Congo is voor België niet geheel en al verloren De zevende dag Algemene vraagstukken van administratief recht Betrekkingen tussen de „Zes' en „Zeven" worden besproken Staatsmijnen zien toekomst met optimisme tegemoet PAUL VLAANDEREN „De dobbel ier ERIC DE NOORMAN CONCLUSIE NA VORSTELIJKE REIS: In Katanga bestaat krachtige stroming voor behoud van band met Brussel Rapport van commissie-Van Poelje Chemische bedrijven werkten gunstig Cuijk MAANDAG 4 JANUARI 1960 PAGINA Nieuwe luchtvaartmij. Aero Contractors Nigeria opgericht Assisteert ook in Ethiopië Komende zitting Raad van Europa Start-expositie in Groninger museum Dirigentschappen voor Evert van Tright neemt afscheid van burgemeester Groots huldebetoon aan de heer L. F. W. Jansen President-directeur in jaarrede Veiling vaste goederen in Amsterdam in 1959 De vrijmaking van het E.E.G. handelsverkeer Hoge koersen, hoge risico's Kies de gulden middenweg: Aandelen én obligaties Beleggingsdepot H.B.B. speciaal in teak v/h. W.M.V.GURP K. v. K. Oostelijk Brabant Sigarenindustrie kampt nog met moeilijkheden Japan mag niet in het vrije handelsverkeer 46 Erics voorstel vindt meteen instemming bij de anderen. De vier gevangenen worden van hun wapens ontdaan, waarna de Noor man een stevige boomstam uitzoekt en hen daaraan naast elkaar vast bindt. Hij zorgt ervoor, dat de kerels, zij het met moeite, kunnen lopen, zodat zij er wel in zullen slagen naar het dorp terug te keren. Dan wuift hij hen spottend ten afscheid. Wij zullen niet de fout maken regelrecht naar het vissersdorp te gaan, zegt hij gedempt. De kans is groot, dat we dan ontdekt worden door de groep in het moeras. We blijven dus bij ons oude plan. Eerst naar de kust en dan onder bescherming van de rotsen naar het dorp. Zonder verder nog iets van hun vijanden te bemerken, zetten zij hun weg voort tot zij na verloop van tijd tussen het geboomte door de zee voor zich kunnen zien. De Noorman zoekt al een geschikte plaats om langs de voet van de hoogvlakte de kust te bereiken als zijn aandacht eens klaps wordt getrokken door een grote donkere schaduw in het moeras. Hij tuurt scherp door het gebladerte heen en dan staat hij als aan de grond genageld stil. Daar liggen schepen. Twee Noorse schepen. 99 ?Tflpop^d (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 4 jan. Koning Boude- wijn is zaterdag van zijn reis naar Congo teruggekeerd en nu rijst onwille keurig de vraag, of dit zeer persoonlijk initiatief van Laken het resultaat heeft afgeworpen, dat men ervan verwacht had. Het antwoord is genuanceerd. Op de creditzijde van de balans staat, dat, met uitzondering van Stanleystad, se dert veertien dagen geen enkel noemens waardig incident in Congo heeft plaats gehad. Hoewel men daar ook weer geen enkel bewijs voor aanvoeren kan, neemt men vrij algemeen aan, dat de aanwezigheid van de koning en de sym pathie welke de vorst bij een ruim deel van de zwarte bevolking verwekt heeft, een kalmerende invloed heeft uitgeoe fend op de verhitte gemoederen. Het feit, dat de Abakoleider Kasavoeboe omstreeks half december zijn familie te Brazzaville bij zijn vriend en raads man, eerste minister Joeloe, in veilig heid bracht, kan als bijzonder illustratief worden beschouwd voor de gespannen toestand welke op de vooravond van koning Boudewijn's aankomst te Stan leystad in de Congo heerste. Overal, ook te Leopoldstad, zijn de verkiezingen in een rustige sfeer verlo pen; 1 januari de datum waarop de kartelleiders hadden aangekondigd het Belgische gezag niet langer meer te zul len erkennen is al weer voorbij zon der dat de algemeen verwachte opstand is uitgebrc'.en en het Kerstcongres van de Abako te Kisantu, is veel meer een overwinning van het gezond verstand en de matiging geworden dan de zege van een onverzoenlijk extremisme. Koning