Italiaanse ploeg valt wat tegen SARANTO bij het N.V.V. DUJAKDIN Wolves laten zich niet door Amerikanen intimideren Drink „Oude" spelers bij de nieuwe leiders Maastrichtse politie heeft de zaak nu in onderzoek „Openbare" onderwijzers niet GORDIJN Basketballtoernooi Blue Stars -i: Verdachte Mijnals had voor de rust al bedreiging geuit Achttien spelers in olympische hockeygroep J® Go Voorstel tot aansluiting met grote meerderheid verworpen Sterke start van In welke andere provincie is u wel eens geweest Onverwacht verlies voor Tottenham MISHANDELING VAN MVV'S BACK Sparta op 9 maart in F eijenoord-stadion Wagtmans en Koeh ongenaakbaar Studententoernooi in Delft begonnen In internationaal dam- toernooi te Amsterdam Nederlands zevental verplettert Spanje Dukel waarschijnlijk bij de deelnemers Nieuw wereldrecord op 110 yards vlinderslag DINSDAG 29 DECEMBER 1959 PAGINA 7 P Engelse League Preston profiteert niet Tegen Glasgow Rangers Champagne komt «Héén uit Frankrijk Rood Wit Dry ƒ2' Zes nationaliteiten en negen takken van sport SCHERMDEBUUT VAN ZWEEDSE PRINSES door JAN VAN CENT Waterpolo Wereldtoernooi dammen ki (Van onze basketballmedewerker) AMSTERDAM, 29 dec. Het Itali aanse Petrarca is nu ook in het bas- *ptballtoernooi van Blue Stars in actie K«Weest. En ofschoon de Italianen met •"p-flO over onze landgenoten plus Lo- 'Jdon zegevierden, en dat vaak met "JJHljke combinaties bereikten, zien j'J geen aanleiding om onze prognose, 7*t Slavia-Antwerpse de finale van dit ™prnool wordt, terug te nemen. Daar op0' is de trefzekerheid van Petrarca ?'et gaaf genoeg. De Italianen mnak- «M» te weinig gebruik van de talrijke *ansen die zich onder de basket voor deden. Vanavond krijgen de Italianen echter volop de kans 0111 alle twijfel WeK te nemen als zij Antwerpse ont- bioeten, een duel, dat over de eers - Pjaats in poule A, en dus oyer een Maats in de finale, moet besliss n. Voor poule B is dat sind,f,„^°"dag: kvond geen probleem meer. Wolves za) Slavia vanavond onmogelijk de weg haar de finale kunnen versperren. Toch heeft Wolves gisteravond tegen de Wiesbaden Flyers een voortreffelijke Prestatie geleverd. Met een verkwik- end enthousiasme en een dikwijls ver assend spelinzicht bleven de Amster dammers, die met drie spelers van Mo- hark waren versterkt, maar slechts van één gebruik maakten (Franke), lang in de buurt van de Amerikanen, die in Bob Willig weer hun grote uit blinker hadden Met de rust was de achterstand van Wolves slechts zeven punten: 2431 Na tien minuten in de tweede helft nog maar tien punten <89—19); eiileen in de eindsprint kon den de Amsterdammers moeilijk gelij ke tred houden. De Amerikanen finish ten tenslotte met een royale triomf (47—70). Blue Stars waagde het zonder Lo ndon te starten. Na vijf minuten vond coach Koper het nog niet nodig om de Belgische versterking te la- n„ aanrukken. De score was toen 8 maar enkele breaks van de Ita lianen bouwden deze score snel om tot 11—18 en toen durfde Koper het met langer aan zonder Loridon. Maar de Belg was stellig niet zo'n impo nerende figuur als in zijn eerste wed strijd. Hij had nogal moeite met de zone-defensie van de Italianen en kon Blue Stars dan ook geen mo ment aan de positieve kant van de score brengen. Via 13—20. 