In mei 1960 staat Nederland in Glasgow in het middelpunt der belangstelling .Raketten mogelijk basis van Ruslands strijdmacht55 Khroesjtsjev over een eventuele mislukking van ontwapeningsoverleg Sociale verwachtingen voor het begonnen jaar w N' Expositie van exportgoederen in de Keivin Hall Uw liefste wens voor 't nieuwe jaar kan nü worden vervuld Wat werd in 1959 bereikt? commentaar JF® Ga Nikita naar Indonesië Oude meesters in een stal Sovjet-premier op Nieuwjaarsreceptie Djakarta bezorgd over relaties met China Adenauer deze maand bij de H. Vader Jaarwisseling in het Vaticaan de VOLAUTOMATISCHE personenauto I WITTE KRUIS ZATERDAG 2 JANUARI 1960 PAGINA 8 J. J. Rouma Doorbraak Volgende maand Nieuw Brits alfabet van veertig letters Vandaag in Brussel Koning Boudewijn besluit bezoek aan de Congo komt thans in steeds grotere aantallen ter beschikking van het Nederlandse publiek f. 4230.- in standaarduitvoering „Mogelijk eenzijdige inkrimping van de strijdkrachten" DE £Chte PIJNSTILLER Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! door JAN VAN CENT België beslist 11 januari over nieuwe straaljager De doorbraak van de zes naar de ze ven, dat is voor mij het aantrekkelijke, aldus de heer J. J. Rouma, het enige in Nederland woonachtige bestuurslid van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Engeland. Dit is de eerste keer sinds vrij Europa in twee economische blok ken is verdeeld, dat landen uit dezetwee blokken tot elkaar komen door een com merciële campagne. En zo moet het, is zijn oordeel. Voor er echter in Schotland een markt is opgebouwd zal er nog veel moeten gebeuren: marktonderzoek, onderzoek naar de smaak van de consument, ver pakkingsonderzoek en nog vele andere zaken. Een tentoonstelling alleen doet het echter niet. Wordt er daarna doorge zet dan wordt het wat. Maar dan vooral marketing. Het antwoord van de zakenman op E.E.G. en Kleine Vrijhandelszone moet z.i. zijn: Marketing in advertising. Het maakt het risico van de zakenman aan merkelijk kleiner. Rouma is tenslotte reclameman. En na de Dutch Week natuurlijk een Scottish Week in Nederland. iiiiiiiiiiiimiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiiiiinmiHiiiiiiiiiiiiiiiii DJAKARTA, 2 jan. Premier Niki ta Khroesjtsjev zal in februari een be zoek aan Indonesië brengen, zo heeft het Indonesische ministerie van buiten landse zaken donderdagavond bekend gemaakt. Het Franse persbureau A--P ver neemt uit kringen van de Indonesische regering, dat het bezoek van het Rus sische regeringshoofd waarschijnlijk in de derde week van Februari zal plaats vinden en naar verwachting ongeveer twee weken zal duren. Tijdens dit ver blijf zou Khroesjtsjev voornamelijk be zoeken brengen aan verschillende delen van Java en Bali. In Djakarta heeft men tegengesproken, dat Khroesjtsjev op de heen- of de terugreis andere Azi atische landen zal bezoeken. Politieke waarnemers menen, dat de Russische premier dit bezoek misschien vervroegd heeft om de minder hartelijk wordende verhouding van Indonesië te genover de communistische wereld, en met name China, te verbeteren. Sommi gen vermoeden zelfs, dat Peking Khroesjtsjev, die over het algemeen in aanzien staat bij de Indonesische lei ders, aangespoord heeft haast te ma ken met het bezoek. Ook naar Londen In gezaghebbende kring te Londen verneemt UPI, dat premier Macmillan overweegt de Russische premier na de topconferentie van Parijs uit te nodigen voor een officieel bezoek aan Enge land. WARSCHAU, 1 jan. (AFP) In een boerderij in het Poolse plaatsje Tarnow- ski Gory, nabij Katowice, zijn schilderij en van Hollandse en Vlaamse meesters w.o. een Rubens, Chinese