig gehoord te hebben, dat hij uit het water moest omdat het bad gesloten werd. In zijn eentje had hij zich kennelijk geruime tijd in het water op gehouden. Aangekleed merkte hij, dat het bad afgesloten was. Raampjes, waar hij door naar buiten kon klimmen, kon hij niet vinden. HAARLEM, 10 dec. De Haarlem se rechtbank heeft vanmorgen een acht tienjarige timmerman uit de Haarlem mermeer overeenkomstig de eis veroor deeld tot twee jaar jeugdgevangenis- straf. Veertien dagen geleden stond hij terecht wegens diefstal ten nadele van zijn patroon van in totaal 7.000,-. Hij was met dat geld op vakantie gegaan met zijn meisje en had er 2.200,- van uitgeleend. De officier van justitie had twee jaar jeugdgevangenis geëist. HAARLEM, 9 dec. Door de r.-k. zwemvereniging „De Watertrappers" (DWT) wordt dinsdagavond 15 decem ber in het Sportfondsenbad Haarlem de derde ontmoeting van de zwemcompe- titie van de Kring Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond ge houden. Het volgende programma van zwemwedstrijden wordt dan afgewerkt: 33 éénderde meter vlinderslag jongens, afdeling A; 66 tweederde meter vrije slag meisjes afdeling B; 200 meter vrije slag heren seniores; 200 meter school slag dames seniores; 5 x 33 één-derde meter estafette vrije slag jongens, af deling A; 66 twee-derde meter vlinder slag heren juiores; 66 twee-derde meter rugslag dames nieuwelingen. Zweedse estafette heren juniores, bestaande uit: 66 twee-derde meter rugslag, 66 twee derde meter schoolslag, 100 meter vrije slag, 66 twee-derde meter vlinderslag en 33 één-derde meter vrijeslag. Ter redactie van onze courant zijn de volgende giften binnengekomen: Wed. N.N. ƒ5; J.S. 10. Per giro werd toe gezonden: P. J. C. 2; prof. G. H. 10; mevr. M. van G. 10; G.M. 10; J. v. D. 2,50; mej. A. D. 2. U kunt uw gift bezorgen aan ons bu reau, Sniedestraat 5, of storten op gi ronummer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant met de vermelding: voor de Stille Armen. OVERVEEN, 9 dac. In het paro chiehuis „Domi" aan het Zandvoorter- pad onder Overveen, was vanmiddag geen stoel meer onbezet, tijdens de daar gehouden bijeenkomst van het plaatse lijk comité voor de jeugdnatuurwacht. De voorzitter van dit comité, ir. E.C.M. Roderkerk, zei, dat voor de kinderen spoedig een activiteiten-programma zal worden opgesteld. Daarna vertoonde ir. Roderkerk ruim een half uur lang ondanks zijn ongesteldheid fraaie kleurendia's en vertelde aan de hand daarvan over het vogelleven in het na tionale park „De Kennemerduinen", waar hij directeur van is. Na een pauze met een consumptie voor elk der bijna tweehonderd en vijftig nieuwe natuurwachtertjes uit de vijfde klassen van alle lagere scholen in de gemeente Bloemendaal op de Bloe- mendaalse schoolvereniging na was het woord aan de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Vol ler. Hij vertrouwde erop, dat de jon gelui zouden meehelpen de natuur in deze gemeente te behouden. Hij dacht er over hun de zorg voor een of meer plantsoenen toe te vertrouwen en hen te laten helpen bij het maken v.an vogel kastjes. Het was de bedoeling dat de burgemeester vervolgens alle kinderen het insigne van de stichting „Natuur en jeugd" voorstellende een bloem, een hertekopje en de letters J.N.W. zou opspelden. Hij moest deze installatie van de eerste Bloemendaalse natuurwach- ters echter symbolisch doen, omdat de betreffende fabriek niet tijdig