Kamers herdenken eerste lustrum van STATUUT Internationale telegram- bepaalde men gevallen duurder Zes jaar overval geëist wegens op bejaarde UeVissers van de Iwarte Klit I m PAUL VLAANDEREN De dubbel m Ook P.v.d.A. wacht Defensie nota af ERIC DE NOORMAN Niet fundament en geraamte beslissend maar de. sfeer Jan Musch uit het ziekenhuis Sommige telextarieven verlaagd Verdachte blijft ontkennen K.V.P.-raads- fractie weer één Sabena bestelt Caravelles Kerdel in Rome chef de mission Chef Indonesische staatspolitie ontslagen shew Socialistische motie in Kamer ingetrokken Afscheidcollege van dr. H. Miskotte prof. Koninklijke familie viert Kerstfeest in Den Haag Met personeel 22 dec. Albert Termote ridder St. Gregorius de Grote VOOR GERECHTSHOF IN AMSTERDAM AMERICAN CORNER T entoonstellingen Arnhem en Alkmaar In Maastricht Olympische Spelen Twee kunstrijdsters aangewezen Heineken stelt 11 (12) dividend voor Surinaamse vlag voor Koningin Juliana Aanbieding op paleis Soestdijk Suriname en Antillen vieren ,,Statuutd^g'' Naar de TWEE TON voor Fréjus O" WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 PAGINA 2 opent donderdag 17 december Over verhoogd, kapitaal maar VAT 69 vindt z'n gelijke niét! OiMCX. Q. 33 „Heb je er geen flauw idee van wat er met Axe en Aranrod ge beurd kan zyn?" vraagt Eric gespannen. De mannen halen de schou ders op. „Dat Axe gevangen genomen is met het grootste deel van de scheepsbemanning staat vast, want we hebben hem nog een tijd gevolgd, terwijl ze naar dit moeras gebracht werden. Maar Aranrod hebben we direkt aan de kust al uit het oog verloren. We hadden genoeg moeite ons zelf in veiligheid te brengen". „Laten we hopen dat ze de dans ontsprongen is", mompelt Eric, „hoewel ik het betwijfel want waar zal ze zich verborgen moeten houden?" „Als zij nog in vrijheid is, zal zij ongetwijfeld proberen de burcht van haar familie in het Zuiden te bereiken. Daarheen waren wij onderweg, toen wij in handen van die vervloekte strandjutters vielen". „En weet je waar die burcht van Aranrods familie zich bevindt?" vraagt Eric, wi®1^ hoop weer opleeft. De krijgers schudden het hoofd. „Wij hebben ge" probeerd op goed geluk zuidwaarts te trekken, maar het moera® strekt zich uit tot aan de zee, er is geen doorkomen aan." Eric staart zwijgend voor zich uit en met een zucht stelt hij vast, dat de situatie weinig hoopgevend is. 99 (Van onze parlementaire redacteur i DEM HAAG, 15 dec. - Ter gelegen heid van de herdenking van het eerste lustrum van het Statuut voor het Konin- rijk heeft de voorzitter van de Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst vanmid dag in het parlement een rede gehou den, waarin hfj de verheugende over eenstemming memoreerde die ook in het parlement heeft bestaan bij de be handeling vr.n kwesties, die naar aan leiding van het Statuut aan de orde zün gekomen. Tal van ontwerpen van Rijkswet zijn beide Kamers gepasseerd, aldus dr. Kort ïhorst. die er voorts aan herinnerde dat de gevolmachtigde ministers van Suriname en van de Ne derlandse Antillen bjj de behandeling van deze ontworpen regelingen in geen enkel geval gebruik hebben gemaakt van hun recht van amendement. Wel hebben de Staten van beide landen overzee verscheidene malen verslagen omtrent deze wetsontwerpen ingezon den, waarin zij opmerkingen maakten, die voor de behandeling van belang wa ren. Dr. Kortenhorst zei, dat de inspan ningen van de drie Rijksdelen nog slechts een eerste begin betekenen van wat in de toekoms' te wachten staat. Hij acht de besprekingen over de asso ciatie van Suriname en de Ned. Antil len en de E.E.G. van groot belang en betoogde dat het welslagen van de be doelingen van t ftatuut vooral moet worden gezien tegen de achtergrond van de geest, die de onderlinge ver houdingen tussen de drie heterogene de len