19—26 be reikte Petrarca met 2129 de rust. Advertentie •AT n Glas Port voor tafel doet de maaltijd beter smaken Alleen in de °ouro-vallei wordt Port 9eproducee;«d. °eze staat °nder controle van het Portwijn-instituut 'n Portugal. Ook in de tweede helft kon London niet volledig de moeilijkheden van de zöne-defensie oplossen en Y* ln de Amsterdamse aanval giotendeels van de onstuimige Dnehuis komen. Na acht minuten verloor Blue Stars zijn Belgische gast. Loridon had zich aan viif persoonlijke fouten bezondigd en mocht dus nie< verder aan het duel deelnemen. Op dat moment was de score 3138 in het voordeel van Pe- trarca. En evenals zondagavond kwam nu het eigen initiatief bij de Neder landse kampioenen terug. Vooral Per- rier en Driehuis gingen steeds betel spelen en hun gevoel voor richting, vooral bij de afstandschoten, werd iedere minuut zuiverder. Blue Stars na derde de Italianen zelfs tot 5255 en toen ging het duel het publiek iets d°en. Maar Justo Bonetto en Alberto Tanzig, de twee scherpschutters van Petrarca waren in de slotfase geluk kiger met hun schoten dan Perrier waardoor het met 5260 een Italiaan se triomf werd. Topscorers bij Blue Stars waren Perrier 108 en Driehuis 4—11. Bij Petrarca richtten Bonetto (9—15) en Tanzig (7—4) het beste. Wolves heeft gedurende de gehele wedstrijd de sympathie van het pu bliek gehad. En dat verdienden de Am sterdammers dan ook ten volle. Zij lie ten zich geen moment door het efficiën te spel van de Amerikanen intimide ren en hadden <ia vijftien minuten in de tweede helft nog pas een achter stand met 1824. Zij sloten de eerste helft af met een verschil van zeven punten. Deze geringe achterstand dankten zij voornamelijk aan het uit stekende spel van Frans de Haan en het nuttige positiekiezen van Maarten Sleeswijk. Misgunnen deed men de Amerikanen hun voorsprong geenszins daarvoor was het spel van Bob Willis een te gro te verrukking. Met een zeldzaam raf finement en tempo speelde deze „elas tische" atleet zijn teamgenoten steeds weer de bal toe en Cole en Moore zorgden dan meestal voor een perfecte afwerking. Zo ging het ook in de twee de helft. Na een kwartier was het ver schil door de voortreffelijke conditie van Wolves nog altijd maar twaalf punten: 4153. De eindsprint van de Amerikanen was echter onweerstaan baar. Vooral Reed en Moore lieten de score toen in een hoog tempo versprin gen om tenslotte met 4770 genoegen te nemen. Topscorers bij Wolves: Sleeswijk 26 en De Haan 210. Bij Wiesbaden Flyers Cole 210, Reed 47 en Moore 912. Antwerpse won het damestoernooi door Landlust met 4656 te overtref fen. Met de rust hadden de Amster damse dames nog een voorsprong (2826). Landlust was wel zeer onge lukkig door zijn drie beste speelsters ruim voor de finish te moeten missen. Lenie Remeyer met een verzwikte en kel en Els de Groot en Toos Vesseur met vijf persoonlijke fouten. Het programma voor vanavond is: 19.15 Blue StarsLandlust (dames). 20.30 SlaviaWolves, 21.45 Petrarca Antwerpse. LONDEN, 28 dec. Tottenham Hotspur heeft vandaag in de Engelse League ervaren, dat de weg, die leidt naar het kampioenschap, moeilijk be gaanbaar is. De Spurs" hadden een prachtige kans om evenals op Tweede Kerstdag een overwinning te behalen, aangezien Leeds XJnited de tegenstan der was. De cijfers waren vrijwel gelijk: Tweede Kerstdag 42, nu 4—1, maar ditmaal vielen zij uit In het nadeel van de Londense miljoenenclub. De 52.000 toeschouwers, het grootste aantal van de dag, zagen een Totten- ham Hotspur