KARDINAAL GIOBBE BEREIKT ZIJN TACHTIGSTE JAARDAG Bespreking over eenheid van het noorden begonnen Voor alles Flamingant Voortreffelijke oriëntatie over missieproblemen Hart van pauselijke datarius staat open voor „tweede vaderland" Strindberg Leni Riefenstahl niet naar Londen HET MISSIEWERK Ballerina Galina Ulanova exit? Brand in bouwplaten- fabriek te Twello ZATERDAG 9 JANUARI 1960 PAGTNA 7 Alexander Moskowsky in Parijs Nalatenschap Lizzy Ansingh in veiling Arrestatie gemeld van geestelijken in Joegoslavië Moeilijk transport Woerden dempt Oude Rijn - Open riool verdwijnt - Mooie winkelstraat komt „Beat the Rangers" Weer naar de West Limburg naar Italië Bejaardenzorg in Friesland Schade van tienduizenden t« (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 9 jan. 10 januari 1880 werd te Rome in het gezin Giobbe-Zacchetti een jongetje geboren, dat de naam Paul kreeg. Thans is het Zijne Eminentie Paolo kardinaal Giobbe, datarius van Zijne Heiligheid en eerste Palatijnse kardinaal, hoofd der „familia pontifica- lis", die zich zijn tachtigste verjaardag herinnert. Niet dat naar 's lands wijs deze 10e januari in het leven van de Romein Giobbe een bijzondere feestdag placht te zijn daarvoor kiest men de naamdag maar zelfs In Rome worden de hooggenummerde mijlste nen langs de levensweg geteld, of, om het in klassieke trant te zeggen: de hooggenummerde jaarspijkers, die ieder In de binnenkamer van zijn eigen ka- pitool op zijn verjaardag in de wand slaat. En ware het niet, dat de bur gerlijke stand en do statistiek met ma thematische zekerheid vastleggen, dat kardinaal Giobbe morgen tachtig jaar wordt, .niemand zou deze kleine, nog nauwelijks grijze kerkprins dit geze gend hoge aantal jaren toemeten. Er steekt iets wonderlijks in de tra ditie van de Kerk, in haar school en in de discipline, die zij haar bedienaren weet op te leggen, dat mannen in de winter van hun leven niet alleen de li chamelijke en geestelijke krachten, maar vooral de moed kunnen opbren gen om zich aan uiterst belangrijke ta- en te blijven wijden, zelfs om opnieuw en op tot dan toe door hen niet betre den akkerland de hand aan de ploeg te slaan. De 80-jarige gepurperde jubilaris is daarvan een voorbeeld. Nadat hij zijn doctoraat in de theologie en in het ka- nonieke recht behaald had en eind 1904 priester was gewijd, werd de jonge Giobbe verbonden aan het Romeinse col lege, waar priesters uit de missiegebie: den opgeleid worden. Later kwam hij in de rangen der functionarissen, die aan de Congregatie voor de Verbreiding van het Geloof werken, om tenslotte, ki Advertentie LAAT U NIET OVERMEESTEREN 1 In ons gure klimaat liggen verkoudh*'4 en bronchicis altijd op de loer. Wapen U de vermaarde, bacillendodende Potter s Ua- tarrh Pastilles! Bij apotheken en drogisten a f. 1.10 I N K H. TIN PARIJS, 8 jan. De Nederlandse Violist Alexander Moskowsky, die de laatste 21 jaren deel uitmaakte van het Hongaarse strijkkwartet" en die sinds jaren in de V.S. gevestigd was, heeft dit ensemble en de U.S.A. verlaten. De kunstenaar, die ondanks zijn langdurig verblijf in het buitenland Ne derlands staatsburger is gebleven, heeft vanaf 1 januari 1960 de benoe ming aanvaard als „professeur de la classe superieure" aan het conservato rium „Schola Cantorum" te Parijs, waar hij ook tegenwoordig verblijf houdt. Toen in het Nederlandse priestercol lege te Rome de officiële koeriers van de Heilige Vader na het geheime con sistorie kardinaal Giobbe de documen ten zijner verheffing kwamen overhan digen, is deze voor een enkele maal uit de anonimiteit getreden, die de di plomaten is opgelegd: de kardinaal heeft toen in een rede getuigd van zijn warme bewondering voor onze koningin en haar Huis, van zijn liefde voor ons land, van zijn respect voor het werk der Nederlanders, katholieken en niet-ka- tholieken. Nieuwe ambtsterreinen zijn hem thans toegewezen, de pauselijke datarie, het werk in de verschillende congregaties, 's pausen persoonlijke