ALGEMENE VERTEDERING Kleurig, zoet filmamusement als een kerstboomversiering Vlucht met Walt Disney uit de werkelijkheid Humor aan de lopende Wachtmeesters verdacht van omkoperij SUCROSA Heemstede ontneemt aan Pat Mat alle illusies Opel IV/nfervffkcwffe /r? BRIEVEN >d Door collega's voor het hekje geleid Tegen tivee der verdachten een jaar geëist GROEN Co. Gebr. H. en F. Kimman van lezers Danny Kaye komisch en dramatisch acteur SPAAR VEILIG - SPAAR VOORDELIG NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIj DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 PAGINA 7 Oostenrijks Toeristenverkeers-Bureau Roman-opdrachten Russische lening voor Finland rente tot f 30.000.- Voor de slanke lijn! Zeepost Liturgische weekkalender Noordhollandse Schaakhond P. Jongbloed neemt afscheid van Incassodienst Waterhoogten MARKTBERICHTEN CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders Haarlem Zalig Kerstfeest Radio-actieve horloges AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR Burgerlijke Stand Haarlem In deze tijd van het jaar hangen de **ratbomen vol glinsterende slingers en fleurige ballen, glanzend engelenhaar, Hielende lichtjes en zoete kransjes. het £eef{ allemaal met het wezen van 1-.., rstfeest niet- te maken. Maar de J®®» worden er zachtmoedig en op- «e» ekt van. Zelfs de bloscoop-exploitan- zjjjL*jüo vol goede wil jegens de film critici. Mits dezen hun produkten, die met Kerstmis even glanzend, kleurig en *°et zijn als de last van de kerstbomen, maar goed en mooi /inden. Nu zijn critici tenslotte ook mensen *n dus bereid om in deze dagen van »'r mene vertedering milder in hnn oor- |«M1 te zijn en wat door de vingers te ook al zyn de films, die overigens «een andere pret-ntie hebben dan de be- Inï me' de feestdagen een paar vro- 'Uke. zorgeloze ogenblikken te bezorgen, «stetisch niet helemaal verantwoord. En Wanneer bovendien in één van die vele nims ook nog een paar fragmenten te ontdekken tallen, die als filmkunst kun- worden gekwalificeerd, is de criti- Jïi maar al te gaarne bereid te ver- v';'ftn, dat het met de kerstprogramma's h, de bioscopen iit jaar toch wel weer ccvalt. Zo'n film is „De schone slaapster" Den Haag) van Walt Disney. Een "«miuit, van Disney is altijd een ge- Danny Kaye en Louis Armstrong in „The Five Pennies", een door Melville Shavelson geregisseerde filmbiografie van Red Nichols, Zacht Weertje bedacht, die het tegendeel van suikerzoet zijn. Zij roddelen, ruziën, bedillen en bedisselen als echte goed- moedig-dikke matrones, die men in iedere vrouwenvereniging kan aantref fen. Het zijn door en door menselijke, uiterst beminnelijke figuren, die ver hinderen, dat „De schone slaapster" niet anders is geworden dan de zoveelste grote, kleurige, glanzende en vulgaire Disney-film. Zoals steeds verrast Disney ook nu weer door het gemak, waarmee hij van verrukkelijk gecomponeerde beelden van een soms adembenemende schoon heid plotseling kan overgaan tot senti mentele kitsch-voorstellingen. Maar als we niet al te plechtig en te wereldwijs doen, zaVhet eeuwige kind in ons op de koop toe nemen, wat 'e volwassene ver werpt. Tenslotte is Disney vakman ge noeg om een kijkspel te leveren, dat jong en oud zeker zal boeien, want hij biedt elck wat wils: verschrikking, wild west, romantiek en sentiment, maar ook prachtige beeldcomposities en.... film kunst in optima forma. Met de feestdagen komen altijd de ge renommeerde komieken aan bod en dus mag een film met Danny Kaye niet op het kerstprogramma ontbreken. In „The Five Pennies" (Tuschinski- Amsterdam en Thalia-Rotterdam) schetst regisseur Melville Shavelson, naar het schijnt waarheidsgetrouw, de levensge schiedenis van Red Nichols, de beroemde Amerikaanse cornetspeler en bandleider uit de jaren dertig. De film laat Danny Kaye als Red Nichols niet alleen zien als muzikale komziek, maar ook als dra matisch acteur en al is hij even