en Janpanse vazen en gobelins uit de negentiende eeuw aangetroffen. De boer wist niet dat het kunstschatten waren. Verschei dene oude meester" lagen in een hoek van een stal. Daar werd ook dik onder de schimmel, een middeleeuwse vaas gevonden. De kunstwerken zijn met bekwame den het eigendom zijn geweest van de Duitse familie Von Donnersmarck. De Poolse politie staat voor een raadsel. De kunstwerken zijn met bekwamen spoed gereinigd en naar het museum van Krakau overgebracht. LONDEN, 2 jan (Reuter). De be heerders van de nalatenschap van de in 1950 overleden schrijver George Bernard Shaw hebben op grond van Shaws testament vier personen drie Britten en een Canadese vrouw ge zamenlijk een prijs toegekend van 500 pond sterling voor een nieuw alfabet voor het Engels. De prijswinnaars zul len samenwerken met prof. MacCar- thy van de universiteit van Leeds bij het uitwerken van een definitief alfa bet van waarschijnlijk veertig letters. BRUSSEL, 2 jan. Koning Boude wijn werd vandaag in de loop van de ochtend op de nationale luchthaven van de Belgische hoofdstad verwacht, nadat hfl gistermiddag per vliegtuig uit de Congo naar zqn land was teruggekeerd. De koning heeft tgdens zijn 15-daagse bezoea aan de Congo 800 personen 'n au diëntie ontvangen. De laatste plaats, die hg in de Congo bezocht, was Coqqhuil hatstad, waar zowel zijn aankomst als vertrek volgens Belgische persberichten een grote, enthousiaste menigte op de been bracht. De Belgische vorst bracht hier ook de oudejaarsavond door. Hij richtte een boodschap tot de inwoners met nieuwjaarswensen, waarin geen mededelingen van politieke strekking werden gedaan. De Kelvin Hall in Glasgow het grootste tentoonstellingsgebouw van Schotland zal dit jaar in de maand mei het trefpunt zpn van Ne derland en Schotland. Nederland moet exporteren, het is in alle toonaarden be zongen en Schotland is een voor de Ne derlandse export nog vrijwel braaklig gend terrein. De brug wil de Ne'derland- se Kamer van Koophandel in Engeland slaan. De Dutch Week committee van deze Kamer zal van 9 tot 14 mei een Dutch Week organiseren, met als mid delpunt een expositie van Nederlandse exportprodukten. Onze handel en indus trie zal daar in samenwerking met de bekende instituten voor handelsbevorde ring voor een groots vlagvertoon kun nen zorgen. De contacten die het Ne derlandse bedrijfsleven met het Ver enigd Koninkrijk heeft zijn veelal in Londen geconcentreerd. Vandaaruit wordt het achterland bewerkt. De prak tijk heeft echter uitgewezen dat Schot land daarbij r'et die belangstelling ge niet, die voor het vergroten van de Ne derlandse export wenselijk zou zijn. Mis schien begrijpelijk, wanneer men be denkt dat de afstand tussen Londen en Glasgow bijna even groot is als die tus sen Amsterdam en Zürich. Vandaar de ze poging om het Nederlandse produkt direct in Schotland te brengen. Men krijgt de indruk dat de Schotten het wel prettig vinden op deze manier contact met ,,de buitenwereld" te krijgen zon der tussenkomst van Londen. Allerwe- ge wordt dan ook volle medewerking verleend. Verschillende dagbladen heb ben toegezegd met „Holland Week" bij voegsels te komen en ook de T.V. zal speciale programma's brengen. Grote warenhuizen als die van Frazer, bekend de overname van het Harrods-concern hebben plannen om „Holland-etalages" in te richten. De Lord Provost burge meester van Glasgow heeft de vori ge week een bezoek aan Nederland ge bracht om het bedrijfsleven hier tot deelname aan te moedigen. Dat Glasgow en niet Edinburg, de meer culturele-hoofdstad van Schotland is gekozen is begrijpelijk. De industrie van Schotland, textiel, de scheepsbouw aan