Studie is thans de passie van het volk van Ben Zakai en Maimonides O Rustige jaarwisseling in Haarlem Huldiging en afscheid hij Bureau Heemskerkse raad fel tegen Wil de samenvoeging „failliete boel" van Beverwijk niet redden UITVOER VAN ..BRAINPOWER" mMm Comité „Vrij Heemskerk" JONGEN LOOPT SCHEDELBASIS- FRACTUUR OP Bij spelen van dak gevallen wm SLEUTEL WEG? ZATERDAG 2 JANUARI 1960 PAGINA 2 Ernstige val van loodgieter L. Couenberg 40 jaar bij gemeente Heemstede Haarlemmermeer leent half miljoen HAUTE COIFFURE „DE SLEUTELSPECIALIST" ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Kampioen van Frank rijk speelt in Haarlem Burgerlijke Stand Haarlem H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem WASSERIJ DUYN Eierveiling in Nieuw- Vennep Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen T entoonstellingen Apotheken en dokters diensten Israël maakt de zee zoet en onderwerpt de zon JERUSALEM, dec. Israël bestaat voor de helft uit woestijn en het is betrekkelijk arm aan grond stoffen. Maar er is één artikel, waarmee het naar verhouding rijk gezegend is, en dat zijn de intellectuele vermogens van zijn burgers. Er is een tijd geweest, dat de Joden in de diaspora als het ware moesten vluchten in de intellectuele beroepen. Al kan men niet zeggen dat de Joden hun Nationaal Te huis van Lloyd George hebben gekregen wegens de verdiensten van Chaim Weizmann als chemicus, toch is het nu zo, dat de intellectuele beroepen de staat Israël voor een belangrijk deel op de been houden. Twee misverstanden, die tamelijk wijd verbreid zijn, moeten hier worden aangevallen. Het eerste is, dat de Joodse burgers zonder uitzondering wonderen van scherpzinnigheid zouden zijn. Dat gaat al niet op voor de Joden uit Amerika en Europa; maar bo vendien moet men bedenken, dat vooral na 1948 dichte drommen zogenaamde „nieuwe immigranten" het land zijn binnengekomen uit Noord-Afrika en de Arabische landen, immigranten, die veelal een uiterst primitieve scholing hadden genoten en die soms aan de zelfkant van de maatschappij hadden geleefd. Een tweede misverstand is, dat een kleine moderne staat onbeperkt emplooi zou bieden aan advocaten, notarissen, wijsgeren en letterkundigen. Dat is na tuurlijk niet waar. Wat men in Israël thans op de allereerste plaats nodig heeft, dat zijn de beoefenaars van de exacte en toegepaste wetenschappen, ingeni eurs, architecten, medici, technici. Vandaar, dat er heel wat advocaten en notarissen in Israël htm beroep hebben moeten opgeven; men heeft in dit verband wel gesproken van een zeker onderploegen van in tellect. Vandaar ook, dat er bij het hoger onderwijs een uitgesproken nadruk wordt gelegd op vakken als wiskunde, fysica, scheikunde, plant- en dierkunde, geologie, geneeskunde, architectuur, waterbouwkunde, mijnbouwkunde en metallurgie. Tot de meest rechtstreekse baten die dit program- Een zonneboiler, geplaatst op het dak van een der labora toria van het Negev Instituut te Beersheba. ma afwerpt, behoren de inkomsten, die de staat Is raël trekt van de Engelse vertalingen, die Israëlische fysici voor Amerikaanse opdrachtgevers maken van Russische publikaties over ruimtevaart en kernfysica. Er zijn maar weinig landen, waar kennis van de Rus sische taal in combinatie met kennis van de fysica in zo ruime mate voorradig is als in Israël. Men heeft Israël, om de waakzaam heid die het verplicht is in acht te ne men, wel „een Zionistisch Sparta" ge noemd, maar het mag met evenveel re den een Zionistisch laboratorium heten. Overal in het land zoeken vrouwen en mannen naar wegen om de beperkingen van landschap en klimaat te ontsnappen, in Jerusalem op de Hebreeuwse Univer siteit, in Haifa op het Technion, in Re- hovot op het Weizmann Instituut, in Beersheba op het Negev Instituut voor Woestijnonderzoek, en nog op vele an dere plaatsen. Het is, oppervlakkig bezien, een