Tweede Kamer bezorgd over financiering goedkope bouw Fraude van kwart mil joen bij Drentse Boaz-bank Bewogen dag op congres van „Ons Leekenspel" 's Lands Kroniek- Minister kan een honderdjarig probleem niet ineens oplossen Wat serveert U 's avonds Negentigjarige schrijfster OVERLEG OVER VOLKSWONINGEN Overleden directeur was geziene figuur in Ruinerwold Kleine smarders de duve? 1 °neelcultuur op de kleuterschool Handvol mwe Philips ook bij produktie Hawk Zwakke plekken in Zeeuwse dijken WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 PAGINA 3 K.L.M. in 1960 Vijftien tot twintig pet meer passagiers? Ruim honderd miljoen mensen gaan volgend jaar vliegen Kostbare relikwieën in V.S. gestolen dlcUUcprij- Vliegbootongeval bij Goa onderzocht Motor uitgevallen Soekarno berispt Kritiek op beheerders van genationaliseerde Nederlandse bedrijven OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Welke dranken behoort men te schenken als men een „avondje" geeft? Wel, na de thee hebt U de keus uit rijnwijn, rode wijn, moezelwijn, hier en tonio. Natuurlijk zijn er nog veel meer gezellige drankjes te bedenken. Een verfrissende longdrink bijvoorbeeld is altijd welkom. Het prettige van zo'n longdrink is dat er zovele dranken zijn die er zich voortreffelijk voor lenen. In de winter kan. ook een wijngroc of een heerlijk kopje bouillon uitstekend voldoen. En welke sigaretten presenteert IJ? Gladstone natuurlijk. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt! VOORNAAM EN AANGENAAM Pensioentrekkers en A.O.W.- en A.W.W.- premie Pensioenen zeelieden- oorlogsslachtoffers Toeslag verhoogd van 36,5 tot 64 procent waar warmte Helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en 37»®® Op Oudejaarsavond verknalt Nederland twee tot drie miljoen gulden Rotjes bij de i^jeugd erg in trek - leder jaar weer slachtoffers^ Minister keurt urgen tieschema goed Voorzitter P. v. d. A Huidig kabinet deva lueert overheidsgezag „Met socialisten ging het veel beter Verkeerde olie: tank ontploft in Almelo Eén dode, één gewonde Kettingbotsing met drie gewonden bij Abcoude Anna van Gogh-Kaulbach DEN HAAG, 30 dec. Tegelijk met de mededeling van minister Van Aart sen over wijzigingen in de voorgenomen premieregeling voor de woningbouw is het verslag verschenen van het overleg, dat de Kamercommissie voor Volks huisvesting medio november met de be windsman heeft gehad. Tijdens dat overleg waarbij de wijzigingen dus nog niet bekend waren heeft de Ka mercommissie vooral haar zorg uitge sproken over de financieringsmogelijk heden voor de particuliere bouw van goedkope woningen, zoals de ninister die wil. In de kringen van beleggers zal men niet erg bereidwillig zijn om op basis van de nieuwe regeling kaP«a beschikbaar te stellen, aldus sie. In de afgelopen jaren hebben P tlculiere bouwers ook wel ffoedl P g_ bouwd, maar dan voornanteluk m op dracht en voor rekening ,vi'" ondernemingen, die won'"ge JL werknemers nodig had-dern. e gehj- ke gevallen is uit de aard der zaak een geheel andere wijze van financiering mogelijk. Minister Van Aartsen deelde echter mede dat hij hoewel hij vanzelfspre kend geen garantie kon geven uit ver trouwelijke besprekingen aanwijzingen had gekregen dat waarschijnlijk wel voldoende kapitaal beschikbaar zal ko men. De bewindsman kon niet ingaan op de wens Om de bestaande regeling nog minstens met een jaar te verlengen. Hij Vindt dit onjuist tegenover degenen, die medio 1959 in de verwachting dat SCHIPHOL, 30 dec. „De KLM ver wacht een uitbreiding van de produk- tie in 1960 in vergelijking met 1959 van 23 procent, hetgeen zonder meer be grijpelijk is indien men *>ed3nkt, dat komend jaar alle twaalf Lockheed Elec- tra's zullen zijn