Anti-Joodse hetze zou nu afnemen Verbod Deutsche Reichs- partei op de agenda 4 Voor Nederlandse Joden bestaat geen acuut gevaar Nog in vele landen uitingen van fascistische rassenwaan .Werp een blik teruj O Brood wordt op 11 januari één cent duurder Ingewikkelde fraude ontdekt op vliegveld van Texel KARDINAAL MONTINI BIJ TREINRAMP Antisemitisme altijd latent aanwezig Brand op Joodse school Mr. v. Beek wordt ontslagen In die plaatsendie vorig jaar tot prijsverlaging overgingen Macmillan op weg naar Afrika Vliegtuigbenzine afgetapt en verhoekt aan particulieren Zoon doodt zijn vader in woede Het weer WESTDUITSE REGERING BIJEEN LANDINGSRECHT? OPPERRABIJN SCHUSTER: 1935-1960 WOENSDAG 6 JANUARI 1960 o 83ste JAARGANG No. 30409 8 v y - - - - - WAT GEBEURT ER VRIJDAG A.S.? Bergen (Limburg) Gemeentesecretaris aangehouden Lucratief misbruik van functie gemaakt? Slachtoffer van ongeval bij Hoogovens overleden Apartheidsbioscoop in Alabama Vijftien doden bij treinramp in Italië In Brooklyn Censuurrapport STRAALJAGER NEERGESTORT Vlieger omgekomen Ruzie op verjaardag Suède damesjasjes in kleuren Zwakke wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Sever». NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weiqeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. (Van onze correspondent in Bonn) 6 7an* Tiet is de algemene I '- t de anti-semitische actie, die in de Kerstnacht zo plotseling is begon- 1nl<n,' thans aan het afnemen is. De 'adders in West-Duitsland noemt men hen ,,Schmierfinken" hebben gezien, dat hun wandaden met grote eenstemmigheid worden veroordeeld en «at de Westduitse autoriteiten krachtig optreden. In West-Berlijn is een 23-ja- «ge winkelbediende, Rolf Woliiiy, bin nen 24 uur, nadat hij wegens het klad- rere® va« hakenkruisen was gearres teerd, veroordeeld tot een gevangenis- j v"an tien maanden. Hij beweerde, «at hij onder de invloed van sterke Sünö heeft Kehandeld en dat hij heeft wulen demonstreren tegen het feit, dat "f ',ondsrepubliek zoveel miljoenen maraen schadeloosstelling betaalt aan «e staat Israël. Het openbaar ministe- eiste een jaar gevangenisstraf, maar «e rechtbank deed er met het oog op «je jeugd van de verdachte *wee maan- n af. De leden van de Westduitse re gering, dj,, vandaag bijeenkomen om ove.r de antisemitische en neo-nazistische activiteit van de laatste dagen te spre ken, vinden op hun tafel een rapport van de minister van binnenlandse za ken, dr. Gerhard Schroder, dat door de juristen van zijn departement is opge steld. Het zal antwoord geven op de vraag, of het mogelijk is de extreem rechtse „Deutsche Reichspartei" die algemeen met de uitingen van anti semitisme in verband wordt gebracht Ï^Liïerlï'eden °P grond van tegen de te n,?Plg.e..VV(!stduitse grondwet gerich- wordf 7 j °P een dergelijk verbod den hondsrepubliek van vele zij- gers vi/r, ^°n^P,V ")e vertegenwoordi- ties hehhon6 anti-nazistische organisa- het „Paieaniser^tere" °m gevraagd in bondskanselier J?aU,Sbur^' waar de recipieerde ter' Jlï K9.nrad Adenauer, «te verjaardag. eld van zÜn 84" van het ami-s'emitkP^1 de bestrijding voerd. De politto wS? met kracht ge vallen gedaan hii r,f Si verscheidene in- en tot dusver ^n veerr"raticaIe leiders resteerd. veertien hunner gear- ken,6 Joachimer .V00J\ binnenlandse za- perscnnforoiJ« kipschitz, heeft op een stadsbestuur o meegedeeld, dat het een verbod voorbereidt an de twee voornaamste jeugdorgani- °P neo-nazistische grondslag, na melijk de „Nationale Jeugd van Duits land" en het „Verbond van Nationale Studenten". Vier