ge stage geduldarbeid. De resultaten komen niet op de voorpagina's van de kranten. In Beersheba heeft een chemicus uit Bergen in België ons een flacon met ta- felzo t getoond, dat geheel uit ronde kristallen bestaat; daardoor klontert het niet en blijft het altijd gemakkelijk strooibaar In het nieuwe gedeelte van het Tech nion, paradijselijk gelegen op de hellin gen van de Karmelberg, hebben wij zit ten luisteren naar prof. Franz Ollendorf, een van de grote deskundigen op het terrein van de electronica. Elke dag opnieuw werkt hij aan de opleiding van een nieuwe generatie deskundigen en als hij tijd over heeft, zoekt hij naar mid delen om de doven te laten horen en de blinden te laten zien. „Wij hebben hier een methode ontdekt om het scheuren van muren te voorko men", zegt de „public relations officer" van het Technion, „en verder hebben we kans gezien om de stabiliteit van on ze vliegvelden te vergroten". Sporen en onderdelen van twee gro te projekten zijn wij overal in Israël tegen gekomen. Gebrek aan water en gebrek aan voldoende energiebronnen behoren tot de voornaamste proble men. waarmee het land te kampen heeft. „Ik begrijp dat niet," moet Ben- Goerion (zelf een jurist) gezegd heb ben, „de hele dag schijnt bij ons de zon. Als dat geen energiebron is! En water? Wij hebben de hele Middel landse Zee tot onze beschikking". En toen is zijn opdracht aan de Israëlische wetenschap gekomen: „Maak de zee zoet en onderwerp de zon". Prof. Nathan Robinson, hoofd van het laboratorium voor solaire fysica aan het Technion, is bij de vervulling van die opdracht een van de voornaamste figu ren. De energie van de zon wordt al op zeer grote schaal gebruikt: in Amerika, de Sovjet-Unie en Frankrijk, maar ook in Israël. Op de daken van duizenden en duizenden woningen ziet men zonne boilers staan. De „collector" is een soort platte broeikas, die voor een groot deel is gevuld met een speciale warmte-ab- sorberende substantie. De broeikas is op het dak in een zodanig hellende stand geplaatst, dat het volle licht van de ochtendzon er op kan vallen. De warmte, die aldus wordt geabsor beerd, deelt zich mee aan het water, dat in speciaal geconstrueerde buisjes door de broeikas loopt. Het verhitte water gaat stijgen en komt zodoende terecht in de boiler, waar het geruime tijd een temperatuur van zestig graden behoudt. Een normaal Israëlisch gezin heeft twee boilers van ieder 150 liter nodig. Het aanschaffen en laten Installeren van zo'n Inrichting kost 500 a 600 Israëlische pon den. In het Negev Instituut te Beersheba hebben wij gekeken naar de bouw van een huis, dat men van binnen wil af koelen door de zonnestralen buiten. Dat zal dan een nieuw voorbeeld zijn van de paradox, dat men in Israël de zon ge bruikt om koelte te wekken. Ijskasten, die op zonne-energie werken, bestaan er al lang. Eveneens op het terrein van het Negev Instituut staat een zonnespiegel, die de stralen van de zon terugkaatst op een buis, die is gevuld met synthetische olie. Men hoopt de olie zo sterk te kun nen verhitten, dat zij voldoende water in stoom kan omzettèn om er een vol ledige wasserij mee te kunnen laten draaien. i ok aan het zoet maken van brak water wordt in Beersheba ge werkt. Wij nebben een kijkje ge nomen in de ontziltingsinstallatie van het Negev Instituut, waar de zouten aan het water worden onttrokken door een reeks electrochemische „filters" of membranen, het proces van de electro- dialyse dus. Buiten hangt er een bron zen plaat „American Special Program for Israel 1959". binnen spreekt men vol waardering over de adviezen van Brons- werk. De woestijn, die aan de oppervlakte zo waterloos is, verbergt in de diepte ontelbare reservoirs brak water, en met het principe van de electrodialyse is dus de mogelijkheid gegeven om te zaaien en te oogsten, waar de kwaliteit van de grond het toelaat. De