feestmiddagen katholieke Amusante vertoning van „De Gijzelaar" van Brenda Behan Tekeningen en grafiek van Chris van Voorst Zandvoort dankbaar voor „gouden seizoen1959 en optimistisch voor 1960 Vuurwerk-Verwulf! „Pro Ecclesia" voor H. Duwel NAAIMACHINES R.-k. tafeltennissers maken het niet zo best VERENIGING VOOR HET GEZIN Honderden kinderen genieten van de avonturen van Jan Klaassen en Katrijn SVENSKA RESTAURANGEN „BOLWERK SMORGASBORD, HORS D'OEUVRES etc. Weinig Verheffend stuk bij de Nederlandse Comedie 1 Vele verdiensten voor de parochie van Nieuw-Vennep 't Gaat om je leven van Helmut Harun Juniorenteams staan er beter voor Films P. D. de Jong overleden Mislukt debuut van Podium TROUWAUTO'S DINSDAG 29 DECEMBER 1959 PAGINA 3 Haarlem e.o. Toneel Mijziek Diversen EEN TERLENKA- ROKJE Is soms niet duur. Burgerlijke Stand Haarlem van Wieringen-i5r«nd-Vreenegoor, A.C. KJuvt-Tangernifmn-^nH. van der -van Diik; G. M. f %- W. van Bekkum gewerf-Dinkela; T. M.^sen-Kol; T. Ho- Verrukkelijke koffie lunchroom Grote Houtstraat Telef. 18598, 105, Inbraak in Overveense kleuterschool Pastoor J. Tesselaar OESTERS GEKOOKTE ZALM FAGELGRUTA (Zweeds gerecht) COUPE SKANDIA Afscheid en jubileum L. J. Gouenberg Nieuwjaarsreceptie R.K.A.V. „Holland" MARCO Z00MERS MARTIN UITTENBOGAARD de Verlovingsringen- Specialist - Haarlem |lf?l!Plgg t 1 DIRECTEUR G.A.B. HAARLEM BENOEMD Beurs van Amsterdam Beurs van New York Advertentie HAARLEM, 29 dec. Vele honder den kinderen zullen gistermiddag met hese keeltjes en vuurrood gekleurde kopjes het Concertgebouw hebben verlaten, nadat zij zich enkele uren op hartverwarmende wijze hadden meege leefd met Jan Klaassen en Katrijn, die in een levend poppenkastspel ten to nele kwamen. De voorstelling maakte deel uit van een serie kinderfeestmid dagen, welke op 28, 29, 30 en 31 decem ber, onder auspiciën van de Haarlem- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiKiiiniiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiimiiii en luchtig. Iedere och- Kestival. 14 1.; CINEMA PALACE: Kluchtig a. 1.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. tend 10.30 uur: Tom en Jerry alle leeft. *RANS HALS: Meisjes zonder pyama, kar2 en 8 uur. Wo. 2, 7 en 9 If. UUI" LID O: En dat we toffe jongens zijn. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. 1R 1 LUXOR: Opstand der gladiatoren, 18 J. REMBRANDT: Ein Lied geht um die.Welt, de levensroman van Joseph Schmidt, a 1 ROXY: De laatste vuurstoot, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Orfeu Negro, 18 (2e week). 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Di. en wo. 2.30 en 8.15 uur: Even afrekenen, heren, a. 1. Dinsdag 29 december Stadsschouwburg; r jj toneelvereniging Ludamus in „Mijn zoons" van Arthur Mil ler. Woensdag 30 december Concertgebouw, 8.15 uur: Extra concert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. So list: Nikita Magaloff, piano. Programma: „Een nacht op de kale berg", Moussorgsky; Pianoconcert no. 1, Tschaikowsky; Symfo nie no. 5, Dvorèk. Dansschool Schroder, Raamsingel, 8 uur: Concert voor de leden van de Haarlemse rv.ZZv. Trio Pim Jacobs, Kees Kuyt Combo, The Wanderers. Dinsdag 29 december Concertgebouw, 2 uur: Haarlemse Katho lieke Vereniging voor het Gezin, kinder middag. Woensdag 30 december Concertgebouw, 2 uur: Haarlemse Katho lieke Vereniging voor het Gezin, kinder middag. Advertentie ^en Pittig modelletje met dubbele uitstaande plooi voor 7.95 Dat gelooft U niet? Haast U, wij hebben de maten tot en met 5 jaar. 0.50 st. per maat. Voor deze prijzen slechts beperkt leverbaar bij Uw Speciaal zaak BEVALLEN van een zoon- W H Jochemsz-Jongejan; F. j. 