IN RINGVAART HAA Aanleg van Rijksweg 4A Ypenburg-Burgerveen is interessant karwei Nederland telt 1400 helderzienden Belangstelling voor paranormaal begaafden neemt nog steeds toe Onderzoek is wenselijk Half januari varen de schepen door Nederlands eerste AQUADUCT Kosten 2 min. gulden per km. Verkeersplein van drie etages; apart poldertje bij viaduct NOG DUIZENDEN AARDSTRAALKASTJES (Van een onzer verslaggevers) Dat een rechte lijn de kortste afstand vormt tussen twee pun ten, is een van de wiskundige stellingen die zich nog het sterkst in ons geheugen heeft vastge hecht. Ze kwam ons onwillekeurig in de gedachte, toen we ons ver diepten in de bedrijvigheid van het Nederlandse verkeer. Miljoe nen Nederlanders zoeken dage lijks de kortste afstand tussen twee punten, en het is maar wei nigen beschoren die in een rechte lijn te verwerkelijken. Toch ge tuigen honderden bruggen, via ducten en ondertunnelingen in ons dichtbevolkte landje er van, hoe wegenontwerpers er oprecht naar hebben gestreefd de genoem de wiskundige formule in praktijk te brengen, en ze duiden er tevens op dat het zonder dergelijke kunstwerken niet langer mogelijk is het reeds bestaande net van verkeersverbindingen aanmerke lijk uit te breiden. (Van onze speciale verslaggever) Zelf kan ik nooit ziek worden. De Amster damse magnetiseur vertrok geen spier van zijn gezicht, toen hij ons deze merkwaardige bijzonderheid toevertrouwde. Na wat de man al verteld had, klonk zijn bewering ook eigenlijk als een logische consequentie, maar we vrezen toch even verwonderd te hebben gekeken, want opnieuw kregen we het verhaal te horen van de elektrici teit als de grote levenwekkende kracht, het levensbeginsel waaruit alles verklaard kan wor den. Wanneer de elektro-magnetische golven, die zijn handen uitstralen, een genezende kracht uit oefenen op zieke lichaamsdelen van een ander juister gezegd, de trillingen laden de cellen van die ander op dan volgt daar immers uit, dat de man zelf van kwalen gevrijwaard is, dank zij de harmonie van zijn natuur, die zelf van heil zame krachten overvloeit. Neen, verdenkt deze magnetiseur niet van hoogmoed, zoals wij het zij met schaamte erkend een ogenblik hebben gedaan. Hij doet immers niet anders dan zijn eigen theorie afronden en duizenden zijn met hem overtuigd van de betrouwbaarheid van die theo rie. Men kan bij deze van energie bijkans bersten de „supermens" ook alles aan de weet komen om trent aardstralen, wichelroeden, astrologie, de melodie der sferen, kaartlezen en zelfs koffiedik- kijken. En wat zo aardig is: overal schuilt nog een kern van waarheid in ook. Met demonstraties zal hij u overtuigen en ge gaat heen als een ingewijde in de Eleusinische mysteriën, met deernis neer ziende op die groep van verblinden die in hun nuchterheid alleen bij de officiële wetenschap baat denken te vinden. ZATERDAG 2 JANUARI 1960 PAGINA 7 ***w Een nieuw voorbeeld hiervan is de rijksweg 4 A, die Amsterdam en Rot terdam dichter bij elkaar brengt k ralson van twee miljoen gulden per kilometer. Dit hoge bedrag wordt mede veroorzaakt door de vereiste kunstwerken teneinde kruisingen op gelijk niveau te vermijden, in totaal 38 stuks. Ze bestaan uit de gebruike lijke viaducten, bruggen en duikers, maar ook introduceert Rijkswaterstaat een voor Nederland geheel nieuw ele ment: het aquaduct bij Burgerveen, dat het water van de Ringvaart over de weg heenvoert en omstreeks half januari de merkwaardige aanblik zal opleveren van schepen die hun reis ongehinderd kunnen voortzetten door het autoverkeer enkele meters daar boven te