Contant geld op het juiste WÈ moment De Twentsche Bank B Rijks Automobiel Centrale opent garage-complex in de Waarderpolder Marinus Adam leidt N.Ph.O. op concert van moderne werken De jeugd is zich zelf tot een probleem geworden VAN NIEL Helden BLOEMWERK Sheherazade Orpheu negro Geheim agent alias De Gorilla Reprises Gangstervijand Nr. 1 In de macht van de vampier Het complot der 400 Fa. MATHOT Modernste hulpmiddelen staan vakmensen ten dienste De ouderen zijn bezorgd en onzeker Drs. J. J. Dijkhuis voor G. en W. SLEUTEL WEG? HAARLEMS BROODCONFLICT MAANDAG TEN EINDE Oude broodprijs wordt hersteld ■Jk EUN's ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 fAGINA I Cinema Palace Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen H ENGELSE TAFELKLOKKEN Apotheken en dokters diensten Heemstede Burgerlijke Stand Haarlem Studio Roxy Rembrandt Frans Hals Luxor Lido WASSERIJ DUYN „Sint-Jacobus" speelt „Hobsons Dochters" verantwoord en veilig verkregen door een Persoonlijke Lening 160 kantoren in Nederland Voor met Kerstmis Gierstraat 75 - Haarlem Telefoon 14858 Aanrijding in Gen. Cronjéstraat Televisie-uitzending vanuit Minerva Theater ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Geslaagde Kerstactie Katholiek Vrouwengilde wmm Warmoesstraat 20 - Telef. 11990 BEDKRUIKEN ELEKTR. KUSSENS EN DEKENS Trein grijpt auto op beveiligde overweg Aannemer uit Deventer gedood WINKELPERSONEEL IN DE DRUKKE WEKEN Rundveefokvereniging Waterstanden „DE SLEUTELSPECIALIST" mmssse RN A AL Wie bij de Sheherazade-muziek van Rimsky-Korsakoff nog behoefte heeft aan verklarende filmbeelden en aan een Duizend-en-een-nachtelijk verhaal, kan zijn hart ophalen aan de film ,,Song of Sheherazade", welke deze week in Ci nema Palace vertoond wordt. Een pre tentieloos verhaal, waarin op zijn oos ters gedanst en gedaan wordt, niet zon der romantiek en avontuurlijke span ning en vooral in de bekende technico lor. Voor alle leeftijden. Het Kerstprogramma van alle bioscopen In Haarlem zal donderdag 24 december beginnen. CINEMA PALACE: Song of Shéhérazade, a. t; 2, 4.15, 7 en 8.15 uur. FRANS HALS: Gangstervijand no. 1, 18 j.; 2. 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 8.15 uur. Dl. 2 en 8 uur.. LIDO: Tm. zo.: Het oompiot der 400, 14 jaar. Ma. t.m wo.: Het verborgen leven van Walter Mitty, 14 2, 4.15, 7 en 9,15 u. LUXOR: In de macht van de Vampier, 18 j. Ma. t.m. wo. 2 en 8 uur. Za 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Helden, a. 1.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Tm. zo.: Geheimagent alias de gorilla, 18 j. STUDIO: Orfeu Negro, str. volw.; 2,15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. MINERVA: Zo. 7 en 9.15 uur en ma. 8.15 uur: Gaslight, 18 jaar. Zo. 2 en 4.15 uur en wo. 2.30 uur: Lau rel en Hary bij de luchtbescherming, alle leeft. Zaterdag 19 december Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Johan Kaart in „Mijn zoon de minister". Zondag 20 december Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Johan Kaart in „Nachtdienst". Bavogebouw, 8 uur: De spelers van Sint Frans met: „De zeven rozen". Regie: Fr. van Emmerik (voor leder. K.A.B.) Maandag 21 december Grote Kerk. 3.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Koningskerk. Kloppersingel: Concert door het Haarlems Christelijk Mannenkoor en het Schotens Christelijk Gemengd koor. Solist: Teke Bijlsma, orgel. Maandag 21 december Bloemenheuvel, 8 uur: Kerstavond voor de buurtvereniging „Overveen", m.m.v. Overveens Dameskoor o.l.v. mevrouw T. Mondriaan-Ligthart. mevrouw C. A. J. Kroon-Kun-sken, declamatie, Marcel Di- rickx, bariton, en Guus Spaans, fluit. Concertgebouw, tuinzaal. 