de rivier de Clyde, de chemische industrie is voor een belangrijk deel rond Glasgow gegroepeerd. De stad kan drie en een half miljoen van de vijf en een half miljoen inwoners van Schot land tot zijn verzorgingsgebied rekenen. De stad zelf heeft anderhalf miljoen in woners. De koopkracht van stad en ver zorgingsgebied wordt tot de grootste van Schotland en zelfs van geheel En geland gerekend. Alle reden dus voor een Dutch Week in Glasgow. De Kelv.n Hall beschikt over een ten toonstellingsruimte van 15.390 m2. Daar bij heeft men nog accommodatie voor 2000 mensen in een conferentiehal, ter wijl een semi-permanente arena nog 3.500 mensen een zitplaats kan geven. In de grote hall zullen een naar schat ting kleine honderd stands een plaats krijgen. Meer dan dertig Nederlandse bedrijven hebben reeds definitief toezeg ging tot deelname gedaan. Met meerde re wordt op het ogenblik nog overlegd, terwijl ook vestigingen of agenten van Nederlandse bedrijven in Engeland be naderd zijn. „Het loopt wel goed", is de algemene indruk van de organisato ren. Voor de Nederlandse produkten be staat in Schotland wel belangstelling. Tijdens de Dutch Week zullen hoofdza kelijk levensmiddelen, huishoudelijk ar tikelen, duurzame gebruiksgoederen en textiel en textielprodukten geëxposeerd worden. Een aantal Nederlandse scheepvaartmaatschappijen zal even- Advertentie zeer gunstige financieringsvoorwaarden 140 dealers in hef gehele land VAN DOÖRNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N.V. - EINDHOVEN TEL 04900-62062 eens vertegenwoordigd zijn. Grote deel nemer en mede-initiatiefnemer is het Nederlands Zuivelbureau. De Dutch Week vormt een schakel in een cam pagne die dit bureau het volgend jaar in geheel ingeland gaat houden. De vo rige week zün namelijk een tiental ,,zui- velmeisjes" uit ruim driehonderd sol licitanten geselecteerd, die in wankels door geheel Engeland de kwaliteit van de Nederlandse zuivel aan gaan prijzen. Tijdens de tentoonstelling zullen zij allen in Glasgow zijn. Niet alleen de zuivelmeisjes zullen de zakelijke kant wat opfleuren, ook de Haarlemse bloemenmeisjes zijn uitge nodigd om de Nederlandse prestaties op het gebied van de bloemencultuur te to nen. Het belangrijkste plein van de stad George Square zal daarbij herschapen worden in een bloembollenveld. Men tracht een van de grote Neder landse orkesten te engageren. Gedacht wordt aan het Rotterdams Philharmo- nisch. Voor de jeugd zal de band van het Dutch Swing College optreden. Zelfs een Amsterdams draaiorgel zal acte de présence geven. De Kelvin Hall in Glasgow waar de Ne derlandse Kamer van Koophandel in Engeland een Dutch Week organiseert. MOSKOU, 2 jan. Premier Khroesj tsjev heeft donderdag op de nieuwjaars receptie in het Kremlin te verstaan ge geven, 'at de Sovjet-Unie mogelijk een zijdig de omvang van haar strijdkrachten zal verminderen en voor de defensie zal gaan steunen op raketten, als de be sprekingen over internationale ontwa pening op niets zouden uitlopen. Khroesj tsjev bracht op de nieuwjaarsreceptie (die op oudejaarsavond wordt gehouden) een heildronk uit op het aflopende jaar, dat naar hij zei had aangetoond spanning te verminderen en de vrede te versterken". Hü verwacht dat 1960, wat dit aangaat, nog beter zal zün. Daarop keerde de Sovjet-leider zich tot de buitenlandse diplomaten die aan wezig waren. „Voor een blijvende vre de in de wereld, voor vriendschap onder alle volken", zo zei hij. Overgaand op de ontwapeningskwes tie bracht Kroesjtsjev het Sovjetvoor- stel voor algehele en algemene ontwape ning in herinnering. „Als onze voorstel len worden aangenomen", zei hjj, „zijn wij bereid