Film voor t.v. verboden Gunstige resultaten in KLM-jubileumjaar Limburgs Groene Kruis bestaat een halve eeuw Honderdste na-oorlogse wijk- gebouw volgend jaar gereed „Spoedige indijking van de Lauwerszee" BeVissers van 'M PAUL VLAANDEREN De dubbel m OONHUYS N V- or ERIC DE NOORMAN i RADIOCLUB VAN DE K.A.J. VRAAGT AANDACHT VOOR WERK IN DE MISSIE Tivintig jongens werken nu als leken apostel in de tropen Staatssecretaris vreest ongezonde belangstelling Hakenkruisen op katholieke kerk Drie Tristans, één Isolde Vrachtvervoer 20 pet gestegen Minister zal waarschijnlijk advies Raad Waterstaat overnemen Nationaal comité leidt de viering "O DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 PAGINA 5 Schrootaffaire Haags Hof bevestigt vonniséén jaar Antieke kogels voor Nederlandse musea 15 PROCENT MEER Gangenstelsel St.-Pietersberg Gezondheidszorg krachtig behartigd Koningin en prins naar Londen Blijvend midden- standsbeleid bepleit Katholieke bond zal zich tot Tweede Kamer wenden De verhoogde premies Vrijwillige verzekering ziekenfondsen in 1960 Oud-internationaal v. d. Heyden overleden Ned. gezant biedt Paus Nieuwjaarswensen aan Feijenoord ontvangt invitatie uit Moskou Voor trip naar Rusland Scheepje overvaren in Waalhaven Twee opvarenden vermist ENGELS MEUBILAIR klassieke en exclusieve moderne modellen 5 MEI 1960 44 Met ingehouden adem loert Eric tussen de wildernis van riet stengels, bemoste boomstammetjes en gebladerte door. De naderende vijand zelf kan hij niet zien, maar hun schimmen op de grond des te beter, en deze naderen recht de plaats, waar zij zich bevinden. Er bljjft hem nog maar één redmiddel over: de honden! Een zacht bevel en Wolf en haar drie forse kinderen glijden vooruit. Het was de Noorman liever geweest, als hij dit had kunnen voorkomenimmers, waar honden zijn, zijn de mensen. Maar hun aanwezigheid is nu toch ontdekt, dus maakt het weinig meer uit. Een luide angstkreet, ge volgd door ^eP. nijdig geblaf klinkt op. Eric ziet even een heftig» beweging in Struiken dicht bij hen en dan vertelt het doffe gestamp van voetstappen, dat de belagers op de loop zijn gegaan. „Toch wel gemakkelijk, zulke honden", grinnikt Bolan opgelucht. De geluiden verwijder®^ "Ch snei en <je mannen komen te voorschijn uit hun onge makkelijke schuilplaats. „En nu vlug", begint de Noorman. Dan zwijgt hij, verward gegrauw en geblaf tot hem doordringt. „De hon den zijn met die kerels in gevecht", stoot hij uit, „kom snel!" 99 Nips ygtfjHffn UTRECHT, 30 dec. De wind is guur, de regen irriterend. Op het na tionaal secretariaat van de K.A.J. heeft men zoals overal elders reeds 's middags om 3 uur de lichten moe ten ontsteken, omdat de voortgejaagde, laaghangende wolkenmassa een abnor maal vroeg-invallende duisternis ver oorzaakt. Door de ramen van de be stuurskamer van de Katholieke Arbei ders Jeugd heeft men een onbelemmerd uitzicht op het Oorsprongpark, waar tientallen bomen zich kreunend buigen onder de windstoten en striemende re genvlagen hun flanken geselen. Onder deze weersomstandigheden valt het ons, terwijl wij met de toplei ding van de K.A.J. zitten te praten, riet mee, ons in gedachten te verplaat sen naar tropische landen, waar de hit te loodzwaar drukt en de arbeid een uitputtende krachtsinspanning vergt. En toch, in dat statige herenhuis aan Oorsprongpark 9 met zijn monumenta le entree slaagt men er in de geest van Afrika en Azië op te roepen. Het natio nale hoofdkwartier van de Nederlandse Kajotters, dat al zoveel bijzondere ge beurtenissen binnen zijn muren zag af spelen, is namelijk van tijd tot tijd ge