opereren, dat nog niet ge heel bekomen scheen van de kerstkal koen. Toch behield Tottenham de eerste plaats in de League. Preston North End dat door een overwinning de achter stand van twee punten ongedaan had „Pnen waken, kon ook in de tweede ontmoeting tegen Leicester City niet tot de volle winst komen. Op tweede kerst dag was het 2—2, nu 1—1. „t wly'agen waren: Eerste divisie: Newcastle-Chelsea 1i; West Ham- Birmingham 3i; Wolverhampton-Bol ton Wanderers 0i; Burnley-Manches ter United 1—4; Fulham-Sheffield 1—2; Luton-Arsynai 0—1: Manchester City- Everton 4—-0; Nottingham-West Brom- wich 12; Preston-Leicester 11; Tot tenham-Leeds United 1—4. In een bijeenkomst te Utrecht hebben de hockeyers, die gekozen zijn in de Olympische trginingsploeg, kennis gemaakt met de leden van de nieuwe elftal commissie. Men ziet hier van links naar rechts E. Zwier, P. Nefkens. mr. J. M. Flink Schuurman, J. Anjema, Th. Terlingen, F. HooghiemstraJ. Voigt en P. Buten van der Kamp. (Van onze sportcorrespondent) MAASTRICHT, 28 dec. De vuist slag waarmede de Elinkwijk-speler F. Mijnals zondag na afloop van de wed strijd MW-Eiinkwijk de Maastrichtse linksback André Maas buiten bewustzijn sloeg belooft over enige tijd nog te zul len nadreunen. In afwachting van eventueel door de KNVB te nemen maatregelen heeft A. Maas op advies van het bestuur van MVV vanmorgen alsnog bjj de politie te Maastricht een aanklacht we gens opzettelijke jnishandeling tegen F. Mijnals ingediend, zodat straks de hele affaire voor de rechter uit de doeken gedaan zal moeten worden. Het feit is des te ernstiger, omdat de speler van Eiinkwijk reeds voor de rust André Maas bedreigd had. Frank Mijnals had tegen hem gezegd: ..Ik zal je we) krijgen", waarvan Maas de scheidsrechter Rodenburg tijdens de rust in kennis stelde. Aan zijn voorne men heeft de speler van Eiinkwijk na de wedstrijd inderdaad gevolg gegeven. Hij is in volle vaart op Maas toegelopen en heeft hem een slag tegen het hoofd gegeven. De politie van Maastricht heeft na de wedstrijd verschillende personen ge hoord. De linksback van MW is van morgen een verhoor afgenomen. Van een en ander is proces-verbaal opga- maakt Het bestuur van MVV heeft zich hij het ongewone advies aan een zijner spe lers om een klacht bij de politie in te dienen laten leiden door de opvatting, dat het zo langzaam aan hoog tijd wordt, dat de KNVB strenger gaat op treden tegen wangedrag op het voetbal veld. De scheidsrechters zouden met strengere instructies en verder reikende volmachten moeten worden bekleed om het toenemende euvel (gevolg van de versterkte degradatie?) resoluut de kop in te drukken. Bij MVV is men ver der van mening, dat speciaal Eiinkwijk door de KNVB ter verantwoording zou dienen te worden geroepen wegens het gedrag van sommige zijner spelers, die daardoor een gevaar zijn voor hun te genstanders. ROTTERDAM. 29 dec. Na het overleg tussen de Schotse voetbalclub Glasgow Rangers en de kampioen van Nederland, Sparta is besloten de wedstrijden tussen deze teams om een plaats in de halve finale in het toernooi om de Europese voetbaibeker op 9 en 16 maart te laten spelen. Voor de wedstrijd in Rotterdam op 9 maart heeft Sparta de beschikking over het Feijenoordstadion. In Glasgow wordt in het Ibroxpark gespeeld. KEULEN, 28 dec. In de stayer- landenwedstrjjd Duitsland-Nederland waarmee vanavond de Zesdaagse van Keulen