'snoek'-Nu- poort; C. A. Kaper-Dijicstra; AWE Brink-LoogmanG. J. van Leuven-dé Ar>Sn een dochter: A. Maliepaard- W. >k; E. L. Huisman-van der Veer- Kesner-VZprge; M. H. W. J. Arends'. Daemen-S- A. van Schaik-de Prie; A.G. BEVAÏJfet. M. J. vanvan een .z0°n'„ n kl-van den g'bhen-Mooi; L. H. D&lno- Eeken; M. C. l\>; J. Zonneveld-van L. J. Visser-Osingacf^aarts-Smitsb jeg Niemann; P. A- Bogn GroDt-K P G. Jansen-Villenus; A. W^an Eyk, Ravensberg-Boerkamp. A. van Van een dochter: M. Mooser-Rikkers; G. H jy,- tem Mol; E. J. Wierda-de Vreea;e- He- van den Haak-Uittenbogaard; h; M. M. Huijboom-van Seine, M. Staats- Marchand; A. J. van S wi 0r- bruggen; H. A. van Zandvoort-Mens. H. J. G. Nijssen-van der Ham, B. m Hootamans-Corbee; C. H. M. Thorborg- ^ïllemsE. Moos-Groot; E. E,_Ddtke- boom-Blokker: S. D. E. Koster-Notter hian; A. M. Glasbergen-Kuijten; A. w- Overleden: A. Emmink-Greef- *es, 71 j., Leendert Meeszstraat; a. der Kinderen-de Winter, 74 j., J. J- Ba" bielinkstraat; E. M. Seegers, 6m., Ha- Jepaterslaan; J. J. Boer-Koedijker, 79 L, Brouwersplein; L. van Soest, 40 j-> pasthuisvest; A. A. de Wolf-Jobse, 66 1: Meerkoetstraat; J. E. Levert, 92 j„ Lorentzplein; M. E. van der Vegt- Veldhuts, 51 j., Emostraat; A. P. biolst, 70 j., Baan; E. van Ameron- gemSmit, 74 j., Celebesstraat; A. M. ^upgvoom-Vermeeren, 81 j., IJdflk; Ruiter, 74 j., Jan Gijzenkade; C. L. f'aton, 47 j. .Kamperlaan; P. Don- 77 j„ Klein Heiligland; J. Lam- fuertsma, 37 j., Preangerstraat; J. J. Koster, 61 j., Bilderdijkstraat; A. A. "Jansen, 62 j., de Bazellaan; L. M. van den Ende, 66 j., Hazepaterslaan; J. *ethof, 61 j., Kamperlaan. ONDERTROUWD: A. M. Muntje- 2erf£ en I. Bos; W. Deutekom en H. M. Onrust. GEHUWD: B. Stavinga en M. Prins; Dirksen en T. H. A. Uitermark; J J. Roumen en M. A. A., van Vel- ®en; J. Richardson en G. I. E. de tang; M A. Kosters en T. Schultheis; K. van Zandbergen en C. C. Hujjbens; van den Dool en F. M. Ringnalda. Advertentie se Katholieke Vereniging voor het Ge zin, worden gehouden. Nadat de kinderen onder leiding van de heer Van Geest, geassisteerd door enige leden van het harmoniekorps ,,De Spaarnebazuin", enkele kerstlie deren hadden gezongen, laaide de pret al direct op toen van achter uit de zaal Jan Klaassen en Katrijn het spel inzetten. Op een ver eiland heeft een boze heks de kroon van de koning ge stolen en de koning omgetoverd in een monsterachtig beest. Jan Klaassen trekt zijn stoute schoenen aan en vol goede moed begint hij de reis naar het eiland. Maar om als matroos met een schip mee te varen moet hy eerst een examen doen. Twee matrozen die op de buit belust zyn, zitten Jan Klaas sen en Katrijn echter voortdurend dwars en zo ontstaan de meest ko mische situaties. Als zij tenslotte op het eiland aankomen doen zich nieuwe moeilijkheden voor Met een toverstaf en een geheimzinnige spreuk veran dert de heks de nieuwkomers op het eiland in vreemdsoortige dieren, doch Jan Klaassen krijgt zij geen vat. Deze weet op listige wijze de toverstaf te bemachtigen maar als hy dan Katrijn weer in e°n gewoon mens wil veran deren blijkt hu een valse toverstok te hebben, die de matrozen in het bos hadden gesneden in de hoop dat deze dezelfde uitwerking zou hebben als de echte. Vreemde verwikkelingen doen zich nu voor, waarbij de kinderen in de .zaal beurtelings met instemmende toejuichingen, waar het een helden- n? yari Jau Klaassen betreft, of met gillende angstuitingen als de heks ach ter de rug van Jan Klaassen op het to neel verschijnt, hun emoties de vrije loop laten. Als aan het slot de heks in een dier wordt omgetoverd en de koning weer de kroon terugkrijgt is de spanning bij de kleintjes zo groot dat zij in koor luid hoera roepen en boven op de stoelen een vreugdedans doen. Maar het hoogtepunt van de middag komt eerst als het hele gezelschap, de held Jan Klaassen, zijn vrouw Katrijn, de twee potsierlijke zwabbermatrozen, de koning van het eiland met zijn doch ter, de kapitein van het schip met zijn twaalf matrozen, die in het spel een paar maal figureerden, met de muziek voorop door de zaal trekken. Luid wor den zij toegeroepen, maar het geroep verklinkt een in boe-geroep als de heks aan het einde van de stoet de rij sluit. Opgetogen verlieten de kinderen het concertgebouw, waarmee de lof die de heer Habraken en zijn toneel groep dient te worden toegezwaaid, nog eens wordt onderstreept. OVERVEEN, 29 dec. Vannacht is