Louter uitwendige vrede kan niet duurzaam zijn N 7i Kleine NAVO-landen vrezen onvoldoende raadpleging Eisenhower keert van zijn wereldreis terug Paus Joannes XXIII in Kerstboodschap: Voortduren van de oorzaken van het kwaad pleit tegen overdreven optimisme Boring van twee vliegtuigen boven Rio; ZESTIG DODEN Couve de Murville verdedigt het houden van een reeks lopgesprekken Dei de] berbers vragen Albert Speer in vrijheid te stellen Brandende wrakstukken vallen neer op woonwijk Hik pak sneeuw in New York 3C Ondanks braaf communiqué: Stadgenoten van ex-nazi-minister richten petitie tot Grote Vier Geen betj aks voor Chinezen Grensgeschil Perzië-Irak Amerikaanse troepen zullen Marokko voor 1964 verlaten Twee monden Het weer woensdag 23 december 1959 83ste JAARGANG No. 30400 Kosten levensonderhoud in V.S. weer gestegen Jumpologie Actie te Samarinda Kassem eist gebied van Sjat-el-Arab op Luxemburg verkort de diensttijd tot negen maanden Russen leggen op Borneo autoweg aan CAMEL MONTY-COATS Enkele lokale buien KANS OP REGEN Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severm. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. VATICAANSTAD, 23 dec. (K.N.P.) Zijne Heiligheid Paus Joannes ^■XIII heeft vandaag in zlJn laarlijk- Kerstboodschap gewezen op de Taak van alle katholieken om door een zich volledig richten naar de Goddelijke Wet bij te dragen tot de vestiging van een werkelijke vrede, be werkelijke vrede is „ondeelbaar" en zij kan daarom nimmer een blij vend internationaal en maatschappe lijk verschijnsel zijn, als zij ook niet inwendig heerst. De grondslagen van de internationale vrede zijn in de eerste plaats de waarheid en vervol gens de rechtvaardigheid en de chris telijke liefde. De Kerk begeleidt met Tiaar gebed alles, wat in de interna tionale betrekkingen kan bijdragen tot een vreedzame regeling van ge schilpunten, tot de toenadering van volkeren tot elkaar en tot hun Haa r?'i'dse samenwerking. Zij stelt kjn r oioederlijke bijstand ter beschik- sehfn wiTst ÓP de onvergelijkelijke Haar Van Haar leer en sP°ort - nderen aan een werkzaam te nemen aan de activiteiten "lenste van de vrede. Maar tege lijkertijd wijst Zij erop, dat tot dus- er helaas nog niet zijn opgeheven de oorzaken, die de internationale orde lebben verstoord en nog verstoren. e paus herinnert eraan, dat deze oorzaken duidelijk zijn geformuleerd •■door Onze voorganger, Pius XII. nsterfeliiker nagedachtenis, vooral 'o ziin Kerstboodschappen van 1942 Ofi 1943" Deze oorzaken ziin: de schending van de rechten 'en de ^'aardigheid van de menselijke per ron: de aantasting van het gezins- en ^eidsrecht; het ondersteboven ke- „Pïl van de rechtsorde en van de ge- „?nde opvatting over de staat in "ristelijke zin; de schending van de rilheid; de onaantastbaarheid en de -Van ,ai?dore staten, of zij T,f. k]ein: de stelselma tige onderdrukking van de culturele en taalkundige bijzonderheden van nationale minderheden: het zelfzuch tig naar zich toe rekenen van dege- WASHINGTON, 23 dec. Het Ame rikaanse ministerie van Arbeid heeff bekendgemaakt dat het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud in de Verenigde Staten de vorige maand, ofi- danks een daling van de prijzen van 'evensmiddelen, een nieuw record heeft bereikt Het indexcijfer kwam in novem ber 25.6% te liggen boven het gemiddel de van 947/49. waarop het is gebaseerd Wet de stijging in november werd het Jesde nieuwe record in zeven maanden ti.ids gevestigd. De stijging was echter kleiner, zij bedroeg slechts 0,1%. nen, die zich ten nadele van andere landen de economische bronnen trach ten toe te eigenen en de goederen, die voor gemeenschappelijk gebruik zijn bestemd; en in het bijzonder de godsdienst- en Kerkvervolging. De paus merkt hierbjj op, ,,dat het herstel van