zwa kke stee in eensgezindheid Berlijn de westerse goodwill Reeks topconferenties sou kans op desillusies verminderen ift Prof. De Quay voert een kort gesprek met minister Herter Madame De Gaulle op kinderkerstfeest Schuimrubberfabriek Rubatex te Nigtevecht in vlammen Koning Boudewijn in de Congo Moeder en zoon omgekomen bij verkeersongeluk Droevig record Bruid van de Sjah schenkt 150 nachtegalen de vrijheid Geen concrete toezegging over Amerikaanse defensie-bijdrage m Arnh Toch vrij-af op 5 mei 1960 Weer arrestatie aan de Wallen Eenvoudige99 plechtigheid in Teheran met zoete symboliek NA HET OVERLEG TE PARIJS In Franse hoofdstad Anderhalf miljoen gulden schade Celstraf voor zes Deense spionnen geboden vasten- Veel wind; 's nachts minder koud Nog steeds actie in Amsterdam W erktij dverkortin g in de textiel Wereldbank leent aan de V.A.R. DINSDAG 22 DECEMBER 1959 - o 83ste JAARGANG No. 30399 ONTHOl IDINGSDAG naar keuze op 23 ot 24 december Werkgevers verlenen alsnog medewerking Heren suède colberts-jackets Tijdelijk regen In fasen van 48 naar 45 uur Het weer in Europa - Zetmachine werkeloos in Nieuw-Guinea &UKEAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143481 Bijkantooi Beverwijk Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr*. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. PARIJS, 22 dec. (AFP, Keuter, UPI) Diplomatieke waarnemers Pranse hoofdstad zijn van de regeringsleiders van krijkg Staten, Groot-Britta -e.P™"K"'K 1.e" de Duitse Bondsrepubliek betrekkelijk snel tot overeenstem1™11*» jn ffe^o- tien over een westelijk voorstel aan «Ie Russische premier Khroesjtsjev om °P 27 april .s. in Parijs de eerste van een reeks topconferenties te beleggen, «Haar dat zij onderling zijn verdeeld over het belangrijkste onderwerp, dat op die topconferentie aan de orde zal komen, n.l. de kwestie-Berlijn. Weliswaar verklaren de regeringslei ders, dat zij blijven bij de verklaring, die de NAVO-raad op 16 december 1Ö58 heeft aangenomen, en waarin gezegd wordt, dat de NAVO geen oplossing voor Berlijn kan aanvaarden, die afbreuk doet aan de westelijke verantwoordelijk heden aldaar, maar op het tactische V.vlak doen zich blijkbaar ernstige moei lijkheden voor. De Westduitse delegatie heeft haar best gedaan de weste lijke bondgenoten ertoe te brengen de concessies, die in de ministeriële confe rentie te Genève deze zomer ten aan zien van de kwestie-Herlijn zijn gedaan en die door de Russen niet zijn aan genomen weer in te trekken en terug te keren naar de start". Haar bedoeling zou zijn te voorkomen, dat er een tijdelijke oplossing voor Berlijn uit de bus komt, die geheel los staat ten opzichte van de kwestie-Duitsland in haar geheel. Van Amerikaanse en voor al van Britse zijde beeft men zich over dit de kbeeld nie* geest Jrifti-g betoond Als men op dit punt een akkoord heeft bereikt, dan is het uitsluitend over een „formule" intrekking van de gedane concessies, die niet zal verhinderen, dat men betrekkelijk kort na het begin van de topconferentie met de Russen toch weer zal zijn aangeland op het punt, waar de ministers in Genève deze zo mer zijn opgehouden. Veel tastbaarder is het succes, dat bondskanselier Adenauer heeft geboekt bij de bepaling van de plaats van de topconte ntie. Genève draagt met al leen het odium van twee diplomatieke mislukkingen, het is ook de plaats, waar de Oostduitsers voor het eerst zii het dan als waarnemers tot net interna tionale gesprek ziin toegelaten. De (Van onze Parijse correspondent) DARIJS, 22 dec. Te Parijs heeft jy/nister-president prof. de Quay gister middag tijdens een korte ontvangst me degedeeld, dat zijn toeven te Parijs voornamelijk het bijwonen beoogt, in «iin kwaliteit van plaatsvervangend mi nister van buitenlandse zaken, van de laatste ministersbijeenkomst van de NAVO-raad. Deze bijeenkomst heeft, zoals men weet, vandaag plaats en zal voornamelijk gewijd zijn aan een ken