van het Koninkrijk beheerst. De vice-ministerpresident drs. Kort hals heeft daarna namens de regering opgemerkt, dat men de waarde van het Statuut nauwelijl— kan beoordelen aan de hand van de vijf jaar waarin het thans bestaat. Niettemin kan men zeg gen, dat de verzorging van de Konink rijksaangelegenheden in eensgezindheid ls geschied. Hjj herinnerde aan de sa menwerking op het gebied van lucht vaart en scheepvaart, de eerbiediging van het beginsel van de concordantie ln de wetgeving, het samengaan op meteorologisch gebied, op het onder wijsterrein en veel meer. De gevolmachtigde minister van Su riname dr. Pos voegde hier nog aan toe, dat niet het fundament en het ge raamte van het gebouw, maar de sfeer die daarbinnen heerst, de beteke nis ervan uitmaakt. ,,Ik hen van oor deel, dat in dit huis de sfeer begint te ontstaan die de partners lief zal wor den". De gevolmachtigde minister Ned. Antillen de neer Lampe zei, van de dat de bepalingen van het Statuut tnder- daad bevredigend hebben gewerkt, on danks kleine strubbelingen die zich heb ben voorgedaan. In het contact met het Rijkskabinet van het Koninkrijk is steeds de politiek gevolgd om oplos singen te vinden en geen beslissisgen te forceren. Deze sfeer kenmerkt onze samenwerking", aldus de heer Lampe. De Kamer applaudiseerde na deze toe spraken. In de Eerste Kamer In de Eerste Kamer zei de voorzit ter, mr. Jonkman, dat het Statuut zijn feitelijke betekenis ontleent aan de ma te van samenwerking op voet van ge lijkwaardigheid tussen de verschillende landen. Uit de korte ervaring die wij thans hebben blijkt, dat de landen be reid zijn tot volledige erkenning van die gelijkwaardigheid en ook volledig bereid zijn tot onderiinge bijstand. De vlce-ministerpresident mr. Korthals en de gevolmachtigde minister van Surina me en de Ned. Antillen sloten zich hier bij aan. De herdenking werd met een kort applaus besloten. Gouverneurs voor de radio De gouverneurs van de Ned. Antillen, drs. A. B Speekenbrink, en van Surina me, de heer J. van Tilburg, hebben maandagavond voor de radio in het .gezamenlijke programma" een toe spraak tot het Nederlandse volk gehou den ter gelegenneid van het eerste lust rum van het statuut. Gouverneur Speekenbrink verklaar de o.a. het statuut een levend document te vinden, waarin over het geheel ge- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 dec. De P v d. A. blijkt zich achteraf te nebben neer gelegd bij het standpunt van de meer derheid van de Tweede Kamer, dat men beter even het moment kan af wachten dat de minister van Defensie zijn iangekondigde nota over de es sentiële punten van het beleid zal in dienen. De bewindsman heeft toege zegd. dat hij dit zo spoedig mogelijk zal doen, maar dat hfj zich niet aan een termijn wilde binden. De socialist De Kadt had een motie Ingediend waarin de indiening werd geëist uiter lijk in het eerste kwartaal van 1960 Vandaag heeft dezelfde heer De Kadt in het parlement medegedeeld, dat hfj deze motie wenste in te trekken, in ver trouwen dat ir. Visser zijn woord zal hou len. LEIDEN, 15 dec. In het Groot Au ditorium van de Leidse Universiteit heeft gistermiddag prof. dr. K. H. Mis kotte, vanwege de Ned. Herv. Kerk hoogleraar in de dogmatiek, de theolo- fische ethiek, het kerkrecht en de zen- ingswetenschap afscheid genomen van het ambt, dat hl) op 28 november 1945 aanvaardde. Hij gaat heen om ge zondheidsredenen. Prof. Miskotte heefi zijn afscheidscollege gewijd aan het on derwerp ,,De moderne dogmaticus als dilettant en dirigent". In zijn diepzin nig betoog wees spreker erop. dat de dogmaticus een dirigent moet zijn. Daar in schuilt evenwel het gevaar, dat de dogmaticus bij de realisering van de partituur (het ten uitvoer brengen van de totaal-taal van de H. Schrift) gaat denken dat hli de componist is, doch