„Ruime provinciale autonomie in de Congo gewenst geacht Soevereiniteitsoverdracht in de loop van de zomer verwacht n osram: OSRAM Mémoires de jaren van Eden over tot 1957 1951 Publikatie ervan vandaag in The Timesbegonnen Een spoedige regeling van herzien concordaat verwacht de mysterieuze J» G» M' D B t GLOEILAMPEN Psychologische fout: hulde aan Leopold II Oostenrijk en de Heilige Stoel J Malakka: geen uitlevering van rebellen RADIOTOESPRAAK VAN KONING BOUDEWIJN De KLM-besprekingen in Washington Iraakse mijnenlegger tot zinken gebracht? tatuften in Uw huist j ^8'. Dante secretaris V^n Congr. der Riten Vrouw van Russische diplomaat aangehou den op supermarkt Zuidkoreaans schip in gevecht met schepen van Noord-Korea Franse bisschop tekent anti-atoombom appèl MAANDAG 11 JANUARI 1960 PAGINA 11 °na nïd week vrijdag nog deelde de baaf a"kplijke ,,Le Soir" in een blijk- ree,.,, een paar ministers geïnspi- Jeder k'tikel mede, dat de regering ^e Op .aiistisphe formule had verworpen. de meest gebruikte typen gemiddeld in prijs verlaagd Nu meer dan ooit: haat 99 JAN VAN CENT door Schaaktoernooi in Beverwijk - De bokken van de schapen gescheiden „Hij kan het even goed als wij" Bont op pootjes Oeteldonkse leut 1 Dbg 65 jaar Een moot schip „Floor" naar de West Verdwenen granaat Prinses Irene in Sankt Anton (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 11 jan. Nagenoeg een jaar na zyn bekende boodschap, waar mee hy de Congolese onafhankelijk- heidswagen voor goed aan het rollen 'acht, heeft Koning Boudewyn zater dagmiddag andermaal via de radio tot f'KBn en de Congolezen het woord vnn, ^'aarblijkeiyk lag de bedoeling or een finaal punt te zetten achter 2® K" geëindigde koninklijke informa- fDoiidewijns hulde aan zijn Jp £L.°Vergro(ltoom. Leopold II, bü „„V°nS>°iese nationalisten volkomen in f,?®. aa'de is gevallen, kan men voor- n' Zeker was Leopold II va? grootste monarchen 3n im- P mm bouwers van de negentiende ?aar Juist die geniale verdien- J f'°"r Kasa Voeboe en zijn ge- »iü r? bijzonder bezwarend aange- u Deze psychologische fout buiten "Wing gelaten, was de bood- cnap een meesterstuk van oratorische J^nstructie, welke 's Konings adviseurs «io ce,r "trekt. Zelden zijn zü erin ge- magd de kern van de zaak tot een zo -«nopte formule te reduceren en -el- ook is deze dan nog onder zoveel J o'oempjes begraven. De bloemetjes heten goede wil", ••Wederzijds begrip" en .hartelijke broederlijkheid". De spil van de kwes- tle. welke nauwelijks vijfentwintig woorden besloeg, heet federalisme, b't gevreesde woord wordt overi gens niet genoemd, want te Brussel }s federalisme sedert de Vlaamse kwestie taboe; maar koning Boude- wijn's formulering laat geen twijfel. >>Ik heb," zo verklaarde de vorst, „de Vertegenwoordigers ontmoet van de meest uiteenlopende Congolese gedach- fenstromingen. Op grond van deze con tacten is het wenselijk gebleken de toe komstige Congolese staat te organise- 'en op de basis van een zeer ruime pro- .X'nciale autonomie, waarvan de instel den aan de regionale karaktereigen- taPPen zullen worden aangepast." Daarmee is een dubbelzinnigheid up- Serpimd welke de roinde tafel-conferentie °P een gevaarliike wijze had kunnen bezwaren. Zoals bekend had minis ter De Schrijver in zjjn parlementsver- klaring van r6 oktober een ruime pro vinciale decentralisatie in uitzicht ge steld. Niet alleen kwam hij daarmede het uitgesproken verlangen tegemoet van de Abakisten, die de autonomie van de provinciej-.eppoldstad opeisen, maar hu opende meteen bok de deur voor an dere experimenten, welke voor België met noodzakelijk een noodlottige afloop hoefden te krijgen. De recente ontwik keling in