Boudewijn's aanwezigheid in de Congo is aan dit alles vermoedelijk niet vreemd geweest. Aan de andere kant is de hoop, dat Boudewijn bij de Congolese bevolking een emotionele schok zou veroorza ken, ijdel gebleken. Wie verwacht had dat het verschijnen van de jonge vorst, evenals in 1955, de Congolese massa zou elektriseren, heeft de draag kracht van de evolutie in de afgelo pen vier jaar sterk onderschat. Zo nadrukkelijk heeft de Congolese na tionalistische pers in de afgelopen maanden het feit onderstreept dat Boudewijn „heerst maar niet re geert", en dat hij in werkelijkheid geen enkele macht bezit wanneer de ze hem niet door regering en parle ment verleend zijn, dat de fetischis- tische kracht, welke in 1955 van de ko ning uitstraalde, thans verdwenen is. Dat Kasavoeboe zich niet eens ver waardigde de delegatie van burgemees ters te vergezellen, die Boudewijn bij diens aankomst te Leopoldstad kwam begroeten, is in dat verband symptoma tisch. Deze grofheid was overigens niet de enige aanwijzing van de psychologi sche klimaatswijziging. De geestdrift, welke Boudewijn te Usumbura, te Bukavu, te Luluaburg en te Leopoldstad te beurt viel, was zeker niet zo algemeen als men officieel voor geeft. De koning is er weliswaar in ge slaagd aanzienlijke massa's te mobilise ren. Maar de met bajonetten gewapende openbare macht welke daar bij telkens demonstratief ontplooid werd, heeft de Congolese massa be zwaarlijk anders dan als een be kentenis van angst en onmacht kunnen interpreteren. De persoonlijke moed, welke koning Boudewijn zonder de minste twijfel aan de dag legde, door zich temidden van het „Congolese risi co" te wagen, is daardoor goeddeels te niet gedaan. Is de koninklijke reis van een mense lijk en publicistisch oogpunt bekeken ver beneden de verwachtingen gebleven de politieke betekenis ervan ma» toch niet worden onderschat. De honderden door de koning verleende audiënties en de contacten, welke hij heeft gelegd met de meest vooraanstaande figuren uit de blanke en Congolese politieke wereld, hebben hem, en meteen ook mi nister De Schrijver, een aantal elemen ten aan de hand gedaan, welke voor de toekomst van de Congo van het grootste belang kunnen zijn. Het is de koning o.m. duidelijk ge worden dat het, ook al is de onafhan kelijkheidsgedachte tot in de verste hoe ken van de kolonie doorgedrongen, niet temin een vergissing zou zijn te gelo ven dat de Congo voor België reeds compleet verloren is. Want in tegenstel ling tot de provincie Leopoldstad en het gebied der grote watervallen waar, na de decemberverkiezingen, de heer schappij van de Abako nog bezwaarlijk te loochenen is, heeft de overgrote meer derheid van Katanga zijn vaste wil tot uitdrukking gebracht als een onafhan kelijke staat door stevige banden met België verbonden te blijven. Naar men verneemt hebben de blan ke kolonisten, de stamhoofden, evenals de twee grote Katangese negerpartijen, de Conakat en de Bulabakat, dienaan gaande geen twijfel gelaten. In een manifest aan de koning heb ben zij de onmiddellijke onafhankelijk heid en de bijeenroeping binnen de zes tig dagen van de Katangese nationale vergadering geëist, die een grondwet zou moeten opstellen en de modaliteiten zou moeten bepalen van de unie tussen de nieuwe staat en België. Van zijn kant heeft het grote stam hoofd der Bajeke's, Munongo, uit naam van de lagere chefs aan koning Boude wijn een oodschap overhandigd waar in hij in hoofdzaak verklaart niet te zul len dulden, dat België de akkoorden en verdragen welke het in de vorige eeuw met de stamhoofden heeft afgesloten, thans schendt door een machtsover dracht aan partijen, die in Katanga geen enkele invloed hebben en slechts een minderheid van de Congolese bevol king vertegenwoordigen. Opmerkelijk is, dat Katanga geens