vertegenwoordi ger bij de Souvereine Orde van Malta. Maar m Rome weet men, dat kardinaal Giobbe het land, waar hij zoveel jaren gewoond heeft, dagelijks volgt uit kran ten en tijdschriften en door persoonlij ke contacten. In Rome weet men dat het huis en het hart van de kardinaal altijd open staan voor de inwoners en de belangen van zijn „tweede vader land". Gaat de 80e verjaardag van een kerk- UlllllIHHIIIIinillMllllllllllIHHIIIIIIIIIH.IIII.IIHIIIHIHIHIIIIHIIIMH.mmUmHIinilllimimi.U.mHtmiHHmiHUIIHIIIII.IHIMI iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"ii'iiiiiii'iiiiiiiiiiiiiii"""l'll""l,"""l,"""l"""iii"|i,ii"i,iii|i|",,"in"",i,i,ii,"i"i,""l"""i"»!" reeds op jeugdige leeftijd, de vertrou- wenspost te krijgen van rector van het College der Propaganda Fide. Het was in de dagen van kardinaal Van Rossum. Wij hebben er meer van gewaagd, dat het de toenmalige mgr. Giobbe was, die kardinaal Van Rossum at tent maakte op de seminarieprofes sor Roncalli uit Bergamo. In hem zou de kardinaal een waardevolle mede werker vinden van de missiecongre- fatie en vele jaren later de Kerk aar zichtbaar opperhoofd. Mgr. Giobbe heeft bijna 20 jaar in Rome gewerkt. Hij was 45 jaar toen paus Pius XI hem overplaatste naar de diplomatieke dienst en aan het hoofd stelde van de missie van de Heilige Stoel in Columbia. Mgr. Giobbe heeft elf jaar gearbeid onder de moeilijke omstandigheden van een Zuidameri kaans land, tot de Heilige Stoel hem overplaatste naar Den Haag, dat hem aanvankelijk een oase van rust moet hebben toegeschenen, tot de nuntius in de praktijk de zo ingewikkelde en sub tiele verhoudingen te onzent leerde ken nen. Al is het met een materiële onder breking van vijf jaar gedurende de oorlog, mgr. Giobbe heeft 23 jaar lang zijn ambt in Nederland vervuld. In die vijf jaar, waarin de nuntius gedwongen te Rome verbleef en in een simpele zwarte toog op een der pause lijke ministeries werkte, was zijn hart in Den Haag. Anonieme personen, vaak uit Zwitserland, zonden Rode Kruis-ge- schenken naar ons land, miswijn, pak jes. Later is gebleken dat mgr. Giobbe de opdrachtgever was geweest. In 1944 vestigde hij zich voorlopig in Engeland om zo spoedig als het mogelijk was zijn post in Den Haag weer te kunnen betrekken. Bij zijn gouden priesterfeest stichtte de nuntius een monument in Neder land door de vele giften en geschen ken, die hij bij die gelegenheid kreeg, te bestemmen voor een fonds ter be vordering van de medische wetenschap. De regerende paus verhief de oudste nuntius en zijn persoonlijke vriend een jaar geleden tot het kardinalaat. r Jndei»' TT et mag ietwat zonderling klinken wanneer men op de tachtigste verjaar dag van een staatsman schrijft dat het Flamingantisme zijn grootste levensverdienste is ge weest. Maar dr. Frans van Cau- welaert weet dat het als een eompliment bedoeld is. Want °ok al kan de Belgische staats minister vele andere adelbrie- ven voorleggen, als filosoof en ^Wrist, als auteur en eminent Tedenaar, als een der voortref- '1f lVkste burgemeesters die Ant- Pen ooit heeft gehad, als kenuter en diplomaat in Vol- au nd. en Verenigde Naties, y:;. gezaghebbend Kamervoor- ),„,r en als politicus die een JzNe eeuw lang de feitelijke, °noetwiste gezagvoerder was jon het katholieke partijschip, zelf gaat er vooral nog trots op de Vlaamse beweging van de afgelopen zestig jaar Vorm te hebben gegeven. De tronie van het lot heeft gewild dat mgr. Mercier, de patriot- tische kardinaal die de Flamin- TV.. vflTl ,311 W6lclCrt ganten nooit diep in zyn hart UT. T T. Vclll V-irtUwxaw droeg, daar wellicht indirect over heeft beslist. Onder zijn leiding had de Jonge Van Cauwelaert aan het eind van de jaren negentig tn nei pu* opgerichte instituut voor Thomistische wijsbegeerte te Leuven de diep gaande filosofische vorming gekregen welke op zijn hele loopbaan zulk een duidelijk stempel drukte, en alles scheen Van Cauwelaert voor het pro fessoraat aan de oudste Alma Mater der Nederlanden voor te