transformeerd in een radio-studio, waar programma's worden gemaakt, die veel al het werk van Nederlandse jonge ar beiders in de missië en de materiële en geestelijke nood van de mensen in die onderontwikkelde (meestal tropi sche) gebieden tot onderwerp hebben. Op 2 januari zal de radioclub van de K.A.J. voor de derde maal in de ether komen en voor de derde maal zullen de Kajotters in hun Piccolo-halfuur voor de K.R.O. de luisteraars op de hoogte brengen van de vaak ongekende noden van de medemensen in andere landen. In het voorjaar van 1959 opende de K.R.O. de mogelijkheid voor jongeren om onder de supervisie van Tom Bouws eigen programma's voor de microfoon te brengen. De K.A.J. zag mogelijkhe den in het radio-medium en na een ge sprek tussen Tom Bouws en het toen malige K.A.J.-bestuurslid thans Levens school-directeur Noud Hermans, werd een club geformeerd, die de doelstellin gen van de Katholieke Arbeidersjeugd aan luisterend Nederland bekend ging maken. De leden van de club komen uit vrij wel het gehele land: alleen Noord-Hol land en de Noordelijke provincies zijn niet vertegenwoordigd. De radiomen sen" zijn afkomstig uit Eindhoven (An nie van der Wiel), Utrecht (Roos Wit), Hapert in de Kempen (Noud Hermans), Tilburg (Gerard Mnmmers) en Rotter dam (Rina van der Hoeven en Frans van der Mespel). Uiteraard was er ook een taakverdeling nodig; Gerard Mom- mers is gebombardeerd tot technicus, Noud Hermans en Frans van der Mes- pel schrijven de teksten, terwijl Rina van der Hoeven ,,script-girl" van de groep is. Voorts heeft een ieder natuur lijk ook een „sprekende functie". Het eerste onderwerp was bijzonder actueel, want het betrof het tweede So ciaal-Economisch Jeugd-congres van de K.A.J., dat op 16 en 17 juni in Rot terdam werd gehouden. Wekenlang is de Piccoloclub bezig geweest met het schrijven en opnemen van teksten. Het tweede programma had nog meer voe ten in aarde, want hiervoor is een paar nachten doorgewerkt. Dit half uur had als titel „Voor wereldwijd dwars door Nederlandén Afrika", welk programma door originele tam-tam-mu- ziek sfeervol werd omlijst. DEN HAAG, 30 dec. Mr. Y. Schol ten, de staatssecretaris van O.K. en W., heeft afwijzend beschikt op een ver zoek van de VARA-televlsie tot ver toning van de film „Kringloop", een voorlichtingsfilm van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. In zijn motivering van dit besluit deelt de staatssecretaris mede, dat hij persoonlijk kennis heeft genomen van de film. Hij stelt voorop, dat hij waar dering heeft voor de wijze, waarop de film is opgezet, maar dat zij via de televisie in de huisgezinnen met kin deren van verschillende leeftijden en van beiderlei kunne zou komen en dat de film ook zou kunnen worden gezien door groepen, wier enige bin ding is, dat zij hetzelfde café bezoe ken. Al zou door middel van het omroep blad en vóór de uitzending worden ge wezen op de verantwoordelijkheid der ouders, dan nog vreest de heer Schol ten dat de waarschuwing de kijkers niet voldoende en niet tijdig genoeg zal bereiken. Tevens meent hij, dat een waarschuwing als zodanig een onge zonde belangstelling voor de film zou kunnen wekken. DEN HAAG, 3Q dec. Het gerechts hof in Den Haag heeft vanmorgen de Vlaardingse sloper-ijzerhandelaar,, een der dr:e directeuren van de Zeeuwse metaalmaatschappij N.V. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. De procureur-generaal had eenzelfde Straf geëist. Verdachte was schuldig bevonden aan het mee plegen van omkoping van een referendaris van het ministerie van economische zaken, hoofd van de afde ling ijzer en staal, die in 3 956 en 1957 tegen betaling van vele duizenden gul dens aan steekpenningen valse derde- landenverklaringen had afgegeven be treffende de herkomst van door de Zeeuwse metaalmaatschappij gekochte partijen schroot. De malversaties van de Zeeuwse metaalmaatschapptj en van de „Hansa RohstofP' in Dusseldorp, die het schroot doorverkocht, heeft de kas van de K.S.G. in totaal een schade opgeleverd van ruim anderhalf mil- joeng gulden. Ongeveer zeven ton hier van verdween in de zakken van de drie directeuren van de Zeeuwse me taalmaatschappij. De leider van het trio werd door het gerechtshof tot anderhalf jaar gevange nisstraf veroordeeld. Hij is echter voortvluchtig. De administratieve di recteur werd door de rechtbank een half jaar opgelegd. Het arrest van het Hof houdt bevestiging van het vonnis van de rechtbank in. De uitzending van 2 januari a.s. zal gewijd zijn aan de Internationale K.A.J., mede in verband met de inter nationale dag op 6 januari. Op deze laatste datum wordt ook de zg. „Uur loonactie" gehouden, uit welker op brengst men de uitzending van jonge arbeiders en leiders naar Afrika, Azië en Zuid-Amerika wil bekostigen. Te vens spreken de werkers in Afrika een Nieuwjaarswens tot hun verwanten. Momenteel werken ruim 20 jongens als leken-apostel in de tropen, waar zij behulpzaam zijn bij de bouw van ker ken, scholen, seminaries enz., vijf meis jes besteden twee jaar van haar leven om als gezinsverzorgsters te werken in Uganda, Pakistan en de Belgische Kon go- Natuurlijk kan niet iedereen in de on derontwikkelde gebieden gaan werken, hoewel er nog veel arbeid te doen staat, maar het is wel nodig een enthousiast thuisfront te vormen, dat overtuigd is van de noodzaak onze collegamensen, die minder goed bedeeld zijn, te helpen zoveel als in een ieders vermogen is. Vandaar deze uitzendingen! F.M. GELSENKIRCHEN, 30 dec. (UPI) De politie heeft meegedeeld dat gister avond op de muren van de St. Hedwlgs- kerk in Gelsenkirchen hakenkruisen zijn geschilderd. Een woordvoerder van de politie meent dat er verband bestaat tussen de besmeuring van de synagoge in Keulen en dez recente wandaad. Evenals in Keulen, moeten politieke ao- tieven achter de daad worden gezocht, aldus de woordvoerder. De politie in Gelsenkirchen heeft de daders nog niet opgespoord. Dit is de derde schending van een godshuig in een week. Voor het incident in Keulen waren de ruiten van een protestantse kerk in Würzberg in gegooid en werden bloemen en vazen bij een oorlogsmonument omgeworpen. MAASTRICHT, 31 dec. De groot handelaar in ijzer en staal, de heer H. E. Dotremont, heeft het voorne men om honderd oude Franse kogels, die in de loop van de tijd in Maas tricht langs de Maas zijn opgegraven en die hij heeft aangekocht, aan Ne derlandse musea ten geschenke te ge ven. Enkele jaren geleden schonk de heert Dotremont reeds antieke Franse kanonnen en kogels aan de stad Maas tricht. Deze zijn thans opgesteld op de bastions van de stad. De kogels dateren uit het jaar 1797. De heer Dotremont is ook in het be zit van de zilveren ambtsketen van burgemeester Pyls. De heer Pyls was burgemeester van Maastricht van 1861 tot 1867 en van 1873 tot 1900. Hij over leed op 6 februari 1903. De heer Do tremont zal de kostbare burgemees tersketen exposeren in het Bonnefan- tenmuseum te Maastricht. Op iedere schakel van de keten is de naam van een der toenmalige gemeenteraadsle den gegraveerd. Hier ziet u de drie Tristans die tezamen met de éne Isolde in de Metropolitan te New York de Tristan und Isolde hebben gezongen, ieder een bedrijf lang. Gisteren