Amerikaan logeerde in hotels zonder te betalen HIGH&DRY BOOTHS POMMERY Krachtig opwaartse conjunctuur kenmerkte het voorbije jaar CHIANTI RUFFINO „Pedagogische praktijk en wetenschap" Queen Anne Khroesjtsjev over produktie van voedingsmiddelen ERIC DE NOORMAN f- y» f PAUL VLAANDEREN „De dobbel IplPlG 1/1 ""'9'35 Meisje onbetaalde ring ten geschenke gegeven Logger verging op de Noordzee E van DAM Azn Zonen Geld uit zegelkas gestolen De Gijsbreght op de plaat CHAMPAGNE ding N.Y. in kort ge- veroordeeld Duitse t.v.-toestellen te goedkoop verkocht Motie in N.O.V.- vergadering Zeventiende KathPedagogische Week in Tilburg geopend S Rusland is V.S. voorbij gestreefd in boter- en melkproduktie In trein gearresteerd Raad voor Scheepvaart PTT-employé voor de rechtbank Vrijere loonpolitiek Erhard niet bezorgd over Duitse economie Rotterdamsche Bank sticht scheepvaartmij. Voetbal op parapluie DINSDAG 29 DECEMBER 1959 PAGINA 2 LONDON GIN TAXATIES door geheel Nederland L CHAMPAGNE POMMERY GRENO - REIMS Verhouding middelen en bestedingen niet ingrijpend gewijzigd in 1959 .JACOBUS BOËLïSN Rubatex gaat in februari weer produceren Luxemburgse Kamer keurt Benelux-arbeids- verdrag goed Saneringsplan voor Belgische kolenmijnen Vleesproduktie in V.S. in 1960 op recordniveau 42 „We moeten naar de kust terug. Daarheen zjjn Svein en de troep gevangenen nu ook onderweg", zegt de Noorman, „en als wij wat wil len beginnen moeten wij eerst hen bevrijden. Maar de hoogvlakte biedt geen enkele schuilmogelijkheid, dus kunnen wij het beste het moeras volgen tot de kust en daar onder dekking van de kustrotsen het vis sersdorp zien te naderen". De anderen knikken instemmend en zo be geven zij zich op weg. Het is geen gemakkelijke tocht. De grond is drassig; paden zijn er niet en het hoge gras belemmert hen in hun bewegingen. Maar de mannen troosten zich met de gedachte, dat zij hier redelijk veilig zijn. Mocht er onraad komen, dan biedt de dichte bijna ondoordringbare begroeiing een uitstekende schuilplaats. Zij zijn een paar uur onderweg, als een man in de achterhoede een waar schuwend êefluU laat horen en op zijn schreden terugkerend, ziet de Noorman een grote groep van naar schatting 100 krijgers, die snel afdalen naar de vallei. Bolan grijnst spotend. „Wat een geluk, dat wij meteen verder getrokken zijn. Die loze vissertjes grijpen ach ter het net". Maar daarin vergist hij zich. Geen van hen heeft de groep zwaar bewapende vissers opgemerkt, die een eindweegs voor hen in de vallei afgedaald is, en nu met alle zintuigen gespannen de plaats nadert, waar Erics troepje zich bevindt. AMSTERDAM, 28 dec. De mare chaussee heelt op verzoek van de Am sterdamse recherche in de trein van Frankfort laar Amsterdam een 32-ja- rige Amerikaan gearresteerd, die ver dacht wordt van flessentrekkerij ten na dele van drie hotels, een juwelier en een fotobedrijf in de hoofdstad. Hij zal dinsdag a.s. voor de officier van jus titie worden geleid. De Amerikaan ls half november in ons land aangekomen .Hij nam zjjn in trek in eer. der grote hotels in Amster dam en gaf zich uit als „free lance" journalist-radioreporter. Onder meer wilde hij reportages maken van de in tocht van 'int Nicolaas in Amsterdam en de ,,rock and roll' in ons land. Daartoe riep hij de hulp in van een AMSTERDAM, 28 dec. - De Raad voor de scheepvaart heeft een uitvoerig on derzoek ingesteld raar de oorzaak en de mogelijke schuldvraag van de motor ontploffing aan oord van de logger Sch. 37 „Geertruida Jacoba" uit Scheve- ningen op 10 augustus j in de Noord zee. Het gevolg van de explosie was, dat het