ingebroken in de Wethouder Rohling Kleuterschool aan de Vrijburglaan. Dank zij de attentie van enkele omwo nenden kon de politie er spoedig in sla gen de dader te vatten. Omwonenden waarschuwden om streeks kwart voor twee de politie om dat ze onraad vermoedden in de school. Omdat het een voor de politie „moei lijk" gebouw is, kwamen er vier agen ten de school omsingelen. Al spoedig kwam het ongenode bezoek er uit: een jongeman, die verschrikt pogingen deed te ontvluchten. Gelukkig gelukte hem dit niet. Hy bekende een 23-jarige ver koper uit Haarlem te zijn. Hij bleek v°or achtenveertig gulden aan postze gels by zich te hebben, maar betoonde zich voor het overige uiterst zwijgzaam, lot een bekentenis was hij vanmorgen nog met gekomen. Boven ons bericht over de benoeming van pastoor J. Tesselaar te Haarlem, in onze courant van gisteren, stond ge meld, dat de nieuw-benoemde uit Scha- gen afkomstig zou zijn. In het bericht zelf heeft men kunnen lezen, dat Sloot- dorp zijn huidige standplaats is. De me dedeling in het bericht was juist. HAARLEM - TELEFOON 16840 - KENNEMERPLEIN 5 Nieuwjaarsdag serveren wij o.a.: Voor OUDEJAARSAVOND belasten wij ons met uitzending van o.a.: DE ZAAK IS OUDEJAARSAVOND 18 UUR GESLOTEN NIEUWJAARSDAG OM 12 UUR GEOPEND. HAARLEM. 29 december. Donderdag 31 december zal de meter- opnemer L. J. Couenberg wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de gemeentedienst verlaten. Na verschillende functies bij het gasbedrijf te hebben doorlopen, werd hij 1 oktober 1945 als meteropnemer-geldophaler aan gesteld. Hij heeft zich doen kennen als een plichtsgetrouw ambtenaar die ook bij de verbruikers zeer gezien was. Het zal hem donderdag, waarop tevens zijn 40-jarig jubileum zal worden herdacht, niet aan belangstelling ontbreken. Die genen die de heer Couenberg persoon lijk de hand willen drukken zal hij dan ook gaarne die dag te zijnen huize, Haemstedeplein 6, ontvangen. ZANDVOORT. 29 dec. De burge meester van Zandvoort en mevrouw van Fenema stellen zich voor op vrij dag 1 januari 's namiddags van 3.30 tot 5 uur ten raadhuize een nieuwjaarsre ceptie te houden. ZANDVOORT, 29 dec. Na een lang durig ziekbed is op 75-jarige leeftijd overleden de heer P. D. de Jong, eige naar van hotel „Marina" in Zandvoort. De heer de Jong behoorde tot de beste vakmensen op het gebied der hotelle- rie. Hij exploiteerde aan de Zuid-boule vard het hotel-pension „Marina", een bedrjjf dat bekend stond om zijn voor treffelijke keuken en de stijlvolle ver zorging. Dit pand werd op last van de Duitsers afgebroken Na de bevrijding vestigde de heer de Jong zijn bedrijf in een pand aan de Hogeweg. De heer de Jong was gedurende vijf tien jaar bestuurslid van de gemeente lijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon en regent van het gemeen telijk verzorgingshuis. Op Nieuwjaarsdag zullen de Holland dames een handbalwedstrijd spelen te gen de D.A.V. „Gita". Een herenelftal van sprinters-werpers-lopers en sprin gers zal een voetbalwedstrijd spelen te gen een elftal van de H.A.V. „Haar lem". De wedstrijden worden gespeeld op het sportterrein aan de Kleverlaan cn beginnen 13.00 uur. De clubavond van 8 januari i960 is door omstandigheden verschoven naar vrijdagavond 15 januari 1960 in het clubhuis op het Gem. Sportterrein aan de Kleverlaan. ZANDVOORT, 29 dec. Zoals wel te verwachten viel, heeft Zandvoort de al gelopen zomer een waarlijk „gouden seizoen" beleefd. Het laat zich thans reeds aanzien, dat de resultaten in 1960 eveneens zeer goed zullen zijn, ge tuige de vele. reserverings-aanvragen, welke thans reeds de horeca-bedrijven bereiken. De directeur van de stichting Touring Zandvoort de heer J. B. Th. Hugen- holtz deelde ons mede, dat het jaar 1959 de badplaats Zandvoort een enorm bezoek heeft gebracht, zowel van bad gasten als van dagbezoekers. Waren vroeger dagen met 100.000 strandbezoekers iets bijzonders, nu tel de men vele topdagen met ver over de 100.000 bezoekers. Ook de vaste badgas ten kwamen reeds vroeg (eind maart) en tot laat in