maakten wij in een bericlrt gewag van deze unieke gebeurtenis. Van links naar rechts: Birgit Nilsson, Ramon Vimay, Karl Liebel en Albert da Costa. DEN HAAG, 30 dec. Het jaar 1959 vormde voor de K.L.M. de drempel tussen de oude (zuigermotoren) en de nieuwe (straalmotoren) techniek. In verband hiermee werd de vloot-capaci- teit het afgelopen jaar nauwelijks uit gebreid. Niettemin is de ton/kilometer produktie met 13 procent toegenomen en werden er 15 procent meer passa giers vervoerd. Het luchtpostvervoer steeg met 11 procent en het lucht- vrachtvervoer met 20 procent. Deze vervoersstüging was te danken aan diverse gunstige factoren, die in 1959 de reislust hebben gestimuleerd. De voornaamste factor is vermoedelijk wel de alom herlevende welvaart na de economische recessie van 1958, maar ook de politieke ontspanning en het uit- MAASTRICHT-, 30 dec. Ir. D. C. van Schalk te Heer bij Maastricht is klaar gekomen met het in kaart bren gen van het ondergrondse gangenstel sel van de Sint Pietersberg. Het is een kaart geworden van twee bij zes me ter. zq zal in de loop van januari wor den geexposeerd in de hal van het Bon- nefantenmuseum te Maastricht. Bijna dertig jaar heeft ir. van Schaik opmetingen verricht in de onderaardse gangen-doolhof van de St. Pietersberg. ,png door tot in het gevaarlijke instortingsgebied, zowel in het klassie- „?nse instortingsgebied als in het zuidelijke gangenstelsel, waar het toen eveneens niet veilig was door de afgra vingsexplosies van de ENCI. MAASTRICHT, 31 dec, De oudste en op één na de grootste katholieke provinciale kruisvereniging van ons land, het Limburgse „Groene Kruis" gaat 6 januari haar gouden bestaans- feest vieren. Op een feestvergadering in Maastricht zal het zegenrijke werk, dat de vereniging in de voorbije halve eeuw heeft verricht, uitvoerig worden gememoreerd. Het Sociaal Historisch Centrum stelt een lijvig gedenkboek samen. De toestanden op medisch en hygië nisch gebied waren in Limburg rond de eeuwwisseling allerdroevigst. De sterftecijfers tengevolge van tbc, kin derziekten en kraamvrouwenkoorts la gen veel hoger dan elders in ons land. Het tbc-sterftecljfer bedroeg in Maas tricht toen 26 procent tegenover een landelijk gemiddelde van 14 pet. De drinkwatervoorziening was zon der meer slecht, het inzicht omtrent lichaamshygiëne vrij gering en de zie kenverpleging van de gehele provin cie was geconcentreerd op slechts één ziekenhuis; namelijk dat te Maas tricht. Deze situatie vroeg dringend om verbetering. In 1906 kwam het Lim burgse ondersteuningsfonds tot stand en vier jaar later het Limburgse Groe ne Kruis. In tegenstelling tot de lan delijke organisatie werd het Limburg se Groene Kruis op katholieke basis geplaatst, aangezien de eerste voorzit ter en promotor van de gezondheids zorg in Limburg jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck voorzag, dat een kruisvereniging in Limburg alleen maar levensvatbaarheid zou bezitten, wanneer zij confessionee' zou zijn. De katholieke vereniging heeft haar bestaansrecht op overtuigende wijze bewezen. Het aantal afdelingen nam toe van veertien in 1910 tot rond hon derdvijftig thans. Het aantal leden steeg van 1200 tot 120.000. Meer dan zeventig procent van alle Limburgse gezinnen is thans aangesloten. De jubilerende vereniging heeft tal van activiteiten ontplooid en vele vruchtbare initiatieven genomen. Zij pakte allereerst de tbc-bestrijding de zuigelingen- en kleuterzorg, alsmede de ontsmettingsdiensten, de drinkwater voorziening en de ziekenhuisbouw aan. Het tbc-sterftecijfer werd terugge bracht tot 0,8 