de vrede, zoals de Kerk die voorstaat, nooit en op geen enkele wij ze mag worden verward met een wijken of een laten vieren van Haar vastbera denheid tegenover geestesstromingen en levensstelsels, die in scherpe en onher leidbare tegenstelling staan tot de katho lieke leer". De Kerstboodschap vervolgt: „En ook betekent dit geen onverschilligheid ten opzichte van de verzuchtingen, die nog tot Ons komen vanuit de rampzalige streken, waar men de rechten van de mens voorbijziet, en waar de leugen tot stelsel verheven is. Nog minder kan men de smartelijke Calvarieberg ver geten van de Zwijgende Kerk, waar de geloofsbelijders, lotgenoten van de eer ste martelaren, onderworpen worden aan lijden en kwelling, eindeloos, voor de zaak van Christus". „Het vaststellen van deze feiten", al dus de paus, „doet Ons op Onze hoede zijn voor overdreven optimisme; maar des te vuriger maakt het Ons gebed, voor een werkelijk algemene terugkeer naar de eerbied voor de menselijke en Christelijke vrijheid". Tn de inleiding tot zijn Kerstbood schap betuigt de paus „hulde en eer bied voor de goede wil van zoveel vre- despioniers en vredesboodschappers in de wereld: staatslieden, ervaren diplo maten en invloedrijke schrijvers. Maar de ware vrede kan alleen van God ko men. Die vrede heeft slechts één naam: Pax Christi, Christus' Vrede; en slechts één gedaante: die. welke nem door Chris tus is opgelegd. De paus zet dan uiteen, dat de ware vrede zich drievoudig aan ons voordoet: de vrede van het hart, de maatschappelijke vrede en de interna tionale vrede. De vrede van het hart is de vrucht van goede wil, maar die goede wil is er niet. tenzij men zich ernstig voorneemt de Eeuwige Wet van God te eerbiedigen, zich te richten naar Zijn voorschriften. Zijn wegen te volgen, in één woord: tenzij men zich ernstig voorneemt in de waarheid te staan. De maatschappelijke vrede wordt op hechte wijze gegrondvest op de we derzijdse en wederkerige eerbied voor de persoonlijke waardigheid van de mens. Aldus heeft men het juiste mid del in handen om burgertwisten en dik wijls diepgaande geschillen tussen bij voorbeeld werkgevers en werknemers bü te leggen en bovenal: óm het ge zin alle voorwaarden te verschaffen, die het in staat zullen stellen zijn taak als cel van de maatschappij en als oer-gemeenschap. door God Zelf inge steld voor de ontwikkeling van de menselijke persoon, beter te vervul len. Over de internationale vrede zegt de paus dan, dat de abnormale toestand van na de oorlog, waarin als het ware twee blokken zijn gevormd met alle RlO DE JANEIRO, 23 dec. ,R T" Boven Kio de.Jan R'stérnfid dag twee vliegtuigen i - elkaar i„l"' )}'Jk Ramos neergc ort. Men vreest dat hij dit ongeluk meer dan zestig nien om het leven zijn yiermotorig passagiersvliegtuig van het {j'Pe Viscount, dat toebehoorde aan de "'aziliaanse luchtvaartmaatschappv j'V'acao rea Sao Paulo". Passagiers en zes bemanning Ir boord in botsing met een n* t^viiegtnig. De piloot van bet les Jt- lf'g kon zich met zijr parachute m saeid brengen. 4 De wrakstukken van beide toestellen Ze n brandend op een zevental hui- yb. waarvan er vier verwoest werden ^getuigen zagen mensen uit de neer- Inr EW VORK, 23 dec. (Reuter) Mil- "lien New Yorkers hebben zich gis ter. eo met grote moeite een weg door straten gebaand, waar de sneeuw j>,.,ve'e plaatsen 25 centimeter hoog lag. teh- 6 New Vork heeft ook een groot scbied, van de Canadese grens en de v»rnto kt4 r.11 uT°te Meren tot I s,t-Virginia toe, lllis" aan een in het vooruitzicht. Maryland en „Witte Kerst bis? u gebied heeft het in lange tijd d o Zo bevig gesneeuwd als nu. Boven in? is de temperatuur sterk gedaald. r'de staat New York vroor het giste- v.t2 graden Celsius en in de stad SnV* Vork was bet nog kouder. De van en d° gladheid wapen oorzaak in rt reusachtige verkeersstremmingen. Yow? 