nisname, en eventuele becommenta riëring, naar men mag aannemen, van de resultaten van het zo pas eveneens te Parijs gehouden westelijk topbe- raad. De minister-president heeft ech ter gistermiddag eveneens een afzon derlijk Amerikaans-Nederlands gesprek kunnen voeren met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, de heer Christian Herter. Dit gesprek, Waarvoor minister Duns bereids de af spraak had gemaakt, heeft ongeveer een half uur geduurd. In de eerste plaats was het gesprek Rewijd, zo deelde prof. de Quay ons «nede, aan de vraagstukken van alge mene en economische aard, op de twee de plaats aan de vraagstukken de mi litaire situatie betreffend on daarbp 's ter sprake geweest de Nederlandse bijdrage, die de Verenigde Staten me len te mogen verwachten en die Ne- Hnd meent te kunnen geven en Ate heeft de minister-president de jha naar voren gebracht van de enigde^Aechten van de KLM in de Ver- les. Vooraten, met name te Los Ange- treft heer!*'at deze landingsrechten be- nresident onSe Nederlandse minister- heer Herter Sr de aandacht van de het prestige, TÖfacht, hoezeer gezien van het Neder^de KLM in de ogen kwestie voor Nede??® volk bezit, deze riike nationale kwe5?d als een belang en! heeft, als wH. geldtVari ztm grepen de heer Herte?°®d hebben be- delijk gemaakt, hoezeer, n°S eens dui- •lüe en houding van de de po- Juchtvaartmaatscha^pden Amerikaanse kaanse regering weinig armsl A™en voor toezeggingen. B Terzake van het vraagstuk verhoging van de Nederlandse tin ciëlp hi-irlrave voor de Westerse h' fènsie fn NTLVO-verband, zoals de Verenigde Staten verlangd hckt. te de minister-president tl ge- boor van Nederlandse Journ<ihsiten:te ,panjs toe. dat naar ^n mening vow- ^aarde voor de mogelijkhe dergelijke Nederlandse verroging Sas, dat de Verenigde Staten hun bijdrage op althans gelijk mY®Lerre den handhaven als tot dusv ^'erhonderd miljoen gulden. M positieve toezegging te dien aa *'en is niet verkregen. De moeilijkheid voor Nederland is. aldus prof. de Quay, dat het op andere terreinen dan het militaire eveneens voor aanmerkelijk grotere openbare uitgaven komt te staan. In zijn gesprek met de heer Herter heeft de Nederlandse minister-presi dent niet gesproken over de eventuele aankoop van Starfighters voor de mo dernisatie van de Nederlandse lucht macht. bondsregering is er thans op uit deze wat de Oostduitsers zelf noemen „de facto erkenning" van de Duitse Democratische Republiek, ongedaan te maken. Het zal voor Ulbricht en Grote- wohl veel moeilijker zijn door te drin gen tot het Elisée of Rambouillet dan tot een willekeurig conferentie-oord in Genève. De diplomatieke waarnemers.te Pa rijs menen te mogen aannemen dat Khroesjtsjev de westelijke uitnodiging in haar huidige vorm zal aanvaarden. Zij rekenen dan op een topconferen tie, die ongeveer een week zal duren. Het ,s de bedoeling, dat de westelij ke „Grote Drie" elkaar aan de voor avond van hun ontmoeting met Khroesjtsjev, dus op 26 april, weer in Parijs zuilen ontmoeten. De drie westelijke ambassadeurs, die met de Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, in Moskou de ge lijkluidende invitaties van Eisenhower, Macmillan en De Gaulle aan Khroesj tsjev moeten overhandigen, hebben op dracht de kwestie van de „waarne mers" meteen af te handelen. Als Gro myko gaat spreken over andere landen, wier belangen op een topconferentie ter sprake komen en die daarom als waar nemers zouden moeten optreden, zullen de ambassadeurs antwoorden, dat er zoveel kwesties aan de orde komen, dat het onbegonnen werk is alle betrok ken.Tanden de status van waarnemer te geven. Verder moeten de ambassadeurs er op wijzen, dat naar het inzicht van de westelijke mogendheden drie of vier vraagstukken de meeste aandacht vra gen: algemene ontwapening, Duitsland en Berlijn, en de betrekkingen tussen oost en est in het algemeen. Het zal elk der deelnemers intussen vrij moeten