Verdere prij sverlagingen Minister De Pous optimistisch ZATERDAG-PUZZLE DAMRAK begon het jaar in enthousiaste stemming M PAUL VLAANDEREN „De dobbel Meer wegvervoer naar Frankrijk MARKT- EN VEILINGBERICHTEN Drie beleggingsmaatschappijen opgericht in West-Duitsland ERIC DE NOORMAN Mnferva/ca/if/e m DE BEURSWEEK ZATERDAG 9 JANUARI 1960 PAGINA 10 Brabham triomfeert in Nieuw Zeeland Pellenaars vormt rennerscombin ati e Nationale turnploeg Courses Hilversum Kritiek op medische behandeling van Fausto Coppi VS.•Nederland Lucht va art gesprek voortgezet Nederlands Nieuw-Guinea Staatssecretaris Both spreekt met N. Jouwe Succes in Italië voor Nederlandse zangeres Schaaktoernooi Hastings Gligoric winnaar met 83 percent UVS moet een wedstrijd zonder publiek spelen Incidenten berecht Eindelijk sneeuw in Squaw Valley BEFAAMD TENNISTER OVERLEDEN Bij firma in Nuth Boekhouder verduis tert duizenden guldens Wijzigingen in redactie van „Dux" Oostenrijks Toeristenverkeers-Bureau Oplossing 12 december 1959 Prinses Irene in Sankt Anton lT 51 De slaperige wachter aan de poort van het vissersdorp komt tot leven als hij een kleine groep mannen op zich ziet afkomen. Eén der naderenden steekt de hand op en roept iets onverstaanbaars. De wach ter spant zijn ogen in en dan springt hij ineens overeind. „Ze brengen een gevangene", brult hij luide over het stille dorpsplein. Opge wonden snelt hij de naderende groep tegemoet, en te laat ontdekt hij zijn vergissing. Te laat ziet hij, dat het vreemden zijn in de kleding van zijn dorp. De zogenaamde gevangene niemand anders dan Eric springt ineens vooruit, grijpt zijn zwaard en met een luide kreet stormt hij met zijn troep de hevig ontstelde wachter voorbij, en de openstaande poort binnen. „Goed zo", roept Eric, „het dorp is ons". Drijf de mannen bijeen voor een ondervraging. Doorzoek de hui zen". Hij zwijgt abrupt als hij een oude gebogen gedaante weg ziet glippen naar de toren en ogenblikkelijk begrijpt hjj dat het een van de hoofdmannen van het dorp moet zijn. Snel stormt hij de oude ach terna. Als hij die man te pakken kan krijgen, hebben ze een flinke troef in handen. W AMSTERDAM, 9 jan. Na de be richten van deze week waarin vermeld werd, dat het in de bedoeling van eni ge grote Nederlandse concerns zou lig gen hun prijzen voor bepaalde artikelen te verladen, hebben enige andere op deze gebieden werkzame maatschappij en aangekondigd mede tot prijsverla gingen over te gaan. Deze schijnen in de lijn van de verwachtingen te liggen die de minister van Economische Za ken, de heer J. W. de Pous, op dit punt heeft. In een interview met „The Financial Times" deelde de minister mede, dat in de komende weken ver scheidene verlagingen van de kleinhan delsprijzen kunnen worden verwacht. Hij vertrouwt dat de prljsstabilisatie- politiek van de Nederlandse regering de verhoogde uitgaven van dit jaar zou behoeden voor stijgende prijzen. Minister De Pous noemde in het in terview de algemene economische toe stand in Nederland „bepaald gunstig", daar zowel produktiviteit als werkgele genheid stijgende zijn. Hü verwacht dat de opgaande lün sich over geheel 1960 zal voortzetten, ofschoon het tempo van de stijging langzamerhand zal ver minderen. De minister baseert zijn hoopvolle verwachtingen op twee pun ten. De werkgelegenheid zal waar schijnlijk het maximumpeil dat in over eenstemming is met een stabiele eco nomische ontwikkeling, bereiken met naar schatting gemiddeld circa 60.000 werklozen in 1960. Dit ligt in de buurt van twee pet. en kan slechts een ver traging betekenen in het tempo waar mede de produktiviteit stijgt. Als twee de punt noemde de minister de