»JuCLC tare R.K. Vormschool Voor kleuterleidsters heeft nu eigen schoolgebouw in Haarlem Fraai huis aan Kleine Houtweg met gezellige sfeer 11! Stille Armen DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL BUURTSCHAP RIJK WANKELT ONDER DE LAATSTE MOKERSLAGEN Ruim baan voor Schiphol gemaakt Rog er Chailloux en Gérard van den Eerenbeemt in Kunstzaal De Boer ïh.daritunta 1 OPENING OP 6 JANUARI Gesoigneerde Kerstdiners I In Haarlemmermeer Uit STAD en STREEK Restaurant Lion d'Or ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 PAGINA 3 f /Tf /f Haarlem, 19 dec. woens- ^ag 6 januari 1960, het feest van Hrie Koningen, zal voor de Katho lieke Vormschool voor Kleuter leidsters te Haarlem een hoogtij dag worden. Die dag wordt name lijk het nieuwe schoolgebouw aan KI. Houtweg 129 ingezegend en officieel geopend. Een dag later trekken de leerlingen er binnen, zal, evenals voor bestuur en docenten, voor hen de tijd van behelpen en improviseren voorbij *ijn. /Vog voor Kerstmis thuis Sigarettensmokkel voor politierechter Examens heiléYrTinas^ek .Haarlem, 18 dec. --Voor het voor- ^reidende deel van het Staatsexamen vÖ°r heilgymnastiek en mas J,„ ee_ Si in Den Haag gehouden examens g^^ Haagd de dames N. Dinger te Neem petroleum DE HAARDOLIE ~KENNEMERLAND" Rijksstraatweg 174. tel. 02500 - 61326 HAARLEM - N. 18.00 uur - 02500 - 50463 Kerstmis in zicht „Jazz at the B-hall" Amicitia Juncti Kerstboomverbranding j .Sunny Home' M. C. Escher en J. Laqueur-Révész Uitslag huizenveiling Orgelconcert door Albert de Klerk Burgerlijke Stand Heemstede Haarlem koopt etsen aan ""IIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII'I'I'I""1 ""HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIHII"1""""""""""""!"! Zonder twijfel zal bij die opening één naam genoemd worden, welke onverbrekelijk aan de school verbon den is- de naam van mejuffrouw C. Dekker. Zij is degene geweest, die na de oorlog het initiatief nam van een katholieke opleiding voor kleuter leidsters te Haarlem. Zjj begréép niet alleen, dat Haarlem en omgeving to n instituut hard nodig hadden, maar tij handelde ook, vaak ten koste van persoonlijke offers. Onder haar lei ding stairt'-e de school als avondoplei ding m 1948 en kreeg onderdak in de katholieke school aan de Herensin gel. Zij bezorgde de opleiding een uitstekende naam, waarvan men nu de goede vruchten heeft geplukt. In 1951 kwam de Stichting tot stand, waaronder de school thans ressor teert. Toen per 1 januari 1956 de wet op het kleuteronderwijs in werking trad, bete- keude dat voor de katholieke Haarlem- denu110-?1 een keerpunt in haar geschie- H»arf„ dan toe had de gemeente ruim »,iclleel vrijwillig de school rpn whnm le°rd en °P andere wi> men nnk Financiële steun ontving men ook van de gemeenten uit de om geving, vanwaar de leerlingen afkoms tig waren. De avondopleiding werd een dagschool, en dank zij de gemeente en vooral door de bemoeiingen van de wet houder van onderwijs kreeg men de be schikking over ruimte in de school aan de Prins Hendrikstraat, waar de school hu nog gehuisvest is. Na 1 januari '56 was het zaak zo spoe lt1?. mogelijk erkenning van het Rijk te *rJ)gen in verband met de subsidie, of schoon de gemeente bereid bleek in de °vergangstijd de helpende hand te blij- *eh bieden. Spoediger dan menigeen y°Orspeld had, kwam die erkenning, ilftgeen op de eerste plaats te danken ?as aan de resultaten, die de school in e® 'oop der jaren geboekt had, een suc- rs dus mede voor mejuffrouw Dekker. intussen was het wel duidelijk gewor- ,;®h. dat de school in een knellende po sitie geraakte. Het gebied, dat de school bestrijkt, namelijk van Castri- cum