Ondanks collecte van zes miljoen gulden KERKENBOUW STELT BISDOMMEN VOOR STIJGENDE MOEILIJKHEDEN m URGENTIE- LIJST 1960 In I960 moet aan bouw van 47 kerken begonnen worden In randstad nood het Holland is de hoogst gestegen Hervormde Kerkenhouwactie hoeft niet model te staan H Kerkenbouwprogramma I960 Parochie in Voorburg moet ƒ25.000 per jaar aflossen D Nog geen bouwsubsidie in Hengelo III DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 PAGINA 14 H4* De zeven Nederlandse bisdommen hopen vol gend jaar 47 kerken te bouwen. Dit blijkt uit de urgentielijst 1960, die bij het minis terie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is ingediend. Of inderdaad met de bouw van de geplande kerken begonnen kan worden, is afhan kelijk van de toestemming van het ministerie, dat zich hierbij laat leiden door de mogelijkheden op de arbeidsmarkt. In het bijna afgelopen jaar moest in het westen des lands de bouw van enige kerken worden uitgesteld omdat de arbeidsmarkt ter plaatse geen grotere belasting toeliet. De bisdom men gaan thans het derde jaar in van het vijf jarenplan voor de kerkenbouw 1958-1962, dat in totaal 170 kerken omvat met samen 127.000 zit plaatsen. De zuidelijke bisdommen hebben in de afgelopen twee jaren vrij goed de hand kunnen houden aan het vijfjarenplan, de westelijke bis dommen echter niet. Hierbij hebben ook finan ciële oorzaken een rol gespeeld. Nog steeds vor men de financiën het grote struikelblok voor de bouw van een zodanig aantal kerken, dat aan de stijgende behoefte kan worden voldaan. In dit opzicht'staat vooral het bisdom Rotterdam voor grote moeilijkheden, terwijl ook het bisdom Groningen waar het probleem relatief niet ge ringer is voor zeer zware lasten staat. Echter ook de bisdommen Haarlem en Utrecht ondervin den stijgende moeilijkheden bij de financiering van hun kerkenbouwprogramma. De urgentielijst, die de gezamenlijke bisdommen bij het minis terie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid hebben ingediend voor de kerkenbouw in 1960, omvat 47 kerken met in totaal bijna 35.000 zitplaatsen. De verdeling is als volgt: Utrecht Breda Groningen Haarlem 's-Hertogenbosch Roermond Rotterdam Totaal 6 6 3 9 15 4 4 5000 1200 6500 12450 2755 3500 34855 SSSSS r i oen in de hongerwinter 1944-1945 de nood ten top steeg, beloofde -*- katholiek Amsterdam een kerk ter ere van Christus Koning te zullen bouwen indien de stad gespaard zou blijven. Op 5 mei 1959 is deze belofte vervuld, toen mgr. J. P. Huïbers de Votiefkerk, zoals men de kerk in Am- sterdam-Watergraafsmeer noemt, consa creerde. De schepping van de architec tencombinatie J. Tholens en K. van Balen heeft enigszins het karakter van een zaalkerk. De totale kosten bedroegen bijna een miljoen gulden, welk bedrag pastoor J. M. H. van den Berg voor een groot deel uit diverse acties bijeenge kregen heeft: collecten, fancy-fairs, steentjesactie, certificaten enz. Ook het bisdom Haarlem heeft steun verleend bij de financiering van de zesde na-oorlogse katholieke kerk in de hoofdstad. De foto laat het interieur tijdens een H. Mis zien. Aartsbisdom Utrecht: (aantal zitplaatsen) Utrecht (St. Salvator) 600 Harderwijk 600 Arnhem, Presikhaat 850 Brummen 350 Herveld O.B550 Rhenoy500 Bisdom Breda: Geertruidenberg 1000 Bergen op Zoom 1000 Rijen 900 Dongen900 Temeuzen 800 Roosendaal1000 Bisdom Groningen: Drachten 400 Wytgaart 300 Leeuwarden 500 Bisdom Haarlem: A'dam (St. Joannes de Doper) 1000 A'dam (Verrijzeniskerk) 600 Alkmaar (H. Don Bosco) 800 Volendam 1000 Hilversum 700 Hoorn (H. H. Engelbewaarders) 800 Den Helder (H. Nicolaas) 700 Amstelveen (H. Geest) 800 Haarlem (O. L. Vrouw van Zeven Smarten) (uitbreiding) 200 Bisdom 's-Hertogenbosch: Den Bosch (H. Lucas) 1000 Nijmegen (Christus Verrijzenis) 1000 Molenweg 1200 (Kolplng) 700 Tilburg - 't Zand 1000 Eindhoven (H. Harten) 1000 Veghel (H. Hart) 1200 Schijndel (H. Paulus) 1000 Waalwijk (H. Antonius) 1000 Groesbeek-Stekkenberg1000 Lieshout 750 Nieuwcuyk-Vliedberg500 Ommel 400 Eerden 350 De Rips 350 Bisdom Roermond Guttecoven (uitbreiding) 355 Weert (H. Hieronymus) 800 Beek (O. L. Vrouw) 800 Horst800 Bisdom Rotterdam: Rotterdam-Hoogvliet I 700 Voorburg (Goede Herder) 1000 Leidschendam (St. Jozef Opifex) 1200 Vlaardingen (H. Joannes de Doper) 600 De samenstelling van bovenstaande urgentielijst 1960 houdt niet in, dat vol gend jaar met de bouw van alle ge noemde kerken inderdaad begonnen zal worden. Onvoorziene omstandigheden kunnen afwijkingen hiervan mogelijk maken, terwijl de bouw ook afhankelijk is van de rijksgoedkeuring in verband met de situatie op de arbeidsmarkt. Hoeveel de zeven bisdommen jaarlijks nodig hebben om hun bouwprogram ma's te kunnen financieren, is niet nauwkeurig aan te geven, omdat in vrfjwel alle bisdommen de wijze van financiering verschilt. Evenmin is exact aan te geven hoeveel katholiek Nederland jaarlijks offert voor de ker kenbouw. Sommige bisdommen zijn in het verstrekken van mededelingen hier over enigszins terughoudend. Globaal genomen hebben in de zeven bisdom men de collecten voor de kerkenbouw of voor de bisschoppelijke noden (die voor het grote merendeel kerkenbouw- noden zijn) in het nu bijna afgelopen jaar zes miljoen gulden opgebracht, on geveer evenveel ais in 1958. Dit bedrag geeft echter geen nauw keurig beeld van de offervaardigheid van het katholieke volksdeel voor zijn kerkenbouw, want behalve de wekelijk se collecten die over het algemeen per diocees verzameld worden zijn er nog tal varf andere mogelijkheden om de kerkenbouw financieel te steu nen. Dit geldt met name voor nieuwe parochies, waarvan de kerk in voorbe reiding of in aanbouw is en waarvan de parochianen dus bijzondere redenen hebben om hun bouwpastoor extra te helpen in zijn financiële zorgen. In an dere jonge parochies moeten jaarlijks hoge bedragen voor rente en aflossing worden opgebracht, die zij het ach teraf ook als bijdragen voor de ker kenbouw kunnen worden aangemerkt. Voorts zijn er tal van stedelijke activi teiten ten behoeve van de Kerkenbouw en ondernemen verschillende bouwpas toors allerlei acties zoals loterijen e.d. waarvan de opbrengsten even eens het landelijk totaalbedrag voor de kerkenbouw verhogen. Alles bijeengenomen is het niet al te gewaagd om te veronderstellen, dat er naast het bedrag van zes miljoen gul den op de bisschoppelijke collectescha len nog een bedrag van enige miljoe nen per jaar via andere wegen voor de kerkenbouw gegeven wordt. Om de ge dachte te bepalen, zou men er van kun nen uitgaan, dat katholiek Nederland jaarlijks ongeveer tien miljoen gulden offert voor de kerkenbouw. Dat dit bedrag hoe globaal ook berekend niet voldoende kan zijn om de bouw van de benodigde kerken te financieren, moge blijken uit de een voudige rekensom: volgend jaar 47 kerken 600.000 gulden, waarvan de uitkomst bijna dertig miljoen gulden is. Hierbij moet bedacht worden, dat met name in de bisdommen Haarlem en Rotterdam ook kerken gebouwd wor den, waarvan de kosten bijna een mil- tal van 47 aanzienlijk beneden de be hoefte blijft; hierin zijn bv. slechts 4 kerken