Landbouwpolitiek is niet uitsluitend overheidstaak Georganiseerd bedrijfsleven is primair verantwoordelijk ampagne Amsterdam schakelt over op Hoogovengas Debré wil geen wijzigingen in onderwijswetsontwerp PAUL VLAANDEREN „De dubbel COGNAC OTARD ERIC DE NOORMAN Minister Marijnen in Middelburg: H. van DAM Azn Zonen Hoofdstad verheugd over groei van „oude relatie 36 leden Franse onderwijsraad treden af Debatten worden anders uitgesteld tot april van volgend jaar Anjerfonds koopt 36 schilderijen 'Wbite Label" nog uitstaande convertibles af DINSDAG 22 DECEMBER 1959 PAGINA t Bemiddeling bij aankoop I van onroerend goed Speciale regeling voor vliegtuiginvoer Oplossing te beperkt voor Nederland Censuurrapport Communisten niet bij besprekingen Prof. mr. WLemaire: Hervorming recht in Nw.-Guinea urgent De feestdrank bij uitnemendheid Champagne komt alléén uit Frankrijk Toekomst aan methaantankers? Hoge koersen, hoge risico's Kies de gulden middenweg s Aandelen én obligaties Beleggingsdepöt H.B.B. N ederland-België Grensarbeiderskaart afgeschaft Nieuw kantoor van W.H.O. te Genève Van den Broek en Bakema mede uitgenodigd Wordt Unga va-project opgegeven Overslag in Europoort He luchtmacht- opleiding in Kongo !tandiWWn%a^ Prins opent Leidse studentenflat prLfKb^^ 28 te1™3" zal enige cognac gerifpt op lust in de eeuwenoude kelders van het Chateau de Cognac Kon. Java-China Paket Resultaten over 1959 weinig veranderd K.P.M. De affaire-Heyde Ontslag voor twee Duitse rechters HJÜYVAllS AKUlost vervroegd 38 „Aranrods huwelijkskistje", zegt de Noorman schor. „Zijn die vervloekte vissers dan toch hier geweest met hun gevangenen? Of gebruiken zij de burcht soms als bergplaats voor hun buit? Nee, want de buit, die ze uit de schepen sleepten, brachten ze in de rich ting van hun dorp, terwijl ze onze mannen naar het moeras stuur den". Met een verbeten gezicht begeven Eric en Bolan zich opnieuw in de duisternis van de kelder. „Wolf, zoek!", beveelt Eric zijn hond, terwijl hij het dier aan het kistje laat ruiken. De honden aarzelen even en verdwijnen dan in het donker en even later horen de mannen hun scherp gebtef weergalmen langs de keldermuren. Struikelend zoeken de twee mannen zo snel mogelijk hun weg in de richting van geluid. Een zwak licht schemert ergens voor hen en de donkere schaduw van Wolf komt hun tegemoet. Weinige ogen blikken later staan ze in een grote ruimte, flauw verlicht door enkele smalle vensters hoog in de muur. „Kijk", zegt de Noorman grimmig, wijzend op de lange rijen zware, verroeste muurketenen, „hier sloten die schurken hun gevangenen op, maar waar zijn ze dan nu?" A (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 21 dec. Mr. V. G. M. Marjjnen neeft maandag tijdens een vergadering van de Zeeuwse Land- bouwmij. in Middelburg zijn zo druk besproken koerswijziging op het ge bied van het garantiebeleid besproken. Het is bepaald niet mijn bedoeling een normloos beleid te voeren, zoals men mij reeds heelt verweten, ver klaarde de minister van Landbouw. Ik wil slechts in nauwe onderlinge sa menwerking met het georganiseerde bedrijfsleven in het landbouwbeleid een koers varen die op langere ter mijn gezien zowel in het belang van de landbouw als van onze nationale economie is, ook al rekening houdend met de ontwikkeling in de Europese Economische Gemeenschap. Minister Marijnen begon zijn rede met een uiteenzetting van wat er vol gens hem onder landbouwbeleid moet worden verstaan. Het garantiebeleid wordt met landbouwpolitiek verward, terwijl het slechts een van de onderde len vormt. De landbouwpolitiek omvat de gehele sociaal-economische politiek, zoals die gevoerd wordt met betrek king tot de landbouw. In beginsel is er geen wezenlijk