'aa,tste tachtig jaar heeft New Behad S 19 maal een »>witte Kerst" stortende wrakstukken van de Viscount vallen. H"'!kopters van het Braziliaan se leger ziin ingeschakeld om de lijken op te halen, die over een groot gebied verspreid liggen. Zes kinderen, die in een van de huizen woonden, worden ver mist. Er zjjn ook nog een aantal men sen gewond geraakt. Vorig jaar decem- aer is een vliegtuig van dezelfde maat- „pbappjj jn de Golf in Rio de Janeiro ne?iort- ^'aarbü hebben toen twintig °ben het. leven verloren. ellende van dien, en die geen oorlog is. maar ook geen vrede, zijn oorzaak vindt in het feit, dat de mensen niet de voorwaarden vervullen, die de vrede stelt. „Maar hoe zal de dubbele bloem van orde en eendracht kunnen ontluiken, als degenen, die voor het openbare leven verantwoordelijk zijn, niet hun persoon lijke onderworpenheid zullen erkennen aan de eeuwige zedenwet, alvorens het voor en tegen van hun besluiten tegen elkaar af te wegen9 Men zal herhaalde lijk de beletselen moeten opruimen, die gesteld zijn door de kwaadaardigheid van de mens. Deze beletselen (voor de vre de) ziet men aanwezig in de propagan da voor de zedeloosheid, in de maat schappen jk-onrechtvaardige toestan den, in de gedwongen werkloosheid, in de ellende, die in schrille tegenstelling staat met het levensgemak van wie aan verkwisting kan doen, aan het angst wekkend gebrek aan evenwicht tussen technische en zedelijke vooruitgang van de volkeren, in de ongebreidelde bewa peningswedloop, zonder dat men nog epb werkelijke mogelijkheid ziet om tot een oplossing van het ontwapenings- vraagstuk te geraken". De paus geeft aan het slot van zijn boodschap een opsomming van allen, naar wie zijn bijzondere zorg en liefde uitgaan, naar degenen die verdrukt worden, naar degenen, die lijden, naar degenen, die verantwoordelijkheid dra gen, naar bisschoppen, priesters, reli gieuzen en leken, naar de kinderen, maar ook naar de ouden van dagen „die zo vaak beproefd worden door ogenblik ken van zwaarmoedigheid in de waan, dat zij nergens meer toe dienen". „En evenmin willen wij onze afge scheiden broeders vergeten, voor wie onophoudelijk ons gebed ten hemel stijgt, opdat de belofte van Christus vervuld moge worden; Eén herder en één schaapstal". De pauselijke Kerstboodschap eindigt dan als volgt: „Het is Ons aangenaam, nog een keer Onze beste wensen te uiten voor deze Pax Christi, de groten- de en lichtende Kerstvrede, en er Onze zegen aan te geven". correspondent) Gistermorgen (Van onze Parijse PARIJS, 23 dec. heeft de ministersbijeenkomst van Ie NAVO-raad in een extra-zitting kennis genomen van de resultaten en conclu sies van het westelijk topoverleg, dat van 19 t.m. 21 dezer te Parijs is ge houden. Het verslag is namens de re geringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland uitgebracht door de Franse minister van buitenlandse zaken Cou ve de Murville. Er volgde een gede tailleerde discussie, aldus deelt het na afloop van de zitting verstrekte com muniqué mede, en daarbij heeft de raad vastgesteld, dat de gezichtspun ten van de vier regeringen ten volle een afspiegeling zijn van de gezichts punten, door de leden van de raad op 15 december jl. uiteengezet. Het com muniqué, dat een braaf communiqué ■s. verklaart ook dat „de raad in stemt met <je schikkingen, die getrof fen zijn om de volledige raadpleging VP.fzekeren van alle regeringen die zijn van de raad, gedurende de voorhereidii,K ,van de aan de «ov.jet- regering voorgesteld Oost-West-top- hesprekmgen te Parijs tn april a.s."; en eveneens, „dat de raad op zich neemt een constructief aandeel te le veren voor het verkrijgen van het succes van deze besprekingen". De permanente raad heeft opdracht ge kregen voor de