per 10.000 inwoners in 1958. Het werk van de tweehonderd zuigelingenbureaus, waarbij 85 procent van alle Limburgse babys staan inge schreven, alsmede van de 171 kleuter bureaus heeft tot gevolg gehad, dat het kindersterftecijfer sinds 1910 terug is gelopen van 170 per 1000 levend ge borenen beneden de leeftijd van een jaar tot 22 in 1958. De zorg voor het kind heeft geleid tot massale inentingen, tot de instel ling van schoolartsendiensten, tot praenatale zorg, enz. Het aantal reli gieuze en leken-wijkverpleegsters be draagt thans meer dan 250. Opmerke lijk is, dat het aantal lekenwijkzus- ters sinds 1958 groter is dan dat van de religieuze wijkverpleegsters. ÏVi vermelding verdienen de oprichting van de vroedvrouwenschool te Heerlen (1912), van de school voor maatschappelijk werk te Sittard (1921) 6n Van h0t sanatorIum te Hom Jeugdarts als ideaal Voor de nabije toekomst heeft het Limburgse Groene Kruis, sinds 1947 onder voorzitterschap van mr. W. Merckelbach, burgemeester van Wit- tem, nog tal van actiepunten op het programma staan. Hierbij denken wij o.m. aan de uitbreiding en ver dere uitbouw van de schoolartsen- diensten, waarbij de jubilerende ver eniging het ideaal van de jeugdarts voor ogen staat. Verder zal men het werk ten behoe- ve van de geestelijke volksgezondheid krachtig blijven stimuleren. De eerste stichting op dit gebied met een coör dinatie-centrum te Maastricht is reeds een feit In het jubileumjaar zullen nog vijf andere soortgelijke stichtin gen tot stand komen, t.w. in Heerlen, Sittard, Roermond, Weert en Venlo. Veel aandacht zal voorts worden ge schonken aan de uitbouw van de kin deruitzending, de kankerbestrijding,— de zorg voor de diabetici, de districts centra voor praenatale zorg, de revali datie een revalidatiecentrum ont breekt nog steeds en de reumabe strijding, die nog niet over een goed georganiseerde provinciale dienst be schikt. Vanzelfsprekend worden de vroegere taken: de tbc-bestrijding Het Lim burgse Groene Kruis nam het eerst het massale bevolkingsonderzoek ter hand en de zorg voor de kinderen ook in de toekomst even krachtig als voorheen behartigd. Goed geoutilleer de wijkgebouwen staan hem hierbij ten dienste. Sinds de bevrijding kwa men per jaar niet minder dan tien nieuwe wijkgebouwen tot stand. Het honderdste na-oorlogse wijkgebouw komt in 1960 gereed. Een mooier Ju bileumgeschenk kon de gouden vereni ging zich moeilijk wensen. DEN HAAG, 31 dec. Koningin Ju liana en prins Bernhard zijn vanmorgen per vliegtuig naar Londen vertrokken, waar zij een kort familiebezoek brengen aan prinses Alice, hertogin "'an Athlone, die juist van een wereldreis is terugge keerd. De Koningin en de prins hopen vanavond terug te keren. zonderlijk mooie weer van het afgelopen jaar hebben ongetwijfeld hierop in vloed gehad. In de loop van 1959 werden Saigon, de hoofdstad van Vietnam, Tunis en Rot terdam aan het luchtnet, dat een lengte heeft van '270.000 km, toegevoegd. De ze uitbreiding en de frequentieverho ging op de diensten naar New York, Montreal, Houston en Curasao, alsme de op een groot aantal Europese dien sten hebben een produktieverhogmg van 13 procent opgeleverd t.w. 539 mil joen ton/km tegen 475 miljoen in 1958. Het aantal passagiers nam belangrijk toe n.l. met 142.000 en bedroeg naar schatting 1.103.000. Voor het eerst in de KLM-geschiedenis werden m een Jaar meer dan één miljoen passagiers ver voerd, de gemiddelde afstand per pas sagier bedroeg 2200 km. Het luchtpostvervoer sxe®Ë 2.838.000 kg in 1958 tot 3.140-000 kg in het afgelopen jaar. Het vrachtvervoer steeg met 20 