Iedereen bemoeit zich met raadsel van Fortuna Troost van Real en Valencia voor manager Adriaans ■H Rechten van Ziekenfondsverzekerden V Zorgt Feijenoord voor ommekeer? Moeilijke wedstrijd voor PSV tegen Elinkwijk Het „mea culpa" in Le Caveau brieven uit het De Nederlandse wielerkalender COMPETITIE OP DE HELFT BRIEVEN van lezers Voetbalprogramma voor zondag GEHELE LAND Nederland-Luxemburg op 14 januari Duits elftal tegen Joegoslavië Sjoukje Dijkstra leidt in Milaan Zaterdagelftal tegen België en Frankrijk Voetbaltoernooi om de Coupe Fernand Chanelle Courses Hilversum Nog witter. stralend wit... Sterke buitenlandse deelname in Breda Verruiming voor vervoer en reiskosten ALLE VIJFTIEN? WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 PAGINA 9 onze speciale verslaggever) GELEEN, 16 dec. De man B het lichtgrijze pak voelt zich niet lekker, al ziet hij er gezond 't. Hij wil dolgraag glimlachen, a' weet hij niet waarom. Hij heeft Srote behoefte aan waardering ?n medeleven, maar wordt slechts °verladen met kritiek. In zijn Woonplaats Geleen wijst men hem toet de vinger na, Huub Adriaans, persoonlijk verantwoordelijk voor et wel en wee van een van s lands meest populaire voetbal- verenigingen, de „grote Ljmburg- Se" Fortuna. Vijf maanden gele den nog tastte hij met een opge dekt gezicht diep in de clubkas ?h betaalde de Spaanse ploeg Geportiva Levante, het Zwitserse Geen leven meer SË F.C. Bazel en het hoofdstedelijke Ajax a contant vorstelijke bedra gen voor respectievelijk Faas Wilkes, de Luxemburgse interna tionaal Kohn en de grillige, maar talentvolle linksbuiten Schmidt. „Die Adriaans heeft een dure, maar goede slag geslagen; man nen met gouden benen gekocht, die Fortuna nog meer roem en faam zullen bezorgen", waren de enthousiaste commentaren. Hoe anders bleek echter de realiteit. Nu, op bijna de helft van de competitie, gaat Fortuna diep ge bukt onder de schande van maar liefst negen nederlagen, die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten, onder doelcijfers die voor zijn doen eenvoudig bescha mend zijn en staat het voor de eerste keer in zijn nog jonge be- Vaas Wilkes, de man die bij Fortuna staan moederziel alleen onderaan naar de reserves te worden verwezen. de ranglijst. Militair voetbaltoernooi Niets intiemer dan kaarslicht... GOUDA kaarsen! Hockeytoernooi Zwart-Wit Kinderen van eigen stam De sleutel voor „Ik heb verkeerd gekocht. Dat was *en grote fout." Er klinkt iets van spijt berouw in deze woorden, die half ^erloren gaan in het geroezemoes, dat Agelijks de ruimte vult van Le Caveau; JV kleine intieme ondergrondse club- ffstaurant in het hart van Geleen. De helblonde Mathilde brengt hem het zes de kopje koffie binnen het uur. Zijn vingers spelen nerveus met het suiker jakje. Huub Adriaans doet een lang v,H .?ttl- Al zo'n vijf jaar nu ploetert Ppprfakelljks voor Fortuna. De club Hp lan?1 KOede naam, ook ver buiten ae landsgrenzen. Hii steekt het niet onder_ stoelen of banken dat dit voor een met onbelangrijk deel zijn werk is geweest. Hij reisde naar alle grote bui tenlandse voetbalcentra en sloot voor zijn spelers lucratieve contracten af. Hij was er de man met allure, die overal zijn woordje kon doen, een im ponerende figuur waartegen de Fran- 8en van Racing Club de Paris beleefd •■monsieur" zeiden, de Spanjaarden van Real Madrid ,,si senor" en de En- i n van Bolton Wanderers ,,sir''. De den voeren er wel bij. Zij verdien- jaarlijkse extraatjes van om en v„tl de drie mille en zorgden er wel v,°r dat deze „schnabbeltjes" bestaan leven. In het buitenland speelden de d» Un®zen als duivels en zi1 kregen np.n#am een der sterkste sparrlng-part- cv.1? /I1n van het Europese continent. Uit,- l,b de nationale competitie werden br„^kende wedstrijden gespeeld en al kam i Fortuna het dan niet tot een dp'AP'Oenschap, de groen-witten eindig- - toch steeds in de bovenste regionen n iedereen was vol lof over het voor treffelijke beleid van manager Adri aans. En nu moet Huub Adriaans on dervinden hoe snel de opinie verandert, als de zaken niet zo gaan als verwacht wordt. Nu Fortuna de ene wedstrijd na