passeren. Inderdaad is deze kruising tussen een water- en een landweg te vergelijken met een tunnel, maar dan een van heel apart karakter. Met de Braassemermeer en de West- einderplas in de nabijheid hebben ple- ziervaarders dit deel van de Ringvaart in druk gebruik, maar ook de vracht vaart is van betekenis. Zou men noch het wegverkeer noch het waterverkeer de hindernis van oponthoud willen op leggen, dan was door de diepe ligging van het poldergebied rond Burgerveen een zeer hoge brug noodzakelijk ge weest met aan beide zijden lange op ritten. Het lag meer voor de hand om juist van de diepte der beide betrok ken polders, de Haarlemmermeer aan de noordelijke en de Googerpolder aan de zuidelijke kant, gebruik te maken en de weg onder het water door te voeren. Voor deze, voor Nederland on gebruikelijke, oplossing pleit ook het bodempeil van de Ringvaart, dat on geveer op gelijke hoogte ligt met het maaiveld van de Googerpolder, meter beneden N.A.P. 3.70 Rijksweg 4 A behoefde dus niet een al te diepe duik te maken, en hier treedt het verschil op tussen een aquaduct en een tunnel. Immers, wanneer een tunnel zou zijn gekozen, had men zeer lange en kostbare toe- ritten moeten aanleggen om de weg onder de Ringvaart door te voeren. In plaats daarvan is de voorkeur gegeven aan een doorbraak van de Haarlemmermeerdijk, een oplossing die enig risico met zich bracht en extra voorzieningen eiste om de vei ligheid van dit gebied te verzekeren. Overzicht van het verkeersplein bij Voorburg, zoals het mogelijk eens worden gaat. De „overflow" dwars over de rotonde zou dan het ver keer Amsterdam-Rotterdam v.v. op een soort derde étage brengen (begane grond meegerekend). bezig om de twee dammen, die de oorspronkelijke waterloop nog in de weg liggen, te verwijderen. De doorvaartbreedte van het aqua duct bedraagt dertig meter, maar weinig minder dan de normale breedte van de Ringvaart, en het water blijft drie meter diep, evenals overal elders. Trouwens, ook voor de automobilist verandert er weinig. De weg houdt onder de Ringvaart twee rijbanen van 7.75 meter breed, elk bestaande uit twee rijstroken. De middenberm zal 2.50 meter breed zjjn. Verlichting van het kleine tunneltje heeft men niet nodig geacht. Omdat de Haarlemmer meer dieper is gelegen dan de Googer polder, zal de noordelijke toeleiding langer zijn dan die aan de andere kant. Het kunstwerk krijgt een totale lengte van 390 meter. Om de betekenis van de doorbroken waterkerende dijk onaangetast te laten, zal Rijkswater staat een extra, binnenwaarts springen de dam bouwen, over de kruin waar van de weg wordt geleid. Niet recent Het aquaduct is overigens niet het resultaat van een recente studie. Al voor de oorlog hadden de deskundige waterstaatslieden uitgemaakt, hoe de kruising tussen weg en water in Bur gerveen het best zou kunnen geschie den, want rijksweg 4 A stond in 1935 reeds op het program. Nadat in 1929 was besloten tot een tracé via Sassen- heim begon een jaar later het onder zoek naar de mogelijkheid van een meer directe verbinding Amsterdam- Rotterdam. Vlak voor de oorlog kon men in Leidschendam nog een klein fedeelte van het grondwerk uitvoeren. as acht jaar na het einde van de Maar de nu benodigde kosten ad drie en een half miljoen gulden blij ven toch beneden elke andere ra ming, en bovendien krijgt ons van water overvloeiende landje nu ein delijk zijn eerste aquaduct. Ringvaart omgelegd Met de werkzaamheden in Burger veen ongeveer twaalf kilometer ten noorden van Leiden, is twee jaar ge leden een begin gemaakt. Om de scheepvaart tijdens de operatie