Meer dan een miljoen bezoekers in augustus naar MÜNCHEN Liefdesboodschap om wereld bewoonbaar te maken DUJARDIN De H. Vader over de pers Dublin de mysterieuze J. G« MILITAIRE OPLEIDING IN O.-INDONESIË VERPLICHT In Den Haag klopt tuinbouw altijd aan dovemansdeuren 6a je gang, iongen! Twee Nederlandse meisjes T veroveren VVAi Demonstratie van EENHEID Italië een dag zonder kranten Aandrang op „nodige beperkingen op uitoefening persvrijheid Kandidaten moeten zich melden voor oproep op Molukken en West-Irian Droge zomer voor de tuinbouw in het westen bijzonder gunstig N.V. VERENIGDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN (V.V.M.) Voor scholieren tussen 18 en 28 jaar Jac. Groen op LTB-vergadering Canada produceert „vliegende auto" DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 PAGINA 7 ~r Hoge koersenhoge risico's Kies de gulden middenweg i Aandelen én obligaties Beleggingsdepót H.B.B. Blus dat laaiend maagzuur-branden. Neem een paar Bennies. Ook voor II redding en uitkomst. Met 46 mensen aan boord Columbiaans vliegtuig neergestort Kraanwagen strandt op overweg bij Soestduinen Treinvertraging tussen Utrecht en Amersfoort ff ft Vier alleen gelaten kinderen liefderijk verzorgd door JAN VAN GENT io Ufa „Kijk vader, mijn ideaal... bruggen bouwen... Als we nu eens veel geld hadden dan zou ik vast en zeker voor ingenieur gaan studeren!" Zó kan een kind spreken..'. Nu gaat de belangstelling van Uw zoon wellicht nog niet verder dan zijn grote teen of het behang. Maar straks kuntÜ zo'n vraag ook ver wachten: „Vader, ik wil verder studeren rechten, medicijnen, talen..'.' Fijn als U dan kunt zeggen: Sluit daarom nu een studieverzekering bij de Y.Y.M. waarvan de uitkeringen gedurende de studietijd plaats vinden. Als de verzorger binnen de looptijd der verzekering zou overlijden, komen geen premiën meer ten laste van het gezin, want de polis wordt dan onmiddellijk premievrij. Inlichtingen worden U geheel vrijblijvend verstrekt door: „Hangt" niet in de lucht eucharistisch congres ..pro mundi vita" (Van onze Utrechtse redacteur) I Utrecht, 9 dec. Met het S7ste Aternationaal Eucharistisch Congres /"i 31 juli tot 7 augustus in München /"''rdt een opdracht vervuld, welke P*Us Pius XII nog heelt gegeven onder "pt motto ,,Pro mundi vita De voorzitter van het organisatie comité, mgr. A. Maler omschreef op *pn persconferentie de zin van dit mot to nader. Het congres wordt een eu charistische viering van heel de we- 'eld, bedoeld als antwoord op de hun kering naar een geestelijk houvast van de tegenwoordige mensheid. In de geïndustrialiseerde wereld van Vandaag voelt de mens zich leeg, gaat hy gebukt onder een innerlijke onzeker heid, waarbij het hem duidelijk is, dat stoffelijke welvaart alleen niet gelukkig maakt. Hij richt zich tot de Kerk om ..brood", wat in de Eucharistie te vin den is. Het gaat echter niet alleen om het bovennatuurlijk leven, maar ook °m een bewoonbaar maken van de we- be'd. Ruimtelijk gezien is er nooit gro tere eenheid mweest als een gevolg van be moderne verkeersmiddelen, maar r is te meer een grote gespletenheid H°°r verschil in levensbeschouwing. st|n georganiseerde goddeloosheid twl^genover kernen van geloof. Het convr motief van dit eucharistisch (je ®Tes is daarom de verbondenheid te die jjstreren van de gelovige mensen, rpI "kaar moeten helpen om in de we- Ven a'S goed christen gelukkig te le- Aan een bestudering van de vraag stukken, die zich in de verschillende sectoren van het maatschappelijk le ven voordoen, zijn de eerste drie dagen gewijd. Er worden niet minder dan twintig wereldcongressen gehouden, o.a. van de katholieke artsen, die zich zullen afvragen hoe zij zich krachtens hun beroep voor de „bewoonbaarheid" van de wereld kunnen inzetten. Uit hun geloof zullen zij trachten een antwoord te