staan andere onderwerpen aan de agenda toe te voegen. Het plan om de Parijse topconferen tie de eerste van een reeks te doen zijn is in de eerste p'ai toe te schrij ven aan de Engelsen, maar ook presi dent Eisenhower voelt daar veel voor. Hij «leeft altijd betoogd, dat het beleg gen van een topconferentie nu zou hij zeggen: het beleggen van één topcon ferentie h t risicr meebrengt, dat zij, als zij niet onmiddelijk tastbare resul taten oplevert, de toestand in de wereld eerder erger dan beter maakt. Een reeks topconferenties biedt de mogelijkheid om de internationale span ningen gedurende lange tijd te beheer sen. Als Khroesjtsjev met het westelij ke voorstel akkoord gaat, zal het overi gens wel tot 1961 duren, voordat een tweede topconferentie wordt belegd, want Amerika zal in de tweede helft van 1960 in verband met de opwinding rond de presidentsverkiezingen nauwe lijks meer in staat zijn tot enig serieus diplomatiek overleg. (Van onze correspondent) BUSSUM, 22 dec. Een geweldige brand heeft vanmorgen de schuimrub berfabriek van de N.V. Rubatex te Nigtevecht voor een groot deel ver woest. Van het hoofdgebouw kon niets worden gered. De schade is nog niet ge heel te overzien, doch wordt door de di rectie geraamd °P anderhalf miljoen gulden. Voorlopig zal er door de ruim zestig personeelsleden niet kunnen wor den gewerkt. In de vroege morgenuren zag een van de employé's plotseling een grote steek vlam uit het fabrieksgebouw omhoog schieten. Onmiddellijk werd de brand weer gewaarschuwd. Hoewel ook spoe- EKopenhagen, 22 dec. (Ritzau) reehthnnk in Knnenhairen heeft rechtbank in Kopenhagen heeft sPraak gedaan in een grote spiona- t"ïaak tegen zes Deense staatsburgers. ca hoofdverdachte, een 29-jarige me- *tr «'en, kreeg vijf jaar gevangenis- d 1-een van zijn „verbindingslieden" jaar. de andere vier werden tot deeid*" gevangenisstraffen veroor- V°°r wejk iancj net zestal gespio- eerd heeft is tijdens de behandeling van hun zaak niet duidelijk geworden DELdEN, 22 dec. Door onbeken de oorzaak is maandagavond de nacht waker van het kasteel Twickel de hn heer L. J. Bril, van de op haalbrug in de kasteelgracht gevallen verdronken. IhJhiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiuii'iuiiiiiiiiiii WATERINGEN. 21 dec Qp de pn> vinciale Noordweg te Wateringen is van_ middag om half vtff een Personenauto, bestuurd door de 21-iarlë^G. j. Mooi- man, met als mede-mzittende zpn 63- jarige moeder, mevrouw M ti Mooi- man, op een stilstaande vrachtauto, waarop men bermvuil laadde, gereden waarbij beiden op slag werden gedood OIRSCHOT, 21 dec. - Vanmorgen is de 60-jarige heer F. J. M Roelvink, dierenarts te Oirschot, bij eeh ver" keersongeluk om het leven gekomen. De heer Roelvink, die pet auto uit de richting Best Oirschot naderde, heeft vermoedelijk getracht een per sonenauto, die rechtsaf wilde slaan, te passeren. Op da' ogenblik naderde ui* tegenovergestelde richting een zware Duitse vrachtauto met aanhang wagen. Een hevige botsing volgde. De auto van de heer Roelvink werd aan de rechterzijde totaal vernield en kwam op de linkerwegberm terecht. Het slachtoffer werd in een sloot langs de weg geslingerd en overleed vrijwel onmiddellijk. De Duitse vrachtwagen sloeg over de kop, doch de chauffeur bleef onge deerd. Het ongeluk veroorzaakte veel stag natie op de zeer drukke verkeersweg. Vooral tn kringen van de paarde- sport genoot de heer Roelvink grote be kendheid. Verscheidene jaren was hp voorzitter van de Nederlandse katho lieke bond van landelijke rpverenigin- gen. MONNIKENDAM, 21 dec. - Van ochtend zijn op de provinciale weg Am- sterdam-Edam nabij de gemeente Broek in Waterland twee auto's met el kaar in botsing gekomen. Drie inzitten den zijn met ernstige verwondingen naar het St.-Liduinaziekenhuis te Pur- merend overgebracht. Een van hen, de heer J. p. Van Venrooij uit Bolsward. is daar yanavona aan zijn verwondingen bezwrken lei ongeluk gebeurde toen een der auto's een voor hem rijdende wagen wilde inhalen. ARNHEM. 