Regeringszege bij onderwijsdebat Franse Assemblée L i 1 I 5 MEI 1960 1 Viering in grote stijl .w. Ook in Senaat aanvaarding van wetsontwerp verwacht UITDEUKEN O.'ïh.^antuma Regenachtige Kerstdagen Geboorte Citroen Subsidie voor bijzonder onderwijs Lord Halifax overleden Nieuwe aanvraag voor t.v.-reclame i k PROF. DE QUAY WIL: KERSTPOST VERBRAND Nasution: volgend jaar dienstplicht in Indonesië Verzoekschrift van Hess Kerstboodschap van Eisenhower Gronings meisje doodgestoken Dansacademie Schroder Combinatie van tijdschriften s e Heer heeft Zijn heil doen kennenvoor het aanschijn der heidenen heeft Hij Zijn gerechtigheid geopenbaard. Nederlandse coaster bij Stockholm gestrand fe MORRIS "êefore ijou êutj! Brand in trein Ook dader overleden Krupp stelt bedrag beschikbaar voor Joodse dwangarbeiders Bisschoppen dragen bevoegdheden over aan NKS-bestuur J. J. van Kooien DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 o 83sfe JAARGANG No. 30401 KERSTMIS IN TRESLONG HILLEGOM RAAMSINGEL 16 kaarlem Wij wensen iedereen een Zalig Kerstfeest en een Zalig Nieuwjaar M.V. CHRIST1AANSE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 alles voor het kantoor (Ps. 97) Tliiiiihiiiiiiiiiiii,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,mm,imiiiiiiiiniinT Schepen in nood Britse vrachtvaarder vraagt sleefibootassistentie A MERRY CHRISTMAS Het grote ruisen van den regen Weeft nu een mantel van geluid Over de natte, duistre wegen En dooft de kerdersvuren uit. Maar binnen is de stilte veilig. Zodat er elk gerucht ontroert: Het rinkelen klinkt bijna heilig. Wanneer een koe baar kop verroert. Maria, met verschrikte ogen Is rusteloos van angst en pijn: En Jozef, over baar gebogen. Weet zich onmachtig en te klein. Zijn donkere, verlegen banden Zoeken bet wit van baar gezicht; De regen ruist aan alle wanden Van zondvloed en bet laatst gericht. Maar wondre wijzen gaan zich mengen In 't ruisen, zwaar en monotoon: De zang van regen en van engelen Verb eerlijkt Jezus: mensenzoon! Pleidooi voor hulp aan onderontwikkelde landen Katholiek jeugdvoetbal ISETTA 3595.— Ook voor prima service In verband met het Hoog feest van Kerstmis verschijnt het eerstvolgende nummer van ons blad op maandag 28 december a.s. DE DIRECTIE. BUREAU SMEDFSTRAAT 5 HAARIEM Te'efocn Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk ?eestrael 50, telet 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectle: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr». H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 rents per m m >ooote. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544L PARIJS, 24 dec. ,e Franse rege ring; heeft vanmorgen vroeg de goed keuring van de Nationale Vergadering gekregen voor haar omstreden wets ontwerp tot verhoging van de subsidie aan de bijzondere scholen. Het wets ontwerp is aangenomen met 427 tegen Tl stemmen. De linkse afgevaardigden, met inbegrip van de socialisten, waren tegen. Gisteren is de socialistische mi nister van onderwijs, Bouloche afge treden als protest tegen de verminde ring van het staatstoezicht op de bij zondere meest katholieke scholen, zoals het wetsontwerp beoogt. De wet gaat thans naar de Senaat. De conservatieve meerderheid hier is kleiner dan in de Nationale Vergade ring. maar het is vrijwel zeker dat ook de Senaat de wet zal goedkeuren. In Parijs circuleerden de laatste we ken geruchten dat president De Gaulle 'l'- Nationale Vergadering zou ontbin den wanneer het ontwerp niet werd aan genomen. Ongetwijfeld zijn deze geruch- vo v?n invloed geweest op de uitslag \an de stemming, aldus meldt U.P I- uverigens is de poritie van premier Debré niet versterkt. De socialisten, Advertentie 25 - 26 - 27 dec. thé- en diner dansant. Internat. Cabaret - Orkest v. d. Heeft. Zang Kees Braarts. (26 dec. diner vol geboekt). Tafelreservering 025205347. 