leerlingen van middelbare scho len, die onwettig neo-nazistische bijeen komsten hebben bijgewoond, zuilen van school worden gestuurd. De werkgevers, onderwijzers en ouders van alle jonge lui, van wie bekend is, dat zy neonazi's zijn. zullen daarover worden ingelicht. „Wij zullen hard toeslaan", zei de wethouder, „De /neo-nazi's moeten in hun middelen van bestaan worden ge troffen. Het verheugt mij u te kunnen meedelen, dat een van deze jongelui zijn betrekking al heeft verloren". De WestberHjn.se politie heeft gis teren drie groepen mensen uiteenge dreven, die spandoeken droegen met de woorden: *7,Weg met het antisemi tisme en de haat tussen de volkeren". Een woordvoerder van de politie deelde mee, dat er geen arrestaties zijn verricht. Ook in Oost-Berlijn zijn v°lgens „grensgangers" antisemiti sche leuzen en hakenkruisen aange dacht op muren en trottoirs, maar Oostduitse pers bewaart hierover een diep stilzwijgen. Een rechtbank te Bonn heeft een 60- jarige zakenman, Barke, tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens bet in het openbaar goedkeuren van de "azi-misdaden in 1958 en 1959. In Niebüll en Gelsenkirchen zijn vijf jongelui aan gehouden, wegens het schilderen van hakenkruisen. De secretaris-generaal van de in Düs- seldorf gevestigde Centrale Raad van de Joden in Duitsland, dr. Hendrik G.' van Dam, was gisteren ook in het „Pa lais Schaumburg" om dr. Adenauer te feliciteren. De bondskanselier gaf dr. Van Dam, die kan gelden als de ver tegenwoordiger van de 30.000 Joden in de bondsrepubliek, de stellige verzeke ring, dat de regering geen steen op de andere zal laten, als het gaat om het opsporen van de kladderaars en het op- Helderen van de politieke achtergrond van de anti-semitische actie, die de naam van West-Duitsland in het buiten land in luttele dagen zoveel schade heeft gedaan. De bondskanselier gelooft, dat er hier sprake is van een centraal geleide ac- tie. Deze overtuiging wordt niet door alle Duitse politici gedeeld. Sommigen geloven, dat kwajongens het voorbeeld van enkele fanatici hebben nagevolgd. Dr. Adenauer gaf dr. Van Dam voorts de verzekering, dat op de Westduitse Scholen het nationaal-socialisme en de misdaden, die het, met name tegen de Joden, heeft begaan meer dan tot dusver aan de kaak zullen worden ge steld. .De persdienst van de Westduitse so ciaal-democratische party heeft aange drongen op een onderzoek in de houding van de politie van Flensburg, die geen Werk zou hebben gemaakt van het aan brengen van tien hakenkruisen in no vember op het eiland Pellworm. De openbare aanklager in Bonn stelt een onderzoek in naar beschul digingen, dat een spreker op een bij eenkomst van de Deutsche Reichspar tei. de Joden heeft beledigd en de ont wijding van de Keulse synagoge op Kerstavond een „heimelijke aanval" op de party heeft genoemd. Volgens de persdienst van de sociaal- democratische partij is de bpeenkomst gehouden om de ontwijding van de syna goge en de arrestatie van twee party- leden, die daarvan verdacht worden, te bespreken. Deze gearresteerden zpn uit departy gestoten. De persdienst citeerde de voornaamste spreker, een d Yan, de neo-nazistische beweging van Ludendorff, die zei: „Ik weet ge- ?e Joden en vrümetselaars, maar ik zal er vandaag niets over zeg gen. Het schept slechts opwinding. De meeste mensen zyn te dom, zp zouden het niet begrüpen." Voorts zei hp: „Of een synagoge wel een huis van God is, deze vraag, kameraden, zal ik onbe antwoord laten. Het zou zulk een ge lach veroorzaken." Winston Churchill werd in deze rede „oorlogsmisdadiger nummer een" genoemd en een man die zpn hele leven besteed heeft aan het uit broeden van een oorlog tegen Duits land. „Als onze divisies er niet in slaagden de Russen naar de Oeral terug te dry ven, dan zullen de kauwgom-atleten van vandaag daar zeer zeker niet in sla gen". De spreker zei, dat de Deutsche Reichspartei „de enige nationale machtsreserve is en geen verbod vreest." Volgens hem „staat Duitsland thans moreel zuiverder dan voor de Tweede Wereldoorlog." MüNCHEN, 6 jan. (UPI) In Miin- chen, het vroegere broeinest van de nazi-beweging, heeft de NSDAP de kop weer opgestoken. Gisteren en eergiste ren zün minstens duizend pamfletten verspreid, ondertekend door de „Natio nal Sozialistische Deutsche Arbeiter Par tei". De meeste pamfletten zyn gevon den in de brievenbussen van particulie ren. In tegenstelling tot hetgeen men zou kunnen verwachten wordt in de pamfletten geen antisemitische propa ganda bedreven. De NSDAP beperkt zich tot aanvallen op vooraanstaande regeringsfunctionarissen. Tevens wordt een 35-urige werkweek en een mini mumloon van 700 mark per maand ge ëist. u Verscheidene synagogen en Joodse be graafplaatsen in de Bondsrepubliek wor den thans door de politie bewaakt tegen de schendingen van anti-semitische ele menten. Een politieman op post voor de synagoge in Keulen. BUSSUM, 6 jan. Van acuut gevaar dat de Nederlandse Joden zou bedrei gen kan geen sprake zyn. Daarvoor stoat onder andere borg het karakter van bet Nederlandse volk als zodanig, dat de anti-semitische uitingen ais schadelijk ervaart en verwerpt. Dit zei de heer A. Schuster, opper rabbijn van Amsterdam van het Neder lands-Israëlisch kerkgenootschap gis teravond in de uitzending van het NTS- journaal. De heer Schuster legde in deze televi sie-uitzending een verklaring af naar aanleiding van „de golf van antisemi tisme, die over de wereld spoelt en die ook Nederland niet onberoerd heeft ge laten". „Wij Joden zijn weer frontpagina nieuws", aldus de heer Schuster, „en wel om de vijandige bejegening, die ons in het middelpunt der belangstel ling plaatst. Er zijn er onder ons Jo den, die hierdoor geschokt zyn. Is daar LONDEN, 6 jan. (Reuter, UPI) Nieuwe anti-semitische uitingen zyn gisteren gemeld uit Australië, Canada, België, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië, Italië, Oostenrijk, de Verenigde Staten, Zwitserland en Zwe den. De Romeinse politie heeft gisteren een inval bedaan in het gebouw van een organisatie die zich de Revolutio naire Actiegroep noemt. Aan een van de wanden in het gebouw was een ha- kenkruisvlag aangebracht. Er zijn ver schillende arrestaties verricht. Op ver schillende plaatsen in Rome zyn haken kruisen en anti-Joodse leuzen geschil derd. Ook te Turpn en Milaan zün ha kenkruisen aangebracht. In België zyn te Eupen met rode verf Advertentie VENLO, 6 jan. De rijksrecherche heeft de secretaris der gemeente Ber gen (Limburg) aangehouden. Hij wordt er van verdacht misbruik te hebben ge maakt van zijn functie door het ver werven van aanzienlijke neveninkom sten. Hij zal voor de officier van justitie te Roermond worden geleid. Verdachte heeft bekend een notariële akte betreffende de verkoop van gron den valseiyk te hebben laten opmaken. Met betrekking tot de neveninkomsten heeft hp geen bekentenis afgelegd. De ze laatste kwestie vormt een onder werp van uitgebreid onderzoek. hakenkruisen geschilderd op wegen en verkeersborden. De Joodse gemeenschap in Wenen ontving gisteren een anonieme brief, waarin werd aangekondigd dat de sy nagoge om vpf