tot Leiden, leverde steeds meer leerlingen op, en het werd noodzakelijk een eigen schoolgebouw te verwerven. Op een geheel nieuw gebouw, dat cen traal gelegen zou moeten zijn, was de eerste jaren zeker nog geen uitzicht. Het bestuur van de Stichting, onder voorzitterschap van mejuffrouw C. C. C Stavenuiter, slaagde er echter in een flink huis aan de Kleine Houweg aan te kopen. Het huis moest grondig ver bouwd worden en de plannen daartoe Werden ontworpen door architect J. B. Wesselingh uit Heemstede. Na diens •Jood, in de loop van dit jaar, werd zijn Werk overgenomen door de heer K. Aanstoots. Het werk werd gegund aan HAARLEM, 18 dec. Nog voor de kerstdagen zullen twee havenarbei- eèïP uit Casricum en Haarlem en siga?ïletselaar uit Bakkum, die wegens weer ïfensmokkel gedetineerd waren, terecht ti? zÜn. Vanmorgen stonden zij de economics een speciale zitting van Rambonnet' 'A6 politierechter mr. H. G. hadden op 23 twee havenarbeiders se matrozen in y?nnber van buitenland en deroll eerde 'Ruiden 14200 niet ge- fiscus werd daarcfctten gekocht. De een aanmerkelijk benadeeld voor ten gingen naar nachtcag/ De fgatr® dam Overeenkomstig m Amster- ficier van justitie vonnisteels van de of- rechter de beide havenarh ap politie- 27 dagen met aftrek van met bat wil zeggen dat ze m0rg;°0rarrest. ?ang verlatfn. De meteela&^he^ge- kum had de sigaretten ™WoeriJ tegen hem lu!dd?. w" en een Jhaand voorwaardelijk, het v0nnis 250 zonder meer. De laatste hand wordt gelegd aan het pand aan de Kleine Houtweg, waarin binnenkort de r.-k. Vormschool voor kleuterleidsters wordt gevestigd. „'tBa tie names in. -- y,„: *tede; G. Friedman en K. Helms, hei pn te Zandvoort; G. Hartman en M. ]p?°mans, beiden te Haarlem, a'le' „U^Hngen van de Haarlemse vakschool heilgymnastiek en massage. Advertentie "kt hef hoogste rendement winij - geen roei - meer warmte Ol 11 COMBINATIE COOP. VER. U. A. de Aannemings Maatschappij Noord- Holland. De ruim tachtig leerlingen, volgend de ieder twee jaar durende A- en B-oplei ding, krjjgen daar een huiselijke school met een fraai gezicht op Den Hout. De naam „Laetare", welke de school Is ge geven, is hier meer dan louter sym boliek. Op de parterre is een ruim leslokaal, waarop aansluitend de vroegere sérre is omgebouwd tot een kleuterklasje. Iedere dag krjjgen daar zes tot acht .geleende" kleuters ,,les" van een der leerlingen van de vormschool en zon der dat de kleintjes gestoord worden kunnen zij gadegeslagen worden door de andere lerling-leidsters. Een grote tuin achter de school biedt weer ande re mogelijkheden. Op de eerste etage is ook een leslokaal en op de tweede ver dieping heeft de architect een grote ruimte weten te scheppen als handen arbeid- en tekenlokaal. De school heeft verder natuurlijk nog de nodige utili teitsruimten. Het is dus niet te veel gezegd, dat woensdag 6 januari een hoogtijdag wordt. Voor het bestuur, voor de vijf tien docenten, voor de directeur, de heer H. van der Ploeg, en niet het minst voor de adjunct-directrice, me juffrouw C. Dekker. Advertr Advertentie Hotel-Café- I GELEGENHEID tot DANSEN Inlichtingen en reserveringen Telefoon 10281 - 14585 0 Morgen is het al weer de laatste zon dag van de Advent, en dan is het nog een kwestie van een paar dagen. Kerst mis is in zicht. Het wordt ook bij ons steeds meer gewoonte om elkaar op dit hoogtij met geschenken te verrassen. December is een dure maand, maar de vreugde is des te groter. Jammer, dat er nog zovele gezinnen zijn, waarin de cember niet eens duur mag zijn. Jam mer, dat nog zovele bejaarden met Kerstmis alleen mogen genieten van de herinnering aan betere dagen. Voor hen allen