is ingeluid, hebben onze land genoten Wagtmans en Koch met 147 gewonnen van Marsell en Holz. Er werd tweemaal 30 kilometer gereden. De eerste manche was voor Wagtmans, °P één meter* gevolgd door Koch. De tweede manche leverde pen zege op voor Koch met Wagtmans als tweede. Aan de zesdaagse, waarin 12 koppels van start gingen, nemen twee Neder landers deel. Schulte heeft de Duitser Franssen tot koppelgenoot en Plantaz rijdt met de Duitser Loeder. Advertentie uitnemendheid D« benaming Champagne móet op etiket «n kurlc vermeld $laan. DEN HAAG, 29 dec. De nieuwbe noemde elftalcommissie heeft voorlopig 18 hockeyers aangewezen voor de cen trale training, welke wordt gehouden ter voorbereiding van het Nederlands elftal voor de Olympische Spelen in Rome. Deze voorbereiding begint met een con ditietraining op 6 januari te Utrecht. Bij de kandidaten bevinden zich o.a. de vier spelers die deze zomer voor de training bedankten: Van Gooswilligen, Zwier, Hooghiemstra (allen SCHC) en Overdijkink (Delftse Studenten). Behal ve deze spelers zijn ook uitgenodigd doelman Mulder (Amsterdam) en Wa- gener (Amsterdam), die eerder voor de training bedankten. Voorts zijn geselecteerd: De Ruiter, Th. Terlingen, Van Dijck, Buteux van der Kamp. Herbers, Kristen, Voigt, Ver loop, Dekker, Van Erven Dorens, De Beer en Van Vroonhoven. Jos Terlingen (Be Fair) heeft een in vitatie wegens werkzaamheden niet kun nen aannemen. Advertentie DELFT, 28 dec, Vandaag zjjn de tweedaagse internationale sportwed strijden begonnen, waaraan wordt deel genomen door in Nederland studeren den van zes nationaliteiten: Nederland Hongarije, Indonesië, de Antillen, Su riname en de Verenigde Staten. Deze wedstrijden zijn zeven maal in Am sterdam gehouden. Zij hebben dit jaar voor het eerst plaats in het nieuwe sportcentrum van de Technische Hoge school te Delft. Het programma omvat negen takken van sport: volleybal, basketball, tafel tennis, schaken, dammen, bridge, bil jarten, badminton en zwemmen. De zwemwedstrijden worden vandaag in het Sportfondsenbad gehouden. De eindstand bij het volleybal luidt: Nederland 5 pnt., 2. Hongarije 4 pnt., 3. Indonesië 3 pnt., 4 Antillen 2 pnt., 5. Suriname 1 pnt., 6. Verenigde Staten 0 pnt. Bij het tafeltennis was de eind rangschikking: 1. Nederland 5 pnt., 2. Hongarije 4 pnt., 3. Indonesië 3 pnt., 4. Suriname 2 pnt:, 5. Antillen 1 pnt., 6. Verenigde Staten 0 pnt. STOCKHOLM, 2 8dec. De Zweedse prinses Birgitta, die gymnastieklerares van beroep is, heeft zondag voor het eerst aan m schermwedstrüd deelge nomen. Met twaalf andere meisjes streed zij om de kampioenstitel van de schermclub van Stockholm, welke haar ten deel viel. De vader van prinses Bir gitta, prins Gustaaf Adolf, die in 1947 bij een vliegtuigongeluk omkwam, was een bekend schermer, die een aantal Zweedse titels op zijn naam bracht. Een 'Paurdersverhaal Cepyright Stichting Wtjnpropoggndo „Ja, morgen denk ik. Ander weten ze in De Hesp met waar ik blijf- grinnütte alweer. Sluiter be dankte hem nog ,een?.'tem de hand reikte. Overweel vertrok £>e inspecteur bleef stil zitten, toen de deur a9"ter hem dicht viel. Een hoedHet hoge pak st°ndopde schrijftafel als een tastbaar geworden hoon. öluiter had enige zelf beheersing nodig om het orume papier 0pen te vouwen. Er kwam een groenig-bruine hoed onder vandaan. Voorzichtig nam hij het noofddeksel op en bekeek het van alle kanten. Aan de binnenkant was een klein metalen plaatje waarop st°"d: M.