om elk ogenblik ons leger te ontbinden en alle militairen zullen dit besluit toejuichen. Doch als de partisanen van de kou de oorlog ons meeslepen in een dool hof van eindeloze disputen, dienen wij dan het pad te volgen dat zij pro beren ons op te dringen? Zou het voor ons niet de moeite waard zijn om de zaak nog eens te overdenken en eenzijdig onze strijdkrachten te ver minderen, doch raketten op te stellen voor de verdediging van onze gren zen", zo vroeg hij zich af. Het nieuwjaarsbanket, een diner van zeven gangen met een overvloed aan irank gevolgd door een bal, werd door oijna 1.500 mensen bijgewoond. Behalve het corps diplomatique was bijna ieder een die iets te betekenen heeft in Mos- kou, aanwezig. Om twaalf uur wenste Khroesjtsjev allen een gelukkig nieuw jaar en toen gingen alle lichten uit en toverde een verlichtingsapparaat een een sneeuwstorm op de muren, waar boven tenslotte een vriendelijke kunst maan zich verhief. In totaal bracht Khroesjtsjev in de nieuwjaarsnacht ne gen maal een toast uit. Verscheidene andere staatslieden hebben hij het begin van het nieuwe jaar eveneens verklaringen afgelegd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Herter, verklaarde in zijn nieuwjaarsboodschap dat men zich in 1960 voor moeilijke problemen geplaatst zal zie. Het vinden van op lossingen voor internationale vraag stukken kan misschien generaties du ren. zo zei hij. De Britse premier, Harold Macmillan, sprak de hoop uit dat 1960 tot verdere vooruitgang op de weg naai de vrede zal leiden. „Want de wereld heeft het construktieve gebruik van grote hulp bronnen, die thans voor bewapening worden aangewend, nodig," aldus Mac millan. President De Gaulle van Frankrijk verklaarde in zijn nieuwjaarsbood schap dat hij vertrouwen heeft in de toekomst van Frankrijk. In Algerije is de wet van de vrede uitgestippeld en in de Franse gemeenschap evolueren de volkeren in overeenstemming met Frankrijk. De Gaulle legde er de na druk op dat Frankrijk wil bijdragen aan de „hervorming en versterking van de NAVO". In Frankrijk zelf, zo zei hij, verzekeren onze instellingen de doel treffendheid en het gezag van het staats apparaat. Onze financiën zijn in even wicht. De nieuwe frank is het teken van onze vruchtdragende samenwerking, zo besloot de Gaulle. DJAKARTA, 2 jan. De Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, Soebandrino heeft donderdag met de Chinese ambassadeur Huang Cheng in Djakarta gesproken over de betrekkin gen tussen de twee landen. Na bespre kingen die ongeveer twee uur duurden, verklaarde Soebandrio tegenover jour nalisten, dat Indonesië en communis tisch China wederzijds bezorgdheid heb ben uitgesproken over de mogelijkheid dat de politiek ten opzichte van elkaar thans een verandering zou kunnen on dergaan. Volgens berichten uit Djakarta be zocht de Chinese ambassadeur de Indo nesische ministre met het oog op het feit, dat op 1 januari alle buitenlandse (Chinese) kleinhandelaren van het Ja vaanse platteland moesten zijn verdwe nen. De buitenlanders is ook aange zegd, meer in de bevolkingscentra te gaan wonen en niet op het platteland te blijven. Ongeveer 400.000 van de naar schatting twee miljoen Chinezen in In donesië worden door deze maatregelen getroffen. Gevraagd op zijn persconferentie of het onderhoud met de Chinese ambassa deur vriendschappelijk was, antwoordde minister Soebandrio: „Van alles wat". Hjj verklaarde te hebben uitgelegd, dat Indonesië de houding tegenover China niet heeft veranderd. De regering ech ter, zo voegde hij hieraan toe, meent te handelen in het belang van het land en het verbieden van „vreemde" kleinhandel op het platteland