informatie en raadple ging van de regeringen-leden te zor gen en daartoe de nodige schikkingen te treffen. Wat het communiqué niet vermeldt, maar wat na afloop van de zitting toch al spoedig algemeen be- HEIDELBERG 23 dec. (Reuter- U.P.I.) In een petitie, die door meer dan 2.000 inwoners van Heidel- berg is getekend, wordt de regerings leiders van de Grote Vier verzocht Al- bert Speer, de voormalige nazi-minister voor bewapening en munit'e> jijt de ge vangenis voor oorlogsmisdadigers in Spandau te ontslaan. Speer, die thans 55 jaar oud is en te Neurenberg op 30 september 1946 tot twintig jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, is in Hei delberg geboren, waar zjjn vrouw en zes kinderen thans wonen. Speer, de voormalige jeugdleider van de Hitlerjugend, Baldur von Schirach, en de voormalige plaatsvervangende partijleider Rudolf Hess zijn de enige oorlogsmisdadigers, die thans nog in de Berltjnse gevangenis van Spandau ge vangen zitten. In de petitie wordt gezegd, dat twee derde van Speers straftijd voorbij is. hetgeen onder normale omstandighe den vrijlating betekent. Boven aan de lijst van onderteke naars staat mgr. Alois Beil, de deken van Heidelberg. Ook de protestantse de ken van Heidelberg, dr. Hermann ™aas. heeft het verzoekschrift onderte kend. Maas heeft tijdens de oorlog de van talrijke Joden gered, die ?i| en in concentratiekampen terecht '\orn,?n- Andere ondertekenaars ziin Politici en parlementaire afgevaardigden, schrijvers, handelaren, uitgevers en hoogleraren. Veel van de ondertekenaars zijn. aldus gemeentelij ke functionarissen, zelf slachtoffers van het nazi-regime geweest of hebben zich ertegen verzet. Speer zelf weet van de petitie niets af, aldus deze functionarissen. kend was, is dat er aan het adres van de Grote Vier of juister van de Grote Drie, vrijwel eenstemmig door de niet zo grote of kleinere Elf, ge steund door secretaris-generaal Spaak, nogal krachtige kritiek is geuit juist terzake van deze „raadpleging" De ondiplomatieke en dus zeker niet in de raad gebruikte term voor het geen de drie Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk moet zijn verweten luidt eigengereidheid en deze eigengereidheid dan zou betrek king hebben gehad op het feit, dat zij aan de heer Khroesjtsjev niet het hou den van éér) maar van een hele reeks topconferenties hebben voorgesteld. Dit was niet begrepen bij hetgeen de vorige week in de raad riaar voren was gebracht. Vanwaar deze nogal heftige kritiek? Voornamelijk omdat zij js ingegeven door de beduchtheid, dat via een reeks conferenties de westelijke Drie plus de Sovjet-Unie zich zullen gaan zien als een instelling, als een soort universeel over de wereld beschikkend directo raat. Er zou evenwel op deze kritiek en uitingen van beduchtheid voldoend ophelderend en geruststellend vertoog van de zijde der Drie zijn gevolgd. Het argument, dat van een enkele conferentie met de Sovjet-leider ter nauwernood ook maar het begin van de oplossing van één enkel pro bleem kon worden verwacht, zou ten slotte doorslaggevende overtuigings kracht hebben gehad. Terugkerend tot de tekst van het communiqué: in de slotparagraaf heet het, „dat de raad zich weliswaar ver heugend over de nieuwe perspectieven van onderhandeling en overeenkomst het toch noodzakelijk oordeelt nog maals te insisteren op de beginselen die hij neerlegde in zijn verklaring no pens Berlijn van 16 december 1958 en nogmaals met nadruk erop te 'vijzen nat het verbond waakzaam en sterk moet blijven". Bi.1 deze zinsnede ZIJ gewezen op de grote door kanselier Adenauer zondag jl tot uitdrukking gebrachte tevreden heid, vanwege dat in de topbesprekin gen met Khroesjtsjev de kwestie-Ber lijn weer helemaal van voren af aan ter hand zou worden genomen, vanal het punt nul. alsof