\y. Zon der twijfel was dit dus de hoed van Martin Watime- na. Het was een van die dingen die gebeurden, be lachelijk in hun gewoonheid. Er was een hoed achter gelaten en iemand had die weer willen bezorgen. Het betekende alleen maar dat de overvaller heel precies op de hoogte was van de situatie ln Hotel Imperial, wat het zoeken weer niet zou vergemakkelijken. De- ze overweging maakte er de stemming niet beter op. Sluiter deed de hoed weer in het papier en trok een notabloc naar zich toe. Met tegenzin schreef hij de routine-vragen op: „Is bij u bekend J. G. Overweel, wonende Borre- kensstraat te Borgerhout? Is na te gaan of deze persoon bekend is in café De Hesp op de Suikerrui? Kan daar iemand getuigen dat voornoemde Overweel daar was op dinsdagavond of -middag tussen vijf en zes uurIs er iemand te vinden die hetzelfde kan verklaren over M. Watimena?" Aan,de ontboden agent verzocht Sluiter het verzoek om inlichtingen via de normale kanalen door te ge ven naar Antwerpen. VerveeJd staarde hij naar de hoed. Dit was een dag om biertjes te gaan drinken in een zielig buurtcafé. Of om detective-romans te le zen, waarin de inspecteurs altijd geluk hadden. Geen van beide plannen had voldoende aantrekkingskracht voor inspecteur Sluiter, althans niet om serieus te gaan denken aan verwezenlijking. De hele trage, grijze dag bleef in deze zelfde mi neurstemming. Daaraan werd niets veranderd door het snelle antwoord uit Antwerpen. Ja, de heer J. G. Overweel was aldaar bekend. Ja, hij woonde met een huishoudster aan de Borrekensstraat ln Borgerhout en hij had er zich al enkele jaren voor de oorlog ge vestigd. Ja, hij was stamgast in De Hesp, een klein café aan de Suikerrui. Ja, hij was daar waarschijnlijk wel geweest op de bewuste dinsdagmiddag, maar niet nadrukkelijk opgemerkt vanwege de grote drukte. „Er wordt gezocht naar getuigen," zei het antwoord. En: „Deze zelfde drukte heeft verhinderd dat in ca fé De Hesp een meneer Watimena werd opgemerkt. Vanwege de nabijheid van de havens komen er wel meer uitheemse bezoekers en op hen wordt geen ex tra aandacht geslagen. Er wordt verder gezocht." „Dank u," gromde Sluiter. „Dank u zeer.'; Dat zei hu zelfs niet meer voor het bericht, dat even later bij hem binnen werd gebracht: „De snelle verbetering in de toestand van M. Wa timena maakt het mogelijk dat hij, op verzoek van zijn familie te Amsterdam, per ziekenwagen kan worden vervoerd. Behoudens onverwachte verande ringen zal het transport morgen geschieden. Succes." Dat „succes" deed de deur dicht. Inspecteur Slui ter werd er nog ongenietbaarder door. Die dag sprak hij adjudant Speelman niet meer, maar de volgen de ochtend werd de adjudant in zeer duidelijke be woordingen te verstaan gegeven, dat hjj zijn rappor ten eens diende af te leveren. "Hou bovendien die Kinkerstraat in de gaten, want watimena wordt vandaag verwacht. Ik zal nog iemand aanwijzen, die er met jou dienst kan doen. Ik wti alles weten van iedere bezoeker. Wie wil je mee hebben? Frens?" „Je zegt het maar, inspecteur." „Wii je iets minder slaperig doen, Speelman?" „Precies wat u zegt, meneer. Het telegrammen- boek is geen lectuur om wakker bij te blijven." Speelman zei dat laatste met een schuine blik op het boek met rapporten, waarin alle afdelingen hun