geven op natuurwetenschappelijke vraagstukken. De arbeidersorganisaties beschou wen ook de ontmoeting van het ge loof en de wereld, waaraan evenzeer wetenschappelijke zittingen gewijd zul len worden, voorbereid door de katho lieke academie van Beieren en de theo logische faculteit van de universiteit te München. Woensdagavond 3 augustus zal op grootse wijze de Pauselijke legaat wor den ontvangen. Er zullen nog vier an dere kardinalen, afkomstig uit vier ver- Schillende werelddelen, aanwezig zijn. De drie volgende dagen zijn er gods dienstige plechtigheden, analoog aan de liturgie van Witte Donderdag, Goe de Vrijdag en Paaszaterdag, teneinde de gelovige wereld voor te houden, dat Slechts door het lijden de verheerlij king kan worden bereikt. De ceremonies worden gehouden op de Theresienweide, een ovaal vormige vlakte van een km lang en 750 m. breed, vrüwel midden in de stad gelegen. Men bouwt er geen tri bunes, doch in het midden van het veld richt men een twintig m. hoog podium op, waarop een altaar onder baldakijn. Er komen 500.000 zitplaat sen, terwijl een even groot aantal personen de plechtigheden staande zal kunnen bijwonen. Donderdagavond is er een plechtige viering van het H. Misoffer, waaronder voetenwassing. Dit agapè liefdes- maal zal worden voortgezet in zie kenhuizen, gevangenissen, bejaardente huizen en dergelijke inrichtingen, waar heen de talrijke bisschoppen zullen gaan om de voeten van de bewoners te wassen, de H. Communie uit te rei ken en geschenken uit te delen. Vrijdag staat het congres geheel in het teken van Christus' lijden met het kruis in het middelpunt. Treffende plechtigheid in Dachau Wel zeer treffend is het Initiatief om op het uur van Christus' dood, dus om drie uur Goede Vrijdag, in het voorma lige concentratiekamp te Dachau de eer ste steen te leggen voor een Verzoe- ningskerk. De Duitse katholieken wil len daarmee tot uitdrukking brengen, dat zij zich het onrecht en leed zoveel mensen aangedaan, altijd bewust wil len blijven. Men verwacht op het Eucharistisch congres deelnemers uit alle Europese landen. In totaal rekent men op niet minder dan 1,3 miljoen mensen, maar de omstandigheden zullen zich wel sterk moeten wijzigen om bezoek uit de lan den achter het IJzeren Gordijn mogelijk te maken. Om de verbondenheid met het oosten te demonstreren en mede met het oog op het komende concilie, dat gericht is op de eenheid van alle christenen, zal de Eucharistie-viering zaterdagavond volgens de Oosterse ri tus geschieden. Tijdens deze plechtig heid zal de zending aan de leken wor den gegeven. Zondagmorgen draagt de Pauselijke legaat een plechtig H. Mis offer op vet assistentie van de vier andere kardinalen. Het laat zich begrijpen, dat de ont vangst van meer dan een miljoen vreemdelingen in een stad, die zelf 1,1 miljoen inwoners telt, heel wat hoofd brekens kost. Vele bezoekers zullen in omliggende plaatsen van het mooie Beierse land, tot aan de Oostenrijkse grens toe, moeten worden onderge bracht. In totaal zijn 23 verschillende com missies met de voorbereiding van het congres belast en reeds sinds de zomer zetelt het congresbureau in een groot gebouw in de binnenstad. Leden van de jeugdverenigingen verrichten de nodi ge werkzaamheden op de Theresienwei de, waartoe ook behoort het aanleggen van kabels voor radio en televisie. Nederlandse deelneming Voor de deelneming van ons land spant zich een commissie in onder voor zitterschap van de deken van Amster dam, mgr. G. P. J v. der Burg, welke commissie het Episcopaat in het leven heeft geroepen. Gerekend wordt op Advertentie De Theresien-weide in het centrum van München, waar de plechtig heden van het Internationaal Euchoristisch Congres worden gehouden. een aantal deelnemers tussen de vijf honderd duizend, die vergezeld van eni ge bisschoppen met