theoretische basis van dit alles is heel hecht en nuchter, maar toch doet het voor de leek een beetje denken aan Moses die door Jahweh in staat werd ge steld op de Horeb water te slaan uit de rots. Men is in Israël nog lang niet ge komen aan de grens van de mogelijk heden der electrodialyse en zo zal onge twijfeld nog eens de dag aanbreken, waarop, in de termen van Ben-Goerion, de zon dienstbaar zal worden gemaakt aan het verzoeten van de zee. Het verwerven van kennis, van steeds meer kennis, is op het ogenblik in Israël een nationale passie. De collegezalen zijn niet alleen overdag, maar ook 's avonds tot de nok gevuld. Ontelbare cursussen in alle mogelijke vakken vin den gretig aftrek; de verkopers van studieboeken beleven gouden tijden. Duizenden jaren lang is een van de Joodse hartekreten geweest „Geef mij Yavne en zijn wijzen". Vlak bij Rehovot met het vermaarde Weizmann Instituut ligt de plaats waar eens Rabbi Yohanan ben Zakai zijn vermaarde school stichtte. Yavne is terug; de wijzen willen de Is raëliërs zelf worden. Het volk, dat den kers als Maimonides heeft opgeleverd, onderzoekers als Ehrlich, Haber en Weizmann, en theoretici als Einstein, heeft zich in zijn volle lengte op de we tenschap geworpen. Dit is het land, waar de chef van de generale staf, Yigael Yadin, aftreedt, lector wordt in de ar- chaeologie, opgravingen verricht te Hat- sor en tenslotte d' Dode Zee-rollen ont cijfert. Men kan zich afvragen, waarom Israël zich de moeite getroost om er bijvoor beeld zo'n kostbaar instituut op na te houden als het Technion te Haifa, en waarom het zijn studenten niet naar Delft stuurt. Het antwoord luidt dan aller eerst dat men zich in Haifa toelegt op problemen, die in Nederland niet be staan, eigen, autochthone problemen van het Midden-Oosten. Maar in de tweede plaats is het bezit van dergelijke instellingen van onderwijs het uiterlijk teken van ook een intellec tuele onafhankelijkheid. Zonder zijn eigen ingenieurs kan Israël niet voort- bestaan Net als in Nederland begint het in tussen „brainpower" uit te voeren. De Hogere Technische school in Addis-Abe- ba staat onder Israëlische leiding. Het hoofd van het departement van stads ontwikkeling in Nigerië heeft zijn op leiding ontvangen in Haifa. In talloze fabrieken en laboratoria in West-Afrika kan men Israëlische deskundigen aan treffen. Toen in Rehovot destijds het prachtige Instituut voor Kernwetenschap werd ge opend, was er een bezoeker, die de vraag stelde, hoe ver dit Instituut ver wijderd was van d< dichtstbijzijnde Ara bische vliegbasis. „Zes minuten", ant woordde een Israëlische wetenschaps man; hij voegde er trots aan toe: „Maar minstens drieduizend kilometer van enig vergelijkbaar laboratorium!" H. J. NEUMAN HAARLEM, 2 jan. Een 9-jarige jongen is donderdagmorgen, toen hij met twee broertjes en twee vriendjes in de leeftijd van 7-9 jaar in het Fran ciscanen Jeugdhuis aan de Eemstraat aan het spelen was, van zes meter hoogte op een tegelpad gevallen. Hij liep daarbij een schedelbasisfractuur op en is in bewusteloze toestand naar het St.-Joannes de Deo ziekenhuis over gebracht. De jongens waren bij het spe len op het dak geklommen. HAARLEM, 2 jan. Een 25-jarige loodgieter is bij reparatiewerk aan een woning in de Floresstraat vanaf 't bal kon in de tuin gevallen, waarbij hjj een hersenschudding opliep. Bij het opstel len van de ladders was de loodgieter binnendoor het balkon opgegaan, waar bij hjj achteruitlopend tegen het balkon hekje aanliep. Dit knapte af, en de man viel achterover naar beneden. Overzichtsfoto van het nieuwe Technion-complex op de Karmelberg te Haifa. Op de achtergrond de Baai van Haifa. HERSENSCHUDDING Een 38-ja- rige bromfietser is donderdagmiddag omstreeks kwart voor 4 op de Spaarn- dammerweg gevallen, door de gladheid en de vele hobbels in het wegdek. Hij liep daarbij een hersenschudding op en is overgebracht naar het Grote Gast huis. HEEMSTEDE, 31 dec. Op 31 de cember heeft de heer L. J. Couen berg zijn veertigjarig jubileum her dacht in dienst van de gemeente gas-, duinwater- en elektriciteitsbedrijven te Heemstede, waar hij de laatste veer tien jaar als meteropnemer-geldopha- ler werkzaam was. 