spreker wilde erop wijzen, dat hli slechts een gebrekkig doch hopelijk ge lnspireerd uitvoerend kunstenaar is. die aan de academie een soort van or kestklasse heeft. Wat hieruit groeien zal, dat moet de kwaliteit van de pre diking uitwijzen. nomen, de onderlinge betrekkingen tus sen Nederland, de Ned. Antillen en Su riname als eelijkwaardice delen van het koninkrijk der Nederlanden zeer ze ker op een bevredigende wijze zün ge regeld. Het Is een nieuwe rechtsvorm en op volkenrechtelijk gebied; een no vum dat zijns gelijke tot dusverre nog niet heeft gevonden. „De omstandigheid dat in de turbu lente ontwikkeling van vandaag ook in het WestelUke halfrond de over zeese delen van het koninkrUk op vol komen democratische wijze aan hun economische, sociale en politieke ont wikkeling kunnen voortwerken en zich daarbij verzekerd weten van de hulp en steun van 1 et rijksdeel In Europa, toont zeker aan dat met het statuut Iets groots en van blijvende waarde tot stand is gekomen." Gouverneur Van Tilourg meende ook voor Suriname de vraag, of het statuut aan de verwachtingen heeft beant woord. bevestigend te kunnen beant woorden. Hl) legde het accent vooral op de economische ontwikkeling van Suri name, die, zei hij, niet slechts belang stelling heeft opgewekt ln de beide an dere rijksdelen, doch ook in vele andere landen. Een geest van opbouw van het eigenland en tot aanpakken is over het Surinaamse volk vaardig geworden. Grote projecten zijn in studie genomen en gedeeltelijk tot uitvoering gebracht, deels met steun Van Nederland. In dit verband maakte de gouverneur met bijzondere waardering gewag van het recente bezoek der Nederlandse in dustriële missie aan Suriname, dat hoop heeft gewekt op een verdergaand contact met het Nederlandse industrië le en zakenleven. DEN HAAG, 15 dec. De koninklij ke familie zal dit jaar dinsdag 22 decem ber het kerstfeest vieren met het perso neel werkzaam te 's-Gravenhage en Wassenaar en hun gezinnen, in het koetshuis van de koninklijke stallen te Den Haag. Een deel van de kerstviering zal om 16 uur worden uitgezonden over Hilver sum II. (Van onze Haagse redactie) VOORBURG, 15 dec. In de pastorie van de H. Martinuskerk is vanochtend de Voorburgse beeldhouwer Albert Po- lydor Termote voor zijn sculpturale oeuvre op religieus gebied onderschei den met de orde ridder Sint Gregorius de Grote. Pastoor A. I. van den Ouden hoven las de pauselijke mededeling aan gaande deze onde> «rheiding voor en overhandigde de beeldhouwer het erete ken. dat zijn echtgenote hem daarna op speldde. Tevoren had de heer S. J. L. M. de Vreese namens vrienden en bewonde raars in een toespraak de betekenis van de 72-jarige kunstenaar geschetst. Spr. zei, dat het werk van Termote gedra gen wordt door geloof, hoop en liefde. De beeldhouwer kreeg voorts een casset te aangeboden, inhoudende afbeel dingen van enkele zijner werken en een kartotheek met besprekingen van zijn oeuvre. Mgr. H. W. Agterof, plebaan van de kathedrale kerk te Haarlem, de burgemeester van Voorburg, jhr. mr. A. Feith, de oud-burgemeester, dr. W. J. Noteboom en de neer Wibbo Hart man, voorzitter van het schilderkundig genootschap Pulchri Studio, woonden de bijeenkomst bi). DEN HAAG, 15 dec. Als gevolg van wijzigingen in het internationale Telegraafreglement zullen met ingang van 1 januari 1960 de tarieven voor in ternationale telegrammen in een aan tal gevallen belangrijk worden verhoogd. Met ingang van dezelfde datum zün de telex-tarieven voor het verkeer met De nemarken, Noorwegen, Zweden en Fin land verlaagd. Volgens een mededeling van de P.T.T. bindt het tot 31 december nog van kracht zijnde reglement de „eind taksen" (vergoedingen voor het land van afzending en van bestemming) voor het verkeer binnen het Europese ge bied aan maxima. Deze zijn nog gelijk aan