bestemmen. Maar mgr Mercier wantrouwde de geestdriftige Antwerpenaar die in het Vlaams Studentenverbond, in Alberdingk Thijms „Met tijd en vlijt", in het St. Thomas genootschap en in honderden collegegilden de geest van het Vlaams verzet had wakker geroepen. Van Cauwelaert werd op een zijspoor gerangeerd te Freiburg in Zwitserland, waar hij drie jaar lang een leerstoel bekleedde tot zijn vriend Van de Perre hem in 1910 als afgevaardigde voor Antwerpen de Kamer van Volksvertegenwoordiging binnenloodste. De grote ste zei dat hij die Flamingant als onwaardig beschouwde tot zijn partij te behoren, en de ontvangst in het parlement was veeleer koel Maar Frans van Cauwelaert ontdekte in het legislatieve halfrond acht katholieken die dachten zoals hij en met hen vormde hij de eerste Vlaamse kamergroep De katholieke partij had toen zes stemmen meerderheid en de steun van de groep gaf deze spoedig een invloed welke ver boven haar werkelijke effectieven uitreikte. Ook buiten de katholieke rangen vond hij vrienden: de socialist Huys- mans, de liberaal Louis Franck. Er werd toenadering gezocht om boven de partijen uit het Vlaamse probleem op te lossen. Velen hebben Van Cauwe laert dat pact met de duivel ten kwade geduid en nochtans was het de enige logische weg welke het Vlaams rechtsherstel vele jaren vroeger had kunnen tot stand brengen en het extremisme verhinderen. De eerste wereldoorlog bracht de scheuring in de katholieke rangen. Het onbegrip van regering en legerleiding voor de elementairste Vlaamse eisen gaf het aanzien aan Frontbeweging en Activisme, waarvan het ordewoord: „Met België wanneer het kan, zonder België wanneer het moet" een kwart eeuw lang heeft nageklonken. Tegen dit negativistische alternatief heeft Van Cauwelaert zich steeds krachtig verzet. Reeds gedurende de oorlog had hij in Nederland, samen met Julius Hoste in „Vrij België" het als zijn oprechte overtuiging verdedigd, dat er buiten het Belgisch staats verband voor Vlaanderen geen heil lag. en na afloop van het conflict ont wierp hij een minimumprogramma van direct te realiseren punten welke het Vlaamse rechtsherstel moesten mogelijk maken. Ook voor de vernederlandsing van de Gentse universiteit in 1923 heeft Van Cauwelaert, met Huysmans en Franck, de drie kraaiende hanen in de eerste gelederen gestreden, en de taalwetgeving van 1932 was groten deels zijn werk. Zonder feilen was die constructie wellicht niet, maar de periode van Vlaams-Belgische tegenstellingen heeft ze toch definitief afgesloten. Vele jongeren, wier geestdrift op de grote Vlaamse congressen en debat avonden vaak is afgekoeld door het klare, afgewogen, imponerende rede naarstalent van deze staatsman met zijn rijzige gestalte, vinnige blik en kalme, aristocratische waardigheid, hebben wel eens het gevoel gehad, dat er voor hen geen plaats meer was. Maar allen erkennen dat Van Cauwe laert op beslissende uren steeds een zienswijze wist te ontwikkelen die onaanvechtbaar was en overtuigen kon. België is Frans van Cauwelaert dank verschuldigd om de gematigdheid en de verzoenende houding waaraan hij, als Vlaams politicus, steeds de voorkeur gaf. Maar ook de Vlaamse cultuurbeweging is hem erkentelijk omdat hij in België voor de Vlamingen de plaats veroverd heeft waarop zij recht hebben. vorst bij de Heilige Vader en ten Va- ticane niet ongemerkt voorbij, stapt men daar een ogenblik af van de tra ditie van het naamfeest, zo is het te meer passend en juist, dat van Neder landse kant op 10 januari kardinaal Giobbe in grote dank en in grote har telijkheid het „ad muitos annos" toege wenst wordt. Eergisteren Strindberg in mijn huiskamer gehad. Via de televisie dan, en via zijn drama „De Vader". Ik moet u bekennen, dat dat stuk mij zeer heeft aangegrepen. En toen die ritmeester tenslot te door toedoen van Ko van Dijk in zijn dwangbuis aan een hartaanval was overleden, ben ik écht niet fluitend mijn legerstede op gaan zoeken. Ko van Dijk waarschijn lijk wel. Na gedane