knap in het weergeven van sentiment(aliteit) als in het tentoonspreiden van zijn ko mische talenten, deze cmbinatie is geen onverdeeld succes gewrden, hoewel dit minder is te wijten aan de acteur dan aan de weinig geïnspireerde wijze, waar op de regisseur hem met de camera heeft waargenomen. Voor de jazzlief hebbers en voor Kaye's bewonde raars zijn duet met Louis Arm strong van „The Saints go marching in" zou (op het to neel!) een van de b ste fragmenten spel, zang en dwaas heid zijn, die we in jaren hebben gezien en 'hoord is de eerste helft van de film een onverdeeld genoegen. Maar het is, al wordt ons heilig verzekerd, dat het verhaal authentiek is, van het tra gische een beetje teveel, dat het zes jarige dochtertje van de musicus uitge rekend onder de kerstboom door kinder verlamming wordt getroffen. Bovendien wordt dit gebeuren in de film zodanig uitgesponnen, dat het afbreuk doet aan de geloofwaardigheid en de kwaliteit van de film, die door ieng en oud kan worden gezien. Fauna, Flora en Zacht Weertje, de drie feeën, uit Walt Disney's nieuwste tekenfilm „The Sleeping Beauty". „THE FIVE PENNIES" van de een avontuur naar het rijk f» 2eloze verbeelding. Wie van fm.tasie houdt. en er geen bezwaar tegen tjfr j om i®5. de niet altijd even blijde werkelijkheid te ontvluchten, zal van „The Sleeping Beauty" genieten, Want de film is amusant, kleurig, vrolijk «n melodieus. Disney vertelt het bekende snrookie ?'n Charles Perrault. in laren door miljoenen ouders geparafra seerd, op zijn eigen wijze. Wat wij 7.eg_ «en, di t het element verschrikking, door velen terecht als bezwaar tegen ~sneeuwwitje en de zeven dwergen" aangevoerd, er in is teruggekeerd, mis- Jwhen zelfs wel in verhevigde mate. r*yar tenslotte maakt Disney, zoals hij Zei. meer dan eens heeft verklaard, zijn 'Ums niet uitsluitend voor inderen. Meer nog dan „THE SLEEPING BEAUTY" voorheen is Disney overgegaan tot het 'ekenen van zijn menselijk figuren naar de werkelijk heid. Hij liet, aldus wordt ons verze- K/i„1 i n kerd, personen de hLj wW spelen en filmde die. Zijn nonderaen medewerkers vervaardigden keningen naar de aidus verkregen momentopnamen en zodoende bewegen e hoofdpersonen zjcu meer als levende u"*'" dan als getekende figuren. Zijn n' -at? ziet er Ui als een bewegend beid van een doos bonbons en zijn ln een ,even suikerzoet als de kransjes heeft hn*ei"stboom. Maar tegelijkertijd 'j een trio feeen: Flora, Fauna en iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'ii|"l>ll",'l,"|iiiiimiiimiiiiiniiiiimiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii De Britse komiek Norman Wisdom, die nog steeds in de mening schijnt te verkeren, dat hij zijn mond maai zo ver mogelijk hoeft open te sperren om onweerstaanbaar grappi te zijn pro beert de klant-n aan het lachen te brengen met „En dat we toffe jongens zijn... (Nöggerath en Roy„l-Amster dam en Arena-Rotterdam). De humor in deze film is echter van' zulke dikke planken gezaagd en regisseur Robert Asher heeft de capriolen van zijn ko miek met zo weinig filmgevoel op het doek gebracht, dat we twijfelen, of het wel erg zal lukken. Voor iedereen. Na de „Doctor"-serie is de Britse film industrie begonnen aan een „Carry on"- Informatie» bil alle reiibureau» en het Amsterdam C Rokin 16 Tel.t 020 621 88 reeks. „Carry on, nurse" (Cineac-Dam rak-Amsterdam en Cineac-AD-Rotter dam), hier te lande vertoond onder de titel „Kop op, kiezen op elkaar", speelt, zoals de oorspronkelijke titel aanduidt, in een ziekenhuis Regisseur Gerald Thomas heeft het veinig spirituele geval niet onaardig jn elkaar gezet. Hier en daar heeft het een amateuristisch trekje, zeker in de gedragingen van de patiën te maar al.. geheel is het toch wel goed voor een gezellige anderhalf uur voor jong 3n oud. ie Britse fümklucht „Geef mij maar een millioen" (Plaza-Amsterdam) wreekt zich op een gevaarlijke concurrente door de draak te steken met de televisie en tegelijk profijt te trekken van dc popu lariteit, die bepaalde t.v.