afgeleverd en van de twaalf bestelde DC-8 straalvliegtuigen zeven." Dit heeft een woordvoerder van de maatschappij gezegd, toen gevraagd werd om commentaar inzake de voor spellingen, welke de directeur-generaal van de IATA, sir William P. Hildred heeft gedaan. ..Deze produktie-uitbrei- ding kan de KLM opvangen door ver groting van het passagiersvervoer wel ke op vflftien tot twintig procent wordt geschat en een overeenkomstige toene ming van het vrachtvervoer", aldus de zegsman verder. iQ«nr Hüdred heeft verklaard, dat in i»60 de grens van de honderd miljoen passagiers voor de geregelde diensten °P internationale en nationale lijnen zal morden overschreden. Het totaal aantal h rVo'sens de directeur-generaal van ?e IATa in de buurt van het cijfer nonderddrie miljoen luchtreizigers ko men te liggen (dit jaar 96 miljoen, te gen 87 miljoen in 1958). Het vrachtver voer zal volgens hem eveneens aanzien lek toenemen en hij meende dat vol gend jaar tweeduizend miljoen ton-kilo- meters voor het goederenvervoer wel eens konden worden bereikt. Andere ?cS?i,en die hij gaf waren o.m.: 1.650.000 personen in 1959 op de Noord- iqro s?he lönen (1.292.16" in 1958). In i860 zal het getal zeker boven de twee mnjoen komen te liggen. Nog scherper curve voor het vrachtvervoer op M«n Tnr,n'!an'is"he "Ou tos omhoog 59 werd 37-300 ton vracht ton m 1960 °Pi0Pend tot 50.000 er wel spoedig een nieuwe regeling zou komen ervan hebben afgezien om min of meer speculatieve aanvragen in te dienen. Mr Van Aartsen voerde ook aan dat er thans nog ca 37.000 oude aan vragen liggen en dat dit aantal bij verlenging van de regeling waar schijnlijk n°g met een aantal van rond 40.000 zou worden vermeerderd. Er zouden dan 75.000—80.000 premie-aan vragen op afdoening volgens de oude regeling wachten terwijl de praktijk heeft aangetoond dat volgens deze re geling slechts een gering aantal goed kope woningen wordt gebouwd. Er is tijdens het overleg uitvoerig ge sproken over de verlaging van het wo- ningwetcontingent van 40.000 naar 37.500 De minister verklaarde dat men aan die verlaging voornamelijk symbo lische betekenis moet toekennen. Zou zijn opzet echter mislukken en zouden niet meer goedkope woningen in de par ticuliere sector worden gebouwd dan wordt die mislukking niet goedgemaakt door het enkele feit dat in het woning bouwprogramma 1960 een aantal van 40.000 i.p.v. 37.500 woningwetwoningen zou zjjn opgenomen. De bewindsman zei dat z.i. zjjn plan heeft gefaald indien niet meer dan 2500 goedkopere huurwo ningen in de sector van de particuliere bouw tot stand zouden komen. Niet te ingewikkeld Mr. Van Aartsen ontkende, dat de nieuwe regeling te ingewikkeld zou zijn. Ook thans wordt met tal van differen tiaties gewerkt. Er zijn nn eenmaal allerlei soorten huizen en de omstandig heden in den lande lopen sterk uiteen. Het is technisch mogelijk 0111 voor de uitvoering van de regeling betrekkelijk eenvoudige tabellen op te stellen. Enige leden van de Kamercommissie merkten op dat niemand van een mi nister mag verwachten dat hij een hon derdjarig probleem als dat van de bouw van goedkope huurwoningen in een handomdraai oplost. Zij waren in het algemeen wel voorstander van de in schakeling van de particuliere bouwon dernemers Doch men beseffe, aldus deze leden, dat deze groep uitermate heterogeen is. Indien de overheid zich begeeft in een langdurige subsidiever houding met een ieder, die zich tot deze groep rekent, dan neemt zij een ontzag lijke administratieve en toezicht houdende taak op haar schouders. Zorgvuldige selectie zou er toe kunnen leiden dat bepaalde particuliere bou wers erkenning zouden krijgen in het kader van de woningwet. Zo iets valt echter niet in een korte tijd