Echo van de vendutie-gong Tien jaar na de dag van de souvereiniteitsoverdracht hisky scotch ss'*-rm DRAADLOOS CONTACT Nieuwe filmserie bij KRO-t.v. EXAMENS Verschuivingen Algerijnse van in leiding opstand Toneel LEMON HART Elk aandeel 'Vereenigd Bezit van l894T een "belang Bij ruim 150 zorgvuldig geselecteerde ondernemingen De „dies ater" van Gerbrandy Willy Alberti terug uit V.S. De ,Gijsbrecht' op grammofoonplaat Cjt) Recordvlucht van KLM-toestel Renaat Veremans BENDER Voorstanders van „harde" koers vormen een militaire regering" DUFF GORDON DUFF GORDON Vanavond WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 PAGINA 9 ■nrw-aiPtenaiaiiTJ d Overdonderend succes Dodelijke verkeers ongevallen Twee bejaarde automo. bilisten op s^aS gedood Werk van 40 dagen in één minuut Dank zij elektronische rekenmachine New YorkAmsterdam Hogere lonen Grondpersoneel KLM vijf procent Poging tot inbraak bij Berlijnse burgemeester Voor de laatste slag Rjfjfi CAiRO, 23 dec. Algerijnse opstandelingenleiders hebben op een vergadering jn Caïro een „militaire Algerijnse regering" opgericht, die op Algerijns gebied zal worden gevestigd. Premier van de nieuwe rebelienregering is Krim Belkacem, die minister van oorlog en vice-premier was in de „voorlopige Algerijnse rege ring". De premier van de oude regering, Ferhat Abbas, is be noemd tot woordvoerder van de nieuwe regering, aldus verneemt Reuter in goedingelichte Arabi sche kringen in Caïro. Buiten landse waarnemers zien in de vorming van een „militair kabi net" een teken dat de opstande lingen hun oorlogsinspanning willen vergroten. Ook zou het een terugkomen zijn van de verkla ring van de eerste rebellenconfe- rentie, van 1956 te Wadi Soeman, waarin het politieke karakter van de opstand boven het mili taire element werd geplaatst. Uit de geschiedenis van het wereldberoemde huis Nieuwjaarstoespraak „Snip"-vlucht naar Curagao herdacht Advertentie te oe tie" (Van een redacteur) I stad van Midden-Java binnen. Ik had AMSTERDAM, december - Zondag al eerder gelegenheid gehad T.N.I.-mi- a.s. is het tien jaar geleden, dat ko- ^airen van nabu te zien n Wonoso- ningin Juliana 's moriens om 10.17 bo, Purworedjo en Band arnegara. ningjn Juliana 's morgens uur in een plechtige bijeenkomst van de verschillende delegaties in de grote Burgerzaal van het koninklijk paleis te Amsterdam haar handtekening plaats te onder de acte van souvereiniteits overdracht en erkenning. Op dat ogen blik werd de ..onvoorwaardelijke en onherroepelijke" overdracht van de souvereiniteit over Indonesië een feit. Nederland erkende de republiek der Verenigde Staten van Indonesië »ls onafhankelijke staat en de Nederlands- Indonesische Unie was geschapem Als ik terugdenk aan die dag, aan die 27e december 1949, door prot. trer- brandy later een dies ater genoemd, dan hoor ik in Semarang met regelma tige tussenpozen de £ong, lumen, de aankondiging van een vendutie: „Dan en dan zal ten verzoeke van majoor zus of zo daar en daar m het open baar worden gevend Apn Edele's wèl- onderhouden inboedel, omvattende keu rige rotanzitjes, toiletspiegel, enzo voorts, enzovoorts, te veel om op te noemen". Een paar dagen tevoren was een lan ge rij drietonners, jeeps en GMC's van 103 A.A.T. langs de beregende Tjandiweg naar beneden komen sui zen, Semarang in. Grote rood-witte vlaggen voorop en een beachmaster ergens middenin: „Sekarang ini Tenta ra Nasional Indonesia masuk kota Se marang". Het was het eerste van een reeks „historische momenten", die we toen tamelijk gelaten ondergingen. Het Republikeinse leger trok de