21 dec. In Arnhem neb ben dit jaar reeds 25 ongelukken met dodelijke afloop plaats gehad. Vandaag verongelukte de 66-jarige machinebank- Op reis door de Congo is koning Boudewijn der Belgen in Oesoem- boera aangekomen. Onder de vele autoriteiten, die aan de vorst wer den voorgesteld, bevond zich de heer Harroy, gouverneur van het uistrict Roeanda-C ?roendi. werker M. Smits, die op de Veiperweg werd aangereden door een vrachtauto en kort daarop in het gemeentezieken huis is overleden. Het aantal verkeers- pngelukken met dodelijke afloop is dit jaar het hoogste sedert 1945. In 1957 waren er in Aj-nhem 23 slachtoffers van het verkeer. In alle overige jaren wa ren het er beduidend minder. Vorig jaar 13. VELSEN, 21 dec. Op de rijksweg VeisenAmsterdam ter hoogte van zij - kanaal C is een bestelauto tegen een nagenoeg stilstaande personenauto ge reden, doordat de bestuurder werd ver blind door een tegenligger. De zeven inzittenden van de bestelauto werden op straat geslingerd en liepen allen verwondingen op. De bestuurder moest met een inwendige bloeding en een be schadigde halswervel in het Antonius- ziekenhuis te IJmuiden worden opgeno men. Zijn vrouw kreeg ontvellingen aan beide benen. Een andere dame kreeg een snijwond boven het linkeroog; een 14-jarig meisje een bloeduitstorting in het hoofd en bij een 8-jarig meisje wer den vier tanden door haar lippen ge slagen. De beide wagens werden zo zwaar beschadigd, dat ze weggesleept moesten worden. Tengevolge van de aanrijding ondervond het doorgaande verkeer geruime tijd vertraging. dig assistentie uit Abcoude, Weesper- karspel en Weesp arriveerde, was er weinig meer te redden. De brandweer stond machteloos tegenover de zich snel verbreidende vuurzee. Gepoogd werd nog met een op een poiitieboot geplaat ste spuit de brand aan de achterzijde van het hoofdgebouw te bedwingen, doch eerst na het instorten van de bovenver dieping waar zich onder meer een tank met 35.000 kg zeer brandbare la tex bevond kon men het vuur onder de knie krijgen. DEh HAAG, 22 dec. De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond, mr. F. H. A. de Graaff, heeft namens de centrale werkgeversorgani saties, samenwerkende in de raad van bestuur in arbeidszaken, in een brief aan minister-president prof. de Quay medegedeeld, dat de werkgevers met de regering zullen medewerken om 5 mei 1960, de lustrumviering van de be vrijdingsdag, op succesvolle wijze het karakter van een passende herdenking te geven. Zij zijn daarom bereid te be vorderen, dat in de particuliere bedrij ven .rijaf wordt gegeven, overal waar de werkomstandigheden (aard van "-et bedrijf, ploegendiensten en dergelijke) zich daartegen niet verzetten. De in de raad samenwerkende orga nisaties, het Centraal Sociaal Werkge vers-Verbond, het Kath. Verbond van Werkgeversvakverenigingen, het Ver bond van Prot. Chr. Werkgevers in Ne derland, de Kon. Ned. Middenstands bond, de Ned. Kath. Middenstandsbond, de Chr. Middenstandsbond, het Kon. Ned. Landbouw-Comité, de Kath. Ned. Boeren- en tuindersbond en de Ned. Chr Boeren- en Tuindersbond, wensen hiermede, blijkens het schrijven, tot, uitdrukking te brengen dat het in de kringen dezer organisaties niet ont breekt aan besef voor de betekenis van deze dag en dat zij, nu de regering hier in voorgaat, aan de gedachte van de lustrumviering een kans willen geven. 