brandjes, verkeersopstoppinkjes, gestolen fietsen en vechtpartijtjes noteerden, verzameld in 24 uur in dit grote Amsterdam. Sluiter sloeg het open en begon te lezen. Speelman verdween met een maximum aan gedruis. Lusteloos liet Sluiter de ogen gaan over de meldingen. Het was inderdaad slaapverwekkende lectuur. Daarmee was niet voldoende recht gedaan aan de mededeling van afdeling vier, bureau Jonas Daniël Meijerplein, waarin kapper Onstee van het Rapen burgerplein voor korte tijd in de belangstelling werd geplaatst. Kapper Leo Onstee, zo zei het verhaal, had de voorgaande avond een partijtje gekaart met enke le vrienden, maar daarbij was het gekomen tót een klein handgemeen, waarbij kapper Leo Onstee wel zeer duidelijk de mindere was gebleken. Buren had den, bij het gerucht van de vechtpartij, de politie gewaarschuwd, maar de hardhandige en waarschijn lijk wantrouwige vrienden waren toen al verdwenen, met achterlating van een noga! verfrommelde On stee. In Leo waren echter de ridderlijke en kame raadschappelijke gevoelens blijven regeren, want hij weigerde de namen te noemen van zijn vrienden en hij wilde ze evenmin vervolgd zien. Einde van het verhaal, een der vele die inspecteur Sluiter in zijn al te gespannen zenuwen slaapverwekkend had ge noemd, hoewel toch ook hij uit de practijk had kun nen weten, dat soms deze soort onbeduidende be richten wel eens de oplossing inluidden van grote zaken. Leo Onstee was echter de laatste om daarop te wij zen, want hij had alleen maar pijn. Hij stond in zijn salon aan het Rapenburgerplein en aan klanten die medelevend informeerden hoe hij. zo bepleisterd was geraakt, vertelde hij een zeer ongelukkige val te heb ben gemaakt. Leo heette voor de buurt vertrouwe lijk Manke Leo, omdaf de wat oudere man inder daad een stijf been had. hetwelk hij had overgehou den van een ongeluk in de haven, een paar jaar voor de oorlog (Wordt vervolgd) (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM, 29 dec. Na een de bat van vijf en een half uur hebben de afgevaardigden op de algemene vergadering van de Nederlandse On derwijzersvereniging hedennacht ln Iirasnapolsky met 233 tegen 92 stem men en 1 stem blanco een voorstel van het hoofdbestuur om de N.O.V. op een nader te bepalen datum in I960 aan te. sluiten bij het N.V.V. verworpen. Tevoren had de vergadering eveneens verworpen een afdelingsvoorstel, dat pleitte voor het houden van een refe rendum onder de 20.000 leden van de Nederlandse Onderwijzersvereniging na de beslissing over de aansluiting. De meerderheid van het hoofdbe stuur wees in haar verdediging van het aansluitingsvoorstel onder meer op de historische betekenis van de vak beweging rn op de rol, die zij thans speelt in het maatschappelijk bestel: hierbij kwam met name aan de orde de wenselijkheid om via het N.V.V. de stem van de onderwijzers te laten ho ren in de S„ '.R„ De maatschappelijke ontwikkeling is niet te stuiten en de onderwijzersorganisatie moet in die ontwikkeling haar plaats bepalen, al dus de redenering van de voorstanders van aansluiting. De woordvoerder van de meerder heid in het hoofdbestuur erkende, dat er banden bestaan tussen het N.V.V. en het socialisme. Het is echter niet zo. dat de politieke partij haar wil oplegt aan de vakbeweging: het N.V.V. staat, aldus spr., onafhankelijk ten op zichte van de P.v.d.A. Dat het N.V.V. de helft van de aandelen van „Het Vrije