's Morgens werd hij te zijnen huize gehuldigd door de waarnemend directeur der bedrijven, de heer A. J. V. Giersberger, die hem dankte voor de sublieme wijze, waarop hij zjjn taak steeds heeft opgevat. Na mens het gemeentebestuur overhandig de hij hem een geschenk onder cou vert. De voorzitter van de jubileum vereniging, de heer F. B. P. Goossens, roemde de jubilaris om zijn hartelijke collegialiteit en namens het personeel der bedrijven bood hij hem een polshor loge en een pendule aan. Ook de heer J. F. J. Bert, kassier der bedrijven sprak woorden van dank voor de pretti ge wflze, waarop de heer Couenberg zijn werk bij de verbruikers steeds heeft verricht. Daar de jubilaris we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd op deze dag de dienst tevens verliet, wensten alle sprekers hem en zijn echtgenote nog vele jaren van goede gezondheid toe. In de loop van de dag hebben velen van de gele genheid gebruik gemaakt om de sympa- tieke meteropnemor te feliciteren en afscheid van hem te nemen. HAARLEM, 2 jan. Rond de jaar wisseling is het in Haarlem opmerke lijk rustig geweest. Ongeregeldheden hebben zich nergens voorgedaan. Er was het gebruikelijke vuurwerk. Ernsti ge ongelukken deden zich daarbij niet voor. In de Trompstraat gooide iemand achteloos een „rotje" door het deur raam van een woning, waarbij een 19- jarig meisje, dat in de gang stond, werd gewond. In de Oudejaarsmiddag werden er onder toezicht van over heidswege niet minder dan 4500 kerst bomen door de jeugd verbrand. Helaas zjjn er verschillende inbraken voorgevallen. Uit een sigarenmagazijn aan de Floresstraat werden 639 pakjes sigaretten ontvreemd, evenals zestig si garendozen (waarde 70,-) en 60,- in contanten. In de Wilhelminastraat werd ingebroken bij een mode-atelier. Uit een geldcassette werd 450,- ontvreemd. Bjj een schoenmakerij aan de Brou wersvaart waren twee paar schoenen en gereedschappen tot een waarde van f 60,- de buit van ongenood bezoek. In twee bouwketen aan de Faradaystraat stalen inbrekers een scheermes en acht gulden, een aantal melkflessen en kle dingstukken tot een waarde van 90,-. Ook in het Triniteitslyceum werd inge broken. Een klapraampje werd inge slagen, maar in de school wordt niets vermist. Op Nieuwjaarsmorgen heeft de politie drie autobestuurders aangehouden, die te diep in het glaasje hadden gekeken. Een 30-jarige handelaar uit Koog a.d. HAARLEMMERMEER, 31 dec. Haarlemmermeer kan 528.250 lenen van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. De lening wordt verstrekt tegen de gebruikelijke rente van 4% pet. Het geld zal gebruikt worden voor het financieren van de uitbrei ding van de openbare Ulo-school in Hoofddorp, van de bouw van een ka tholieke kleuterschool in Abbenes-De Kaag, van de aanleg van een recrea tieterrein in Badhoevedorp, van de verbetering van de Kerkhoflaan in Zwanenburg, van een renteloos voor schot te verstrekken aan de Ned. Her vormde Gemeente in Vijfhuizen, van de bouw van garages bij de Leeghwa- terstraat in Hoofddorp, van de aan koop van een vijfde vuilniswagen, van een automatische oliestookinstallatie voor een school, voor de aanschaf van gasbuizen voor Badhoevedorp- west en voor Zwanenburg-zuid-oost. Advertentie geen luxe prijzen MOLENDIJK - DAMESKAPPER Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 19706 p.f. IJMUIDEN, 31 dcc. Met uitzonde ring van hen, die op de sleepboten op zee zijn was al het personeel van Wijs muller op de laatste middag van bet jaar in een genoeglijke stemming bij een in de bovenzaal van hotel