4 dvertentie y BARTEUQRISSTR HAARLEM TEL. 13439 LÉfDSESTRAAt'(BIJ "KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL.'' 223596 Verwachting tot «oensdagavonc (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met in hoofdzaak vanavond n vannacht tijdelijk regen. Krachtige tot storm- htigc wind tussen zuid en zuid west. Minder koude nacht. Overdag dezelfde temperaturen ais vandaag of iets hogere. Zon: 8.47—16 31 Maan: 0.30—12.46 DE BILT, 22 dec Een diepe de pressie die op een groot deel van de oceaan zware stormen veroorzaakt, na dere vanochtend het zeegebied ten wes ten van Schotland. De depressie wordt voorafgegaan door sterke barometer dalingen. In verband hiermede nemen de luchtdrukverschillen in onze omge ving sterk toe en zal vanavond de wind aan ue kust tot een zuiderstorm aan wakkeren. waarbij het tijdelijk zal ieg.' «en Ook morgen zal er de :ehele dag vee] wind zijn uit richtingen tus sen zuid en zuidwest Hierdooi zal oceaanlucht worden aangevoerd Daar om wordt het in hoofdzaak des nachts minder koud. Madame Yvonne de Gaulle (rechts), echtgenote van de president van Frankrijk, onderhoudt zich met eni ge van de 700 Parijse schoolkinde ren, die uitverkoren waren om het traditionele kerstfeest bij te wonen, dat jaarlijks door - althans namens - de president georganiseerd wordt. Advertentie BI N N ENVERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN: SCHUIMRUBBERBED AMSTERDAM, 22 dec. Het blijkt dat de Amsterdamse politie en justitie in hun strijd tegen de prostitutie aan de hoofdstedelijke „wallen" niet de resul taten van de „proefprocessen" tegen de thans gearresteerde souteneursechtparen zullen afwachten. Tot schrik van de „buurt" is thans opnieuw een arrestatie verricht en wel van de bijna 60-jarige M. P., bijgenaamd „Dolle Greet", wier praktijken algemeen bekend waren en die o.m. door de bouw van een speciaal pand voor prostitutie veel aanstoot heeft gegeven. Het blijkt nu wel dat bij deze actie voord gemikt wordt op de machtigste figuren in deze onderwereld, die soms een aantal-huizen tegelijk in exploitatie hebben. Een en ander verwekt uiteraard veel opwinding in de beruchte buurt. Beken de figuren zijn „ondergedoken" en door de gelijktijdige strijd tegen de al te op vallende manifestaties van de prostitutie zijn de Wallen thans rustiger dan in vele jaren het geval is geweest. ENSCHEDE, 21 dec. De werktijd voor de niet-ploegenwerkers in de tex tielindustrie moet 31 december 1961 zijn teruggebracht van 48 tot 45 uur. Met ingang van 1 april 1960 kan de eerste fase van een uur ingaan. De tweede 1 april 1961, terwijl per 31 december 1961 de inkrimping tot 45 uur moet zijn be reikt. Indien er ondernemingen zijn, die liever de drie uren tegelijk aftrek ken, dan kan zulks geschieden tussen 1 april en 31 december 1961. De ploegen- werkers zullen bij het ingaan van de werktijdverkorting voor de nietpioegen- werkers in hun onderneming een com pensatie in geld ontvangen en wel voor elk uur een derde deel van 3.57 voor de dubbele ploeg en een derde deel van 5.63 voor de mensen in drie ploegen. Indien de werktijdverkorting met drie uren gelijk geschiedt, komt er een com pensatie van 3.57 of 5.63 tegelijk. De ploegenwerkers werken reeds 44 uur per week. De laatste categorie krjjgt op grond van de nieuwe cao een financiële tegemoetkoming doch geen verkorting van de werktijd. Een en ander is meegedeeld door de christelijke bond van textielarbeiders „Unitas". TEHERAN, 22 dec. (UPI) G isteren is in het paleis te Teheran het hu welijk voltrokken tussen de 40-jarige Sjah van Perzië en de 21-jarige Farah Diba. Op verzoek van de Sjah was de huwelijksplechtigheid zo eenvoudig als zijn hoge positie het toeliet. Maar het paleis en de hoofdstad schitterden van een pracht en praal, die slechts zelden gezien worden en overal in het land werd feest gevierd. Farah zorgde voor een romantische noot, toen zjj vlak voor haar rit naar het paleis 150 nach tegalen vrijliet. De vogels waren door leden van haar familie in ifrote kooien naar haar woning gebracht. De bruid was gekleed in een bruids japon van net modehuis Dior, die be dekt was met rijnstenen en lovertjes. Op het hoofd droeg zij een diamanten tiara en om de hals een snoer van dia manten. In de zaal waar het huwelijk zou worden voltrokken verdrongen zich de genodigden in gala-kleding en unifor men. Dr. Hasan Emami, de voornaam