Volk" in handen heeft, betekent volgens spr. niets anders dan dat het N.V.V. zijn niet-liquide middelen er gens heeft belegd. Overigens merkte de woordvoerder van de meerderheid op, dat het socialisme geworden is tot een vorm van vrij nuchtere politiek; het socialisme is geen boeman meer voor het Nederlandse volk. De vertolker van de opvatting der minderheid in het hoofdbestuur stelde in zijn betoog contra de aansluiting, dat er te weinig raakpunten zijn tus sen het werk van het N.V.V. en de on derwijzersorganisatie om een aanslui ting te rechtvaardigen. Deze spreker wees er op, dat de S.E.R. het topor gaan is van het bedrijfsleven met het accent op „bedrijf"; de werkge ver van de onderwijzers zit ook niet in de S.E.R. Een van de argumenten contra aan sluiting zou ook kunnen zijn. dat wan neer er weer een situatie ontstaat als ten tijde van het Bisschoppelijk Man dement de verhouding van de openba re onderwijzers ten opzichte van hun AMSTERDAM, 28 dec. In „Kras- napolsky" is vanmorgen een interna tionaal damtoernooi begonnen. De uit slagen van de eerste ronde waren: G. Aubier (Frankr. )-F. Gordijn (Ned.) 02; R. Delhom (Frankr.)-P. Bergsma (Ned.) 11; J. Metz (Ned.)-J. Bom (Ned.) 11; B. Dukel (Ned.)-A. Guig- nard (Zwitserl.) 20. Vanavond werd het toernooi officieel door de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, geopend. De uitslagen van de tweede ronde waren: Bom-Dukel 20: Bergsma- Metz 11; Aubier-Delhom 11: Gor- dijn-Guignard 20. De stand na twee ronden luidt: 1. Gordijn 4 pnt; 2. Bom, 3 pnt; 3. 4. 5. en 6. Bergsma, Delhom, Metz, Dukel, 2 pnt; 7. Aubier, 1 pnt; 8. Guignard, 0 pnt. BARCELONA, 29 dec. De Neder landse waterpolo-ploeg heeft maandag avond in een vriendschappelijke wed strijd Spanje met 15-6 verpletterd. De ruststand was 7-4 in het voordeel van de Nederlanders. Met deze wedstrijd en enkele Internationale zwemnummers werd het nieuwe overdekte bad var, de zwemclub Sabadell ingewijd. De wed strijd was bedoeld als een Olympische training voor de Spanjaarden. Het Spaanse publiek heeft de eigen ploeg herhaalde malen uitgefloten. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op en zo werd de itand 3-3 bereikt. Door sneller spel kwam Nederland daarna in de meerderheid en voortdurend werd op Spaans terrein verwarring gesticht. Na de rust waren de Nederlanders heer-en-meester. De opstellingen en scorelijst: Nederland: Kniest, de Boer (0), Ran (1), Van der Zwan (1), Van Derp (4) Van den Tooren (6) Muller (1-penal- ty). Spanje: Asensio, Del Valle, Moner (1), Jordana (2). Rodes (3). Casas, Muntee. AMSTERDAM28 dec. Het be stuur van de Koninklijke Nederlandse Dambond heeft vandaag principiële be sluiten genomen ten aanzien van de Nederlandse afvaardiging in het toer nooi om het wereldkampioenschap dammen, dat half oktober 1960 in ons land begint. Indien Nederland slechts een plaats in het deelnemersveld toegewezen krijgt dan zal de heer B. Dukel, Ne derlands kampioen 1959, met de kam pioen 1960 in een tweekamp om die plaats moeten spelen. Mocht Nederland twee deelnemers kunnen aanwezen dan zullen dit zijn de heer B. Dukel en de kampioen 1960. Nu bestaat natuurlijk de mogelijkheid dat Dukel zijn titel zal prolongeren. Voor het geval ons land dan met twee spelers aan het wereld- toernooi kan deelnemen, zal het bestuur van de KNDB zich nader beraden. FORT LAUERDALE, 28 dec. De Amerikaan