8.30 uur: Kerstviering Mater Amabilisschool. Grote zaal. 7.30 uur: Leger ds Heils: Kerst feest voor bejaarden. Advertentie =s= Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 Haar lam Apotheken: Apotheek J. Krijnen, Ekster straat. 100, tel. 51959; Stations-apotheek, Kruisweg 30. tel. 10043; Apotheek Van Rijn. Kleine Houtweg 15, tel. 10539. Doktersdlenst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathöt, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis. tel. 13863. Tandartsen: N. A. Beets, J. Boslaan 5. tel. 34441. Dierenarts: J. Heek, Koninginneweg 51, tel. 13174. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141: Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheek: Heemsteedse Apotheek. Bin nenweg 88. tel. 38197. Doktersdlenst: J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 42962. Bloemendaa' Apotheek: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, tel. 16760: Santpoort.se Apo theek. Bloemendaalsestraatweg 145, tel.. 8249. Doktersdlenst: J. Egberts, Zuider Stations weg 12, tel. 57458. Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdlenst: W. van der Linde. Heem- steedse Dreef 253, tel. 34606; J. Laeijen- decker, Raadhuisplein 9, tel. 38103. Overveer Apotheek: Zie onder Bloemendaal. Doktersdlenst: D. K. Heeringa, Militai- renweg 18, tel. 56409. Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apotheek, Zee straat 71, tel. 3073. Doktersdlenst: C. F. M. Robbers, Konin ginneweg 34, tel. 2813. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. 02560-8320. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- ooortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 02560-8249. BEVALLEN van een zoon: G. M. de Droog-van Alphen; M. C. Dekker-van Duivenbooden, E. J. Roose-Uitendaal, B. Haan-Hubers, P. C. Verhoeven-An- nokkée, W. Spitsbaard-Verkoop; R. Cramer-Hooglugt, M. van den Kolk- Koorn. BEVALLEN van een dochter: M. J. Jacob-van Bruggen, C. H. E. Val- bracht-Meijboom, R. ten Have-Bonsel, K. A J. Springveld-Kuppers, W. Boe- ré-Klingers, M. C. Lukkien-Spoelder; M. C. Saris-de Lange. OVERLEDEN: E. M. Tel-Kepzer, 52 jr.. Kamperlaan, E. Koole-Verhagen, 75 j., Bastiaanstraat, J. Zwollo-Ties- kens, 95 j.. Schotersingel, N. Zonder- van-Rolloos, 62 j.. Joh. de Berukstraat, P. J. Ejjpe, 82 j., Gen de la Rejjstraat, A. Snabel, 74 j., Kamperlaan, P. M. Schellekens 61 j., Kamperlaan, J. Jan sen, 68 j.. Slachthuisstraat, R. Osenga, 67 j.. Hazepaterslaan, J. van Nes, 86 J., Jansstraat. GEHUWD: A. G. M. Steur en T. Bouwman, R. T. de Graaf en M. W. J. Koedam, G. Berendsen en M. L. Nps- sen, M. C. Fehres en E. S. C. Göte. Opvallend is de film „Orpheu negro" die deze week in Studio draait. De film is van Marcel Camus en heeft de gou den palm ontvangen op het jongste fes tival van Cannes. Het thema van Orpheus en Eurydice is hier, met grote vrijheid overigens, uitgewerkt tegen de achtergrond van het befaamde carna val van Rio de Janeiro waar een zwar te jongen een zwart meisje ontmoet, dat door een man met een dodenmasker wordt achtervolgd. Orfeu laat om haar zijn verloofde in de steek, vindt haar lijk na afloop van het carnaval, neemt het in zijn armen mee en stort samen met haar in een afgrond als de ex-verloofde als een furie op hem afstormt. Als gezegd: de