MAMMOETWET onderschat betekenis handelswetenschappen EXAMENS Een vurig pleidooi voor onderwijs in het Spaans BOSCH 't gehele jaar doo ƒ532.' DeVissers van de K!i m PAUL VLAANDEREN c dubbel cr ERIC DE NOORMAN Boekhouden en handelsrekenen meer dantechniek voor kantoorbedienden De 80.000ste in Schiedam BRIEVEN van lezers Prof. van DamDoorbreek de heilige trits Frans-Duits-Engels öuïïysfe: o_ AMERICAN CORNER MAANDAG 14 DECEMBER 1959 PAGINA 2 LANDDAG ECONOMISCH ONDERWIJS Dr. Wiardi Beekman- stichting over volks huisvesting Voor de opbouw van „Minerva" T oneelvoorstelling te Leiden PROF. HEIMANS GEHULDIGD Benoemd tot ridder Nederl. Leeuw opent donderdag 17 december Herfer in Parijs voor Westelijke conferenties KOSTELIJKE VITAMINEN IN HET DIËET VAN DE SPORTSMAN! Vraag FYFFES bananen met het blauwe etiket Fietsen In Rotterdam Duits-Nederlands cultureel centrum FRÉJUS SS». Wijzigingen in Ameri kaans olie-invoer programma kom pressor zorgt voor Uw gezondheid Prijzen vanaf N.V. Willem van Rijn Statuutviering in Den Haag Feestavond van Surinamert en Antillianen Nestlé doet bod op Crosse and Blackwell 31 De Noorman bedenkt zich niet lang. Hij geeft Bolan een teken en met de honden, die zich merkwaardig stil houden, verdwijnen de twee mannen in het dichte gebladerte. Het eiland is groter dan ze dachten en de bijna ondoordringbare begroeiing biedt een goede wijk plaats. Maar toch betwijfelt Eric het of zij aan de speurende blikken van de anderen zullen kunnen ontkomen. Diep weggedoken luisteren ze naar de krijgers, die inderdaad aan wal gegaan zijn. De vier hon den staan met gespitste oren bijeen. En zelfs als de eerste der krijgers uit de struiken te voorschijn komt, geven ze geen geluid. Geruisloos gaan de honden door het donker naar voren en zijn even later uit het oog verdwenen. In spanning luistert de Noorman terwijl hij zich behoedzaam opricht. Het blijft stil tot hij Wolf één keer hoort blaffen en dan kan hij zijn oren nauwelijks geloven, want een stem zegt duidelijk; „Het zijn de honden, hoe komen die hier?" (Van onze onderwijsredacteur) ROTTERDAM, 12 dec. In de raamwet voor het voortgezet onder wijs is bij de vakken, die op het athe neum-A zullen worden gegeven, het vak handelswetenschappen niet opge nomen. Op de landdag voor het eco nomisch onderwijs, die het vorig jaar te Amsterdam werd gehouden, is de ze lacune reeds gekritiseerd. De 27e landdag, zaterdag gehouden te Rotter dam, heeft de belanghebbenden de gelegenheid gegeven deze zaak na der onder het oog te zien. Minister Cals heeft het weglaten van de handelswetenschappen verantwoord met de uitspraak, dat de afdeling A van het atheneum in verband met het karakter van school voor voorberei dend wetenschappelijk onderwijs meer dan tot nu toe bij de h.b.s.-A het geval was haar leerlingen een inleiding moet geven in de sociaal-economische wetenschappen in bredere zin. De be windsman moet een soort „Wirtschafts- gvmnasium" voor ogen hebben gestaan. Op de bijeenkomst te Rotterdam werd er de nadruk op gelegd, dat men boek houden en handelsrekenen niet meer moet zien als een „techniek voor kan toorbedienden". De kloof tussen de twee opvattingen lijkt dus niet onoverbrug baar. De staatssecretaris van O.K. en W., drs. Stubenrouch, die de landdag bij woonde, zei in een korte, puntige toe spraak, dat hij het zijne zou doen om aan „bepaalde" verlangens „zoveel mo gelijk" tegemoet te komen. Iedere tak van onderwijs heeft de neiging om te oordelen vanuit haar eigen belangen. Op grond van de grote betekenis van de algemene vorming mag gevraagd wor den, dat de geïnteresseerden hun