oktober verbleven nog ve- Advertentie HAARLEM, 29 dec. Vorig jaar ok tober startte het beroemde Londense Theatre Workshop een serie voorstellin gen van „The Hostage" van de Ierse bohémien Brenda Behan. Dit jaar ver toonde het gezelschap het in het Inter nationale Parijse toneelfestival en sinds dien gaat het avond aan avond in Lon den. De Nederlandse Comedie heeft het stuk eveneens op het programma geno men onder de titel „De gijzelaar". Men kan zich afvragen, wat de Amsterdam mers bewogen heeft dit stuk op het repertoire te nemen. Zeker, Behan heeft een goed stuk comedie geschre ven, dat nogal wat mogelijkheden biedt. Maar zijn hoofdthema, de Ierse haat tegen Engeland, zegt het publiek ten onzent zo weinig. Behan's stuk handelt over een groep je Ieren aan de zelfkant van het Du. blinse leven, wonend in een bordeel. Daar wordt een gevangen genomen Engelse soldaat als gijzelaar vastge houden, die gefusilleerd zal worden, wanneer de Engelsen een Ierse gevan gene zullen ophangen. In dit bonte mi lieu wordt het Ierse nationalisme nau- Chris van Voorst, d'e bij „Oud-Am bacht" in de Om- valspoort tekenin- grafiek cx_ E1' toont zich daarin een emotio neel mens. Mei 5i, gevolg dat zijn te keningen ons meer boeien dan zijn gra fiek. De emotionele aanleiding vindt men in beide. De grafiek is uiting van Protest tegen spec taculaire onmense- ni^eden die met zyj6 in de oorlog sehul begaan. 0n~ Weeri„ en vooral ken hetheid gemoecj -„menselijk protest is^?- °m dit gekozen: p grafiek eenvoudig,^ ver- slechts zwartL die kent. Zij gekozen om de S"3 gelijkheid van Ve°I veelvuldiging die zh heeft. De mens dié ontsteld is door wan daden wil getuigen van zijn afschuw. Maar, de ontboeze ming van de emo tionele mens ver liest aan kracht bij het bedenken van de vorm. En daar om zijn de lino's van Chris v. Voorst, hoewel sterk als il lustratie en als af fiche, een minder directe uiting van des kunstenaars emo ties dan zijn tekeningen. Dit zijn dnftig- mannelijke notities van vrouwenfiguren, niet herhaalde maar steeds opnieuw be leefde emoties bij het zien van ieder der poserende modellen. Op levensgrote formaten met een grote kwast, zwarte verf en water geeft Van Voorst de onmiddellijke uiting aan zijn gevoelens. Hij gaat daarbij met op zijn aanvankelijke opzet nuancerend door, maar herneemt telkens opnieuw op schoon papier zijn poging. Zo zien we naast elkaar de „staten". Bij „Figuur", dat hij voorgezet heeft in krijt, komt de kwast nauwelijks van het papier af. Wat Zfjn .gulzig oog ziet registreert de hand. Lht is inderdaad grafiek: de meest ele- 1. flp R mentaire beschrijving van de meest pri maire emotie. Van Voorst is daartoe in staat en daarom is het zo goed, want rht ,c°rrespondeert niet met het indivi- hjke maar met het alSemeen-mense- toch zijn voor ons zijn weer- r j Marretje, waar de emotie be teugeld en verscherpt is tot de haarfijne hjli waarmee hij de contouren van de figuur begrenst. Komt men onder de in druk van de rechtstreekse aanklacht van sommige lino's, de tekeningen van Chris van Voorst vormen het boeiendste deel van zijn tentoonstelling die bij Oud-Am bacht te zien is tot 10 januari. L. T. welijks au sérieux genomen en al spoe dig accepteert men de Engelsman vol komen. Deze vage intrige is voor de schrijver voldoende geweest om een avondvullend stuk te schrijven, dat er niet om liegt. Alle heilige huisjes krij gen een beurt om stevig en doeltref fend omgetrapt te worden, en werke lijk niet alleen de politieke huisjes. Brenda Behan toont zich een waardig landgenoot van G. B. Shaw, hoewel de ze laatste puritein in hart en nie ren zich veel meer beheerst. Brenda Behan is een onverbeterlijk romanticus. Hij houdt van het zelfkant milieu als de enige plaats waar de waarheid kan gedijen. Zijn personages winden er geen doekjes om. Zij aan vaarden de dingen, zoals ze komen en noemen ze rustig bij hun naam. Dat is natuurlijk schokkend, maar het schouw burgpubliek van tegenwoordig is nogal wat gewend de laatste tijd. Schokkend zijn ook de personages