ver wachting, dat de stijging van drie tot AUCKLAND, 9 jan. Jack Brabham, de wereldkampioen der cou reurs 1959, heeft vandaag de grote prijs van Nieuw Zeeland voor formule I-wa gens gewonnen. De Australiër had voor de 241 km (75 ronden) 1 uur 43 min. 49,2 sec nodig, wat neerkomt op een gemiddelde van 139,4 km per uur. De Nieuw Zeelander Bruce Mclaren werd tweede in 1.43.49,8. Mosse kreeg in de 27e ronde, na het ronderecord te heb ben gebroken, moeilijkheden met de koppeling en staakte de strijd. BREDA, 8 jan. Kees Pellenaars, sedert enkele weken contractueel ver bonden met een Belgische bierbrouwe rij, is inmiddels gereed gekomen met zijn extra-sportieve combinatie. De ploeg, tien of twaalf renners, zal onder de naam ,,WBR-Sinalco" uitko men in wedstrijden in binnen- en bui tenland. Het is zeker dat de nieuwe ploeg zal deelnemen aan de Ronde van Duitsland. DEN HAAG, 8 jan. Voor de vier landen heren tumwedstrijd tussen De nemarken. Luxemburg, Rijnland en Ne derland, die door het jubilerende „Sim- son" georganiseerd wordt en die op zaterdag 23 januari a.s. in de Koop mansbeurs te Amsterdam wordt gehou den zijn voor Nederland de volgende turners aangewezen: Willy Jaegers (Bocholt), Klaas Boot (Amersfoort) en Jaap v. d. Sande (Vlissingen). Het Lu xemburgse team bestaat uit: Josi Stof fel, Armand Hubertv en Michiel Kyes- gen. Voor Rijnland turnen: Viktor Bech- dorf, Robert Klein en Erwin Wolter. Het Deense team is nog niet samenge steld. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 9 jan. Voor de zon dag te Hilversum te houden courses luiden onze tips: Kn.lduif-prijs (2040 m): Xautina Hol- landi„. Wings, Xelinotte. Reuzenduifprijs (2400 m): Valuta, Xally Victor Maire. Riadsheerprijs (2000 m): Wodan, Wil ster S., Uria S. Mocikopprijs (2400 m): William Z., Vera Hcllandia Xerophyr. Postduifprijs (2000 m): Urania, Sja- kie Scott, Tiende van Zora. Tuimelaarprijg (amateurs) (2400 m): Quartus Spencer, Ugoldman K, Vic- trix V. Dofferprijs (2000 m): Karani D., Nor ton Williams, Roulette Hanover. Pauwstaartprijs (2000 m): Truely Hol- landia, Vico B.S., Viola Sunshine. Kerstroosprjjs (2900 m): Tilda O, Si- ta, Walter Hollandia. MILAAN, 8 jan. In het Milanese dagblad Corriere Lombardo heeft prof. Icino Jacono, hoofd van de kliniek voor tropische ziekten van de universiteit van Napels kritiek geleverd op de me dische behandeling van de j.l. zaterdag overleden wielrenner Fausto Coppi. Vol gens prof. Jacono had Coppi misschien gered kunnen worden als hij snel met kinine was behandeld. Misschien, zegt de professor, is het te laat bjj de behan delende geneesheren opgekomen, dat men te doen kon hebben met een ge vorderde toestand van malaria en werd het leven van Coppi daardoor niet ge red. Gisteren is officieel bekend ge maakt, dat malaria de doodsoorzaak was. Iacono zegt, dat hjj dat al onmid dellijk vermoed had. Men had Coppi moeten behandelen met gewone kinine, in plaats van met anti-biotica voor een virus dat ontstekeing der luchtwe gen veroorzaakt. De professor wijst er op, dat nadat het Pasteur-instituut de vereiste bloedproeven had genomen, aan de Franse renner Geminiani, die met Coppi in Afrika was geweest, ki nine is toegediend en dat Geminiani in leven bleef. De Corriere Lombardo publiceerde te vens een vraaggesprek met prof. Alfre do Romanzi, hoofd van het microbio logisch instituut van de universiteit van Genua. Romanzi liet duidelijk doorsche meren, dat de kansen Coppi's leven te redden beter hadden gestaan als een bloedproef was uitgevoerd onmiddellijk nadat bi) de patiënt de koorts hoog was opgelopen. DEN HAAG, 8 jan. Greetje Lugt- hart, kampioene van Nederland