Moskou akkoord Grote Vier 16 mei in Parijs d.%.9ontwüa L temburg te6" I NIEUWE UITBARSTINGEN VAN ANTI-SEMITISME Congolese nationalisten bij koning Boudewijn Citroen Fa. J. J. van Kooten Dansstudio Kees Griffioen Argentijns minister duelleert met parlementslid Record verkoop van vuurwerk TOPCONFERENTIE Tevredenheid in het Westen Het weer IVYY dreigt Zuid- Afrika met boycot Dreigbrieven en hakenkruisen N eo-nazistische Deutsche Reichs- partei ontkent alle schuld Langdurig gesprek met partijleiders Ook swastika's op Britse synagoge wenst ouders en leden ZALIG NIEUWJAAR Om de eer van het leger l s.W MORRIS êefore jou êttij! *«cht weer Het weer in Europa jgK Actie tegen apartheid Sportcentrum van KNVB bijna zeker in Zeist Dochter van K. in Parijs Verdachte museum- branden in Lüneburg In kelder van herenhuis Staking bij de opera in Italië 67 vluchtelingen via Schiphol naar Canada DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 83ste JAARGANG No. 30405 Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 met onze beste wensen Te Napels Vijf ton vuurwerk in beslag genomen A HAPPY NEW YEAR ill» zaak van VERTROUWEN waarop U kunt bouwen! N.V. HANDEL MIX v/h CFa' W- Clau» ^^Gnothandê^ in papier- en textielafvallen HAARLEM HOLLAND Bakenessergracht 45-53 Telefoon 11436 - 16406 G.N. iiimmHimiimiiHHiinmimmimimmimiiiiiiimiiiiimiin 't* PARKLAAN 6 a - TELEF. 13143 - HAARLEM Uit Oostenrijkse kampen Gevangene ontsnapt uit Scheveningse gevangenis de achterpagina van dit blad op 2 januari 1960. Daar vindt u groot NIEUWJAARS- NIEUWS VAN VAN LOON'S Automobielbedrijf In verband met Nieuwjaars dag verschijnt het eerstvol gende nummer van ons blad op zaterdag 2 januari 1960. DE DIRECTIE. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143481 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voo' klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. MOSKOU, 31 dec. (Tass-Reuter-UPI) Premier' Khroesjtsjev heeft in brie- Ven aan president Eisenhower, P.r®s'" dent De Gaulle en premier Macmillan ingestemd met hun voorstel om Topconferentie op 16 mei in Po*""8 T laten beginnen. De brieven zijn gis teren door zijn minister van ouiien- landse zaken, Gromyko, in Moskou overhandigd aan de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs. Khroesjtsjev verklaart In zyn brie- Ven dat „met voldoening* Kan worden vastgesteld dat over de datum en plaats van de topconferentie definitief overeenstemming is bereikt als gevolg Van overleg tussen de regeringen der Vier mogendheden. Het nieuws is in Londen, Parijs en Washington met instemming be roet. Een officiële woordvoerder in .onden zei, dat de Britse regering ,,zeer verheugd" is Het nieuws be reikte Washington op het ogenblik dat daar de Amerikaanse ambassa deur Alnhand, de Britse jaakgelas- figde Hood en de Duitse ambassa deur Grewe met minister Herter een eerste bijeenkomst hadden ter be studering van de vraagstukken die op de topconferentie aan de orde zullen komen. Aanvankelijk was 27 april voorge- •teld, maar deze datum was voor premier Khroesjtsjev onaanvaardbaar, ^•«n tegenvoorstel, om op 21 april of op 4 mei de topconferentie te begin- AdverlenZ't NApELS, 31 dec. (Reuter) De po- ie van Napels heeft vijf ton vuurwerk f Papierborrtrnen in beslag genomen om "«pandemonium van ontploffingen bij e .1 aar wisseling tegen te gaan. Elk jaar veroorzaakt illegaal vervaardigd vuur werk honderden branden en lopen tal loze mensen verwondingen op als oude rommel uit het raam wordt gegooid. Vuurwapens worden gebruikt en vuur werk wordt afgestoken. Advertentie barteljorisstr. haarlem tel. 13439 UIPSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (npfrwachting tot vrijdagavond 'taakt te 11.15 uur). Zacht •en matige met enige regen en krachtige tot"\*rachtig.e'/Ütussen zuid en west. ^de wind tussen Vrijdag zon: ,s-48.lfi,a maan: 10. ly,16.38 Zaterdag zon: maan: 10-51-2x.