Royal". Er heerste ook een tikje weemoed, om het afscheid van kapitein M. de Koe, die een zeemansloopbaan van 55 jaren beëindigde. Maar vreugde heerste er rond vier employe's van W'ijsinuller, die elk op 40 dienstjaren konden bogen en deswegen werden gehuldigd. Van dit viertal kwam kapitein A. Broek op 28 december 1919 als kok matroos in dienst bij Wijsmuller. H\j kwam bjj de zogenaamde visploeg van- Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEF 16061 HAARLEM, 2 jan. Op initiatief van de Haarlemse Damclub „Het Oos ten" wordt vrijdagavond 8 en zaterdag 9 januari een vierkamp georganiseerd. Aan deze wedstrijd zal de 24-jarige Se- negalees Baba Sy, damkampioen van Frankrijk 1959 deelnemen. Voorts zul len van de partij zijn de Haarlemse hoofdklassespelers Wim de Jong, kampioen van Nederland 1956 en Frans Slot. Als vierde deelnemer is een sterke hoofdklassespeler uit Am sterdam uitgenodigd. Het aantrekkelijke van dit tournooi is ongetwijfeld de deelname van Baba Sy. Op damgebled mag hij de ontdek king van 1959 worden genoemd. Over gestoken van Noord-Afrika naar Frankrijk, leverde zijn eerste kennis making het Europese spelers hem het kampioenschap van Frankrijk op. Alle partijen zullen worden gespeeld in Hotel ,,'t Hof van Holland", Grote Markt te Haarlem. De aanvangstijden zijn: vrijdagavond 7.30 uur; zaterdag 10 en 16.30 uur. HAARLEM, 31 dec. BEVALLEN van een zoon: G. A. H. Jiskoot-Ebe- ling; M. B. Wiggers-Janus; L. van der Pol-van Leeuwen; N. C. Luttik-Saar- loos; J. J. de Brujjn-Weber; G. M. Koopman-Langeveld. BEVALLEN van een dochter: G. IJ. van der Veen-Stam; J. M. Koster- mans-Duivenvoorden; C. T. M. Kraaije- noord-van Kouteren: M. M. T. Hoog- straten-StimmH. Goet-Cruijff. OVERLEDEN: J. Oudolf-Kootwijk, 77 jr., Alb. Thijmstraat; J. T. de Vries, 59 jr., Kamperlaan; M. Verde- gaa!, 79 jr.. Kamperlaan; J. Gerritsen, 92 jr., L. Reaellaan: J. A. T. Fransz, 59 jr., Jac. van Looijstraat; T. M. Ef- fring, 70 jr., Orionweg. ONDERTROUWD: H. H. Arpad en C. Bovenhorst; D. Dijkstra en T. Fok- kens. GEHUWD: S. van Dujjn en G. Stolk; J. A. Koelman en I. van der Linden; J. T. van Beest en A. M. Hörauf. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H.. 11 en 12 uur. St.-Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H., 10. 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H. en 12 aur. St.-Jan, A'damstraat: 6.1o 7. 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45. 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur. O. L. V.ouw van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30. 7.30, 8.45 H., 10.15, 11.30 en 18 uur Avondmis. H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H. en 11.45 ur. BLOEMENDAAL. Allerh. Drieëenheid: 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9, 10.30 H. en 12 uur. AERDENH( TT: 7.30, 9 H. en 11 uur. ZANDVOORT: 7.30, 9 H. en 11 uur. Huis in de Duinen: 8.30 uur. OVERVEEN: 7 8.9 H.. 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE. (II. Bavo): 7.30, 8.30, 9.40 H., 11 en 1; uur. HEEMSTEDE. (O. L. Vr. Hemelvaart): 6.45, 7.45, 8.45 H., 10, 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7 30 en 10 H BENNEBROEK. (H. Jozef): 6.45, 8, 9.15 H. en 11 uur. VOGELENZANG (O. L. Vr. Hemelvaart): 7.30, 8.30 en 10 uur H. Advertentie AMSTEROAMSEVAAHT20 TEI..11053 Wjj wensen U een voorspoedig I960 NIEUW VENNEP, 31 dec. In „De Gouden Leeuw" heeft de eerste veiling plaats gehad van de Coöperatieve Eier veiling U.A., welke zich in een grote be langstelling mocht verheugen. De voor zitter, de heer A. van der Maarl, kon in zjjn openingstoespraak onder meer wethouder A. van der Zwaart begroe ten. De wethouder bracht de gelukwen sen van het gemeentebestuur over. Ten slotte werden met gunstig resultaat de eieren geveild. HEEMSKERK, 31 dec. Voor de i ning dat de aangevoerde feiten kant openbare vergadering van de