in het schoonspringen, is door de Franse zwembond uitgenodigd deel te nemen aan de internationale springwedstrijden dia op zaterdag 27 februari in Parijs zullen worden gehouden. STOCKHOLM, 8 jan. Zweden en Rusland hebben elkaar vrijdagavond in Stockholm in een jjshockey-interland ontmoet. Het resultaat was 44 (11, 1—2, 2—1). vier pet. in de indexcijfers van de kos ten van levensonderhoud, die veroor zaakt werd door de droogte van de laatste zomer, deze winter waarschijn lijk niet zal verdwijnen. In enkele ge vallen zullen verdere prijsstijgingen on vermijdelijk zijn, niettegenstaande het krachtige prijsstabilisatieprogramma van de regering. WASHINGTON, 9 jan. (Reuter-ANP) De onderhandelingen tussen de lucht vaartdelegaties van de Verenigde Sta ten en Nederland zijn vrijdag voortge zet in het State Department. Zowel op de eerste dag als vrijdag werd voorna melijk gesproken over verklaringen in algemene zin. Een lid van de Amerikaanse dele gatie zei dat Nederland vrijdag zijn zaak heeft uiteengezet en dat de Ame rikaanse vertegenwoordiger enkele vra gen had gesteld, „waaruit misschien bleek dat wij niet helemaal verpletterd waren door de kracht van de Neder landse argumenten." Twee congresleden voor Californië hebben meegedeeld dat er op hun kan toren een „indrukwekkende" hoeveel heid post is binnengekomen, waarin de zaak van Nederland wordt gesteund. Inmiddels heeft de invloedrijke „Bal- timore Sun" bijna een kolom gebruikt, om het Nederlandse standpunt te om schrijven en voor een beschrijving van de petities welke aan het Witte Huis en het State Department zijn gezonden door steden, counties, handelsbelangen en vakorganisaties in Californië waarin het Nederlandse verzoek werd gesteund. DEN HAAG, 9 jan. Gistermiddag heeft op verzoek van de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. Bot, een algemene oriënterende bespre king plaatsgevonden tussen hem en een der in Nederland vertoevende vooraan staande Papoea's uit Ned. Nieuw-Guinea de heer N. Jouwe. AMSTERDAM, 9 jan. De mezzo-so praan Sophia van Santé heeft in Turijn op een concert met koor en orkest van de R.A.I. o.l.v. Mario Rossi het Magnifi cat van Bach gezongen. De Italiaanse kritieken karen zeer lovend; zij noem den haar zang ontroerend, haar stem warm en bewogen. Vandaag is Sophia van Santé met het Ned. Kamerkoor 0.1.v. Felix de Nobel voor een tournée naar Amerika vertrokken. HASTINGS, 9 jan. De Joegoslaviër Svetozar Gligoric reeds zeker van de eerste plaats in het internationale schaaktoernooi te Hastings heeft in zijn laatste partij tegen de Tsjech Kott- nauer remise gespeeld. Hij kwam daar door op een totaal van 7% punt uit 9 partijen. De Oostduitse grootmeester Uhlmann, die uit zijn laatste vijf par tijen 4% punt behaalde, deelde met de Rus Averbach de tweede en derde plaats, De revelatie van de eerste helft van het toernooi, de Spanjaard Pomar, boekte in zijn laatste vier partijen even zovele ne-" derlagen. De uitslagen van de laatste ronde waren: GligoricKottnauer %-%, Uhl mann—Pomar 1-0, Heemsoth—Burger %-%, Bobotsov-Golombek 1-0, Averbach- Winser 1-0. Voorts werd de afgebroken partij uit de zevende ronde uitgespeeld. Het re- tultaat was: HeemsothWinser 1-0. De eindrangschikking werd daardoor: 1. Gligoric (Joeg.) 7% pnt.; 2/3 Aver bach (Rusl.) en Uhlmann (Oost-Duitsl.) beiden 6% pnt.; 4. Bobotsov (Bulgarije) 5% pnt.; 5/6 Kottnauer (Tsjechoslow.) en Golombek (GB) beiden 4% pnt.; 7. Pomar (Spanje) 4 pnt.; 8. Heemsoth (West-Dld.) 3 pnt.; 9. Burger (VS) 2% pnt.; 10. Winser (GB) pnt. LEIDEN, 9 jan. De incidenten tijdens de wedstrijd UVS—Xerxes, die tot het vroegtijdig staken van de strijd