extra-treinen zul len vertrekken. Er wordt een speciale reis voor de jeugd voorbereid. Men tracht groepen moe te nemen, die op een of andere wijze hun medewerking aan het congres kunnen verlenen. Zo zijn er besprekingen gaande met de Maastreechter Staar. Deelnemerskaarten kunnen uitslui tend worden aangevraagd bij deze com missie, die haar bureau heeft in Huize „Brakkenstein", Heydendaalseweg 300, te Nijmegen. Dit bureau zorgt ook voor verspreiding van folders en heeft op zich genomen met raambiljetten en affiches op de stations aan het Inter nationaal Eucharistisch Congres in Mün chen meer bekendheid te geven. Advertentie U zult de dag loven, waarop U met Rennies Uw brandend maagzuur tot verleden tijd maakte. Klinkt ongelofelijk, maar is een bewezen zaak. In tiendui zend gevallen, over de hele wereld. Haal een pakje Rennies - en ondervind van vandaag af de heerlijke uitwerking van dit wondere tabletje. Zó bij U te steken - hygiënisch verpakt ROME, 10 dec. (UPI) Het grafisch personeel over geheel Italië is gister avond 'n 24-uursstaking begonnen waar door vandaag in Italië geen enkel och tend- of avondblad kan verschijnen. Aan de staking nemen zowel communis tische als niet-communistische vakbon den deel. BOGOTA, 10 dec. (A.F.P.) In het grensgebied van Panama en Columbië is een Columbiaans verkeersvliegtuig met 46 mensen aan boord verongelukt. Het wrak ligt in bergachtig gebied en het is van de lucht uit waargenomen. Er zouden geen overlevenden zijn. On der de inzittenden bevonden zich 36 vrouwen en verscheidene kinderen die naar het vasteland gingen voor het Kerstfeest. Het Columbiaanse vliegtuig moet dinsdagavond zijn neergestort. Het was op weg van de Sanandres-eilanden, voor de Atlantische kust van Columbië, naar Cartagena in het Columbiaanse binnenland, een vlucht van drie uur. UTRECHT, 9 dec. Vanmiddag is op een overweg in Soestduinen een kraan wagen op de overweg gestrand, waarbij de giek van de kraanwagen de boven leiding heeft geraakt. Daardoor konden tussen Amersfoort-Utrecht v.v. geen rechtstreekse treinen rijden. Stoptreinen onderhielden de dienst tussen Utrecht en Den Dolder. >aar vandaan werden de reizigers met bussen naar Amersfoort vervoerd. Na anderhalf uur was de lijn Amersfoort-Utrecht en omgekeerd weer berijdbaar. Advertentie Mieenverkoop WENNEKER Schiedam VATICAANSTAD, 8 dec. (A.F.P.) Paus Johannes heeft in een toe spraak tot r.k juristen, die in Rome een conferentie hadden gehouden over „Persvrijheid in het wetssy- steem' aangedrongen op „de nodi ge beperkingen" op de uitoefening van de persvrijheid gezien de exces sen die op het gebied van berichtge ving en de publiciteit zijn aan te wij zen en die mets te maken hebben met eerlijke voorlichting. Dergelijke beperkingen, aldus de Paus, moeten strikt worden omschreven op basis van en door de wet opdat een der gelijke delicate zaak, van zulk beslis send belang voor de toekomst van elk volk, niet worde overgelaten aan improvisatie, aan de zoveel bespro ken zelfcontrole of, nog erger, aan kwade trouw. De Paus wees op de schade die een bepaald soort pers de jeugd kan aan doen. Men behoort een dergelijke pers op geen enkele wijze te begunstigen noch er over te praten. Alle middelen moeten worden aangewend om deze zaak onder de discipline van mense lijkheid en beschaving te brengen, zelfs nog voordat de christelijke disci pline er aan te pas komt. „De wetgeving heelt reusachtige din gen tot stand gebracht voor de verde diging van de rechten van de mense lijke persoon", aldus de H. Vader, „maar men moet toegeven dat dit niet gezegd kan worden w®t betreft het ter rein van de pers- toch gaat het ook hier om een kwestie van een funda menteel recht dat de persoonlijke vrij heid aangaat". „De persvrijheid moet haar plaats hebben in het kader van eerbiedi ging van Gods