dagtaak immers is het goed rusten. Dat is overigens niet de alles over koepelende uitspraak, die men over houdt wanneer men als bonafide toe schouwer „De Vader" heeft gadegesla gen. Zo'n stuk noodt op zijn minst zo wil het mij voorkomen tot enig napeinzen. Opmerkelijk feit blijft het natuur lijk, dat menselijke slechtheid en men selijk onvermogen tot geluk kunste naars meer inspireren tot het schrijven van dramatische meesterwerken dan het omgekeerde van beide. Hoe komt dat? Misschien wel omdat de diepste slechtheid nog denkbaar en de opper ste goedheid niet achterhaalbaar is. Slechtheid is altijd psychologisch boeiend, goedheid nauwelijks. Slecht heid is „diep", goedheid „oppervlak kig". De goed doorgevoerde slechtheid plaatst een mens inderdaad voor een afgrond, de goed doorgevoerde goed heid verheft hem tot boven de wolken. Enfin, ik weet ook niet hoe het pre cies zit. Maar Strindberg had het mis schien wel eens aan zijn „Vader" kun nen vragen. AMSTERDAM, 8 jan. Op 1 en 2 maart a.s. zal Paul Brandt in de grote zaal van Arti et Amicitiae te Amster dam o.a. de nalatenschap van Lizzy Ansingh in veiling brengen. Voorts ko men onder de hamer diverse bezittin gen uit het huis Schwartze en de fol kloristische verzameling van wijlen de heer H. Stukker, Holten. De laatste aflevering van het Ne derlands tijdschrift voor Missie wetenschap: „Het Missiewerk" verdient bijzondere aandacht, omdat zij, naar onze mening, als algemene oriën tatie over de kern der moderne missie- problematiek met vrucht geraadpleegd wordt. Dit uitstekend tijdschrift is trou wens al jaren bezig op hoog niveau we tenschappelijk verantwoorde voorlich ting te geven over algemene missionai re vraagstukken, actuele problemen en de missie-taak van de Kerk in de huidi ge wereld. De aldus gepropageerde in zichten hebben zeker mede ertoe bijge dragen, dat vele missieuitgaven tegen woordig aan hoge eisen voldoen. Mis schien mag men zelfs de veronderstel ling wagen wü hebben hierover geen zekerheid, maar het lijkt ons niet on waarschijnlijk, zelfs bij totale afwezig heid van enige gewilde of eventueel overeengekomen onderlinge afhanke lijkheid, dat de onlangs in ons blad aangekondigde schriftelijke cursus „Missionaire oriëntatie" zijn ontstaan dankt o.a. aan de door „Het Missie werk" gekweekte, hoogstaande menta liteit. Wat het Missietijdschrift van de Nijmeegse Universiteit op strikt weten schappelijke wijze reeds vele jaren met onbetwiste autoriteit voor Kerk en Mis sie doet, brengt, zo menen wij te mo gen zeggen, de „Missionaire Oriënta tie" voor het eerst in de vorm van een schriftelijke cursus bevattelijk, maar niet minder verantwoord „onder het volk", en schept aldus een feitelijke sa menwerking, waarover men zich alleen maar kan verheugen. Zoals men zich zal herinneren ons blad heeft daar ruime aandacht aan be steed is er van 1219 september j.l. te Nijmegen-Uden een zeer geslaagde internationale studieweek gehouden over Missie en Liturgie, waarbij ongeveer 4C bisschoppen uit alle delen van de we reld aanwezig waren. Daaraan is het laatste nummer van „Het Missiewerk" gewijd en wel op een wijze, die een dui delijk inzicht geeft in ie grondige aan pak van deze enorme problematiek. De openingsrede van prof. dr. Alph. Mul ders is in extenso afgedrukt. Daarna volgt een knappe, korte samenvatting van de voorgeschiedenis, het congres zelf en zijn besluiten, geschreven door p drs L Vrines OF.M. Cap. Vervol gen® bevat dit nummer de volledige tekst van twee referaten gehouden op de Nederlandse Missiologische Week te Nijmegen, - april 1.1. Father C. Juffer mans missionaris van Mill Hill sprak over Missiewerk en Maatschappelijke Welvaartszorg. Ofschoon dit referaat direct op Oeganda is gericht heeft het toch een veel wijdere strekking. Er wordt gesteld, dat het lage welvaarts peil der inheemse bevolking een nade lige invloed hee, op de geloofsverkon diging. Hulpverlening aan de onderont wikkelde gebieden is noodzakelijk. Wat is de taak