schip is gezonken enkele uren nadat de 16 opvarenden, tot wie behoorden het 11-jarig dochtertje van de schipper en het 13-jarig zoontje van de stuurman alsmede een derde passagier, in de red dingboot waren gegaan. Tegen half drie in de nacht verliet de gezagvoerder als laatste zijn logger, die tegen zes uur in de ochtend voorgoed in de diepte verdween. Een in de nabijheid varend schip bemerkte niets van het on geval, ondanks de noodseinen die de ka pitein had laten uitzenden. Eerst tegen uur in de morgen ontdekte een Duits vaartuig de drenkelingen in de vlet. Ze zijn aan boord genomen en later afgezet op een Nederlandse loodsboot. Alle be zittingen van de opvarenden gingen ver loren. Na het onderzoek, waarbij de kapi tein en de motordrijver, beiden uit Sche- venmgen, over de schuldvraag werden gehoord, concludeerde de hoofdinspec teur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, dat de schipper noch de motor drijver schuldig zijn aan het vergaan van dit schip. De oorzaak van de ont ploffing in dit 43 jaar oude vissersvaar tuig kwam niet precies vast te staan. In het algemeen zei de heer Metz het af te raden passagiers mee te nemen aan boord van vissersvaartuigen, omdat dit altijd ook onder ideale weersomstan digheden, zoals ditmaal blijkt riskant is. Er dienen vooral niet meer mensen te worden meegenomen, dan de red dingsmiddelen toelaten. In dit geval was de reddingsvlet enigszins overbelast. De heer Metz stelde tenslotte de raad voor de schipper en de machinist vrij te spreken van enige schuld. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Adve~ tentit IMPORTED FROM ENGLAND fotobedrijf, dat een van zijn fotogra fen gedurende drie dagen ter beschik king van de Amerikaan stelde, die zich ook had aangediend als medewerker van de United broadcasting associa tion" in Chicago. In Amsterdam maakte de Amerikaan kennis met een meisje voor wie hij bij een juwelier een ring ter waarde van f 1.335 kocht. De juwelier kreeg een cheque, die ongedekt bleek te zijn. Toen de Amerikaan ruim een week geleden naar Duitsland vertrok bleek hij schulden achtergelaten te hebben. In drie hotels had hij of ongedekte che ques afgegeven of zijn rekening (to taal ongeveer 950) niet betaald en bü het fotobedrijf had hij nog een schuld van ongeveer 250. Kort voor Kerstmis werd bekend, dat hij het meisje in Amsterdam weer zou komen opzoeken, waarop hij in de trein werd aangehouden. De juwelier is het minst gedupeerd, want hij heeft zijn ring weer terugge kregen. De Amerikaan schijnt ook in een hotel in Luxemburg zijn rekening met een ongedekte cheque te hebben voldaan. Advertentie Svrphtttatr. M, A-dam C, Tal. H214 AMSTERDAM, 28 dec. Tegen een 52-jarige PTT-employé uit Amsterdam is voor de rechtbank 9 maanden ge vangenisstraf, waarvan 6 voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van het medisch bureau voor alcoholisme geëist wegens verduistering van gelden uit een zegel- kas op een Amsterdams PTT-kantoor tot een totaal van 1206,22. Uit het verhoor bleek, dat verdachte thuis grote moeilijkheden had bij de zorg voor zjjn spastisch zoontje van tien jaar, temeer oxndat door ambtelijke re gelingen de nodige medewerking soms lang duurde of uitbleef, zo stond in het reclasseringsrapport. Verdachte was toen aan het drinken gegaan en had vooral daarvoor geld uit de zegelkas genomen. Overigens stond hij als een bekwaam ambtenaar bekend met een vlekkeloos verleden. De verdediger, mr. P. J. Vreeken, vroeg met klem een geheel voorwaar delijke straf, opdat verdachte, die nog niet is ontslagen, zijn werk bij de PTT zal kunnen