ste geestelijke in het land, vroeg drie maal aan Farah: „Zijt gij bereid de vrouw te worden van Zijne Majesteit, de Sjah." Farah was gezeten op een lage divan aan de zijde van haar bruidegom. De eerste twee malen gaf zij overeenkom stig de traditie geen antwoord. Toen de vraag voor de derde maal werd ge steld, fluisterde zij: „ja". De getuigen klapten in de handen en het bruidspaar tekende huwelijkscon tracten. „Moebarak" (geluk), riepen de getuigen. De Sjah, die gekleed was in een schitterend uniform een zwart -blauwe jas met gouden epauletten over een lichtblauwe pantalon verleende gisteren amnestie aan een groot aantal gevangenen en liet vrije maaltijden aan richten voor de armen. In overeenstemming met eeuwen oude Perzische gebruiken werden tij dens de plechtigheid twee grote scha len met kristalsuiker naast de bruid geplaatst om „haar toekomstig leven te verzoeten". max min neersl Station Weei temp temp af gel gisteren 24 uur Den tieu onbewolkt 8 2 0.2 Ypenburg half bew. 7 2 2 Vlissingen licht bew 6 2 0 Ëelde regenbui 6 -0 1 De Bilt licht bew. 8 1 0.1 Twente geheel bew 7 2 0 Eindhoven licht bew. 7 1 0 Zd -Limburg zwaar bew 18 2 0 Stockholm regen 6 3 0.2 OsJo geheel bew. 7 Kopenbage' geheel bew. 6 8 3 0 Londen half bew. 1 0 Amsterdam onbewolkt 6 2 1 Brussel onbewolkt 6 1 0 Luxemhu regen 5 0 2 Parijs half bew. 8 1 0.1 Nice onbewolkt 15 5 3 Berlijn geheel bew. 7 3 6 Frankfort zwaar bew. 7 2 0 München geheel bew. 5 1 1 Wenen regen 3 1 10 Rome onweer 8 9 6 De koningin-moeder wreef twee stukken suiker boven het hoofd van de bruid tegen elkaar om de symbo liek nog wat duidelijker te maken. Toen het huwelijk was voltrokken, wierp zij drie goudstukken, parels en stukjes kandij over de hoofden van bruid en bruidegom om hun een lang gelukkig leven te verzekeren. Vervolgens begaven bruid en bruide gom en gasten zich naar de zaal waar de huwelijksgeschenken waren tentoon gesteld. Van koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland stond er een vaas van goud en zilver en premier Khroesjt sjev had een juwelenkist van zwarte onyx gezonden. De Westduitse bonds kanselier schonk een servies van Ro senthal porselein. Later zat men in het Golestan-paleis aan een overvloedig banket. Hiervoor waren 134 diplomaten, hovelingen, vrienden en familieleden uitgenodigd. Het menu bestond uit kaviaar, fazant met champignons, rijst en verschillen de vleessoorten, besproeid met wijn en champagne. Als desert werd pêche melba geserveerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 dec. Nadat een va- ritype-installatie (een half automati sche zetmachine) enige jaren werke loos en renteloos in Nieuw-Guinea heeft gestaan zal het apparaat nu misschien binnen afzienbare tijd in gebruik ko men. In het verslag van de Algemene Rekenkamer over het financieel be heer in Nieuw-Guinea in 1956 werd voor het eerst melding gemaakt van de ze zetmachine, waarvoor op heel Nieuw- Guinea geen zetter aanwezig was. Vol gens het vandaag verschenen verslag van de Rekenkamer over 1957 en 1958 is men thans met de experimenten met het apparaat in zoverre geslaagd „dat het gebruik ervan bekend ié". Om deze reden is besloten de installatie toch maar niet naar Nederland terug te zen den, zoals de bedoeling was geweest. Nu zal men proberen om Papoea's voor de bediening op te leiden. WASHINGTON, 22 dec. (Reuter) De Wereldbank heeft zich thans defini tief bereid verklaard een lening van 56.500.000 dollar aan de Verenigde Ara bische Republiek te verstrekken voor het verbreden en uitdiepen van het Suezkanaal, zo wordt van diplomatieke zijde te Washington vernomen. Duitsland Na de onderhandelingen, die meer dan twee maanden hebben geduurd, is in Bremen een kabinet ge vormd, dat steunt op een coalitie van sociaal-democraten en liberaal-demo craten. Voor het eerst verkeren de christen-democraten nu in de oppositie. (A.F.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1