wetten. Evenals het de vrije burger nie* ls, toegestaan de vrijheid, goederen of het leven van zijn naaste aaI? ^1^5' kan men ook niet toelaï^? Pe?s onder de leuze dat zy vrij moet DUBLIN, 9 dec. (CAFP/ UPI). wee Nederlandse jon ge meisjes hebben door hun toewijding en belangeloosheid de harten veroverd van de bevolking van de Ierse hoofdstad De 21-jarige Ida Koek koek uit Kampen en de 18-jarige Willy Kreuze uit Renkum, die naar Enge land waren gegaan om Engels te leren, vonden enige tijd geleden een be trekking bij de familie Seaford in Croydon waar de man een autoverhuur bedrijf had. Vijf weken geleden is het echtpaar, dat inmiddels naar Ierland was verhuisd, zonder enig spoor verdwenen, de vier kinderen achterlatend. De twee meisjes hebben zich sindsdien het lot van de kinderen een twee ling van vijftien maanden, een jongetje van tien en een meisje van twaalf jaar aangetrokken en wel zodanig dat zij daarbij hun eigen middelen aanspra ken en uitputten zodat zij nu in een wanhopige toe stand verkeren. De meis jes hebben zich tot de Ne derlandse ambassade in Dublin om hulp gewend maar te kennen gegeven, de kinderen niet in de steek te willen laten voor dat hun ouders terugge vonden zijn. Ida en Willy hebben zich voorts bereid verklaard elke betrekking te accepteren om in hun onderhoud en dat van hun „gezinnette" te kunnen voorzien. Woensdagavond kregen de verzorgsters van een functionaris van de Ierse vereniging voor de be scherming van kinderen tegen wreedheid te horen, dat zij zich geen zorgen behoeven te maken. „Wij zullen jullie helpen en het is niet nodig naar een an dere betrekking uit te kijken", zei hij. „Maar de moeder belde vandaag op en zij komt thuis", vertelde Ida gister avond verheugd. „Het was verschrikkelijk, maar alles is nu in orde", voegde Willy eraan toe. Een »peurdersverhaa! de hand van Prins Voedo," zei Segers trots. "Waarschijnlijk werd hij juist wakker, toen de over typt zUn bloedig werk wilde beginnen. Volgens de etsgeneesheren heeft hem dat ook nog gespaard 0„°r erger, want door het oprichten kwam de stok honfaat het geweest kan zijn, niet vlakaf op zijn Mi maar schampte af. In het hoofdkussen waarop Eev g is de indru)< van het slagwapen nog vrij diep v0ertnden' De man stond over hem gebogen en Prins denv greeP hem naar het hoofd, en stevig ook. Dat harp n- wjj tenminste. In ieder geval zijn een paar £e Si, in zijn samengeknepen vuist achtergebleven, der urden gev°nden in het gasthuis toen ze hem on tij,^ behandeling namen. Dokter Van Oekel was zo - ze voor ons te bewaren tlO: Ik ben hem diep dankbaar. Nu behoeven we alleen en Iriaar een man te vinden met een lichte stem er ,Pal. geknipt haar. Hoeveel van zulke lieden zijn F België?" vroeg de inspecteur somber. BlnTen Paar miljoen," antwoordde Segers opgewekt, hip, nog een paar miljoen in Holland, zult ge die j.j vergeten?" '®en terrein wordt iets overzichtelijker als we al- haar rI?aar zoeken naar mannen met donkerblond rL. lt is toch ongeveer de kleur?" Vlèen donkerder dan ons blonde bier. Ik wil niet WeiHik toltekens maken, overigens. Als dit haar wer- afkomstig is van de overvaller, dan is het zeer waarschijlijk dat hij zich te Antwerpen heeft laten knippen, want volgens het rapport zijn deze haren uitgerukt niet later dan 24 uur nadat de man bij zijn haarsnijder is geweest. Al 48 uur later, zeg gen ze, worden de randen van het haar ronder, We hebben dus een paar mensen de stad rondge stuurd om hier en daar eens bij kappers te vragen naar een man, donkerblond en waarschijnlijk 'nen Hollander, die zich heeft laten knippen." „En?" vroeg Sluiter gespannen. „Nul en niks. We hebben het alleen kunnen doen bij de kappers in het centrum van de stad, want bet is ondoenlijk om de hele stad, inclusief Borger- bout. Hoboken, Berchem, Wilrijk en nog wat andere