26 DEC. KERSTBAL in grote zaal van 8—2 uur m.m.v. down town jazz band. Entree t 2.50. Kaarten a. d .zaal 24 dec. Lord Halifax, van h.,He luren 1938 tot 1940 minister van buitenlaiul j( zaken van Groot-Brit- tannie was, i, Ris) in ,ie ouderdom van ?-e Gontfen overleden. On- hi|J e"n heupbeen gebroken, waarvoor hij een operatje onderging. Twee jaar geleden pubUceerde Lord Halifax, die ook onderkoning van In- die is geweest en ambassadeur in de V.S., zijn gedenkschriften over de tijd van zijn ministerschap. Lord Halifax werd minister van bui tenlandse zaken, toen Anthony Eden ha meningsverschillen over Italië en Ethiopië als zodanig aftrad. In 1937 was hij Lord Privy Council in de re- Rering-Chamberlain geworden. Kort nadien begaf hij zich naar Berchtesga- den voor een onderhoud met Hitler aat echter niets opleverde. In 1939 werd hij lid van het Britse oorlogskabinet tot hij het olgende jaar ambassadeur te Washington werd. In 1945 leidde hij de Britse delegatie naar de eerste V.N.- conferentie. Advertentie UTRECHT, 23 dec. De buitengewone ledenvergadering van de Nederlandse van lederwaien- en kofferfabrikan- ffin heeft haar goedkeuring gehecht aan het door beide partijen, betrokken bij he C.A.O voor de lederwarenindustrie, h°or onderhandelingen verkregen resul taat. Dit betekent een verhoging van 6 cent) van het basisioon voor Jha.-nelijke werknemers a 23 jaar en °Uder en caarenooven een verwerking an de huurcompensatie 1957 tot 6 cent ®?ven het basisioon (uurloon) voor deze ®"oep. Advertentie CABROSSERIEFABRIEK Lange Herenstraat- 36-38 - Haarlem Telefoon '4371 Advertentie met een sterk anti-klerikale traditie, zfjn feller dan ooit in de oppositie en daardoor d.chter bü de communisten ko men te staan. Krachtens de nieuwe wet zullen de bijzondere scholen 30 miljard francs subsidie ontvangen. Onder druk van de conservatieven amendeerde de rege ring het oorspronkelijke ontwerp met de toevoeging: de staat zal de vrijheid van onderwijs in particuliere instellingen respecteren. Het oorspronkelijke ont werp voorzag namelijk slechts in een zekere mate van controle op het leer plan. „Wil leven niet langer in het einde van de 19de eeuw, toen de staat te gen het geloof streed om staat te zijn," zo betoogde premier Debré vannacht o.m. tijdens het debat. De socialisti sche fractieleider Mollet sprak van „een dramatische vergissingop een bijzonder ongelukkig tijdstip, nu eenheid noodzakelijk is." Hii werd door de communisten en de 40 leden van zijn eigen fractie hartelijk toege juicht. Volgens het communistische partij blad ,.1'Humanité" heeft Mollet in de wandelgangen verklaard'. „De school kwestie versterkt de eenheid tussen communisten en socialisten. Ik vind dit jammer, maar zo '- het nu eenmaal." De afgelopen maanden zijn in geheel Frankrijk protestbijeenkomsten en be togingen gehouden, waaraan zowel door communisten als socialisten werd deel genomen. WAGENINGEN, 23 dec. Enige gro te uitgeversmaatschappijen, uit de groep van de zogenaamde publiekhla- den van de NOTU (Nederlandse orga nisatie van tijdschriften uitgevers), dit zjjn onder meer de geïllustreerde fami liebladen, de vrouwenweekbladen,opi niebladen, die tezamen meer dan twee miljoen abonnées bedienen, hebben een aanvrage tot zendvergunning bij het de partement van O.K. en W. ingediend om, indien het tot reclame in de tele visie mocht komen, de exploitatie van deze reclame-uitzendingen te verzorgen. Het ligt i1? be bedoeling van deze uit gevers om m zeer nauwe constructieve samenwerking