Katanga bewijst dat ten over vloede. Naar verluidt ontmoette De Schrijver een levendig verzet in kringen, wier fi nanciële belangen beter gediend zouden zJlh met de oprichting van een unitaire v,aat, waarin de Belgische politieke in- j '°ed nog immer doorslaggevend is. Het vj echter evident dat deze Belgische in- v',ed in de gegeven omstandigheden nee 16 illusoir zou zijn. Zelfs wan- heirt een toevallige kiezers meerder- ordo van oog grotendeels aan tribale zen i??rden gehoorzamende Congole- 8temrt een referendum voor België ej trpt^u-zou de sterk georganiseerde der-rSï. scbe minderheid van de Ne- gezap 0 tocb ieder effectief Belgisch orpv|\1?n.rnogelïjk maken. Ook wanneer va„ ''"rijke investeringen daarmee ge- arl0ben' schrijft het Belgische belang Uay-"}putatie van de dooi het nationa le virus meest aangetaste Congo- 'edematen voor. bp,»:?'(lÜke boodschap heeft thans 0V6reé„P8 geleverd dat nien te Brussel, "kornstig het verlangen van de Congolese provincies, op een min of meer bedekte deling van de Congo aan stuurt en op de ronde tafel-conferentie zal deze kwestie vermoedelijk een van de hoofdgerechten worden Over deze conferentie zijn intussen het bevroren Brussel geland. Kasa Voe boe die een omweg heeft gemaakt via Parijs, waar hij discreet bö de regering van generaal De Gaulle zou hebben ge ïnformeerd welke kansen er voor een federatie van de Neder Congo en Frans Congo bestaan en hoeveel Franse tech nici en adviseurs Parijs eventueel ter beschikking zou stellen voor het geval de Belgen vertrekken, arriveerde enke le uren later. De Abako-leider had een ongelofelijke hoeveelheid koffers bij zich, wat op een langdurig verblijf in België schijnt te wijzen. In geïnformeerde kringen verwacht men, dat de conferentie omstreeks 20 januari een aanvang neemt en, wan neer alles naar wens verloopt, zou het overleg vijf weken later, dus eind fe bruari, besloten worden. De conferentie zou geen enkele bindende beslissing ne men, aangezien het Congolees statuut, thans vastgelegd in de koloniale keure WASHINGTON, 11 Jan. Terwijl verschillende Amerikaanse bladen en politici Nederland steunen in het stre ven landingsrechten te verwerven voor de KLM in Los Angeles, herha len sommige functionarissen in Was hington, dat er voor het welslagen van de besprekingen geen aanwijzingen zijn. Andere functionarissen weige ren zich uit te laten over de onder handelingen, maar verwachten dat de besprekingen nog minstens twee we ken zullen duren. De onderminister van Buitenlandse Zaken, Dillon, komt eerst over tien dagen van een reis naar Parijs in Washington terug. Dillon krijgt dan een verslag van de onderhandelingen en zal dan met de minister van Bui tenlandse Zaken Christiaan Herter daarover overleg plegen. TEHERAN, 11 jan. Volgens zater dag in Teheran ontvangen berichten zou den verscheidene Russische officieren en Iraakse officieren en manschappen om het leven gekomen zijn toen anti communistische Irakezen handgranaten wierpen naar een boot, die mijnen leg de in Iraakse wateren bp Amarah. De boot zou in de lucht gevlogen en daarna gezonken zijn. De berichten zijn afkom stig van Irakezen die in Abadan zijn aan gekomen. De anti-communisten hadden zich in palmbomen verborgen gehouden in afwachting van de komst van de mij nenlegger. Het incident gebeurde vrij dag. Er zouden verscheidene arresta ties verricht zfln. van 1908, alleen door een beslissing van het parlement kan gewijzigd worden. Men verwacht ochter wel dat de con ferentie concrete aanbevelingen zal doen, o.m. in verband met de federale structuur van de Congolese staat en de bevoegdheden welke België in de over gangsperiode zal behouden. Het parle ment zal