verschil tussen de sociaal-economische politiek zoals die met betrekking tot de landbouw als de andere sectoren van het sociaal-econo misch leven wordt gevoerd. Over de noodzaak van het voeren van actieve landbouw-politiek bestaat weinig of geen verschil van mening meer. Velen maken echter de fout, zo vond de minister, dat zij het voeren van een dergelijke politiek uitsluitend als een taak van de overheid zien. Mr. Marijnen meent echter dat juist het tegengestelde het geval is. Het ge organiseerde bedrijfsleven draagt op dit terrein een primaire verantwoorde lijkheid en pas in de tweede plaats de centrale overheid. Dieper ingaand op de problemen Advertentie Stnriiathir. 39, «'dam C„ Tal. 99114 BRUSSEL, 21 dec. Op de ministe riële vergadering van de zes landen van de EEG, die vrijdag en zaterdag In Brussel is gehouden, is de gedachte aanvaard om een speciale regeling te treffen voor Nederland wat betreft de invoerrechten op intercontinentale vlieg tuigen ten behoeve van de KLM. Op aandrang van de Nederlandse de legatie onder leiding van de minister van economische zaken, De Pous, aan vaardden de ministeriële vertegenwoor digers van de overige vijf Euromarkt- landen bij dë besprekingen over de zgn. lijst-G het Nederlandse argument, dat het belasten van vliegtuigen met een gemeenschappelijk buitentarief in het bijzonder de Nederlandse luchtvaartmij. zou treffen, zijnde de enige die in de gemeenschap op commerciële basis wordt gedreven. Zij wilden echter niet zover gaan, dat alle voor de KLM be stemde toestellen van het gemeenschap pelijke invoerrecht worden vrijgesteld. Op voorstel van de Nederlandse minis ter zullen thans de deskundigen van de Europese commissie van de EEG en van de zes landen trachten een defini tieve oplossing te vinden voor dit vraag stuk, dat, naar Nederlandse opvatting, met de uitzondering voor intercontinen tale vliegtuigen, te beperkt voor Neder land zou zijn opgelost. De tweedaagse zitting is geëindigd, zonder dat de regeringsvertegenwoordi gers hun werk aan de externe tarieven voor producten op de lijst-G hebben voltooid. De ministers besloten in de tweede helft van januari weer samen te ko men, om opnieuw de kwesties aan te vatten welke zonder oplossing bleven. De ministers zijn het eens geworden over de kwestie van sulfaat, wijnen en kurk. Het probleem der auto-onderdelen moet in januari weer worden opgeno men. Met meerderheid van stemmen besloot de ministerraad de posten alcohol, azijn en suiker naar de „landbouwlijst" over te brengen. De ministers hebben ten slotte op hun bijeenkomsten van vrij dag en zaterdag bun formele goedkeu ring gehecht aan de begrotingen van de gemeenschappen. (Van onze parlementaire redacteur) BEN HAAG, 21 dec. De Tweede Kamer heeft geweigerd de communisten toe te laten tot de besprekingen, die morgen in de commissie-Nieuw-Guinea zullen worden gevoerd over het rapport inzake de censuur uitgebracht door de commissie-Witsen Elias. De communisten protesteerden en beriepen zich op de rechtszekerheid en de positie van de Kamer, maar de voorzitter, dr. Kortcn- horst, deelde mede dat deze zaak tevoren met de regering was opgenomen en dat de minister van Binnenlandse Zaken had verzocht om de communisten te weren. Hij zou dan vrijer kunnen zijn in zijn mededelingen aan de commissie. Dr. Kortenhorst zei, dat dit een aller eerste bespreking zal zijn, die de rege ring met de Kamercommissie voert al vorens de regering haar eigen standpunt zal bepalen ten aanzien van de verschil lende adviezen wan onderzoek. In Je openbare vergadering zullen de com munisten alles kunnen zeggen, wat op huun hart ligt. rond de Nederlandse landbouwpoli tiek wees minister Marijnen op de sterke specialisatie waarop