hoofd- Adverten tie JAMAICA RUM V^^^lmporwur JvJ. Melchers Wz.» „Olifant"i CtU»" SCHIPHOL, 22 dec. Met een ver- tragmg van bijna twee uur arriveerde vandaag met het KLM-toestel uit New York, op Schiphol de zanger Willy Alberti, na een succesvolle tournée door de Verenigde Staten. Enige hon derden bewonderaars en vrienden wa ren bij de verwelkoming aanwezig, ter wijl het onlangs opgerichte orkest „De Roetertoeters" onder leiding van Cees de Lange bekende liedjes ten gehore bracht. In het restaurant vertelde de zanger lets over de reis, die volgens hem zeer vermoeiend was geweest, maar hem een „overdonderend" succes heeft ge bracht. Gedurende 12 dagen heèft mj 7 con certen gegeven in New York, Brook- lijn en Philadelphia. Van zijn plaat „Marina" zijn nu in Amerika reeds meer dan 350.000 exemplaren ver kocht en nu er ook een tweede plaat van hem in de handel is gebracht, met vo.a. „Li per Li", verwacht hij wel uit nodigingen om nog eens terug te ko- vcijo. Willy Alberti is reeds gepolst maa «ie beroemde Perry Como Show", of ook^aen wil ln Amerika afwachten vert. tweede plaat succes ople- telöktmtfè®1 kreeg nog een extra fees- Phonogram" en de directie van „N.V. W ogenblik .meedeelde, dat er op urn Marlt, Nederland 100.000 pla- Wüly hiervoor dé' zijn. verkocht, zodat vangst mocht nem^uden Plaat ln ont" EIBERGEN, 23 dec. Gisteravond verloren twee mensen als gevolg Van een verkeersongeval het leven. Omstreeks kwart over vijf reed op de weg Eibergen-Groenlo, m de rich ting Groenlo, een personenauto met grote vaart van achter op een, in de zelfde richting rijdende, met twee Paarden bespannen en met bomen ge laden wagen uit Groenlo. Een der bomen op de houtwagen drong dwars door de personenauto been, die geheel werd vernield. Zowel de bestuurder van de auto, de 74-ja- rige heer F. W. Tervoert uit Winters wijk, als de naast hem zittende 79-ja- fige heer E. Aarnink eveneens uit Winterswijk, werden op slag gedood. De derde inzittende die achter in de auto zat en door het opengereten dak naar buiten kon klimmen, werd slechts 'cht gewond. Omtrent de oorzaak van ongeval is niets met zekerheid te joggen. Uit het politie-onderzoek is ge bleken, dat de hout» agen de vereiste. Verlichting voerde. De heer Tervoert was in Winterswijk b bmgeving algemeen bekend. Hij was ud-veearts, oud-directeur van het abat toir en bestuurslid van diverse vereni gingen en stichtingen. AMSTERDAM, 22 dec. De 55-jari- §e wielrijder L. Caspers uit Amsterdam vanavond omstreeks vijf uur na een «^wijdins op de Nieuwe Hemweg bii i Houtveem te Amsterdam overleden. 1wielrijder was de weg overgesto eP e!l werd gegrepen door een bestel tn f bestuurder van deze bestelau- ramde zo krachtig, dat ziii. wagen a de botsing een halve slag omdraai- Len °P de linker helft van de rijweg «en een p..rsonei uto cotste. De be - uurder var deze ersonenauto de 54- j, nge heer L. Herfst uit Amsterdam. Wat me nu opviel was, dat zij alle maal gelijkvormige kleding droegen, een uniform, en niet meer zoveel ro de halsdoeken en cowboy-attributen. Burgers hadden opeens bewijsjes no dig om van Pekalongan naar Sema rang te mogen rij,den. Bij Subah werden ze gecontroleerd door de MP. Voor elk kampement of gebouw, waar Ne derlandse troepen waren gelegerd, werd een bord aangebracht: „Com mando Nederlandse Troepen Noord kust-Tentara Belanda; Kazerne-Tang- si". Dagelijks gingen per trein en A.A.T.