gemeen- noch wal raakten. Hjj was er sterk voor teraad was van de zijde der inwoners dat de bevolking zich over deze fusie geen belangstelling. De voorzitter, bur- zou uitspreken en gaf als zjjn mening gemeester H. Nielen, sprak eerst eni-1 dat zeker negentig percent zich tegen ge hartelijke woorden tot de heer de Graaf, die om gezondheidsredenen ge durende enige tijd de vergaderingen van de gemeenteraad niet had kunnen bij wonen. Burgemeester Nielen las daarop do stukken voor, die de gemeentebesturen van Heemskerk, Beverwijk en Velsen hadden ontvangen van de regering en waarin worden aangegeven de redenen waarom deze bewindslieden hebben besloten tot samenvoeging van de ge meenten Beverwijk en Heemskerk en een grenswijziging tussen Beverwijk en Velsen. Het is de bedoeling, aldus burgemees ter Nielen, om bpzwaar te maken tegen dit besluit en hjj gaf aan op grond van welke artikelen van de gemeentewet dit bezwaar moet worden gevoerd. Naar de mening van de heer Nielen al de minister pas een definitief besluit nemen, na het antwoord van de betref fende gemeenten. Buiten het gemeente bestuur of de gemeenteraad, heeft naar de opvatting van de burgemeester elk rechtspersoon dus vrijwel iedere bur ger het recht bezwaren in te dienen. Naar de mening van de voorzitter zou de betreffende minister (Toxopeus) door verkeerde voorlichting niet op de hoog te zijn van de werkelijke toestanden. De heer DUIJN (KVP) kreeg het eerst het woord over deze materie en uitte zjjn grote teleurstelling over het besluit van de minister. Hjj vroeg zich af hoe een weldenkend Kamerlid voor dit voorstel kan stemmen. „Bever wijk zit vol schuld en ze kunnen het geld van Heemskerk goed gebruiken voor hun failliete boedel. De heer DUIJN zou het op prijs stellen indien er een persconferentie (voor de „grote pers" speciaal) werd gehouden, om de zaken eens precies te stellen zoals ze zjjn. De heer R. C. MUIJEN (Arb.) was ook zeer teleurgesteld en was van me de samenvoeging zou verklaren. De heer KRAMER (KVP) vroeg zich af wat door de gemeente Heemskerk toch we] verkeerd is gedaan, dat men zulk een besluit kan nemen. Ook hjj was van mening dat de minister geheel verkeerd is beïnvloed. Moet Heems kerk het „achterland" worden van Be- verwjjk, vroeg hjj zich af. De heer VAN TUINEN (Chr. Part.) was ook van mening dat de „grote pers" was beïnvloed. De minister moet weten dat bjj de voorlichting grote fou ten zijn gemaakt. Nadat de heer Beentjes (KVP) als zjjn mening had gegeven dat in de naas te toekomst alle krachten moeten wor den aangewend om een fusie te voorko men, dat de conclusie van de minister wemelt van onjuistheden en dat naar zjjn mening „een boze geest" bezig is geweest, maakte de voorzitter de con clusie dat B. en W. een gedocumen teerd adres klaar moeten maken en een uiteenzetting voor publicatie over deze streekaangelegenheid. „De laatste ver gadering in dit jaar is een pjjnljjke", zo besloot de voorzitter, doch hjj zou vol goede moed de drempel van het nieuwe jaar willen overschrijden. HEEMSKERK, 2 jan. Het voorlo pig comité voor een vrij en zelfstandig Heemskerk heeft in een op Oudejaars dag gehouden spoedeisende vergade ring besloten tel het oprichten van een comité „Vrjj Heemskerk", bestaande uit een afvaardiging van alle plaatse lijke verenigingen, organisaties, groe pen en maatschappelijke geledingen. Uit dit comité zal een werkcomité wor den benoemd. daan. waar hjj ais schipper had geva ren op de sleepboten Gloria en Nöord- wjjk. Bjj Wijsmuller kwam hjj op de sleepboot Achilles en na ongeveer an derhalf jaar werd hjj matroos. Daarna werd hij stuurman op de sleepboten bjj de havendienst en voor het kust- werk bjj kleine reisjes en bergingen. Tot de tweede wereldoorlog was hjj te vens in dienst als reserve-kapitein in de havendienst. In 1945 werd hjj kapitein op de uit Engeland teruggekeerde sleepboot