onmiddellijk deze aanbevelin gen kracht van wet verlenen. Vóór half maart mag men dan ook redelijkerwijze geen parlementsverkie zingen in de Congo verwachten. Deze zouden de vorming van een regering, omstreeks einde maart mogelijk ma ken, waarna een tweede ronde tafel conferentie zal worden belegd, welke vooral over de financiële en economi sche problemen handelen zal. Op eon derde conferentie in de loop van de zo mer zal dan tenslotte de soevereini teitsoverdracht worden geproclameerd. Advertentie (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 11 jan. Het dagblad „The Times" is vanmorgen begonnen met de publikatie van de memoires van Sir Anthony Eden, die zich in 1956 genoopt zag, gedeeltelijk om gezondheidsrede nen, gedeeltelijk op politieke gronden, ontslag te nemen als eerste-minister van Groot-Brittannië, in welke functie hij werd opgevolgd door Harold Mac- millan. De mémoires, die weldra in SIR ANTHONY EDEN De fi^STAD. 11 jan. (KNP) - secret»». beeft Mgr. Enrico Dante, pro- »0t secrlr V£m de Congregatie der Riten n°ernd aris va" die congregatie be- ter - De Britse eerste minis- «en bev7Ti ?n zal van 22 tot 24 maart n°digine brengen aan Rome, op uit- S van de Italiaanse regering. WENEN, 11 jan. (UPI) Kanselier Julius Raab va:i Oostenrijk heeft gis- teravond in een radiorede verklaard dat de Oostenrijkse regering bereid is in de toekomst de katholieke kerk een jaar lijkse subsidie van honderd miljoen schilling toe te Kennen. Kanselier Raab sprak zijn vex >uw< uit in het spoe dig tot stand komen van het herziene concordaat, dat de betrekkingen tussen Kerk en staat regelt. Momenteel zijn over dit concordaat besprekingen aan Nadat'de Duitsers in 1938 Oostenrijk waren binnengetrokken, werd het tus sen de republiek en de Heilige Stoel in 1933 tot stand gekomen concordaat vervallen verklaard en werden anti-ker- keliike wetten van kracht. In 1957 er- kende de Oostenrijkse regering m een nota aan de Heilige Stoel de onvermin derde rechtsgeldigheid van het concor daat uit 1933, maar zij stelde bespre kingen voor over een herziening van ze kere paragrafen. Hierop doelend zei Raab gisteren in zijn radiotoespraak, dat verschillende veranderingen sinds de oorlog een wet telijke situatie hebben geschapen, die bepaalde fragmenten van het concor daat in conflict brachten met de Oos tenrijkse atgiving. Na langdurige en moeilijke onderhandelingen, aldus xtaab, is de mogelijkheid gevonden te komen tot het formeel restitueren aan de Kerk var, haar door de nazi's na 938 in beslaggenomen eigendommen De kanselier verklaarde dat de kwesties van staatssubsidie aan ka tholieke stolen en van het kerkelijk huwelijk, nog steeds hangende zijn. In dit opzicht, aldus Raab, heeft de Oostenrijkse volkspartij voorstellen gedaan, 'welke echter werden afgewe zen door haar partner in de regerings coalitie. de socialistische partij. De bestaande Oostenrijkse wetgeving inzake huwelijk verbiedt de kerkelijke inzegening zonder voorafgaand burger lijk huwelijk. Volgens het concordaat evenwel, kunnen Oostenrijkse echtpa- ren rechtsgeldige, kerkelijke huwelijken aangaan zonder voor de burgerlijke stand te verschijnen. boekvorm zullen verschijnen, bestrijken de jaren van 1951 tot 1957 en begin nen met het ernstige meningsverschil tussen Eden, destijds minister van bui tenlandse zaken in Churchills kabinet, en de Amerikaanse staatssecretaris Dulles over de oorlog in Indo-China en de maatregelen welke Amerika en Groot-Brittannië zouden kunnen nemen om de Fransen te steunen in hun strijd tegen de door China gesteunde Viét- Dulles wenste in te grijpen om te voorkomen dat het communisme zou zegevieren in zuidoost-Azië, maar