achtergrond is het be faamde carnaval. Meer dan een achter grond is het echter niet, maar wel een oorverdovende achtergrond die bijna driekwart van de film in beslag neemt. De camera heeft het lawaaierige car naval gulzig gefotografeerd en een hele boel folklore verzameld waarin de ge lieven verdwijnen of opduiken, maar het is gebleven bij een fotograferen. Boven dien wordt het idyllische element van het verhaal, dat in de stille taferelen wel een aanloop nemen wil, in de druk te van het feest gesmoord in het ge raas waarin de idylle niet leven kan. Het carnaval is wel naar waarheid weergegeven, maar deze realistische weergave, die verre van een filmische schepping is, fnuikt de poëzie die elders verondersteld wordt. Niettemin, Camus heeft een film ge maakt, die voortdurend boeit en die een ontroering verwekt, welke zeldzaam is in de bioscoop, 18 jaar. Onderwereld en contra-spionage zijn de twee elementen, waaruit weer een film-historietje gefabriceerd is. Het welk tot en met zondagavond in Roxy te zien valt. Het is een en al sensatie en spanning, met sensationele wendin gen. Liefhebbers van het genre komen aan hun trekken, mits ouder dan 18 jaar- Met O. W. Fischer en Liselotte Pul ver in de hoofdrollen heeft de Duitse regisseur Franz Peter Wirth onder de titel „Helden" het gelijknamige toneel stuk van G. B. Shaw verfilmd. Wirth heeft dit satyrische spel rond een nuch tere beroepssoldaat, die na een neder laag z(jn toevlucht zoekt in de kamer van een even romantische als idealis tische jongedame in het land van de vijand, alle recht doen wedervaren, zo dat jong en oud zich van de week in Rembrandt kostelijk met dit kleurige lacheding, waarover we reeds uitvoerig hebben geschreven, kan amuseren. 14 j. In het Minervatheater draait morgen en maandagavond de film „Gaslicht", 18 jaar. Zondag- en woensdagmiddag kan iedereen in dit theater genieten van de dwaze avonturen van „Stan Laurel en Oliver Hardy bij de luchtbescher ming". Een keurige en onkreukbare kolonel wordt benoemd tot hoofd van een po litiekorps in een district, waar misdaad en corruptie welig tieren. Hij staat al leen in de overmacht, maar ziet niette min kans met harde hand letterlijk en figuurlijk de orde te herstellen. Voor het zover is, worden in de film nogal wat „harde feiten" vertoond. Toegang 18 jaar. Vampiers zijn momenteel favoriet in de filmwereld. De ene na de andere verschijnt er op het witte doek, met de bedoeling zijn voorganger in het doen griezelen te overtreffen. Wat ons be treft staat de engerd, die deze week in de bioscoop bruist, veruit aan de kop. „In de macht van de vampier" luidt de titel van de nieuwste creatie,' waarvoor men niets heeft nagelaten om alles zo gruwelijk mogelijk te maken. De pro ducenten hebben ditmaal zelfs iets te veel hun best gedaan. Want er gebeu ren af en toe dingen die bepaald weer zinwekkend zijn. Maar goed, zij die per se willen en tijdens het walgelijke ge knoei met inwendige organen van de mens hun ogen kunnen openhouden, zullen de bioscoop beslist in een opge wonden stemming verlaten. In Luxor, 18 j. Een film over ontsnappingspogingen van geallieerde militairen uit een Ita liaans kamp. Hij is van redelijke kwali teit, die zowel spanning als humor in verantwoorde doses bevat. Het verhaal van de film is uitermate boeiend en dank zij een verdienstelijke montage goed verteld. Nochtans is de film geen hoogvlieger. Voor boven de veertien, in Lido. Advertentie AMSTKRD A M S E V A ART 20 TE 11053 HAARLEMMERLIEDE, 19 dec. De r.