niet te hinderen moest de Ringvaart over enige honderden meters worden om gelegd. Nadat vervolgens het oude deel van de vaarweg was drooggemalen, drongen duizend betonnen heipalen de drassige veenbodem in als fundering voor het aquaduct. Daarna kon de verwerking beginnen van veertien dui zend kubieke meter gewapend beton, bestemd voor de rij vloer, de tunnel- wanden en de bak, waarin het water boven de weg moet stromen. Het grootste gedeelte is nu achter de rug. De betonnen constructie is vrijwel aan gebracht, en enige dagen geleden is het eerste water in het aquaduct ge pompt om te zien, of alles waterdicht was afgewerkt. Wanneer zich geen te genslagen voordoen, zullen halt janu IrP de lerste schepen mogen passerem Thans reeds is een baggermachine mui. rlP riibaan onder de Ringvaart. Zoals men ziet is het water al in het aevomot om te beproeven, of de wanden tegen -de druk bestand zijn. aI* de binnenzijde is het beton met een asfaltlaag bekleed om het geheel water- Aa dicht te maken. oorlog werd de aanleg met volle kracht ter hand genomen. Rijksweg 4 A verricht in menig op zicht baanbrekend werk. De Rijkswa terstaat meent er vooreerst het bewijs in te bespeuren, dat het dank zij een nieuw systeem mogelijk Is op slappe grond grote autowegen aan te leggen, zij het tegen zeer hoge kosten. Het traject voor de meer directe verbin ding tussen Amsterdam en Rotterdam doorsnijdt namelijk een gebied, waar van de grondslag wel bijzonder wisse lend is, en de aanleg kon daardoor tevens als krachtproef gelden. De bo dem is samengesteld uit veen en klei, respectievelijk afkomstig van de uit gebreide moerasvegetatie van ver voor de jaartelling, en van de zee, die in dit gebied nog bij herhaling wist door te dringen. Van de dichte wouden die omstreeks 800 vóór Christus Leiden hebben omgeven, zijn tijdens het graaf werk nog tientallen gave boomstron ken aangetroffen en op 35 meter diepte zijn onder meer de kaak van een leeuw en geweien van reuzenherten opgedol ven. Grote delen van het tracé nu bleken te zwak om het weglichaam te dragen en derhalve moest men de grond uitgraven en vervangen door land. Men paste hierbij het Cunet-sys- teem toe, aan de hand waarvan men de zetting vrij nauwkeurig kon bepa- len# Een ander experiment betrof het aanbrengen van zandpilaren op gere gelde afstanden in het wegdek. Hier door werd het vocht sneller weggezo gen en kwam de inklinking eerder tot ïtand. De praktijk bevestigde in ieder geval vrijwel volledig de uitgebreide theorie die aan Rijksweg 4 A vooraf is gegaan. In totaal zal 4.300.000 m3 grond moeten verdwijnen om plaats te maken voor 7.500.000 m3 zand. Amsterdam en Rotterdam dichter bij elkaar Voor technici bevat de nieuwe weg vele interessante elementen. Daar is bijvoorbeeld het viaduct van de spoor lijn Den Haag-Rotterdam-Hofpleln. Pas serende automobilisten zullen aan dit on derdeel niet veel anders merken dan dat het een fraai geconstrueerd, mooi blank viaduct is. Maar om dit kunst werk tot stand te kunnen brengen, moest een apart poldertje worden ge schapen, één van 3% hectare met een eigen gemaal, dat aan de kant van de weg staat. Men had er namelijk rekening mee te houden, dat de spoor baan niet omhoog kon. Dus moest de weg er onderdoor, maar dan zou de rijbaan onder het bestaande polderpeil komen te liggen. De oplossing werd gevonden in het creëren van een poldertje in de polder. Het verkeersplein bij Voorburg is een ander belangwekkend project in de nieuwe Rijksweg. Het bevat met minder dan vier viaducten, en wan neer de verkeersintensiteit dit mocht