zelf, die hij ten tonele voert. Maar men is geneigd veel voor lief te nemen, zoals men een oude dronkaard voor lief neemt, mits hij maar niet al te lastig wordt. Daarmee plaatst men zichzelf met de bijbelse tollenaar op een voetstuk, dat men zichzelf met de bijbelse tollenaar zichzelf voor de gelegenheid aanmeet, waarop de revhten vrij eenvoudig be streden kunnen worden. Zoals Han Bentz van den Berg het stuk geregisseerd heeft, is het een amu sante ontspanning geworden, weliswaar ongeschikt voor kinderen en al te fijn besnaarde zielen, maar toch vooral ontspanning. Hij heeft de voorstelling een vlot tempo meegegeven, dat de al te groffe passages gemakkelijk weg speelt. Of dit soort ontspanning in ons land zin heeft, we ik niet. Het lijkt me een beetje een tour de force, maar goed, men heeft gemeend dit stuk te moeten kiezen. Het zij zo. Behan schrenft een verhalend soort to neel, zoals men dat bij Bertold Brecht aantreft. Hij doet dat minder beheerst en minder leerstellig. De romantische rommeligheid is zijn sterke kant. Lied jes en dansen zijn door de handeling heen geweven en zij verhogen de ont- spanningswaarde. Cees Nooteboom heeft het stuk vertaald in een gemak kelijk aansprekend Nederlands en Wim Vesseur ontwierp een open, aanduidend decor, dat verrassend herinnerde aan dat van Sean Kennedy, ontworpen voor de voorstellingen van de Theatre Work shop. Die herinnering werd nog verhe vigd door de costuums, die vrijwel on gewijzigd waren overgenomen van Mar garet Bury. Cor Lemaire bewerkte de muziek en voerde die aan de piano uit, terwijl Nico Prins het slagwerk en Hein Brouwer de doedelzak bespeel de. Johan Fiolet speelde prachtig volks oe oude, praatzieke bordeelhouder Pat. Het was weer een van de bijzon der warm-menselijke creaties van deze grote acteur. Naast hem stond Lous Hensen als zijn toegenegen, felle lief Meg Dillon. Over het algemeen werkte zp haar rol goed af, maar toch ont brak nogal eens het juiste evenwicht tussen de lijdzame slet en de vurige Ierse. Han Bentz van den Berg zelf speelde „Mesjeu" als een kostelijk ty pe, dat boven dit milieu uit zijn droom in stand houdt. Mimi Boesnach was een mallotige sociaal werkster in dit milieu. Misschien was zij de enige, die de voor Nederland geëigende kluchtop vatting ten volle uitbuitte. Johan Wal- hain maakte van zijn gijzelaar een prachtige Cockney, een Londense volks jongen. die speelbal is in een veel gro ter conflict. Vooral in zijn scènes met het dienstertje voortreffelijk zuiver in dit au fond trieste oord was hij vaak ontroerend van jongensachtige eerlijkheid. Moeten wij de anderen nog noemen, die in kleinere rollen zich goed aansloten bij deze voornaamste spelers? Misschien de bijna angstige typering van Allard van der Scheer als de homosexueel. Kortom, het was een voortreffelijke voorstelling van een idi oot stuk. Voor kinderen beslist ontra den en voor de anderen wellicht amu sant. J. W. v. d. V. len in hotels en pensions. Het aantal Duitse badgasten bleef zeer groot name lijk ongeveer 75 a 80 pet. van het to taal aantal overnachtingen. Vanzelfspre kend werkte het mooie weer en de lan ge zomer sterk mede tot deze uit breiding van wat men vroeger „het seizoen" noemde. Daar vanwege de ge meente tijdens dit seizoen voor het eerst tot een telling van het toeristisch bezoek is overgegaan, kunnen nu meer concrete gegevens over de omvang daarvan worden verstrekt. In het hoogseizoen (juli en augustus) verbleven er in Zandvoort ruim 20.000 gasten. Het aantal overnachtingen ge durende het gehele seizoen wordt ge schat op 840.000. Zeker, het uitzonderlij ke mooie weer is hier een factor van grote betekenis geweest, doch los daar van is de gestadige toeneming van de „trek" naar Zandvoort onmiskenbaar. Immers in het voorjaar 1959 kwamen reeds veel meer aanvragen voor ver blijf in hotels en pensions bij „Touring Zandvoort" binnen dan in vorige ja ren. Men ziet dit verschijnsel als een ge volg van de activiteit van deze organi satie voor de bevordering van het tou risme. Zij