voorstadjes, uit te kammen." aiuiter legde teleurgesteld het rapport neer en richt te zich op. Het zou inderdaad ai te mooi zijn ge weest wanneer de dader zou kunnen worden gevon den door een paar haartjes. „jammer. Kunnen we nu nog even langs het zie kenhuis gaan, denk je?" „Dat is te doen. Maar er zou bericht worden als dp "ij kennis zou zijn. Is dat gebeurd, De Ko- nmcK „Nog steeds niet meneer." „Toch maar kijken." „Gelijk ge wilt." De Koninck bleef achter op zijn bureau, nadat Vic tor Segers op zich had genomen zijn vriend de in specteur naar het gasthuis te begeleiden. Deze keer probeerde hij hem zelfs niet af te lei den met verhalen. Sluiter rookte een sigaret en zei evenmin een woord. Bp het ziekenhuis liet de por tier beide politiemannen passeren, na te hebben dui delijk gemaakt waar de zieke te vinden was. Prins Voedo lag alleen in een aparte kamer. Naast zjjn bed zat een nog jonge verpleegster, die haastig opstond toen de mannen binnen kwamen. „Stil... stil..., fluisterde ze, met vlak daarachter, geschrokken van haar eigen gewichtigdoenerij: Hij boort u toch niet." Segers klopte haar op de schouder en grinnikte. Met deze laatste, wat harder en bevreemd uitge sproken opmerking, had de zuster zijn hart veroverd. Hij zei gedempt: „We zullen zijn als muizekens. buiten kennis?" Het meisje knikte, kijkend naar het bed. Inspec- Hij is nog steeds teur Sluiter liep er met zachte schreden op je. Ook hn werd het eerst getroffen doorde grauwheid van Martin Watimena. In zijn gedachten kon men deze man, stil uitgestrekt op het witte bed, niet Prins Voedo noemen. Hij zag alleen een mens, door wiens lichaam af en toe een rilling trok en die soms on rustig zijn hoofd bewoog, een man die helemaal naar Antwerpen moest komen om daar, m een rom melig hotel, zijn noodlot te ontmoeten. Zijn ogen gle den over de hoge jukbeenderen, de ingevallen wan gen, het zwarte, kroezige haar niet het verband er om. Hij zag de onrustige handen boven de dekens, handen die hoe weinig avonden geleden nog? de trommen hadden beroerd in de club De Gouden Haan. Sluiter boog over het lichaam heen. Hij hoor de onregelmatige ademhaling, die een moeizaam happen naar lucht was. „Martin Watimena," zei hi] zacht. Segers hoorde het maar vroeg niets. Inspecteur Sluiter tastte met behoedzame handen naar de pol sen van de zieke. Zijn wijsvinger wees nar het zil veren naamplaatje om de linkerpols. „MW". stond erop, in krullige letters gegraveerd op het ovale zilver. De verpleegster was achter hem komen staan, Sluiter hoorde het aan het ritselen van het stijf ge steven schort. „Wat zeggen de doktoren?" vroeg hij, zonder om te zien. „Hij moet nu gauw weer levend worden." Sluiter keek op. Hij was getroffen door haar om schrijving. Het smalle meisjesgezicht stond .orgelijk, alsof ze zich persoonlijk verantwoordelijk voelde. „Is daar kans op?" „Er is alles al aan gedaan." „Prima." Sluiter maakte naar Segers een beweging èn de mannen liepen naar de deur. De verpleegster keek hen na met ronde, kinderlijke ogen. Ze had haar plaats naast het bed weer ingenomen alsof ze vaag wachtte op een wonder. De gordijnen waren dicht geschoven, gele gordijnen, die de grauwe dag, bui ten, omvormden tot een sussende deemstering. Slui ter knikte naar de verpleegster en ernstig groette ze terug. De inspecteur trok de deur achter zich de witte gangen af, naar buiten. Aan de uitgang groette de portier met een bijna millitair saluut aan zijn zwarte pet. (Wordt vervolgd) zijn dagelijks en systematisch de godsdienstige en morele gezondheid van de mensheid aantast". Sprekend over de noodzaak paal en perk te stellen aan het morbide karak ter van bepaalde berichtgeving en aan het uitbuiten van sensatie stelde de Paus de vraag, of men zo maar bij zonderheden en beschrijvingen, die voor de politiële of