te ver we zenlijken, zo moesten deze leden toege ven. JERSEY CITY, 30 dec. Matthew Jacksch, een 69-jarige molenaar in rus te, was gisteren met twee kostbare reli kwieën onderweg naar zijn bank in Jer sey City in de Amerikaanse staat New Jersey, om ze daar in zijn safe op te bergen, toen hij door twee met, revol vers bewapende bandieten staande werd gehouden, die hem dwongen de enveloppe, waarin de relikwieën zich bevonden, af te geven. Jacksch had ze uit zijn safe gehaald om ze, jn verband met een verzekering, die hij erop wil de afsluiten, te laten fotograferen. De relikwieën, die voor 70.000 dollar (ongeveer een kwart miljoen gulden) bij Lloyds te Londen zijn verzekerd, zijn sinds 1774 in het bezit van de familie Jacksch. De Oostenrijkse voor ouders van de Amerikaan Jacksch kregen ze in dat jaar van de toenmalige paus als beloning voor diensten, die zjj hem hadden bewezen. De relikwieën, een splinter van het kruis, waaraan Christus werd gekrui sigd en een doorn uit de doornenkroon, vertonen het merk van het zegel van Paus Benedictus XIV, die van 1740 tot 1758 hoofd van de Kerk was. Matthew Jacksch bezit nog een derde relikwie, een draad uit de mantel, die Christus door de Romeinse soldaten is omgehan gen Deze is niet gestolen. MEPPEL, 30 dec. Een week nadat de bijna 72-jarige directeur van de spaar- en voorschotbank Boaz te Rui nerwold, ten grave is gedragen, is be kend geworden dat gedurende verschei dene jaren in de administratie van de ze bank fraude nioet zijn gepleegd. De ze malversaties heiopen, voor zover tot nu toe kon worden nagegaan, een be drag van rond een kwart miljoen. Het bestuur van de bank heeft inmiddels surséance van betaling aangevraagd. De ontdekking van deze fraude heeft in Ruinerwold grote verslagenheid ver oorzaakt. Enige maanden geleden is, zoals bekend, by een Friese Boaz-bank in Driesum eveneens een grote fraude ontdekt. De overleden directeur nam zowel op maatschappelijk als op kerkelijk ter- (Van een onzer versia BUSSUM, 29 dec. ,Het vaste overtuiging, da* de we,. "'f_ een levende Nederlandse zal moeten beginnen °P d® --,lur kleuterschool". Deze uitspraak mevr. A. v. Vriesland-Camvez v0rtri de een van de vele boeiende mome„; ten, waarmede de tweede van „Ons Leekenspel" in de schouw burg Concordia rijkelijk gevuld is ge weest. Nadat Maria van Mackelenbergh de waarde van de beoefening van fje» creatief spel vast had omlijnd en mei een groep meisjes een bijzonder aar dige demonstratie van dit onderdeel van de dramatische kunst had gege ven, sloot mevr. Van Vriesland de ge- dachtenloop der toehoorders over de vorming van de jeugd door middel van het toneel op boeiende wijze door te getuigen van haar ervaringen in het onderricht aan leerlingen van middel bare scholen. Zij noemde deze ervaringen gunstig in die zin, dat het duidelijk merkbaar is hoezeer de mede door het spel ge vormde jeugd beter verschillende le venssituaties kan aanvoelen dan het volwassen publiek. Spelend doorleeft, doorvoelt en accepteert de middelba re scholier omstandigheden, die hij in zijn dagelijkse leven nauwelijks durft te denken, laat staan onder woorden te brengen. Anderzijds wijst hij gena deloos af wat hem onwaarachtig aan doet in tegenstelling tot de gemiddel de bezoeker, die (dikwijls) argeloos slikt wat in de mode heet te zijn." Constateerde mevr. Van Vriesland dus een opgang in de vorming, zij be klemtoonde ook de wens, dat er aller vroegst met de vorming moet worden begonnen: reeds op de kleuterschool. Tevens stelde zij dat het taalonderwijs niet langer denkbaar mag zijn zonder daarin de toneel- en uitbeeldingskunst te betrekken. De ochtendzitting van de tweede con- fresdag bracht o.a. een uitvoerige dis- rein een vooraanstaande plaats in. Hij was vele jaren lang raadslid voor de A.R.