zins een Congolese federatie verwerpt. Maar in tegenstelling tot de Abako, die van de Neder-Congo een kern wil ma ken van deze federatie, verwerpt Ka- tanga iedere statenbond waarvan Elisa- bethstad niet het kristallisatiepunt is. Wat de blanke kolonisten betreft; men verzekert dat zij dit plan hun volle steun hebben toegezegd. Zij zouden zelfs reeds druk doende zijn een rege ring samen te stellen waarvan alle mi nisters negers zijn, maar waarin de blanke invloed vanzelfsprekend door slaggevend is. De werkelijke aard van deze blanke invloed is duidelijk. Het kan genoeg zijn er terloops op te wij zen, dat verleden week in beurskringen aan ingewijden de raad is gegeven alle koloniale aandelen te verkopen, behal ve dan de Union Minière voor welke nog een grote toekomst zou zijn weg gelegd. Behoeft het nog betoog dat het Ka tangese eisenprogram voor minister De Schrijver een onverwachte troefkaart is, welke over weinige dagen op de Ronde Tafel Conferentie te Brussel tegen de Abako zal worden uitgespeeld? Een ontwikkeling in de zin welke wij hier in oktober reeds naar aanleiding van minister De Schrijver's federalis tisch program hebben geschetst tekent zich thans duidelijker af. België zal Leopoldstad verliezen, maar het maakt een flinke kans de Congo, of althans dat deel van de Congo waar zijn inte ressen het grootst zijn, te behouden. SCHIPHOL. 4 jan. Met het toe stel van de KLM naar Londen en van daar met een vliegtuig van de WAAC naar Lagos is zondag de heer B. A. M. Schreiner directeur van Aero Con tractors NV. te Den Haag naar Nige ria vertrokken om een werkplan op te stellen voor de onlangs opgerichte Aero Contractors Nigeria Ltd. De heer Bank Anthony uit Lagos, een vooraanstaande industrieel, zal de functie van president-directeur van de nieuw opgerichte luchtvaartmaat schappij waarnemen, terwijl verder de heren ir. A. Baron van Styrum en B A. M. Schreiner tot leden van de di rectie zijn benoemd. Het aanvangska- Ditaal bedraagt ongeveer 300.000,-. Het doel van deze luchtvaartmaat schappij is het verrichten van lucht transportdiensten in Nigeria zelf. Voorlopig staan twee toestellen ter beschikking. De heer Schreiner heeft voorts een contract afgesloten met Ethiopean Airlines in Addis Abeba voor het ver lenen van technische assistentie bij iet uitvoeren van diensten met hef- schroefvliegtuigen. Het contract is .•oorlopig voor een half jaar geldig. Ethiopean Airlines, waarin Trans vVorld Airlines financiële belangen heeft, beschikt over vier Bell's 47 j. en één Bell 47 g-2. Een groep vlie gers onder leiding van de bergspecia- list Van der Weerd is reeds in Addis Abeba aangekomen om de helikopter diensten technisch en operationeel te leiden. Met een van be vrijding getuigend gevoel zullen velen vandaag de uitge breide cyclus van ion- en feestdagen hebben afgesloten. kunt nu eenmaal niet aan de gang blijven met lang durig en veel eten, en in stoelen rond de kachel zitten om daarna op gezette tijden je neus eens in de zwoele milde winterse sfeer te steken. Voor ande ren zal er echter een intense behoefte bestaan om „maan dag te vieren", zo als dat vroeger door vele bouwvakkers te doen gebruikelijk was. Alles went en het tuieren kan snel tot een maatschappelijk verschijnsel worden, dat diverse landen in de wereld kleur en touristische be zienswaardigheden heeft bezorgd. In de eeuw van de hec tisch zwoegende ruimtevaarders, in dustrialisatienota's en tunnel-rancunes kan het luieren soms aandoen als weldadige rust, maar men wordt er stram van in de benen en opgezet van in de maag streek, zolang er goed bij wordt gege ten. De cyclus zon- en feestdagen is nl. toch nog te kort om tot beroeps matig luieren te komen. Het blijft te experimenteel, te dilettantistisch, te on voldragen en bereikt zeker niet het