leidden, hebben voor de Leidse vereniging UVS een onplezierige na sleep gekregen. De commissie van on derzoek van de KNVB is namelijk van oordeel dat UVS geheel verantwoorde lijk moet worden gesteld voor de vecht partij, waarbij een deel van het publiek het veld opkwam. De strafcommissie heeft nu bepaald dat UVS twee wed strijden zonder publiek zal moeten sne- len, echter één wedstrijd voorwaarde lijk met een proeftijd van één jaar. Dit zou tot gevolg hebben dat de thuis wedstrijd tegen EBOH op zondag 17 januari zonder toeschouwers gespeeld zou moeten worden. Het bestuur van UVS heeft tegen de uitspraak echter beroep aangetekend. Met het oog hier op bestaat de mogelijkheid dat de straf voor enige tijd zal worden uitgesteld. SQUAW VALLEY, 9 jan. Squaw Valley kan gerust zijn: de sneeuw is dan toch eindelijk gekomen. Drie we ken voordat de eerste deelnemers aan de Olympische Winterspelen zullen ar riveren werd voor het eerst in dit sei zoen uit Californië een flinke sneeuw val gemeld. Ruim zestig centimeter sneeuw is er vannacht gevallen, juist voldoende om de organisatoren van de winterspelen in de gelegenheid te stel len de Olympische installaties te be proeven. Tevreden zijn de organisatoren ech ter nog niet, want die zestig centime ter is nauwelijks voldoende voor een goed'e ondergrond en de weerkundigen hebben voorspeld dat 1960 voor Cali fornië een slecht „sneeuwjaar" zal wor den.. LONDEN, 9 jan. Vandaag is over leden Dorothea Lambert Chambers, een der befaamdste tennisspeelsters uit de eerste decennia van deze eeuw, In de jaren 1907 tot 1919 bereikte zij o.m. zeven keer de finale enkelspel van het Wimbledon-toernooi. Vier keer werd zij kampioene. DEN HAAG, 9 jan. De Nederland se internationale wegvervoersorganisa- tie NIWO heeft vandaag opnieuw bij ver rassing 200 autorisaties gekregen voor wegvervoer van goederen naar Frank rijk. Daarmee is het aantal vergunnin gen voor januari tot 500 gestegen. Het gemiddelde aantal vergunningen per maand bedroeg in 1958-1959 ruim 600 autorisaties per maand, waarvan steeds een deel voor meer ritten, die mochten worden uitgevoerd door een ver voerder met dezelfde wagen, die dezelfde goederen voor één op drachtgever vervoert. Tot oktober 1959 bleef het aantal autorisaties voor en kele ritten vrijwel constant, doch in verband met de Franse voedseltekor ten steeg het aantal maandautorisaties niet onaanzienlijk. In Nederlandse ver- voerskringen hoopt men nu, dat voors hands maandelijks een aantal vergun ningen in overeenstemmig met de maandgemiddelden van 1959 zal wor den verkregen. Hierover bestaat ech ter nog geen zekerheid. Gewacht wordt op een antwoord van de Franse minis ter Buron aan de staatssecretaris Stjj- kel inzake deze kwestie. De directie van de NIWO hoopt aan het einde van deze maand besprekingen te Parijs te voeren. LINNE, 9 jan. Een Roermondse boekhouder is door de gemeentepolitie op verzoek van de rijkspolitie te Mith aangehouden omdat hij enige duizenden guldens verduisterd zou hebben ten na dele van zijn werkgever, een groothan del te Nuth. De boekhouder was nog geen jaar bij deze firma in dienst. De verduisterin gen kwamen aan het licht bij een ac countantscontrole. AMSTERDAM, 9 jan. In het eerst n' verschenen decembernummer van het tijdschrift „Dux", katholiek maandblad voor vrije jeugdvorming, worden enige mededelingen gedaan over wijzigingen in de redactie. Prof. dr. N. Perquin S.J. heeft zich genoodzaakt gezien de redac tie te verlaten in verband met zijn functie aan de Utrechtse universiteit. Prof. dr. H. M. M. Fortmann draagt zijn plaats als hoofdredacteur en redc- teur aan een ander over. Drs. J. J. Dijk