Mike Troy heeft zondag tij dens zwemwedstrijden in de Verenigde Staten het wereldrecord op de 110 yards vlinderslag verbeterd Troy maakte een tijd van 1 min 0,2 sec en bleef daar mee drie seconden onder het oude re cord, dat sedert 14 augustus 1957 met 1 min 3,2 sec op naam stond van zijn landgenoot Tim Jecko. gartners in de Algemene Nederlandse nderwijzers Federatie bemoeilijkt zou worden wanneer de N.O.V. aangeslo ten zou zijn bij het N.V.V. Aansluiting bij het N.V.V. zou, zo ging de contra-redenering voort, geen rel tegen de openbare school behoeven te ontketenen, maar de strijd voor de openbare school zou er wel moeilijker door worden. De Nederlandse Onder wijzersvereniging zou door aansluiting een socialistisch stempel krijgen. Men kan formele bindingen wel ontkennen, doch men heeft rekening te houden met de maatschappelijke werkelijkheid, na melijk dat er nauwe persoonlijke re laties bestaan in de sfeer van P.v.d.A., N.V.V., VARA enz. In de zeer uitgebreide discussies, die op deze uiteenzettingen volgden, kwa men niet veel nieuwe gezichtspunten naar voren. Een vaak genoemd argu ment contra aansluiting was, dat men de eenheid in de N.O.V. in gevaar zou brengen. Verder werd er enkele malen op gezinspeeld, dat het N.V.V. wellicht een eige- onderwijzersorganisatie zal oprichten wanneer de N.O.V. zich van het Nederlands Verbond van Vakvere nigingen afzijdig houdt. Na de verwer ping van het aansluitingsvoorstel deel de de voorzitter van de N.O.V., de heer Jac. Lootsma, mede, dat het hoofdbestuur zich over de thans ont stane situatie moet beraden. Advertentie Alleenverkoop WENNEKER Schiedam AMSTERDAM, 29 dec. Vanaf 21 december j.l. heeft het NIPO aan een groot aantal mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking, over heel Nederland verspreid, de volgende vraag gesteld: „In welke (andere) provincie van ons land is u wel eens geweest?" (1) De helft of minder van de Noor derlingen is wel eens in het Zui den geweest. Van de volwassen Nederlanders, woon achtig in de drie noordelijke provincies: Groningen, Friesland of Drente zijn er van elke 10 mannen, resp. vrouwen wel eens geweest in: Mannen Vrouwen Overijsel 9 8 Gelderland 8 Utrecht 7 7 Noord-Holland 9 Zuid-Holland 8 Zeeland 3 2 Noord-Brabant 5 Limburg 8 8 (2) Van elke 10 mannen, resp. vrou wen, woonachtig in Overijsel, Gelderland of Utrecht zijn er wel eens geweest in: Mannen Vrouwen Groningen 6 5 Friesland 6 Drente 8 8 Noord-Holland 9 9 Zuid-Holland 8 8 Zeeland 4 Noord-Brabant 8 Limburg 8 8 (3) De bewoners van randstad Hol land zijn eer in het Zuiden dan in het Noorden geweest. Van elke 10 mannen, resp. vrouwen, woonachtig in Noord-Holland of Zuid- Holland, zijn er wel eens geweest in: Mannen Vrouwen Groningen 3 4 Friesland 5 4 Drente 8 4 Overijsel 6 5 Gelderland 9 8 Utrecht 9 9 Zeeland 5 3 Noord-Brabant 9 7 Limburg 8 7 (4) Weinig Zuiderlingen zijn wel eens in het Noorden geweest. Tenslotte de gegevens over de bewo ners van de drie zuidelijke provincies: Zeeland, Noord-Brabant of Limburg. Van elke 10 mannen, resp. vrouwen, zijn wel eens geweest in: Mannen Vrouwen Groningen 3 1 Friesland 4 1 Drente 3 1 Overijsel 4 1 Gelderland 8 6 Utrecht 9 6 Noord-Holland 8 6 Zuid-Holland D 7 Zwitserland Prins Constantijn van Liechtenstein heeft maandag te St. Mo- ritz bij het skiën een been gebroken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7