voortzetten. Uitspraak 7 ja nuari. AMSTERDAM, 28 dec. —Als eerste van een reeks grammofoonplaten met volledige spelen of fragmenten uit de toneellitteratuur in de Nederlandse taal is thans verschenen het Neder landse treurspel bij uitstek: Vondels Gijsbreght van Aemstel. In dit twee uur durende toneelstuk, vastgelegd op twee platen, worden de hoofdrollen ge zegd door Johan Schmitz (Gijsbreght) en door Ellen Vogel (Badeloch). De artistieke leiding was in handen van Ton Lutz. Vanmiddag heeft de heer A Ariens Kappers, directeur van een grammo foonplaten maatschappij in Hilversum de eerste Gijsbreghtplaat overhandigd aan de directeur van de Amsterdamse Stadsschouwburg, de heer Evert Smit, die de plaat namens het gemeentebe stuur in ontvangst nam. Nader vernemen wij dat het in de bedoeling ligt binnenkort ook grammo foonplaten uit te brengen met fragmen ten uit klassieke spelen, waarin be paalde spelers excelleerden, zoals Van Dalsum in King Lear, Paul Steenber gen in Hamlet, Fie Carelsen in haar telefoongesprekken, enz. Begin Januari zal een plaat verschij nen met fragmenten uit „Dantons Dood" en uit „Julius Caesar", gezegd door Ko van Dijk. Advertentie N.M3.633.332 De Nederlandse economie heeft in 1959 het beeld vertoond van een krach tige opwaartse conjunctuurbeweging. In de tweede helft van 1958 was reeds een duidelijk herstel ingetreden op de in het laatst van 1957 en in de eerste helft van 1958 opgetreden inzinking. In 1959 heeft de stijgende tendentie zich nog versneld. Vooral van de sterk toegeno men export, mogelijk gemaakt door de economische opleving in het buitenland, ging een sterk conjunctuur-stimulerende invloed uit. De werkgelegenheid nam sterk toe en in sommige sectoren van het bedrijfsleven is weer een tekort aan werkkrachten merkbaar geworden. De industriële produktie lag in de eerste tien maanden van 1959 gemiddeld ruim 8 procent boven het niveau van het zelfde tijdvak 1958. De bedrijfsinveste ringen in vaste activa, die in 1958 tot een betrekkelijk laag peil waren gedaald en die ook in de eerste maanden van 1959 nog weinig tekenen van opleving vertoonden, hebben later in het jaar een herstel te zien gegeven. Het volume van de particuliere consumptie per hoofd van de bevolking lag in de eerste negen maanden van 1959 circa 2,5 procent hoger dan in 1958. De stortingen bij de spaarbanken overtroffen in niet onbe langrijke mate de terugbetalingen. De prijzen van de industriële produkten- artikelen toonden een grote mate van stabiliteit. Van een aantal agrarische produkten daarentegen liepen de prij zen tengevolge van de grote droogte van dit jaar vrij sterk op, hetgeen onder meer tot uiting kwam in een stijging van de kosten van levensonderhoud. Aldus een jaaroverzicht van het minis terie van economische zaken. Hoewel het jaar dus gekenmerkt werd door een conjuncturele opgang, gepaard gaande met een grotere be- stedingsdrang, heeft de bestedings- drang, door dienoveerenkomstige stij ging van de nationale produktie, niet geleid tot een ingrijpende verande ring in de verhouding tussen mid delen en bestedingen in de Nederland se economie. Dit moge blijken uit de ontwikkeling van de betalingsbalans. Over de eerste zes maanden van dit jaar was er op lopende rekening van de betalingsbalans een overschot van f 787 miljoen (trans actiebasis). Voor het jaar als geheel wordt evenals in 1958 een overschot van rond f 1600 miljoen verwacht. Zowel in- als uitvoer toonden in 1959 een stijging. De groei van de export was evenwel sterker, zodat het dekkingspercentage van de buitenlandse handel over de eerste elf