desi derata tegen een bredere achtergrond weten te plaatsen. De algemene vor ming in het onderwijs mag niet worden uitgehold door een teveel aan speciali saties. Dit wil echter niet zeggen, dat wanneer de algemene vorming inder daad primair wordt gesteld, er geen mogelijkheid zou zijn om aan de ver schillende facetten van het economisch onderwijs de nodige aandacht te schen ken. Aldus de staatssecretaris. De betekenis van de handelsweten schappen werd op deze landdag in het licht gesteld door de hoogleraren dr. H. Thierry van de Vrije Universiteit te Amsterdam en dr. J. L. Melj van de Rijksuniversiteit te Groningen. Prof. Thierry zei, dat de handelswetenschap pen nog aan dezelfde onderwaardering leiden, waaraan ook de economie zolang geleden heeft. De omissie in de mam moetwet duidt op een gebrek aan inzicht in de rol, die dit vak speelt. Men denkt bfj boekhouden en handelsrekenen vaak aan foefjes en kunstgrepen. De waarde van een vak wordt echter niet bepaald door zijn caricatuur. De studie van de economie is niet vruchtbaar te maken zonder voldoende kennis van de han delswetenschappen. De macro-econo mische beschouwing zonder de micro- economische brengt het gevaar mee, dat men los van de werkelijkheid komt te staan. De algemene economie wordt altijd bedreigd door abstracties; een voorbeeld van werkelijkheidsvervreem ding is, dat men te grote waarde gaat hechten aan gemiddelden. De dienende functie van de handelswetenschappen in het geheel der economische weten schappen ligt in het zijn van middel tot voorbereiding, illustratie en toepassing. De bedrijfsadministratie is een „tooi of management" geworden. Het handels rekenen krijgt meer het karakter van bedrijfscalculaties. Ook didactisch kan het vak handelswetenschappen grote waarde hebben; het voorkomt, dat de economische vakken louter doceervak- ken worden. Prof. Meij ging nog verder: naar zijn (Van een verslaggever) UTRECHT, 12 dec. Tijdens een con ferentie van de Wiardi Beckmanstich- ting heeft het Tweede Kamerlid J. Bom- mer opgemerkt, dat minister Van Aart- sen er verstandig aan zal doen als hij voor 1960 zijn nieuwe plannen voor de financiering van de woningbouw niet doorvoert en de statv quo handhaaft. Nu de minister een nieuwe regeling heeft aangekondigd waartegen allerwe gen verzet gerezen is verkeert de bouw wereld in een onzekere situatie. Als de minister voor 1960 het aantal woning wetwoningen op 40.000 zou willen hand haven en de financiering op essentiële punten ongewijzigd zou laten ontstaat er een periode van rust waarin men op redelijke wijze zou kunnen overleggen hoe men in 1961 de woningwetbouw aan de behoefte moet aanpassen. De heer Bommer is van mening, dat ook de particuliere bouw van de woning wetfaciliteiten gebruik moet kunnen ma ken, wanneer daarmee gunstige resul taten te bereiken zouden zijn. Anderzijds 'nu echter de premiebouw geen mono polie van de particuliere bouwers moe ten zijn. Ook gemeenten en woningbouw verenigingen moeten van de financie- tingsregeling van de premiebouw ge bruik kunnen make Indien onverhoopt zo zei de heer Bommer de huurverhoging per 1 april 1960 doorgang zou vinden en de subsidies voor de woningwetbouw ver laagd zouden worden, hoopt hij, dat de regering de financieel zwakken in ieder geval in zoverre tegemoet zal komen, dat zfl de subsidies voor de voor hen te bouwen woningen niet in die verlaging laat meedoen. Uit de conferentie kwamen geluiden naar voren die er voor pleitten de poli tieke geschilpunten bij het oplossen van het vraagstuk van de woningbouw zo veel mogelijk terzijde te laten. De heer Bommer