-k. Toneelvereniging Sint Jacobus zal zondag 3 januari, 's avonds om acht uur, in het Verenigingsgebouw te Spaarnwoude een opvoering geven van het blijspel „Hobsons Dochters". De regie is in handen van de heer Frans van Emmerik. Aan het tweede gedeelte van de avond zal het dansorkest „The Broadway Players" medewerking ver lenen. KLAVERJASSEN De Klaverj as- club Sint Bavo organiseert maandag 21 december 's avonds om acht uur, in het jeugdgebouw aan de Koning- steinstraat, een grote klaverjas-koppel- wedstrijd, waarvoor prachtige prijzen beschikbaar zijn. Advertentie Zelfs bij een goed vast inkomen k het nog lang niet altijd gemakkelijk om voldoend* geld opzij te leggen voor de onverwachte of onverwacht hoge uitgaven die in ieder huisgezin toch kunnen voorkomen. Een „Persoonlijke Lening" bii De Twentsche Bank biedt U de mogelijkheid om over contant geld te beschikken in bedragen van f500,- tot f4.000,-. Daarbij geldt de unieke regeling dat bij overlijden alle nog niet opeisbare aflossings-bedragen worden kwijtgescholden. Bij al onze kantoren zal men U gaarne alle inlichtingen verstrekken ovet Persoonlijke Leningen. U kunt ook de P.L.-folder aan vragen bij De Twentsche Bank, afdeling FR, Postbus 407, Amsterdam. Advertentie loemenmagazijn HAARLEM, 19 dec. Gistermiddag omstreeks vijf minuten voor een is een 57-jarige gemeenteambtenaar uit Haar lem, toen hü in de Cronjéstraat geen voorrang verleende aan een personen auto die uit de Kloosterstraat kwam, met zijn fiets door de voorzijde van de personenauto aangereden en gevallen. Met een zware hersenschudding en en kele schaafwonden is het slachtoffer naar het St.-Joannes de Deo ziekenhuis overgebracht. HEEMSTEDE, 19 d-sc. Zaterdag 16 ja nuari zal vanuit het Minervatheater te Heem stede een rechtstreekse televisie-uitzending voor de K.R.O. plaats vinden van „Drie is te veel", een klucht in drie bedrijven van Jan Blaaser Sr. en Jr. De voornaamste me despelenden zijn Joop Doderer, Sarah Hey- blom, Bob de Lange en Rita Marechal. Advertentie SPEKSTRAAT 5 - TELEF 16061 HAARLEM, 18 dec. Ook dit jaar z\jn ze er weer in geslaagd. De leden van de Monica-Naaikrans die het hele jaar bezig zijn om kleren te breien en te naaien voor behoeftige gezinnen. Gisteravond werden in Brinkmann de werkstukken getoond, waaronder vele pyama's, nachtponnen, ondergoed, trui tjes, vesten en babykleertjes. De Mo nica-Naaikrans is een onderafdeling van het Katholieke Vrouwengilde, af deling Haarlem en staat onder leiding van mejuffrouw S. Loots die terecht een woord van waardering mocht ont vangen van de presidente der afdeling, mejuffrouw A. Bolsius tijdens haar openingswoord. Hoewel de resultaten van deze kerstaktie zeker geslaagd mo gen heten zou spreekster toch graag een groter ledenaantal zien van de Monica-Naaikrans die dit jaar slechts uit acht dames bestond. Ook de leden van het Vrouwengilde hadden een aan deel in het tentoongestelde. Voorts ston den er in de zaal twee wiegjes en een ledikantje die door leerlingen van de r.-k, lagere technische school waren ge maakt. De r.