-partij en werd al spoedig tot wet houder gekozen. Tot 1940 was hij ook lid van de Provinciale Staten van Dren te. De laatste jaren had hij zich uit verschillende functies teruggetrokken. Van de oprichting af was hij directeur van de Boaz-bank. Tijdens zijn ziekte ontstond hij het na gaan van de administratie het vermoe den dat er iets niet in orde moest zijn. Dit vermoeden is na een voorlopig on derzoek bevestigd. De mogelijkheid be staat, dat de leden van de bank, voor het overgrote deel kleine spaarders, op grond van de statuten gedeeltelijk voor het tekort aansprakelijk zullen worden gesteld. Verduistering in Groningen GRONINGEN, 29 dec. De Groning se recherche heeft in samenwerking met de politie te Haren een 33-jarige incasseerder uit Glimmen gearres teerd verdacht van verduistering van een bedrag van ruim tweeduizend gul den ten nadele van de R-V.S (Levens verzekeringsmaatschappij N.V. Rotter dam). De man is ingesloten en zal ter beschikking van de justitie worden ge steld. DEN HAAG, 30 dec. Het ongeval met de Marinevliegboot van het type Martin Mariner bij Goa (Portugees In- dië) is veroorzaakt door een combina tie van omstandigheden. Dit is het re sultaat van een ingesteld onderzoek "aar de oorzaken van het ongeval, dat eerder in het jaar heeft plaats gevon den en dat 17 december inmiddels reeds is gevolgd door een nieuw onge val in Nieuw Guinea. Staatssecretaris De Jong noemt als oorzaken voor het ongeval te Goa: Het defect raken en stoppen van de stuurboordmotor en het niet werken van de afwerpinrichting van de benzi netanks in de bommenruimte, waar door bij het vliegen op een motor geen hoogte kon worden gehouden. Het vliegtuig kwam op het noodlotti ge moment laag en dicht bij de kust uit een regenbui en de bestuurder heeft geen tijd meer gekregen om een nood landing te maken. In verband met de ernstig beschadigde toestand van de stuurboord motor zal het waarschijnlijk niet mogelijk zijn een definitieve con clusieAe geven over de technische oor zaak van het uitvallen van deze mo tor. aldus de staatssecretaris. Een aan wijsbare oorzaak voor het weigeren van de afwerpinrichting is niet gevonden Enige dagen tevoren was nog gecon stateerd dat het systeem goed werkte. WASHINGTON, 29 dec. Binnen kort zal tussen vijf firma's van landen die deel uitmaken van de NAVO een overeenkomst getekend worden voor de gemeenschappelijke produktie, on der auspiciën van de NAVO, van de Hawk, een luchtdoel-geleid-wapen of een semi-geleid projectiel, dat rea geert op weerkaatsing van de radar bundel op het doel in de lucht. De Hawk heeft een snelheid die twee maal zo groot is als die van het ge luid en een reikwijdte van ongeveer 30 km. De Hawk wordt geassem bleerd in Frankrijk en West-Duits- land, maar de onderdelen worden ver vaardigd door een Westduitse, een Belgische, een Franse, een Nederland se en een Italiaanse onderneming. Op 19 juni hebben de regeringen der be trokken landen te Parijs de overeen komst voor gezamenlijke produktie van de Hawk getekend. Verder is voorzien dat de Ver. Staten technische hulp zullen verlenen bij de vervaar diging der onderdelen. Naar wij ver nemen. is Philips bij de produktie be trokken Philips' aandeel omvat het elektronische gedeelte van de Hawk. De Hawk is in de eerste plaats voor de luchtmacht bestemd. Het is nog niet zeker of ook de landmacht er mee zal worden uitgerust. De vijf firma's, die de Hawk in ge meenschappelijke produktie zullen ne men, hebben een combinatie gevormd, genaamd SETEL (Société Européenne de Téléguidage). De SETEL krijgt de totale order van de NAVO. DJAKARTA, 30 dec. In een giste ren gehouden toespraak tot