onze land bouw zich heeft toegelegd. Dit heeft weer geleid tot de vérgaande inscha keling van landbouw in het inter nationale ruilverkeer, zodat onge veer 35 procent van de in ons land voortgebrachte landbouwprodukten in het buitenland wordt afgezet. Hierte genover staat dat ongeveer 65 procent van ons totale graanverbruik wordt geïmporteerd. Deze agrarische pro- duktiestructuur is naar de mening van de minister van zeer groot belang voor onze volkswelvaart, o.a. met het oog op de werkgelegenheid en de noodza kelijke groei van het internationale ruilverkeer. Er zijn echter ook minder gunstige aspecten aan deze zaak ver bonden. De minister noemde o.a. de grote moeilijkheden om by de snelle ont wikkeling van de techniek bij te blij ven. De minister is van mening dat door het landbouwbeleid een gunstig kli maat moet worden geschapen, waar binnen de landbouw in staat wordt ge steld zowel via een verantwoorde pro- duktierichting als via een aan de ei sen van deze tijd aangepaste organisa tie en efficiency van de produktie zijn bijdrage te leveren tot een zo groot mogelijke nationale welvaart. Het com plex van garantieregelingen zal, zo ging de minister verder, in het algemeen moeten worden afgestemd op het niveau der noodzakelijke pro- duktiekosten op behoorlijk econo misch verantwoorde bedrijven, wat echter niet behoeft te betekenen dat de kostprijzen zonder meer „verhaald" dienen te worden ir garantieprijzen. Het scheppen van een gezond kli maat voor de ontwikkeling van de Nederlandse landbouwproduktie zal volgens hem moeten leiden tot een verantwoorde richting en organisa tie van de produktie. De garantie prijzen vormen ook een element van dat klimaat. De agrarische onderne mers laten zich zich nu eenmaal lei den door de in het vooruitzicht ge stelde en verwachte prijzen. Bezoek aan lerseke De minister bracht des morgens in gezelschap van de commissaris der koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de directeur van de afdeling vissery van het ministerie van Landbouw en Visserij ir. G. J. Lie- nesch een oriëntatiebezoek aan lerse ke, waarbij hij werd geconfronteerd met de moeilijkheden, welke dit Zeeuwse oester- en mosseldorp in de toekomst staan te wachten. Tijdens een persconferentie, die 's middags in het gemeentehuis van lerseke werd belegd in verband met de komst van de minister en de uitreiking van het boekje „Om de toe komst van lerseke", deelde burge meester Willemsen mede, dat o.m. was gesprc ;n over de kwestie van de verwatering van de mosselen, de ge volgen van de afsluiting van de Oos- terschelde voor de schelpdierencultuur. Nadat burgemeester Willemsen zijn gasten de brochure had overhandigd, schetste hij de moeiiykheden waar voor lerseke komt te staan bij afslui ting van de Oosterschelde. De be windsman had veel waardering voor de wijze waarop het gemeentebestuur van lerseke de moeilijkheden tracht te overwinnen. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) „Uit het rapport der commissie Wit- sen Elias blijkt de volslagen zwakte van de rechtsbescherming van de burger op Nieuw-Guinea. De conclu sies van het rapport der commissie Witsen Elias tonen duidelijk aan hoe urgent de zaak is van de hervorming van het publieke recht in Nieuw- Guinea, welke urgentie reeds in de jongste troonrede duidelijk aan de orde is gesteld," aldus de voorzitter van de staatscommissie tot herziening van de bc%in cisregeling voor Neder lands Nieuw-Guinea, prof. mr. W. L. G. Lemaire, tijdens een persoonlijk onderhoud. Deze staatscommissie heeft onlangs een eerste verslag uitgebracht. Naar wij vernemen kan ongeveer medio 1960 het volledige rapport worden verwacht. De benaming Champagne moei op etiket cn kurk vermeld