-sterren zich hebben verworven. Arthur .shton en Sidney James zijn namen, die ons niets zeggen en daarom begonnen we waar schijnlijk pas halfweg ,e lachen om de avonturen van de ontslagen t.v.-grimeur en de uitgekookte marktkoopman, die op de meest inf,enieuze manieren via de serieuze (BC-televisie clandestiene re clame weet te maken voor hun onfeil bare wasmiddel Bonko. Regisseur Lance Comfort heeft dit dwaz*- geval, waarmee ieder zich kan amuseren, met evenveel leedvermaak als pretentieloos plezier in elkaar gezet. En dan is er nog de humor rond de bruid, die in de Britse huwelijkskomedie „Happy is the bride" (Kriterion - Den Haag) te beleven valt, doordat er wegens misverstanden allerlei zonderlinge situ aties ontstaan, waardoor de echtverbin tenis tussen twee aardige jongelui voort durend in gevaar is. Jong en oud kun nen bij tijd en wijle lachen om de g-ap- pige blijspelsituaties en lachwekkende dialogen, de twee pijlers, waarop dit door Roy Boulting nogal toneelmatig geregisseerde niemendalletje hoofdzake lijk berust. Ian Carmichael en Janette Scott vervullen de hoofdrollen, gesecun- deerd door Cecil Parker, Terry Thomas en andere routineurs in het genre. F. DEN HAAG. 23 dec. De staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen mr. Y Scholten heeft aan de letterkundigen Anna Blaman te Rot terdam en Jo Boer te Parijs opdracht verleend tot het schrijven van een roman. MOSKOU, 23 dec. In Moskou zijn twee Fins-Russische verdragen getekend Het ene heeft betrekking op de handel tussen de twee landen in 1960. ter waar de van 1,1 miljard roebel, het tweede voorziet in een Russische lening aan Finland van 500 miljoen roebel. Advertentie 3ï°/< Breng uw besparingen naar de N. H.M. Onze bank waarborgt u een veilige belegging. Wij zenden u op uw verzoek of bij ontvangst van de eerste storting van minimaal f 250.- een folder over deze spaar rekening. U kunt ook gireren op de post rekening van een onzer kantoren, onder vermel ding „spaarrekening". Kapitaal en open reserves f 126 miljoen (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 23 dec. In de hou ten noodbarak van de hoofdstedelijke rechtbank is vanmorgen langdurig ge sproken over de Tang van zaken bij de verkeersgroep van de Rijkspolitie in het district Amsterdam. De aan leiding hiertoe vormde de geruchtma kende omkoopaffaire, die op enige le den van deze groep betrekking had. Vier wachtmeesters werden door col lega's binnengeleid, om als verdach ten te luisteren naar de officier van justitie mr. H. Bouma, die zich met het voorlezen van de zeer uitgebreide tenlastelegging beperkte tot de voor naamste punten: het als ambtenaar aannemen van steekpenningen en daarbij de indruk vestigen dat van het opmaken van processen-verbaal zou worden afgezien. De trieste betekenis hiervan bleek duidelijk uit de verkla ring van en 36-jarige perschef, die in de nacht van 2 september jl. wegens slingerend rijden, op de Rijksweg werd aangehouden. ,,Ik moest de auto uit en toen zei de oudste wachtmeester tegen mij: „Of ik zorg ervoor dat U een proces-verbaal krijgt, dat Uw auto in beslag wordt genomen en dat U Uw rijbewijs een half jaar kwijtraakt, of U krijgt Uw papieren en autosleuteltje terug en U betaalt ons a contant f 150 150,-. Aan het begin van de zitting deelde de president mr. J. Coninck Liefsting mede, dat in verband met de grote twijfels in deze zaak, de rechtbank een luitenant als getuige-deskundige wilde horen, om zich uitvoerig over d« werkwijze en het optreden van de ver keersgroep te laten voorlichten. Deze luitenant verklaarde even later dat de groep in de tijd van de overtredingen 32 man sterk was. Deze had de taak om met snelle Amerikaanse wagens in hun rayon te surveilleren. Ofschoon ze vaak een bepaalde route moesten volgen, kon het toch wei eens voorko