de insignes vervaardigd heeft. De kinderen krijgen de insignes nu op school nagezonden. De directeur van de stichting „Natuur en Jeugd", de heer C. H. Voorhoeve, beklemtoonde dat de leden van de jeugdnatuurwacht zich van elke vernie ling dienen te onthouden. Zij dienen an deren een goed voorbeeld te geven. Het is niet hun taak ouderen uit plantsoenen te sturen. HAARLEM, 10 dec. Vanavond 10 december houden de Haarlemse afde ling van de Natuurstudieclubs van de Katholieke Jeugd Beweging „Natura" en de Haarlemse afdeling van de Chris telijke Jeugdbond van Natuurvrienden. ,.De Zwarte Stern" hun eerste gezamen lijke contactavond in Restaurant Brink- mann. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging, afdeling Haarlem en Omstreken, de heer G. L. van Eyndhoven zal deze avond een causerie houden met kleuren dia's over zijn reis naar Turkije. Aan vang om acht uur. HAARLEM. 10 dec. B. en W. van Haarlem hebben voor de oudejaarsnacht ontheffing verleend van het verbod om vuurwerk af te steken. Men mag in de nacht van 31 december op 1 januari dus vuurwerk afschieten tussen 12 en 2 uur. HAARLEM, 10 dec. De afdeling Haarlem van de Katholieke Arbeiders Beweging gaat zondag 20 december een adventsavond organiseren in gebouw Sint Bavo. Onder regie van Frans van Emmerik zullen de spelers van Sint Frans het door Antoon Coolen voor het toneel bewerkte Noorse sprookje „De zeven rozen" opvoeren. HAARLEM, 9 dec. Tijdens de onder 'oorzitterschap van de heer A. J. M. Angenent gehouden vergadering van de Haarlemse afdeling van de Katholieke Arbeiders Beweging is de begroting, welke aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 18.640,- beloopt, met alge mene stemmen aangenomen. De geringe belangstelling voor de vergadering werd door de aanwezigen betreurd. Men weet haar onder meer aan het onjuist de voor keur geven aan kijken naar de televisie boven de ernstiger zaken. GRAFISCHE BOND De afdeling Haarlem van de Ned. Katholieke Gra fische Bond houdt maandag 14 decem ber 's avonds om acht uur in het gebouw Sint Bavo een ledenvergadering. Na ai- loop zal de heer Jan Glissenaar spreken over het onderwerp: De mensen in het Nabije Oosten. ■Hi Ned 1958 41/4 Ned 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 3(5 Ned 1956 3»,4 Ned 1948 31/4 Ned 1950 3(1 Ned 1954 1>,'4 Ned 1955 D 6 N G Won bouwl 8 Ned Handel Mf1 Cert Amsterdam Rubber H V.A Senembah-Mt1 4*0 Berke) Patent Calvé-Delft Cert Deli Mil Fokker v. Gelder Hoogovens Milder Co. Philips Gem bez Unilever Bllliton 2e Kon Petroleum 60 Holl Amerika Lijn Kon^Ned Stoomb Mil Ned Stoomv Mil v Ommeren Ned Scheepvaart Unie Rentespaarbrleven |57 rtentespaarbrleven '58 2i,b Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 U 21/s Rotterdam '57 Alb Hetln kl obi Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper K..L.M. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway stand Oil Ny tidewater U.S Steel Vorig opening Slot 10/12 100A 98 98 941,5 91H 91% 93(5 oo ÖO 87 89% 90ri, 108tf r 250 113% 112% 154% 154 616 422% 423 299 718 184 180 305 266 770 404 778% 771% 722% 716% 354 163.50 161.90 172 169% 115.20 182V4 181% 138 137 184% 182 2.52 151 149% 107% 108% 80% 89% 96% 8/12 9/12 63% 63% 55% 55 67% 67% 96% 94% 52% 5234 93% 94% 30% 301/4 49% 50% 71% 71% 75% 75% 435/« 42% 78 77 22% 22% 52% 52 49% 49% 25 24% 101 100% Stemming gedruKt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3