-convooi transporten zout, rijst, vis, kleding en schoeisel naar opslag plaatsen in Solo, Djokja, Magelang, Purwokerto, enz., waar verplegingsof- ficieren van de T.N.I. voor de verde re distributie zorgden. Massale leve ranties, die werden verrekend met of afgetrokken van de bedragen, die de Nederlandse regering in die dagen per dag voor iedere T.N.I.-er uittrok. Die bewuste 27ste december en ook daags daarna waren de Nederlandse troepen geconsigneerd. Daarenboven werd er „zondagse dienst" gedaan, zo dat haast niemand ambtshalve de straat op hoefde. De baboes en djon- gossen vierden hun souvereiniteit ui teraard met een vrije dag en menige Europeaan zal zelf de vuile vaat van zijn of haar laatste „koloniale dag" hebben gereinigd. De hele dag zond de radio toespraken en mededelingen uit, die verband hielden met de souvereini teitsoverdracht. Het begon met de voorlezing van een dagorder tot de troepen van de Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon, de heer A. H. J Lovink. Om tien uur was er de over dracht van het basiscommando Bata via, door de oud-commandant van de V-b'rigade, overste De Vries, aan over ste Taswin van de T.N.I. Om een uur of een kwam de Hoge Vertegenwoor diger zelf aan het woord en niet zo lang daarna begon de uitzending van de souvereiniteitsoverdracht in Bata via, de rede van de Koningin en het vlaggeceremonieel voor het paleis Rijswijk. Precies om 17,53 uur ging het rood-wit-blauw omlaag en ik weet nog, dat ik toen meende door de luid spreker het publiek te horen fluiten en joelen. Wat zegt en denkt een mens op his torische ogenblikken? Ik ben niet zo snedig geweest als Goethe in Valmy. Ik herinnerde mij op dat ogenblik iets heel bizars. Er was een zeer vrolijke avond geweest, ergens in een klein stadje aan de noordkust van Java. Twee kapiteins, aangegrepen door bal dadige neigingen, vierden zich uit op een rij foei-lelijke stenen vazen-met cactussen, die op een muurtje stonden, misschien wel sinds de vorige eeuw. Telkens, als ze zo'n vaas van het muurtje stietten, krijgsten zij, terwijl het zweet hun langs de slapen gutste: „Hopla, driehonderdvijftig jaar kolo niaal bewind in diggelen". Het was een niet zeer passende herinnering, maar dat dacht ik nu, terwijl het In donesia Raja door de radio klonk. Uit het gras voor ons huis zag lk een prachtige ijsvogel kaarsrecht op stijgen naar een grote regenboom aan de overkant van de kleine kali. Indonesië was opeens een onwezenlij ke wereld voor ons geworden, met een niet helemaal correcte tekst van het Indonesia Raja in „De Locomotief" en foto's van het moment, waarop de heren Statius Muller en Budiono el kaar de hand drukten. Een onwezenlij ke wereld met onwezenlijke protago nisten. Eigenlijk was het toen allemaal nog veel onwezenlijker dan het aan de op pervlakte leek: de federale opbouw van Indonesië, die binnen een jaar on gedaan zou worden gemaakt; de Unie, die begon met „niet zwaar" te zpn, en die vervolgens zó vederlicht werd, dat zij ons totaal ontsnapte. Wie weet nu nog, wat de Bijeenkomst Federaal Over leg was, en hoe het zat met al die daerah's en negara's? Wat is er ge worden van Tjokorde Gde Rake Suka- wati en waar is de voorzitter van de Groot Dajak-raad gebleven? Iemand, die het op die 27ste decem ber allemaal erg optimistisch zag, ci teerde Schiller voor ons: „Das Alte stürzt, es andert sich die Zelt Und neues Leben blücht aus den Ruinen", Maar er waren anderen, voor wie de gong—van de vendutie een symbo lisch karakter kreeg: de uitverkoop van een imposant verleden. Een mili tair, die óók naar de radio had ge luisterd, zuchtte: „Laat maar gauw die boot voor de kade komen (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 22 dec. Vandaag is hier de eerste elei onische