zijn zelfs de goedkope dagen nog te duur. De vreugde van december moe ten zij aan anderen overlaten. Tenzij... Ja, tenzij die anderen de minder-bedeel- den laten delen in hun vreugde. Zij, de stille armen, kunnen met Kerstmis ge lukkig gemaakt worden. De laatste we ken hebt u m onze courant van dag tot dag kunnen volgen, hoe velen met hun giften de actie voor de Stille Armen hebben gesteund. Maak in het komen de weekeinde een ogenblikje vrij om een gift te gireren of bezorg haar aan het bureau van onze courant. Hopelijk blijven de jongeren niet afzijdig. kent Intussen ons gironummer: 143480, ten name van de Nieuwe Haar- lemsche Courant, onder vermelding „Stille Armen Ons bureau is geves tigd: Smedestraat 5. Aan ons bureau werden de volgende giften bezorgd: N.N. f 10,—; C.D. f 1, H 't S. f 2.50; N.N. (Lisse) f 10,—; N.N. f 2.50; J- v. R. (Hillegom) f 1.50. Per giro ontvingen wij; J.j.j.b. f 2.50; T.L. J.H. f 2.50; J.W.A. f 10,M.A.H.-B. f 25,RK. Weldadigheidsfonds f 100. Bij het Comité voor de Stille Armen zijn de volgnede bedragen binnengeko men: Mej. J.G.B. f 10,mevr. A.S.-O. f 2,50; A.B. f 2,50; Joh. d. J. f 1,50; mr. C. v. L. f 25,—; H.A.C. f 25,—; Drukk. J. f 50,—. HAARLEM. 18 dec. De Haarlem se modernistensociëteit „Jazz Youth '60" organiseert zaterdagavond de cember in gebouw Sint Bavo een jazz avond, genaamd „Jazz at the B-hall". Medewerking verlenen The western Jazz Group onder leiding van Hans Yzedraat, The Hard-bob combo van Chris Curly, Paul Leefiang's Calypso trio, het trio van Mischa Mengelberg, het kwartet van Jan van Wijk. het boogie-woogie kwartet van Rob Hoeke, en de Dixie Sailors, op wier spel ge danst kan worden. HAARLEM, 18 dec. De gymnasia le vereniging „Amicitia Juncti" organi seert zaterdag 19 december een toneel avond in het Minerva Theater te Heem stede. Leden zullen dan Luisa Treves' „Om Nausikaa" opvoeren. HAARLEM, 18 dec. Alle Haarlem se kinderen tussen zes en vijftien jaar mogen van hogerhand op oudejaarsdag deel nemen aan de jaariqkse kerstboom- inzameling en -verbranding. Die dag kunnen de kerstbomen tussen één en vier uur 's middags gebracht worden naar de bekende mleverplaatsen. Ieder een, die een boom inlevert, ontvangt een tractatie. Om ongeveer half vijf op Oudejaarsdag worden de kerstbomen verbrand. Wanneer bij ons thuis 's avonds de oppas binnenstapt met een doodernstig gezicht, weten we al, hoe laat het is. Het anders nogal dramatisch gekapte haar ligt dan woest en ledig naar achteren geslagen, het voorhoofd is wat gerimpeld en iedere stap gaat gepaard met een zucht en een (ge paste) vloek. Ze sjouwt een weitas met zich mee, volgepropt met een indrukwekkend getal leerboeken. De wetenschap, die zij in haar tas meesjorc, is ongelofelijk gevarieerd en zonder dat zij ook maar iets zegt, is ons uit dat vertwijfelde gebaren spel duidelijk geworden, dat de proef werkdagen zijn aangebroken. Iedere keer, als er een vakantie op komst is, worden wij met die ge pijnigde jeugd geconfronteerd, mop perend om het teveel aan taken en de onzin, die zij in het toch al ver- teoeide hoofd moet stampen om al- tes zo gauw mogelijk kwijt te ra- j Maar de beloning van een ge- „J7al'ge vakantie wordt er des te du* door- we laten de lieve jeugd tje v?aar rustig aandobberen, met huiswerk °vTgent' of de tijdva" niet binVTmaken langzamerhand moet worden" ^ho°lmuren Ses^ld zo heel ver De dagen zljn nle den flat-kindSen1' dalde ,honder: stapels huiswerk tb" Haarlem m* u thuis komen, en schep dan maar s gelegenheid voor een rustig zit]e. Een vriie ka mer is er tegenwoordig niet meer bij- De w°nmgdeSkundlgGn hebben vroeger tijdens hun rustig huis werk-uurtje