zei dat de socialisten een der gelijke poging wel wilden doen. Voor waarde voor een dergelijke eenstem migheid zc echter zijn, dat de regering bij haar oplossing niet poogt om reeds b(j voorbaat bepaalde categorieën van bouwers te stimuleren. Er moet m.a.w. niet bij voorbaat beslist worden dat er meer door particuliere bouwers ge bouwd moet worden. De eerste vraag waarom het gaat is: wat voor woningen ziin er nodig. Als men het daarover eens wordt kan de partijpolitiek er buiten blijven en mag men vertrouwen op een regeling waarmee het grootste gedeel te van het volk het eens kan zijn. De conferentie werd ingeleid door mej. Th. Lemaire en de heren W. Schee- rens en W. Thomassen. In die inleidin gen werd aangec mgen op een subsi diebeleid, dat speciaal de financieel zwakken zou dienen, op continuïteit in de bouw. afsteTimen van de houw op de gedifferentieerde behoeften enz. Bij de discussies merkte de heer Um- rath op, dat de PvdA er niet in geslaagd is om tot huuregalisatie te komen. We weten, zo zei hij, dat we dat ook niet meer zullen bereiken. mening is er moeilijk naast de handels wetenschappen een andere scholing van gelijke maatschappelijke waarde aan te wflzen. De maatschappelijke betekenis snschappen zal in de toekomst eer toe- dan afnemen. Men van de handelswetensch denke aan de toenemende verslagge ving door bedrijven en overheidslicha men, verder aan het calculeren, dat maatschappelijk van steeds groter be tekenis wordt en tenslotte aan het bud getteren. Ook als voorbereiding voor ver dere studie kunnen bij diverse studie richtingen de handelswetenschappen no de gemist worden. Eigenlijk zou in de juridische faculteiten een bord moeten staan: verboden voor ondeskundigen op het gebied van de handelsweten schappen. Juristen, die over de manipu laties van goede en minder goede heer tjes moeten oordelen, hebben bepaald kennis van de handelswetenschappen nodig. Daarnaast moet er op gewezen worden, dat afgestudeerden van tech nische hogescholen en wis- en natuur kundige faculteiten veelal op zodanige plaatsen in de bedrtjfshiërarchie komen, dat ook voor hen inzicht in bepaalde ad ministratieve werkzaamheden noodza kelijk is. Voor de persoonlijkheidsvorming van de leerling acht prof. Meij de handels wetenschappen eveneens van groot be lang. Men leert hierbij orde en accura tesse, maar vooral ook het zich reken schap geven van de diverse relaties in het maatschappelijk leven. De handeis- LEIDEN, 12 dec. Ten bate van de herbouw van het in de nacht van 3 op 4 december afgebrande sociëteitsgebouw „Minerva" van het Leids Studenten Corps zal het „Zoldertheater" vrijdag 18 december, 8 uur in de Leidse schouw burg een benefice-voorstelling geven onder auspiciën van het Leids AJtade- misch Kunstcentrum. „Het Zoldertheater", een onafhanke lijk toneelgezelschap van studenten te Leiden, is medio-oktober van dit jaar zijn activiteiten begonnen met het ver tonen van een-acters en korte toneel stukken in het kader van pauzevoor stellingen voor studenten onder auspi ciën van het Leids Akademisch Kunst centrum. Het meent als zodanig als enig studentengezelschap in Nederland over een vast repertoire te beschikken. Voor de voorstelling van 18 december heeft „Het Zoldertheater" een keus ge maakt uit reeds gespeelde of in voor bereiding zijnde stukken. Het program ma zal bestaan uit „The shadow of the flen" van J. M. Synge, „Die Frage an as Schicksal" van A. Schnitzler, „De Beer" van Tsjechow en „Le medecin malgre lui" van Molière, met uitzon dering van het Russische stuk, in eigen vertalingen. AMSTERDAM, 13 dec. In de aula van de