niveau der kringetjes-spuwe -, boten- afwachters en in-de-zon-zitters. Exces sen blijven dan ook niet uit en de halve werkdag tussen ïieuwjaar en de zon dag vertoonde een zeer onevenwichtig beeld, dat voor velen eindigde in een établissement waar het de gewetens- wroegers gemakkelijk wordt gemaakt om met hun onlust 'ot werken vrede te hebben. Dan zijn er de balans-opmakers, die in dit middenstandsrijke land da delijk na het oudjaar beginnen met het tellen van krenten en rozijnen. Mits men dit maar consciëntieus ge noeg doet, komt men er de dagen wel mee door. Overigens komt de mid denstand er met het luieren het slecht ste af, daarvoor is een vaste positie nodig. Maar vooral de reizigers zijn kern- merkend geweest voor de volksmen taliteit. Zij bewijzen dat de natie niet alleen bestaat uit brute rotjesgooien- de, waterkanonvernielende negatieve elementen; er bestaat nog wel dege lijk een goede inborst bij zeer velen. Het zijn niet de normale, doortrainde reizigers die ik bedoel, nee, het zijn de in treinen onwennige, kinderrijke families, die met niet te temmen en thousiasme perrons beklimmen en hun spullen bijeen houden en de kaartjes stevig in de vuist klemmend op fami liebezoek gaan. De kinderen vormen daarbij een zeer levendig en stoutmoedig element. Zij zien er niet tegenop het kostbaar rijdend materieel op zijn soliditeit te beproeven en gaan na de eerste kilo meters poedig op onderzoek uit in de kronkelende worm die zich met grote snelheid door ons land verplaatst. De ouders beperken zich tot het tot de orde roepen van de kleinen en wan neer dat niet meer helpt zwijgen zij verder. Zij hullen zich niet in stilzwij gen, zoals dat heet, nee, zij zwijgen. Hullen in stilzwijgen is een actieve daad, zwijge.. is gewoon het gebrek aan de mogelijkheid om iets te zeg gen. Het is opmerkelijk zo weinig als vele mensen vooral bij echtparen is dit het geval tegen elkaar te zeg gen hebben. In het gunstigste geval geeft de man zijr vrouw een opge wekt klopje op de knie. „Het was gezellig vandaag, hé En de vrouw antwoordt dan, „Ja, het was erg gezellig", en ze straalt even van vreugde. De restauratie van de Nieuwe Kerk bij de Dam in Amsterdam zal alles bijeen jaren duren. Veel is er veranderd; het steenhouwen niet. Net als in de middel- ecuwen gaat dit moeizame werk met de hand en beitel. De steenhouwerij bouwt men als vroeger aan de voet van de kerk. Op deze wijze werken de steenhouwers in de besloten rust, terwijl buiten het moderne verkeer voorbij raast. Onder administratief recht verstaat men de rechtsbetrekkingen die bestaan tussen overheid en bur ger. Het administratief of bestuurs recht is derhalve een zeer belangrijk, en steeds belangrijker wordend onder deel van het recht, naarmate de taak der overheid zich uitbreidt. Belangrij ke onderwerpen: belastingen, sociale verzekering, arbeidsrecht, woningwet enz. Gecodificeerd in die zin, dat er een STRAATSBURG, 4 jan. De raad gevende vergadering van de Raad vau Europa zal tijdens de komende zittings periode (van 18 tot 23 januari) een he le dag wijden aan de economische be trekkingen in Europa, d.w.z. die tussen de „Zes" van de Ènropese Economische Gemeenschap (EEG) en de „Zeven" van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA). In de assemblee hebben zowei par lementsleden uit de „Zes" als uit de „Zeven" zitting. Het laat zich aanzien dat het recente besluit van de NAVO een conferentie in het kader der OEES te beleggen ter bespreking van de on derlinge economische betrekkingen, in het centrum der belangstelling zal Prof. Hailstein heeft in een bnef aan de raadgevende vergadering ver klaard, dat zjjn commissie het verlan gen van de vergadering deelt om alles in het werk te stellen waar het gaat om ontwikkeling van actieve samen werking tussen de EEG en