men dat ze door een of andere reden op een andere route terecht kwamen. Als voorbeeld noemde de luitenant de automarkt te Utrecht, waarbij de wa gens wel eens van de normale route afweken om de autowrakken, na hun vertrek uit de Domstad, op de weg op te vangen. Dit alles paste in het zgn. vrije-surveillance systeem, waarbij de dienstdoende wachtmeester steeds met twee man sterk in de auto zelf hun route konden bepalen. Dit zgn. vrije-systeem leidde tot een vaak scherpere controle en dus automatisch tot meer processerverbaal.» en succes als het ging om het achterhalen van verdachte personen. Met klem betoog de de luitenant dat het voor de leden van zijn korps ten strengste verboden is geld en giften zoals sigaren of si garetten aan te nemen, met die uitzon dering dat als bepaalde autoriteiten zoals burgemeester of groepscomman danten hun bijv. een sigaar presenteer den, zij die niet hoeven te weigeren. De luitenant zei dat de vier verdachten zeer gunstig stonden aangeschreven. Hij had elk van de vier weieens op hun nachtelijke surveillance begeleid. Hun arrestaties werden als grote ver rassingen beschouwd. De getuige gaf toe dat de stemming hoewel geleidelijk aan iets verbeterd, verre van goed was bij de verkeersgroep in Amsterdam. Vooral de verhouding met de groeps commandant liet veel te wensen over. Een controle op hun werkwijze» scheen Advertentie de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is 1 den HAAG, 24 dec. De PTT heeft medegedeeld, dat met de volgende sche per* zeepost kan worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het ichip vermeld. Argentinië: ss Zaanland 28/12; Alberto Dodero 29/12; Australië: Overijssel 27/12, Willem Ruys 29/12; Brazilië: Ruhrstein 2" 12, Kennemerland 29/12; Canada: American Reporter 28/12, Black Hawk 29/12, Chili; via New York 29/12; Indo nesië: Karimur 29/12; Ned. Antillen: Me- dan 28/12; Nieuw Zeeland: Willem Ruys 29/12. Suriname: Norinda 28'12; Willem stad 29/12; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika; Rempang 29/12. Zondag 27 december: H. Joannes, apostel en evangelist; eigen mis; 2 geb van octaaf; credo- pref. en communie van octaaf; wit. Maandag: H. Onschuldige kinderen; eigen mis; 2 geb. van octaaf; credo; pref en communie, van octaaf; paars. Dinsdag: H. Thomas, bisschop-marte laar, eigen mis 2 geb. van octaaf; cre do; pref. en communie van octaaf; rood. Woensdag: Mis van zondag ondei oc taaf; 2 geb van octaaf; pref. en com munie. van octaaf; wit. Donderdag: H. Silverster, paus-belij der; mis Si diligis; 2 geb. van octaaf; credo; pref. en communie, van octaaf, wit. Vrijdag: Besnijdenis van O H Jesus Christus; eigen mis; credó; pref en communie var octaaf; wit. Za'erdag: Mis van O.L. Vr. op za terdag; pref. van O. L. Vr.; wit. Zondag 3 januari: H. Naam Jesus; el- gen mis; credo; pref. van Kerstmis; wit. volgens de luitenant erg moeilijk te zijn. Zijn kleine volkswagentje was naar zijn mening veel te traag voor de razend snelle dienstwagens, en als hij 's nachts met een dergelijke wagen, zijn mannen wilde controleren, werd dat door middel van de mobilo foon waarmee alle wagens zijn uit gerust direct doorgegeven met korte kuchjes, aldus vertelde de luitenant die het niet onmogelijk achtte dat overtredingen als deze ook elders zijn voorgekomen of zelfs nog voorkomen. In deze rechtszitting, waar o.a. ge renommeerde strafpleiters als mr. T. Muller Massis en mr. J. K. Mathuisen de verdediging voeren, verscheen een 36-jarige perschef als de eerste getui ge die direct bij deze gevallen van cor ruptie was betrokken. Hij reed in de nacht van 2 september in zijn auto van de Firato-tentoonstelling in Amster dam naar zijn woning in Het Gooi. Twee van de vier verdachten, die in deze nacht dienst hadden, hielden de man op de Rijksweg aan omdat hij naar hun mening slingerend reed. „Kom de auto ut', sprak de oudste, ,,U hebt zeker gedronken". De