uur in de middag zou worden opgeblazen. De politie stelde dadeiyk een onderzoek in, maar kon geen explosieven vinden en op de aan gekondigde tpd heeft ook geen explo sie plaatsgehad. Het gebouw was op advies van de politie wel ontruimd. Het Israëlische parlement heeft zyn commissie voor buitenlandse zaken ge machtigd te spreken over het uitgeven van een waarschuwing aan de wereld voor de gevaren van een opleving van nationaal-socialisme en het anti-semi- tisme. De Amerikaanse rabbijn Prinz heeft gisteren gezegd te vermoeden dat de anti-semitische incidenten deel uitmaken van een samengebundeld streven om aan te tonen dat de internationale anti semitische beweging nog steeds bloeit. Een delegatie van het American Je wish Committee heeft gistermorgen een memorandum overhandigd aan de West duitse ambassadeur in Washington, Wil helm Greve. In dat memorandum wordt uitdruk king gegeven aan ernstige bezorgdheid over de jongste golf van anti-semitis- me in West-Duitsland. De beschuldi ging wordt uitgesproken, dat West- Duitsland een toevluchtsoord voor Hongaarse fascisten is geworden. In het memorandum wordt gezegd, dat de moeilijkheden van nu in sommige ge vallen misschien worden aangestookt door Hongaarse fascisten die zich in Duitsland bevinden. IJMUIDEN, 6 jan. Zoals eerder reeds gemeld zijn in de vroege ochtend van Nieuwjaarsdag tydens het los maken van een gietvorm in de oxie- staalfabriek van de Hoogovens te IJmuiden twee arbeiders, nl. L. Ottens uit Beverwijk en de hulpgieter J. Vene- ma uit Heemskerk, ernstig gewond door vloeibaar staal. Beiden moesten worden opgenomen in het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk, waar de heer Ottens in de afgelopen nacht aan zijn verwondingen is overleden. De 42-jari- ge heer Ottens was in december uif Enschede naar Beverwijk gekomen na dat hij een betrekking bij de Hoogovens had aanvaard. wel reden toe?" De heer Schuster ge loofde van niet. „wy, die gewend zijn ons „zün" historisch te verklaren, we ten maar al te goed, dat het anti-semi- tisme latent aanwezig is en van tijd tot tyd, zoals ook nu, aan de oppervlakte verschpnt. Hy, die meende dat na de laatste oorlog de anti-semitische haatge voelens uit de harten zouden zijn gerukt, maakte wel een grote vergissing. Het is dus geen verrassing, ofschoon het ons pymyk treft", zo zei hy. Hoewel de Joden in Nederland zich naar aanleiding van de recente ge beurtenissen geenszins bedreigd voe len, vroeg de heer Schuster wel waak zaamheid voor het verschynsel. Het ge weten van het Nederlandse volk mag zich niet in slaap laten sussen. Dat is een taak van de overheid en het volk tegeiykertüd, aldus de opperrabbyn. HUSKEGEE, 6 jan. (Reuter). Za terdag zal alhier, in de Amerikaanse staat Alabama, een bioscoop worden geopend, waar negers en blanken ge scheiden op aparte doeken dezelfde film zullen kunnen zien. Er komen af. zonderlijke ingangen en loketten voor de twee groepen en ook voor het per soneel zal het apartheidsbeginsel gel den. Er zal nlaats zijn voor 336 ne gers en 324 blanken. De bioscoop was gesloten sinds 1957, kort nadat de ne gers een boycot tegen blanke onder nemers waren begonnen. MILAAN, 6 jan. (Reuter) Vyftien mensen zyn gisteren omgekomen by een treinontsporing by mistig weer te Monza in de buurt van Milaan. Dit is door de Italiaanse onder-minister van vervoer bekendgemaakt. Aanvankelpk was melding gemaakt van 25 doden. De machinist is eer van de slachtoffers. Werklieden hebben met snybranders opgesloten passagiers moeten bevrö- den. Acht rytuigen zyn tegen de