de andere Europese landen. Herinnerend aan de in november overleden Britse voorzit ter van de raadgevende vergadering, Edwards, verklaart Hailstein dat Ed wards streven naar vereniging van Europa ook het zijne zal zijn bij de be sprekingen in de assemblee. De Zweedse minister van Buiten landse Handel. Gunnar Lange, heeft aan de raadgevende vergadering ge schreven, dat de ministers van de ze ven landen der EVA het denkbeeld van wijlen voorzitter Edwards hebben ge volgd en dat zij jaarlijks een verslag over de werking van hun associatie aan de raadgevende vergadering zullen toe zenden. Dit jaarverslag zal dan tesa- men met een dergelijk verslag van de EEG kunnen worden besproken. Een der eerste agendapunten van de januari-zitting is de verkiezing van een opvolger van Edwards. Men verwacht echter dat de afgevaardigden zullen be sluiten de keuze te verdagen tot de vergadering in april, waarop elk jaar de voorzitter wordt gekozen. GRONINGEN, 2 jan. In het Gro ninger Museum is tot en met 31 janu ari de tentoonstelling van werken van jonge Nederlandse kunstenaars START te bezichtigen, welke expositie vanmid dag officieel is geopend door de di~ec- teur van het museum, de heer W. Jos de Gruyter. Deze expositie omvat schil derwerk, grafiek en beeldhouwwerk van 35 jonge kunstenaars uit Amster dam en Leeuwarden. 's-HERTOGENBOSCH. 2 jan. Evert van Tright, eerste hoboïst van het Bra bants Orkest, heeft de benoeming aan vaard tot dirigent van het Brabants Ka merkoor en van het 's-Hertogenbosch' Jongerenkoor. In beide functies zal hij Frans van Amelsvoort uit 's-HertOgen- bosch opvolgen. De heer Van Tright was -eeds dirigens van het Philharmo- nisch Orkest in 's-Hertogenbosch. De nieuwe functies zal hjj aanvaarden met ingang van 1 februari a.s. (Van onze correspondent) CUIJK, 4 jan. Op grootse wijze heeft Cuijk zaterdag afscheid genomen van burgemeester L. F. W. Jansen. Het werd een manifestatie van oprech te bewondering voor de man, die in veertien jaar tjjds de gemeente een volledige gedaanteverwisseling deed ondergaan en een geheel nieuw en vooruitstrevend karakter gaf. De gehele Cuijkse gemeenschap droeg bij tot het huldebetoon, dat 's mid dags tijdens een bijeenkomst in de schouwburg zijn noogtepunt bereikte. Talrijke kerkelijke en wereldlijke auto riteiten, waaronder vele burgemeesters uit de omtrek, waren hierby tegen woordig. De scheidende burgemeester voerde zelf als eerste het woord. Voor die gelegenheid hing loco-burgemeester B. M. Pistorius hem nog eenmaal de ambtsketen om. De rede van de schei dende magistraat werd een verantwoor ding van zjjn handelen en daden. Hij be sloot met een bijzonder warm dank woord tot allen, die: gedurende zijn ambtsperiode met hem hebben samen gewerkt. In de buitengewone raadszitting die volgde getuigde de loco-burgemeester van de bijzondere verknochtheid van de Cuijkse burgerij. Hij overhandigde de scheidende voorzitter yan de raad een gouden legpenning. Zijn voorstel om oud-burgemeester Jansen tot ere-bur- ger te benoemen werd door de raad met applaus begroet. Pastoor van den Acker bracht de waardering van de geeste lijkheid onder woorden voor hetgeen burgemeester Jansen in Cuijk tot stand heeft gebracht. Burgemeester Raay- makers van Grave sprak namens de kring van burgemeesters en de heer L. J. Bolsius namens de plaatselijke in dustrie Uit naam van de Cuijkse bevolking bood de voorzitter van het afscheids- comité, de heer E. J. M. van Heuke- lom, aan de familie Jansen een over vloed van veelal grote en kostbare ge schenken aan. Het afscheid werd beslo ten met een receptie ten stadhuize. algemene »,et bestaat, die beginselen van het administratierecht behelst, is het niet; het is neergelegd in tal van wetten. Geen wonder dat de behoefte aan algemene bepalingen in de loop der