maanden op 92 kwam te lig gen tegen 89 over 1958. De invoer nam in deze periode met 12 procent tot f 12,4 miljard toe. De invoer steeg met 8 pro cent tot f 13,6 miljard. Hoe hoog ook de rang, hoe droog de grappen, het hoogst en droogst blijft Booth's High Dry, in de nieuwe fles. Handig geschonken, vol verwachting geklonken en gedronken als geen ander: droog - droog -droog,kristalhelder en puur... Vraag High Dry stè er op! IMPORT: Levering alleen via de handel Gemeten naar volume nam "ooral de uitvoer van textielprndukten (incl. con fectie) toe, namelijk met 15 procent. De export van produkten van de metaal industrie steeg met 12 procent, die van de chemische industrie (incl. raffinade rijen) met 4 procent en die van de voedings- en genotsmiddelenindustrie met 10 procent. Voorts steeg de export van onbewerkte agrarische produkten met 11 procent. Wat de geografische spreiding van de export betreft kan worden opgemerkt dat in de eerste negen maanden van 1959 de uitvoer naar de E.E.G.-landen met 15 procent is gestegen en die naar de overige O.E.E.S.-landen met 5 pro cent. De expoi't naar Noord-Amerika geeft een toeneming te zien met 23 pro cent, die naar Zuid-Amerika met procent. Naar West-Duitsland steeg de uitvoer met 23 procent, naar de oei- gisch-Luxemburgse Economische unie met 7 procent. De stijging van de industriële pro duktie in het laatste kwartaal 1956 heeft zich in 1959 voortgezet. De pro- duktiestijging van 8 procent in de eer ste tien maanden van 1959 was Y°°r- namelijk een kwestie van intensiever gebruik van het produktie-apparaat. ue produktie per werknemer lag over ae eerste drie kwartalen gemiddeld 8 pro cent hoger dan in dezelfde periode van 1958. Mijnbouw en. scheepsbouwnij verheid vormden de uitzonderingen. De metaal nijverheid spande de kroon met eei gemiddelde produktietoenemmg van ruim 15 procent in de eersJ®.„ „tfL maanden. In de textielindustrie steeg dit cijfer met 4,5 procent, nadat hiervan in het eerste kwartaal n°£ mets _te merken was geweest. In de chemische industrie, die overigens van de recess vrijwel geen nadeel heeft ondervonden, toonde een verder gemiddelde produk- tietoeneming van 5,5 procent. Na het eerste kwartaal van 1959 kon er een duidelijke opleving m de lnves- teringsdrang geconstateerd^^ worden. Naar verwachting zullen de particuliere industriële investeringen in vaste De- drijfsactiva in 1959 circa 7,5 procent hoger liggen dan in 1958. In dit laatste jaar waren de industriële investeringen echter gedaald tot een J „is dat in de laatste indusmalisatienota als „tenminste noodzakelijk v,erd gesteld. Advertentie AMSTERDAM, 28 dec. Het ge rechtshof te Amsterdam heeft het von nis van de president van de Amster damse rechtbank, uitgesproken in kort geding, vernietigd en een Duitse radio- en t.v.-fabrikant in het gelijk gesteld. Deze Duitse fabriek had het kort ge ding aanhangig gemaakt tegen een Am sterdamse N.V., die de Duitse radio- en t.v.-toestellen voor een lagere prijs verkocht dan de officieel vastgestelde. De president van de Amsterdamse rechtbank stelde de Duitse fabrikant in het ongelijk, maar het Hof deed het andersom. Het Hof verbood de Amster damse N-V. om, anders dan met uit drukkelijke toestemming van de Duitse fabrikant van de officiële Nederland se importeur in Den Haag, in Nederland de radio- en t.v.