derhalve de wes telijken te Genève nog geenszins van enige bereidhe'd tot tegemoetkoming hadden doen weten, tn het bijzonder niet ten aanzien van de onverbreke lijkheid van de band tussen het pro bieem-Berlijn en het probleem-Duits- land. Maar hoewel kanselier Adenauer de toezegging heeft verkregen dat het vraagstuk-Berlijn slechts binnen het vraagstuk-Duitsland ter tafel van de Oost-West-topconferentie zal komen is men vanuit kringen rond vooral de Amerikaanse en Britse delegaties blij ven vernemen, dat in deze delegaties aanzienlijke scepsis heerst aangaande de mogelijkheid om ter conferentie het vraagstuk-Berlijn lange tijd binnen het vraagstuk-Duitsland te houden. Tenslotte zij aan de hand van het communiqué nog vermeld, dat de raad een verslag heeft aanhoord, door de Italiaanse minister van Buitenland se Zaken uitgebracht namens de vijf westelijke leden (Canada, Frankrijk. Italië, Groot-Brittannië, Verenigde Sta ten) van de ontwapeningscommissie van tien en het eens is met het voor stel dat deze commissie op 15 maart a.s. bijeen zal komen. SAMARINDA, 23 dec. (UPI) Uit Samarinda aan de oostkust van Borneo wordt melding gemaakt van anti-Chine- se acties, waarbij de vakbond van bet jakrijders de leiding schijnt te hebben. Tot dusver is niet bekend, of de actie ook vandaag nog is voortgezet en of zij zich tot Samarinda beperkt. Gem enkele Chinees werd gisteren toegestaan gebruik te maken van Betjaks (fietsta xi's). Deze boycot heeft ingrijpende gevolgen gehad, aangezien de Chinese gemeenschap in Samarinda zeer talrijk is. Groepjes Indonesische jongelui trok ken onderwijl door de stad en vielen Chinezen lastig. Zij bedreigden iedereen met geweld, die zich niet bediende van de Indonesische taal. De Chinese wijk. die anders 's avonds vol leven en la waai is, bood al vrij vroeg een verlaten aanblik: de Chinezen hoopten verdere provocaties te ontgaan. De betjakrijders in Samarinda hebben van hun vakbona opdracht gekregen niet meer naar Chi nese restaurants te gaan. De actie ver toont enige overeenkomst met de boy cot, die twee jaar geleden op de Neder landers is toegepast. TEHERAN, 23 dec. (Reuter) Uit Perzische garnizoenen in het binnen land zijn gisteren tanks, zware artille rie en luchtdoeikanonnen naar het ge bied van Sjat-el-Arab, aan de samen vloeiing van Eufraat en Tigris en aan dë grens met Irak, gebracht om de Per zische strijdkrachten aldaar te verster ken. Perzische kranten maken melding van de mogelijkheid, dat Perzië de Verenigde Naties zal verzoeken in te grijpen in een Iraaks-Perzisch geschil dat voortvloeit uit de aanspraken van premier Kassem van Irak op een vijf kilometer brede strook gebied bij het oliecentrum Abadan. Leden van het Perzische parlement richten aanvallen op Kassem, maar hoeden zich ervoor het Iraakse volk hierbij te betrekken. Kortgeleden zijn de Perzische grens wachten langs de grens bp het betwiste gebied versterkt, nadat zich een grens incident had voorgedaan, waarbij' een Perzische boer het leven verloor. Giste ren heeft radio-Bagdad een tevoren op genomen rede van generaal Kassem uitgezonden. Hierin zegt de premier dat Irak op zjjn rechten zal staan, maar njet tot geweld ziin toevlucht zal nemen „voordat geen andere weg meer' open staat". H11 zei verder nog: ..Wji zün een neutrale, vredelievende staat, die nie mand aanvalt, maar die zich zUn rech ten voorbehoudt." LUXEMBURG, 23 dec. (AFP) De Luxemburgse minister-president, Wer ner, heeft gisteren in het parlement meegedeeld, dat dienstplichtigen na ne gen maanden diensttijd „buitengewoon verlof zonder soldij" kunnen aanvragen. Deze „zuiver administratieve maatre gel" houdt in dat in de praktijk de Luxemburgse dienstplichtigen voortaan slechts negen maanden onder de wape nen zullen blijven in plaats van een jaar. Het