is er op gericht, een „hechte nationale basis onder ons economisch leven" te verkrij gen. Volgens Soebandrio heeft de Chinese ambassadeur verklaard, dat zijn rege ring ervoor vreest, dat er een verande ring is gekomen in de Indonesische po litiek ten opzichte van China. Soeban drio verklaarde hierop: „Wij zqn enigszins bezorgd over China's bedoe lingen". VATICAANSTAD, 2 jan. Voor de eerste keer in zijn pontificaat zal de Paus op 22 januari bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland in audiëntie ontvangen. Deze audiëntie is tevens de afsluiting van het driedaags bezoek, dat de bondskanselier deze maand aan Ita lië brengt. Tc Advertentie (Van een medewerker) oen eind 1958 in ons land een po litieke crisis ontstond, hebben we niet tot de hoera-roepers behoord. Niet alleen het moment, waarop deze crisis ontstond, was naar onze mening ongunstig, maar tevens kwam er een eind aan een regeringscoalitie, die wel redenen tot kritiek had gegeven, maar toch ook heel wat goeds had voortge bracht. De gebeurtenis kwam op een ongunstig moment, nl. midden in de afwerking van een sociaal-politiek pro gramma, dat veel stuurmanskunst, door zettingsvermogen en sociale bewogen heid vorderde. Maar de feiten lagen er en we hadden slechts waakzaam en kritisch, af e wachten, wat er uit de bus zou komen. De drie christelijke par tijen kozen praktisch samen als verkie zingsleus: „Voor een christelijk-sociale politiek". De vakbeweging stelde zich wat terzjjde op, zonder veel vertrouwen. De verkiezingsuitslag had voor wat de kwantitatieve aanhang van de christe lijk-sociale politiek betreft gunstiger kunnen zijn. „Geen verlies" is heel wat ongunstiger dan positieve zetelwinst. De formatie rekte en rekte en tenslotte was er een kabinet, dat in bepaalde kringen spottend de bijnaam ontving van „Raad van bestuur in arbeidszaken". (Dit is de naam van een bepaald college uit de werkgeverskringen). Zelden zal er een regering zjjn opgetreden, die zo onmid dellijk en zo volledig midden in moei lijke sociale problemen kwam te zitten als deze regering. De Sociaal Econo mische Raad dokterde nog aan de op dracht-bij-erflating van het vorige kabi net: een onderzoek naar de mogelijk heid van afschaffing van huur- en rnelk- subsidies onder handhaving van een aanvaardbaar loonpeil. Ingevolge een eis van de vakbeweging was tevens in dat onderzoek betrokken de mogelijk heid van welvaartsdeling door de arbei ders. Daarbij ging het dan onmiddellijk om een principiële beslissing. Er was een grote mate van eensgezindheid in het land en naar betoogd werd ook van de zijde der regering: van de gestegen welvaart moesten de arbeiders meepro fiteren. De moeilijkheden ontstonden over de mate waarin en de wijze waar op. Bovendien wenste de regering haar eigen lastenverlagend programma, dus de afschaffing van de subsidies, af te werken. Na felle discussies werd in de Kamer een compromis bereikt, waar bij de voorrang voor welvaartsstijging nadrukkelijk werd vastgelegd, maar de regering toch ook haar zin zou krijgen, zij het dan op een iets latere datum. Maar zoals gezegd, de leiders van de vakbeweging bleven wantrouwend kij ken naar dit compromis. Wjj hebben aanvankelijk dit wantrouwen gedeeld, daartoe komende door de overweging van de vraag, of het een èn het ander niet teveel zou vorderen van de Neder landse volkshuishouding. dat aantal is regelmatig blijven stijgen, zodat op het ogenblik reeds vele hon derdduizenden werknemers loonsverho ging hebben ontvangen. Een van de grote doelstellingen, die met een nieuwe loonpolitiek werden be oogd, was een betere verdeling van de welvaart, zonder dat dit gevolgen