-toestellen te verkopen, op straffe van een dwangsom van 1000 te betalen aan de Du' /fabrikant, voor elke overtreding in de toekomst. Deze uitspraak is onmiddellijk van kracht geworden. Het Hof veroordeelde de Am sterdamse N.V. in de kosten van de pro cedure, die in totaal op 775 worden geraamd. IMP. OUD HAARLEM (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM, 28 dec. Op de al gemene vergadering van de Nederland se Onderwijzersvereniging is bij accla matie een motie aangenomen, waarin ten behoeve van de overheidsdienaren en de rijksgepensioneerden wordt ge vraagd om een uitkering over 1959 van een kwart maandsalaris, c.q. pen sioen en tevens om een verhoging met 5 pet. van de salarissen en pensioenen ingaande 1 januari 1960. In een toelichting op deze motie werd ernstige kritiek uitgeoefend op de vrij ere loonpolitiek van de regering. Van de zijde van het hoofdbestuur van de N.O.V. werd gesteld, dat er zelden een meer gedetailleerde overheidsbemoei ing met de lonen is geweest dan thans. De N.O.V. maakt er bezwaar tegen, dat de regering eenzijdig heeft vast gesteld, dat de koppeling van de sala rissen van het overheidspersoneel aan de salarissen in de metaalsector niet meer als richtsnoer zal dienen. De vraag werd gesteld waarom deze kop peling wel mogelijk was bij een gedif ferentieerde loonpolitiek en niet bij de vrijere loonpolitiek. Men sprak uit, dat de regering blijkbaar niet van plan is over 1959 de overheidsdienaren te la ten delen in de toegenomen welvaart. Het gevaar dreigt, dat het overheids personeel terecht komt in de hoek, waar de slagen vallen, aldus een woordvoerder van het hoofdbestuur van de N.O.V. BONN, 28 de. De Industriële pro- duktie in West-Duitsland zal, naar de Westduitse minister van economische zaken, prof. dr. L. Erhard, in een vraaggesprek met het Hamburgse blad Welt am Sonntag heeft verklaard, in het komende jaar met vijf ét zes procent kunnen stijgen. Volgens Erhard geeft de huidige economische toestand geen reden tot bezorgdheid over de werkgele- Se.'Y\eid of de produktie. De financiële voor de verdere expansie van de Westduitse economie dienen voor namelijk te worden verschaft door de wu van het volk om te sparen en de staging van de produktie dient in over- eenstexnming hiermee alle inkomens te doen stijgen. Erhard waarschuwde ech- «r tegen een comsumptie, die de pro- au*«e overtreft en tegen geïsoleerde on gelijke eisen, die kunnen leiden tot een ggs e verstoring van het groeipro- ROTTERDAM, 29 dec. Door de Rotte- damsche Bank en mr. H. R. Hoekstra is opgericht de Nederlandse Vracht- en Tankvaart Maatschappij N.V. te Den Haag. Het doel van de maatschappij is o.a. het rederijbedrijf, het doen bouwen, het aan- en verkopen en het exploiteren van schepen en andere transportmiddelen. Voorts zal ze zich bezighouden met het vervoer van lading en passagiers te land en over zee. Het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe vennootschap bedraagt 15 min., verdeeld in 500 preferente aandelen van 1.000 en 14.500 gewone aandelen, eveneens van 1.000. Hiervan zijn ge plaatst en in contanten volgestort alle preferente en 2.500 gewone aandelen, in totaal 3 min. De Rotterdamsche Bank neemt deel voor alle 500 preferente aandelen en 2.490 gewone aandelen en mr. Hoekstra, die tevens de directie zal voeren, voor 10 gewone aandelen. AMSTERDAM, 29 dec. In aanslui ting op het reeds gepubliceerde inzake de brand welke de Rubatex schuim- rubberfabriek te Nigtevecht heeft ge troffen deelt de directie mede, dat de toekomstplannen zich reeds zodanig hebben geconcretiseerd, dat aangeno men mag worden, dat begin februari 1960 de produktie op beperkte schaal kan worden hervat. (Van onze correspondent) TILBURG, 28 dec. De zeventien de Katholieke Pedagogische Week werd vanmiddag door burgemeester Becht in het Midi-theater geopend. Dit Peda gogische