de andere verliest met een elftal, dat gewoonte getrouw excelleert op de bui tenlandse „tripjes", die ondanks alle povere verrichtingen in eigen land rus tig doorgaan. Wordt 's woensdags met tnaar liefst 28 van een sterke Bel gische Ere-divisieclub gewonnen, voor al dank zn het geraffineerde spefi van an der Hart en Wilkes (samen in de voorhoede), 's zondags gaat de ploeg in dezelfde opstelling kansloos ten on der bij een matig Rapid J.C. Speelt de ploeg met drie nieuwe en veelbe lovende jonge krachten verdienstelijk gelijk tegen de Poolse kampioen, drie tlagen later is zij de „speelbal" van *en oppermachtig Ajax. „Ik weet het niet meer. Ik heb geen teven meer", zegt de man tegenover ps en zijn donkere ogen staren somber jGfer zich uit. Het toont ons zijn pols- l..Sc, het grootste dat wij ooit heb- 05*-ien. „De tijd gaat snel. Wij ziin mnet nif helft van de competitie. Er ai mii toch wel eens wat gebeuren, hinhen al vol duidelijk wat en hoe. Wij inbdie el iff alles geprobeerd; die er he'b gewoon ve^ar het hielp niks. Ik Iers lie bil ons a|rd gekocht. De spe- PasVn niet bij ^^o^ocdc vormen *et. Maar wie had ria( "t ze ook Voren kunnen weten? 00 v.an te >datwiieen jonge tt bepaalde tijd m°et overbr W- die d?t wij iets hebben aan de etff®n,J ?'e ai Z0'n 300 jeugdleden teUn ^ngeren zijn bekwaam geno Enke^e {■eg niet rijp om m de Kre-divrSie mee draaien De gebroeders Custe,*1^® toer het voorbeeld van Maar ZofW ?happen de mensen met. Die denken (baar; neem die en die, dan zul je eens at zien." Met een mistroostig gebaar pv.erhandigt Huub Adriaans ons twee dieven uft een dik pak, dat hu voor 'j Appel terug in het eerste ddor Fortuna? Er zijn velen die *«n i- van overtuigd zijn. Het wach- °P manager Huub Adriaans. niet begrepen wordt en de kans loopt de buitenlandse brieven, de schriftelijke invitaties voor wedstrijden in alle de len van Europa. Valencia wil in januari tegen Fortuna spelen en Real Madrid rekent er op dat Fortuna in augustus zijn 90.000 A 100.000 Spaanse „fijnproe vers" weer in vervoering brengt door hardnekkige tegenstand in een duel met het sterkste clubteam ter wereld. Naar het standenlijstje van de Nederlandse hoofdklasse wordt niet gevraagd. Het kan deze ploegen niets schelen dat de ver dediging met coryfeeën als Van der Hart, Notermans en Munsters al 40 maal is gepasseerd en dat een voorhoe de gelefd door niemand minder dan Faas Wilkes in vijftien competitiewed strijden niet meer dan 21 doelpunten kon produceren. In het raadsel; For- tuna-goed-als-sparring-partner. Fortuna- slecht-in-de-natlonale-competitle. ver diepen zij zich niet. Daarom staat het zakboekje van de heer Adriaans vol met klinkende namen: Chelsea, Botafoga. vertegenwoordigende Belgische en Zwitserse elftallen, Bolton Wanderers en Rot Weisz Essen, enz. Helblonde Ma thilde brengt hem ziin achtste kop kof fie, de donkere man in het onberispelij ke grijze pak, die Zich voor een wed strijd tegen NAC meer zorgen maakt, dan voor een ontmoeting op de egale en goed onderhouden grasmat van Re- al Madrid, waarop buitenlandse voet ballers plegen te sidderen van het ge weld waarmee de Spaanse matadoren aan het verlangen van een honderd duizend-koppig publiek tegemoetkomen. RAVENSTEIN ...„oudgediende"... zich op de tafel legt. „Ik krijg er ge middeld zo'n vijftig per week. Ze komen uit alle delen van het land, af komstig van mannen, jongens en zelfs vrouwen, die het allemaal goed met Fortuna menen en mjj de schuld geven van de ellende." „Beste mijnheer, lk heb de brutaliteit om u voor te stellen om uw elftal drastisch te wijzigen. Gooi ze er uit, die spelers en grijp terug naar de „oudjes", die van Fortuna, mijn favoriete club maakten," lezen wij in de ene brief en in de andere: „Blijf toch niet prutsen met dat elftal. Zet Appel, Angenent en Ravenstein er weer in, dan zul je eens wat zien," en voor de wedstrijd Fortuna-NAC van de komende zon dag had deze schrij ver vast de uitslag ingevuld: 5-0 voor Fortuna als ten minste zijn favo rieten van de par tij waren." Zo gaat dat nu dag in dag uit. Sommige brie ven zijn als smeek schriften voorzien van