<j6 (Van onze weerkundige medewe^, DE BILT, 31 dec. O"8'}'.?®1" Sj,. "gt de temperatuur voor de tijd van het laar boven normaal. Dit als ëevolg Van Zuidwestelijke winden, die d°'or depres, *les worden aangevoerd en waari^ tem- garaturen van 10 tot 12' C. voorkomen, koude lucht met strenge vorst, waar- an de laatste dagen in Noord-Scan - tjavie sprake was, wordt in de DOhting an Rusland weggevoerd. Het blijft oo ■uj eerste dagen van het nieuwe JaaIV? f. est-Europa onbestendig, maar zacnt. oze zachte lucht is ook tot het Alpc"' «obted doorgedrongen waar zij in de "tersportcentra minder welkom is. Een het We depressie, die vanmorgen boven w midden van de Oceaan lag, zal tegen °rgenavond opnieuw weer enige regen «nnen brengen, zodat het sterk afwis- .ycnde weer met nu en dan enkele op- 'aringen voortduurt, waarbij de tem peratuur nog steeds zeer hoog blijft. Statlo Weer max. min. neersl. temp temp afgel. Helder Bilt Jwente Eindhoven -Limburg Stockholm Oslo Copenhagen jonden ster dam «russel Nice JJr«ntóort Genève wenen jnnsbrück «Jigrado (Athene Jtotne *«drid gisteren 24 uur geheel bew. 9 6 0 geheel bew. 10 5 0 motregen 10 6 0.1 geheel bew. 9 4 0 geheel bew. 9 4 0 geheel bew. 10 4 0 geheel bew. 11 6 0 geheel bew. 10 6 0 onbewolkt 3 -0 1 geheel be\y. 4 1 1 zwaar bew. 7 3 12 regen 9 4 9 regen 10 5 0.1 geheel bew. 10 8 0 geheel bew. 9 4 1 geheel bew. 12 7 0 onbewolkt 14 6 0 licht bew. 10 4 2 geheel bew. 12 6 1 geheel bew. 10 7 2 onbewolkt 10 2 1 mist 12 0 0 zwaar bew. 11 5 4 mist 5 -2 0 licht bew. 9 5 3 half bew. 14 8 0 zwaar bew. 15 7 0 mist 14 2 0 nen kon niet worden aanvaard door president De Gaulle, premier Macmil lan en president Eisenhower. Zij stel den daarop de 16de mei voor, welk voorstel op 28 december werd inge diend, en twee dagen later reeds be antwoord. Diplomatieke waarnemers in de Russische hoofdstad wijzen erop dat dit bijzonder snel is. Van 15 tot 27 maart zal premier Khroesjtsjev een bezoek aan president De Gaulle brengen, op diens uitnodi ging. Daarna keert hij terug vtior de topconferentie, die op 16 mei begint. Omtrent de duur staat nog niets vast: de westerse regeringsleiders gaven aanvankelijk de voorkeur aan een con ferentie van vier, hoogstens vijf dagen, Khroesjtsjev daarentegen heeft laten weten dat een conferentie van min stens tien dagen voorkeur verdient. De voorbereiding van het Parijse topgesprek, waarmee gisteravond een begin is gemaakt, geschiedt in de on der leiding van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Herter, staande werkcommissie, die wordt ge vormd door de ambassadeurs te Was hington van Engeland, Frankrijk en West-Duitsiand. Zij zullen een westers onderhandelingsstandpunt formuleren ten aanzien van de ontwapening, het Duitse vraagstuk en de kwestie Ber lijn, en de betrekkingen tussen Oost en West, en mogelijke andere proble men die in het gesprek van de vier regeringsleiders West-Duitsland neemt niet rechtstreeks deel een belangrijke rol kunnen spelen. Na de bijeenkomst van gisteravond is meege deeld, dat nog vele besprekingen zul len volgen. BRUSSEL, 31 dec. (Reuter - UPI) De secretaris-generaal van het Inter nationale Verbond van Vrije Vakvere nigingen, l et IVVV, de Nederlander J. H. Oldenbroek, heeft eer brief gericht tot de Zuidafrikaanse