muur van een textielfabriek in elkaar gescho ven. 76 personen zyn in een ziekenhuis op genomen. Vyf van hen verkeren in le vensgevaar. nze oudejaarsprijsvraag: Werp een blik terug" mag zich in de brede belangstelling van onze lezers verheugen. Het grote aan tal inzendingen geeft daar blijk van. En alhoewel u nog wel enige tijd heeft de inzendtermijn sluit op maandag 18 januari met de ochtendpost mogen wij u bij dezen misschien toch nog even aan sporen, als u óók tot de gegadigden voor de prijzen wil behoren. Wat u doen moet weet u: het (de) antwoord(en) op de 45 gestelde vragen genummerd per brief of briefkaart sturen aan de redactie van dit blad. In linker bovenhoek van enveloppe of kaart vermelden: „Werp een blik terug". Overigens, er is ergens een kleine zetfout ingeslopen. V raag 25 luidt in de krant zo: „Zaterdag 11 juni trad in het Amsterdamse Concertgebouw een wereldberoemde zangeres op. Leo Hanekroot schreef naar aanleiding van dit optreden in ons blad: „Er werd op deze zaterdagavond in het Concertgebouw veel geluisterd met behulp van verrekijkers". De vraag is: hoe heette deze zangeres". Schrandere lezers hebben ons reeds doen weten dat hier sprake moet zijn van een misverstand. Zij hadden (en hebben) gelijk. Hier moet inderdaad sprake zijn van zaterdag 11 juli, niet van zaterdag 11 juni. Onze excuses, overigens met onze beste wensen voor uw welslagen. NEW YORK, 6 jan. (A.F.P.) In een Joodse school in Brooklyn, New York, is gisteren brand uitgebroken. De po litie vermoedt dat het brandstichting en geen ongeluk is. Op een van de muren der school was enkele dagen geleden een rood-zwart hakenkruis geschilderd. Een onderwijzer ontdekte de brand toen nog tachtig kinderen les hadden. De brand brak uit in de garderobe op de derde etage bij een klas waar veertig kinderen waren. Alle kinderen konden het gebouw verlaten. De schade is niet groot. De brandweer kon het vuur snel blussen. Volgens sommige inlichtingen had men kort voordat de brand werd ontdekt in de garderobe drie jongens opgemerkt die op de school niets te maken hadden. De politie stelt een onderzoek in. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 6 jan. De plannen van de regering, nog deze week maatregelen te nemen naar aanlei ding van het censuurrapport der com- missie-Witsen Elias, zijn in de vaste commissie voor Nieuw-Guinea van de Tweede Kamer aanvaard. De commissie heeft gisteren drie uur met de minister van Binnenlandse Zaken. mr. Toxopeus, en de staats- secretaris voor Nieuw Guinea, mr. Bot, vergaderd. Men heeft zich met name ermee kun nen verenigen dat de advocaat-gene raal mr. W. C. van Beek, die met zo veel geestdrift de censuur ter hand had genomen, dat hy met geen grond- wetteiyke bezwaren daartegen meer rekening hield, zal worden ontslagen. Ei zal echter bij dit ontslag reke ning worden gehouden met bëzwaren van de Kamercommissie. De commis sie was van oordeel, dat het niet aangaat de heer Van Beek als hoofd schuldige aan te merken. De schuld is minstens voor een deel en mis schien wel voor het grootste deel gelegen bij de hogere instanties, die in de jaren, waarin de censuur op onjuiste wijze werd toegepast, in Nieuw-Guinea de verantwoordeiyk- heid droegen. De ambtenaren van het parket de he ren Kahle en Winia zullen worden over geplaatst. Enkele anderen komen er met een berisping af. Nog deze week zal men in Nieuw- Guinea de eerste stappen ondernemen om te komen tot een andere opzet van de inlichtingendienst. Deze zal worden losgemaakt van het openbaar ministe rie. LEEUWARDEN, 6 