zo goed rekenen ge leerd, dat zij precies uit kunnen dokteren hoeveel ruimte fiatbe_ woners nodig hebben om te kun nen ademen. En je mag ze dat niet eens verwijten, want ze rekenen zo bekrompen om de hoge huur zo laag mogelijk te houden- Maar was het nu maar zo, dat je nog vrij kon ademen, dat je ge woon heel luid mocht ademen! Daar komt echter niets van in. Je houdt je adem in, omdat je bang bent de rust van de buren te storen. Het leven in een flat, als het tenminste heel netjes is, gaat op kousevoetjes Maar het is niet altijd netjes. Soms zet iemand wel eens een radio aan of een pick-up. Een ander speelt zelfs piano en het moet gebeurd zijn, dat een huisvrouw de stofzui ger en later de wasmachine gebruik te. Kijk, in een nette flat hoort zo- iets niet te gebeuren. Wat denkt u trouwens van het ongehoorde (be ter: het heel erg gehoorde) feit, dat ergens zo maar een baby begon te huilen! In die ernstige gevallen van rustverstoring moet de Haarlemse rechter betrokken worden. Net zo als ergens in het oosten van het land, waar flatbewoners een chopin- spelende familie als rustverstorend voor de rechtbank sleepte. U hebt het verhaal misschien gelezen: de rechter erkende de klacht en be paalde enkele uren, waarbinnen de chopin-familie mocht spelen. Ver der moest het piano-an gaan. Dat moesten we in Haarlem toch ook maar doen. Wellicht krijgt dan de baby van drie-hoog bevel om slechts tussen 2 en 3 uur 's middags en tussen 7 en 8 uur 's avonds te schreien. Of zou het ook anders kun nen? Misschien wel. De rechter zou °°k bekommerd kunnen zijn om ons aller woongeluk en de gemeente lijke bouwers verplichten de flats minder gehorig te maken. De bouw- deskundigen hebben met woonge luk niets te maken, zij denken al leen planologisch en economisch Hoe minder gehorigheid, hoe hoger de huur, zeggen zij. Goed. Maar als nu toch de huren omhoog gaan? De flatbewoners moeten zich aaneen sluiten. Zij moeten opkomen voor de rechter van schreiende babies, chopin-juffrouwen en stofzuigende huisvrouwen. Onderhorigen, ver enigt u. Het kwartje voor de bisschop is een merkwaardig munt stuk. Iedere zondag valt het met een duizendvoudige tik in de kerkschaal. Het wordt zo echt ge geven met het kerkse gebaar van: ze vragen er om, dus zal het wel goed zijn. Of het nu iemand inte resseert, hoe het met de kerken bouw staat en welke richting de bouwers zijn uitgegaan, waag ik te betwijfelen. Voor een grote ver eniging in Haarlem met bijna 800 leden was bijvoorbeeld een excursie georganiseerd naar de tentoonstel ling „Kerkbouw Nu" in het bis schoppelijk museum. De voorzitter was present en een lid. Je zou zo zeggen: de roomse koopmansgeest wil weten, wat er met dat kwartje gebeurt. In dit geval wordt meer de stelling gehuldigd: in bisschops hand, in goede hand. Op het eerste gezicht, een prijzenswaardige stel ling. Maar ik maak me sterk, dat wie zich metterdaad voor de kerk bouw interesseert, spoedig ervan overtuigd is, dat één kwartje te weinig is Twee kwar tjes op z'n minst. In iedere hand één. Een beeld van verwoesting en ondergang. Huizen in puin, hout in vlammen. Dit beeld uit het dorpje Rijk wekt sterke herinneringen aan de oorlog. Maar ditmaal is het puin welbewust door mensenhanden gevormd. Straks zal heel Rijk verdwenen zijn onder de gladde banen van het zich uitbreidende Schiphol. Het is de tweede maal, dat Rijk verwoest wordt. In 1610 werd de buurtschap voor het grootste gedeelte verwoest door het water van de Haarlemmermeer, dat opgezweept was door de najaa rsstormen. Dit is dus de tweede maal, dait Rijk en nu voorgoed verwoest wordt. De be volking is verspreid over de Meer. Een gure