tientallen handtekeningen. En het is bepaald lachwekkend als je dan ziet, dat in de opstelling die hun voorkeur heeft op de middenvoor- en rechtsbuitenplaats een en dezelfde spe ler staat. Anderen hebben gewoon een duidelijk dreigend karakter en stellen, dat als je dit of dat..." De nationale voetbalwereld kan ge rust zijn. Huub Adriaans doet zijn uiter ste best om het tü te doen keren. Over dag en zelfs in ,1e voor de nachtrust bestemde tijd, piekert hij over opstel lingen en plannen, die tot een verbe tering van de hachelijke toestand moe ten leiden. Hij weet dat het moreel van de ploeg ondanks alles goed is, maar dat de spelers de stimulans missen om zich zelfs voor een extra premie van 180 meer in te spannen, omdat ze allen nog teren op het geld dat zij in de voor gaande seizoenen en nog met de uit stapjes over de grens, verdienden. On dertussen draalt het competitierad maar door. De spelers volgen trouw de bos- en veldtrainingen die vijfmaal per week onder leiding van de Oostenrijkse oefenmeester Donnenfeid plaatsvinden. Manager Adriaans verlaat dan het kan toor van een groot Heerlens bouwcen trum, waar hjj als chef op de trnns- portafdeling werkt, om er scherp op toe te zien dat niemand ontbreekt en ieder wel zijn uiterste best doet. Dun stelt hii het elftal samen en roept de spelers zondags voor de wedstrijd in „Huize Fortuna" bijeen om do tactiek uit te stippelen. Tot nu toe is van de uitvoering daarvan niet veel terecht ge komen en Huub Adriaans is nu inder daad zo ver dat hij er over denkt om op oude en beproefde krachten als Appel en Ravenstein terug te grijpen, al bete kent dit dan een streep door het pro gramma dat verjonging beoogt en Kan het er toe leiden dat hij zelfs zijn duur ste crack Faas Wilkes huiten d? lu- nen moet houden Geen standenlijstjes De misère van Huub Adriaans is dus groot. Maar gelukkig is er de troost van DEn haag, 15 dec. De voetbal wedstrijd Luxemburg-Nederland, voor de eerste ronde van het toernooi om het internationale militaire voetbalkam pioenschap, zai niet op 17 maart te Lu xemburg worden gespeeld doch op 14 januari. Het definitieve speelschema van het Nederlandse militaire team is nu: 17 december: Nederland-Frankrijk (PSV'- terrein), 14 januari. Luxemburg-Neder land (Luxemburg), 7 februari: Frank rijk-Nederland (Parijs), 3 maart: Ne derland-Luxemburg. HANNOVER, 15 dec. Bondstrainer Sepp Herberger heeft dinsdag het Duit se elftal oekend gemaakt dat zondag 20 december a.s. te Hannover tegen Joego slavië zal uitkomen: Doel: Sawitzkl (VFB Stuttgart), achter: Stoüenwerk en Schnellinger (beiden LFC Köln), midden: Schulz (Union Günnigfeld) of Schmidt (Borussia Dortmund), Erhardt (SPVG Fürth) en Szymaniak (Karlsru- her SC), voor: Rahn (LFC Köln), Brülls (Borussia München Gladbach), Uwe Seeler (Hamburger SV) Siedl (Bayern München) of Schmidt en Voll- mar (LFC Saarbrücken). MILAAN, 15 dec. De Nederlandse kampioene kunstrijden Sjoukje Dijkstra uit Amstelveen, die deelneemt aan inter nationale wedstrijden te Milaan heeft na de verplichte figuren een ruime voorsprong van 23 punten op haar ri vale, de Italiaanse Anna Calmarini. Sjoukje Dijkstra bezet de eerste plaats met 446.3 punten. DEN HAAG, 15 dec- De sportcom- missie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft de volgende wed strijddata definitief vastgelegd: Klassiekers. 10 april: Ronde van Noord-Holland 23 april: Ronde van Friesland 5 mei of 14 mei: Ronde van de Haarlemmermeer 8 mei: Ronde van Zuid-Holland 21 mei: Ronde van Gelderland 26-31 mei: Olympia's tour 4 juni: Sportweek Amsterdam 6 juni: Ronde van Midden-Nederland 12 juni: Ronde van Noord-Brabant 26 juni: Ronde van Limburg 2 juli: Kersenronde 9 juli: Ronde van Over ijssel 17 juli: Omloop van de Kempen. Kampioenschappen. 