eerste minister, dr. H. Verwoerd, waarin hij de waar schuwing uit dat het IWV een bepaal de datum zal bepalen voor een boycot van Zuidafrikaanse goederen, indien de Zuidafrikaanse regering haar „apart heidspolitiek" niet wijzigt. Het IWV spreekt in deze brief ook zijn afkeuring uit over het feit, dat de Zuidafrikaanse regering blijft weigeren de Afrikaanse arbeiders het recht te verlenen tot het afsluiten van gemeen schappelijke arbeidsovereenkomsten en hun ook andere vakbondsrechten niet wil toekennen. Het IVW betreurt de nare gevolgen, welke een boycot zou kunnen hébben voor de Zuidafrikaanse economie en de opofferingen welke arbeiders en consu menten in andere landen zich mis schien zouden moeten getroosten. Aldus schrijft Oldenbroek. Aan de 132 organi saties In 100 landen en gebieden welke bij het IVVV zijn aangesloten, is inmid dels al verzocht uitvoerige gegevens te verstrekken betreffende de export van Zuidafrikaanse voedingsmiddelen etc., om de consumentenboycot zo doeltref fend mogelijk te kunnen maken. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 31 dec. Hef is bij na zeker dat het op de jaarvergade ring van de KNVB met enthousias me begroete voorstel tot stichting van een sportcentrum binnen afzienba re tijd verwezenlijkt zal worden. Het bestuur van de KNVB heeft dezer da gen namelijk in principe het landgoed „Djimat" aangekocht, dat tot dusver m het bezit was van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Het vieren twintig en een halve hectare grote ter rein is gelegen in de gemeente Zeist, .••rif ,rnoeteu echter nog enige moei- lij kneuen overwonnen worden voordat met de bouw van het door het archi tectenbureau van prof. G. H. M. Holt uit Haarlem ontworpen sporttehuis kan worden begonnen. „Wij hebben echter goede hoop dat alles In orde zal komen zo zei ons de heer Brunt, de secretaris-penningmeester van de KNvb. „Wij hebben at veel medewer- 'ng ondervonden van de burgemees- tN' en het gemeentebestuur van Zeist, omiv °P is nu ges'otei) echter met de met pdende voorwaarden, in verband het bebouwingspercentage". BRUSSEL, 30 dec. Koning Boude wijn heeft gistermiddag in Leopoldstad een langdurig onderhoud gehad met de leiders van het „kartel der nationalis tische partijen" in de Congo. De lei der van de Abako, Kasavoeboe, wei gerde na afloop van het gesprek met de koning, dat bijna een uur langer duurde dan was aangekondigd, iets over het besprokene mee te delen. Aangeno men wordt echter, dat de Congolese nationalisten de Belgische vorst de tekst van (It: resoluties hebben over handigd, die op het jongste congres van het kartel zijn goedgekeurd. Hier- in wordt onder meer onmiddellijke en volledige onafhankelijkheid van de Con go geëist, zowel politiek als economisch, een conferentie op 5 januari met de Advertentie Vannacht bij de jaarwisseling zul len uw oorvliezen het zwaar te verduren krijgen. De verkopers van vuurwerk hebben het enorm druk gehad. Vuurpijlen, rotjes en gillende keukenmeiden vlogen de deur uit. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 31 dec. De 85-jarige Isaak Hamburger is de enige nog levende Jood in het Hessische plaatsje Seligen- stadt. Hij is levend uit het concentra tiekamp Theresienstadt gekomen, waar al zijn familieleden door de nazis wer den vergast. Hij is een rustig en zeer gezien burger van Seligenstadt en wei de laatste mens, die verdiende de ano nieme dreigbrief te ontvangen, die waarschijnlijk op de een of andere ma nier verband houdt met de recente uit barstingen van anti-seinitisme in de bondsrepubliek, die bij velen