rekenma chine, een I.B.M. 56, geplaatst Deze uit vier onderling gekoppelde eenheden be staande rekenmachine is bestemd voor een levensverzekeringsmaatschappij, die dit hulpmiddel zal gaan toepassen voor het automatisch vervaardigen van po lissen, voor actuariële berekeningen e.d. De middelgrote machine beeft als ge heugeneenheid een magnetische trom mel, waarop 20.050 cijfers kunnen wor den vastgelegd. Deze trommel draait rond met een snelheid van 12.500 om wentelingen per minuut, dat is vijt maal zo snel als de propeller van een Con stellation. In één minuut verricht de machine berekeningen waarvoor men met de hand meer dan veertig jagen nodig zou hebben. B. v. 78000 optellin gen of aftrekkingen van tien cijfers. AMSTERDAM, 22 dec. Maandag 28 december om vier uur zal in de grote foyer van de Stadsschouwburg aan het gemeentebestuur van Amsterdam en andere autoriteiten de eerste grammo foonplaat worden aangeboden, waarop de Gijsbrecht van Vondel in zijn geheel is opgenomen. Aan de opname hebben o.a. medewerking verleend: Ellen Vo gel, Ko van Djjk, Paul Huf, Johan Schmitz en Guus Hermus. Ton Lutz heeft de regie gevoerd. Advertentie &P ernsti 'e verwondingen op, o.m. een hoÜ reuk, gekneusde ribben en een ®rsens chud ding By Appointment To Her Majesty Queen Elizabeth II Scotch Whisky Distillers Wm. Sanderson A Son Ltd. IMPORTEUR OUD - HAARLEM HOFLEVERANCIER mm Günter Hoffmann uit Wuppertal heeft een speciaal waarschuwingsbord ontwor pen voor auto's, die met pech langs de kant van de weg moeten staan. Zelfs als een wagen verlicht langs de weg staat, kan deze te laat worden opgemerkt. Daarom is dit veiligheidsrolluikje geconstrueerd. Het wordt bevestigd onder de klep van de bagageruimte. Indien nodig kan het zonder meer worden uitgeschoven. SCHIPHOL, 22 dec. De vierde Lockheed Electra voor de K.L.M., de Ph-LD „Jupiter", heeft de afleverings- vlucht van New York naar Amster dam zonder tussenlanding volbracht in 8 uur en 2 minuten. Dit is de snel ste tijd, die een Nederlands vliegtuig ooit over deze afstand beeft gedaan. Tot nu toe stond het record op naam van de derde „Electra" van de K.L.M. die in 8 uur en 45 minuten van New York naar Schiphol was gevlogen. Mede dank zij de gunstige weersom standigheden bet toestel had gedu rende het grootste deel van de tocht een stevige staartwind vloog de „Jupiter" op sommige gedeelten met een snelheid van bijna 1000 kilometer per uur, op een hoogte van 25.000 voet. Gezagvoer der Frank Hawkins, die alle voor de K.L.M. bestemde Electra's tot nu toe heeft overgevlogen, vertelde bij zijn aankomst nog brandstof over te heb ben voor Sen vlucht van ruim drie uur. Voor het einde van het volgend jaar zal de K.L.M. over alle twaalf bestelde toestellen van dit type beschikken, o.a. voor haar vluchten op Moskou. SCHIPHOL, 22 dec. Het College van Rijksbemiddelaars heeft, na een gunstig advies van de Stichting van de Arbeid, de tussen de directie van de K.L.M. en de samenwerkende drie vak- bónden van burgerluchtvaartpersoneel kortelings overeengekomen verbeterin gen in de loon. en arbeidsvoorwaarden van het grondpersoneel Nederland, goed gekeurd. Dientengevolge worden de ba sisionen en -salarissen van 1 novem ber af met vijf procent verhoogd met dien verstande dat van 1 januari af de verhoogde loonschalen in werking tre den en over de periode van 1 novem ber tot en met 31 dec. he voordelig toon verschil in één bedrag zal worden herbe rekend en uitbetaald. Het overleg tus sen K.L.M. en de vakbonden zal wor den voortgezet over de verdere prakti sche uitwerking van de overigens