met de bestaande om roepverenigingen en met eventueel an dere belanghebbenden tot een hiertoe dienstige exploitatiemaatschappy te men. Dit wordt medegedeeld in een naar aanleiding van de zendtijd-aanvrage uit- uef.v.ven communiqué. Th de aanvrage hebben de betrokken uitgeversmaat schappijen duidelijk doen weten, dat zij rGclsiTTG in ^0 teiGvisic niGt noodzakelijk en zelfs ongewenst achten. Het is in Amerika en Engeland gebleken dat juist de publiekbladen funeste gevolgen van televisiereclame ondervinden, zelfs zo dat vele van dergelijke bladen te gronde zijn gegaan, Idus het commu niqué. Indien echter de regering onver hoopt toch reclame in de televisie in voert, achten de uitgeversmaatschappij en de bestaande omroeporganisaties, c.q. de Nederlandse televisiestichting, naar haar aard aangewezen om de ex ploitatie van deze uitzendingen mede te verzorgen, te meer daar naar hun me ning eventuele opbrengsten van deze te levisiereclame voor een belangrijk deel ten goede moeten kunnen komen aan de financiering van de televisieprogram ma's in het algemeen. Nader vernemen wij dat de aanvrage is ondertekend door de directeuren van De Geïllustreerde Pers N.V. te Amster dam, Zomer en KeuningV Uitgeversmij. N.V. te Wageningen en de Ned. Roto gravure Mij. te Leiden. Verder is de combinatie nog open voor andere deel name. 0' Romaans kapiteel in de kathedraal van Antun (Fr.), voorstellend het bezoek van de Drie Wijzen aan de grot te Betlehem. uiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 dec. Prof. de Quay heeft de Tweede Kamer gevraagd om de regeling van de viering van de natio nale feestdag op 5 mei tot een traditie te maken door hierop althans In Kamer debatten niet terug te komen. Hij was van jordeel, dat wanneer er nu weder- om wijziginSen zouden worden aange bracht in wat destijds al door zjjn voor ganger dr. Drees als jompromis was in gevoerd, het de viering van dit feest al teen maar zou kunnen verzwakken. Met de Stichting van de Arbeid en onlangs ook met de werkgeversorgani saties is nu overeengekomen, dat er bij de lustrumviering een vrije dag wordt STOCKHOLM, 24 dec. Het 500 ton metende Nederlandse vrachtschip „Bo- relly" uit Delfzijl is gistermorgen vroeg aar. de grond gelopen in <je Oeregrund archipel, ten noordoosten van Stock holm. Tengevolge van een lek in de scheeps huid is een ruim van de „Borelly- vol a er gelopen. Een deel van de lading, ™.or"amelijk hout werd over boord ge- zei Ue coaster maakt nogal veel slag- enAde hbe°mrd van Let schip is alles wel f °ung tocpf geen gevaar. De dien het w4 ?r gevaarlijk worden in- uit riïht.M, siechter wordt Het schip fcrTuv^ ^t De bemanning van de Üv7„L» J^f:" aa" boord te blijven to Zweedse reddingsboten arriveren IJMUIDEN, 2' dec. - 0p 35 mijl ten westnoordwesten van IJmui de:, verkeert het Engelse vrachtsohin Bestwood" (2861 ton) sine s midder nacht in moeilijkhed :n. Het schir heeft machineschade eh heeft om sleepboot- assistentie verzocht. De sleepboot „Titan" is onderweg. Advertentie .BARTELJORISSTR;. HAARLEM tel. 13439 LEIDSESTRAAT (81) KONINGSPIPlui.»M<TF»r)AM TB 274S76 (Van onze weerkundige medewerker) AMSTERDAM, 24 dec. Slechts in een klein deel van Europa zal er dit jaar sprake zijn van een witte kerst: in een groot deel van Rusland, plaat selijk in Finland en noord-Zweden, als mede in het berggebied van de Alpen. De vorstgrens loopt van zuid-Polen over de Oostzee naar de Fins-Zweedse grens. Ten oosten daarvan komst stren ge vorst voor. Geheel West-Europa blijft In de ster ke westelijke luchtstroom waarmee in de loop van de Eerste Kerstdag een nieuwe depressie tot het Noordzeege bied kan doordringen. Dit betekent dat het de