24 april: Beek, eerste rit wegkampioenschap profs en orirfhankelijken en prov. kamp. ama teurs Limburg 30 april of 1 mei: Prov. kampioenschappen (behalve Lim burg) 12 juni: Groesbeek, tweede rit wegkamp. profs en onafhankelijken 19 jum: Zandvoort, wegkampioenschap amateurs 31 iuli; Zandvoort, derde rit wegkamp. pro's en onafhankelijken. Prof-wedstrflden. De Locomotief: 26 maart, 16 april, 30 april, 26 mei, 28 mei, 6 juni Ronde v. Nederland: 10-18 mei (voorlopig) Ronde van Den Bosch: 24 juli Acht van Chaam: 3 augustus. DEN HAAG, 15 dec. Het Neder landse zaterdagvoetbalteam zal op 7. mei in Belgie uitkomen tegen het Bel gische zaterdagelftal. Zaterdag 21 mei volgt in Nederland een wedstrijd tegen Frankrijk. Beide wedstrijden gelden voor het toernooi om de „Coupe Fer nand Chanelle", waarvoor de zaterdag teams van Nederland, Frankrijk en Bel gië jaarlijks in een halve competitie te gen elkaar spelen. De beker is in Ne derlands bezit. HILVERSUM, 15 dec. De uitslagen van de dinsdag te Hilversum gehouden draverijen luiden: Jokerprijs (2040 m.): 1 Xiphon Hollandia, M. Vergay, 3.05.8 1.32.9; 2. Xaisine; 3. William Erebus S.; Tot. winn. 4,30, pl. lso, 1,40, 8,60, cov. 3,10, kopp. 5,90. Kruisjasprijs (2000 m.) eerste serie: 1 Sofien B. J. van Dooyeweerd, 2.50.3 125.2; 2. Wiebeline Wip; 3. Rascal Ha nover. Tot.: winn. 11,10. pl. 3.20, 1,80, 4,70; cov. 5,60; konp. 10,50. Tweede serie: 1. Un Gamin. C. Swart, 2.51.9 1-26 2. Vanity Hanover; 3. Vincent Hollandia. Tot.: winn. 18,50, pl. 1,90. 1.6C- 1.10; cov. 3,30; kopp. 18,20. Pandoerprijs (2920 m.): 1. Velduil S, J. Oosting, 4.23.2 1.28.9; 2. Volann O.; 3. Vrolijke Frans. Tot-: winn. 1,80, pl. 1,10 1,40, 1.60: cov. 3,20; kopp. 3.10. Klaverjaspriis (2000 m.): 1. Xetra, J. Oosting; 2. Vico Bs.: 3. Sylvia Hano ver. Tot winn. 3,60; pl. 1.50, 1,90, 2,50; cov. 4.40; kopp- 5, Bridgeprijs (2000 m.). 1 Enterprise, M. Vergay 2.46.4 1-22.4; 2. Sandra; 3- Sonja Zora. Tot.: winn. 3,40 (stal); pl. 2,—, 2,—, 1,30; cov. 6,10; kopp. 10,20. Kruisjasprijs (2000 m.) finale: 1- Wie beline Wip, J- Oosting; 2. Vincent Hol landia; 3. Valencia. Tot.: winn. 4,80; pl. 1.30, 1,30, 1,40; cov. 5,90; kopp. 13,—. Totale omzet: 87.347. Advertentie MOSKOU, 15 dec. De zesde partij van de tweekamp on\ het wereldkam pioenschap schaken dames tussen de Russinnen Bykova (titelhoudster) en Zvorykina is bU de 41e zet afgebroken in een gunstige stelling voor de uitdaag ster. Advertentie BREDA, 16 dec. Het traditionele kersthockey-toernooi van het Bredase ZwartWit zal ook dit jaar een inter nationaal karakter dragen. Verenigin gen uit vier landen hebben deelneming toegezegd, te weten: Victory en Ant werp H. C. (beide uit Antwerpen), He- rakies (Brussel) en Uccle Sport (Uk- kel), de Duitse Hockyveiem Aachen'' (Aken), de Franse club „Cambrai" (Kamerrijk) en de Nederlandse vere nigingen Arnhem (bekernouaer), L,a- ren, H. G. C„ Kampong, een westelijke formatie met de nodige internationals, éen sterke zuidelijke combinatie, voorts „Breda", alsmede de organiserende club ZwartWit. Het toernooi wordt ge houden op tweede kerstdag. UTRECHT, 15 dec. Aan de rijks universiteit is vanmiddag de heer H. J. van der Wiel te Gouda gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: „Inheritance of glioma. The genetic aspects of cerebal glioma and its relation tot status dys- raphicus". Promotor was prof. dr. W. G. Sillevis Smitt. (Van een medewerker) orige maand is mee gedeeld, dat minister Van Rooy een be schikking heeft uitgevaar digd, die 1 januari I960 in werking treedt en waardoor de rechten van verplicht verzekerden der ziekenfond sen op vervoer en op een vergoeding van reiskosten (per openbaar vervoermid del) iets worden verruimd. Enige van de verruimingeij zijn toen gepubliceerd. Thans heeft de voorzitter van de Ziekenfondsraad aan de zie kenfondsen een circulaire gezonden, waarin hij een uit eenzetting geeft van de voor naamste verschillen tussen de oude en de nieuwe rege ling. Blijkens die uiteenzet ting beyat de nieuwe rege ling enige bijzonderheden, waaraan vorige maand geen bekendheid is gegeven, maar die wij belangrijk genoeg achten om ze alsnog te ver melden. Zo wordt het recht op ver voer per auto uitgebreid met vervoer naar poliklinieken ten dienste van het hoger onderwijs, naar een con sultatiebureau voor reuma- of kankerbestrijding en naar een instrumentmaker voor het passen van een prothese, indien de instrumentmaker buiten de woonplaats van de verzekerde