die. welke 'n 1938 werden vastge steld en liggen dus in vele gevallen ver onder de thans geldende kostprijzen. j AMSTERDAM, 15 dec. Zes jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof, mr. A. S. de Muinck Keizer, vanmiddag geëist tegen een 40-jarige keuken knecht uit Amsterdam, die er van be schuldigd wordt op 2 december van het vorig jaar aan de Wilgenweg in Am sterdam-noord een 75-jarige beheerder van een brandstoffenmagazijn te hebben neergeslagen in een poging deze van zijn geld te beroven. Ir eerste aanleg had de rechtbank de verdachte, die iedere schuld aan dit misdrijf ontkent, wegens een po ging tot diefstal, voorafgegaan door ge weld, vier jaar met aftrek opgelegd, waarvan verdachte in hoger beroep ging. De officier van justitie had acht jaar geëist. Ook vandaag ontkende de verdachte de schuldige te zijn. Na door een ano niem telefoongesprek bij de politie te zijn aangegeven, troffen agenten in zijn zolderkamertje bebloede kleren aan, waarvan de verdachte de eigendom ontkende. Wie ze dan wel op zijn kamer zou hebben neergelegd, kon hij niet zeggen. Een met bloed bevlekte broek zei hij lange tijd tevoren aan een op koper te hebben verkocht. In een sjaal, die op de plek van het misdrijf was achtergebleven, trof de politiedeskundige D. Eskes spoortjes van steenkool aan. In die tijd was ver dachte in dienst van een steenkolen handel. Gehoord door de politie zei hH niet eens te weten waar de Wilgenweg was Later bleek, dat hij vroeger korte tijd in het betrokken magaziln aan de ze weg gewerkt had. Als kroongetuige werd een 45-jarige colporteur gehoord. „Krijtwit en overstuur kwam verdach te op 2 december bij mij thuis," zo zei hij. „Zijn kleren zaten onder het bloed en hij vroeg of hij zich bij mij mocht wassen. Ik gaf hem een oud overhemd van mij mee. Het zijne heb ik weggegooid in het vuilnisvat. Hij vertelde me, dat hü een oude man aan de Wilgenweg had pogen te beroven." „Allemaal gelogen," zei de verdachte. „Waarom zou deze man u zo belasten?" vroeg de president aan verdachte, die het antwoord schuldig bleef. „Ik heb het gedaan omdat hij mijn spullen niet terug heeft gebracht," zette de getui ge uiteen. „Hij had van mij een jas en een breekijzer geleend. Tegen mij zei hl), dat hij die ergens had achter gelaten en dat hü ze later zou terug brengen, maar dat heeft hij nooit ge daan." „Hoe zou deze getuige precies hebben geweten wat er aan de Wilgen weg gebeurd is als hij het niet van u had gehoord?" vroeg de president. „Omdat hij zelf vaji die overval meer af weet," suggereerde de verdachte. ArtverteiiUe Coffee shop - Grillroom Restaurant Kalverstraat 16-18 Het slachtoffer, de 75-jarige J. H, Smit, vertelde als getuige dat hij op de bewuste middag twee mannen ver wachtte, die een bank bij hem zouden komen brengen. Toen er gebeld werd deed hij open, menende dat zij het zou den zijn. Meteen kreeg hij met het breekijzer een tik op het hoofd, waarna zijn belager boven op hem sprong en poogde zijn hals af te snoeren met een sjaal. Getuige had zich fel verweerd en had geluk, want juist op dat moment kwamen de twee andere mannen de bank brengen. De een belde aan en hoorde het gestommel. Hij keek door de brievenbus en riep: Smit, wat is er, doe eens open." Daarop had de in dringer zjjn slachtoffer los gelaten en was naar achteren gerend. Smit deed open. Hij bloedde hevig, maar was ove rigens niet ernstig gewond. Op dat mo ment had de indringer geluk. Het licht viel uit, omdat de lichtpenning net ge heel verbruikt was en in het half duis ter nam de indringer de benen. Noch het slachtoffer, noch de twee mannen, die de bank kwamen brengen, konden hem goed opnemen en geen van drieën kon ter zitting verklaren in verdachte de indringer te herkennen. De procureur-generaal verwierp in zijn requisitoir de mogelijkheid, dat de