Gemeente Universiteit is prof. dr. J. Heimans zaterdagmiddag harte lijk gehuldigd. Deze hoogleraar in de bijzondere plantkunde en genetica nam wegens het bereiken van de zeventig jarige leeftijd afscheid van de univer siteit. De eerste spreker was de staatssecre taris voor O., K. en W„ mr. Y. Schol ten, die de hoogleraar mededeling deed van zijn benoeming tot ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw wegens het belangrijke werk dat prof. Heimans vooral heeft verricht voor de natuur bescherming in ons land alsmede voor diens bijdrage aan de biologische we tenschap. Mr. Scholten, die onthulde oud-leerling te zijn geweest van dr. Hei mans toen deze nog leraar aan het Amsterdams Lyceum was, bracht na mens de regering dank voor het vele dat de scheidende hoogleraar heeft ge daan voor de bescherming van natuur monumenten in Nederland en voor de beschrijving der natuur. Advertentie Coffee shop - Grillroom Restaurant Kalverstraat 16-18 PARIJS, 14 dec. (AFP, UPI) Mor gen begint in de Franse hoofdstad de vergadering van de ministerraad van de NATO, die duurt tot en met donder, dag. Van zaterdag tot en met volgende week maandag volgt dan het westelijk topoverleg. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christian A. Herter, is gisteren met het oog op deze belangrijke besprekingen in Parijs aan gekomen. Hij verkeert in het gezelschap van zjjn ambtgenoten van defensie en fi nanciën, Thomas Gates en Robert An derson. Verder heeft hij meegebracht zijn speciale assistent, Charles E. Boh len, en twee onder-ministers, namelijk Livingston Merchant en Andrew Ber- ding. Bij zijn aankomst op het vliegveld Or- ly verklaarde Herter, dat de Verenigde Staten altijd hun volledige steun aan de NATO zullen geven. De ministers van de NATO-raad, aldus Herter, moeten bij hun bestudering van de internatio nale toestand blijk geven van werkelijk heidszin. De crisissfeer schijnt in de laatste tijd te zijn verminden). maar er moet nog afgewacht worden, of de Sov jet-Unie werkelijk bereid is ernstig te onderhandelen over een rechtvaardige oplossing van de grote problemen. wetenschappen dragen er verder toe bij het analyserend vermogen van de leer ling te ontplooien. Spr. ontkent niet, dat dit analyserend vermogen ook ge stimuleerd kan worden door het verta len van Latijnse zinnen, maar hij be strijdt, dat de handelswetenschappen die kwaliteit niet zouden hebben. Prof. Meij concludeerde, dat er meer redenen bestaan om juist voor dit vak in de leer programma's van de v.h.m.o.-scholen een ruimere plaats in te ruimen dan om de handelswetenschappen te schrap pen of te beperken. Advertende Opneming in noodzakelijk e stemming. eeee rubriek ie niet Zaterdag is de 80.000ste inwoner van Schiedam ingeschreven. Burgemeester J. Peek wenst de gelukkige vader, de heer A. de Jong, geluk met de geboorte van zijn zoon Nicolaas Willem. AMSTERDAM, 10 dec. (G.U.) Be vorderd tot arts: mevr. R. Hanke-Cos- ter, J. D. Hoogerbeest, H. Kormos, R- L. A. Leunissen en P. G. Oe (Amster dam). Artsexamen le ged.: mevr. Th. Th. H. Bak-Van Sonderen, mej. A. M. Th. Garmann, mevr. Chr. Voorhoeve- Bakker, J. D. Buse (Amsterdam) en J- R. van Haeringen (Heemstede). Cand. Duits: mej E. A. H. Best en mej. C. Lion (Amsterdam). Doctoraal rechten: H. B. J. v. Praag (Santpoort) en B. A. M. Vorst (Amsterdam). Doctoraal na- tuurk.: A. G. P. Wiewei (Maastricht). Cand. wis- ,:n natuurk.: mej. A. Ch. v. Baaien, R. Schutte (Amsterdam), F. D. Bakker (Beverwijk), J. P. Kuylman (IJmuiden), H. Arnold (Naarden) en S. Andringa (Haarlem). Cand. Nederlands: A. L- Hupkens (Heemskerk) en