jan. Tijdens een oefenvlucht is een „Hunter" K-6 straal jager van de vliegbasis Leeuwarden vanmorgen om 9.50 uur in moeilijkhe den geraakt en neergestort in een wei land in de buurt van Marssum-zuid bij Leeuwarden. De vlieger, die getracht heeft zijn vliegtuig met de schietstoel te verlaten, werd gedood. Er zyn geen andere slachtoffers te betreuren. DEN HAAG, 6 jan. Met ingang van 11 januari zullen het waterwitbrood, het volkswitbrood en het volksbruin- brood in vele plaatsen 4 cent per 800 gram duurder worden. Als gevolg van de verhoging van de garantieprys voor tarwe van de oogst 19581959, van de styging van de tar- weprys op de wereldmarkt en in zeke re mate ook door de verhoging van het -nepgpercentage binnenlandse tarwe wegens de bijzonder grote tarwe oogst in ons land, heeft de bloemprys een verhoging ondergaan. Dientenge volge is de kostprüs van het brood met ongeveer 1 cent gestegen. De minister van Economische Za ken heeft in overleg met de Neder landse Bakkery Stiel''tg de kwestie LONDEN, 6 jan. (Reuter) De Brit se premier, Macmillan, is gisteravond met zijn echtgenote uit Londen naar Accra (Ghana) vertrokken. Hij heeft daarmee een aanvang gemaakt met een Afrikaanse reis die zes weken zal duren en tydens welke Macmillan 27.000 kilometer zal afleggen. Voor zijn vertrek zei de Engelse eerste-minister te hopen, tijdens zijn reis iets te we ten te kunnen komen van de achter grond der vraagstukken in Afrika. Macmillan zei verder nog te ver wachten, dat zijn reis gezien zou kun nen worden als een uitdrukking van Engfelands belangstelling in de vraag stukken van Afrika en Engelands ver langen om alle aspiraties van alle vol ken in Afrika te erkennen en er aan tegemoet te komen en hun alle moge lijke hulp te bieden. De Britse premier herinnerde eraan, dat dit zijn tweede grote reis door de landen van het Brit se Gemenebest was. Twee jaar gele- den bezocht hij landen van het Geme nebest in Azië en het gebied van de Stille Oceaan. DEN BURG, 6 jan De dienst lucht vaart van de Rykspolitie heeft op het vliegveld van Texel en op het eiland zelf in de afgelopen dagen een uitge breid onderzoek ingesteld naar het on rechtmatig gebruik van vliegtuigbenzi- ne, welke op het luchtvaartterrein was opgeslagen en onder meer gebruikt werd voor het tanken van Havards van een luchtvaartmaatschappy uit Den Haag, vliegtuigen welke werden gechar terd voor de oefeningen in het doel- schieten van de marine. Bij het onderzoek is gebleken, dat de vliegtuigbenzine reeds geruime tijd voor andere doeleinden werd getankt. Proeven in een laboratorium zullen moeten aantonen dat de vliegtuigbrand stof ook terecht is gekomen in de tanks van particuliere wagens op Texel. Aan genomen mag worden, dat duizenden liters op deze wjize ten nadele van de luchtvaartmaatschappy zy.n afgetapt. Twee vliegers van deze maatschappü zyn op staande voet ontslagen. Het onderzoek in deze zaak was dins dagmiddag zo ver gevorderd dat de dienst luchtvaart van de Rykspolitie kon overgaan tot de aanhouding van een vlieger, die zo spoedig mogeiyk zal zal worden voorgeleid voor de officier van justitie in Alkmaar. Aangenomen mag worden dat het nog wel enige tyd zal duren alvorens deze ingewikkelde fraude tot in de kleinste bijzonderheden is opgehelderd. De mogelijkheid is niet uitgesloten te achten, dat nog meer per sonen, die by deze zaak betrokken zou den zijn, zullen worden aangehouden. van de broodprijs bezien. Dit overleg heeft tot volledige overeenstemming ge leid. Als resultaat hiervan is de minis ter ermee akkoord