colporteur, die verklaarde dat verdach te zich die middag bij hem in de keu ken van de bloedsporen ontdaan had, zelf de dader was. Deze getuige is nl. gedeeltelijk invalide en volgens de pro cureur physiek niet tot zo'n geweldda dige overval in staat. De verdediger, mr. P. J. M. Mettrop, wees op twijfelachtige punten in het bewijs, zoals de bewuste regenjas, die de dader had aangehad. Op de groene tafel lag de door de colporteur aan ver dachte geleende jas, maar zelfs de poli tiedeskundige had er geen enkel spatje bloed op kunnen aantreffen. Als er dan wel bloed op verdachte's kostuum was gevonden, hoe was het dan te verkla ren dat de jas tijdens de worsteling schoon gebleven was? Volgens alle ooggetuigen had de dader een regenjas aan. Uitspraak 29 december. ARNHEM, 14 dec. In het gemeen temuseum te Arnhem worden de volgen de tentoonstellingen gehouden. Van 13 dec. tot 7 febr. 1960 toont het museum werken door H. H. Kamerlingh Onnes. Van 20 dec. tot 14 febr. 1956 exposeert het museum onder de titel „Het Nabije Oosten", in samenwerking met de ver eniging van dezelfde naam, een groot aantal tapijten, weefsels, ceramische produkten, miniaturen en andere voor werpen van kunstnijverheid afkomstig uit het gebied dat poëtisch wel eens het tweestromenland wordt genoemd, maar dat in teite veel meer omvat: Iran, Irak, Turkije, Jordanië en de Verenigde Ara bische Republiek Van 30 dec. tot 6 jan. 1960 is er een expositie getiteld: „Variaties op het landschap": deze tentoonstelling is be stemd om een rondreis te maken door Gelderland teneinde te worden tentoon gesteld in de kleinere gemeenten. Zij wordt georganiseerd vanwege de provin cie, omvat 24 nummers, allé landschap pen door schilders w.o. verscheidene als Wiilinck, Benner, Diederen en Hierck ALKMAAR, 14 dec. In het Stede lijk Museum van Alkmaar zal van 19 december tot en met 24 januari a.s. een tentoonstelling worden gehouden onder de titel: „Wandkleden van Nederlandse kunstenaressen Deze tentoonstelling wordt gebracht in samenwerking met de Nederlandse Kunststichting te Amsterdam. Ze zat worden geopend op vrijdag 18 december a.s., des avonds om 8 uur, met een in leidend woord door de heer Boy Wan der. Overeenkomstig het bepaalde op een in 1958 te Genève gehouden conferentie zullen de meeste Europese telegraaf diensten per 1 januari 1960 tot verho ging van de tot dusverre geldende eind taksen overgaan. De tarieven voor het publiek zullen in overeenstemming daarmee moeten worden verhoogd, ai- dus de toelichting van de P.T.T. De stijging van de tarieven wordt ech ter getemperd of te niet gedaan (in en kele gevallen ontstaat zelfs een verla ging) wanneer transitlanden bij de over brenging betrokken zijn en deze, hier toe in staat gesteld door de grote vor deringen op technisch gebied in de laat ste jaren, hun doorgangsrechten ver minderen. Zo is het resultaat, dat in Nederland de tarieven voor telegrammen naar een aantal dichtbij gelegen landen vrij sterk moeten worden verhoogd, maar dat -oor andere relaties het bestaande niveau kan worden gehandhaafd of zelfs ver laagd. Wat het verkeer met andere wereld delen betreft, heeft de P.T.T.-dienst ge sloten de verhoogde eindtaksen niet tot uitdrukking te brengen in de tarieven, maar compensatie daarvóór te vinaen in verlagingen van radio- en ëaneitak sen Er z^n echter enkele Sfya"ea. waarin een tariefsverhoging 9J*yerrm.l- delijk is. Deze betreffen het verkeer met de 'Ned. Antillen, Suriname en Indone sië, waarvoor in onderling .overleg be sloten is tot toepassing van het tarief geldende voor vele bestemmingen van het Britse Gemenebest. Voorts zullen in het kader van de verhoging der eind taksen de bestaande twee tarieven voor de eerste zone in de UbA en voor de rest van het continent van de USA worden samengevoegd tot een tarief. Het