gerechtelijke in stanties voorbehouden zouden moeten blijven, ter bevrediging van de nieuwsgierigheid openbaar mag laten maken. „Mag het worden toegestaan, dat van misdaden, die beter met de mantel der liefde bedekt konden wor den, profijt wordt getrokken om be schrijvingen te geven die niet anders dan een school van de misdaad zijn en tot wandaden aansporen?" DJAKARTA, 10 dec. (Reuter) De Indonesische regering heeft gisteren verplichte militaire opleiding gelast voor scholieren tussen 18 en 23 jaar, op de eilanden die grenzen aan het zee gebied rondom westelijk Nieuw-Guinea, aldus meldt Reuter. Volgens een desbe treffend militair decreet moeten de kandidaten zich melden voor een op roep op de Molukken en West-Irian. In het decreet dat in Ambon werd ge publiceerd, wordt ervoor gewaarschuwd dat er drastische maatregelen genomen zullen worden tegen hen die geen ge hoor aan de oproep geven. Uit Ambon wordt gemeld dat de jeugd enthousiast reageert op het decreet. Het in Djakar ta verschijnende blad „Pedoman" merkt in verband met de maatregel op dat Indonesië met de verklaring dat het slechts vreedzame middelen zal ge bruiken om Westelijk Nieuw-Guinea in handen te krijgen, zijn troefkaart heeft verspeeld. Antara meldt voorts dat de voorzitter van de parlementscommissie voor de fensie, Entol Mohammed Mansoer, te genover verslaggevers verklaard heeft dat het Indonesische volk tot nu toe nooit van plan is geweest West-Irian met geweld te veroveren, maar dat het een gevolg van de Nederlandse politiek in zake West-Irian zal zijn als dit in de toe komst wel zal gebeuren. Men vroeg hem, aldus meldt Antara, over het „aanbod" van Australië om Indonesi sche officieren op te leiden. Mansoer zou hierop geantwoord hebben dat het in overeenstemming met de Indonesi sche politiek is om dit aanbod aan te nemen. HAARLEM, 10 dec. De voorzitter van de vakgroep tuinders van de ka tholieke land- en tuinbouwbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam L.T.B.), de heer Jac. Groen Azn, heeft vanmorgen in Haarlem tijdens de algemene vergadering van deze groep ernstige kritiek uitgeoefend op de hou ding van verschillende ambtenaren van het departement van Landbouw, die beweerd zouden hebben, dat er vorig jaar geen sprake zou zijn geweest van een noodtoestand in de zogenaamde koudegrondstuinbouw. Door de drie or ganisaties en het landbouwschap werd op bedrijfssteun aangedrongen, waar door voorkomen had kunnen worden, dat een groot aantal bedrijven, dat het de laatste jaren toch al niet gemakke lijk heeft gehad, in een nog moeilijker positie kwam te verkeren. „Voor de tuinbouw klopt men in Den Haag altijd aan dovemansdeuren," zei de heer Groen een beetje geërgerd. Bij calami teiten krijgt de tuinbouw steeds nul op Advertentie MALIEBAAN 50, UTRECHT het rekest. Dat was zo met de hulp verlening in 1947, toen de landbouw ge steund werd met een bedrag van zes entachtig miljoen en een bedrag van drie miljoen voor een bepaald tuin bouwgebied werd geweigerd. Dat is vandaag weer precies zo. De afgelopen zomer is gelukkig bij zonder gunstig geweest voor de tuin bouw, althans in het westen. Als ooit is bewezen hoezeer land- en tuinbouw afhankelijk zijn van klimatologische lig ging en van weersomstandigheden, dan is het dit jaar geweest. Een groot deel van de betere ontvangsten zal evenwel moeten worden aangewend voor de af betaling van de achterstanden, die de laatste drie jaren in een groot aantal bedrijven zün ontstaan. Sprekende over de hoge nrijzen voor de groenten, zei de heer Groen, dat het vragen om re geringsmaatregelen hij de tuinbouw on grote bezwaren zou stuiten. Voor de minders zouden regeringsmaatregelen betekenen, dat zij niet in de gelegen heid zouden zijn voorzieningen te tref fen tot verbetering van hun bedrijven en van hun zo gezakt welvaartspeil. In