voor het bisdom Rotterdam op genomen, hoewel dit bisdom voor 31 kerken m het vijfjarenplan figureert. Rotterdamse nood hef hoogs! Ontegenzeglijk is jn het bisdom Rotterdam de nood het hoogst. Dank zij een van 2,5 miljoen gulden kon in 1958 een flink bouwprogramma worden afgewerkt, maar dit jaar moest op bescheidener schaal gewerkt worden. De vermoedelijke collecte-op brengst 1959, die waarschijnlijk ruim 1.100.000 gulden zal bedragen, ligt 6 a 7 pet. hoger dan in 1958, hoewel de speciale collecte op kerkenbouwzondag een lagere opbrengst had dan verleden jaar. Merkwaardig, dat in het bisdom Haarlem .hetzelfde verschijnsel gecon stateerd kon worden: een hogere to taal-opbrengst (5 6 pet.) ondanks een minder goede collecte op kerkenbouw zondag dan verleden jaar. Een ver klaring hiervoor heeft men niet kunnen vinden. Voor het bisdom Rotterdam is het uitermate moeilijk, een prognose op lange termijn te maken. De stormach tige ontwikkeling van de randstad Hol land is hiervan de oorzaak. Wat gaat er precies gebeuren in Hellevoetsluis en Spijkenisse? Gaat het plan-wilsveen door? De Europoort zal ook voor het bisdom gevolgen hebben. Er moeten kerken komen op plaatsen, waar in geen eeuwen een katholieke kerk ge staan heeft. Voorlopig rekent het bis dom er op. dat het tot het jaar 2.000 jaarlijks minstens vijf kerken zal moe ten bouwen. Voor het bisdom Haarlem liggen de problemen vrijwel niet anders, zij het in iets geringere proporties. De ont wikkeling van de IJmond zal grote offers vragen, de gestadige groei van Amsterdam eveneens. De voortschrij dende industrialisatie zal bestaande woonkernen uitbreiden en andere doen ontstaan. Met dit alles moet de kerkenbouw gelijke tred houden, ook wat het tempo betreft. In het aartsbisdom Utrecht hoeft m8r- dl'. B. J. Alfrink enige maanden geleden een concreet plan ontvouwd. Een nieuw vijfjarenplan voorziet in de bouw van 40 kerken, waarmee vele mil joenen gemoeid zijn. Om de plannen op de meest bescheiden schaal te kunnen realiseren, is berekend, dat elke com municant per week minimaal 6.5 cent moet geven, hetgeen wil zeggen, dat volwassenen en verdienende kinderen minstens een dubbeltje moeten geven aangenomen dat anderen, die hiertoe r\ sJaat zijn, een kwartje geven, Dok het bisdom Rotterdam vraagt een dubbeltje per week. Het bisdom Haar lem voert zelfs de slagzin: ..Denk aan ,wr ,wartje voor de bisschop". Met de bisdommen Haarlem en Rot terdam behoort Utrecht tot de hoogst geklasseerde, wat de jaarlijkse collec te-opbrengst betreft: meer dan een mil joen gulden. Hoge opbrengst in Groningen ?.et jpHge bisdom Groningen spant eenter de kroon wat de gemiddelde op brengst per paschant betreft: verleden jaar 3,57, hetgeen een totaal oplever- !?™i van blna 260.000 gulden. Dit bedrag yermoedelijk oo!< dit iaar gehaald f i, t?' m'sschien zelfs nog overtrof- ten. Desondanks is het niet voldoende °m inD noden te voorzien en heeft mgr. P. A. Nierman zijn diocesanen vragen, hun eventuele spaar- geinen tegen een voordelige rente (voor- i ,voor bisdom) als lening te ver- streKKen. in dit kleine bisdom moeten t.m. 3 362 nog tien kerken gebouwd wor den w.o. enige in de N O.P., terwijl bo vendien enige bestaande kerken gere- worden zel*s vervangen moeten „i?et ,'aatste verschijnsel doet zich in vrywel alle bisdommen voor, vooral in de grote steden. Het katholieke kerken- oezit is grotendeels verouderd. Tal van neo-gothische kerken moeten gerestau reerd worden, waarmee zeer hoge be dragen gemoeid zijn. Hierbij komt nog j "verschynsel van