ongeveer duizend beheerders en employees van genationaliseerde Nederlandse onderne mingen in Indonesië heeft president Soekarno hen beschuldigd van „onwet tige praktijken" by het dienen van hun eigen belang. „Er zijn bewijzen dat er onder u ambtenaren zijn die zich hebben schul dig gemaakt aan onwettige praktijken" aldus Soekarno. Hy zei informaties te hebben ontvangen over betreurenswaar dige en onverantwoordelijke daden in het beheer van ondernemingen die thans staatsbezit zijn. Hij deed een be roep op de uit alle delen van het land bijeengekomen ambtenaren het belang van het land en volk indachtig te zijn en geen daden te verrichten die alleen het eigenbelang moeten dienen. Soekarno wees er op dat in het ver leden de beheerders en employees van de thans genationaliseerde ondernemin gen hebben gewerkt voor een zo hoog mogelijke winst ter behoeve van de aandeelhouders in Nederland. De taak van het huidige personeel is de natio nale revolutie te versterken en de eco nomie van het land een stevige basis te verschaffen. In zijn toespraak laakte oekarno ook de praktijken die mensen in het zakenleven toepassen om zich bo nussen bij het jaareinde te verzekeren. Advertentie KING 20 STUKS F U DEN HAACL 30 dec. De staatsse cretaris van Financiën heeft een be schikking in de Staatscourant van gis teren doen publiceren, behelzend een regeling voor gevallen, dat iemand naast een pensioen een aanvulling op dat pensioen ontvangt of meer dan een pensioen geniet en deze inkomsten, hoewel afkomstig van verschillende in stanties of personen, in feite door één van hen worden uitbetaald. In dergelij ke gevallen moet de loonbelasting en eventueel de gezamenlijke AOW- en AWW-premie voortaan in de regel over het gezamenlijke bedrag van die inkomsten worden ingehouden door de gene die de uitbetaling verricht. De niet zelf uitbetalende instantie of werk gever wordt dan ontheven van de plicht tot inhouding. Deze nieuwe regeling zal, doordat reeds over dat gezamenlijke bedrag belasting is ingehouden, kunnen leiden tot het achterwege blijven van een aanvullende aanslag in de inkom stenbelasting. DEN HAAG, 30 dec. De pensioe nen voor zeelieden-oorlogsslachtoffers dienen te worden verhoogd. De minis ter van Verkeer en Waterstaat, drs. Korthals, en staatssecretaris Roolvink hebben de Tweede Kamer voorgesteld het toeslagpercentage te verhogen van 36,5 tot 64 (inclusief de huurverhogings compensatie doch exclusief de AOW- compensatie). De huidige pensioenen geven geen voldoende voorziening meer by de huidige kosten van levensonder houd. cussie over het de avond tevoren ver toonde toneelstuk „De molen van Fa- tirna". van de vele vragenstellers de meerderheid het spel niet te Kunnen waarderen. De congresleiding 1 hmdelijk uitkomen, dat ook zij tegen het werk van de auteur wel be zwaren had. Zij wilde dit spel echter zien ais een eerste schrede op de weg naar het betere modern, religieus to neel. Meisjes van <je Mater Amabilis- school te zwolle maakten de opening van de dag tot een prettig gebeuren. Met eigen gekozen gedichten en vers ies slaagden zij erin de volle zaal te ,.°eien. Na hun optreden moesten leer- ngen van de meisjeskweekschool St. uit Amersfoort de moeilijke één- WafT „Angst maakt moordenaars" Hun maken. Zij slaagden daarin niet. velen S?6" was echter leerzaam voor soort r?