huis is bereid gevonden het hoofdredac teurschap voorlopig waar te nemen. Me vrouw A. Ariëns-Pieters, soc. dra., wordt secretaresse van de redactie. Advertentie Informaties bij alle reisbureaus en het Amsterdam C Rokin 16 Tel.: 020 - 62 1 88 KAASMARKT UTRECHT, 8 Jan. Aange voerd 1 partij kaas. Aantal kazen 40, aan tal kg's 277. Voor de prijs was geen no tering. KAASMARKT LEIDEN, 8 jan. Aange voerd 16 partijen Goudse kaas. Notering: Goudse kaas le kw. f 2.102.30, 2e kw. f 2.10—2.19, VEEMARKT LEIDEN, 8 jan. Aanvoer totaal 2800 stuks. Notering: melkkoeien f 8001150; vette koeien sch. gew. t 2.70— 3.25; varekoeien f 450900; pinken f 350 550; graskalveren f 175—400; vette kalve ren lev. gew. f 2.40---3.10; nuchtere kalve ren lev. gew. per kg f 1.301.60 en f 3570 per stuk; vette schapen f 75102.50; vette lammeren f 70100; drachtige zeugen f 275—350; schrammen f 7090; biggen 38—42—48. ZUIVELBEURS LEEUWARDEN, 8 jan. Goudse kaas f 2.03—2.04, Edammer kaas f 1.81—1.82, Broodkaas f 1.811.82. KAASMARKT ALKMAAR, 8 jan. Commissienotering fabr.-Edammer f 1.86 per kg. AARDAPPELBEURS LEEUWARDEN, 8 jan. Bintjes f 15.0016.00; Borgers f 14.00 17.00; Alva's f 11.00—12.00; Rode Star f 15.00—18.00. Alles per 100 kg. Horizontaal: 1. Ai- les voor het eten?; 4. Er zit een bal in de bomen; 9. De go din van het kruis woord; 10. Wij voe gen er in het En gels aan toe, dat dit beest zich vaak on der het gras be vindt, zolang hij nog klein is; 11. Een agent van de N.S. weet altijd de raak lijn te vinden; 15. Haal de geestelijke voor het te laat is; 17. Een dergelijke gebeurtenis vindt plaats in een be paalde zone van het hoofd; 18. Welk in- sekt zou na zo'n storm nog kunnen zingen?; 22. Met na- ne loopt een Engel se heer zo sierlijk; 24. Als hij er is, zet U thee op het gas. Zodra hij weg moet kunt U vol staan met de eerste helft; 27. Is het een onbillijkheid om krom hetzelfde te vinden?; 29. Een vluchtige stof, die geen verbindingen aangaat, is beter; 32. Het eerste deel van hierboven zou hierdoor vervan gen kunnen worden; 33. Zo'n gebrek is geen schande, maar bepaald onge makkelijk; 34. Als ge op een berg in Zwitserland zit, wordt ge dit. Misschien wel wegens 33 hor. 35. In Engeland verkopen ze deze munt uitsluitend per pond. Vertikaal: 1. Op dat woord moet U komen, teneinde het te kunnen invul len; 2. Als Oost en West zich -ustig houden hoeft U hierin voorlopig niet te rusten, 3. Er loopt een os om een hei- demeertje naar droogplaatsen te zoe ken; 5. Wij zitten verlegen met een En gelse rivier die in het midden stroomt; 6 Deze man ziet zijn vakanties vaak onderbreken, hoe vreemd het tenslot te ook moge klinken; 7. Deze zult U minnen; 8. Een plaats in Overijsel is met dit gevecht begonnen; 12. Toen grootmoeder achter in het voertuig ging zitten rook ze het ook; 13. Op de Dam kwam een veldwachter dit soort tegen en ging er dan ook vandaan; 14. U moet beseffen, dat U hetzelfde uit een aantekening moet schrappen; 16. Die Kaffers hebben het aardig ver sierd in dit dorp; 19. Nooit niet, anders gezegd; 20. Zelfs het grootste muziek instrument kunt U aan de mond zet ten; 21. Zodra U in het quadrille-spel met klaver zes uitkomt, is het afge- lopen, uit!; 23. Wij zouden gaan gie ren, als U voor deze bui zou schuilen; 25. Dit ontstaat als U aan de gestelde voorwaarde in 2 vert. niet wordt vol daan; 26. Ot vindt zo'n gezicht netjes; 28. Moet een vertaler achteraf gezien altijd een hoofddeksel dragen?; 29. Jou keurig is het niet, maar wel stipt; 30. Kinderen halen er altijd twee klein tjes van; 31. Met een flinke kronkel gaat dit beest nog glimmen ook. Horizontaal: 1. Weert; 3. angora; 5. vrees; 6. stee: 7. eend; 10. reling; 12. iel; 13 ooit; 15. rups; 17. meteoor; 20 oir; 21. kok; 22. spelonk; 26. eest; 30. telg; 31. ver; 32. elegie; 34. kade; 35. edel; 37. nevel; 38. logies; 39. skaat. Vertikaal: 1. wonder; 2. rot; 3. asen; 4. akela; 6. stop; 8. egge; 9. dito; 11. lam; 14. osmose; 16. uiers; 18. oorlel; 19. re bus; 21. kasteel; 23. park; 24. leed; 25. keg; 27. egel; 28. troost; 29. ovaal; 33. lens; 36. eik. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 16 januari aan 't Kas teel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N.Z. Voort urgwal 65, A'dam met vermel ding ouder of jonger dan 18 jaar. De prijswinnaars zijn: L. Paternotte, Griseldestr. 4. Amster dam; F. de Jong, Terrasweg 9 Santpoort; J. v. d. Meulen, Elzenplein 60 Haarlem. VEEMARKT ZWOLLE, 8 jan. Totaal aan gevoerd 6004 stuks. Prijzen per stuk: neurende en vers gekalfde koeien f 750— 1050; dito schotten en vaarzen f 650900; gustekoeien f 550—850; gustevaarzen f 475700; voorj. kalv. koeien f 750900; pinkstieren f 600—900; pinken f 400635; fokkalveren f 240425; nuchtere kalveren voor de mesterij f 80140; nuchtere kalve ren voor de dood f 40—62; vette schapen f 75100; lammeren 55—85; tienweekse biggen f 45—65; veertien weekse biggen f 6588; drachtige varkens f 30(4—400. Prijzen per kg: vette koeien en ossen aan bouten f 2.603.10; vette stieren aan bou ten f 2.803.05; vette kalveren f 2.002.90; vette varkens f 1.401.65, met 2 korting. KOFFIETERMIJNMARKT AMSTERDAM, 8 jan. Stemming: prijshoudend. Omzet: 30 ton, weekomzet: 30 ton. Noteringen; mrt. 150%—151%, ged. 151 (150—153), mei 148%—151 (149—150), juli 147—148 (147 148), sept. 145—147 (145—146), dec. 140— 143 (141%—143). RUBBERTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 8 jan. Stemming: gemakkelijk. Omzet: ni hil, weekomzet: 135 ton. Noteringen: ian. 3.23 (3.27). febr. 3.23 (3.27), mrt. 3.23 (3.27), jan.-mrt. 3.23 (3.27), apr. 3.13% (3.17), mei 3.13% (3.17), juni 3.13% (3.17), apr.-juni 3.13% (3.17), juli 3.06 (3.11), aug. 3.06 (3.11), sept. 3.06 (3.11), juli-sept. 3.06 (3.11), okt. 3.03 (3.06), nov. 3.03 (3.06), dec. 3.03 (3.06), okt.-dec. 3.03 (3.06). COPRATERMIJNMARKT AMSTERDAM, VEEMARKT LEEUWARDEN, 8 jan. Totale aanvoer 3811 stuks. Prijzen: Stieren 2.70—3.00—3.30 (top) per kg sl.gew.; vette koeien 2.50—2.80—3.15 (top) per Kg sl.gew.; gustekoeien f 675—775; zware tot 850 per stuk; melk- en kalfkoeien f 725 975—1200 per stuk; pinken, zware, f 575 675 per stuk; enterfokstiertjes f 700800; stamboekwaardig 825940 per stuk; gras- kalfstiertjes 2.70—2.953.10 per kg sl. gew.; vette kalveren f 2.302.552.70 per kg lev. gew.; graskalveren f 280—380 per stuk, idem zware f tot 450 per stuk; nuch tere kalveren f 42—56, idem zware tot f 70 per stuk; vette en weideschapenslacht schapen, oudere, f 2.002.35 per kg geschat sl.gew.; weideiammeren f 4457 per stuk; zuig- en slachtlammeren 2.70—3.10 per kg geschat sl.gew.; 52 varkens, oude, f 1.43 1.55, extra vlees tot f 1.60 per kg lev. gew.; slachtvleesbiggen f 1.56—1.65, extra vlees tot f 1.67 per kg lev. gew.; zouters geen notering; biggen en lopers: biggen f 38—52, idem zware tot f 55 per stuk: lopers f 5870 per stuk; drachtige zeugen 55 per stuk. Paarden: werkpaarden f 650875 per stuk; slachtpaarden plus veulens (jong) f 1.752.25 per kg geschat sl.gew.; oudere slachtpaarden f 1.351.65 per kg geschat sl.gew. DEN HAAG, 9 jan. Prinses Irene is gisteravond per trein in gezelschap van enige vriendinnen uit Utrecht ver trokken naar Sankt Anton voor een korte wintersportvacantie. De eerste week van het nieuwe jaar is voor de Amsterdamse effectenbeurs al aanstonds een vrij bewogen periode