mej. A. J. Veenstra (Amoterdam) en met lof doctoraal Nederlands: mej. R. Geggus (Amsterdam). AMSTERDAM, 11 dec. Vrije Uni versiteit. Kand. econ. mr. G. H. Stroo- bach, Huizen en J. de Ruiter, Heem stede. Kand. theol. F. Spoelstra, Gro ningen; A. van Gorcum, Alkmaar en H. Hoekzema, Kampen. Eerste ged. G. Brillenburg Wirth, Kampen en mej. M. Hellema, Laren. AMSTERDAM, 11 dec. Accountant: G. van Zadelhoff, Rijswijk; R. v.d. Hart, Amsterdam en B. Bijl, Velsen. Kand. Advertentie Flonkerend licht... GOUDA kaarsen 1 (Van onze onderwijsredacteur) ROTTERDAM, 12 dec. - Met een zeld zame eloquentie heeft op de 27e land dag voor het economisch onderwijs prof. dr. C. F. A. van Dam, hoogleraar in de Spaanse taal aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, e. /oor gepleit bij de studie van de moderne talen meer aan dacht te schenken aan het Spaans. Prof. Van Dam stelde, dat men bij de talenstudie opereert met uitgeholde waarden. We zijn zo vertrouwd geraakt met °e vertrouwde trits Frans-Duits- Engels, dat daaraan niet getornd mag worden, zelfs niet aan de volgorde. Ons voorgeslacht geloofde in de superiori teit van de Franse taal. Er is echter sinds 1863 veel veranderd. De expansie van het Engels heeft het prestige van het Frans verminderd. Men moet zich opnieuw bezinnen op de keuze van de talen. Gelukkig heeft minister Cals met zijn raamwet voor het voortgezet onderwijs niet de bedoeling alles bij het oude te laten, 's Ministers plannen betekenen de genadeslag voor het Frans; in min dere mate zal ook het Duits er de ge volgen van ondervinden. Er zal nu wel een stad- en landsgeschrei ontstaan. In het conservatieve kamp zal men de bewindsman wel een cultuurverkrach- ter noemen. Spr. vraagt zich echter af of er wel zoveel stampei gemaakt moet worden over een koersverandering, die iets goeds kan brengen. Prof. Van Dam ziet in de grotere vrijheid een mogelijk heid om een eind te maken aan de As- sepoester-positie van het Spaans. Fa cultatieve vakken zijn eigenlijk uit den boze; men ran ze aanvaarden omdat een half ei beter is dan een lege dop, maar spr. geeft de voorkeur aan een verplichte keuze tussen het Frans en het Spaans. Het is de hoogste tijd het Spaans de plaats te geven, waarop het recht heeft. Men mene niet, dat Spaans gemak kelijker is dan Frans. Het is echter een ideale taal om de stijve Hollander zijn harkerigheid te laten afleggen en de genen, die Spaans leren, worden ge steund door het geloof in de grote mo gelijkheden, welke voor hen zijn wegge legd in Zuid-Amerika. Hoe nuchter de jeugd zich vaak aan ons moge voor- ROTTERDAM, 13 dec. In Rotter dam is vandaag een nieuw Duits-Ne- derlands cultureel centrum in gebruik genomen. Het centrum heeft de naam „Martin Behaim Haus" ontvangen, naar de Neurenbergse zeevaarder Martin Behaim (1459-1507), die ook enige tijd in de zuidelijke Nederlanden heeft ver toefd en geacht wordt voor de eerste maal een globe te hebben vervaardigd. De stichting „Martin Behaim Haus" heeft tot doel het bevorderen van de culturele betrekkingen tussen Duitsers en Nederlanders in het rayon Rotter dam. Het architectenbureau H. Sutter- land heeft als vestiging voor de stichting aan de 's Gravendijkwal te Rotterdam het vroegere Deutsche Seemannsheim dat sinds enige tijd een nieuw ge bouw in gebruik heeft genomen sa mengetrokken met een ernaast gele gen huis. De stichting van dit centrum kon tot stand komen dank zij financiële steun van de Duitse bondsregering en van enige Duitse steden, alsmede financiële steun van het Duitse en Nederlandse bedrijfsleven. DEN HAAG, 12 dec. Het Roode Kruis heeft