besluit is genomen in afwachting van een legerreorganisatie. waarbij de diensttijd zal worden beperkt De rege ring heeft de uiannen voor de reorga nisatie dezer dagen aan de NAVO voor- gelpgd. In de komende dagen zullen 231 militairen op grond van de nieuwe maatregel naar huis kunnen terugke ren. NEW YORK, 23 dec. (Rtr., UPI) Een met juwelen ingelegd geweer, een tapijt en een bronzen vaas vormen de laatste aanwinsten van de verzameling geschenken, waarmee de Amerikaanse president hedenmorgen ir de Verenig de Staten is teruggekeerd. Elt landen, gelegen in drie verschillende continen ten. heeft hij op zijn kruistocht voor d< vrede bezocht. Marokko >vas daarvan het laatste en volgens de corresponden ten was het hem gisteravond, voordat ate thuisreis aanvaardde, aan te zien. dat Je vermoeienissen zwaar begonnen tr wegen. De New York Times sehreei gisteren: „Men kap zeggen, dat de reis van de president de internationale span ning heeft doen afnemen, het denkbeeld dat de wereld zich van Amerika ge vormd had, heeft gewijzigd en het wes ten de kans heeft gegeven onder bete re ims. udigheden dan vroeger het ini tiatief tot een vredescampagne in han den te lemen", Een niet te onderschat ten gevolg van te publiciteit, waarmee pers, radio en televisie in Amerika de reis van d» pres .t hebben omgeven is, dat de belangstelling van de Ame rikanen voor problemen als de een heid binnen de NAVO en de hulp aan onderontwikkelde gebieden is gewekt of gestimuleerd. Het laatste deel van Eisenhowers reis heeft de functionarissen, die met zijn persoonlijke bescherming waren be last de meeste zorgen gebaard. Tjjdens zün bezoek aan M-rokko het kortste van de hele wereldreis werd de pre sident begroet door honderden en hon derden Berbers, die er vaak lange ritten te paard voor o- er hadden gehad om hei Amerikaanse staatshoofd te zien In hun geestdrift schoten zij, overal langs de route, losse patronen af uit hun ouderwetse geweren. Tegelijkertijd hielden de Marokkaanse soldaten, die voor de afzetting zorgden, hun automa tische wapens gericht op de wagen waarin koning Mohammed en president Eisenhowei waren gezeten. De Marokkaanse Koning heeft de pre sident tijdens hun besprekingen die ••uim een uui langer duurden dan was voorzien bovengenoemde geschenken aangeboden. Na afloop van hun conferentie is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat president Eisenho wer zich bereid heeft verklaard voor bereidingen te treffen voor het ver trek van de Amerikaanse troepen uil Marokko, De ontruiming van de luchtbasis Ben Slimane zal tegen 31 maart voltooid zijn en alle Amerikaan se strijdkrachten in Marokko zullen tegen eind 1963 dit land verlaten heb ben. Beide staatslieden geven in hun com muniqué blijk var, hun voldoening over de internationale ontspanning. Ook zeg- ger zy hierin, dat zij met grote tevre denheid rota hebben genomen van ..het positieve karakter van de politieke ont wikkeling van het Algerijnse vraagstuk' en dat zij verheugd zijn over de voor uitgang in de richting van een vreed zame oplossing van dit vraagstuk door dat beide belanghebbende partijen het principe van zelfbeschikking hebben aanvaard en tot overleg bereid ziin. In het communiqué wordt voorts melding gemaakt van de hartelijke nersoonlijke vriendschap' tussen de koning en de president. Bij de besprekingen heeft ko ning Mohammed de aandacht van Eisen hower gevestigd op de vele banden tus sen Marokko en de andere Arabische landen. Met instemming en, dat willen wij er wel bijvoegen, ook met plezier ho ren wij de V.A.R.A.- en P.v-d.A.-lei- ding krachtige pleidooien voeren voor het behoud van de zelfstandige om roeporganisaties. Daarin wordt o.m. op uitstekende wijze uiteengezet waarom „op principiële en prak tische gronden", om met de V.A.R.A.