oostenwind drijft lange slierten blauwe nevel over de troosteloze akkers van de buurt schap Rfjk in de Haarlemmermeer. Vlammen slaan laag uit stapels brandend, rokend hout. Nog een paar dagen, dan zullen ook de vlammen gedoofd zijn. Dan is er niets meer over van Rijk, dat eens een vrien delijke buurtschap was aan de zuid-oostrand van Schiphol. Dan zullen de huizen en boerderijen ver dwenen zijn. Negenentachtig in getal. Op het ogen blik slaan de mokers van de slopers de laatste muren om, die met een doffe dreun in wolken gruis en stof op de donkere aarde neerploffen. Over een paar dagen zal er van Rijk niets meer over zijn. Nauwelijks zul len de slopers hun werk gedaan hebben, of de bull dozers staan gereed om de vlakte te effenen. Tonnen puin worden in de grond gestort en in ijltempo werkt men aan de nieuwe startbanen van Schiphol. Want daar is immers alles om begonnen. Het straaltijdperk in de Nederlandse burgerluchtvaart is ingezet. Het is een wanhopig beeld, dat men te zien krijgt wanneer men thans in Rijk vertoeft. Het wekt herinneringen aan de oorlog. Herinneringen aan opengescheurde huizen met holle, zwarte venster-ogen. De winter heeft de schaarse bomen van hun groene tooi ontdaan. Stekke- rig steken ze hun takken in de lucht. Maar de bull dozers kennen geen genade. Aan de Aalsmeerderweg zijn de slopers nog doende de muren neer te halen Maar daarachter, op de verlaten erven van de boer derijen, rijden de gigantische voertuigen reeds, die be zig zijn de nieuwe startbaan te leggen. Men heeft haast. Over enkele maanden moeten de straalvliegtuigen de lucht in. „Men heeft te lang gewacht", zeggen de mensen die door de groei van de luchthaven van huis en goed verdreven zijn. „Men had het al veel eerder kunnen zien aankomen". Toch vertoont men uiterlijk niet veel verdriet. Het zijn gelovige mensen, die geleerd hebben te aanvaarden. Men is niet ontevreden. Men beseft, dat het allemaal niet anders kan. Maar men weet ook, dat geld niet voldoende is om het verdriet te vergoeden dat ieder in meerdere of mindere mate ondervindt. De bezitters zijn er wat dat betreft nog niet zo slecht af gekomen. Zij hebben een redelijke schadevergoeding gekregen. Minder goed gaat het met de niet-bezitters. Ze hebben een vergoeding gekregen van twee jaar huur. Maar ze betaalden in Rijk een huur van zes of zeven gulden in de week, en nu zijn ze voor het grootste deel ondergebracht in nieuwe huurwoningen, elders in de gemeente Haarlemmermeer. Woningen, die een huur doen van zestien tot achttien gulden. Op die manier slinkt de vergoeding snel. Een aantal werknemers uit Rijk, ongeveer dertig, konden samen worden overgeplaatst naar de nieuwe woonwijk nabij Aalsmeer. Het zijn meest mensen, die op Schiphol werken. Feitelijk kan het hun zoveel niet schelen waar ze wonen. Erger zijn de boeren en mid denstanders eraan toe. Ze zijn over de hele gemeente Haarlemmermeer verspreid. Sommige boeren hebben elders een huis kunnen kopen. Enkele winkeliers had den al een zaak ergens anders in de Meer. Anderen hebben het bijltje er bij neergelegd en zijn gaan rusten. Nog slechts een enkel gezin is in Rijk achtergeble ven. Mensen, die er nog niet in geslaagd zijn een pas sende woning te vinden. Maar binnen een paar dagen moeten ook zij verdwijnen. Enkele grotere boerderijen mogen nog blijven staan. Hoogstens voor drie jaar. Dan moeten ook zij verdwijnen om plaats te maken voor het vliegveld. Het nieuwe platform zal tot aan de Rijksweg reiken. De Rijksweg en de Provinciale Weg zullen zelfs voor het vliegveld moeten wijken. Dat is de dreiging, die Rijk jaren boven het hoofd heeft ge hangen. De dreiging van