op zijn ironummer 22000 tot vanmiddag een bedrag ontvangen van 152.132 gulden. De bedragen zijn op het speciale gironummer overgemaakt onder vermelding „Ramp Zuid-Frank- r«k". doen, ze is niet wars van de romantiek, die in dit werelddeel te vinden is. De docen'. jn-Frans zullen schrikken van het pleidooi voor het Spaans, doch ten onrechte: ze worden ver lost van alle leerlingen, die het Frans niet ligt en ze krijgen aldus een meer selecte schare volgelingen. „Ik wil het Frans niet laten verdwenen", zo zei prof. Van Dam. „Het heeft in de Euromarkt zeker betekenis, maar men mag het Spaans niet blijven ne geren". In Zuid-Amerika wonen meer dan 200 miljoen Spaans sprekende mensen. Men zal zeggen: er zqn nog meer Russen en er zUn. nog meer Chinezen doch de Sovjet-Unie en China houden hun deuren dicht voor het westen, terwijl in Zuid-Amerika de deuren wijd voor ons open staan. Andere landen beseffen dit beter dan Nederland. Het geeft bijvoorbeeld te denken, dat in Hamburg 30.000 leer lingen Spaans studeren. Sprekend over de mammoetwet In het algemeen zei prof. Van Dam, dat minister Cals voor wat de grote lijnen betreft recht heeft op begrip zowel van de natie in haar geheel als van de genen, die het onderwijs dienen, in het biizonder. soc. aardrijksk.: mevr. J. Schreuder- Fortuin en de heren: C. van Praag en W. Niemeyer, Amsterdam. Kand. Duits: A. den Besten, Amsterdam, (met lof) AMSTERDAM, 12 dec. Gem. Universiteit. Doctoraal Nederl. A. van Buuren, Amers foort, en J. Verschuren, Amsterdam. Kand. Nederl. nje.1. A. Zwaneveld en A. Duinho ven; B. Wildeboer, Amsterdam, en P. Ko ning, Volendam. Kand. psychol. mej. L. Zeeman en Jhr. A. v. d. Poll en G. Ouwe- neel, Amsterdam, Doet. psych. mevr. C. v d. Esch-Krijger, Amsterdam. Kand. theol. C. Bijl. Diemen. Kand. Soc. aardrijksk.: D. Jaeger, A. Polak en met lof J. Breman. Amsterdam. M. O. Spaanse taal en let- terk.: C- van der Wal. Amsterdam, en A. van Woerkom, Parijs. DEN HAAG, ll dec. M.O. staat huishoudkunde en statistiek; S. Wit, Bennekom, K. de Wit en F. van Wortel, Dordrecht. DEN HAAG, 12 dec. Kon. conserva torium voor muziek: Schoolmuziek c II (R-): H. Buurman, 's-Gravenhage; F. K'ar- jadi, s-Gravenhage. Directie harmonie en fanfare: Bouguenon, Assen; P. van Bruggen, s-Gravenhage; A van Hoek, Rot terdam, H. Warnas, 's-Gravenhage. Zang cl Harjadi, 's-Gravenhage); mej. N. Prins, Utrecht. Zang c II (R.): mevr. G. KoppejfVersprille, 's-Graven hage, J. Ruys, s-Gravenhage; mei. E. Ver hagen, Amsterdam. Pjano cl (R.): mej. B. van Aarsem Voorburg; j. Damen, Teterin- gcn"- f se"' Voorburg: M. van Eijk, Breda, M. Jl|koot, Breda; C. Nitzsche, •s-Gravenhage j. stam, 's-Gravenhage: mej. Je^Lff'„r= ^enhage; mevr. S. Wei- land—Treffers, s-Gravenhage. Piano c II T ivf "hóls? 'S-Gravenhage; mej vï ftreelcTl/S H' Weber, Rijs- v L(R-):.mS- E- d«i Hollan andmpR\fn°T^R^mI VioloPncel CO- A TW, Amsterdam. Contra ry mei C df n' Leeuwarden. Hobo cl:' H. Friesen, 's-G?avenhaIe"r mejH°P° venhage. Trompet C 0- j vwJïv! Gravenhage. TromboneCO-K Scheveningen. Tuba CO: p' van uSr' •s-Gravenhage. van Uffelen, De volgende leerlingen hebben een on derscheiding ontvangen: mej. B. van Aarsm voor virtuoze eigenschappen (de dr' E tas-Steensma-prijs); H. Dusoswa voorwin" listische eigenschappen; H. Friesen voor muzikale eigenschappen; A H'artsuikeï voor muzikale eigenschappen (de Potee? prijs); E. van Leeuwen voor virtiïoze eigenschappen; W. Roerade voor muzikale en virtuoze eigenschappen; mej. E Verha gen voor solistische eigenschappen. LEIDEN, 11 dec. Rijksuniversiteit: doet. ned. recht: mej. C. Kramer, Was