- bestuurder, de heer Rengelink te spreken de zelfstandigheid van gees- ke en maatschappelijke stromingen door een algemene of zogenaamde na tionale organisatie ten onrechte en nodeloos wordt aangetast- Het grappige is, dat vrijwel ter- zelfdertijd in de Tweede Kamer de P.v.d.A.-woordvoerders Daams en Scheps poogden aan te tonen waar om op een ander terrein, waar de geestelijke en maatschappelijke stro mingen eveneens evident van het al lergrootste belang zijn, namelijk dat van het Maatschappelijk Werk, een nationale Organisatie zoveel voorde len biedt boven wat dan plotseling weer de „verzuilde" organisaties heette. Het Vrije Volk merkte hier over gisteravond terughoudend op: „En omdat mr. Daams nogal vaag en theoretisch bleef (wat onvermijdelijk was, wij geven het graag toe) kwam men in de discussie niet vooruit". Het opmerkelijke is, dat de socialistische leiders in hun verdediging van het omroepbestel in het geheel niet vaag en theoretisch gebleven zijn, maar integendeel zeer concreet de voor delen van samenwerking met behoud van zelfstandige verscheidenheid wis ten op te noemen, zodat men geneigd is aan te nemen, dat Het Vrije Volk met de „onvermijdelijke vaagheid" van de heer Daams doelt op een ont breken van overtuigende argumen ten. Voor de bezinning op de al te sim plistische anti-verzuilingslyriek, waaraan als het hun goed uitkomt de P v.d.A.-woordvoerders zich ple gen ovei te geven, leveren de betogen inzake de omroep waardevolle stof, Hopelijk wordt er in de P.vd.A. nog wat inwendige zending bedreven, op dat 't standpunt van de heren Vermeer, Burger. Rengelink c.s niet door vaag heid en grauwe theorie verzwakt wordt op een ontijdig ogenblik. DJAKARTA, 23 dec. (Tass) In Dja karta is gisteren een aanvullende over eenkomst getekend tussen Indonesië en de U.S.S.R. op grond waarvan Rusland machines, instrumenten er materialen zal leveren voor de aanleg van een autoweg op Borneo. De Sovjet-Unie zal aan Indonesië on geveer 20 verschillende typen automo bielen leveren, voorts bulldozers, rivier- motorboten. landmeetkundige instru menten en verdere uitrusting. Een eer ste groep Russische deskundigen is reeds op Borneo aangekomen Zij zijn met het voorbereidende werk begonnen, in samenwerking met Indonesische technici. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM., TËQf134j39: LEIDSESTRAAT (Bt)' KÓNIUGSM.EH' Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 1' uur) Opklaringen maar ook enkele lokale buien Matige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Wein"* veran dering in temperatuur. Zon: 8.47—J6.32 Maan: 1.42—13.13 Op de Atlantische Oceaan beeft zich een depressie gevormd, welke aan de achterzijde van een zware storm verge zeld gaat. Dit nieuwe lagedrukgebied zal zich de komende dagen in oostelijke rich ting over de oceaan verplaatsen. Voor deze nieuwe depressie het weer in west- Europa gaat beïnvloeden blijven krach tige zuidwestelijke tot westelijke winden lucht van polaire oorsprong aanvoeren, waarin naast opklaringen ook lokale buien voorkomen. max mm neersl. Station Weer temp temp atgei gisteren 24 uur ijen ueiüei regenbui 6 2 7 Vpenburg half bew. 5 4 6 Vlisslngen half bew. 5 5 13 telde licht bew. 5 2 7 De Bilt regenbui 5 3 8 Twente half bew. 6 2 5 Eindhoven regenbui 6 3 5 -Ennhurg onbewolkt 6 3 4 Stockholm geheel bew 4 1 10 Oslo sneeuw 2 1 0.5 Kopenhagen geheel bew. 4 3 0.1 Londen regenbui 9 6 25 Amsterdam regenbui 5 3 6 BrusseJ half bew. 7 4 7 Luxemburg regenbui 4 1 3 Partis half bew. 7 6 0.5 Nice half bew. 15 6 0 Öerli.in geheel bew 4 0 0 tYanktori geheel bew. 5 2 2 Mlinchen geheel bew. 4 -2 0.4 Geneve regen 7 -0 0.2 Locarno geheel bew. 12 -3 0 Wenen zwaar bew. 3 2 0.2 Innsbrück half bew. 3 -6 1 Rome zwaar bew. 11 2 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1