zou hebben voor de prijzen. Dit doel is tot op het ogenblik bereikt. Weliswaar zijn de kosten van levensonderhoud iets ge stegen, maar dat heeft duidelijk niet de loonsverhoging tot oorzaak, maar wel de droge zomer. Voor het komende jaar lijkt het ons uitgesloten, dat de algemene maatregel, wanneer die op 1 april zou doorgaan, niet tot zekere prijsverhogingen zou voeren. Maar het wil ons voorkomen, dat het Departement van Economische Zaken zeer waakzaam de prijsontwik keling zal blijven volgen, waardoor prijs stijgingen tot het allernoodzakelijkste beperkt zullen blijven. De eerstkomen de drie maanden zal van de vakvereni- e zijn nog drie maanden verwij derd van de datum, waarop de voor de regering ontlastende maatregelen moeten worden ingevoerd. Het is dus nog te vroeg, om het wan trouwen geheel aan de kant te doen. Maar wie als objectief beoordelaar pro beert zich een mening te vormen over wat in het voorbije jaar werd gedaan moet wel tot de constatering komen, dat van de zijde van de regering en van onze Tweede Kamer met zeer veel ernst, met veel voortvarendheid, maar ook met een grote verantwoordelijkheids zin ernaar wordt gestreefd, om de stij gende welvaart van ons land zo goed en zo rechtvaardig mogelijk te sprei den. Laten we nog maar eens heel kort samengevat een aantal punten noemen, die deze stelling kunnen verduidelijken. Het was praktisch eind juli, voordat met een nieuwe aanpak van het verde lingsvraagstuk kon worden begonnen. Dit betekende een maand verlies, om dat in augustus het uiterst moeilijk is de juiste mensen voor de juiste bespre kingen bij elkaar te krjjgen. Maar nog vóór september kenden niet onbelang rijke groepen werknemers een behoor lijke stijging van het geldinkomen. En Een speurdersverhaa! 27 „Snap je het niet, Leo? Heeft niemand gedacht aan dat schaap op die schuit? Die Grieken wilden toch altijd vers vlees? Nou, daarom hadden ze dat schaap rondlopen. Het lijk van dat beessie hebben ze aangezien voor het mijne en dat was maar goed ook. Hebben we nou genoeg ouwe herinneringen op gehaald?" De kapper moest de mededeling even verwerken. Hier werd hem de oplossing kant en klaar op het bord geschoven. Natuurlijk, het schaap! Blijkbaar was niet één dokter op de gedachte gekomen om sectie te verrichten op die verkoolde resten en daarom wa ren ze afgeschreven als die van Willem. Hij lach te van de weeromstuit en voor een ogenblik voelde hij zich zo vrolijk als hij in geen jaren was ge weest. „Voor mij wel Willem, voor mij wel! En de politie zal heel blij zijn dit allemaal te horen, al is het jaren geleden." Het hoge woord was eruit. Leo's gezicht was ver stard in de glimlach, waarmee hjj de woorden had uitgesproken. Hij wachtte gespannen op het ant woord. Langzaam zei Willem: „Bedoel je daar ieits mee, Leo?" „Niks, jongen, helemaal niks. Alleen poen. Daar zul je wel wat van kunnen missen, niet?" „En hoe dacht je dat dan te krijgen?" „Je weet me te vinden en ik jou ook. Als je het gewoon in een envelop doet en het vanavond in mijn brievenbus gooit, dan is alles vergeven en vergeten, zullen we maar zeggen. Is dat iets?" Willem dacht na. „Dat is jofel. Vanavond?" „Vanavond." Deze snelle toestemming had Leo nooit verwacht en het maakte zijn geluk volkomen. Zonder verder antwoord af te wachten legde hij de hoorn op de haak. Hij deed enkele wankele stappen naar de stoel, waarop anders de klanten zaten te wachten en keek glazig voor zich uit. De glimlach, die nog steeds om zjjn lippen speelde, verbreedde zich tot een grijns. Eerste lachte hij nog zachtjees, maar daarna scha terde het door de verlaten kapsalon. Een schapen- lijk! Willem is een schaap, klaar