twijfel hebben gewekt of het naoorlogse Duits land inderdaad wel zo grondig met het bruine verleden heeft afgerekend ais tot dusverre werd aangenomen. De brief was voorzien van een poststempel uit Seligenstadt. De anonieme schrijver die alle Joden als „zwijnen" betitel de .dreigde de 85-jarige Isaak Ham burger, dat hij en alle overige (nog 30.000) Joden in West-Duitsland aan het kruis zullen worden opgehangen, „zo dra Adenauer er niet meer is om ons om de tuin te leiden". De Hessische recherche stelt een on derzoek in naar de herkomst van deze dreigbrief. Zij zoekt nook nog naar de onbekenden, die einde november op het kerkhof van Seligenstadt 144 stenen op Joodse graven omgooiden. „Zwijn" was ook het woord, dat men in de stad Rheydt aanbracht op de ruit van een Joodse winkel. In het voor stadje Mascherode van Brunswjjk zijn dinsdagnacht met rode verf hakenkrui sen geschilderd op een gedenkteken voor slachtoffers van het naziregime. Op banken in een park werden anti- Joodse leuzen geverfd. Ook op de mu ren van de katholieke St. Hedwigskerk in Gelsenkirchen zijn woensdagnacht hakenkruisen geklad. En naar eerst gisteren bekend werd. braken in de kerstnacht onbekende daders in een ga rage in en krasten met een scherp voorwerp hakenkruisen in de lak van een aldaar geparkeerde nieuwe auto. Al deze voorvallen, die men noch mag over- noch onderschatten, hebben tenminste dit voordeel, dat zij aan de onverschilligheid van vele Westduitse autoriteiten jegens een kleine maar ge vaarlijke groep onverbeterlijken een einde hebben gemaakt. Men is er thans meer dan ooit van overtuigd, dat het niet het minst in het belang van Duitslands zeer veel verbeterde naam in het buitenland dringend noodzake lijk is om de extreem-rechtse groepe ringen en bewegingen in de bondsrepu bliek hun verdere agitatie onmogelijk te maken. Daarop is het onderzoek ge richt van de speciale commissie, die de minister van binnenlandse zaken van NoordrijnlandWestfalen, Dufhüs, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiitiiiitti LONDEN, 31 dec. (UPI) Op een synagoge in Notting Hill zijn gister avond drie grote swastika's geschilderd, met eronder de woorden „Juden raus". In Notting Hill vonden veertien maan den geleden ernstige rassenrelletjes plaats. Het hoofdkwartier van de White Defence League, een organisatie die niet-blanken buiten Engeland wil hou den, bevindt zich in die wijk, die te vens de kieskring is van Sir Oswald Mosiey, de vroegere leider der Britse fascisten en thans leider van de Union Movement. Tijdens de jongste verkie zingen leed hij een grote nederlaag. na de Keulse synagoge-schennis in stelde om de achtergrond van de anti semitische uitbarstingen op te helderen en vooral de aanstichters er van „er onderuit te halen". „Wij weten van niets", verklaarde gis teren op een persconferentie de voorzit ter der neo-Nazistische „Deutsche Reichspartei". S.S.-Gruppenführer Wilhelm Meinberg. Hij meende kenne lijk dat hij daarmede de publieke opi nie er wel voldoende van had over tuigd, dat zijn (17 000 leden tellende) partij aan de recente uitbarstingen geen medeschuld draagt. Advertentie vanaf 3987.—. Vraagt demonstratie. Ook voor prima service Houtplein 18-20 - Telef. 