is gevestigd. Voorts wordt het voor een verzekerde mogelijk gemaakt om, als hij terugkomt van een specialist, ziekenhuis enz., te worden vervoerd naar een andere woning dan vanwaar het heengaande vervoer heeft plaatsgevon den, alsmede om van de ei gen woning naar een ande re woning te worden ver voerd, in beide gevallen, in dien de verzekerde in zijn eigen woning redelijkerwij ze niet de nodige verzorging kan verkrijgen. Hierbij is ge dacht aan kamerbewoners, inwonende dienstboden en bejaarden. Onder de woning kan mede worden begrepen sen inrichting, bestemd voor duurzame huisvesting, zoals een bejaardentehuis, maar niet de specifieke inrich tingen voor ziekenverpleging, zoals ziekenhuizen, verpleeg huizen, kraamklinieken en herstellingsoorden. Voor verzekerden, die in het buitenland hebber ver toefd, is vervoer binnen Ne derland van de gebruikelij ke grensovergang af naar de woning mogelijk gemaakt. Een begeleider van kinde ren onder 16 jaar mag koste loos mede worden vervoerd. In andere gevallen is koste loos vervoer van een bege leider mogelijk, indien be geleiding medisch noodzake lijk is. Snelle controle De verzekerde, die buiten het werkgebied van zijn zie kenfonds ziek is geworden of een ongeval heeft gekregen dient de machtiging v00.r vervoer aan te vragen bij een ziekenfonds, dat tei plaatse werkzaam is. Dit fonds dient het fonds van de meen alle bonafide beroeps vervoerders de kans moeten krijgen, aan het vervoer voor rekening van het ziekenfonds deel te nemen. De raad acht het in alle omstandigheden gewenst, dat het ziekenfonds zich geregeld en intensief met de regeling van het zie- kenvervoer bezighoudt. Zo genaamde meldingsposten, die in vele delen des lands reeds functioneren, acht de raad van veel nut. 's Raads voor zitter maakt in zijn circulai. re de opmerking, dat ver groting van de activiteit op dit punt stellig nog moge lijk is. Bij dit alles wordt gedoeld op vervoerders die verzekerde hiervan te ver wittigen. Hierbij wordt er van uitgegaan, dat de fond sen bereid zijn, de aanvra gen voor vervoer wederzijds door hun controle-instanties ce laten beoordelen. Op deze wijze worden een snelle con trole en een goede organi satie van het vervoer in de hand gewerkt. Bij verzuim van de verzekerde om de machtiging op deze wijze aan te vragen, kan, indien het fonds tot vergoeding besluit ten hoogste worden vergoed van de kosten, die gemaakt zouden zijn bij ver voer door een vervoerder, met wie het fonds een over eenstemming heeft gesloten Gunstige tarieven Het vervoer moet worden uitgevoerd door vervoerders, met wie het fonds een over eenkomst heeft aangegaan Dit stelt de fondsen in staat om niet alleen zo gunstiR mogelijke tarieven te bedin gen maar ook om bepaalde eisen te stellen.waaraan het vervoer moet voldoen, zoals bijv. de erzekering van de passagiers, de geregelde ont smetting van de wagens, de aanwezigheid van een gedi plomeerd verpleger in een ambulance-auto en de perio dieke keuring van ambu lances. Daarbij is de zieken fondsraad van oordeel dat ter wille van de billijkheid en ter voorkoming van mo nopolieposities, in het alge- ya5 hst vervoer hun hoofd bedrijf maken. In hoeverre gebruik zal worden gemaakt van de diensten van perso- nen. «ie het vervoer als ne- venbedrijf uitoefenen, is een vraag, die van geval tot ge- vai uit een oogpunt van doel matigheid moet worden be zien. Samengesteld vervoer In bijzondere gevallen kan het fonds bepalen, dat be- e van een ruto ook van een ander vervoermiddel wordt gebruik gemaakt Hierbij wordt gedacht aan gedeeltelijk vervoer per trein, bijv. met gereserveer de zitplaats, indien hiertegen uit medisch oogpunt geen be zwaar bestaat. Zo'n samen gesteld vervoer, aldus 's raads voorzitter, kan voordeliger zijn dan algeheel vervoer per auto. De treinkosten die. nen dan geheel door het fonds te worden gedragen. In November is reeds ver meld, dat het verschil in bij betaling voor een personen auto en een ambulancewagen is vervallen. Als reden daar voor lezen wij in de circu laire aan de ziekenfondsen, dat het billijk wordt geacht degenen, die genoodzaakt zijn, zich