de grote zilveren vogels, die onafgebroken opstijgen en neerdalen op de gladde, be tonnen banen rondom. De weg is al kapot gereden door de zware wagens van de slopers en de startbaan-bouwers. Kluiten vette klei liggen overal. Rijk is een sinister oord geworden, waar zwijgende mannen met nijdige slagen huizen tegen de grond slaan. Ze kruipen over de daken om pannen los te maken en het lattenwerk los te wrikken. Voort durend hoort men het droge geluid van neerkletterend hout. Voortdurend spuiten overal wolken stof op. Vreemde, halve huizen staren u aan zonder venster. Het Hervormde kerkje is een lugubere, omheinde plaats ge worden waar niets meer is, dat aan de diensten van vroeger dagen herinnert. Vreemd genoeg zitten er in de zwarte sponningen nog tal van lila ruitjes. Maar boven die sponningen houdt de muur opeens op. Een oude knotwilg is half over het muurtje gevallen. Als in een landschap van de schilder A. C. Willink. Sommige huisjes staan nog als cynische grappen in dit dodendorp: „Sunny home", „Drink Coca Cola. Heer lijk en verfrissend.", „Kruidenierswaren". De huizen zijn leeg en hol. Voor een der woninkjes ligt een grote, zwarte kater te soezen. 's-Avonds moet de eigenaar, die nu elders in de Haarlemmermeer woont, het dier weer komen ophalen. Maar morgen ligt de kater er weer. Af en toe rijdt een vrachtwagentje de Aalsmeerderweg af, beladen met beddegoed en ander huisraad. De laat ste bewoners trekken weg. Dan nemen de slopers ook de laatste woningen onder hun hamer. Nog een paar weken. Dan zal er van Rijk niets meer over zijn. Niets dan een kale vlakte van glimmend beton, waarover straalvliegtuigen af en aan denderen. Een nieuw tijd perk in de burgerluchtvaart. OVERVEEN, 18 dec. Vanavond zal om 21.50 uur in de kunstrubriek van de NCRV aandacht geschonken worden aan het werk van de Bloemendaalse graficus M. C. Escher, die samen met mevrouw J. Laqueur-Révész exposeert in „Bloemenheuvel". Die expositie is tot en met zondag verlengd. HAARLEM, 18 dec. Perceel Voor zorgstraat 82 zw. en rd„ opbod 7000; totaal ƒ7000, koper: makel. D. de Vries; Scheeperstraat 43, opbod ƒ3400, afslag 10, totaal 3410, koper C. Keur; Brou werstraat 95, opbod ƒ5100, afsig ƒ250, totaal ƒ5350, koper J. Hogenes; Frans Halsstraat 63 zwa en rd., opbod 7300, totaal f 7300, koper N. N. Ofeigssen qq.; Gen. de la Reijstraat 56, opbod ƒ3900, afslag ƒ5, totaal 3905, koper H. I. van Goor qq.; Bakenessergracht 36, opbod ƒ4200. totaal ƒ4200, koper: n.n.; Essen- laan 15. Bl'daal, niet geveild; Schoolstr. 8, Zandvoort, niet geveild; Brouwersplein 27 zw. en rd, opbod ƒ10.800, afslag ƒ200, totaal 11.000. koper C. Keur qq. HAARLEM, 17 dec. Het program ma voor het orgelconcert dat Albert de Klerk dinsdag 22 december, 's avonds om acht uur, in het gemeentelijk con certgebouw zal geven, vermeldt: wer ken van J. S. Bach, Scarlatti, Reboulet, Langlais, Flor Peeters en Vivaldi. ONDERTROUWD: H. J. M. Spruijt en E. Flapper; H. F. Hellenberg en C. H. Wiggerts; C. J. Schoenmakers en C. W. G. Kroft; R. de Jong en J. W. van Tongeren. GETROUWD: M. F. Spee en C. W. Stieltjes; C. J. de Goede en L. H. G. van de Leur; J. F. Lommerse en J. II. G. Prins; H. J. J. van Rooden en C. J. W, Brinkhuis; A. Giezen en S. Minkema. GEBOREN: z. v. H. A. J. Wester kamp en M. B. Schroeder; d. v. J. B. de Jong en M. A. van der Linden; d. v. C. A. Holtrop en R. Lopes de Leao; z. v. J. Erkelens en G. Stuiven- berg; z. v. W. Wessel en A. J. Hoogen- boom: z. v. R. H. Vester en A. P Brands. OVERLEDEN: Wed. G. Aukes-Bij, 79 j.; F. A. van Ejjnatten, 54 j.; Mevr. A. E. Tates-de Wit, 82 j. Voor de tweede maal brengt kunst zaal M. L. de Boer in