vereisen, dan heeft Rijkswaterstaat een ontwerp klaar liggen voor het construeren van een derde étage Onze magnetiseur bleek overigens in het geheel niet. afkerig van artsen, al zien dezen volgens hem in het korps der paranormale genezers wel een geduch te aanval op hun broodwinning. Hij wei gerde beslist iemand te helpen, die zich niet eerst bij een medicus heeft aange diend. Trouwens, zegt hij, de meeste patiënten lopen toch eerst naar hun huisarts en pas wanneer deze zich on machtig verklaart, komen ze bij ons. Voorts blijkt de magnetiseur ook niet gespeend van religieuze gevoelens. Het Rozenkruizersaltaar in zijn souterrain vindt hij maar onzin, niet meer dan een sfeer oproepen en dan autosuggestie bewerkstelligen. Neen, aangezien de kosmos voornamelijk blijkt te werken met elektro-magnetische trillingen en stralen, kan het opperwezen in zijn ge dachte weinig anders zijn dan een soort, het gehele uitspansel beheersende, ge nerator. Zo zegt hij het wel niet, om onze gevoelens te sparen, maar het komt er toch op neer. Zijn theorie laat Een wichelroede te sporen. Het is en het mag zelfs namelijk aan trouwens geen ruimte voor een andere verklaring. Het grote medium toont ons ook de werking van de wichelroede. Boven een magneet houdt hij een eenvoudige ko peren draad, met een krul in het mid den. Plotseling slaat het werktuig neer, door een geheimzinnige macht aange trokken. Als wij met onze grove han den de wichelroede ook eens proberen, gebeurt er natuurlijk niets, ongevoelig als wij zijn voor de elktro-magnetische trillingen, waarvan de genezer vervuld is. Jammer genoeg mislukte het vol gend experiment: het doen draaien van een soort horizontaal molentje door er alleen maar strak naar te kijken. Maar weldra bleek, dat de temperatuur van het souterrain te vochtig was. De ge heimzinnige straling uit zijn oog func tioneert alleen in een kurkdroge omge- ving. Ons verblijf ten huize van de Am sterdamse magnetiseur bleek overigens maar een vergankelijk avontuur. Merk- is het apparaat, dat aardstralen heet op meestal een eenvoudige metalen draad van hout zijn. Het komt immers voor op de electro-magnetische trillingen! pseudo-genezers. Ofwel zij bezoeken te gelijk een huisarts en een kruidendok ter, hen tegen elkaar uitspelend. Er is destijds een enquête ingesteld naar de mate, waarin het Nederlandse volk zich aan de zogenaamd paranor maal begaafden toevertrouwt, en het resultaat was ontstellend. In Utrecht bleek ongeveer een kwart der inwoners bekend met het adres van een kwak zalver. Nu staat Utrecht te boek als een centrum van dergelijke obscure ac tiviteiten, dus het landelijk gemiddelde ligt vermoedelijk lager. Alle processen, publicaties, notoire mislukkingen en droevige gevolgen ten spijt zitten de schemerige vertrek ken der bezweerders, bestrijkers en helderzienden er is in deze „bran che" een enorme variëteit altijd vol met bezoekers, geheel ingespon nen in het kleverige web van de ma gie. Uit ditzelfde onderzoek zou de conclusie te trekken zijn, dat een steeds groter deel van ons volk zich van de officiële wetenschap afwendt. Immers het geloof aan geneesmetho den die zich aan de normale waarne ming onttrekken, schijnt toe te nemen met de intellectuele ontwikkeling maar ook met de verzwakking van het godsdienstig besef. Een veront rustende parallel, die aangeeft hoezeer de materie het intellect soms verstrikt. En het is de magie, die dan als uitlaat klep fungeert voor de mystieke gevoe lens. Kruiden Een helderziende voorspelde de Am sterdamse huisarts dr. H. H. Funke, voorzitter van de vereniging