even eens door het College van Rijksbemidde laars goedgekeurde met de vakbonden gemaakte overeenkomsten en afspraken. Met name over t.z.t. de verwerking van de huurbijslag(en) enz. en vooral over de voorbereiding van de stapsgewijze invoering van de verkorting van de ar beidstijd en de gevolgen daarvan. BERLIJN, 23 dec. (UPI) Twee mannen hebben gistermorgen vroeg een poging gedaan in te breken in het huis van burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn. Zij werden ontdekt door een politieman, die hen vier kogels ach terna zond. Toch wisten zü klaarblijke lijk ongedeerd, te ontkomen. HILVERSUM, 22 dec. In maart van het volgend jaar begint de KRO- televisie met de uitzending van een nieuwe Britse filmserie onder de titel „The Four Just Men". „The Four Just Men" is de verzamel naam van een in de loop van dit jaar gereed gekomen tv-filmserie, waarin Vittorio de Sica, Jack Hawkins, Dan Dailey en Riccard Conté de hoofdrollen vertolken. De afleveringen worden ge regisseerd door prominente filmers als Basil Dearden, Harry Watt, Compton Bennett en Don Chaffey. In deze serie treden vier „rechtvaardige" mannen op, die zich tot taak hebben gesteld, het onrecht in de wereld te bestrijden. Het viertal ziet zich geconfronteerd met chantage, neo-nazisme en vele misdrij ven. De verschillende films verplaatsen de kijkers naar Engeland, Frankrijk, Italië en Amerika. De meeste buiten opnamen werden ter plaatse vervaar- Reeds enkele jaren achtereen heeft de KRO rond de kerstdagen een groot radioprogramma gewijd aan vooraan staande Vlaamse toonkunstenaars en literatoren. Zondag a.s. wordt in deze reeks een klankbeeld uitgezonden over de Vlaamse toondichter Renaat Vere mans. Tom Bouws, die ook dit klank beeld samenstelde, had wederom de medewerking van vele vooraanstaande Vlamingen en van het NIR. Men kan de stemmen horen van Lia Timmer mans, dochter van Veremans' vriend Felix Timmermans, dr. Ernest Claes, Arthur Meulemans, de prior van de Abdii van Averbode. Gerlacius Gorissen O. Praem., alsmede diens ordegenoot pater Daniël de Kessel en uiteraard de stem van Veremans zelf. Composities van de toondichter worden uitgevoerd door het St. Victorsköor uit Turnhout en de organist van de Witheren-abdij te Averbode. Bovendien worden enige orkestrale werken door middel van grammofoonplaten ten gehore ge bracht. Op Oudejaarsavond bestaat de bijdra ge van de KRO-televisie uit een amu sementsshow, die Jos van der Valk on der de titel „Voor de laatste slag" pre senteert. Tot de medewerkenden beho ren Fred Kaps, de Wama's, Jan Pruis als mr. Doodle, het Leedy Trio, Mi- chèle Arnaud, enkele dansparen en het meest bekende showballet van de BBC, Television-Toppers. Voorafgaande aan deze show werpt Jan Cottaar een te rugblik op het sportjaar 1959. Advertentie In onze toonzaal kunt U kiezen uit een keur van kleine piano's. Piano's die „passen" in elk Interieur... en in elk budget! Bei of schrijf om onze foto-brochure I Arnhem Breda Spui 12, Amsterdam Leiden - Rotterdam In Algerije merkt men op, dat Btfil kacem van alle rebellenleiders net minst tot compromissen geneigd is. hij heeft ook, in tegenstelling tot Fernat Abbas en verscheidene andere minis- van verbindingen was in de „voorlopige regering" (die ln september 1958 in Caïro werd gevormd), is benoemd tot yice-premier en minister van defensie in het nieuwe kabinet. Boessoef was samen met Belkacem krachtig voorstander van oprichting van een nieuwe regering, die op Alge rijns gebied zou moeten zetelen. De nieuwe regering zal periodiek in Tripo- ters, actief