met een ambu lancewagen te laten vervoe ren, niet zwaarder dan an deren te belasten. De eveneens reeds vermei de bepaling, dat bij gelijk tijdig vervoer van meer dan een verzekerde iedere ver zekerde een evenredig deel van de bijbetaling voor zijn rekening neemt, heeft tot doel, gecombineerd vervoer te stimuleren. Van de ge wijzigde bij betalingsregeling moet enige kostenstijging worden verwacht. Met na druk vestigt de voorzitter van de ziekenfondsraad daar om de aandacht der zieken fondsen op de mogelijkheden om door betere organisatie van het vervoer en het ge bruik maken van meldings posten de kosten te drukken. De in november reeds ver meide verruiming van het recht op een vergoeding van reiskosten (trein, bus) wordt, naar wij in de circu laire lezen, wenselijk geacht om te bevorderen, dat zoveel mogelijk gebruik wordt ge maakt van een openbaar ver voermiddel in plaats van een auto. Davos De mogelijkheid is gescha pen, aan verzekerden, die in hét Nederlands sanatorium te Davos of in de astmakli niek aldaar worden opgeno men, ook een vergoeding van reiskosten te verlenen. Dit geldt ook voor de zeld zame gevallen, dat een ver zekerde in een ziekenhuis ln het buitenland een ingreep moet ondergaan, die hier te 'ande (nog) niet wordt toe gepast. De "ergoeding wordt beperkt door de voorwaarde, dat opneming in het buiten land om medische redenen noodzakelijk is. Staat een ziekenfonds opneming in Zwitserland toe, omdat de verzekerde daaraan de voor keur geeft, dus zonder dat daarvoor een medische nood zakelijkheid bestaat, zodat de verzekerde even goed in Nederland zou kunnen wor den behandeld, dan bestaat tot vergoeding van reiskos ten geen reden. De voorzitter van de zie kenfondsraad besluit zijn circulaire, waaraan het bo venstaande is ontleend, met aan de ziekenfondsen in overweging te geven, de nieuwe regeling ook op de vrijwillige verzekering van toepassing te verklaren. Ge zien het streven der fondsen om de vrijwillig-verzekerden dezelfde rechten te geven als de verplicht-verzeker den bezitten, mag. dunkt ons, worden verwacht, dat de fondsen aan het verzoek van 's raads voorzitter zoveel mogelijk gehoor zullen ge ven. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 15 dec. De helft van de competitie in de Ere-Divisie wordt aanstaande zondag bereikt. Alle clubs, behalve Ajax, Sparta, Blauw Wit en Fortuna, hebben dan zeventien wedstrijden gespeeld. Of het verloop in de hoogste divisie met het bereiken van de helft ook aan een keerpunt toe is, of dat de huidige gang van zaken zonder al te grote schokken voort zal duren, is voor menige voetbalenthousiast een discussiepunt, dat heerlijk valt uit te spinnen. Want op de zeventiende wedstrijd dag van deze enerverende wedloop om de hoogste eer en om een sober lijfsbehoud, wordt beslist of met Ajax en PSV een serieuze derde kan didaat mee gaat doen aan het ge vecht om de landstitel. Ajax-Feijenoord is het duel, waar naar Amsterdam en Rotterdam al wekenlang met verlangen, maar ook wel een beetje huiverig uitzien. Wat die angst betreft in de hoofdstad, en dan natuurlijk voornamelijk bij de suppor ters van Ajax, eigenlijk is zij de laat ste dagen niet zo groot meer. De Am sterdammers hebben zich een andere houding aangemeten, niet uit bravour, niet eens opzettelijk, maar wel zeer duidelijk. Van jongens, die graag een woordje zouden willen meespreken in de strijd om het kampioenschap er niet op rekenend omdat het eigen elf tal niet zó bijzonder goed leek zijn zij zelfbewuste titelgegadigden gewor den, die hun hand niet omdraaien voor ploegen als Fortuna en ADO. Maar nu is Amsterdam toch even ernstig. Dat de laatste wedstrijd van de eerste competitiehelft juist te gen Feijenoord moet zijn. Een Feijen oord, dat druk bezig is via overwin ningen uit en thuis omhoog te sprin gen. Rotterdam voelt zich minder zeker dan Amsterdam, maar mocht Feijenoord winnen dan ligt een wer kelijke ommekeer in het verschiet, dan moeten PSV en Ajax met een gelijke rekening gaan houden. Hoe het topduel in het 25-jarige sta dion van Ajax ook zal aflopen, het zuiden ziet met niet minder