Amsterdam in de weken vóór Kerstmis gra fiek in expositie. Deze collectie pren ten van negen kunstenaars trekt niet alleen onze aandacht, omdat een ten toonstelling van grafiek voor menige liefhebber de kans biedt om een origi neel werk in eigendom te verwerven. De aanleiding voor een bespreking in ons blad wordt geleverd door de om standigheid dat zich twee Haarlemse kunstenaars onder de deelnemers be vinden, nl. Gérard van den Eeren beemt en Roger Chailloux. Van het werk van de eerste, die zich sinds enige tijd Amsterdam als werkstad heeft verkozen, hebben wij nog niet zo lang geleden kunnen kennisnemen toen hij in 't Goede Uur exposeerde; laatst bedoelde collectie was sterker samen gesteld dan het aandeel dat hjj hier heeft. Roger Chailloux, die men ten on zent buiten kunstenaarskringen nauwe lijks schjjnt te kennen, ofschoon zijn dé cors door menig toneel- en balletliefheb ber moeten zijn opgemerkt, heeft na zijn deelname aan Contoreo 1959 in Delft nog enige malen in den lande ge ëxposeerd. In het arrangement bij De Boer excelleert hij door zijn beheersing van de mogelijkheden van de mense lijke figuur en de oorspronkelijkheid waarmee hij deze toepast in zijn ge spannen composities. Bovendien wordt men getroffen door de overtuiging, waarmee hij zijn felle verbeeldingen neerzet; deze blijkt uit de gaafheid van techniek in de transparant gehouden en monumentaal behandelde aquatint. De gemeente Haarlem heeft bij deze gele genheid vier bladen voor de eigentijdse collectie aangekocht. Een enkel woord over de overige deelnemers. Harrie Op de Laar is krachtig als Chailloux maar veel min der van zegging. Volledig daarentegen zijn de landschappen van Henk Huig gedocumenteerd: een opmerkelijk rea listisch etser die door de keuze van het beeld en de groepering van de partijen zijn grafiek die wonderlijke spanning verleent, die ze boven het onderwerp verheft. Veldhoen ten onzent met ge zinsintimiteiten en straaljagerpiloten heeft zich een nieuw werkterrein geko zen: de operatiezaal. De nog al natura listische etsen van patiënten geobser veerd en getekend tijdens hun absentie door narcose geven ons een soortgelijk gevoel als zekere persfoto's in boule vardbladen en roepen de vraag op of de keuze van dit werkterrein nog wel ethisch verantwoord is. Voorts ziet men litho's van Wijnberg en Van Norden, Koornstra en Mensinga. Kunstzaal De Boer is gevestigd aan de Keizersgracht nabij de Leidsestraat. De tentoonstelling duurt nog tot Kerstmis. L. T. E Advertentie Uitgelezen collectie KERST- en NIEUWJAARSKAARTEN Ook bedrukt met uw naam enz. SPORT- EN JEUGDWERK De Haarlemse Sportraad, de Haarlemse Raad voor de jeugd en de stichting Kin dervakantiekampen houden 8 januari een nieuwjaarsbijeenkomst in het nieu we clubhuis op het sportterrein aan de Kleverlaan. Er zal een korte beschou wing gegeven worden over Sport- en Jeugdwerk, maar tevens zullen twee Franse films, de Rode Ballon en Crin Blanc vertoond worden, terwijl ook de dames Schellekens en Van den Boo gaard een cabaret-programma ten bes te zullen geven. ZELF SLACHTEN? Het zelf slach ten van dieren is vaak een onmenselijk wrede marteling. Dierenbescherming in de Ridderstraat te Haarlem herin nert er daarom aan dat zij die voor Kerstmis zelf een dier zouden willen slachten, dit beter voor de geringe kos ten van 50 cent aan het slachthuis te Haarlem op een deskundige wijze kun nen laten doen. Dagelijks bestaat daar voor tot 5 uur de gelegenheid. Denk er wel om dat een dier dat u zelf hebt groot gebracht en dat u nu zelf wilt op eten, voor een kind vaak een dierbaar bezit is geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3