staan. IJMUIDEN, 21 dec. In het gas- pompstation van de kooksfabriek der Hoogovens te IJmuiden heeft Am sterdams burgemeester, mr G. van Hall, de compressoren voor het gas- transport in werking gesteld en daar door het eerste gas doen stromen dat de Hoogovens volgens het nieuwe con tract aan Amsterdam gaan leveren. Dit tweede contract is op 15 oktober jl. door de Amsterdamse gemeente raad bekrachtigd. Het houdt in een levering van tenminste 450.000 kub meter (d.w.z. een vermeerdering met 155.000 kub. meter) per etmaal. Dat door Hoogovens méér te leveren gas komt in de plaats van het gas dat tot nu toe uit kolen werd geproduceerd in de Amsterdamse Wester Gasfa briek. Deze fabriek wordt geliquideerd. Een grote foto van dit bedrijf met den- negroen en paarse bloemen gesierd, was achter een podium in het pompsta tion geplaatst. Ir. P. van Delden van de Hoogovens en mr. van Hall waren het er over eens dat thans opnieuw voor Amster dam zowel als voor Hoogovens de meest rationele oplossing voor een doeltreffende, economische gasleve ring is bereikt. Een voornaam punt bij de onderhan delingen tussen de gemeente en de Hoogovens is geweest: de onregelma tigheid van het gebruik. De leveran cier moet zich instellen op de koudste periode van het jaar. In de overige tij den moet hij evengoed cokes maken voor zijn staalprodukten. Kosten van het In die tijd uit die cokes gefabri ceerde gas moeten ergens in de eind- prijs worden teruggevonden. Gesproken is nog door ir. van Delden over „kunstmatige onder grondse berging van aardgas", zoals in Antwerpen is geprojecteerd. In Ne derland is een mogelijkheid daartoe, aldus deze directeur, nog niet gevon den, het blijven zoeken is echter wel de moeite waard. Terloops werd geconstateerd, dat in Nederland „helaas" nog geen raffiria- gegas wordt geproduceerd. Mr van Hall ging niet in op de moeilijkheden, die ir. van Delden vreest van de verwachte ontwikkeling van het gas uit de Sahara. De enorme afstand, de grote investeringen en de technische moeilijkheden dienen daar bij niet te worden onderschat. Het met schepen aanvoeren van vloeibaar aardgas, waarmede Engeland goede resultaten heeft bereikt, kan een rol spelen.' Naar deze directeur had ver nomen, hebben de Engelsen twee me thaantankers van30.000 ton elk be steld. Dertigduizend ton vloeibaar me thaan staat, omgerekend in stadsgas, bijna gelijk met 90 miljoen kubieke meter, zodat twee van zulke scheeps ladingen haast voldoende zouden zijn om Amsterdam het gehele jaar door van het nodige gas te voorzien. Van de moeilijkheden had ir. van Delden genoemd de benutting van de enorme hoeveelheid potentiële koude, die het vloeibare gas in zich heeft, daar het bij een temperatuur van minus 160 graden Celsius wordt aangevoerd en daarna moet worden verdampt. Dus moet hierbij worden gedacht aan een combinatie van de ontvangst van vloei baar gas en de industriële toepassing van de koude. Mr. van Hall besloot zijn rede met zijn vreugde uit te spreken over de groei van Hoogovens, waarvan Amster dam een oude relatie immers een Advertentie PARIJS, 22 dec. (Reuter) Niet minder dan 36 van de 15 leden van de Nationale Onderwijsraad in Frank rijk, het adviserend lichaam dat de re gering moet raadplegen in belangrij ke onderwijskwesties, zijn gisteren af getreden uit protest tegen het wets ontwerp waarover vandaag in de Na tionale Vergadering gedebatteerd wordt. Premier Debré ziet zich gesteld te genover ernstige moeilijkheden die uit het wetsontwerp voortspruiten, dat voorziet in meer staatssubsidie voor het bijzonder onderwijs. Het wetsont werp, dat als compromis bedoeld is in een reeds oud geschil tussen voorstan ders van bijzonder en openbaar onder wijs, heeft protesten van beide