belangstel ling uit naar de wedstrijd in Utrecht, waar PSV tegen Elinkwijk uitkomt. Voor de Eindhovenaafs is het te hopen, dat Steiger voldoende van zijn blessure hersteld is om de plaats onder de lat in te nemen. Het feit, dat tegen ADO een invaller van 17 jaar deze belang rijke post moest bezetten, bracht het elftal in een nerveuze stemming, welke haar uitwerking niet miste. Getuige de uitslag. Als Steiger weer het elftal com pleteert zullen de moeilijkheden voor PSV bij Elinkwijk minder ernstig zijn, dan men misschien verwacht. De tech nische superioriteit der PSV'ers staat er borg voor dat zij, evenals Ajax dit deed, de Utrechters zullen overtreffen Behalve de twee ontmoetingen, waar bij de drie favorieten voor de hoogste plaats betrokken zijn, staan er voorna melijk wedstrijden op het programma die belangstelling trekken wegens min der opwekkende belangen. Een zestal clubs moet ook de komende zondag weer alle energie Inzetten om de drei gende posities in het laagste gelid wat te verbeteren, terwijl bijvoorbeeld de elftallen van Rapid, Blauw Wit en Spar ta, die niet tot deze zes behoren, zich nog allesbehalve gerust voelen. Zakt Enschede nog meer? Fortuna, dat na de nederlaag tegen Ajax met DWS-A van plaats heeft ver wisseld, dat wil zeggen onderaan is gekomen, speelt tegen NAC en daar het in Geleen is, zal manager Adriaans zijn mannen bezweren op de bodem van hun arsenaal te tasten. Te meer daar DWS-A naar Spekholzerheide moet om Rapid JC partij te geven. Ensche de, dat ondanks mentale trainingen en contactpersonen tussen bestuur en spe lers de laatste weken het ene verlies na het andere moet incasseren, wacht dit keer tegen Sparta in Rotterdam ook Opneming xn deze rut) riek ts niet noodzakelijk een bewijz van m- »temmino Met volle waardering voor het grote bedrag, dat Is ingezameld voor de vluch telingen in Marokko, die als gevolg van het verzet tegen het Franse gezag Al gerije hebben moeten verlaten, wil lk ook de aandacht vestigen op het lot van de kinderen ln Indonesië van eigen stam. Het Ned. Volk weet niet veel van de moeilijke omstandigheden, waarin deze gezinnen (meest spijtoptanten) verkeren. De Stichting „Hulp aan Land genoten in Indonesië3 geeft veel hulp. In de laatste circulaire van deze Stich ting wordt een tragisch voorbeeld ge geven van de moeilijkheden, waarin vooral de oudere kinderen verkeren. Het ware gewenst, dat prof. Van der Veur. die gegevens heeft verzameld aan boord van de 4 december jl. aan gekomen „Waterman", de pers kan in lichten, omtrent de terreur, waaraan de Indo-gezinnen zijn blootgesteld. Prof. v. d. Veur zei o.m. „Ik ben onder de in druk gekomen van het hoge niveau van deze mensen". Men vergete niet, dat on der de ouders van deze kinderen velen zijn, die in leger en vloot hebben ge diend en de oorlog met al de verschrik kingen hebben medegemaakt. Als oud- Pelita vertegenwoordiger ken ik keuri ge Indo-gezinnen, die in vol vertrouwen naar Indonesië zijn teruggegaan, om dat zij daar hun huis hadden. Wij weten dat de Regering steun verleent en ne men aan dat ook het Rode Kruis regel matig helpt. Voor het verlenen van steun door het Ned. Volk, zou het ech ter gewenst zijn, dat het Rode Kruis in ruime mate openbaarheid geeft aan de wilze van die steun. Het Ned. Volk zal dan zeker steun willen verlenen aan landgenoten, die zoals ik uit jarenlan. ge ervaring weet het Koninkrijk zeer grote diensten hebben bewezen. Uiter aard bestaat de grootste steun in de ver hoging van het aantal, dat naar Neder land kan vertrekken H. J. A. KAMPEN Sassenheim. JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIII Op grond van de resultaten in vorige seizoenen kan men ook het formulier van de K.N.V.B.-toto in vullen. Dat zou dan deze week zó moeten: AjaxFeijenoord 1 FortunaN.A.C1 ElinkwijkP.S.V, A.D.O.—M.V.V VolendamWillem II Rapid J.C.—D.W.S./A. Blauw WitD.O.S. V.\ .V.Sittardia LpartaEnschede N.O.AD.Stormvogels ExcelsiorVitesse Go Ahead—H acles D.H.C.