om geschoren te worden. Een schaap! Het kostte Leo moeite weer op adem te komen. Nog nahijgend stond hij op en stommelde naar het achterkamertje. Het eten van deze avond zou nog sober zjjn, maar het was het laatste van deze soort. Al het vette der aarde zag Leo nu binnen zijn be reik. Achteraf lukte het niet het droge brood naar binnen te werken. Hij gooide het weer in de brood trommel, pikte in het voorbijgaan de jeneverfles uit het buffetkastje en schonk zich een borrel in. De overspannen vrolijkheid was weg gezakt en Leo zag plotseling op tegen de vele uren, die nog moesten verlopen voor de envelop in zijn brievenbus zou glij den. De eerste borrel was gauw verdwenen en de tweede volgde. Het was nog maar net zeven uur. Leo vulde zijn glas nog eens, haalde kaarten en begon patience te spelen, een bezigheid waaraan hij zich al vele jaren bezondigde maar die vanavond niet wilde boeien. Leo was aan zjjn derde spelletje en zijn zevende glas, toen de bel van de voordeur schril rinkelde door zün beginnende dronkenschap. Geërgerd schoof hü de kaarten op een hoop en liep naar voren, vast van plan om iedere ongewenste bezoeker zo snel ïnogelpk af te poeieren. En op dit hoogtepunt in zün leven achtte hü iederéén ongewenst. Hü trok het rol- gordün even opzij en wilde al een afwüzende bewe ging maken, toen hij de man op de stoep herkende. Het was Willem, die groetend de hoed oplichtte. Dit was volkomen buiten iedere berekening en het ont nuchterde Leo op slag. Hü had alleen maar gedacht aan een in de bus ploffende envelop, dik van het bankpapier en zeker niet meer aan de lüfelüke ver- schüning van Willem zelf. Aarzelend schoof hü de grendel terug. Toen hü de deur nog op een kier had, werd deze met grote kracht open gedrukt, zodat Leo achteruit wankelde. Tegelük met Willem stond een andere figuur in zün salon, een gedrongen, brede man die hem onbekend was. „Goeden avond. Ik heb Bertus maar meege bracht," zei Willem joviaal. „Hü wilde je verrassen en daarom hield hij zich even op een afstandje. Je vindt het toch niet erg?" „Leo vindt niks erg," stelde Bertus zichzelf ge rust. Zün grommerige stem had niets vriendelqks. Hü duwde de deur hard toe en schoof de grendel er weer op. „Zo, nu zün we met jongens onder mekaar," zei hü- Leo had nog niets gezegd. Wat verwilderd vroeg hü zich af wat hem te doen stond. „Ga je ons niks aanbieden, Leo?" vroeg Willem. „Je hebt ons zelf uitgenodigd en ais gastheer zünde heb je verplichtingen, niet? Kom kom!" Hü dreef Leo in de richting van de achterkamer, waar het licht nog brandde. De kapper volgde de aanwüzingen, verbüsterd. De situatie was hem hele maal uit de hand gelopen en machteloos wachtte hü af wat er gebeuren ging. „Kijk, jajem is er ook al, toe maar," zei Bertus. „Neem maar een glaasje, Leo." „Je zult het nodig hebben," vulde Willem hem zacht aan. „Maar jongens „De jongens gaan stil zitten en luisteren. Maar eerst nog effe iets zeggen ook. Dat was heel stom van je, Leo, om mü z° maar meteen op te bellen. Hoe wist je waar ik zat? Oh, je bent me natuurlük achterna gegaan. En toen?" „De portier zei kamer zeven en toen „Oh ja, toen ik de sleutel kreeg, 's Even küken In dat geval is er nog geen man over boord. Je wou poen zien, is 't niet? Anders ging je naar de politie. Dat bedoelde je toch?" Een dergelijk in hoofdzaken gelijk geval speelde zich werkelük af in de Rotterdamse haven in 1936. (Uitgever). (Wordt vervolgd gingsmensen, van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, van het College van Rüksbemiddelaars, arbeid onder hoogspanning worden gevorderd. Immers, al degenen, die tot nog toe niet aan de beurt kwamen voor een loonsverhoging, of die, om de vakterm te gebruiken, al „in de wachtkamer zit ten" met nog niet goedgekeurde voor stellen, zullen in deze drie maanden hun kans moeten hebben gekregen. De heer Andriessen heeft als woordvoerder van de K.V.P. in de Kamer verklaard, dat het van het uiteindelüke resultaat zal afhangen of de K.V.P.