nieuwe internationale Telegraaf reglement bevat verder nog de bepa ling van meer algemene aard dat het minimum aantal te taxeren woorden jn een gewoon telegram van vijr op zeven wordt gebracht en in een perstelegram van tien op veertien. De Russen hebben een film gemaakt over het onderzoek van de ruimte, ge titeld „Aarde-maan". De kijkers zien o.a. de „baan van de eerste maanra- ket, die de tiende plane?j van het zonnestelsel is geworden opnamen van het onzichtbare deel van de maan en enkele fazen van de lancering van een Amerikaanse kunstmaan. (AFP). De 83-jarige toneelspeler Jan Musch, die begin november na een hartaanval in het St.-Jansziekenhuis te haren werd opgenomen, is voor verder herstel naar zijn woning te Blaricum teruggekeerd. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT. 15 dec. De eenheid in de K.V.P.-raadsfractie van Maas tricht ls sinds kort weer hersteld. De leden van deze fractie,die vanaf de laatste wethoudersverkiezingen twee afzonderlijke groepen vormden, verga deren thans weer gezamenlijk. Fractie voorzitter J. Ensinck, wiens houding inzake de wethoudersverkiezingen hij een groep KVP-raadsleden op groot verzet stuitte, treedt voortaan weer op als woordvoerder van de gehele frac tie. Een en ander is vanavond in de raadsvergadering te Maastricht door de heer Ensinck namens alle KVP-ge- meenteraadsleden meegedeeld. Tevens sprak de heer Ensinck er zijn vreugde over uit, dat de eenheid in de fractie weer is hersteld en dat de politieke situatie hiermee in en bui ten de raad thans weer duidelijk is. Sprekend over de gerezen moeilijkhe den merkte de fractievoorzitter op, dat dp7« ?lecht* zijn voortgevloeid uit ver- schillen van inzicht en van beoordeling van gedragingen en ontwikkelingen met betrekking tot de wethoudersver- kiezincen. Verschillen van inzicht zul len uiteraard meer voorkomen naar ge lang een fractie meer leden telt. aldus de heer Ensinck. Principieel gezien, ,zo vervolgde hü kan hiertegen ook geen bezwaar bestaan, omdat tenslotte de persoonlijke verantwoordelijkheid van elk raadslid afzonderlijk, grondwettig prevaleert boven de mening van de groep. BRUSSEL, 14 dec. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft gisteren in Brussel een contract gete kend met de Franse vliegtuigfabriek „Sud Aviation" voor de aankoop van vier strasIverkeersvlieetulgen van het type „Caravelle". De toestellen zullen begin 1961 worden geleverd De Sabena heeft voorts een optie verkregen voor vier toestellen van hetzelfde type. De straalverkeersvliegtuigen, „Cara velles" van het type 6, zullen worden racht' geleverd met krachtiger motoren dan die welke in de toestellen van de „Air France" en de „SAS" zijn gemonteerd. Hierdoor wordt o.a. het vliegbereik ver groot. De Caravelles van de Sabena zullen ook voor de middellange afstand kunnen worden gebruikt, zo heeft de heer R. Delmotte, directeur Nederland van de Sabena, verklaard. (Van onze sportredacteur) DEN HAAG, 15 dec. Het Neder- landsch Olympisch Comité heeft als de nieuwe chef de mission voor de Olym pische Spelen te Rome benoemd de heer C. L. Kerdel. De opvolger van de onlangs teruggetreden luitenant-kolonel Van Manen was ook voor de Olympi sche Spelen te Melbourne (1956) aange wezen als chef de mission. Omdat Ne derland zich toen terugtrok voor de spe len, heeft de heer Kerdel destijds zijn functie niet kunnen vervullen. Het N.O.C. heeft intussen ook de eer ste Nederlandse Olympische deelne mers aangewezen. De kunstrijdsters Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra zijn reeds verzekerd van deelneming aan de Olympische Winterspelen te Squaw Valley. Hun trainer, de Zwitser Gerschwiler. is door het N.O.C. aange trokken als coach. De schaatsenrijders zullen eerst op 7 februari a.s., twee da gen voor het vertrek naar Squaw Val ley, aangewezen worden aan de hand van de resultaten van de Wereldkam pioenschappen op 6 en 7 februari te Davos. DJAKARTA, 15 dec. President Soekarno heeft heden de heer Sukanto Tjokrodiatmodjo „tijdelijk" ontheven van zijn heide functies, n.l. hoofd van de Indonesische staatspolitie en minis ter van politiezaken, aldus meldt Reu ter. AMSTERDAM. 