congres, onder auspiciën van de Katholieke Leergangen, zal duren tot 30 december. In zijn openingsrede betreurde mr. Becht het feit, dat zo weinig van de wetenschap der pedago gie doordringt tot andere kringen dan die welke bij het onderwijs betrokken zijn. Het begeleiden van de persoon naar de volwassenheid geschiedt im mers niet slechts in de schoolklas, doch ,evenzeer te geschieden in de ju ridische en maatschappelijke orde. De overheid heeft derhalve ook belang bij de pedagogie. Mr. Becht deed de sug gestie de achttiende Pedagogische Week voor een ruimer publiek open te stellen. Na deze opening hield prof. dr. S. Strasser uit Nijmegen een rede over het onderwerp ^"Jgogische praktijk en wetenschap Het probleem peda gogische praktijk en wetenschap, al dus prof. Strasser, stelt zich vooral scherp in verband met wat men door gaans de theoretische of fundamentele pedagogiek noemt. De beoefening van deze wetenschap schijnt geen enkeje betekenis te bezitten voor de praktijk. Vandaar, dat een bezinning op de prak tische en theoretische pedagogiek nood zakelijk is. De praktische pedagogiek is meer op het onmiddellijke handelen ingesteld, omdat daarin een bepaalde opvoedingssituatie als gegeven wordt beschouwd. In de theoretische pedago giek daarentegen worden niet alleen bepaalde opvoedingssituaties, maar wordt ook de opvoedingssituatie in het algemeen tot een voorwerp van weten schappelijke reflectie. Men moet, aldus prof. Strasser geen absolute tegenstelling tussen theoretische en praktische pedago giek creëren. Veeleer is er tussen de ze twee onderdelen een dialectische verhouding waar te nemen. De zui vere practici kunnen uitstekend pe dagogisch week verrichten, indien d« opvoedingstraditie relatief deugdelijk is en de opvoedingssituatie door re latieve stabiliteit wordt gekenmerkt. De ,,niets-dan-practici" zijn echter onbekwaam om oplossingen te vin den voor nieuwe pedagogische pro- blemen. Daarvoor hebben zij de hulp nodig van de theoretici. Vooral in de huidige tijd waarin van stabiliteit en traditionaliteit in de zedelijke, socia le, politieke en economische verhou dingen doorgaans weinig sprake is. zal de theoretische pedagoog de prak tische pedagoog de juiste benadering van de onverwachte problemen aan de hand moeten doen. De huidige problemen zijn echter niet slechts pedagogisch geaard. Wil de pedagoog zijn aandeel leveren in de oplossing van deze problemen, dan moet hij in een team kunnen werken en niet slechts over een grondige ken nis van de opvoedkunde beschikken, doch ook de aangrenzende wetenschap pen als sociologie en psychologie eni germate beheersen. De toekomstige pe dagoog, aldus besloot prof. Strasser zijn rede, moet daarom wetenschappe lijk geschoold zijn. Wil de pedagoog niet worden tot een „pedagoochelaar" dan zal hij naast deze theoretische vorming ook zijn praktische vorming niet mogen verwaarlozen. LUXEMBURG, 28 dec. - De kamer van afgevaardigden van Luxemburg heeft met 49 tegen 3 (communistische) stem men het op 7 juni 1956 tussen België, Luxemburg en Nederland getekende arbeidsverdrag goedgekeurd. Dit ver drag, dat ten doel heeft het vrije ver keer van arbeiders en het bereiken van volledige werkgelegenheid in de drie landen te vergemakkelijken, is volgens de memorie van toe lichting een beslissende stap in de rich ting van de verwezenlijking van een ge meenschappelijke arbeidsmarkt tussen de drie deelgenoten van de Benelux. LUXEMBURG, 29 dec. De Hoge Autoriteit heeft besloten over te gaan tot Uitvoering van een uitgebreid plan voor sanering van de Belgische kolen- industrie. Dit plan