van de missie bij het verhogen van het welvaartspeil en wat doet ze in deze? Daar Father Juffer mans zijn uiteenzetting op zeer over tuigende concrete feiten baseert, slaagt hij erin de geweldige opgave van de huidige missioneringsarbeid scherp te omlijnen. Over hetzelfde onderwerp hield de Amsterdamse neuroloog M. Dorren, die als arts enige jaren in Nieuw-Guinea werkzaam is geweest, een inleiding tot een gedachtenwisseling. Vooral deze voordracht verdient o.i. brede belang stelling, Hij stelde drie discussiepunten op, maar maakte daarnaast talrijke uitermate behartenswaardige opmer kingen, waarvan wij e. enkele citeren. De maatschappelijke welvaart der in heemse bevolking moet volledig deel uitmaken van onze missionaire activi teit. Zien wij dit niet, dan is de basis van onze missie-activiteit te smal, om dat wij die dan beperken tot de beke ring der individuen. Dit erfstuk van het liberalisme in onze geesteshouding dient uitgeroeid te worden. Conse quent hierop doordenkend komt men tot het inschakelen van de leek uit het Westen. Er is voor ieder land een le- kendom nodig, dat volle verantwoorde lijkheid draagt in het domein van de tijdelijke orae. Naast de priester en reli gieus heeft de leek een eigen specifie ke taak, die hem toekomt, ook al zijn er genoeg priesters en religieuzen. We gens gebrek aan leken worden nu vele taken door priesters waargenomen. Maar dat is de zaak op haar kop! Tegenover de hulpverlening der V.N. mag men als missie niet neutraal staan. Deze is een ernstige realiteit, een stuk wereldgeschiedenis die zich, on danks alles, toch afspeelt volgens Gods plan en voorzienigheid. Wij christenen zijn daar als christen mensen in be trokken. De leken begrijpen uun missionaire taak nog onvoldoende. Men beseft niet, dat de katholieke Kerk „wereld"- Kerk is. Een mentaliteitsverandering is dringend loodzakelijk. Oók om ons te doen beseffen dat wij een taak hebben niet n t maar i n de hulporga nisaties der V.N. Op 21 juli 1959 werd te Cadier en Keer het Afrika-centrum officieel ge opend, dat naast de reeds bestaande instituten van Londen, Leiden, Rotter dam en Nijmegen in samenwerking daarmee zich ten doel stelt begrip en waardering voor de Afrikaanse cul tuur te bevorderen. De bij die gelegen heid door de directeur, drs. F. van Trfgt S.M.A. uitgesproken heldere rede is in haar geheel in dit nummer opge nomen, dat besloten wordt met een bi bliografisch overzicht van de missie- wetenschappelijke literatuur 1959 en een aantal boekbesprekingen. BELGRADO, 9 Jan. (Reuter) In rooms-katholieke kringen te Belgrado wordt vernomen, dat in de laatste drie maanden in verschillende delen van Joegoslavië rooms-katholieke geestelij ken en priesterstudenten in hechtenis zijn genomen. De arrestaties zijn verricht te Seraje- vo, Zenica en Travnik in Bosnië, te Zag reb en Djakovo in Kroatië en te Zenum nabij Belgrado. In Skoplje in Macedonië is een kerkelijk archief doorzocht; do cumenten daaruit zijn in beslag geno men, zo zei men. Ook in Woerden gaat men dem pen, doch schrik niet, lezer, de mooie singels blijven ongeschon den. Eenstemmig besloot de gemeen teraad het 600 m lange stuk van de Oude Rijn, dat zich door de binnen stad slingert, dicht te gooien en er een mooie met klinkers bestrate weg voor het stadsverkeer van te maken. Dus toch weer een offer aan het ver keer, waarvoor een karakteristiek plekje van de stad wordt prijsgege ven? De maatregel is echter even noodzakelijk uit hygiënisch oogpunt, want het water is een open riool, zo dat de bewoners op de kade des zo mers hun ramen gesloten moeten hou den. Er is dan ook niemand het bestuur van Heemschut uitgezonderd die om het verdwijnen van de stinksloot treurt en de enkele be zwaarschriften van ingezetenen be troffen uitsluitend de straks te beta len baatbelasting. Toegegeven moet worden, dat een schilderachtig hoek je verdwijnt, maar het in het water drijvend vuil is allesbehalve hartver kwikkend, terwijl bij nadere beschou wing