organiseerde byvoorbeeld een groot aantal concerten en talryke andere vermakeiykheden. Zo vonden in 1959 ook zes vuurwerken plaats. Deze mochten zich in een grote populariteit verheugen en lokten elke woensdag tien duizenden extra bezoekers naar Zand voort. Andere hoogtepunten waardoor Zandvoort in de gehele wereld aan dacht trok waren de Grand Prix en de Wereldkampioenschappen Wielrennen. Vooral in voor- en najaar zorgde het autocircuit voor een reeks evenementen, die vele buitenlanders hier enige dagen deed doorbrengen. Alles bijeen organi seerde Touring Zandvoort 74 evenemen ten. Daaronder zes vuurwerken, acht tien concerten en een aantal kinderwed- stryden als zandbouw. en ballonwed- strüden. Op het circuit waren er 46 dagen met evenementen voor het pu bliek. Het was 132 dagen in exploitatie en trok buiten deze dagen ongeveer 7500 auto's en 1500 motoren voor toerrit ten. Voor het komende seizoen is het kenmerkend, dat reeds in november 1959 de aanvragen van pensioen- en hotelgasten binnen kwamen. Er is dan ook alle reden om aan te nemen, dat het seizoen 1960, mits de weers gesteldheid niet al te ongunstig is, eveneens een druk seizoen zal zijn. Als voornaamste doel stelt Touring Zandvoort zich de serie vuurwerken zo mogeiyk uit te breiden. Voor het circuit staan naast de Grand Prix op 6 juni nog een 15tal races op het programma. Het reclamemateriaal voor Zandvoort werd reeds vroeg in december in gro te massa naar het binnen- en buiten land gezonden. Advertentie Een jaar is weer verstreken. Heel vlug weer voorbijgegaan. Nu, wij hebben het bekeken. Met de verlovingsringen staan wij bovenaan. Velen gingen zich verloven, Allen kwamen bij ons terecht. De ringen werden toen gekozen, Niemand had dan ook pech. 'n Paar mooie ringen, Prachtig van goud en model. Bekend in brede kringen, A.S.-ringen kent 'n ieder wel. Ons succes was weer geweldig, Men vond de ringen zo mooi. Concurrentie was wel gebelgd, En dachten, daar gaan er weer, 'n zooi. De verloofden waren in hun nopjes. Want ze hadden nu ook de juiste tijd. Enwat 'n mooie klokjes. Prima lopen en nooit geen narigheid. Ik ben geen dichter, dus maak ik er maar wat van. Maar dat kan ik U wel beloven, Deze SERVICE zullen blijven bestaan. Geluk en welvaart met ringen van Martin Uittenbogaard, Schoterweg. Wij wensen U allen 'n Nieuwjaar, Dat klinkt als 'n klok. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 11 HEEMSTEDE, 28 dec. Sinds kort heeft Nederland in de Stichting Toneel groep „Podium" een beroepstoneelge zelschap, dat werkt vanuit de protes tants-christelijke ideologie. Met het stuk van de Duitser Helmut Harun ,,'t Gaat om je leven" is „Podium" onlangs de tournee door den lande begonnen en maandagavond trad het gezelschap voor een redelijk bezet Minerva Theater te Heemstede op. Hoewel naar mag aangenomen worden de schrijver vol goede bedoelingen zal zijn geweest, moet geconstateerd worden dat zijn po ging om het probleem van de ontspoor de grote-stadsjeugd op acceptabele wij ze aan de orde te stellen, op een deer- lüke mislukking is uitgelopen. De handeling speelt zich af in het mi lieu van de jeugdige beroepsmisdadi gers. Een van hen is op zekere avond op pad geweest. Hy heeft zijn slag behoor lek geslagen, maar brengt niet slechts de poet mee, doch ook een politieman, die op het eerste gezicht door hem naar de andere wereld ïykt te zün geholpen. Maar het is hier de schnjn die bedriegt, want de man begint tekenen van leven te tonen, hetgeen voor hem niets meer of minder betekent, dat dan het louche gezelschapje het vonnis alsnog over hem velt. De loten worden getrokken en het is Paul (Dick van 't Sant) die hem een passend einde mag bezorgen. Maar de ze knaap blijkt uiteindelijk niet zonder geweten te zijn. Op het beslissende mo ment bezwpkt hy voor de gedachten, welke de politieman hem voorhoudt en hü laat de man op vrüe voeten heen gaan, nadat deze zijn erewoord heeft ge geven geen „verraad" 'te zullen plegen. Aan het slot van het drama wordt Paul door de bendeleider Frits (Hans