—R.B.C. BaronieE.D.O P.E.C—Zwolse Boys geen succes. Ook Sittardia gaat zonder hoge verwachtingen naar VVV, ter wijl MVV in Den Haag moet proberen ADO dwars te zitten. Een moeilijke op gave als men zich herinnert op welke superieure manier Rijnvis c.s. zondag PSV naar een nederlaag voerden. De laatste van het zestal onmiddellijk „be dreigden", Volendam, moet in staat worden geacht zijn positie ditmaal iets te verbeteren, aangezien Willem II de gast is. DOS tenslotte heeft een goede gelegenheid via een zege op Blauw Wit in het Olympisch Stadion zich wat dichter te nestelen in de buurt van de leiders. SEMI-PROFS ERE-DIVISIE: AjaxFeijenoord, For tuna-NAC, Elinkwijk-PSV, ADO-MVV. Volendam-Willem II, Rapid JC-DWS/A, Blruw Wit-DOS, VVV-Sittardia. Sparta- Enschede. EERSTE DIVISIE A: GVAV-de Volewij- ckers, Wageningen-Rigtersbleek, HVC-'t Gooi, SVV-Helmond, NOAD-Storrnvo- gels, KFC-Veendam, Excelsior-Vitesse, BW—Fortuna (V1.0. B: Go Ahead-Her„- cles, de Graafschap-RCH, Leeuwarden- ZFC, VSV-Limburgia, Helmondia-Her- mes/DVS, Eindhoven AGOVV, DHC- RBC, Alkmaar-DFC. TWEEDE DIVISIE A: Haarlem-Xer- xes, UVS-Longa, Baronie-EDO, ONA- NEC, EBOH-Roda Sport, de Valk-Wil- helmina. B: Zwartemeer-Hilversum, PEC-Zwolse Boys, Rheden-Velox, Tuban- tia-Er.schedese Boys. Oldenzaal-Zeist AMATEURS EERSTE KLASSE. A: OSV-Gouda, de Spartaan-Emma, Unitas-UVV, Laak- kwartier-Quick, DWV-SVW, HFC-DCG. B Quick '20ESCA, Hengelo-VDZ, Quick (N.)-WW, Vlcides-DOS, Borne- Sn;ek. C: Roermond-AUiance, Heer-Wil- helmina. WEST I TWEEDE KLASSE. A: HRC-de Ken- nemers, Purmersteijn-West Frisia, Zand- voortmeeuwen-WFC, Vitesse-VVB, Hol- landia-DEM, HBC-Schoten. B: JOS- Vriendenschaar, JSV-Aalsmeer, AFC- Hercules, OVVO-VVA, Watergraafsmeer- HMS, Baarn-Zeeburg DERDE KLASSE. A: Beverwijk-Vel- sen, Wijk a/Zee-Alcmaria Vietrix, ADO- Alkmaarse Boys, Egmondia-CSV, ZAP- HSV, Meervogels-DTS. B: QSC-Rood Wit, Zaandijk-Always Forward, EVC-de Meteoor, NAS-WSV. ZVV-IVV, Zilver meeuwen-Assendelft. C: Wilskracht/ SNL-KBV, ZSGO-RKAVIC, TOG-Swift, SDW-Nautilus, NFC-Neerlandia, SEC- DEC. D: Rapiditas-SDO, CDN-Celeritudo, Holland-ADE, DWSV-Allen Weerbaar, Quick-Donar, Amsvorde-Ultrajectum. VIERDE KLASLE. A: LSVV-BKC, de Foresters-Helder, Hollandia-VIOS, Scha- gen-USVU, Texel-Limmen. B: RKEDO- VZV, Grasshoppers-SEW. Zwaagdijk- VVW, de Zouaven-DWB. de Rijp-St. Georgt. C: Kinheim-GVO, Waterloo- RCZ, Zaanlandia-OFC, EHS-DIO, Bloe- mendaal-Terrasvogels. D: APGS-DRC, WMS-AGS, Sloterdijk-de Eland, Energia- Vespucci, KVV-de Germaan. E: Uit- hoorn-RODA, Pancratius-Fokke, Hoofd dorp Boys-ETO, Martinus-Lijnden, JHK- VDO. F: DVAV-de Meer, WMHO-DJK, Animo-ASVA, BFC-Madjoe, Ambon- TWM, Nijenrodes-Meerboys G: de Ze- bra's-VVOG. Bilthoven-Laren, Muider- berg-BVC. FAK-Victoria. Amersfoortse Boys-KWA. WEST II TWEEDE KLASSE. A: CW-RKAW, HW-Neptunus, Blauw Zwart-LFC, VCS -HBS. de Musschen-Roodenburg, Excel- sior-VUC. B: DCL-VFC, HION-RFC, Zwijndrecht—Fluks, Sliedrecht—Papen- drecht, Spartaan-Leerdam-Sport, DCV- Slikkerveer. DERDE KLASSE. A: VVSB-TYBB, Voorburg-Delft, de Postduiven-DHL, LisseVredenburch, Alphia-Wassenaar, Ripperda-Wihelmi.s. B: VVP-GSV, Wes terkwartier-Alphen, Bodegraven-VIOS, Celeritas-RVC, Archipel-GDA, Olympia- Cromvliet. C: Coal-VDL, HOV-RCD, Schoonhoven-Leonidas, VOC-Westlandia, DHZSchiebroek, FlakkeeDHS. D: Transvalia-Lekkerkerk, OVV-de Hollan- diaan, Alblasserdam—ODI, RKWIK— 's Gravendeel, Overmaas-CKC, ODS- RDM. VIERDE KLASSE A: Tonegido-DOSR, Hillegom-Altior, Onze Gezellen- THB, Te Werve-Concordia H, Graaf Willem II/ VAC-Lenig en Snel. B: DOCOS-DSO, Lugdunum-SJC. Foreholte-ASC, VDS- Warmunda, Oranjeplein-' T ornwijek. C: SVDPW-Delfia, 's-Gravenzande-RAVA, Rij-wijk-DUNO, Quick Steps-Hoek van Holland, Martinit-VELO. D: Maasstraat- 't Noorden, Gouderak-Stolwijk, Spoor- dijk-BMT, HPSV-Oudi water, DRL-PDK. E: The Rising Hope-BEC, DINDUA- EDS, Naaldwijk-DDC, Tediro-Nit .wer- kerk. SFC-Rockanje. F: Steeds Volhar- den-DRZ, UNIO-Haastrecht, VEP-Woer- den, NADO/V-Hermandad, Waddinx- veen-Saturnus. G: LMO-FSV/Pretoria, Hetikelum-Dubbeldam. Strijen-Hardmx- veld DEH-Ammerstolse. ASW-Hillesluis. H: Progress-DZB, Merwede-URSUS. PFC-Hekelingen, Poortugaal-IFC, Ge- luksvogels-Nieuwenhoorn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9