geworden. De wijze waarop maandag jl. van start werd gegaan was weinig minder dan verbazingwekkend te noe men. De stemming was uitgesproken vast tot zelfs willig en de handel nam een omvang aan zoals men na de oor log nog niet heeft gekend. De omzet op de aandelenmarkt bedroeg op de eerste dag van de week bijna 9 mil joen nominaal, dinsdag ongeveer 8 miljoen en woensdag wederom 8 mil joen, zodat van een ware koopwoede kon worden gesproken. Intussen heeft de vaste stemming zich in de loop van de week niet ge heel kunnen handhaven. De reden hier van was dat Wall Street na een aanvan kelijke stijging het roer weer kwijt raak te en daarmede ook de Nederlandse fondsen enigszins uit het oog verloor. De druk van de Amerikaanse regering om tot een regeling van het loonconflict in de staalindustrie te komen is nu wel met succes bekroond, zodat de dreiging van een hervatting van de staking thans uit de lucht is, maar tegelijkertijd is nu de vrees voor een verdere rentestij ging in de V.S. weer acuut geworden. Van de internationale fondsen heeft vooral AKU deze week sterk de aan dacht getrokken. De conversie-operatie welke thans wel zo goed als beëindigd kan worden beschouwd, heeft het fonds niet de minste koersdruk bezorgd. In tegendeel zelfs. Woensdag jl. kon AKU nog op een verdere koerswinst van niet minder dan 62 pnt. t.o.v. de koers op de laatste beursdag van het afgelopen jaar bogen. De laatste twee dagen van de week brachten echter een reactie, waardoor het avans tot 34 pnt. werd gereduceerd. Philips zag een aan vankelijke winst van 21 pnt. in een verlies van 2 pnt. verkeren en Unilever moest na een stijging met 13 pnt., uit eindelijk met een verlies van 21 pnt. genoegen nemen. Aandelen Kon. Olie, maandag zelfs ruim 11 gestegen, slo- ten de week met een winst van nog geen twee gulden af, nu Amerika op nieuw materiaal aanvoerde. De hausse in de scheepvaartafdeling is voor het moment ook weer neerge slagen nu de Kon. Ned. Reedersvereni- ging olie op de al te optimistische haussegolven heeft geworpen. Eenzelfde effect had de onveranderde dividend declaratie van Amsterdam Rubber op de onstuimige koersbeweging welke zich in dit fonds voltrok. De andere cultures, Deli Mij ep HVA, zijn trouwens ook weer eens in de belangstelling gekomen. Men herkent hierin het bekende ver schijnsel dat de ene groep zich aan de andere optrekt. Frappante koersbewegingen op de lo kale markt zijn evenmin uitgebleven. De betrekkelijk kleine markt welke de meeste van deze aandelen kenmerkt, leidt er toe, dat in verhouding tot de aanwezige vraag of het aan de markt zijnde aanbod gemakkelijk onevenredig grote koersverschillen kunnen ont staan. Groot agio voor Hooimeijer Dat converteerbare obligaties nog al tijd sterk „en vogue" zijn werd deze week nog weer eens in het licht ge steld bjj de emissie van de conv. obl. Hooimeijer. Op basis van de eerste prijs van de claims ad 20 ging men versiepariteit van 350 pet voor de aan- voor deze obligaties op een koers van maar liefst 140 pet van start. De ze prijs correspondeert met een con- delen, die eveneens op basis van de eerste claimprijs ad 25,- op 275 pet uitkwamen, hetgeen een theoretische koers van 110 pet voor de converteer bare obligaties zou rechtvaardigen. De premie die in de prijs van de converti bles werd betaald is voorshands dus wel erg groot. Nieuwe beleggingsfondsen Typerend voor de zich verbreidende beleggingsdrang op de internationale effectenbeurzen zijn de groei en de bloei waarin de beleggingsmaatschappijen zich mogen verheugen. Op de drem pel van het oude jaar maakte Hardy Co. in Frankfurt (welke firma ook de grondlegster was van