Hector. Daarna maakte hij vele reisjes tussen Engeland en Zee land. Sindsdien is hij kapitein geweest op vrjjwel alle boten van Wijsmuller. Bjj vele bergingen en hulpverleningen was hjj betrokken, o.a. bjj de Frameg- gen, Katingo, Falcon, Catty, Breezand, Tiny en Nyon. Eerste machinist W. Zwartveld is op 8 december 1919 als stoker op de Achil les begonnen. Daarna voer hij op de oude Simson. Hij werd al gauw tweede machinist. Maar het grootste deel van de 40 jaren heeft hij als eerste machi nist op de Junior gevaren. Deze oude stoomsleepboot was voor de tweede wereldoorlog betrokken bij de loodsaf- haaldienst. Na 1945 heeft hjj op alle stoomsleepboten gevaren, totdat hij in 1957 op de nieuwe Junior kwam. Hij heeft niet veel reizen gemaakt, wel verschillende bergingen, o.a. de Fra- meggen en de Katingo. Eerste machi nist W. Wolvers kwam op 7 november 1919 als stoker op de Cycloop. Hij was met deze sleepboot van Kiel naar IJmuiden gekomen met een klein drij vend droogdok, hetzelfde dat nog altijd in de Vissershaven dienst doet. In 1920 werd hij 2e machinist en in 1922 eer ste op de toenmalige Junior. Na de oorlog maakte hij vele reisjes op de stoomsleepboot Hector, o.a. tal van reizen naar Noorwegen, Engeland en de Azoren. Ook maakte hjj vele ber gingen mee, o.a. de Frameggen, de Katingo en de Shonga. Hij is nu eer ste machinist op de nieuwe Assistent. Eerste machinist J. Rob kwam op 28 december 1919 gelijk met kapitein Broeg van de visploeg in dienst. Na acht maanden werd hij 2e machinist en daarna eerste machinist. Zijn eerste boot was de Achilles en daarna stapte hij over op de oude Simson. Daarna werd hjj „meester" op de Titan. Hij heeft meestal in de havendienst geva ren, maakte daarnaast enkele reisjes, o.a. naar Hamburg of Antwerpen of was betrokken bij bergingen en hulp verleningen op de kust. Hij heeft alle boten van Wijsmuller meegemaakt en ook voerde hij tezamen met de oud chef technische dienst Van Mourik veel reparaties aan de boten uit in eigen beheer. In de laatste vijftien ja ren vóór de tweede wereldoorlog voer hij uitsluitend op de Stentor. Het deed hem dan ook veel pijn toen hij in 1940 de Stentor voor de kleine sluis tot zin ken moest brengen. Ook de Nestor heeft hij in die meidagen tot zinken gebracht. Moeilijke bergingen maakte hjj mee, o.a. de Promus, die met acht sleepboten van de Haaksgronden werd gehaald, en het lichten van de P.C. Hooft in de haven van Amsterdam. Tij dens een reisje in 1957 is hij aan boord van de Nestor gevallen. Sedertdien werkt hij in het magazijn. De heer A. Wijsmuller heeft zowel de scheidende kapitein 51. de Koe als de vier jubilarissen hartelijk toegespro ken. Hij dankte hen voor het werk, dat zü hebben verricht en waarover hij vol lof was. Aan kapitein de Koe bood hij een bandrecorder aan, aan de jubila rissen een geschenk onder couvert. Na mens de walclub heeft mevrouw J. Roeper kapitein De Koe en de jubila rissen in de bloemen gezet, waarna de heer J. van Leeuwen namens het per soneel opnieuw met geschenken kwam aandragen. Kapitein De Koe zei in een kort dankwoord, dat hij trots is aan dit bedrijf te hebben mogen meewer ken. Hij sprak de hoop uit, dat de groei nog niet tot stilstand is gekomen en dat nog meer schepen aan de Wijs- muller-vloot zullen worden toegevoegd. Zaan was in de Anegang tegen een andere auto gebotst, een 52-jarige groentehandelaar uit Haarlem was te gen een autobus opgereden en een 33- jarige dakbedekker had kans gezien met zijn auto een pui van een woning in de Eentjespoortstraat te rammen. Van al le drie de autobestuurders zijn de rij bewijzen in beslag genomen. CINEMA PALACE: Tarzan en zijn vijan den, 14 j.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Do. 7 en 9.15 uur: White Christmas, a. I. FRANS HALS: Bittere rijst, str. volw.; 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: Hopla Conny, a. 1.