getuige ontkende en zei dat de slaap hem had overmand. De politiemannen reden met hem naar huis. Over een bloed proef werd niet gesproken. In zijn wo ning zei de oudste wachtmeester: „Waarom moet de politie toch altijd voor Sinterklaas spelen en als ik za ken doe, doe ik dat op de man af" "ervolgens deed hij de perschef het hierboven vermelde voorstel. De man betaalde. „Waarom deed u dat? Eerst betalen en dan aangeven. Dat was toch niet fair," zei een der raadslieden. „Het liefst had ik ze allebei van de trap afgegooid, maar dan had ik hier als verdachte gestaan in plaats van zij, antwoordde de getuige verontwaar digd. Zowel de officier van justitie als de vier verdedigers sloten zich aan bij de woorden van de president, die ernstig kritiek uitte op de instructie. „Deze zaak is onvoldoende geïnstru eerd." De mogelijkheid van terugver wijzing kwam ter sprake. De recht bank besloot een eventuele beslissing hiertoe tot het einde van de zitting uit te stellen. Onmiddellijk hierop deed mr. Muller Massis het verzoek om de verdachten, als de zaak wordt terug verwezen, voorlopig op vrije voeten te stellen. „Ik kom nog liever hongerige wolven in de wildernis tegen, dan deze schooi ers 's nachts op de weg". Aldus sprak woensdagmiddag een van de getuigen, die een van de slachtoffers was van de corrupte handelingen, door een aantal wachtmeesters van de rijkspolitie bedreu- ven. Aan het slot van een zeer lang durige zitting eiste de officier van Jus titie mr. H. Bouma tegen twee van hun een jaar gevangenisstraf met aftrek wegens het opzettelijk aannemen van giften en daarbij de indruk vestigen dat geen proces-verbaal wordt opge maakt. Tegen een derde wachtmees ter requireerde mr. Bouma 10 maan den met aftrek, terwijl de zaak tegen een vierde verdachte op verzoek van de officier werd aangehouden, waarbij de rechtbank deze man voorlopig op vrije voeten stelde. Voordat mr. Bouma het woord kreeg hebben verschillende getuigen de rech ter verteld hoe zij door de mannen werden aangehouden en terecht werden betrapt op onregelmatigheden. Steeds werd echter de suggestie gedaan, dat zij er met een koopje wel van af kon den komen. „Ik vind 25,- heel wat goedkoper dan 9 bekeuringen" sprak als getuige een opkoper, die 's nachts door twee van de agenten werd aan gehouden in een gammel autootje en door hen in de gelegenheid werd ge steld zijn bekeuringen door middel van een kleine vergoeding af te kopen. In zijn requisitoir stelde mr. Bouma. dat door dit alles het vertrouwen in het politie-apparaat toch niet is geschaad. „Misdrijven als deze, begaan door po- litie-ambtenaren, behoren gelukkig tot de uitzonderingen, aldus de officier, die had uitgerekend dat er in de laat ste 6 jaar slechts 3 politie-ambtenaren wegens misdrijven als deze waren be recht. Mr. H. van Zutphen, de raads man van de jongste verdachte, achtte een straf gelijk aan het voorarrest vol doende. Mr. C. Reinders Volmer had bezwaar tegen de dagvaardiging van zjjn cliënt, die naar zijn mening nietig moest worden verklaard, omdat de om schrijvingen niet op de juiste wijze wa ren geschied. Volgens hem lag ook grote schuld bij het publiek, dat vaak het initiatief tot de omkoperij zou hebben genomen. Evenals mr. J. K. Mathuisen bepleitte hij de uiterste cle mentie. Zijn confrère legde de nadruk op het feit dat er bij de verkeersgroep Amsterdam iets niet klopte. „De drie beste krachten uit de groep stelden hun carrière in de waagschaal voor een paar luttele tientjes. Wat met een graantje meepikken is begonnen, ein digde met corruptie", betoogde mr. Mathuisen. De vierde wachtmeester, die ondanks zeer bezwarende verklaringen van de getuigen, hardnekkig ontkende werd op verzoek van zijn raadsman mr. T. Mul ler Massis door de rechtbank op vrije voeten gesteld. Zijn zaak zal verder worden behandeld, als ook een vijfde wachtmeester, die een bezwaarschrift tegen de dagvaardiging heeft