jaren is gegroeid. Er is een Ver- eeniging voor Administratief recht, die op een in 1948 gehouden congres be sloot een poging te ondernemen tot co dificatie van algemene bfeginselen. Hier uit is gegroeid de z.g. commissie van Poeltje, genaamd naar haar voor zitter prof. dr. G. A. van Poelje, staatsraad, en verder samengesteld uit een 14 - tal leden, die tot de beste kenners van het administratief recht behoren. Deze commissie bracht na enige jaren haar rapport uit en van dit -rapport is onlangs bij Tjeenk Wil link te Haarlem een tweede druk ver schenen onder de naam Algemene Be palingen van Administratief Recht (158 blz. f5,50). Dit boekje mag een kostbare bijdra ge tot de kennis van het Nederlandse Administratief Recht worden genoemd. Het behoort in het bezit te zjjn van ie dere jurist, en van iedere overheids functionaris. De algemene vraagstuk- xen die worden behandeld zijn: wat is een beschikking, door wie wordt zij ge nomen en -edgekeurd, kan men erte gen in beroep komen, kan zij worden vernietigd, ingetrokken en gewijzigd, kan men ertegen opkomen bij de ge wone rechter, een administratieve on afhankelijke rechter, een administra tieve instantie. Over al deze onderwer pen wordt op zeer heldere en overzich telijke wijze de hoofdzaak vermeid, en zo is het boekje tot een veilige gids geworden voor de tallozen, die met de ze materie op de een of andere wijze te maken krijgen. Bij de bijlagen vindt men o.a. het reeds sinds meer dan een jaar aanhangige wetsontwerp op de administratieve rechtspraak, waarover het voorlopig verslag der Tweede Ka mer nog steeds niet is verschenen. Tal van noten verwijzen naar rechterlijke uitspraken en doctrine. Voor de ken nis van het bestaande recht, en voor inzicht in het wordende recht op dit zo uiterst belangrijke terrein is kennis neming van dit geschrift van de groot ste betekenis. (Van onze Limburgse redacteur) GELEEN, 4 jan. Dank zij het feit, dat de Staatsmijnen zich tijdig hebben ontwikkeld tot een industriële onder neming, waarin naast de mijnbouw ook veie andere industriële activiteiten ge stalte hebben gekregen, heeft dit bedrijf in het afgelopen jaar alle moeilijk heden op de kolenmarkt ten spijt toch, zowel in financieel als economisch opzicht, bevredigende resultaten ge boekt. Tot deze bevinding kwam de president-directeur van de Staats mijnen, de heer H. H. Wemmers, in zijn voor de leden van de ondernemings raad en van de ringen uitgesproken nieuwjaarsrede. Juist dooi' de sterke uitbouw van de kolenveredelingsbedrijven de chemi sche sector kunnen de Staatsmijnen ook de toekomst met optimisme tege moet zien. Voor pessimisme, aldus de heer Wemmers, bestaat geen reden. Door het betreden van het gebied van de kunststoffen zijn namelijk nieuwe mogelijkheden geschapen voor de ver dere expansie van de Staatsmijnen. Op het gebied van de kunststoffen gaf 1959 een stijgende produktie en een goede afzet te zien. De Staatsmijnen kunnen de toekomstige ontwikkelingen op dit terrein met vertrouwen tegemoet zien. Rekening zullen de Staatsmijnen Volgens een overzicht van Blikman en Sartorius werden in 1959 te Amster dam 311 percelen in publieke veiling ge bracht tegen 249 in 1958. Hiervan wer den er resp. 265 en 215 verkocht voor een bedrag van f 7.813.726 (5.180.673). BRUSSEL, 4 jan, De zes landen van de Europese Economische Gemeen schap hebben met de intrede van het nieuwe jaar automatisch ook een nieu we stap gezet op de weg naar het on derlinge vrije goederenverkeer. Vol gens het verdrag van de EEG zijn per 1 januari de zes landen namelijk ver plicht de contingenten met twintig pro cent voor de tweede keer dus van hun totale waarde te verhogen. Daarnaast rust op elk van de zes lan den de plicht voor de „zwakke con tingenten dat zijn u,. produkten waar van een invoer