-k. huishoudschool had ge zorgd voor de bekleding van de wieg jes en de inhoud van het ledikantje was geschonken door vrijwillige gaven. De talrijke aanwezigen werden m kerst stemming gebracht door een koor on der leiding van dirigent A. Goossens, dat op zeer verdienstelijke wijze kerst liederen ten gehore bracht. Tijdens de pauze werd er een verloting gehouden waarvoor zeer aantrekkelijke prijzen beschikbaar werden gesteld. De opbrengst hiervan is bestemd om wol en ander materiaal te kopen voor de naaikrans 1960. De werkstukken zul len worden verdeeld in overleg met het interparochieel sociaal charitatief cen trum. Mejuffrouw Bolsius dankte allen die tot het slagen van deze kerstaktie hebben bijgedragen. Él Advertentie DEVENTER, 18 dec. Op de door knipperlichten beveiligde overweg in het Nieuwe Plantsoen heeft vanmiddag een uit Zwolle komende personentrein de auto van de 46-jarige aannemer E. Hondelink uit Deventer gegrepen. Het slachtoffer dat uit de auto geslingerd werd, was op slag dood. De wagen werd geheel vernield. DEN HAAG, 18 dec. Evenals vo rige jaren heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid vrij stelling verleend van de verplichting tot verlening van een wekelijkse vrije hal ve dag aan winkelpersoneel gedurende de weken waarin kerst en de jaarwisse ling vallen, echter met de eveneens ge bruikelijke bepaling, dat ze later wor den gecompenseerd. Deze compensatie moet gegeven worden tussen 4 en 30 januari. HAARLEM, 19 dec. De rundveefokver eniging „Haarlem" houdt woensdag 23 de cember haar halfjaarlijkse vergadering 's avonds om acht uur in een der zalen van Brinkmann aan de Grote Markt. Adverte dtie Alles voor Kerstmis Marco Zoomers Verwulft - Tel. 11605 (Vuurwerk voor oud en nieuw) HAARLEM, 19 dec. Vele vertegen woordigers van de centrale directie van de PTT, van de verschillende rijks- en gemeentelijke diensten, alsook een groot aantal belangstellenden uit automo bielkringen waren gistermiddag aanwe zig bij de officiële opening van het nieu we garagecomplex van de Rijks Auto mobiel Centrale, de RAC, aan de Nij- verheidsweg te Haarlem. Daarmee was de kring Haarlem, die door mo dernisering van de reparaties en door vergroting van het wagenpark, uit de oude garage aan de Leidsevaart was gegroeid, een prachtig bouwwerk rijker geworden, dat van alle garages die de RAC op het ogenblik in beheer heeft de modernste van Nederland Is. Architect ir. W. van Harre veld, vol gens wiens plannen het project is uit gevoerd, dankte voor de goede samen werking met de opdrachtgever en de uitvoerders, alsook voor het begrip dat de eerste steeds voor het project heeft getoond. Woorden van lof richtte hij vooral tot de opzichter van het werk, de heer Brinkman. Door de sleutel van de portiersloge over te dragen, ver- HAARLEM, 19 dec. Het was ver blijdend dirigent Marinus Adam weer eens voor het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest te zien staan tijdens het vrijdagavond concert in het Concertge bouw. Er was een aantrekkelijk pro gramma samengesteld van weliswaar 20-ste eeuwse composities, evenwel zeer gematigd van stijl. De tweedelige suite „Printemps" van CI. Debussy schreef de toen nog jonge componist voor de „Prix d'excelience" voor compositie, ook wel „Prix de Rome" genoemd, daar de candidaat zijn proe ve van bekwaamheid in de villa „Me dici" te Rome moest afleggen. Vele moderne Amerikaanse musicals heb ben de stijl van dit stuk gebruikt even als George Gerswhin het deed in zijn werken. De „Ricercare" van Hendrik An- HAARLEM, 19 dec. In het begin van de inleiding over „de psychologie van de puber", die de heer J. J, Dijk huis psych. drs. gisteravond voor de leden van „Geloof en Wetenschap ge houden heeft in de Haarlemse Schouw burg, verraste hü met de relevering van een bericht uit de „Oprechte Haar- lemsche Courant" van 