Eden besefte dat de Amerikaanse staatssecre taris niet wenste in te grijpen op de enige wijze welke effectief zou kunnen zijn, d.w.z. door rechtstreekse Ameri kaanse hulp aan Frankrijk in de vorm van militaire steun te land. Hij zond derhalve een schrijven aan Makin, Brits ambassadeur in Washington, waarin hij laatstgenoemde berichtte, dat naar de mening van het Britse kabinet de voorwaarden voor een gunstige op lossing van de Indo-Chinese kwestie niet langer aanwezig waren. Hij gaf de ambassadeur opdracht om aan de Ame rikaanse regering mee te delen dat ver deling van Indo-China de enige oplos sing was. Dulles deelde aan de Britse gezant 'mee dat de Amerikaanse rege ring de mogelijkheid van een verdeling van Indo-Cnina zorgvuldig had bestu deerd, maar dat zij meende dat. een dergelijke verdeling geen blijvende op lossing zou brengen en slechts zou lei den tot communistische overheersing van zuidoost-Azië. Dulles stelde derhal ve voor om China te waarschuwen dat Amerika en andere Westerse mogend heden een gezamenlijke militaire actie zouden beginnen tegen China, d.w.z. een actie vanaf zee en vanuit de lucht, maar zonder gebruik van de Amerikaanse landmacht. Eden wilde hiervan niets weten. Hij meende dat een dreigement van het soort dat Dulles bedoelde on aanvaardbaar en al te vernederend zou zijn voor China. WASHINGTON, 11 jan. Functiona rissen van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken hebben meege deeld da. twee particuliere rechercheurs mevrouw Galina Glinsky, de vrouw van de Russische assistent-marine-attache, op een supermarkt in Washington heb- oen aangehouden en haar beschuldigd hebben van het stelen van een stuk vlees ter waarde van r im twee-en-een- nalve dollar. Z{\ werd echter vrijgela ten nadat zjj zich had beroepen op di plomatieke onschendbaarheid. Volgens het rapport dat het bedrijf bij het „State Department" indiende, heb ben de rechercheurs mevrouw Glinsky aangehouden toen zij de zaak verliet. Het bleek dat de Russische diplomaten vrouw het vlees onder haar jas had ver borgen. Zij had geen verkoopbon. Het bedrijf besloot niet aan te dringen op vervolging en de politie werd niet ge waarschuwd. Wel was de Russische am bassade op de x>gte gesteld die de tweede secretaris, Osipov, zond om het incident te onderzoeken. Hij beschuldig de mensen van het bedrijf van een slech te behandeling van mevrouw Glinsky. De Russische ambassade weigerde com mentaar. Een speurdersverhaal ,Oe eVe,,®. Verhandel gaat niet opmerkelijk goed en opmerkelijk slecht. Het zou me niet ver- alt a^s Kisser zijn vader een beetje bezwen- 8e|d' betreft de inkomsten, want hij geeft nogal Rij1' Hier staat alles in." Schoi.sal een rapport, dat Stuiter in het dossier at u, 1 voor hem lag, zonder ernaar te kijken. v°eid» Episch Frens. Hij wilde niet praten, maar Kile h veel meer voor het nijver neerschrijven van t6ohB„ wonderheden. Sluiter vroeg de twee andere - urs 01 zü nog iets hadden. Ze hadden dienst Jig v»Vn de Kinkerstraat en konden daarover wei- hnü u en' De inspecteur knikte naar Speelman. er net potlood nu dwars in zijn mond en beet Ju baar OP- nog speeiman?" L. bele verhaal?" n hoofdzaken, ja". Disser kwam om kwart over tien bi) Wati- 'Oorti» ongeveer half elf ging de dienster uit de tooo ^e' Watimena waarschuwen, dat er te- l'Kn hof,°i?r iïi was' [k keek alleen naar de deur strn»» tVatimena kwam naar buiten en stak aato en? ,over- Op hetzelfde ogenblik hoorde ik een htena,len,en heel hard dichterbij komen. Wati- daar zo van. dat hij op straat bleef p u?n ,he,m nog net op tijd op de stoep hr bleek later niemand meer aan de te lefoon. De dienster verklaarde, dat er alleen maar was