-fractie haar medewerking aan de verdere regerings plannen zal willen geven. aast de aanvankelüke successen op het gebied van de loonstijging, verdient ook in gedachten te wor den teruggeroepen het feit, dat de We duwen- en Wezenwet drie maanden eer der dan aanvankelük voor mogelük werd gehouden werd ingevoerd; dat de Jeugdspaarwet tot een behoorlük suc ces heeft geleid: dat de vrijgezellenbe lasting met ingang van 1 januari van 5 tot 18 pet. verlaagd zal worden; dat een regeringsnota over de bezitsvor ming een uitvoerige bespreking en gun stig onthaal vond in de Tweede Kamer; dat de ambtenarenspaarregeling nu bin nenkort gaat starten. Alles bü elkaar een respectabele lüst. En als we dan het geheel overzien, dan moeten we toch wel getuigen, dat deze regering bezig is bewüzen te leve ren, dat het woord „christelqk-sociale politiek" voor haar geen slag in de lucht is. Op haar werkprogram staat nu tamelük bovenaan de verdere af werking van de Algemene Kinderbij slagwet, verbetering van de Invalidi teitswet, voortgezette voorbereiding van een Arbeidsongeschiktheidswet, een on derzoek naar een minimum loonwet. We menen te mogen zeggen, dat het korte verleden van de regering voor haar het recht heeft opgeroepen op enig vertrouwen. Er is, sociaal gezien, een verwach tingsvol jaar aangebroken. Dit vordert van hen, die erbü zün betrokken, dus van ons allen, niet alleen enig vertrou wen, maar ook zin voor gezonde kritiek en actieve deelname aan het werk van onze sociale en politieke organisaties. Moge dit ons aller büdrage zjjn aan een ook in dit opzicht gezegend 1960. VATICAANSTAD, 2 jan. Paus Jo annes heeft het laatste half uur van het oude en het eerste half uur van het nieuwe jaar doorgebracht in zün pri- vé-kapel. Terwijl in geheel Rome da jaarwisseling luidruchtig werd gevierd, dankte de H. Vader God voor het af gelopen jaar en vroeg hü de zegen voor het nieuwe jaar. Tot slot van het aan biddingsuur zongen de naaste medewer kers van de Paus, die zich met hem in de kapel bevonden, gezameiilük het Te Deum. Enkele uren van tevoren waren eni ge duizenden arbeiders uit Rome met brandende fakkels in de hand, op het St.-Pietersplein samengestroomd, waar zü in spreekkoor de H. Vader een ge zegend nieuw jaar toeriepen. De Paus heeft hen, staande voor het raam van zijn bibliotheek een Zalig Nieuwjaar toegewenst, gezegend, en beloofd hen m de eerste H. Mis, die hü in het nieu we jaar zou opdragen, te gedenken. Gistermorgen heeft de Paus de bur gemeester van Rome, de heer Urbano Ciocetti, en de gemeenteraadsleden in audiëntie ontvangen. Hiermee volgde de paus een zeer oude traditie, volgens welke de H. Vader de eerste audiëntie in het nieuwe jaar verleent aan de bur gemeester en de gemeenteraadsleden van de eeuwige stad. BRUSSEL, 2 jan. De Belgische re gering heeft een commissie ingesteld, die een advies moet uitbrengen over de keuze van een nieuwe straaljager voor de Belgische luchtmacht. De commis sie, die bestaat uit vertegenwoordigers van bq de aankoop betrokken departe menten, zal begin volgende week met haar onderzoek beginnen. Er zou naar gestreefd worden, nog voor de 11de janu ari een rapport uit te brengen, waarna het Belgische kabinet op zjjn vergade ring van die dag een beslissing zou kun nen nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 8