inge diend, zich zal moeten verantwoorden De officier van justitie deelde nog mee dat ook de getuigen zich aan een straf baar feit hebben schuldig gemaakt door de omkoping van ambtenaren in func tie, maar dat bij vervolging het ge vaar bestaat dat aangifte van misdrij ven in het vervolg achterwege blijft. De rechtbank zal op 6 januari a.s. vonnis wijzen. IJMUIDEN, 23 dec. De schaakclub Heemstede heeft aan alle eventuele il lusies van het Beverwijker Pat Mat een einde gemaakt ln de overgangsklasse competitie van de Noordhollandse Bchaakbond. Met 3(4-6(4 gingen de winstpunten mee naar Heemstede dat zichzelf daarmee afdoende teweer stel de tegen de degradatie. Voor Pat Mat heeft de nederlaag alle hoop op de titel de bodem ingeslagen. Zowel Heem stede als Pat Mat zullen nu de reste rende wedstrijden rustig kunnen spe len. Nu beide uitgeschakeld zijn voor de titel nemen zij toch altijd nog een dermate gunstige positie in dat men voor degradatie in elk geval ook niet behoeft te vrezen. Bij de eerste klassers heeft Pat Mat 2 zich aan de kop gehandhaafd. De Be- verwijkers versloegen hun Kijk-Uit- collega's uit IJmuiden met het kleinst mogelijke verschil. Naast concurrent is nog steeds Rolland dat tegen hek kensluiter Halfweg geen fout maak te. Ook H.V.S. 3 spreekt hier nog een woordje mee in de strijd om de eerste plaats. Weenink is in de tweede klasse één der lijstaanvoerders geworden. De club van Muyen dankt dit aan de kleine overwinning op Castricum. H.W.P. kwam in de C-afdeling tot een voorlo pige 1-5 voorsprong tegen K.S.C., zal stellig winnen en daarmee de leiding behouden. Rolland 2 houdt hier moe dig vol. Tegen Zandvoort, dat kennelijk heel wat zwakker is dan vorig seizoen, werd met ruim verschil gewonnen. Heemstede 2 blijft in de D-afdeling aan de winnende hand maar heeft in Aalsmeer. De Uil en V.H.S. IV nog een aantal gevaarlijke concurrenten. Het gepromoveerde H.W.P. 2 zal hier met het eveneens gepromoveerde P.T.T.-team De Torens de strijd tegen de degrada tie uitvechten. De derde klassers zagen in afdeling B de reserves van Castricum de eerste zege behalen. De uitslagen zijn: OVERGANGSKLASSE: Pat Mat— Heemstede 3(4-6(4. (J. Zoontje—mr. E A. M. Santen 0-1. P. Zwart—J. Bon- kenburg remise, M. P. Suikermr. A G. de Blécourt 1-0, ir. D. G. Huygen— K Altena 1-0. P. Tijssen—G. van Keu len 0-1. J. C. de Haas—H. v. d. Berge 0-1. A. Slings—H. Muusze 0-1, H. Ban nenbergC. Santifort remise, J. Son- HAARLEM, 23 dec. De grote zaal hij de Incassodienst der gemeente Haar lem was gisteravond in een smaakvol versierde feestzaal herschapen. Velen waren gekomen om afscheid te nemen van de heer P. Jongbloed, die de dienst van de dienst, door de oud-directeur, door verlaten. Zoals ook door de vele sprekers werd gememoreerd, bezit de scheidende functionaris vele eigenschappen welke hem tot een voortreffelijk ambtenaar maakten. Vooral ook wilden de aanwe zigen hun waardering voor de mens Jongbloed tot uiting brengen. Achter eenvolgens werd de scheidende functio naris toegesproken door de directeur van de dienst, door de oud-directeur, het Hoofd van de afdeling Personeelsza ken en door de Wethouder van Finan ciën en Personeelszaken, de heer W. C. Bakker. Deze laatste stelde dat de scheidende hoofdambtenaar iemand was die ook onder moeilijke omstandigheden met grote wilskracht doorzette. De wet houder bracht de dank over van 't colle ge van Burgemeester en Wethouders voor de vele werkzaamheden geduren de de afgelopen 39 jaar verricht. Wan neer alle ambtenaren van het kaliber van de heer Jongbloed zouden zijn, zou dit de goede gang van zaken in de Ge meente Haarlem ten zeerste bevorde ren. Voorts spraken nog enkele collega s alsmede een bestuurslid van de Alge mene Bond van Ambtenaren. De colle ga's lieten hun toespraken vergezeld gaan van enkele geschenken, waaronder een schilderij van de Haarlemse schil der A. Vogel, voorstellende de plaats waar de heer Jongbloed zoveel jaren had gewerkt. Het bewogen dankwoord van de schei dende ambtenaar concentreerde zich vooral op de dankbaarheid. Dankbaar heid niet alleen vo„- de vriendelijke woorden doch vooral dankbaarheid voor de prettige wijze waarop hij die vele ja ren met anderen had mogen samenwer ken. (Medegedeeld door de Rijkswaterstaat) 'S-GRAVENHAGE. 