tegen de' kwakzalverij, eens, dat hij nog maar twee jaar had te leven. Die tijd is nu al lang verstreken en dagelijks oefent dokter Funke z(jn praktijk nog uit, maar hij had het toch raadzaam ge acht een verzekering af te sluiten voor zijn toen studerende zoon en zelf stak hij extra voorzichtig de straten over. Iedereen is nu eenmaal voor suggestie toegankelijk, zelfs de voorzitter van de vereniging tegen de kwakzalverij. Uiter aard treedt hij na deze ervaring nog drastischer op tegen personen, die mis bruik maken van iemands vatbaarheid voor suggesties. Dr. Funke loochent ook de bewering van talrijke kruidendokters, dat de me dische wetenschap zich van de natuur ry UC iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiimuiiiiiimiiiiiiiiniiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiMiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiMiiiiiiiiiiimmii 'iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiii""""""""""""""""""""""""1""""""""""""""""""""""""""" waardig, hoe spoedig het daglicht alle onwezenlijke indrukken wist te verva gen. Wij realiseerden ons bij iemand op bezoek te zijn geweest, wiens praktij ken duizenden Nederlanders in hun ban slaan, en bij deze categorie wist het daglicht de doorgestane belevenis sen niet uit. Zonder twijfel handelt de man ge heel te goeder trouw. Hij behoort zelfs niet tot de kwakzalvers #ur sang, aangezien hij in elk geval, al geschiedt dat op een wat vreemde wijze, nog met artsen samenwerkt. Niettemin komt zijn naam herhaalde lijk voor in het maandblad tegen de kwakzalverij, dat het volgend jaar driekwart eeuw bestaat (de vereni ging zelf is de 78ste jaargang al bin nengegaan). Een Amsterdamse magnetiseur verzamelt als liefhebberij alle mogelijke voor werpen en gegevens, die op occulte zaken betrekking hebben. nogal brieyen tot de regering, houdt gene zingsdiensten in den lande en is een der vurigste aanhangers van de aardstraal- theorie. Ondanks het enkele jaren ge leden ingesteld nauwgezet onderzoek van de Kon. Akademie van Wetenschap pen, dat overtuigend de ongegrondheid aantoonde van het geloof in aardstra len en gevaarlijke stralingszones, tot beschaming van de talrijke wichelroe delaars, die aan dit speurwerk hun me dewerking verleenden moeten er in ons land nog duizenden aardstraalkast- jes staan opgesteld met een volstrekt waardeloze inhoud: een plaatje zink, een plaatje koper en soms een afgedank te dynamo of stekker. De prijzen va riëren van 250,- tot 1200,-. Geen won der, dat veel kwakzalvers buitensporig hoge inkomsten genieten. In Apeldoorn gaf een magnetiseur eens een jaarin komen op van 134.000,-. Talrijke dank betuigingen ter inzageMen treft aardstraalkastjes aan op de meest on waarschijnlijke plaatsen. In Diepenveen kreeg een katholieke lagere school voor dit doel eens een subsidie, toegewezen door de Kroon, nadat de gemeente en de provincie de aanvrage hadden afge wezen. En in 1955 heeft minister-presi- lent Drees moeten toegeven, dat zich op de departementen van Sociale Za ken en van Justitie aardstraalkastjes bevonden. Ze zijn inmiddels weer ver dwenen. Ontstellend resultaat Nu is het gebiuik van dergelijke ap paraten nog een vrij onschuldige folklo re. Maar het ontreden van het gilde der kwakzalvers leidt niet zelden tot veel ernstiger gevolgen. Het maandblad ver meldt iedere keer opnieuw tragische gevallen van patiënten, die een bezoek aan de dokter noodlottig lang uitstellen, daartoe aangespoord door onverant woordelijke magnetiseurs en andere zou hebben afgewend. Pillen, poeders en injectiestoffen bevatten de