deelgenomen aan de strijd togen de Fransen. Dit laatste zou van belang kunnen zijn, aangezien generaal De Gaulle er de nadruk op heeft gelegd, dat zijn aanbod om over een bestand te on derhandelen open staat voor „de mannen die vechten", doch dat het niet is bedoeld voor „bepaalde am bitieuze personen". De eerste reactie in Algiers was ech ter, dat de rebellen met Belkacem als premier vermoedelijk harder zullen gaan optreden. lis (Libië) vergaderen. De waarnemers in Caïro geloven dat dit laatste dus wel in Libië vergaderen, maar niet in Tunesië een gevolg is van spanning die zou bestaan tussen de rebellenlei ders en president Bourguiba van Tune sië. Deze heeft zich nl. openlijk uitge sproken voor aanvaarding van De Gaul- les voorstellen voor besprekingen over een bestand. Andere ministers in de nieuwe rege ring zijn naar verluidt: Joessef ben Khedda (buitenlandse zaken), Omar Oessedik (sociale zaken) en Lakdar Abdoel Hafid Boessoef, die minister I Bentobal (financiën en economie). AMSTERDAM, 21 dec. Bevorderd aan de Gem. Universiteit tot apothe ker de heren Thung Po Djin en J. B. J. Rebel (Amsterdam). Geslaagd voor het cand. examen wis- en natuurkunde de heren L. Westra, H. L. 't Hart, M. B. Alwin, A. A. van Duimen, E. J. de Haan, Amsterdam ;E. J. Ph. Jonk- hoff, Haarlem en met tof dc heer K. G. Eveleens, Aalsmeer; voor het doet. examen biologie de heer N. M. Moe- liono, Amsterdam; voor het doet. exa men natuurkunde de heer D. A. Wolf Amsterdam; voor het doet. examen economie de heer E. Blufpand, Amster dam; voor het doet. examen scheikunde, de heer R. H. Siegman, Amsterdam. AMSTERDAM, 21 dec. Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor het kand. examen rechten: P. de Haas, Amster dam. UTRECHT, 21 dec. Aan de Rijks universiteit zijn geslaagd voor het: kand-examen theologie: C. Dijckmees- ter, Amsterdam; A. Dronkers jr. Utrecht; S. P. van Assenbergh, Lun- teren. propaedeutisch examen theolo gie: C. J. G. Keijzer, Utrecht, J. Rich ter, Oosterbeek; G van de Wetering, Utrecht; J. B. A. Kessler, Doorn, pro paedeutisch examen niet-westerse so ciologie: .V. M. Desain, Oisterwijk. kand examen niet westerse sociologie: F. Cowan, Utrecht, doet examen ge neeskunde: J. J. Bredeé, Velp; J. J. M. Hellemans, Leeuwarden; A. A. J. van de Langerijt, Tilburg;, C. van der Linde, Beekbergen, H. C. Pull, Oos- terbeèk; J. S. F. Schonk, Breda; H. J. Snelten, Tiel: R. J. P. Bauwens, Zeist; J. Kristiansen, Utrecht, J. G. ten Pas, Winterswijk; J. C. A. Som- mers. Utrecht, J. Wisse Smit, Hilver sum. doet examen rechten le deel: jhr Th. Roell, Amsterdam; K. Mes dag, Bloemendaal, B. Sluyters, Utrecht; J. H. M. Gielen, Breda; H. J. van Lier, Amsterdam, kand ex ger- maanse taal (Duits);; P. J. M. Ver hoeven, Naarden. semi-arts examen C. Wagenmaker. Rotterdam, arts-examen P. M. Blom van Assendelft, Bergen op Zoom; C. A. van Ojik, Veenendaal. tandarts examen: G. J. van Erk, Vree land; A. C. Goedhart, Overveen; R. E. Ho-meau-long, Utrecht: J. C. de Miranda, Utrecht, doet examen rech ten (vrije studierichting): mej A. M. Pot, Utrecht, docht examen rechten 2e deel: G. A. Walkate, Hilversum: H. J. C. van Opstal, Tilburg; F. A. Dou- de van Troostwijk, Nieuwersluis; J. A. M. van der Borg. St Michielsgestel. TILBURG, 22 dec Doet. bestuurs wetenschappelijke richting: W. van de Gevel, Tilburg. DEN HAAG, 22 dec. De Katholie ke Sociale Academie te Den Haag heeft aan de volgende personen met onder staande aantekeningen het einddiplo ma uitgereikt: Maatschappelijk werk: F. Blok Den Haag; E. Boersma, Voor burg: T .Hots, Den