vele gebouwen erg vervallen blijken te zijn. De kademuren aan weerszijden dreigen in te storten en moeten met balken gestut worden. Welnu, dan maar de zaak flink aan gepakt en een mooie winkelstraat ge maakt, waaraan het groeiende Woer den echt behoefte heeft. Bovendien krijgt men een behoorlijke verkeers ader door de kern voor het west-oost- verkeer, terwijl de met „Rijnstraat" parallel lopende Voorstraat dan voor het oost-westverkeer gereserveerd wordt. Loopt alles mee, dan is de nieuwe situatie eind augustus reeds een feit, want het werk is na een publieke aan besteding al voor een dikke 4 ton ge gund. Ongeveer 18 duizend kubieke meter rivierzand moet gestort wor den om het water er onder te krijgen, waarna een rijbaan ter breedte van 7 tot 8 m wordt gemaakt en een trot toir van 2 tot 3 m. Onder het wegdek komt een brandriool van geslingerde buizen met hier en daar putten, want door het verlies van open water zou anders de brandveiligheid in gevaar komen. Voor een goede aansluiting van de Westdam op de Gedempte Rijn zal tevens een gedeelte van de haven gedempt moeten worden. Er blijft evenwel genoeg havenaccommodatie langs de stadssingels over, die aan weerszijden van de stad hun verbin ding met de rivier behouden. Het dempen van het stuk Oude Rijn in de binnenstad heeft voor de waterhuis houding of de scheepvaart dus geen enkele consequentie en van de zijde van Waterstaat werd daarom grif toe stemming verleend. Dit gedeelte is trouwens niet eens bevaarbaar. Van Bodegraven tot Woerden kunnen schepen tot 200 ton varen, terwijl de capaciteit tot Utrecht slechts 80 ton is, zodat men op dit laatste gedeelte hoogstens enkele beurtschippers ontmoet. Er bestaan plannen om de waterverbinding aan zienlijk te verbeteren door van de Oude Rijn bij Woerden uit een nieuw kanaal te graven naar het Amster dam-Rijnkanaal in Utrecht. Tevens is langs dit vaarwater een nieuwe weg geprojecteerd. Voor de economische opleving van Woerden kan dit veel betekenen TP en militair transport van België f~iop weg naar Nieuw Millingen -*—stuitte op veel moeilijkheden. De grote radar-installaties, geladen op vijf carriers, bleken te hoog te zijn; er moest langs allerlei omwegen ge- Sk. J. J. M. Timmers verschijnt binnenkort een gids van Rome, die de deelnemers aan bovenstaande reizen stellig nuttige diensten zal bewijzen. Sparta weet zich plotseling verze kerd van de warme sympathie van talloze Schotse voetballief hebbers. Zjj staan te boek als de trouwste aanhangers van Celtic, een befaamde club in Glasgow, en zij heb ben slechts twee vurige wensen. De eerste is uiteraard, dat Celtic altijd zal winnen; de tweede, dat de Ran gers, de andere gerenommeerde club uit de stad, altijd zal verliezen. Sparta nu moet binnenkort tegen de Rangers spelen in het kader van het toernooi om de Europese Voetbalbe ker. De eerste wedstrijd is op 9 maart in het Feijenoord-stadion te Rotter dam; de tweede een week later in Glasgow. En nauwelijks was bekend, dat Sparta de Rangers uit Glasgow als tegenstander geloot had, of op het secretariaat van de Rotterdamse kam- pioensploeg kwamen heel wat kerst en nieuwjaarsgroeten binnen, steeds vergezeld van de aansporing „beat the Rangers". Menige Nederlandse voetbalclub zou vreemd opgekeken hebben bij het ontvangen van derge lijke aansporingen; Sparta echter niet. Het ervaart immers zelf herhaaldelijk hoe scherp de tegenstellingen tussen de aanhangers van twee plaatselijke clubs kunnen zijn. In Rotterdam na melijk plegen de supporters van Spar ta te juichen als Feijenoord verliest of als de tegenstander een doelpunt maakt en de aanhangers van Feijen oord doen hetzelfde als het Sparta niet voor de wind gaat. A nton Sweers zal in april opnieuw /I naar de West vertrekken om, on- z der auspiciën van de stichting Culturele Samenwerking (Sticusa) de regie te voeren over het passie spel, dat geschreven is door de auteur Lou Lichtveld, beter bekend onder zijn pseudoniem Albert Helman. Zoals men wellicht