9 maart 1712(1), in welk bericht mededeling werd gedaan van misdadig en recalci trant gedrag van groepen jongeren in Engeland (mohocks). Uit de nadere be schrijving drong zich een parallel op met het opstandige en criminele ge drag van de zogenaamde nozems of as- faltjeugd. Is het jongerenprobleem van thans dan niets nieuws. Op grond van nog andere parallel verschijnselen uit de historie wordt dat wel ongeveer zo gesteld door bijvoorbeeld Krantz en Wercruysse in hun boek „De jeugd in het geding". De heer Dijkhuis voelde echter meer voor de door prof. van den Berg in diens „Metabletica ontwikkel de zienswijze omtrent de voortdurende veranderingen van het mensbeeld en de menselijke betrekkingen. De jeugd heeft wel altijd uiterlijk ge lijksoortige problemen opgeleverd, maar de manier waarop die problema tiek thans door de jeugd zelf en de ouderen beleefd wordt is verschillend De jeugd is zich zelf tot een probleem geworden en de ouderen zijn bezorgd en onzeker, zij lijden onder de ver vreemding van de jeugd. Vastgesteld mag worden dat de vol wassen-wording zich thans anders vol trekt dan vroeger: langzamer en pro blematischer. De jonge mens is langer kind en tussen kind-zün en volwassen- zün ligt een langere periode, die onder scheidenlijk met „puberteit" en „adoles centie" wordt aangeduid. Veranderlijk en dus relatief i_s ook de wetenschappelijke beschouwingswijze omtrent een en ander. Werd vroeger eenzijdig de nadruk gelegd op de hor monale veranderingen ter verklaring van de puberteitsmoeilükheden, de laatste decennia is men daarnaast een belangrijke betekenis gaan toekennen aan de sociale problemen van de op groeiende jeugd vooral in de adoles centie maar ook in de puberteit. De jongere treedt niet alleen in een intie me, problematische, verhouding tot zijn veranderd lichaam, hij zoekt ook via de lichamelükheid (verstaan als uiterlijkheid) contact met anderen, vooreerst met leeftüdgenoten. Hü zoekt vóór alles affectieve waardering. Jegens de ouderen is er dan vaak een pijnlijk vacuum, dat zich uit in manifeste spanningen en recalcitrant gedrag. Dit zoeken van afwisselend contact en distantie heeft een eigen tijds-problematische gestalte. Wij moeten daarvoor begrip trachten te hebben en wat nog belangrijker is onbelemmerde gelegenheid geven tot contact in de gevoelssfeer. Priester-opleiding in geding Bü de gedaehtenwisseling werd het belangwekkende probleem gesteld of, de vertraagde volwassen-wording i" aanmerking genomen, de beslissing omtrent een levensstaat niet naar een hogere leeftijd moet worden verscho ven. Een van de geestelijken onder het auditorium wees er op, dat het de laat ste tijd menigmaal voorkwam dat een priesterkandidaat zelf uitstel vroeg van wüding of kloostergelofte. De heer Dijkhuis bracht de opbloei van de late roepingen daarmee in verband. Voorts sprak hü terzü als zün mening uit, dat de keuze van een levensstaat (c.q. in stemming met een roeping) in het be gin van de puberteit op z'n minst du bieus is. Van een echte persoonlüke keuze kan dan nog geen sprake zün. De priester-opleiding mag andere ont wikkelingskansen dan ook niet afsnijden of zelfs maar ongunstig beinvloeden. De affectieve en sociale ontwikkeling is op een seminarie toch al zo anders dan op een open onderwüsinstituut. Juist met het oog op die ontwikkeling bepleitte hij de coëducatie in ieder ge val voor het algemeen vormend onder- wüs. driessen is ook een gematigd modern werk. Marinus Adam heeft