Haag; A. Clooster- man, Rijswijk; D. Cornet, Den Haag; C. Damen, Scheveningen: G. Goes, Rijs wijk; zr. J. Nibbelke, Leiden; zr. C. Remmers, Leiden; J. Ruys, Den Haag; mevr. A. Schreurs-Abbing, Den Haag; J. Simonis, Den Haag; C. Stuifbergen, Oldenzaal; J. Verrijt, Arnhem; J. van der Werff. Apeldoorn; M. van Winden, Voorburg: M. van Woerden, Den Haag. Onderafdeling Algemeen Maatschap pelijke Zorg: M. Brouwer, Delft; E. de Bruyckere, Den Haag: P. Eerhart, Den Haag; P. Faaij, Den Haag; J. Fortuin, Rotterdam; M. de Jong, Reeuwijk; H. Linthorst, Delft; J. Overgaag, Den Hoorn, Gem. Schipluiden; G. Schoe- vaars, 's-Heerenberg; R. Scholte, Lei den; J. de Vries, Den Haag. Onderafdeling Kinderbescherming; G. Janssen, Rotterdam; A. Lintei, Den Haag. Personeelswerk: A. Holtus, Eindho ven: J. van der Meer, Noordwijk. Sociaal Cultureel Werk: J. van Ber- fen, Rotterdam; A. van den Brink, tompvPijk; E. de Schutter, Heiningen. Advertentie 0 Duff Gordon is een huis van tra dities. De eenvoudige manier om door middel van een krijtstreep aan te duiden dat een vat Sherry top kwaliteit bevat, wordt bij Duff Gor don nog heden ten dage in ere gehouden. Een dergelijke streep heet een „raya". Er moge veel veranderd zijn in de wereld doch zoals reeds in het jaar 1772 alle Duff Gordon Sherry uit „raya"-vaten kwam, is dit heden ten dage nog het geval Iedere keer wordt dit op nieuw bewezen als U zich een glas Sherry inschenkt van I SHIR" F CordOK'^ pVttno m digd. Het gegeven voor „De Vier Rechtvaardige Mannen" is ontleend aan het gelijknamige boek van de eens zo populaire schrijver van detective-ro mans, Edgar Wallace. Bovendien komt in maart 1930 ook de eerste aflevering in een nieuwe filmserie „Alfred Hitchcock presents" op het scherm. Onmiddellijk na het oudejaarspro- gramma van de NCRV komt op Nieuw jaarsdag om 0.30 uur de voorzitter van de KRO, pater E. H. J. van Waesber- ghe OP, voor de microfoon met een kor te toespraak. Daarna volgt Kaleidos- coop, waarin de meest gevraagde gram mofoonplaten uit 1959 worden gedraald en tevens nieuwe aanwinsten uit de dis cotheek. Dit programma duurt tot 2.00 uur. Te beginnen met het ochtendpro gramma van Nieuwjaarsdag gaat de KRO ais gevolg van de driemaandelijk se zenderwisseling over op Hilversum II (298 meter). HILVERSUM, 23 dec. Naast de vaste rubrieken als „Studio B", de Te- lediscoparade van Dick van Bommel, „Achter de tralies" van Han Rensen- brink en „Pas geperst" zendt de NCRV- televisie vanavond een filmpje uit over het kerkje bij het fort Blauwkapel, dat in zijn oorspronkelijke staat is hersteld. Het programma wordt besloten met „En het geschiedde in die dagen", een film, waarin een verhaal wordt verteld over Bethlehem zoals het thans is. De NCRV sluit de luisteraars van avond aan met de Victoria Hall te Ge- nève voor de uitvoering in Wereldpre mière van „Mystère de la Nativité" van Frank Martin, waaraan medewer ken Elly Ameling, sopraan, Aafje Hey- nis, alt, Lode Devos, tenor, Hugues Cu- énod, tenor, Eric Tappy. tenor, Pierre Mollet, bariton. Derrick Olsen, bariton, André Vessières, bas en Charles Cla- vensy, bas, het Kinderkoor van „Egllse Nationale Vaudoise, het Geneefs Mo- tettenkoor en het Suisse Romande-or- kest, het geheel onder leiding van Er- nest Ansermet. Imp.: N.V. Wilmerink Muller - A'dam WILLEMSTAD-Curagao 23 dec. Met de komst van oud-gezagvoerder Hondong en diens echtgenote op Curacao verleden week is een begin gemaakt met de her denking van de vlucht van de F-18 „Snip", van Nederland naar de Ameri kaanse rijksdelen Suriname en de Ned. Antillen, 25 jaar