nog weet, legde de heer Sweers, directeur van de stichting Ons Leekenspel te Bussum, in september en oktober van het afgelopen jaar de eer ste contacten voor de opvoering van dit spel. De heer Sweers verbleef toen eveneens geruime tijd in de West en deed rijke ervaringen op op het gebied van amateur- en lekentoneel aldaar. Het tweede verblijf van de heer Sweers in de West zal vermoedelijk zeven maanden duren. reden worden. In de Betuwse plaats Opheusden moesten spanningsdraden opgetild worden, die de route kruisten. A angemoedigd door het succes van At een verleden jaar georganiseerde Rome-reis, heeft de Culturele Kring Limburg het plan opgevat om dit jaar opnieuw een drietal Italië-rei- zen te gaan maken. Eventuele deelnemers kunnen kiezen tussen een Paasreis naar Rome van 14 tot 25 april, een reis naar Toscane van 24 tot 28 juli of een tweede reis naar Rome van 9 tot 24 september. De leiding van deze reizen, welke per touringcars worden gemaakt, staan on der leiding van de Italië-kenner prof. dr. J. J. M. Timmers, directeur van de Jan van Eyckacademie en het Bonne- fantenmuseum te Maastricht. Van de hand van reisleider prof. dr. ■jf <i JS eesje, het be- scjv #V faamde dia- *- kenhuisman- netje uit Hilde- brands onvolprezen Camera Obscura, is reeds lang dood, evenals Klaas met de bochel, die voor een cent een leven de kikker op at en die een vaste plaats had in „De Vette Vadoek". Maar de sfeer van hun leven bestond na de oor log nog in vele ar menhuizen in Fries land. De confronta tie met de armen huizen en de dik wijls schrikbarende toestanden heeft tot gevolg gehad, dat Friesland het eerste gewest is geweest, waar de huisvesting en verzorging van bejaarden op grote schaal is aangepakt. Ongeveer dertig bejaardencentra zijn er sinds de oorlog in Friesland verrezen, opgezet volgens de nieuwste inzichten, en nog is men bezig om de huisvesting van bejaarden te vervolmaken. In Noord Bergum werd bo vendien Nieuw Toutenburg geopend, een centrum voor de verzorging van gees telijk gestoorde bejaarden, en in meerdere gemeenten liggen de plannen klaar voor de bouw van tehuizen voor chronisch zieke bejaarden. Te Oosterwolde it „Rikkingahof' gebouwd (zie foto), een prachtig complex, echter niet voor ieder een. Zoals in meerdere centra het geval is, wordt de financiële draagkracht hoger aangeslagen dan de behoefte om in een dergelijk centrum opgenomen f worden. Friesland geeft in menig opzicht een voorbeeld op het gebied van be jaardenzorg, maar nog niet voor alle groeperingen. Vroeger kwam Keesje ten minste in het armhuis, waar hij niet eens geld mocht hebben, zelfs niet voor zijn doodskleed. Nu staan er huizen in Friesland (trouwens ook elders), waar Keesje niet aan bod komt omdat hij geen geld heeft, zelfs niet onder zijn hemmetje. GRONINGEN, 9 jan. De Commer ciële Club te Groningen heeft gisteren de eerste van twee avonden gehouden dfe de eenheid van het noorden tot on derwerp hebben. Dit idee stoelt op twee gedachten, enerzijds op de, erv^|"fhpfj met betrekking tot de onbe>'1®d'f1^^l over de economische en sociale 0mwlj^ keling de drie noordelijke provinciën in feite in dezelfde situaüe verkeren, an derzijds op het groeiend besef dat men niet uit de situatie kan komen do°^ ®en ononderbroken lamenteren bq de la"ae" Hjke overheid over vermeende achter stelling, doch dat bezinning nodig is op welke wijze de noden door eigen activi teit gelenigd kunnen worden. Prof. dr. H. J. Keuning, voorzitter van de studiecom nissie van de Commer ciële Club lichtte toe dat de Commer ciële Club nu door enkele besprekingen van vertegenwoordigers van elk der drie provinciën wil nagaan waar de ver schillen liggen die een rem vormen voor een samengaan van de drie noordelijke provinciën en als er geen veel belang rijker objecten zijn met betrekking waar toe een samenwerking de onderlinge ver deeldheid van inzicht dient te overheer sen. Maar helaas ontbrak op de eerste avond, gewijd aan de economische aan gelegenheden