zijden uitgelokt. De Nationale Onderwijsfederade neeft de Onderwijsraad verzocht het wetsontwerp ongeldig te verklaren om dat de Nationale Onderwijsraad niet vóór de indiening geraadpleegd is. BRUSSEL, 19 dec. De Nederlandse en de Belgische regering hebben besloten met ingang van 1 januari de grensar beiderskaart af te schaffen. Sinds het in werking treden van het interim-ar- beidsakkoord op 30 maart 1957 tussen de Benelux-landen kunnen deelnemers vry in loondienst in een van de drie landen gaan werken, zonder dat daar voor een werkvergunning is vereist. Voor Nederland en België gold echter, dat grensarbeiders tot dusverre een grensarbeiderskaar moesten hebben. Nederlandse grensarbeiders moeten voortaan slechts aan de grens een pas poort, waarvan de geldigheidsduur niet langer dan vyf jaar is verlopen, kunnen tonen. Naar het secretariaat-generaal van de Benelux mededeelt, zullen echter de Nederlandse en Belgische ambtenaren aan de grens gedurende een korte pe riode enige soepelheid betrachten voor wat betreft de Nederlandse grensarbei ders, die er niet in mochten slagen vóór 1 januari aan de nieuwe regeling te voldoen. De Belgische grensarbeiders beschik ken reeds over een identiteitskaart. der oprichters is. De staalproduktie is hier gestegen tot anderhalf miljoen ton, d.w.z. de helft van de Nederlandse produktie. Hij hoopte dat het bedrijf binnen afzienbare tijd in de gehele produktie van Holland zal voorzien. Bij de plechtigheid waren tegen woordig o.a. de president-commissaris der Hoogovens, ir. A. H. Ingen I-ïousz, de Amsterdamse wethouders mr. F. H. C. van Wijck en mr. G. van t Huil, de directie van het Amsterdam se G.E.B., de president-commissaris van het regionaal orgaan noordwest Nederland, de heer W. C. Bakker en enkele directeuren van gasbedrijven m Noord-Holland. ROTTERDAM, 19 dec. De Wereld- gezonaheids-organisatiu heeft terdamse architecten Van den Lroe en Bakema uitgenodigd een omwerp te maken voor een centraal geoou van deze organisatie te Genève. Het gebouw wordt gesitueerd op e mooi gelegen terrein met uitzir}L0;j het meer van Genève, in de nabij van het Palais de Nations. nmefc Behalve de architecten Van den en Bakema zijn 9 andere Eur°P chitecten uitgenodigd, met ,n r,ra7;i;s" chitecten buiten Europa, nU Brazilië, Japan, Rusland en de Verenigde Sta- De ontwerpen moeten binnen 5 maan den worden ingeleverd. DÜSSELDORF Het Westduitse con sortium, bestaande uit Krupp, Hoesch, Mannesmann en nog enige staalonderne- mingen, dat tezamen met de Amerikaan- kaanse industrieel Cyrus Eaton het plan koesterde de ijzerertsreserves van de Ungave-baai in Labrador te exploiteren, heeft volgens het „Handelsblatt" in Düs- seldor dit plan opgegeven. In tegenstelling met hetgeen eerder werd bericht, wordt echter nog verno men, dat de Duitse groep haar optie tot 1963 handhaaft. Zij wil bepaalde impli caties van de exploitatie der reserves in bijzonderheden onderzoeken. Clara White, president van de Atlantic Iron Ores, heeft, naar de „Financial Ti mes" meldt, de berichten .tegengespro ken, volgens welke het Duitse consor tium zich van het project zou hebben teruggetrokken en volgens welke liet project zou worden opgegeven. In deze berichten heette het, dat de minister presidentvan de provincie Quebec, Sau- Ye.' zou nebben gezegd, dat Krupp (de leider van het consortium) heeft beslo ten met met Cyprus Eaton deel te nemen aa" het project White deelde mede, dat er nog geen beslissingen zijn genomen over het ma ken van een begin met bouwwerken, de Duitse belangen nog steeds de helft van de kosten dragen, die ver- hbhhen zijn aan de onderzoekingen, wel ke thans worden overwogen. De an dere helft wordt eedragen door een Noordamenkaanse