de ontvolking der oude binnensteden, waardoor cityparo chies vooral hun meer gegoede paro chianen zien verdwijnen. Subsidie in het zuiden In de zuidelijke bisdommen is de si tuatie minder somber dan in het wes ten en noorden. Weliswaar moet ook hier een groot aantal kerken gebouwd worden, maar de subsidies van de Noordbrabantse en Limburgse gemeen ten gewoonlijk 20 pet geven een aanzienlijke verlichting van de lasten, terwijl bovendien sommige gemeenten bijzondere welstandseisen stellen, die veelal weer speciale emolumenten met zich meebrengen. In Limburg verleent ook de provincie subsidie, evenals b.v. de mijnen dit doen. Ook in Noord-Bra bant wil het bedrijfsleven wel eens bij springen. Al met al is hel niet onge woon, dat een nieuwe parochie in het zuiden de totale stichtingskosten van kerk en pastorie voor 25 pet door sub sidies e.d. kan dekken. Het bisdom Roermond, dat na de bevrijding reeds 49 kerken bouwde, verwacht tot 1975 nog 40 kerken te moeten bouwen, waarvan 30 in de ste den en industriecentra. In het bisdom 's-Hertogenbosch zullen tot 1970 niet minder dan 60 kerken gebouwd moe ten worden. Het bisdom Breda, dat Aantal kerken Aantal zitplaatsen 3450 Bisdom 47 thans 2 kerken in aanbouw heeft, ter wijl er plannen klaar liggen voor nog 2 kerken, zal in de nabije toekomst nog 4 a 5 kerken moeten bouwen. Men waagt zich er echter niet aan een publicabele prognose op iets langere termijn omdat de toekomst te veel on zekere elementen bevat, voorname lijk met betrekking tot de uitvoering van het Deltaplan. Volgens het bisdom Breda is het niet mogelijk een bedrag te noemen van de jaarlijkse collecte-opbrengst voor de kerkenbouw, omdat uit de collecte voor de bijzondere noden ook andere objec ten gefinancierd worden. In het bisdom 's-Hertogenbosch verwach* men dit jaar een opbrengst van ongeveer 750.000 gulden, evenveel als in het bis dom Roermond. Opmerkelijk is, dat de collecte-op brengst in het zuiden per paschant aanzienlijk Jager is dan in het westen, welk verschijnsel zich niet tot de ker kenbouw beperkt. Dat desalniettemin de financiering van de kerkenbouw er minder moeilijkheden ondervindt, moet toegeschreven worden aan genoemde subsidies. Zorgelijke positie Over het gehele land genomen, ver keert de kerkenbouw in een zorgelijke positie. Er is nog geen sprake van, dat in de grootste behoefte reeds voorzien zou zjjn, integendeel. De behoefte wordt nog steeds groter en voor zover dit te voorzien valt. zal het in de komende tien a twintig jaar niet anders zijn. Voor zover de bisdommen zich aan prognoses op langere termijn wagen, moeten zjj steeds constateren, dat tus sentijdse herzieningen van de plannen tot grotere aantallen nieuwe kerken lei den. We laten hier nu nog maar buiten beschouwing, dat de moderne zielzorg tendeert naar kleinere parochies, dus kleinere kerken in groter aantal, het geen de totale kosten weer verhoogt. Momenteel worden er b.v. in het bis dom 's-Hertogenbosch overwegend ker ken met 1000 zitplaatsen gebouwd: het is de vraag of dit over enige jaren nog het geval zal zijn. De collecte-opbrengst houdt geen ge lijke tred met de stijgende behoefte. In 1958 kon weliswaar een flinke stijging Semiddeld 10 pet geconstateerd worden ten opzichte van het jaar te voren, maar dit jaar zal de stijging zeker minder groot zijn. Het moet mo gelijk zijn, dat in de komende jaren de offervaardigheid van tiet katholieke kerkvolk nog hoger wordt opgevoerd, maar het moet betwytel)j worden, dat de stijging voldoende zal zjjom een redelijke financiering