„de zaaL zomer", een bracht le„elschets van Han van Koert, hilisschool l'fgen van de Mater Ama- voldoenine- Hergen op Zoom veel voldoening OQk s toeschouwers ^=nelfimt£,reiden warm onthaal. Een zangspelfantasieüe war™an dezelfde auteur. „De vijf smid zeuen", ge- speeldkw0eerkschoo?? va® de St. LÜd- ffëveSGuccis!6 Hilversum oogst- Interessante stof voor uitvoerige dis cussies leverde *e"sjotte het optreden van leerlingen van Af. jongerencursus van de Mater Amabihsschool te Am sterdam met een SO"TPr°viseerd spel letje „Gravin Catelene. Tijdens deze voor sommige aanwezigen bijkans schokkende manifestatie werd een handvol ruwe diamant over net toneel gestrooid aan talent. Vermoeid door uitvoerige inleidingen over vrije ex pressie, het zich laten uitleven van het kind, enz., braken vele toeschou wers zich het hoofd over de vraag of men dit het vertoonde nu moest veroordelen of accepteren. Hun zorgen voorzagen het congres van het stem pel, dat het wenst te dragen: een werkcongres... De avonduren brachten de rust, die het gave spel van Maxwell Anderson „Joan of Lorraine" in de opvoering van het Katholiek Hoofdstad Toneel uit Amsterdam bewezen heeft te kunnen geven. Advertentie De winkels in feestartikelen doen op het ogenblik goede zaken. Rotjes, gil lende-keukenmeiden, zevenklappers, donderbussen en voetzoekers gaan by tientallen tegelijk de deur uit Volgens een vuurwerkfabrikant steekt de Ne derlandse bevolking op oudejaarsavond voor meer dan twee miljoen gulden aan vuurwerk af. De rotjes leggen de fa brikanten, grossiers en winkeliers dan ook geen windeieren. Hoewel in verschillende gemeenten de verkoop van vuurwerk aan jeugdige personen bij politieverordening verbo den wordt, zijn het juist de jongeren, die de winkeliers van hun voorraad af helpen. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft in 1955 in samenwer king met de vuurwerkfabrikanten een aantal bepalingen opgesteld, die wer den vastgelegd in het Koninklijk Be sluit van 20 nov. van dat jaar. Later is in het Koninklijk Besluit van 12 de cember *958 bepaald, dat het ontplof bare sas zo moet zijn aangebracht, verdeeld en samengesteld, dat de ver pakte ,oederen niet door wrijven, schokken of stoten tot ontploffing kun nen worden gebracht. Het sas moet bovendien zo stabiel zijn, dat het minstens vier weken bij een tempera tuur van vijftig graden Celsius kan worden bewaard. Het Besluit bepaalt verder nog, dat in ontplofbaar of knal lend vuurwerk, waarvan de papieren of kartonnen houder na ontsteking wordt vernield (rotjes en voetzoekers) uitsluitend zwart buskruit mag wor den verwerkt tot een gewicht van 2,5 gram. Voor spuitend-, fluitend- en ver lichtend vuurwerk is een gewicht van veertig gram toegestaan. Al is de sa menstelling minder gevaarlek gewor den het ondeskundig gebruik van het vuurwerk eist ieder jaar opnieuw slachtoffers. Vorig jaar zagen wij op Oudejaars avond hoe een vader omringd door zpn kroost verwoede pogingen deed om een vuurpyi te „lanceren" van een fles uit. De man had al ettelijke keren tevergeefs getracht de pyi aan te ste ken en toen dit eindelijk lukte schoot het apparaat tussen de kinderen. Het liep gelukkig goed af doch daar kon de „deskundige vader" niets aan doen. In net tijdschrift voor Sociale Ge neeskunde heeft de Algemene Neder landse Vereniging ter Voorkoming van Blindheid na een enquête gegevens gepubliceerd. De meeste slachtoffers vielen in de groepen van 10—14 en 15—19 jaar en wel bij de jongens. Het afsteken van vuurwerk wordt door de vereniging een archaïsche en afkeu renswaardige gewoonte genoemd, die door verbodsbepalingen en propagan da bij ouders en opvoeders zal moeten worden tegengegaan. Volgens een schatting van de ver eniging worden jaarlijks ongeveer drie honderd gevallen van oogverwondin gen door vuurwerk behandeld. Een niet onbelangrijk aantal van deze verwon dingen zijn ernstig, een deel ervan heeft blpvende afwijkingen aan het gezichtszintuig en soms zelfs totaal verlies van een oog tot gevolg. In het bericht wordt de nadruk gelegd op het belang van de bestrijding van het vuurwerk en men hoopt, dat