Europafonds I) de oprichting bekend van een nieuw internationaal beleggingsfonds, Atlantic genaamd. Inmiddels volgden in het nieuwe jaar reeds twee anderen. De Dresdner Bank kondigde namelijk de verschijning aan van Transatlantica en de Commerzbank gaf (met participatie van o.a. de Rotterdamsche Bank en Pierson) bericht van de geboorte van „Anglo-Dutch". In Atlantic zijn wat het Nederlandse bestanddeel betreft de aandelen Philips opgenomen. In Transatlantica vindt men behalve Philips, ook Unilver, Kon. Olie en Robeco. Anglo - Dutch zal voor ongeveer 25 pet in Nederlandse fondsen beleggen. Het behoeft geen betoog dat de oprichting van deze fondsen de haus se op de internationale effectenmarkten nog versterkt. Verbreiding effectenbezit Verbreiding van het effectenbezit maar dan in eSn geheel ander verband en met name geheel los van de huidi ge situatie op de effectenbeurzen, kwam deze week ter sprake n.a.v. de mede deling van de voorzitter van de Am sterdamse effectenbeurs in zijn nieuw jaarsrede met betrekking tot de oprich ting van de Stichting Verbreiding Effec tenbezit. Doel van deze stichting is het bevorderen van de belegging van bespa ringen in effecten. Mede in het raam van de door de re gering voorgestane bezitsvorming kan voor dit doel ongetwijfeld ruimte ge vonden worden, maar het spreekt van zelf dat hierbij zeer omzichtig te werk zal moeten worden gegaan .Voorlopig zal van de werkzaamheden van de stichting naar buiten ook wel niets te bemerken zijn, aangezien eerst nog de nodige voorbereidende studies moeten worden verricht alvorens zelfs maar nadere mededelingen omtrent de opzet en het werkprogram kunnen worden ge daan. Het ligt echter bepaald niet in de bedoeling van de stichting om direct of indirect tot zelfwerk zaamheid op het gebied van effec tenbelegging te komen. De aktiviteit van de stichting zal men op de eerste plaats moeten zien als een streven naar verbreiding en verbreding van de ken nis van het effectenbezit (en wat daar mede in de ruimste zin verband houdt) zonder dat daarbij van een te ver door gevoerde en onverantwoordelijke popu larisering sprake kan zijn. De Vereni ging voor den Effectenhandel heeft zich de laatste tijd reeds in toenemende ma te op het terrein van de voorlichting bewogen. In het thans gevormde kader (dat nog slechts een voorlopige samen stelling heeft) zal deze taak echter in een veel wijder verband kunnen worden aangevat. Economische en sociale be langen gaan hierbij hand in hand en mits in goede banen geleid zal het genomen initiatief een vruchtbare uit werking kunnen hebben. 30 dec.'50 laagste Hoogste laatste versch. koers koers H1dv to v 8 jan. 97Ar - -Ar 92% - Ar 9711 tV 108% 1% 126 6% 168% 4- 7% 503 +31% 192.75 8 266 4% 815 —75 390% 941 455 —10 808% 141 77844 —17% 239 9 169.85 1.65 119.50 +6.50 171 12% 193% 6% 262% 5% 162% —1244 96+1 92% 97% 108}J 121 162% 502 184 266 815 390% 455 807 776 239 169.80 113 170 191 260 161 97% 92% 3% tav. crt. N. i%% Stafl. '47 4+4 Ned. 1959 Won bw '57 A'dam Rubb H.VA A.K.U Ver Dell Mijet Van Gelder Z Hoogovens Müller Co. Ned Kabelt Philips (Jnllever Wilt Fijenrd Kon Petr KL.M HoU -Am Ltjn K.N.S.M Van Ommeren N Scheepv U Omzetten (nominaal) Vorige week (def.) (3 dg.) Aandelen 16.4, Obligaties 14.2, Cert. v. Amer. aand. 3.121. Deze week (voorl.) Aandelen 35.8, Obli gaties 18.3, Cert. v. Amer. aand. 7.345. 109% 142 176% 543 200 273% 900 408% 500 836% 811 245% 179.20 119.50 186% 218 289 184 l W&f? WORDE VlAflNDEKeN^n»- DUWP, MAAR NLf WCFTHUHErWET. OM TOCH BIN IK HAD <3ë- L'JK, HÈ MENEER PAUL VLAANDERE' ZELF. EN, MENEER CRIPP6'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 10