16615-12000 Wij wensen U een GELUKKIG NIEUWJAAR Italië Tengevolge van een lawine op de Mont Grammont zijn op het ogenblik circa 3.000 mensen in het Italiaanse wintersportplaatsje Cour- mayeur van de buitenwereld afgesne den. Onder hen bevindt zich mevrouw Carla Gronchi, echtgenote van de Ita liaanse president. Advertentie ir «dj- Mevrouw Alexis Adjoubel, de dochter van Khroesjtsjev, is momenteel in Parijs samen met haar man, hoofdredacteur van de „Izvestia", die daar een conferentie van journalisten bijwoont. Het echtpaar Adjoubel filmt van het terras van het hotel Grillon, waar het verblijft. Belgische regering om de regelingen voor de overdracht van de souvereini- teit vast te stellen en vrijlating van al le Congolese politieke gevangenen. Zoals gemeld heeft de Belgische minister voor de Congo, De Schrij ver, deze week op een persconferentie in Leopoldstad meegedeeld het „niet erg waarschijnlijk" te achten, dat reeds op 5 januari een ronde-tafel conferentie over de toekomst van de Congo kan worden gehouden. Gisteravond zou koning Boudewijn nog een delegatie van de gematigde partijen ontvangen, waaronder de PNP, de nationale partij voor de vooruitgang, die bij de verkiezingen van deze maand in de Congo slechts matige suc cessen wist te boeken. Vandaag ver trekt de Belgische vorst naar de laat ste plaats in de Congo die hij op zijn onverwachte reis zal bezoeken: Coq- huilhatstad. "andaar zal hij zaterdag per vliegtuig naar Brussel terugkeren Gisteravond heeft minister Scheyven, die is belast met de financiële en eco nomische aangelegenheden van de Con go, de 10.000 Belgische ambtenaren in de kolonie gerustgesteld. Sprekende over de ongerustheid die bij het Bel gische bestuursapparaat is ontstaan sinds België heeft toegezegd de Congo naar de onafhankelijkheid te leiden, zei de minister, dat de Belgische rege ring waarborgen voor de toekomst van deze ambtenaren heeft verstrekt in de vorm van drie wetsontwerpen, die gis teren door de vaste commissie van het parlement zijn goedgekeurd. Ambtenaren van het Belgische be stuur in de Congo, leden van de ge rechtelijke macht en militairen die hun loopbaan in de Congo niet zullen kun nen voortzetten, zullen volgens deze wetsontwerpen kunnen kiezen uit een aantal mogelijkheden, waaronder een herscholingscursus die zal opleiden tot een dienstverband bij een internationale organisatie voor tewerkstelling in een onderontwikkeld gebied of tot een ver dere carrière bij een overheidsinstel ling in België zelf. De ambtenaren die de overheidsdienst willen verlaten zul len van de Belgische staat een uitke ring ontvangen, waarvan de grootte wordt bepaald door het aantal dienst jaren en de bc' tede functies in de Con go. Voorts is voor de ambtenaren die na de overdracht van de souvereiniteit de Congo zullen verlaten een speciale pensioenregeling getroffen, aldus deel de minister Scheyven in een voor de Congo bestemde radiorede mede. LüNEBURG, 30 dec. (Reuter). In de eeuwenoude stadsbibliotheek zijn dinsdag bij een brand waardevol le oude boeken w.o. een vroege edi tie van Lutherse werken, theologische boeken uit de hervormingstijd en kro nieken uit de dertig jarige oorlog verwoest. Duizenden middeleeuwse boeken zijn beschadigd. Terwijl de brandweer alle aandacht wijdde aan de blussing van de brand, hebben onbekenden kans gezien uit een ander museum honderden juwelen te stelen. De politie vermoedt dat de brand in de bibliotheek is aangestoken om de aandacht van de autoriteiten af te leiden. Alleen voor R.K. LID SAN FILlFPO NERI VANAF HEDEN INSCHRIJVING VOOR DE NIEUWE CURSUS BUENOS AIRES, 31 dec. (UPI) De Argentijnse minister van oorlog, gene raal Rodolfo Larcher, heeft gisteren op de degen geduelleerd met het lid der parlementaire oppositie Augustin Ro driguez Araya, om de eer van het Ar gentijnse leger te verdedigen waarover Larcher bevel voert. Het duel, uitge vochten in de kelder van een huis in de chique buitenwijk