procent tot een hoeveel heid van 31.274.000 kg, ruim vijf mil joen kg meer dan in 1958. In het najaar werden vier nieuwe Lockheed Electra-vliegtuigen, uitge rust met schroef-turbine motoren aan de vloot toegevoegd. In f,5?1?! de KLM thans over een vloot van 93 voor het merendeel moderne vliegtui gen. In bestelling zijn op hot g®"klik nog acht Lockheed Electra s, twaalf Douglas DC-8 vliegtuigen en twee Fok ker F-27 „Friendships", dle. J°0L,nen groot deel in de loop van 1960 zullen worden afgeleverd. De KLM-vloot was In l959 naar schat ting 207.000 uren in de lucht (1958; 188.000), waarbij een totale afstand van ruim 77 miljoen km afgelegd. Een belangrijke activiteit heeft het be drijf bijzondere vluchten m het afgelo pen jaar ontwikkeld. Er werden n.l. 437 chartervluchten ult^?®rdl waar" van meer dan 280 intercontinentaal. De meeste hiervan werden en tus sen Europa en Noord-Amerika. In het buitenland, waa,Ld? j? meer dan 75 landen vestigingen heeft, kon de maatschappij nieuwe kantoren betrekken in Glas£oW' Dusseldorp, Stockholm, Sao Paolo en New York Het aantal KLM-employe s, dat in 1958 16.863 bedroeg, nam m *959 toe tot 17.222. Van dit aantal behoren er 2186 tot het vliegend personeel, te onder scheiden in 774 vliegers, 218 telegrafis ten, 461 boordwerktuigkundigen, 483 pur sers en hofmeesters en 250 stfwardessen. In het afgelopen jaar heeft de K.L.M, op bescheiden wijze bet feit herdacht dat zij als eerste luchtvaartmaatschappij jn de wereld veertig jaar bestond. De vie ring van deze mijlpaal in de geschiede nis van de maatschappij gmg o.m. ge paard met de onthulling van het stand beeld voor dr. Albert Plesman in de Scheveningse bosjes tegenover het hoofdkantoor Tan de K.L.M. DEN HAAG, 30 dec. Hoewel de middenstandsnota van de regering bij de Nederlands R.K.-Middenstandsbond nog volop in studie is, hebben de eer' ste indrukken van dit staatsstuk toch reeds het plan doen ontstaan, om nog voordat de nota in het parlement ter discussie komt, een adres aan de Twee de Kamer te richten. Dit adres zal ver moedelijk reeds in de maand januari worden verzonden. Men is in Katholieke Middenstands- .kringen van oordeel, dat geheel ten onrechte in een bepaald deel van de dagbladpers de indruk is gewekt, als of nu van regeringszijde geen maatre gelen meer nodig zouden zijn om een verder doeltreffend middenstandsbe- leid te blijven voeren. Deze interpretatie van de regerings nota acht de NRKM geheel onjuist. Het zal veeleer nodig zijn om het specifieke middenstandsbeleid, dat de laatste ja ren nauwelijks van de grond is geko men, niet alleen voort te zetten maar ook verder te ontwikkelen. De sterke evolutie van de economische omstan digheden vormen zeker de aanleiding om de uitvoering van de wettelijke maatregelen op dit stuk, aan de wij zigende omstandigheden aan te passen. Er is alle aanleiding tot een blijvend middenstandsbeleid, zo heeft men ons in kringen van de NRKM verklaard. AMSTERDAM, 30 dec. Bij 72 fond sen is zo deelt de Ziekenfondsraad mede de premie van de vrijwillige verzekering met ingang /an 1960 ver hoogd. De verhogingen lopen uiteen van f 0.05 tot f 0.50 per week per verzekerde van 16 jaar en ouder. Bij 26 "ondsen is de premie niet gewijzigd. Bij 19 dezer fond sen bestaat het voornemen in de loop van het jaar 1960 tot een verhoging over te gaan. Alle door de fondsen gewijzig de premies zijn door de financiële com missie goedgekeurd. Enkele fondsen hebben besloten met ingang van 1960 alsnog kraamgeld of een tegemoetkomig in de kosten van kraamhulp aan de versterkkingen van de vrijwillige verzekerig toe te