groep. Volgens de plannen zou de overslag wtsen geschieden via een be- a1it' 5 een Plaats zou krijgen in de Rotterdamse Europoort. ftridia a ri'^S§!ster"-iesvliegtuigen met oIrïhi tooit'171 n hun voltooiing. Het !rvrar-ht .,van deze zeven zal. naar eerst vlieeen £egin ianuari v00r het fal nS i Het za' vermoedelijk heschikkim? lfri-S fpril z«" dat Be,Sië de tuie waam^ °Y®r d.it type lesvlieg- sctódengNedn 7""^^ wor ^Belgf- hand z"l woredergdeSnomen.tmaChten dentenflaï a «eerste Leidse stu' iL-.t aan de Haaswee fp Hoi don officieel openen. Deze £1^, die be denten door ruim 200 stu- aoeal™- 7" h-et begln van het lopende academische jaar onofficieel in ge bruik genomen, terwijl een groot ge deelte nog afgebouwd moest worden. e openingsdatum valt samen met van de hoogtepunten van de vie- nng van het 12de lustrum van de ver eniging voor vrouwelijke studenten te Leiden. In de namiddag zal prins Bernliard de openingsplechtigheid van de studentenflat bijwonen en zich daar na naar het Kurhaus te Scheveningen begeven voor de galavoorstelling van de lustrummusica] van de vrouweiyke studentenvereniging. Advertentie 1/1 fles V.S.O.P. f 21.60 in fles 118.75 (MP. PAUl SORBI NV, D[|f HAAG, IEVERING UITSLUITEND VIA DE HANDtl i PARIJS, 21 dec. (KNP) Premier Debré van Frankrijk heeft verklaard, dat hij geen ingrijpende wijzigingen wenst in het wetsontwerp ter regeling van het onderwijs. Indien het parle ment toch verregaande eisen zou stel len zouden de debatten worden uitge steld tot april van het volgend jaar. De parlementaire groep voor de vry- heid van onderwijs, die in het parle ment een meerderheid vormt, en die het bijzonder onderwijs steunt, zal min stens twee amendementen indienen. Het eerste wil wyziging in een formu lering van minister Boulloche waar het bijzonder karakter van het katholiek onderwijs in het vage wordt gesteld. Minister Boulloche zegt namelijk in de gewraakte paragraaf, dat de katholie- ke scholen wel hun eigen karakter mo gen behouden, maar dat het onderwijs van dien aard dient te zqn, dat het ge- AMSTERDAM, 21 dec. Tijdens een buitengewone vergadering van aandeel- houders in de Koninklijke Java-China Paketvaart Lijnen werd door het be stuur medegedeeld dat het resultaat over 1959 waarschijnlijk niet veel zal ver schillen van dat over het voorafgaande jaar. De exploitatieresultaten, die men over 1959 verwacht te behalen, zullen voorzover thans reeds kan worden overzien waarschijnlijk een lichte te ruggang vertonen. De teruggaande tendens welke zich ln 1958 demonstreerde, zette zich in het eerste halfjaar 1959 voort. In het tweede halfjaar trad een lichte verbetering in. De rente-opbrengsten bleven achter bij die ovef 1958, daar in 1959 belangrijke bedragen ter voldoening van nieuw- bouwverplichtingen aan de beschikbare middelen moesten worden onttrokken. Uit de verkoop van enige verouderde schepen resulteerde een boekwinst. Tot lid van de raad van bestuur werd bij acclamatie benoemd mr W. H. Focke- ma Andreae. In een op de vergadering van de K.J.C.P.L. volgende vergadering van de K.P.M. werd in verband met het aftre den op eigen verzoek van de heer mr. H. C. Hintzen tot lid van de raad van be stuur eveneens benoemd mr. W. H. Fockema Andreae. FRANKFURT, 22 dec. (U.P.I.) Gisteren zijn twee rechters in Slees- wijk-Hoïstein ontslaponn omdat zi] op de hoogte waren van de ware tndentitelt van dr. Werner Heyde in de tijd dat deze oud-nazi onder de naam van Fritz Savade in noord-Duitsiand verbleef. Dr. Heyde wordt ervan beschuldigd tal van geesteszieken gedood te hebben in het kader van Hitiers program voor een gezond ras. Heyde is na de oorlog door de geal lieerden gearresteerd, maar wist te ontvluchten en zich tot enkele weken geleden