de pro paganda de mensen de ernst van het spel zal doen inzien. Vuurwerk is aar dig en attraktief, maar in handen van ondeskundigen een gevaarlijk speel- goed. Het Veiligheidsinstituut te Amsterdam verspreidt affiches en plaatjes, die waarschuwen tegen allerlei gevaren zoals deze tegen vuurwerk in handen van kinderen. Laat ons hopen, dat hei effect beter is dan de kwaliteit van de tekening. VLISSINGEN, 30 dec. Provinciale Staten van Zeeland hebben geïnfor meerd naar de verzwaring van de zee dijken. Er zqn vragen gesteld over het uitstel en men heeft geïnformeerd naar de zwakke plaatsen in de zeeweringen, zulks in verband met de moties van de gemeenteraden van Borssele en 's-Hee- reuhoek. Gedeputeerde Staten hebben geantwoord dat de temporisatie een voortdurende bron van zorgen is voor het college. Het heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat een urgen tieschema toegezonden, waarmee deze zich heeft verenigd zonder dat hieraan echter consequenties mogen worden verbonden voor wat financiën of het tijdstip van uitvoering betreft. AMSTERDAM, 29 dec. „Naast verheugenis over de fouten van het huidige kabinet is er in onze rijen ern stige verontrusting over de schade, die dit politieke gedoe toebrengt aan de wezenlijke democratische verhoudin gen. Er wordt een stuk gezag van de overheid gedevalueerd, waarvoor ande re regeringen jaren nodig zullen heb ben om het te herstellen. En dat is een zaak die niet alleen een oppositiepartij, maar iedereen in ons land aangaat, die het wel meent met de democratie." Deze kritiek komt van de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E Vermeer, die in Amsterdam een korte politieke jaarbalans gaf. Over het kabinet De Quay zei hij verder o.m ,Men moddert maar voort, in velerlei opzicht blijkbaar niet gehin derd door enige kennis van zaken. Met socialisten in de regering was er in de jaren na 1945 ondanks allerlei moeilijk heden telkens toch weer perspectief en uitzicht op de toekomst. Zonder de so cialisten zal het moeten geiden tot ge stuntel en moeilijkheden." ALMELO, 29 dec. Vanmiddag Is op liet terrein van de fabriek „Indië." van de textielfabriek Nijverdal ten Ca- te een olietank ontploft, waarbij de 23- jarige heer J. A. van Straaten uit Wou- driehem om het leven is gekomen. De man was bezig met laswerk aan de onderkant van de tank. De 30-jarige heer A. Muilenburg eveneens uit Wou- drichem, moest daarbij de binnenkant van de tank besmeren met gasolie. Toen deze was verbruikt ging een broer van de heer Van Straaten een nieuwe voorraad halen. Men gaf hem echter bp vergissing gasoline mee. Toen de heer Muilenburg even later de bin nenkant van de tank hiermee ging be werken ontstond een explosie. De bo dem van de tank werd uitgebogen, waardoor de heer van Straaten werd dood gedrukt. Het slachtoffer was on gehuwd. De heer Muilenburg liep ern stige brandwonden aan de voeten op. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. UTRECHT, 29 dec. Vanmorgen ls op rijksweg 2 Utrecht-Amsterdam na bij Abcoude tengevolge van een lekke band een auto over de kop geslagen en op de rijbaan van het tegenliggend ver keer terechtgekomen. De 47-jarige bedrijfstechnicus S. B. uit Leeuwarden, die de auto bestuurde, kwam met de schrik vrp. Een inzittend echtpaar De V. liep verwondingen op. De 70-jarige heer De V. werd naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam overgebracht. De bestuurder van een passerende volkswagen, de 28-jarige D. J. B. uit Utrecht, werd door het ongeval afge leid, raakte van de weg en sloeg in een weiland met zjjn auto over de kop. Hij werd eveneens gewond en naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam vervoerd. Tengevolge van het ongeval