voegen. Een fonds b ;eft evenwel, om de stijging van de premie te beperken, besloten met ingang van 1960 de verstrekking 'an kraamgeld te staken. In januari 1960 kunnen 76% der vrijwillig verzekerden aanspraak doen gelden op deze verstrek king, in januari 1959 was dit 75%. WAGENINGEN, 30 dec. In de ouder dom van 59 jaar is te Wageningen plot seling overleden de heer Evert van der Heyden, die ongeveer dertig jaar gele den acht maal op verschillende plaatsen in het Nederlands elftal heeft gespeeld, meestal als linksbinnen of linksbuiten. Enkele jaren geleden speelde hij nog voor de veteranen van zijn club Wage ningen. VATIKAANSTAD. 30 dec. Van ochtend heeft dë Nederlandse gezant b\j de H. Stoel, graaf de Marchant d'Ansembourg, een bezoek gebracht aan het Vatikaan, waar hij zijn nieuwjaarswensen aan de Paus heeft aangeboden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 dec. In politieke kringen wordt stellig verwacht, dat mi nister Korthals het advies van de Raad voor de Waterstaat tot spoedige indij king van de Lauwerszee o er zal ne men. Dit was, naar wü reeds in een deel van onze vorige edities meldden, een unaniem advies van de Raad, waarvan mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk voorzitter is. Men ziet in het advies een oplossing voor drie verschillende aspecten van het probleem van de Lauwerszee: het technische, het financiële en ook het politieke. Technisch is het advies allereerst op beveiliging van de noordelijke provincies gericht, maar ook op de voordelen van een be tere waterhuishouding, die tot In Dren te voelbaar zal zijn. Daar komt bij, dat het advies het plan voor een eventuele inpoldering met de nodige landaanwin ning, waarbij Friese boeren bij komen de ruilverkavelingen nieuwe bedrijven kunnen krijgen, feitelijk ongedeerd laat. De grote zeedijk is een eerste stap in derichting van een inpoldering, al zal diar thans zeker nog niet toe wor den overgegaan. De indijking zal jn (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 30 dec. Het be stuur van de bekende Russische voet balclub Dynamo Moskou heeft een schrijven aan het bestuur van Feijen oord gericht om te komen tot een uit wisseling van de elftallen, hetgeen in juli 1960 zou moeten plaatsvinden. Het plan is dat Feijenoord drie wed strijden in Rusland speelt, in Lenin grad, in Moskou en in een nog nader vast te stellen plaats. De Rotterdamse club zal voor de toernee van de Rus sen naar ons land contact op moeten nemen met vooraanstaande Nederlar se of mogelijk ook Belgische clubs. In principe staat Feijenoord niet afwij zend tegenover het Russische idee, maar het moet nog met de KNVB en regeringsautoriteiten overleg plegen omtrent mogelijke consequenties van een bezoek aan de Sovjet Unie. ROTTERDAM, 30 dec. Vanmorgen Is in de mond van de Waalhaven de „Zwaluw", een personeelsbootje van de sleepdienst Maas overvaren door het f.84 ton nietende motortank Rijnschip „Rheinpreusz 2". De „Zwaluw" zonk. Twee van d« drlu opvarend.il worden vermist. Het zijn de 58-jarige eerste machinist van het Engelse s.s. „Baron Berwick". Archibald Borland, en een 16-jarige Chi nese matroos uit Botterdam. De kapitein van de „Zwaluw", de 22-jarige L. Gart- hof uit Rotterdam werd gered. Op het moment van de botsing kwam de „Zwa luw" de Waalhaven uit. Advertentie Zlot onze etalage Leideestraat Lid Nevi» tBIDSSWBM*» 73-25 PRINSENGRACHT 709-713 a AMSTERDAM elk geval betekenen, dat de kansen stU' gen op uitvoering van het bekende plan, waarvoor onlangs nog in een landskrp- niek in ons blad is geschreven. Daarin werd ook de mogelijkheid