dit verband wees de heer Groen _on de betekenis van de groente- en fruitteelt voor de Nederlandse consument. Een groot deel van de totale export komt voor rekening van de agrarische uit voer, waarbij de tuinbouw voor honder den miljoenen guldens is betrokken. .Het gaat om een nationale zaak, die nok gaande moet worden gehouden als die uitvoer, wegens schaarste in het buitenland (zoals dit jaar) tot hoge nrijzen, ook voor de Nederlandse con sument, leidt." In het economisch bestel staat de tuinbouw geheel onbeschermd. Van garantieprijzen is geen sprake. De tuinders moeten het volle risico van hun bedrijf nemen en dragen. Er is geen enkel bedrijf, dat meer afhankelijk is van de fluctuaties, die weersomstandig heden en exportmogelijkheden teweeg kunnen brengen, dan de tuinbouw. Re geringssteun is dan alleen geboden, wanneer het bedrijf met ondergang wordt bedreigd. Verder bracht de heer Groen ae teeltregeling ter sprake. Hij zei. dat er groepen zijn. die alle teeltregelingen rigoureus willen afschaffen. Weer an deren streven naar een regeling voor de gehele tuinbouw, terwlil een derde categorie voorstander blijkt te zijn voor afschaffing van het teeltrecht voor groenten. Het bestuur, zo bekende de heer Groen, heeft nog geen definitief standpunt ingenomen, te meer omdat reeds besloten is de regelingen voor 1960 op de oude voet te handhaven. Wel is het bestuur er van overtuigd, dat de erkenningsregelingen onder alle om- omstandigheden gehandhaafd dienen te blijven. Naar aanleiding van het feit, dat ln Nederland door de woningbouw en in dustrievestiging meermalen een aan slag wordt gepleegd op hoogwaardige tuinbouwgrond bond de heer Groen zijn leden op het hart vooral aandacht te schenken aan streek- en uitbreidings plannen. die zjjn aangekondigd of wor den voorbereid. Verder wijdde hij enige aandacht aan het streven om aan de huidige vollegrondstuinbouw een econo misch sterkere grondslag te geven. In de veenstreek van Zuid-Holland en in Waarland ls daaraan met groot succes gewerkt. Ruilverkaveling en grondver betering zouden naar de mening van de heer Groen in de Streek, het Geest- merambacht en in de Eilandspolder evenzeer de gewenste resultaten ople veren. Tenslotte hield hij zijn leden voor, dat zowel practische als theore tische vakbekwaamheid een van de beste middelen is om te komen tot een nog efficiëntere bedrijfsvoering. GEORGETOWN, 4 dec. Waar schijnlijk in april 1960 zal een Canade se industrie de eerste „vliegende auto" in de handel brengen. Aldus meldt UPI. .„Oefenvluchten" met deze auto heb ben bewezen dat haar maximumsnel heid in de lucht 150 mijl per uur ls, terwijl de landingssnelheid slechts 20 mijl per uur bedraagt. De vliegende auto is geen helikopter in die zin dat zij niet in de lucht kan blijven „hangen". Het belangrijkste bezwaar van auto- jndustrieën om een dergelijk „voer tuig" te produceren was de vrees voor een te geringe afzet. Men veronderstel de uitsluitend te kunnen leveren aan het leger en de marine. Maar „Avian Industries Ltd" in Georgetown meent, dat de markt ln Canada en de V.S. groot genoeg is voor een vliegende auto als deze, die slechts 10.000 dol lars gaat kosten. Het aantal informa ties van nieuwsgierig' zakenlieden naar de kwaliteiten van de merkwaar dige auto, die als two-seater wordt ge bouwd. overtreft de verwachtingen. Men gelooft dan ook, dat er meer dan 5.000 wagens per jaar op de markt moeten worden gebracht om aan de aanvraag voldoende tegemoet te ko men. DELFT, 9 dec. Ir. F. C. A. A. van Berkel heeft vanmiddag met het uit spreken van een rede over het onder werp „De veiligheid in de chemische industrie" het ambt van hoogleraar in de werktuigbouwkunde en scheikunde technologie aan de technische hoge school te Delft aanvaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7