verborgen te houden. Tot dege nen, die met zijn werkelijke identiteit op de hoogte waren, behoorde behalve de twee rechters, wier ontslag gisteren door de minister van justitie in Slees- wijk-Holstein werd bekendgemaakt, ook de president van de sociale rechtbank in deze staat. Hij kreeg tien dagen geleden zijn ontslag. Bulgarije Premier Anton Joegov heeft een bezoek van vier dagen ge bracht aan Roemenië, waar hij o.a. ge confereerd heeft met partijsecretaris Gheorghiu-Dej en premier Stoica. (U.P.I.) volgd kan worden ook door niet-katho- lieke leerlingen zonder dat een kwes tie zou zijn van „bedreiging der gewe tensvrijheid". Dit wordt in katholiek® kring algemeen aldus geïnterpreteerd, dat de minister hiermee toch een neu- tralischtisch onderwijs op de katholieke scholen wil bewerkstelligen. Tijdens een persconferentie heeft minister Boulloche evenwel benadrukt dat het helemaal zijn bedoeling niet is aan het bijzonder karakter van het ka tholieke onderwijs te raken. De parle mentaire meerderheid is door het mi nisterieel betoog echter niet bevredigd. DELFT, 21 dep. In het gebouw van de stichting Culturele Raad van Zuid-Holland te Delft bevinden zich thans 36 schilderyen, welke op advies van de raad door het Anjerfonds in d« provincie zijn aangekocht van in Zuid- Holland wonende kunstenaars, be stemd voor jeugd- en dorpshuizen en vormingscentra in Zuidhollandse ge meenten met minder dan 20.000 inwo ners. De aankopen werden verricht uit een bedrag van ruim zesduizend gulden, dat beschikbaar werd gesteld uit de opbrengst van de zomerpostze- gels in 1957. Mr e. Heringa, secretaris van het Anjerfonds in Zuid-Holland, deelde mee, dat in overleg met de culturele raad een commissie was benoemd, waarin o.a. de schilder Jan van Heel zitting had. Deze commissie heeft de 36 schilderijen (olieverven, aquarellen en grafiek) aangekocht en dezer da gen hebben de dorpshuizendie er voor in aanmerking komen, bericht ontvan gen, dat hun een schilderij zaj worden geschonken. De directeur van de cul- jUr®Je raad, mr. P. C. E- BPrarrgers, deelde mee, dat de besturen van tehuizen, vormingscentra e.d. in janu ari en februari een keuze uit het werk zullen kunnen maken. Tenslotte deelde de heer Sprangers mee, dat ook voor het bedrag, dat uit de opbrengst van de verkoop van de kinderzegels in 1958 beschikbaar werd gesteld, de culturele raad reeds ad vies heeft uitgebracht. Als dit wordt aanvaard, zal het bedrag worden ver deeld over de gewestelijke bonden van harmonie- en fanfarekorpsen. Advertentie SCOTCH WHISKY Imp. Wilmerink Muller N.V„ A'dan» ARNHEM, 21 dec. Het bestuur van de Algemene Kunstzijde Unie heeft be sloten het nog uitstaande bedrag van de 4 converteerbare obligatielening 1956 per 1 maart 1960 in zijn geheel aflosbaar te stellen. Overeenkomstig het bepaalde in da trustakte hebben obligatiehouders tot die datum het recht 2 obligaties met bijbe taling van 1.400,in contanten om te wisselen in een aandeel van 1.000, Indien conversie voor 31 december 1959 plaats vindt moet de reeds over 1959 genoten rente worden bijbetaald, waar tegenover Je uit te reiken aandelen recht hebben op het voile dividend over 1959 en volgende jaren, een en ander zoals nader in de trustakte is omschre- 1 IK HEB WALLY TWEE'S BRIEFJE GELEZEN. HU GEEFT HOOG VAN U OP ^'1*1 ALS CHAUFFEUR-IKGE- LOOF HEM OP Z N WOORD - U WILT VOOR M'J WERKEN MAAR WAT IS DAT VOOR EEN VERTONING HÈ..? IK WERK NIET 'OOR DOMINEES tAATJE NIET MISLEI PEN POOR MUN KLEDING MISSIE IS echt; VOOR ZOVER MO- GEl'JK, HELPEN WE MET IN BEPAALDE GE- VALLEN.EEN PRACHT DEK MANTEL OMDAT IEDER EEN DIE GEZETEN HEEFT HIER KAN KOMEN ZONDER ARGWAAN OP TE WEKKEN, SNAP JE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2