in het noorden, een afge vaardigde uit Friesland, ondanks het feit dat een 30-tal personen zijn aange zocht. Prof. Keuning wilde hierin geen onwil of onmacht zien. Industrialisatie is nl. het enige middel waardoor de on gunstige economische ontwikkeling van het noorden kan worden omgebogen en Friesland is de meest agrarische sec tor van de drie noordelijke provincies. Het is moeilijk voor de plaatselijke in dustrieel in Friesland zich uit te spre ken over een economische aangelegen heid die voor Friesland anders dan voor Groningen en Drente ligt. Inleidingen werden nu gehouden door de heren J. E. Duintjer uit Veendam, voorzitter van de Kamer van Koophan del voor de Veenkoloniën, en dr. ir. H. A. Stheeman uit Oldenzaai, directeur van de NAM. De heer Duintjer conclu deerde dat er reden is om te spreken van een eenheid van het noorden om dat alle drie provinciën dezelfde moei lijkheden en dezelfde belangen hebben. Dr. ir. Stheeman attendeerde met na druk op een groot gemeenschappelijk goed van de noordelijke provinciën, een uitermate geschikte bevolking die voor allerlei werkzaamheden geschikt is. Hii bepleitte o.m. vervolgscholen pp tech nisch gebied, goed lager onderwijs en opheffing van de gemeenteclassificatie. LONDEN, 8 jan. (UPI) De uitno diging van het Britse filminstituut aan de Duitse filmactrice Leni Riefen stahl, die door Hitier „De volmaakte Duitse vrouw" is genoemd, is ingetrok ken. De actrice, die vaak in Berchtesga- den bi) Hitier op bezoek is geweest, zou 10 april In het Nationale Film Theater in Londen een lezing houden over haar filmwerk. Het bestuur van het Britse Film In stituut heeft thans bekend gemaakt dat het op zijn recht blijft staan kunste naars in staat te stellen lezingen te houden, pp basis van hun artistieke ac tiviteit, ongeacht politieke sympa thieën, maar dat het van gevoelens is, dat onder de huidige omstandigheden het bezoek van mej. Riefenstahl de bedoelingen van het instituut niet zou kunnen vervuilen en dat de uitnodiging daarom is ingetrokken. Het instituut had oen aantal protesten tegen de aangekondigde lezing ontvan gen. MOSKOU 9 jan. (UPI) Galina Ula nova, die als 's werelds beste ballerina wordt beschouwd, heeft gisteren haar 50-ste verjaardag thuis gevierd, in slechte gezondheid. De danseres die een van de meest geliefde vrouwen in de Sovjet-Unie is, bracht de avond thuis door met haar man en een paar vrien den. Het Bolsjot-theater had een van de balletten van Ulanova's repertoire „Ro de bloemen", op het program gezet, in de hoop dat zij deze voorstelling zou bij wonen om zich te laten toejuichen op haar verjaardag. De zaal was uitver kocht, maar de ballerina weigerde te komen en opnieuw doet het gerucht in Moskou de ronde, dat zij zich spoedig na ruim 31 jaar dansen, zal terugtrek ken. Italië Negen Duits-sprekende jon gelui uit Zuid-Tirol krijgen binnenkort een tweede herziening van hun proces Wegens het plegen van enkele bomaan slagen zijn zjj in 1957 veroordeeld tot in totaal zeventien jaar en tien maanden gevangenisstraf. Een gerechtshof in Trente heeft een jaar daarop de zaak opnieuw behandeld en in totaal veertien en een half jaar opgelegd. (UPI) TWELLO, 9 jan. In de bouwplaten- fabriek N.V. Veldhoen is gisteren brand uitgebroken. Het achterste gedeelte van de fabriek, waar zeer brandbaar materiaal was opgeslagen, brandde geheel uit. Nadat het dak was losgetrokken be streed de brandweer uit Twello bijge staan door drie brandweerwagens uit Deventer het vuur met nevelspuiten. Het voorste gedeelte van de fabriek kon behouden blijven. Het nablussings- werk vergde veei tijd, omdat de ver brande voorraad bestond uit dicht op eengepakte houtvezel, die lang bleef nasmeulen. De oorzaak van de brand is vermoede lijk de warmte-ontwikkeling van een gloeilamp De schade bedraagt naar schatting enkele tienduizenden guldens. Het bedrijf, dat niet behoeft te worden stilgelegd, ls tegen brand verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7