voorziet in een aantal maat regelen, waarmede de raad van minis ters zich reeds in beginsel akkoord had verklaard. Ze omvatten zoals bekend o.a. een ingrijpende beperking van de produktiecapaciteit der Belgische kolen- industrie, beperking van de invoer van kolen uit andere landen der ..S.G. en uit derde landen en gedeeltelijke be- v-iezing van de kolenvoorraden bij de B Igische mijnen. CHICAGO, 29 dec. De vleespro duktie in de Verenigde Staten zal in 1960 een recordhoogte bereiken van 28,3 miljard pond, hetgeen een stijging be tekent van 4% t.o.v. 1959, aldus is voorspeld door de vooraitter van het American Meat Institute. Ondanks de grote bevolkingsaanwas betekent dit een stijging van 158 tot 160,6 pond per hoofd. Advertentie A „Punt e Mes" Uenl! Het oudste Vermouthmerk ter wereld sinds 1786 Vermouth „Cerpeno 1/1 fles 1 8,95 pun\'. !)I.S 1 l' .-nr»*9.'ix Vermouth „Punt e Mes p. Scotch Whisky i 1/1 fles 116.65 Importeur: Paül Sorbi N.V GLAMORGAN, 28 dec. De voetbal' wedstrijd tussen Olympia en Llanharan in Wales moest gisteren worden ge' staakt, nadat vier minuten was gespeeld. De bal was terecht gekomen op de punt van een paraplu ie van een toeschouwster en daardoor gescheurd. Er was geen an- dere bal. 1 MOSKOU, 29 dec. De Russische premier vhroesjtsjev heeft op eerste Kerstdag in een toespraak tot het cen trale comité van de Russische commu nistische partij melding gemaakt van de „grote vorderingen'" der Sovjet-Unie bü haar campagne om de Verenigde Staten bü de produktie van levensmid delen in te halen en voorbü te streven, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Hij verklaarde d Rusland de Ver enigde Staten in 1959 is voorbij gestreefd in de boterproduktie, zowel in de tota le hoeveelheid als wat betreft de voortbrenging per inwoner. De Sovjet- Unie heeft in 1959 845.000 ton boter voortgebracht, dat is vier kilogram per hoofd der bevolking. De boterproduktie in de Verenigde Staten wordt dit jaar op 658.000 ton ton geschat, of 3,7 kilo gram per lerikaan. Khroesjtsjev verklaarde ook dat in de Sovjet-Unie meer melk wordt voort gebracht dar in de Verenigde Staten. Hij voegde hieraan toe: „Ik geloof dat de Amerikanen geert reden tot gegriefd heid hebben, indien wij meer vlees, melk en boter voortbrengen dan zq, daar zij hier geen enkel nadeel van zullen on dervinden. „Ons volk zal beter leven, wanneer de produktie van levensmid delen stqgt." Khroesjtsjev verklaarde verder dat de produktie van vlees in de Sovjet- Unie in de eerste elf maanden van 1959 met 32 procent is gestegen. De Rus sische vleesproduktie wordt voor 1959 op 8.600.000 ton geraamd (het streef doel voor 1965 is twintig tot 21 miljoen ton). De Sovjet-premier merkte verder op dat speciale aandacht moest worden geschonken aan mechanisatie van de arbeid op de boerderijen, om de produk- tiviteit te verhogen. Hü verklaarde dat zich in verschillende gevallen ernstige tekortkomingen hebben voorgedaan bij het verder ontwikkelen van de land bouw. Zo zyn in de Aziatische Sovjet republiek Kazakstan op grote schaal ondernomen landbouwwerkzaamheden op onbevredigende wijze uitgevoerd. De graanoogst is niet ten volle binnenge haald en de staat heeft grote verliezen geleden, ook al heeft Kazakstan het een en ander bereikt bü de produktie van vlees, aldus Khroesjtsjev. betekenen WALLY TWEE HEEFT ME AANBE VOLEN/DEUST M'N GEZICHT SOMS/Y SI NIET volgen KALM AA JENNING6... IK MOE NU EENMAAL UIT KOKEN IN DIT VAK JE WORDT NIET MEER GE VOLGD... IK ZJE WEL DATJE OKÉ" BENT, JENNINGS." VER GEET'T NIET, MORGEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2