mogeiyij (e ma. ken. Het is niet zonder reden, dat het bisdom Rotterdam overweegt, in i960 weer een lening uit te schrijven. Meer nog dan in de laatste jaren reeds het geval geweest is, zullen de nieuwe kerken uiterst sober moeten worden opgezet; mgr. Alfrink heeft hier op nog in zijn laatste brief over de ker kenbouw gewezen. Men is hierbij echter aan grenzen gebonden, die niet over schreden kunnen worden zonder de be stemming van het kerkgebouw geweld aan te doen. NIC. SCHRAMA iiiiiiiiiimiiii it is de sinds 195in gebruik zijn de noodkerk in de sinds 1955 be staande parochie De Goede Her der te Voorburg. Het bisdom Rotterdam beschikt thans over 25 verplaatsbare et grote kerkenbouwplan, dat de Nederlands Hervormde Berk vier maanden geleden presenteerde, heeft zeer veel weerklank gevonden. Er is reeds een bedrag van rond negen miljoen gulden bijeengebracht, terwijl er nog steeds giften binnenkomen. Hoe veel het eindbedrag van deze tijdelijke actie zal bedragen is nog niet te voor zien. Wel is er een voorlopig bouwpro gramma opgesteld, dat 160 kerken om vat. n Hengelo is enige maanden gleden een nieuwe parochiekerk, toegewijd aan St. Raphael, in gebruik geno men. Het ontwerp is van de Groningse architect Herman van Wissen. Dc kerk bevat 900 zitplaatsen op de begane grond en 120 zitplaatsen onder de grond, in joen gulden bedragen, terwijl het aan- 'een crypte, die als dagkerk wordt ge- bruikt. De kale aanbestedingssom be droeg 405.000 gulden, waarbij o.a. nog ge teld moeten worden 80.000 gulden voor de grond, 80.000 gulden voor de aankle ding en nog enige andere kosten, o.a. ver warming en verlichting, zodat de totale kosten ongeveer 600.000 gulden bedragen zullen hebben. Pastoor A. G. de Meij heeft gehoopt, dat de gemeenteraad hem een subsidie zou verstrekken, maar een desbetreffend minderheidsvoorstel van B. en W. kon bij de raadsleden geen ge nade vinden, zodat het voetstel is aan gehouden en in het begin van 1960 op nieuw in de raad zal komen. Andere protestantse kerkgenootschap pen zjjn door dit voorbeeld gestimu leerd en hebben eveneens kerkenbouw- acties opgezet. De Gereformeerde Ker ken hebben reeds een bedrag van twee miljoen gulden bijeen. De Doopsgezin de Broederschap, de Remonstrantse Broederschap en de Evangelisch Lu therse Kerk zien hun fondsen zÖ N. op bescheiden schaal dagelijks SW T_ en. De Christelijk Gereformeerde ken gaan in het nieuwe jaar ee ondernemen. In katholieke kringen kan rnen R' •op merking vernemen, dat de U tan- ten, vooral de hervormden. hun ac ties een voorbeeld geven. a in onze kringen navolging verdien Hoewel wij ons verheugen over Resultaten en er geen behoefte aa" ebben het spec taculaire succes te emeren, moet wei opgemerkt worden, dat een parallel met de kerkenbouvvacties in katholieke kring moeilijk te trekken is. De actie wordt voorna melijk bui ten]kerkelijk gevoerd en de organisatoren zuuen daarvoor hun redenen nebben. De katholieken be- perken hun acties grotendeels tot kerkmuren. Men kan veilig aannemen dat vele hervormden, die ^"Wbnatig of zelfs maar zelden I",™ kerk komen, desalniettemin de Denoefte gevoelen om deze actie te steunen, terwijl de bisdommen hun steun voor het overgrote merendeel |peken onder het trouwe kerkvolk. Een buitenkerkelijke actie kan wel eens succes hebben een huis-aan- huis collecte in het aartsbisdom bracht verleden jaar ruim 700.000 op maar dankt het succes veelal aan de eenmaligheid. Waar nu de kerken bouw een probleem op zeer lange ter mijn is, heeft men minder behoefte aan een