24 dec. Konstanz 2548 (-1-1), Rheinfelden 2038 (+33), Otten- heim 218 (+20). Straatsburg 146 (onv.), Maxau 329 2), Mannheim 142 (+14), Mainz 171 19), Bingen 93 (+8), Kaub 100 (+10), Trier 1910 (+21), Koblenz 119 (+20), Keulen 46 (+10), Ruhrort 2088 (+7), Lobith 800 (+10), Nijmegen 584 10), Arnhem 645 10), Eefde IJssel 132 7), Deventer 54 (+9), Monsin geen op gave, Visé 5032 (—8), Borgharen 3918 (—12), Belfeld 1128 (+3), Grave beneden de sluis 501 (—2). De minst gepeilde diepten in de vaar geul. heden vermeld op de waarschu wingsborden, zijn in centimeters: Millm- gen—Nijmegen 205, Nijmegen—St.-Andries 230, Pannerden—IJsselkop 205, IJsselkop— Heveadorp 180, Heveadorp—Amsterdam- Rijnknaaal 145, in de rivierkruising 222, Amsterdam-RijnkanaalLekkanaal 150, IJs selkopDoesburg 130, DoesburgZutphen 130, Zutphenspoorbrug Deventer 165, spoorbrug DeventerKaterveer 175. De scheepvaart op de Waal boven Nij megen is in de komende nacht niet ge stremd. Nachtvaart is verboden van Heveadorp tot Lekkanaal en van IJsselkop tot De venter. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 23 dec. Coöp. Veluwse Eierveiling Bareveld- Ede. Weekaanvoer circa 1.100.000 stuks, waarvan er thans 350.700 stuks werden ge veild. Notering: eieren 50-55 gr. f 9.92 10.42. 55-60 gr. f 10.50—10.93, 60-65 gr. f 11.07—11.78, 65-71 gr. f 11.93—12.82. Al les per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 1.550.000 stuks. No tering: eieren 55-66 gr. f 10.5012.25, alge mene prijs f 11.20 per 100 stuks, kiloprijs f 1.81, basis 60 gr. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Veren, van Eierhandelaren. Grote eieren f 11.40— 12.25, gew. 62-68 gr.; kleine eieren f 10.75— 11.25, gew. 57-61 gr.; henne-eieren f 10.25 10.50, gew. 52-55 gr. VEEMARKT LEIDEN, 23 dec. - Aan voer totaal 019 stuks. Notering: melkkoeien f 8001150, varekoeien f 475875, vette schapen f 80105, vette lammeren f 70— 100, drachtige zeugen f 275—325, schrammen f 70—95, biggen f 404550. KAASMARKT LEIDEN, 23 dec. - Aan voer 2 partijen Goudse kaas. Geen note ring. KAASMARKT WOERDEN, 23 dec. Aan gevoerd 12 partijen. Notering: f 2.24—2.32. Aflver'pntit BLOEMENDAAL TELEF. 54855 neveldP. H. v.d. Bos jr. 0-1, W. Stee manmr. G. van Oppen remise. Totaal 3(4-6(4). EERSTE KLASSE, afd. A: Schaaklust Oppositie 6-4, SchaakmatOppositie 3(4-3(4 voorl., Edam—V.V.V. II 6-4. Afd. B: HalfwegRolland 3-6 voorl., V.H.S. III—Bloemendaal 6(4-1 voorl. Pat Mat II—Kijk Uit II 5(4-4(4. TWEEDE KLASSE, afd A: Zaandam III—K.T.V. 5(4-4(4. Afd. B: Caïssa II— De Pion 4 (4-(4. Afd. C: Zandvoort Rolland II 3 (4-6 y„. K.S.C.—H.W.P. 1-5 voorl.. Afd. D: H.W.P. II—VH.S. IV 4(4- 5(4, De UilAalsmeer 3-2 voorl. Heem stede IIDe Torens 6-4. DERDE KLASSE, afd A: Aartswoud —V.V.V. III 4(4-5(4. K.T.V. II—V.V.V. III 4(4-5(4. Afd. B: Castricum II—Witte Paard 5(4-4(4, Oppositie IILasker- voorl., Bloemendaal IIISantpoort II 5(4-4(4 Afd. C: Weenink II—D O S. 4-3 voorl., Bloemendaal IIISantpoort II 2-3 voorl., Zaandam VSchoorl. 