met Debus sy's werk een zeer boeiende entree van het concert gemaakt, want de warm bloedige melodieën brengen in hem die weerklank teweeg, die zo noodzakelijk is voor het werkelpke „muziek ma ken". Het stuk klonk kleurrijk en was romantisch van stemming. De „Ricer care" van Andriessen is eenvoudig van structuur en schrüfwüze en be hoeft slechts een bekwaam aantal in strumentalisten om gaaf te worden vertolkt. Hét stuk stelt geen grote pro blemen en ligt zeer gemakkelük in het gehoor. Het orkest heeft er een eenvou dige en natuurgetrouwe weergave van gegeven. Het piano-concert voor de lin kerhand van Maurice Ravel heeft meer raffinement. Het is effectvol en gedurfd voor wat de keuze van melo- die-type en motorische middelen be treft. Maar in onze tüd is het stuk toch niet zo actueel meer. Cor de Groot was de solist, wiens keuze werd bepaald door de indispositie van zijn rechter hand. Met zpn linkerhand omrankte hij het lijnenspel van de piano-partü met mooi getekende accoordformaties. Het orkest had de taak, de meer moto risch gerichte begeleiding te verzorgen en dat is een taak, die Marinus Adam volkomen is toevertrouwd. De suite „Shéhérazade" van Rimsky Korsakoff is een oude vertrouwde van het orkest, zodat men hier door mooi gespeelde soli voor viool, cello, hobo, klarinet, fa got, trompet en hoorn het publiek iets wist aan te bieden, dat altüd goed in slaat: de hoorbare en richtbare pres taties van verschillende orkestlede" als solo-speler. Dirigent Adam weet bo vendien, hoe hü beschrüvende muziek moet laten klinken. G.M IJMUIDEN. Zaterdag 19 december H'oog water: 6.08 u- en u. Laag water: 1.46 u- e" 14.03 u. Zondag 20 december Hoog water: 6-43 u. en 18.56 u. Laag water: 2.16 u. en 14.36 u. Maandag 21 december Hoog water: 7.22 u. en 19.43 u. Laag water: 2.54 u. en 15.16 u. richtte hij op symbolische wijze de ope ning. Ir. G. A. P. de Kort, hoofd van de cen trale afdeling gebouwen van de PTT sprak namens de centrale directie van de PTT. In kort bestek gaf hü een overzicht van de groei en de opbouw van het complex. Hoewel met de bouw eerst in augustus 1958 is begonnen, aL dus ir. de Kort, dateren de plannen al van voor 1950. De verhoging van de grondprüs door de gemeente, van 10,50 tot 24,50 was aanvankelijk echter onoverkomenlijk. In 1955 werden de eerste onderhandelingen met de Ar chitect gevoerd, waarna de bouw van de garage aan het N.V. Aannemersbe- drüf W. Thunnissen uit Heemstede werd opgedragen. Ir. De Kort hoopte van harte dat de gerage tot in lengte van dagen in de behoeften van de dienst zal voorzien, alsook dat het per soneel van de RAC in hun nieuwe do mein met plezier zal werken. Ir. B. den Besten, directeur van d« RAC roemde architect Harreveld om de prachtige creatie welke hij met dit bouwwerk heeft geleverd. In zijn woor den van waardering en dank sloot_ hü evenzeer al diegenen, die hebben bijge dragen aan de bouw of de voltooiing van dit complex. Nadat ir. Den Besten met enkele woorden een aantal markan te bijzonderheden van het bedrijf haa opgesomd, sprak hp de hoop uit, da*> nu men gebruik kan maken van de mo dernste hulpmiddelen de verschillende overheidsdiensten, welke gebruik kun nen maken van de service van het be drijf op een prettige wüze behandeld zullen worden. Hierna maakten de ge nodigden een rondgang door het be- drüf. De totale grondoppervlakte van het bedrüf beslaat ongeveer 4700 m2. Hier van wordt ongeveer 1750 m2 ingenomen door het stallingsgedeelte, terwül