5 dec. Naar wij vernemen ls in de vergadering van commissarissen van Heineken's .ier- brouwerij Maatschappij N.V besloten aan aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1958/59 een dividend van 11 procent over het tot f 35.000.000 verhoogde kapitaal uit te keren (over 1957/5l werd over een kapitaal - an f 20.000.000 12 pet dividend uitgekeerd). Advertentie Adve~ tentlt Haarlem FINEST SCOTCH WHISKY IMP. OUD - HAARLEM SOESTDIJK, 15 dec. Vanmorg®"! heeft de gevolmachtigde minister v8® Suriname, mr. dr. R. H. Pos op pal®! Soestdijk aan koningin Juliana nieuwe vlag van Suriname aangebode® De vlag bestaat uit een wit veld in vorm van een rechthoek, waarop vil1 omrande vijfpuntige sterren van gelijk® vorm en grootte, verbonden door ellipsvormige ivoorzwarte band, zij® aangebracht. Drie van de vijf sterre®' in wit, ivoorzwart en bruin, zjjn gei®" gen boven de rechte lijn die het midde® van de korte rechthoekzijden van h® veld verbindt. De beide andere sterreri in vermiljoenrood en chromaatgeel zij® beneden deze lijn gelegen. Minister Po® heeft tijdens deze plechtigheid 'n uiteen zetting gegeven over de betekenis va® de vlag. De witte grond symboliseert de vrede, waarin de verschillende be volkingsgroepen voorgesteld door ee® witte, zwarte, bruine, rode en gele stef in één verband samenleven. De ellip® waarmede de sterren verbonden zfl® symboliseert de snelle technische ont wikkeling van Suriname in de wereld- Ook deelde de minister de koningin bij zonderheden mede over het nieuwe Su rinaamse volkslied waarvan het eerst( couplet in de Nederlandse en het tweede in de landstaal (Sranang Tongo) wordt gezongen. WILLESTAD/PARAMARIBO, 18 dec. (A.N.P.) In beide overzeese rijksdelen is het feit, dat heden vijf ja ren geleden het statuut voor het konink rijk werd afgekondigd, herdacht met plechtige en feestelijke openbare bij eenkomsten. Te Paramaribo vingen de ze aan met een plechtige „introductie'' van de nieuwe Surinaamse vlag op he1 Or&njeplein, voor het standbeeld va® koningin Wiihelmina. Na een trompet signaal hesen twaalf schoolkinderen d* Nederlandse, de Surinaamse en de An tilliaanse vlag. Hierbn werden d® volksliederen en het Wilhelmus ge speeld. Tot besluit werden twee cou pletten gezongen van het nieuwe Suri naamse volkslied. Ook in de Ned. Antillen ging de vie ring gepaard met het officieel in ge bruik nemen van de vlag. Premier E. Jonckheer hees haar tijdens de plechti ge herdenking in de morgenuren voor het autonomie-monument aan de Rllks- eenheidboulevard. Weldra zullen de Ned. Antillen ook een eig®n vo ,?i hebben, en een eigen wapen en ze6®!' doch het bleek niet mogelijk, deze Ur dig voor de viering van het 'lustrum van het statuut gereed te doen zijn. Op de overige Antilliaanse eilanden, Aruba, Bonaire, St.-Maarten. Saba en St.-Eustatius werden gelijktijdig soort gelijke plechtigheden gehouden. Zowel in Suriname als op de Antil len werden later sportwedstrijden ge houden en volksspelen georganiseerd. Tot hedenmorgen was op giro 22.000 van het Ned. Roode Kruis gestort een bedrag van 178.928 ten bate van d® slachtoffers van de overstromingsramp in Fréjus. Aan het eind van de vorige week heeft het Ned. Roode Kruis van deze rekening een bedrag van ƒ150.000 overgemaakt aan het Franse Rode Kruis. KOM MEE NAAK KANTOOR DAN KUNNEN WE VERDER PRATEN TWEE STER.-M'JN ZAAK-DAAROM NOEMEN ZE ME WALL/ TWEE GAAN NAAR MUN KANTOOR ™i«POi*T FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2