senaar en de heren W. Hoobroekx, Dor drecht en J. Jansen, Voorhout. Kand. ned. recht: mej. A. de Hey, Leiden; mevr. F. Leopold-Muys, Rotterdam; mej. E. Feberwee, Den Haag en de he ren F. de Jongh, Aerdenhout; C. Sloot haak. Alphen a.d. Rijn; P. Lagendijk, Wassenaar; A. van Dam, Honselersdijk; J. Dijk, Den Haag; A. Meurer, Amster dam; H. v.d. Hoeven, Soestdijk en A. v. d. Ven, Londen. TILBURG, 11 dec. De kath. econ. hogeschool: Kand. eeon. wetensch. J. Neuss. Maastricht. UTRECHT, 11 dec. Ned. M.O. ak te b: A. Akkermans, Bemmel; C. Bolle, Rotterdam; M. Dieteren, Roermond; B. de Groot, Drachten; Ph. Hoepelman, Amsterdam; T. Honing, Enschede; mej. •T- van Huiten, Sittard; J. Janssen, Gou da; W. Jobse, Scheveningen; R. Kers- sies, Gouda; L. Korstanje, Gouda; B. de Ligt, Schiedam M. Looy, Bussum; A. Louisse, Den Haag; P. Mantel, Over- veen; L. Stijnen, Amersfoort; G. van de Zande, Sittard. NIJMEGEN, 11 dec. R.K. Universi teit: Kand. Ned.; J. de Caluwe, Nijme gen. Kand. wijsbeg.; E. van Gastel, Eindhoven. Kand. Gesch.; mej. S. Meij- In 't nummer van zaterdag 5 dec. heb ik met veel interesse de beschouwing gelezen over de plaats van de fietser in Nederland. Hierin wordt de indruk gewekt dat de Nederlandse fiets over de beste (kwaliteits) papieren beschikt. Dit moge waar zijn in relatie tot de ons omringende landen. Absoluut ge sproken lijkt mij echter aan ons rijwiel nog heel wat te verbeteren. De omschakeling van toerfiets (28 inch-wielen) naar sportfiets (meestal 26 inch-wielen) is meer een modever schijnsel dan een wezenlijke vooruit gang. want op laatstgenoemde is onze houding nog even onsportief als op de hoge toerfiets. De verkeerde vorm en stand van zadel en stuur gaan vooral op lange tochten de berijder parten spelen. Echte, goed doordachte sport- fietsen zijn trouwens evenals racefiet sen altijd met 28 inch-wielen uitgerust. Verder schijnt de Nederlandse fabri kant (en hij niet alleen) zich weinig te bekommeren om het gewicht van zijn produkt. De z.g. sportfiets is nog zo zwaar dat men die aanduiding beter in overdrachtelijke zin kan opvatten en dus eigenlijk zou moeten spreken van trans-sportfiets. Als zodanig waren onze vehikels in de hongerwinter van on schatbare waarde. Zonder de prijs noemenswaardig te verhogen of de degelijkheid te be ïnvloeden moet het mogelijk zijn ver scheidene kilo's te verwijderen. Verder zou het algemene bekendheid verdienen dat de remnaaf niet meer voldoet zodra men onze vlakke dreven verlaat en dit moet op een sportfiets toch het geval kunnen zjjn. (De ver snellingsinrichting wil ik als prijsver hogende factor buiten beschouwing la ten, ofschoon deze in geaccidenteerd terrein van groot nut is). De meeste fabrikanten durven of kun nen zich niet permitteren hun produk- ten op grote schaal meer functioneel te maken. Een nieuw gelanceerd type dat niet aanslaat betekent een strop. En daar de (overwegend jeugdige) ko pers zich meer beijveren in het tellen van de biezen en frutsels waaronder de framebuizen zijn bedolven dan in te gaan op de rijkwaliteiten, zal aan het eerste meer aandacht worden besteed dan aan het laatste. De vermoeidheidsbanken van R.A.I.