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Opstand der gladiatoren, 18 j. (2« week). Vr. t.m. zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. REMBRANDT: Op de plaats rust, a. 1. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: Als moordenaar gebrand merkt, 14 jaar. Ma. t.m. do.: Straalja ger in nood, 14 j.; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Orieu Negro, 14 j. (3e week); 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Het verborgen leven van Wal ter Mitty, 14 jaar. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Ma. t.m. wo. 2.30 uur: Robinson Crusoë, a. 1. Ma. en di. 8.15 uur: De rode Pimpernel, 14 jaar. Wo. en do. 8.15 uur: De glorie van het moederschap, 18 jaar. Zaterdag 2 januari Stadsschouwburg, 8 uur: Cabaret Tom Manders in „Saint Germain des Prés". Zondag 3 januari Stadsschouwburg, 8 uur: Cabaret Tom Manders in „Saint Germain des Prés". Maandag 4 januari Stadsschouwburg, 8.15 uur: H.T.C. met ■De ingebeelde zieke". Regie: Johan Gie ter. Maandag 4 januari Grote Kerk, 3.30 uur: Beiaardbespelmg door Arie Peters. Zondag 3 januari Concertgebouw: Culturele dag Land- en Tuinbouwjongeren. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 16—17 uur. Zon en feestdagen 13—16 uur. „Kerkenbouw nu" (tentoonstelling van hedendaagse kerken). Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meestert, erken). Geopend van 16—16 en zo. 1316 uur. Zolder van 't Museum: Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels (t.m. 10 jan.). Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige instrumer.ten, minéralen, 31- toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Woonhuis Jac. van Looy, Kleine Houtweg. Geopend do. 1012.30 en 13.3017 uur. Zo. 1417 uur. Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Zondags van 10—5 uur. Huis van Looy, KI. Houtweg 103: Kerst- tentoonstelling van leden van de Hol landse Aquarellistenkring. Geopend da gelijks 1012.30 uur en 13.30—17 uur: zondags 14—17 uur. (Tot 18 jan.). Oud Ambacht, Omvalspoort 7—9: Ten toonstelling van werken van Chris van Voorst. Geopend werkdagen 115. zon dags 1—5. (Tot 11 jan.). De Vliegende Hollander, Haltestraat 39 a, Zandvoort: Expositie van schilderijen van Jos Viëster. (T.m. 8 jan.). Haarlem Apotheken: Schoterbos Apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; Stationsapotheek, Kruisweg 30, tel. 10043; Apotheek Klinkha mer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathót, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel, 13863. Tandarts: M. M. van Beek, Lorentzplem 33, tel. 21867. Dierenarts: J. Heek, Koninginneweg 51, tel. 13174. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nic. Beet*» laan 6, tel. 42884. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst:_ J. Bosch, Bloemendaals,- weg 84, tel. 52655. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: W. van dar Linde, Heem- steedse Dreef 253, tel. 34606: J. van Wal- sum, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Overveen Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: P. M. Wijkmans, Julian,- laan 152, tel. 61054. Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apotheek, Halt,- straat 8, tel. 2389. Doktersdienst: C. F. M. Robbers. Konin ginneweg 34, tel. 2813. Bennebroek Doktersdienst: F. de Graaf. Rijksstraat weg 53, tel. 02502-6300. Lisse Doktersdienst: F L. J. M. Haase Jr., He- reweg 537, tel 3685. Sassenheim Doktersdienst: J. M. van Nes, Hoofd straat, tel. 02632-7119. Noordwijkerhouf/De Zilk Doktersdienst: K. A. van Praag, Heren weg 17, tel. 385. V oorhout-W armond Doktersdienst: H'. A. G. M. Walenkamp, tel. 01711-220, Warmond. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23. Santpoort, tel. 02560-8320. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 02560-8249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2