de werkplaats ruim 820 m2 meet. Voor uit breiding van de garage is nog onge veer 1000 m2 beschikbaar. De garage heeft een stallingscapaciteit van 10Ö auto's. Gescheiden van de werkplaats is een wasplaats voor auto's, waarbÜ de mogelijkheid bestaat de wagens schuin omhoog te stellen, waardoor het gemakkelijker Is de wagens van onde ren schoon te spuiten. In de royale werkplaats staan twee hydraulische hef- bruggen met een hefvermogen van 3500 kg elk. Deze installaties zijn geheel in klapbaar, zodat bijna geen ruimte wordt verspild. Het complex beschikt vervol gens nog over een plaatwerkerij), een magazijn, en een benzinestation. Óp de eerste verdieping is voor het personeel een kantine met buffet ingericht, ter-/ wijl ruime was- en kleedkamers aan de eisen van de geriefelijkheid voldoen. Door middel van een geluidsinstallatie kan op alle afdelingen voor wat ver kwikkende muziek tijdens het werlt worden gezorgd- Als bijzonderheid is het bedrijf uitge rust met een automatische brandblus- inrichting- Wordt in een ruimte de tem peratuur opgevoerd tot het maximum- toelaatbare, dan smelt in het sproeikop- je, waarvan er door het gehele gebouw' talrüke op buizen, ongeveer een halve meter van het plafond, zpn aange bracht, een substantie, waarna zich het bluswater in de richting van de plaats van de brand beweegt. De druk welke op dit water zit, veroorzaakt ih het sproeikopje een sprenkelwerking- door welk waterdruppeltjes het vuilt geblust dient te worden. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11491 HAARLEM, 19 dec. Het bakkers conflict in Haarlem is vrijwel ten ein de. Vier grote bakkerijbedrijven, die veel meer dan de helft van de Haar lemse broodomzet verzorgen, hebben besloten met ingang van maandag de broodprijs weer op het oude niveau te brengen. Verwacht mag worden dat vrijwel alle andere bakkers dit voor beeld zullen volgen. Vanochtend zou de voorzitter van de rayonale bakkerij commissie, de heer C. van Helden, het ministerie van economische zaken van deze beslissing op de hoogte brengen. Tpdens de vergadering van donder dag van de rayonale bakkerijcommis sie zag de toestand er nog vrü hope loos uit. Maar gisteren hebben vier van de grootste bedrijven, Vermaat, de Coöperatie, Carels en Schaper, beslo ten met ingang van maandag de wit- broodprüs weer op 41 cent te brengen en die van bruinbrood weer op 37 cent. Gezien de stemming in de rayonale bakkerijcommissie moet men aanne men dat vele andere bakkers eveneens met ingang van maandag de broodpil weer op het oude niveau zullen bre" gen, Vermoedelpk zullen slechts e aantal bakkers die destijds als woord op de zegeltjesactie van V® maat de broodprijs verlaagd hadd^G de lage broodprüzen handhaven, 'jg N.V. Vermaat zet intussen voorlol?et haar zegeltjesactie voort. Het mag "G. uitgesloten genoemd worden, dat nen afzienbare tpd de N.V. Verf1 van haar zegeltjessysteem afziet^ ar. Daarmee zal dan de rust in de "b-,at lemse bakkerijwereld hersteld zijn- die rust dringend nodig is, blü1" uit het feit dat allerwegen uit de 0 kerüwereld stemmen opgaan <je broodprijs te verhogen aangezie" Tj, huidige broodprijs niet langer een nimale winstmarge garandeert. r„ departemente is dan ook reeds een pg hoging van de broodprijs gevraagu. g minister kan een dergelijke vernue jn uiteraard moeilük toestaan z0'.f Jfeen een bepaald rayon de bakkers uit ua beweging een verlaagde broo P handhaven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2