gegaan, dat voorzo ver in het begin van 1959 op grond van de toenmalige daling der bloemprijzen in overeenstemming met het advies van de Nederlandse Bakkerij Stichting een verlaging van de prps voor water witbrood, volkswitbrood en volkspruin- brood met 1 cent per 800 gram is door gevoerd, per 11 januari een verhoging van de prps der genoemde broodsoor ten met 1 cent plaatsvindt. In de plaatsen die destijds geen ge volg hebben gegeven aat\ het advies van de Nederlandse Bakkery Stichting tot prösdaling, dient derhalve een ver hoging van de broodprijzen achterwege te blijven. Met ingang van 11 januari zullen dus in het gehele land geen ho gere prezen voor d? genoemde brood soorten mogen worden berekend, dan die, welke op 17 januari 1959 golden. Indien in de praktijk biykt dat aan het bovenstaande niet dt hand wordt gehouden, zal aan formele prijsmaatre gelen bezwaarlik kunnen worden ontko men, zo deelt de minister mede. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 6 jan. Tijdens een vechtpartij aan het eind van een ver jaardagsfeestje heeft vannacht de 25- jarige B. G. zijn vader zo zwaar niet messteken gewond, dat deze in het Onze Lieve Vrouwegasthuis is bezwe ken. De zoon, die zelf ook enigszins ge wond was, is, nadat hij zich had laten verbinden in het Wilhelminagasthuis, door de politie van het bureau Over toom in arrest gesteld. Tussen de 55-jarige vader en zyn ge lijknamige zoon heerste reeds geruime tyd een gespannen verhouding. Beiden zaten in de leiding van de familiezaak, een verwanningsbedrjjf, hetgeen aan leiding gaf tot conflicten. Bovendien rekende de zoon zijn vader diens ge drag in een echtscheidingsaffaire ern stig aan. Hoewel de zoon op de benedenverdie ping woonde van het huis aan d° Hil- legomstraat, waarin ook zyn vader woonachtig was, had hij zich tydens het feestje niet laten zien. Eerst tegen middernacht, toen de gasten al naar huis waren, verscheen hy, zonder zijn vrouw. Er ontstond, zoals vele malen eerder, een woordenwisseling. Plotse ling trok de zoon eer. padvindersmes f,2, Sing zUn vader, in dolle drift, te HJt. H;j stak hem vele malen in de rug, gezicht en linkerarm en verwond de daarby ook zichzelf. De vader had hij reeds zeer veel bloed verloren, toen hij m het O. L. Vrouwegasthuis arri veerde. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL =13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Matige tot zwakke wind. aanvankelijk noordwestelük, later veranderlik. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst en plaatse lijk mistbanken. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.47-16.45. Maan: 12.59-2.20. Giovanni Battista kardinaal Montim, aartsbisschop van Milaanwas een van de velen, die gisteren arriveerde n h plek nabij Monza, waar een personentrein ontspoorde. Op deze telefoto ziet men de kardinaal staan f. p aantal autoriteiten uit Monza. lemiaaen van een max. mm neersl. Station Weer temp temp afgel. gisteren 24 UUI Den Helder onbewolkt 9 5 2 Ypenburg onbewolkt 11 6 2 Vlisslngen regenbui 10 5 2 Eelde licht bew. 11 2 3 De Bilt regenbui 11 2 5 Twente half bew. 10 2 6 Eindhoven regenbui 12 2 5 Zd.-Limburg motregen 11 2 6 Stockholm sneeuw 4 1 11 Oslo onbewolkt 5 0 3 Kopenhagen zwaar bew. 8 4 0.3 Londen onbewolkt 11 1 0 Amsterdam regenbui 11 4 1 Brussel regenbui 11 4 4 Luxemburg half bew. 7 1 3 Parlis onbewolkt 12 2 0.3 Nice half 1 iw. 15 6 0 Berlijn zwaar bew. 8 2 9 Frankfort licht bew. 5 3 6 München sneeuw 6 1 9 Zürich licht bew. 3 1 0.3 Wenen regen t 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1