6(4-3(4, VIERDE KLASSE, afd. A: K.T.V. III Schaakmat III 6(4-3(4. Afd. B: Pur- merend IIIAssendelft 7-3. Afd. D: Halfweg IIIAlsmeer II 5-5. De leiders in diverse afdelingen zijn nu: Pat Mat II (1B), Caïssa (2A), Wee nink (2B), H.W.P. (2C)Heemstede II (2D), Zaandam IV (3B). Caïssa III C4A) en Aalsmeer II (4D). Deze week zullen zoveel mogelijk af gebroken partijen worden beslist. Advertentie Opneming m de»* rubnek t» niet noodzakelijk een bewijs van in stemming Toen ik vrijdag j.l. in de courant las dat een aantal zwitserse horloges radio actief strontium-90 bleek te bevatten, was ik zeer verbaasd. Niet zozeer door deze mededeling zelf, want dat was geen nieuws voor mij, maar veel meer door het feit dat zoiets nu pas en naar ik meen te weten voor het eerst officieel wordt bekend gemaakt. In de zomer van 1957 ben ik werkzaam ge weest op de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol, en wel als expli cateur op de afdeling „tellers". Vele bezoekers vonden dit een van de inte ressantste van de expositie, omdat de onzichtbare en geheimzinnige radio-ac tieve straling er kon worden aangetoond en geteld. Na een korte uitleg van de werking van de Geiger-Müller-teller vroeg ik dan meestal of een der aan wezigen een lichtgevend horloge droeg. En tot hun zeer grote verbazing bleek zo'n horloge dan in bijna alle gevallen radio-actief te zijn; ik heb slechts 1 uit zondering meegemaakt. Bij verschillen de was de sterkte van de straling gro ter dan die van het aanwezige demon- stratiepreparaatje en in sommige geval len was zij zelfs onrustbarend hoog. Nu is het wel zo. dat de stalen kast aan de onderkant ongeveer de helft van de uit gezonden straling tegenhoudt, maar toch hebben we gemeend de dragers van zo'n sterk stralend horloge te moeten adviseren, het tenminste 's nachts af te doen. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat het uit Amerika ingevoer de demonstratiepreparaat in een bijzon dere verpakking, voorzien van waar schuwende etiketten, moest worden ver zonden en bij de douane streng van de andere paketten gescheiden werd gehou den. Tot de niet geringe verbazing van de douane-beambte bleek zjjn eigen lichtgevende horloge veel meer straling uit te zenden dat het hele „radio-actie ve" pakket. Het berichtje van vrijdag was dus in zekere zin onjuist, omdat het ten onrechte de indruk wekte dat al leen genoemde zo te lezen zeer du re horloges radio-actief lichtgevend materiaal zouden bevatten. Dit is dus bij bijna ALLE lichtgevende horloges zo!! En in sommige, wellicht vele, ge vallen geldt ook hierbij wel degelijk „dat de hoeveelheid voldoende is om mogelijk op lange termijn gevaar voor de gezond heid van de drager op te leveren C. J. VAN HOLK. Marnixstraat 39. Haarlem. Advertentie Voordelig wlntertarief Amsterd. Rijt. Mij. Telefoon 10338 BEVALLEN van een zoon: G. Drog- trop-Derks; J. P- Wouters-Holswilder; W. C ,G. de Vries-Meijer (2 zns.); S. C. Hartevelt-Zoetemelk; J. M. Murk-van Leeuwen. BEVALLEN van een dochter: H. Y. M. van Kuik-Moncel; E. Beilschmidt- Schoute; A. van den Heuvel-Vlas. OVERLEDEN: J. Melchior-Peper, 46 j„ Zuidpolderstraat; M. D. Takes-Slin- gerland, 72 j„ VeenbergpleinM. Bos- kamp-Bax, 73 j., Spaansevaartstraat; A. de Paauw-van Muiswinkel, 66 j„ Wil- helminastraat; J. H. Knape-van Meurs. 86 j„ Hagestraat. ONDERTROUWD: A. H. Duineveld en A. VI. Prenen; A. Hoogeboom en E. J. van Woudenberg; C. van Amstel en J. van der Linden; W. Engel en C. van den Berg; J. L. Brinkman en A. Tooren- ent; J. M. Wiegman en M. H. A .Braam; W. F. Sprengers en T. van Ophem; J. A. van 't Hof en I. H. Seitz; P. J. van der Meulen en J. L. Hurkmans; J. van der Storm en J. van loperen; H. P. Wie- dijk en J. J. Kriek; T. I. Szécsényi en W. J. Smal. GEHUWD: J. Bouwman en J. Sehmitz; A. C. van der Voorn en A. J. T. van Assema; A. C. Slingerland en H. M. J. van der Vegt; P. J. Smit en M. J. Roosloot; F. G. Wassenaar en C. M. van Deursen; P. G. A. Hermens en J. E. M .van Loenen; H. L. Braak en C. J. C. Zwart; P. W. L. de Wijs en J. M Boerée; P. P. Bouwens en E. S M. Plas; E. J. Rozenhart en H. C. Kiekens; L. J. Loe-A-Foe en S. Walraven; H. A. Glas en I. M. J. Balm; R. M. Velt- hoek en W. M. E. Mom; R. P. J, Rot teveel en P. C. Halderman; F. B. J. Smit en II. L. Koorn; F. B. M. Schel- lekens en C. van Rhijn; J. L A. Holle man en N. C. van der Veen; R. de Jon ge en A. J. van Gelder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7