incidenteel spectaculair suc ces dan aan een constante offerbereid heid, die zich over vele jaren uitstrekt. Bij een vergelijking tussen de her vormde actie en de katholieke kerken bouw moet ook bedacht worden, dat de katholieken in de afgelopen jaren aan zienlijk meer gedaan hebben voor de kerkenbouw dan de hervormden. De eersten bouwden na de bevrijding reeds 300 kerken, de laatsten 150. ter wijl de katholieke kerken over het al gemeen groter en dus kostbaarder zijn. Voorts moge bedacht worden, dat geen kerkgenootschap zo veelvuldig een be roep doet op de offervaardigheid van haar gelovigen als juist het katholieke; houten noodkerken, waarmee de eerst nood gelenigd kan worden. De situatie in Voorburg is typerend vlot die in de hele randstad Holland. Dt noodkerk biedt plaats aan 400 personent terwijl pastoor J. M. Dijsselbioem iedere zondag reeds 1800 kerkgangersmoet ber- gen, verdeeld over zes li-H' lsse*i- fft A het komende voorjaar zo 17 Zelfs een zevende zondagsmis Rl0e invoeren. Gelukkig kan de aanbeste ding van de defin'l l-Ve kerk verwacht worden. Architect Jan Hendriks uit Rot- terdam heeft een Kerk met duizend zit- plaatsen ontworpen, waarvan de kalt aanneemsom begroot wordt op 450.000 gulden- De totale kosten, inclusief pasto rie, verwarming, verlichting enz., zul- len echter 850.000 gulden bedragen, waar bij 160.000 gulden is inbegrepen voor dt grond. Gelukkig geeft de gemeente Voor- ur9 een der weinige in het westen des lands een subsidie van 140 gulden Per zitplaats, in totaal dus 140.000 gul den. De totale bouwsom wordt de paro chie door het bisdom voorgeschoten, zo dat de parochie in eerste instantie slechts behoeft te zorgen voor de aankleding, die met inbegrip van het orgel naar schatting 75.000 gulden vragen zal. Pas toor Dijsselbioem heeft dit bedrag voor een groot deel reeds bijeen. In de komen de dertig jaar zal de parochie die thans 2500 parochianen omvat, welk aantal '.al uitgroeien tot 7000 jaarlijks 25.000 i 30.000 gulden aan aflossing moeten op brengen. Dit is kerkenbouw anno I960, iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiitiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii niemand durft zich aan een schatting te wagen, maar dat de katholieken, jaarlijks enige miljoenen voor de mis sie offeren, staat vast. Caritas, jeugd zorg, onderwijs en onderhoud priesters om slechts enkele doeleinden te noe men, vragen jaarlijks bedragen, die in de miljoenen lopen. Binnenkort zal al leen voor het katholiek hoger onderwijs al drie miljoen per jaar opgebracht moeten worden. Tegen deze achter grond kan een jaarlijkse totaalopbrengst van zes miljoen gulden voor de bis schoppelijke kerken bouwfondsen be paald niet slecht genoemd worden. Met dit alles willen wij overigens niet betogen, dat de situatie bevredigend zou zijn. Er zal met name voor de ker kenbouw nog veel meer geofferd moe ten worden om in de komende jaren een minimaal bouwprogramma te kun nen afwerken. Maar om dit te bereiken, behoeft de hervormde actie niet model te staan. Het aantal folders, girobiljet ten en andere bedelbrieven, die elk ka tholiek gezin op gezette tjiden ontvangt, is reeds zo groot, dat er geen behoefte is aan nog een buiten-kerkelijke actie. Wanneer de katholieken zich voldoende bewust zijn van hun zware plicht ten opzichte van de kerkenbouw, kunnen zij wekelijks op de collecteschaal een zo danig getuigenis van dit bewustzijn af leggen, dat zij hun bisschoppen waar lijk helpen, kerken te bouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 14