Belgrano, eindigde met twee lichte verwondingen voor het kamerlid, een aan de arm en een aan het voorhoofd. Rodriguez zei later dat hy zich met de generaal verzoend heeft en dat er geen wrok meer tussen hen bestaat. Rodriguez ontving zijn twee wonden vroeg in het duel, waardoor de vijande- ROME, 30 dec. (UPI. Het perso neel van de Italiaanse opera's heeft gedreigd het werk neer te leggen wan neer het hervormingsplan van de re gering wordt doorgevoerd. Zij vrezen namelijk dat velen werkloos zullen ra ken wanneer de opera wordt gereorga niseerd op de wijze waarop de rege ring dit wenst. 4 januari zullen zij definitief beslis sen waar en wanneer zo nodig zal worden gestaakt. De actie wordt door de communistische en niet-communis- tische vakbonden gesteund. Doel van het hervormingsplan is In eerste instantie een zodanige toestand te scheppen dat de subsidies kunnen worden verminderd. China Om de nationalistische mi litairen in staat te stellen de jaar wisseling rustig te vieren zullen de na tionalistische eilanden voor de kust van China op nieuwjaarsdag niet wor den beschoten, aldus heeft radio Pe king medegedeeld. Hjkheden geschorst moesten worden, op dat verband kon worden aangelegd. Ten slotte beslisten de leiders van het duel dat de eer van beide mannen gewroken was en dat de strijd kon worden beëin digd. Veel journalisten en andere nieuwsgierigen bevonden zich bij het huis, maar de politie deed geen poging het duel te beletten, hoewel duelleren onwettig is in Argentinië. Het duel, het eerste tussen bekende personages na ruim een jaar, was het gevolg van een politieke speech welke Rodriguez vorige week hield en welke volgens Larcher beledigend voor zijn commando was. Na verscheidene samenkomsten beslisten de secondanten, dat er reden voor duel leren was en werd de patio van de wo ning van mevrouw Jovita de Barreto in Belgrano als strijdperk gekozen. Doch toen de partijen daar arriveerden, be vonden zich zo veel nieuwsgierigen in een aangrenzend, in aanbouw zijnd huis, dat het duel naar de kelder werd verplaatst. SCHIPHOL, 30 dec. Een DC-6 van de Canadian Pacific Airlines landde gis teravond op Schiphol met aan boord 67 vluchtelingen uit Zuidslavië, Polen, de Oekraine, Roemenië en Hongarije, van wie sommigen reeds sedert de laatste wereldoorlog in Oostenrijkse kampen waren ondergebracht. De Canadese re gering heeft onlangs besloten opnieuw enkele grote groepen van deze „displa ced persons" naar Canada over te bren gen. In de afgelopen twee weken was een groep van Wenen direct naar To ronto overgebracht, een tweede groep vloog vlak voor Kerstmis via Rome naar Halifax en deze derde groep had Mon treal tot eindbestemming. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG 30 dec. Uit de straf gevangenis aan de Pompstationsweg is gisteravond tussen negen en balftien een gevangene, een 34-jarige loswerk- man, ontsnapt. Toen een bewaker om halftien bij de cel kwam zag hij dat deze leeg was. Het bleek, dat de los- werkman met een tot vanmorgen nog onbekend instrument de tralies van zijn cel wist te verbreken. De "evan- gene heeft zich uit het raam op de grond laten zakken. Men weet nog niet waar de man over de muur van de gevangenis is geklommen omdat door de zware regens de sporen zijn uitge wist. Men heeft nog politie-honden in- geschfkeld doch deze waren eveneens tengevolge van de regen het spoor al spoedig bijster. De loswerkman was wegens inbraak gedetineerd tot eind april. Advert itie Korte Kleverlaan 30-40 Bloemendaal Tel. 51301-55446 (02500)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1