- T.N.O. zijn trouwens voor de rijkwali teiten in het geheel ongevoelig. Men vraagt zich zelfs af of die tril- banken niet meer ten doel hebben de burger te imponeren, want dat onze fiets tegen een stootje kan heeft hij in de praktijk al lang bewezen. Met de meeste hoogachting, S. HELMERHORST, Er zijn wijzigingen aangekondigd in het Amerikaanse programma voor in voer van olie, welke per 1 jan. 1960 zul len ingaan. Teneinde aan de vraag naar olie ten oosten van de Rocky Moun tains te kunnen voldoen zal de invoer van ruwe olie daar waarschijnlijk toe nemen, terwijl de oliequota aan de westkust een lichte daling zullen onder gaan. De olieaanvoer over land naar de westkust, welke olie voornamelijk uit Canada afkomstig Is, zal in het ver volg ook onder de totale invoerquota zjjn begrepen, wat tot nog toe niet het geval was. Advertentie verkrijgbaar bij de bonafide hande Alleenvertegenwoordiging Amsterdam, Haarlemmerweg 475 tel 185222 (10 lijnen). er, Helmond en de heren A. Wolf, NiJ- nemen en H. Korsten, Grubbenvorst. NIJMEGEN 12 dec. R.K. Universiteit. Arts: M. Leferink, Neede. Kand. klassie ken: pater J. de Raajj S.C.J., Nijmegen; C. Gussen, Tilburg; doet. klassieken: Fr. Ambrosius O.F.M. Cap. (C. P. van de Stam), Nijmegen. GRONINGEN, 12 dec. Rijksuniversiteit. Psychol. mej. H. Bartstra, Groningen; doet. reehtsgel. J. Douwes, Haren (Gr.). Not. staatsex. le ged.: R. Hegen, Dalen. Arts le ged.: mej. T. Sijbrandi. Zuidbroek; G. Algera, Heerlen. Bevorderd tot arts: H. Dalenoord, Boekelo; K. Bootsma, Hoo- geveen; J. Oostenrijk, Groningen. Bevor derd tot tandarts: B. Melborg, Uithuizen. Kand. reChtsgel.: J. de Loof, Oosterhoge- brug. DEN HAAG, 12 dec. Nog vdór d* eigenlijke dag, waarop het statuut va» het koninkrijk der Nederlanden vijf jaar bestaat, hebben enkele Surinaam se en Antilliaanse verenigingen en Koninklijke vereniging Oost en West in de Dierentuin dit lustrum gevierd. De leider van de avond, de Antilliaan Frank Martinus Arrion, voorzitter van de Vereniging voor Antilliaanse stu derenden in Nederland, leidde de i* Suriname geboren professor R. A. J> van Lier in met de constatering dat d« culturele betrekkingen in de afgelopen vjjf jaar intenser zijn geworden. Prof. van Lier zei, dat niet alleen politieke en economische factoren van de bijstand gemanifesteerd dienen te worden, doch dat na deze de sociale en culturele factoren hun plaats dienen te krijgen. Want z(j zjjn het middel tot de toenadering tussen elkaar en d* vorming van eikaars persoonlijkheid. Dit grote en moeilijk te bewaken veld vereist veel deskundigheid. Doch het is er een dat inhoud zal geven aan het jubilerend statuut". De Surinaamse gevolmachtigde mi nister, dr. R. H. Pos en mr. C. Debrot van de Antilliaanse vertegenwoordiging in Nederland waren tezamen rflke anderen de eregasten van pnReI" honderden Surinamers en Antilliane die hun statuutfeest vierden. Alvorens het orkest van de Arubaan Juan Ser rano en het Surinaamse orkest Guija- nas een bal inleidde luisterde de zaa{ geboeid naar voordrachten van Nel Oosthout en Otto Sterman en daarna naar Surinaamse en Antilliaanse en sembles en zangers. In de zaal gingen de eerste statuutdag-enveloppen van d« hand, die op statuutdag 15 decem ber een speciaal stempel zullen kriJ' gen. LONDEN, 14 dec. Het bod, dat i* uitgebracht op de 9,7 min. aandelen van de Britse onderneming Crosse and Blackwell, blijkt gedaan te zijn door de Nestlé levensmiddelenindustrie te Zwit serland. De directie van Crosse and Blackwell heeft haar aandeelhouder» aangeraden het bod van 72 shilling cash per aandeel van 1 te ac cepteren. De zaken van Crosse and Blackwell zullen onder dezelfde aa&ih worden voortgezet. ALS ZE ONS INHA-^TZE KRUGEN ONS LEN, RAN MOET U DEj NIET-JE LOOPT UIT BOETE BETALEN, P&P DIE OUWE BRIK- CHEF i - /links AF bu de lich ten- OAN NOG EENS LINKS ZE DRAAIEN TACHTIG JIM.... HAAL ZE IN EN MOOI ZO, JONGEN.... PROBEER ZE NOU MAAR VAN JE AF TE SCHUDDEN. GEEF HET STOP SIGNAAL KW AN FEATURES S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2