meest werkzame bestanddelen van kruiden, zodat de gaven der natuur juist tot het uiterste worden benut. De langs chemi sche weg verkregen resultaten wortelen eveneens alle In natuur-lijk verworven kennis. Trouwens, ook de moderne arts maakt nog wel gebruik van kruiden, zoals het vingerhoedskruid, dat een middel is tegen hartkwalen. Dr. Funke heeft de indruk, dat de kwakzalverij van het kruidenboertje afneemt, maar de strijd wordt voort gezet tegen de oncontroleerbare uit- Êroei der paranormaal begaafden, [oewel er onder hen zijn, die zonder twijfel geneeskrachtige invloed op pa tiënte» kunnen uitoefenen, op welke wijze dan ook, bedrijft de massa grootscheeps bedrog. Ook prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, hoogleraar te Utrecht aan de faculteit der letteren en wijsbegeerte, die de helderziende en magnetiseur Croiset heeft opge leid, neemt aan, dat negentig procent der z.g. paranormaal begaafden psy- chopatisch is. Van de naar schatting 1400 begenadigden die ons land telt Frankrijk daarentegen telt niet minder dan 75.000 helderzienden, ter wijl in Duitsland circa 10 pet der be volking zich regelmatig laat beïn vloeden door mediums, wonderdok ters, astrologen en waarzeggers, hebben er zich driehonderd verenigd in twee bonden, die elkaar het leven niet gunnen. Beide verenigingen wil len erkenning van de werkelijk para normaal begaafden en zij kennen daartoe zelfs het instituut van het examen. Maar aangezien artsen bij de beoordeling van hun prestaties niet aan bod plegen te komen, zijn er over de klinische waarde der verrich tingen geen betrouwbare gegevens te verwachten. De diploma's vormen dan ook geen enkele medische ga rantie. Niet bovennatuurlijk Het is overigens niet te ontkennen, dat paranormale verschijnselen, zij het zeldzaam, voorkomen. Alleen worden deze vaak ten onrechte in bovenna tuurlijke zin uitgelegd, terwijl ze uit sluitend als uitingen van het onbewus te zijn te beschouwen. Een in 1956 op gerichte stichting met het doel de pa ranormale geneeskunde te bestuderen, heeft wegens geldgebrek onvoldoende kunnen experimenteren en onderzoe ken. Toch is het dit, waar het streven op gericht dient te zijn. Dan krijgt het wetsontwerp op de paramedische beroe pen tenminste een meer afgeronde ba sis. En dan zal het misschien niet meer voorkomen, dat het publiek in de fui ken loopt van psychopatische heel meesters en desnoods mest eet als wa re het een wonderdadig medicijn. (begane grond meegerekend) voor het verkeer Amsterdam-Rotterdam. De spoorlijn naar Utrecht blijft „pa- terre", evenals de verkeersweg in deze richting. Om Rijksweg 4 A te bereiken belandt men één niveau hoger, en tenslotte kan met een z.g. „overflow" het verkeer dwars over de rotonde worden gevoerd. Rijksweg 4 A is thans gereed tot even boven Leiderdorp. Vandaar af is de automobilist overgeleverd aan enkele slingerwegen tot diep in de Haarlem mermeer, waar hij op de rijksweg 4 uitkomt. Wanneer naar verwachting eind 1960 de nieuwe route gereed is, zal het verkeer Amsterdam-Rotterdam een tijdwinst boeken van ongeveer dertig minuten. Immers, de weg Ypen- burg-Burgerveen is dan acht kilometer korter dan de oude weg via Den Haag, en men vermijdt het drukke traject door deze stad. Beide steden zullen, althans in dit opzicht, weer nader tot elkaar gekomen zijn. De aanleg van het viaduct in de spoorlijn Den Haag-Rotterdam-Hofplein leidde tot ihet gravenvan klein poldertje met een eigen gemaal, omdat de rijbaan beneden het daar bestaande polderpeil kwam te liggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7