Veer man) ter verantwoording geroepen. Te midden van de verwarring wordt op de deur gebonsd. De politieman (Tom van Ek) dient zich aan. Hy wil de bende een edelmoedige kans geven om de vlucht te nemen, maar dat wordt alle maal verkeerd begrepen. In een vlaag van woede opent Paul het vuur op de gerechtsdienaar, die uit zelfverdediging zyn belager neerschiet, de bende ander maal tot vluchten maant om dan de stervende Paul voor diens verscheiden enige stichtende en troostvolle woorden mee te geven. Het is ons ten enenmale onduidelijk waarom „Podium" bü zün eerste optre den als beroepsgezelschap de keuze heeft laten vallen op dit stuk, waarvan de inhoud zo paskwillerig is, dat een amateurgezelschap zich wel tweemaal zou bedenken om het op de planken te brengen. Als probleemstelling van de „ontspoorde jeugd" mist het elke zeg gingskracht en overtuiging en geeft het bovendien een scheve voorstelling van zaken. Een sterk voorbeeld: er loopt een geëxalteerd en byzonder sadistisch meisje in rond, Pimpie (Jelly de Jong) genaamd, dat de weerloze politieman zo graag volgens haar eigen „nieuwe" methode koud zou hebben gemaakt. Het moge na deze opsomming van feiten duideiyk zyn, dat er voor de medespe lenden aan dit stuk geen eer viel te be halen. En hoewel de regisseur Han Kö- nig een rolvaste bezetting onder zyn hoede bleek te hebben, kon ook hij uiteraard de mislukking van ,,'t Gaat om je leven" niet voorkomen. HAARLEM, 29 dec. In de rustpe riode tussen de eerste en de tweede helft van de tafeltenniscompetitie is het interessant de verrichtingen van de la gere klassen eens te bezien. Het valt dan dadelijk op, dat slechts weinig katho lieke teams uit Haarlem en omgeving tot de directe kanshebbers behoren. In de 3e klasse B spelen TZB en GTTC 6 een bescheiden rol en is de situatie er voor Geel Wit 2 beslist niet beter op ge worden. Met vier punten staat men op de achtste plaats, slechts twee punten meer dan de staartteams. In 3C biyft het er voor TYBB 4 byzonder somber uitzien. De geel-zwarten zyn er in de ge hele eerste helft niet in geslaagd ook maar één punt te veroveren. Winfried 2 doet het in 3 D uitstekend en zorgt daardoor voor een prettiger geluid. De Parklaan-bewoners bezetten de tweede plaats met één punt achterstand op To- gido 6. Daar dit team bovendien in de tweede helft eindeiyk volledig uit kan komen, is er nog heel veel mogeiyk. HBC 4 en GTTC 5 zitten in de beruchte hoek met- resp. 6 en 5 punten. By de vierde klassers evenmin veel kampioens kansen. In de C-afdeling heeft Oranje Zwart 4 met haar derde plaats nog een bescheiden kans. RKTVU 2 en VTC 4 hebben twee punten meer, maar de Haarlemmers hebben nog een wedstrijd met „zekere" winstkansen te goed. In 4 B zün de tot voor kort uit stekende kansen van HTC danig ver minderd. Men bezet nu de tweede plaats met één punt achterstand -op Hotac 4. Ook dit team krijgt dus in de tweede helft alle kans te bewijzen, dat het in de vierde klasse niet thuis hoort. By de dames zorgt Oranje Zwart 2 in 3 A voor slechts zeer matige prestaties. De eerste winst blüft nog steeds uit en aldus zullen de dames alle hens aan dek moeten roepen om degradatie te voor komen. Winfried heeft met één punt achterstand nog een zeer goede kans in 3 B. In de junioren-afdelingen komen ve le r.k. teams uit. Van de in totaal zes tien teams zijn er tien van deze clubs afkomstig. In de A-groep speelt TYBB een zeer belangryke rol. Ongeslagen en met slechts één verliespunt voert dit team de rangiy'st aan, samen met Spinneweb. HBC is een goede vierde, HBC 3 bezet de vijfde plaats en St.