aangegeven in het droog te leggen gebied een nieuw recreatieterrein te scheppen met prachtige plassen en bosaanleg, waarvan deskundigen aannemen dat zelfs het klimaat er gunstig door zoU kunnen worden beïnvloed. Een zaak di« voor de bevordering van de industrial!" satie van het noorden ook niet gehee» zonder betekenis is. Dit alles betreft nog slechts de tech nische zijde van het advies. Er is ook een belangrijk financieel probleem. De raad adviseert nu, een dijk te gaan leggen die korter is dan de bestaan de dijken. Het onderhoud van deze kor tere dijk zal veel minder kosten, een factor waarvoor de minister van Fi nanciën ongetwijfeld gevoelig zal zijn. nog afgezien van de geldelijke voorde len die een eventuele inpoldering op lange termijn eveneens bieden. Kwestie van tempo Het zal er nu om gaan in welk tem po de waterstaatkundige werken dia het advies zal meebrengen worden uitgevoerd. In meer ambtelijke woor den uitgedrukt; zal het kabinet zijn toevlucht nemen tot temporisatie? Tenslotte de politieke kant van de zaaK: zowel de minister-president ais de minister van Waterstaat hebben tij dens het bezoek aan Friesland in de ai- gelopen herfst eerst goed ontdekt, hoe sterk de Lauwerszee-zaak voor de Frie zen een kwestie is, waaraan zij de be langstelling van de regering voor de problemen van het noorden toetsen. Het kabinet heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat goed moet wor den afgewogen of de gelden, die voor iet noorden op de begroting worden uitge trokken, misschien niet veel beter voor andere doeleinden wegenaanleg bijv. zouden kunnen worden besteed. Het advies van de raad voor de Waterstaat biedt de regerig de mogelijkheid, de bevolking in het noorden haar goede wil te tonen door tegemoet te komen aan de sterke verlangens die in de streek leven tot een inpoldering in de toekomst. Volgt men het advies op dan wordt men nog niet direct voor onover- komlijke financiële problemen ge steld. Men kan met name de inpolde ring nog sterk temporiseren en des noods geheel naar de toekomst ver schuiven, maar men zal zo wordt in politieke kringen verondersteld nau welijks anders kunnen doen dan dit ad vies in beginsel overnemen. AMSTERDAM, 30 dec. Op initiatie,* van liet Nederlands Cultrurool Gnn &0Z de Nederlandse .Teugdgcmpenart-i,, d Stichting Nationaal Overleg voor Ge westelijke Cultuur, de Stichting 1940* 1945, de Nederlandse Vereniging van politieke Gevangenen uit de bezettings tijd en de Nationale Federatieve Raa® van het voormalig verzet Nederland, met instemming van de regering het Nationaal Comtié Viering Bevrijdings dag 5 mei 1960 opgericht. De burgemees ter van Den Haag mr. H. A. M. T. Kolf schoten, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van dit comité op zich te nemen. In het nationale comité zijn culturele en maatschappelijke organisaties van al le gezindten vertegenwoordigd. Het bu reau van het comité zal adviezen en richtlijnen geven voor de feestviering (het bureau is gevestigd Herengracht 168 te Amsterdam). De leiding van dit bu reau is opgedragen aan de heer Be» Groeneveld, die in nauwe samenwer king met een curatorium uit het natio nale comité, bestaande uit de heren H. J. Jonker, J. H. J. Kersten eo -^Pe ters, de nodige voorbereiding®0 ert- DAT ZOU 'M BEST KUNNEN ZON? WENT WORTH GURDRILL... WAS BANKDIRECTEUR H'J ZAT EEN JAAR VOOR VERDUIS, TERING ALS IKGELUK HEB, ZULT U GAUW GE NOEG VAN HEM HOREN GRAHAM AR NA BETPOKKEN B'J BE ROVING VAN Z'JN OUDE BANK;DOCH WEGENS GE BREK AAN BEWUS VRIJGELA TEN. WE HEBBEN IN JAREN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2