botsten nog enkele auto's tegen elkaar, waar bij zich evenwel geen persoonlijke on gevallen voordeden. Omringd door haar kinderen en kleinkinderen zal mevrouw Anna van GoghKaulbach op de laatste dag van dit jaar haar ne gentigste verjaar dag vieren. In een rusthuis aan de uiterste zuidpunt van Haarlem, waar langs het Spaarne meer de schilder achtige sfeer leeft van Van Looy dan de dramatische dreiging van Van Schendel, heeft zij haar kamer. Haar eigen mensen, haar tijdgenoten-naar- jaren, zijn haar bij na allen ontvallen. „Langzamerhand kom je alleen te staan," zegt ze, en ze moet ook zelf glimlachen om de letterlijke tegen spraak van haar woorden, nu zij sinds enkele jaren tengevolge van een onwillig been het grootste gedeelte van de dag zittend moet doorbrengen. Zij heeft echter de kunst verstaan steeds nieuwe tijd genoten aan te trekken door jong te blijven van geest, en het hart mee te laten kloppen op het ritme van deze tya. Zij maakt geen haast, natuurlijk niet, maar met haar grote, achter ronde brilleglazen gespannen kijkende ogen volgt zij het leven, waaraan zij schrijvende, heel veel schrijvende, heeft deelgenomen. In brede, volle zinnen heeft zij dat levenzoals zij het onderging en, steunend op die ervaring, bij anderen waarnam, genoteerd: altijd in een zekere ethische stemming, maar altijd ook de natuurlijke mens in zijn natuurlijke omgeving reproducerend. Zo'n veertig boeken heeft zij op haar naam staan, en men kan het moei lijk tragisch achten, dat nu slechts weinigen zonder meer vijf titels op kunnen noemen. Haar boeken waren gebonden aan de tijd, waarin zij geschreven werden,' in sommige kringen voorzagen ze in een acute behoefte. Anna van Gogh—Kaulbach heeft het schrijven lang volgehouden. In 1953 verscheen haar laatste roman, „Zomereiland"een curieus boek, alleen al om het feit, dat het binnenkort in een oplage van 75.000 en misschien wel van 150.000 exemplaren in Rusland zal verschijnen. De relatie met een Russische krijgsgevangene, de laatste oorlogsjaren te Bergen gestationeerd en door illegaal werk nauw verbonden geraakt met de familie, heeft een merkwaardiger resultaat gekregen dan de eerste kennismaking deed ver moeden. Haar kamer is geen ivoren toren gewordenwaarin zij zich rustend heeft teruggetrokken, om er zoals dat eufemistisch pleegt gezegd te worden haar laatste levensdagen te slijten. Daarvoor is haar geest te rusteloos. Veeleer is die ruimte een seinkamer, van waaruit zij haar tekenen van mee-leven de aether instuurt. Men mag dat gerust letterlijk opvatten. Onlangs nog is „De God van het oerwoud" in haar vertaling door de A.V.R.O. uitgezonden. De dagen van mevrouw Van Gogh zijn dus niet leeg. En mochten er lege uren dreigen, dan zijn de herinneringen welkome gasten. Herinneringen uit Lisse en Sassenheim, uit Arnhem en Amsterdam, waar zij drieëntwintig jaar gewoond heeft, en aan Haarlem, de stad die haar geboorteplaats Velsen het meest nabij ligt Velsen. Het is voor haar méér dan een klank. Daar was haar vader de enige arts, die ook practiseerde in het piepjonge IJmuiden. Zij is er de vrouw niet naar, over die lang vervlogen jaren althans uiterlijk met weemoed te mijmeren. Zij accepteert de enorme ontwikkeling van haar geboorte-streek bijna als vanzelfsprekend. En nóg opsnuivend de prik kelende geur van de brandende teertonnen op het ijs van de avondlijke Velserbeek-vijver, heeft zij er stil plezier in, dat zij, kort geleden tijdens een autorit, naar het laatste stukje oud-Velsen heeft moeten zoeken. Die blijvende eigentijdse karaktertrekken hebben haar jong gehouden, en minstens negentig jaar doen worden. Vandaar die jarige ouderdom op Oudejaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3