- Ba- vo 2 is zesde. Het derde team van de ze jonge club moet het nog met de laat ste plaats doen. In de B-afdeling is HBC 2 met twee punten achterstand op DSB nog niet uitgeschakeld en doet GTTC het met een zelfde resultaat even eens uitstekend. TYBB 2, St. Bavo en TZB hebben met resp. 2, 0 en 5 punten niet zo veel in de melk te brokkelen. NIEUW-VENNEP, 29 dec. Het zaaltje onder de pastorie van de r.k. pa rochiekerk te Nieuw-Vennep vulde zich gisteravond geheel met familieleden, vrienden en bekenden van de heer H. Duwel, die op 88-jarige leeftijd onder scheiden werd met het ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Alvorens me vrouw Duwel haar man de versierse len opspeldde, voerde pastoor D. de Wit het woord en hy zei, dat een dergelijke onderscheiding meestal werd toegekend bij een jubileum. Hier was evenwel geen sprake van een jubileum, doch de vele jaren van verdienstelijke arbeid door de heer Duwel voor het parochiële le ven van Nieuw-Vennep verricht, waren aanleiding geweest hem een decoratie toe te kennen. De heer Duwel is steeds een arbeid zaam man geweest, aldus pastoor De Wit, die zyn gehele leven met hart en ziel heeft gewerkt. By na 25 jaar is hy lid van het armbestuur geweest, doch toen zün gezondheidstoestand het ont plooien van zpn activiteiten hiervoor on- mogeiyk maakte, vond hy dat hy gaan moest en plaats moest maken voor een jongere kracht. De pastoor noemde de ze houding, een afscheid in het zicht van een jubileum, tekenend voor de heer Duwel. Toen het zangkoor weer nieuw leven ingeblazen moest worden, was da heer Duwel een van de eersten die zich daartoe leenden en hij vervulde geduren de geruime tüd de functie van hulpdiri gent. Tevens is hy een van de oprich ters van de begrafenisonderneming. Pas toor De Wit noemde het dan ook een groot voorrecht de vele verdiensten van de heer Duwel te mogen onderstre pen en hem als biyk van erkenning en waardering een ere-medaille te mogen overhandigen. En nadat mevrouw Du wel haar man het ere-teken had opge speld, betrok pastoor De Wit ook haar in de huldebetuiging. Zij heeft door haar steun en begrip veel tot het welslagen der ondernemingen bügedragen. Woor den van lof en dank werden vervolgens nog gesproken door de heer T. Alkema de, de heer C. van Staveren, namens het zangkoor, de heer P. Hulsbosch, na mens het armbestuur, de heer H. P. Bakker, uit naam van de begrafenisver eniging Sint Barbara, alsook door de schoonzoon van de heer Duwel, die de vreugde van de kinderen schetste, nu hun vader deze pauseiyke onderschei ding ten deel was gevallen. HAARLEM, 29 december Met ingang van 1 januari a.s. is benoemd tot directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Haarlem de heer K. van 't Zet, thans plaats vervangend directeur van het G.A.B. fp TTtrpHht. De heer Van 't Zet is de opvolger van mr. ir. E. R. Deves, die onlangs benoemt is tot directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Rotter dam. ZANDVOORT, 29 dec. De bureaus en diensten der gemeente Zandvoort zullen op zaterdag 2 januari gesloten zijn. Het bureau van de ambtenaar van de burgeriyke stand is die dag geopend van 9 tot 10 uur. Advertentie AMSTERD. RIJTUIG MIJ. HOUTPLEIN 21 - TELEF. 10338 4('3 Ned 1958 4V« Ned 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 3tb Ned 1958 3Vt Ned 1948 3V« Ned 1950 3V« Ned. 1954 31/4 Ned 1955 D B.N.G Won.bouwl. 6 Ned Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-MU AK.U Berkel Patent Calvê-Delft Cert Dell Mil Fokker v. Gelder Hoogovens Mtlller Co. Philips Gem.bez Onliever Billiton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika U1n KL.M Kon Ned Stoomb Mn K.P.M. Ned Stoomv MM v Ommeren Ned Scheepvaart Unie Kentespaarbrieven '57 Rentespaar brieven '58 2 tb Amsterdam '56 2?b Amsterdam '56 2 tb Rotterdam '57 Alb Helln kl obl 4 Vorig opening Slot 29/12 100% 08% 98ft 94% 92 ft 92% 92% 87% 873% 88 90% 109% 250 118% 118 158% 158% 624 457%. 465% 299% 783% 182.80 184.20 319 261 830 398 819 815% 813% 808 364% 162.80 163.20 184% 183% 113 202 203% 158 202 273 267% 179 179% 80% 88% 96% Anaconda Coppei Bethlehem Steei Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Coppei KLM. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway stand Oil Ny 1'idewater U.S. Steel 28/12 63% 541,4 681'4 95% 53% 94% 29% 52% 68 73% 42% 81 tb 22% 52% 47% 23% 98% 28/12 62% 54 y. 67% 94% 54% 94% 29% 53 67 ti 75 43 82 22% 53% 47% 23 -A 98% Stemming: onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3