geleden. In de Ned. An tillen Is dit feest onder veel belangstel ling gevierd, omdat uit die vlucht het Caraïbische bedrijf van de KLM werd geboren. Grote invloed heeft de groei van het bedrijf der K.L.M. gehad op de economische ontwikkeling der btjde rijksdelen in dè West. De eigenlijke herdenking van vlucht van „De Snip", is in de Ned. Antillen ge schied op de juiste datum, nl. gisteren, 22 december. Zij begon met een krans- legging bij het borstbeeld van dr. Albert Plesman in het stationsgebouw van de dr. Albert Plesman-luchthaven op Cura gao en werd beëindigd met een grote gala-avond in dit gebouw. De Antilliaanse P.T.T.-dienst heeft herdenkingszegels uitgegeven. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiHniiiiiHiniiiiiiiMiiiiKiiiiHtiiHOHMii Dezer dagen mocht ik in het Geert Groote-college in Deventer kijken naar een Kerstspel, dat door de jon gens en meisjes zelf was geschreven en ook door hen zelf werd opgevoerd. Een mooie belevenis. Ik moet, al genietende, overigens even terugdenken aan die keer, dat ik, lang geleden, ook mocht optreden in een dramatisch meester werkje. Ik was destijds Petrus. Niet de Petrus gelukkig, die het eerste hoofd van de Kerk was en die de marteldood stierf maar gewoon de beslissende man die aan de hemel poort staat en die mensenzielen aan neemt dan wel weigert. Ik geloof wel, dat ik destijds iedereen heb binnenge laten. Een kniesoor ben ik, Petrus zijnde, in ieder geval niet geweest Als het even kon zette ik de hemel poort op een royale kier en waar het niet kon keek ik een andere kant uit. Wat mij destijds overigens het mees te verbaasde was, dat iedereen na af loop zei dat ik het zo goed gedaan had- j x -i. De waarheid immers was, dat ik in het geheel niets gedaan had. Ik had gewoon een gehuurde jurk aan getrokken en ik had de tekst opge leverd, die men mij met veei moeite in het onwillige hoofd Lad gestopt. Niettemin zei men, had ik het goed g8Nualbegrijp ik dat misverstand wel. Ik was dwars door Petrus heen mij zelf gebleven, en dat ipoet een bar lachwekkend gezicht zijn geweest. Al was het maar om het in dit verband ietwat betreurenswaardige feit dat Pe trus ook zichzelf was gebleven. Als hij een beetje had meegewerkt was het misschien nóg anders gelopen. Wat ik overigens maar wil zeggen is dat het spelen van toneel een merkwaardige bezigheid is. Kinderen spelen gewoon zichzelf. En dat is even subliem als slecht. Zij kunnen er niets van, maar zij zijn alles. Bij vol wassen toneelspelers ligt dat, ik wil niet zeggen, precies andersom, maar toch wel anders. Ik mag U in dit ver band verwijzen naar een roman van Somerset Maugham. Daarin paraisseert ene Julia, een perfecte actrice, die de teleurgestelde minnares dusdanig wist te verbeelden, dat eenieder de tranen in de ogen schoot. Totdat Julia inderdaad en in feite de teleurgestelde minnares wds. Toen begon zij zichzelf te spelen en alle mensen zeiden prompt „Gut, wat doet ze nóu gek. Ze kan er niets van". Wat waar was, want ze kon op dat moment niet anders dan zichzelf zijn. Voor een actrice, of een acteur, een hachelijke zaak. Voor een mens echter de meest voor de hand liggende zaak van de wereld. Wat zou men anders doen? Wat zou men anders kunnen? Voor gewoon een mens geldt: te zijn of niet te zijn, voor een acteur: te niet zijn of niet te zijn. Een rare en vermoeiende bezigheid toneelspelen. Er zijn namelijk zoveel mensen als er mensen zijn. En geen acteur die daar tegenop kan werken. Petrus wist wel wat hij deed, toen hij mij destijds ontglipte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9