eerste dagen sterk wisselvallig blijft met nu en dan wat regen, maar ook perioden van zonneschijn De tem peratuur blijft ongeveer op het niveau dat normaal is voo deze tijd van het jaar. gegev-n. Het wordt een viering in grote stijl, waarvoor de regering een bedrag van 50.000 zal uittrekken. Dit staat vermeld op de begroting van Algemene Zaken, welke de Kamer zonder hoofde lijke stemming heeft aangenomen (al leen de communisten tegen). De oppositie tegen de regeling kwam o.a. van de heer Scheps (Pvd die van mening was dat een eenvoudige herden king ieder ar en daarnaast een viering in grote stijl m de vijf jaar het feest zijn betekenis in de ogen van vele land genoten zou ontnemen. De minister president was van mening dat vijftien jaar na de bevrijding de mensen vol doende afstand hebben genomen om dit compromis te kunnen aanvaarden. Men moet de zaak echter niet steeds in dis cussie brengen. AMSTERDAM, 24 dec. Woensdag avond is brand ontsta.ui in het postrjj- tuig van de sneltrein Maastricht-Amster dam, die omstreeks kwart over vijf op het Amstelstatlon aankwam. De brand was uitgebroken omdat postzakken ,te dicht bij de kolenkache! in dit rijtuig waren geplaatst. Door de grote hitte vatten deze zakken vlam. De brand was kort voor het binnen rijden van Amsterdam begonnen en werd O) het Amstelstation bestreden met en kele schuimblussers, die door brand weerlieden werden bediend. Een aantal postzakken, waaronder enkele met kerst- post uit Duitsland, werd vrijwel geheel door het vuur vernield, terwijl de in houd van andere postzakken schade op liep bij het blussen. De postrijtuigen van dit type worden ook gebruikt in dieseltreinen en zijn daarom niet aanbec ten op het verwar mingssysteem van de trein. Het trein verkeer op dit binn nkomende baan vak ondervond vrijwel geen vertraging omuat op het Amstelstation altijd nog een spoor vrij is, om de dienst te kun nen voortzetten. DJAKARTA, 24 dec. De Indonesi sche minister van defensie, luitenant- generaal Nasution, heeft gisteren mee gedeeld dat met ingang van volgend jaar de militaire dienstplicht in Indo nesië wordt Ingevoerd, aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. Minis ter Nasution zei tot een groep recruten dat er een uitstekende territoriale ver dedigingsorganisatie moet worden ge vormd. STRAATSBURG, 23 dec. (Rtr). Pier re Medinos, voorzitter van de commis sie voor de Rechten van de Mens van de Raad van Europa, heeft woensdag op een persconferentie te Straatsburg verklaard, dat de commissie geweigerd heeft een verzoekschrift van de voorma lige Duitse nationaalsocialistische lei der Rudolf Hess te behandelen, waarin deze verzoekt op vrije voeten te worden festeld. Hess is door het Internationale 'ribunaal van Neurenberg wegens oor logsmisdrijven tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Dit kerstgedicht van Willem de Mèrode, pseu doniem van Willem Eduard Keuning, (1887-1939) is een van de gaafste en tederste verzen van deze nog altijd veel te weinig bekende dichter De soberheid en eenvoud, de muzikaliteit en diep gang van zijn beste werk, de waarachtigheid van geloot en de nederigheid van deze protestants- christelijke mens vinden in dit Geboortevers een waarlijk schone samenvatting. WASHINGTON, 24 dec. Presi dent Eisenhower heeft in zijn kerst boodschap, die hij gisteren in Washing ton uitsprak, een beroep gedaan op de welvarende nden van de wereld om programma's op lange termijn op te stellen en uit te voeren teneinde de in armoede levende volkeren van de minder ontwikkelde landen te helpen. Op mijn reis heb ik kunnen consta teren dat drie dingen de volkeren van de 11 landen, die ik bezocht heb, in één gezin verenigen: In de eerste plaats hun vriendschap voor Amerika en de Amerikanen, ten tweede hun vurige te lang reeds niet verwezenlijkte hoop op verbetering vein hun lot en ten derde hun diep gewortelde honger naar vrede en vrijheid. De verzekering van vrede in vrijheid is de sleutel tot de verbetering van het lot der volkeren, aldus Eisenhower. De president wees erop dat zijn plan voor hulp aan de minder ontwik kelde landen geen zaak van liefdadig heid is, maar gericht is op de verster king van de vrijheid in de gehele we reld. Hij voegde hier echter aan toe dat sommige volkeren deze hulp bitter nodig hebben en wel eens zo wanhopig kunnen worden, dat zij een wereldca tastrofe zullen ontketenen, als zij deze hulp niet krijgen. Hij herinnerde er tenslotte aan dat hij op zijn reis geen speciale overeenkomsten heeft willen sluiten, maar slechts het klimaat heeft willen verbeteren, waarin de diploma tie misschien met meer succes zou kunnen werken. Na zijn rede ontstak de president de verlichting van de kerstboom voor het witte huis. GRONINGEN, 24 dec. Gisteravond omstreeks acht uur is een 23-jarig meis je in haar ouderlijke woning aan de Oude Bleekerstraat doodgestoken door een 43-jarige Groningse hoogleraar. Toen de ouders van het meisje later op de avond thuis kwamen vonden zi) het stoffelijk overschot van hun dochter, alsmede de hoogleraar, die stervende was. De dader overleed op weg naar het ziekenhuis. Hij had vergif ingenomen. In de vooravond de ouders van het meisje waren uit vervoegde de hoog leraar zich aan de woning van het meis je, waar hij een onderhoud met haar had. Het slachtoffer was analyste op hetzelfde laboratorium waar ook da hoogleraar werkte. Zij waren gedurende enige tijd met elkaar bevriend. Nadat de vriendschap verbroken was, verloof de het meisje zich met een student. Het is niet duidelijk met welk doel de dader zich gisteravond naar de Oude Bleekerstraat begaf. Wel is bekend, dat het wapen waarmee de moord gepleegd werd, waarschijnlijk een beitel, niet uit het kuis afkomstig is. ESSEN, 24 dec. —De firma Krupp te Essen is bereid zes miljoen mark ter beschikking te stellen ten behoeve van voormalige Joodse concentratie kampgevangenen, die tijdens de oorlog door de nazi's bij Krupp te werk ge steld werden, aldus heeft een woord voerder van Krupp gisteren meege deeld. Er is hiertoe een overeenkomst gesloten met een Joodse commissie, die zich beijvert schadevergoeding voor tijdens de oorlog doorstane leed te verkrijgen. Voorgesteld wordt, dat elk der in aanmerking komenden ongeveer 5.000 mark krijgt. Als 6 miljoen mark niet voldoende zou zijn, zou het bedrag tot tien miljoen verhoogd worden, aldus de woordvoerder van Krupp. DEN HAAG, 24 dec. De bisschop- pen van Haarlem en Rotterdam hebben in een schrijven aan het diocesaan be stuur van de N.K.S.. afd. voetbal, laten weten, dat zij de toepassing en een even tuele ruimere interpretatie van de fusie bepaling omtrent het katholieke jeugd voetbal voor hun diocesen aan de com petentie en het inzicht van het diocesaan bestuur, afd voetbal, overdragen. De eventuele ruimere interpretatie houdt verband met bezwaren, die de laatste jaren geuit werden en volgens welke de separatie van juniorenelftallen in sommige gevallen schadelijk zou zijn voor de bestaansmogelijkhe'd van ka tholieke of niet-katholieke voetbalver enigingen. Met nadruk wijzen de bisscnoppen hier bij op de noodzaak van meer intensieve vorming van katholieke juniorenleiders en bestuurders van katholieke sportver enigingen. Advertentie motor- of autorijbewijs vanaf 3987. VRAAGT DEMONSTRATIE. Houtplein 18-20 - Telefoon 16615 -12000

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1