werd toegestaan van minder dan drie procent of in het ge heel geen invoervergunningen werden afgegeven een contingent vast te stellen. Dit moet thans vier procent zijn: de drie procent van de nationale produktie zoals voorgeschreven in het verdrag op 1 januari 1959: verhoogd met één procent. Deze maatregelen gelden vooralsnog alleen voor het onderlinge goederen verkeer tussen de zes landen. De mo gelijkheid bestaat echter, dat ook lan den buiten de gemeenschap daarvan gebruik maken op voorwaarde, dat zij dezelfde maatregelen afkondigen jegens alle zes landen an de EEG. Advertentie moeten houden met de mede door de Europese integratie veroorzaakte ver anderingen in het afzetpatroon van an dere chemische industrieën. Aanpassing aan nieuwe situaties zou de vestiging van bepaalde fabrieken elders wel eens noodzakelijk kunnen maken, aldus spreker. De gunstige situatie ten aanzien van de chemische sector wil evenwel nog niet zeggen, zo vervolgde de heer Wemmers, dat de moeilijkheden in de kolen- en cokessector voor de Staats mijnen niet zwaar zouden wegen. Ook de Staatsmijnen worden immers gecon fronteerd met het probleem van de on verkochte voorraden kolen en cokes (rond 490.000 ton). Een oplossing van het kolenprobleem moet men, volgens de heer Wemmers, niet verwachten van een kunstmatige bescherming van de mijnindustrie, maar van aanpassing aan de gewijzigde om standigheden. De noodzakelijke ratio nalisatie is in het voorbije jaar krachtig ter hand genomen. Rationalisatie mag evenwel, aldus spreker, niet leiden tot verslechtering van de goede ménselijke verhoudingen in het bedrijf. Wel houdt zij een inkrimping van de personeels bezetting in. Deze vermindering kan helaas niet alleen bereikt worden langs de weg van een natuurlijke personeels- afvloeiing, bijvoorbeeld door pensione ring, maar ook door een beperkte aan name van nieuwe personeelsleden. Gunstig voor de concurrentiekracht van het bedrijf noemde de president directeur van de Staatsmijnen het feit, dat zeventig procent van de totale capaciteit op het gebied van de cokes- fabricage inmiddels is vernieuwd. Advertentie Alle soorten hardhout ruw of in bestek leverbaar N.V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ STIELTJESSTRAAT 42 R'DAMj TEL. 70767 EINDHOVEN, 4 jan. In zijn nieuw jaarsrede welke voorzitter A. Kersten in de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Ooste lijk Noord-Brabant heeft gehouden, wijdde hij bijzondere aandacht aan de positie, welke Japan op de internatio nale markt inneemt. Het loonniveau in Japan, aldus de heer Kersten, de ge weldige produktie-omvang en de snelle wijze, waarop achterstand in kwaliteit wordt te niet gedaan, maken het on mogelijk Japan zonder meer in het vrije handelsverkeer op te nemen. Dit zou vooral voor de Westeuropese textiel industrie desastreuse gevolgen hebben. Louter negatieve beschermende maat regelen zijn echter onvoldoende en los sen dit probleem niet op. De situatie der verschillende takken van industrie in het ressort der kamer onder de loep nemend wees de heer Kersten er op, dat de sigarenindustrie voortdurend met reeds lang bestaande en nieuwe moeilijkheden blijft kampen. De machinale produktie vindt steeds meer ingang teneinde een produkt tegen redelijke prijs te kunnen blijven bieden. De Nederlandse afzet van de sigaren industrie steeg in 10 maanden 1959 met 3,5 pet. De sigarenafzet liep met 2,5 pet. terug. De senortasafzet .steeg met 14 pet. De uitvoer steeg met bijna 10 pet. I BLIKSEM, J'J LUKT PRECIES OP DIE KAFFER VAN EEN PAUL VLAANDEREN DIE ME MET LAATST DE BAJE5 HEEFT INGEDRAAID. WEL, HEREN, ALS U KLAAR BENT, GAAN WE BOVEN -^AAN HET WERK IK WEET IK WEET T, DAT ZEGT IEDER EEN. IK ZAL M'N BAARD MAAR LATEN STAAN. 4-0-4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2