gevraagd naar Watimena en dat er verder geen naam was genoemd. Het was een b^eetje ruwe ste, zei ze, maar dat zal wel verbeelding zjjngeweest. „De auto is onbeheerd gevonden in de a je had dus gelijk. Hij was om ongeveer half tien ge stolen op de Prinsengracht, van een dame die daar ergens op visite was. Geen vingerafdrukken, alleen een knap open gemaakt portier". Sluiter schoof zijn stoel achteruit en stond op. „De heren kunnen een kop koffie gaan halen zet hij. ..Heb jij nog even tijd, Speelman?" De adjudant antwoordde niet en bleef achter, ter wijl de anderen de kamer verlieten. Sluiter hield hem een pakje sigaretten voor en liep langs hem heen naar het raam. Er scheen een waterig zonnetje, maar de schrale wind was gebleven. Speelman stak zijn si garet op, hoewel hij eigenlijk een pijp of een sigaar prefereerde. De inspecteur wist dat en uit het feit dat hij het voor een ogenblik vergeten scheen, conclu deerde Speelman dat er zwaar gepiekerd werd. De mannen rookten. Plotseling draaide Sluiter zich om en zei: „We moesten dan maar gaan". Speelman greep zijn jas van een der stoelen en trok hem aan, vlug, om het tempo van de inspec teur bij te houden. Ze liepen het gebouw uit. Speel man wist ongeveer wat er gebeuren ging. Ze gingen naar Martin Watimena en deze keer zouden er geen doekjes meer om worden gewonden. Watimena zat bij het raam. Hij had zijn grijze pak aan. Toen de politiemannen binnen kwamen legde hij een krant naast zich neer op de grond. Alleen de jon ge vrouw was thuis. Watimena zag Speelman en Sluiter voor het eerst samen en plotseling drong de betekenis daarvan tot hem door. De adjudant zag het en hij zei: „Geen kwade gevolgen, van gisteravond?" „NeeNee, helemaal niet". „Dat is uitstekend". Ht) zag de vrouw kijken met niet-begrijpende ogen. Watimena had haar dus niets gezegd. Sluiter was gaan zitten en ook Speelman zocht een stoel. De vrouw schoof er een naar hem toe, zonder haar ogen van Watimena af te nemen, alsof deze haar het ver haal vertellen kon zonder een woord te zeggen. „Dat was op het nippertje", zei Sluiter. „Ja Watimena zat heel stil, gespannen afwachtend. De handen hield hij tegen elkaar gevouwen. De vrouw ging naast hem staan en de zon tekende haar gezicht dieper bruin. Met luid getingel ging een tram voor- bü. „En voor de tweede keer nog wel. U hebt geluk". Watimena lachte mat en dat was zijn enige ant woord. „De volgende keer zou dat geluk u wel eens in de steek kunnen laten en dat zou heel jammer zijn. Of niet?" t De vrouw sloeg de ogen snel neer, alsof haar iets trof. „U zou natuurlijk de eerste paar maanden binnen kunnen blijven. Misschien nog niet eens zo'n gek idee. Als u dan weer buiten zou komen, zou het weer voorjaar zijn. U zou de hele winter hebben gemist: het ijs op de grachten, de drabbige sneeuw op de trottoirs en de kou. Niets daarvan in uw lekkere warme kamer, maar als u in het voorjaar buiten zou komen, zou daar iemand staan wachten om het voor de derde keer te proberen. Dat is, na Hotel Impe rial in Antwerpen en na een auto in de Kinkerstraat, geen prettige gedachte, geloof ik". Watimena glimlachte opgelucht, terwijl hij luister de naar de onverwachte stem van de inspecteur. Star bleef de glimlach op zijn gezicht, toen de in specteur zei: „Ik vraag me af of deze gedachte het geld uit een paar brandkasten waard is". Het hoofd van de vrouw kwam met een ruk recht op. Ongelovig staarde ze naar de inspecteur. Ze streek met haar hand over haar voorhoofd en zacht zei ze iets in een vreemde taal, als een bezwering. „Vindt u het dat waard?" Watimena was gerustgesteld geweest, omdat de in specteur zo kalm deed. Het had hem het idee ge geven dat alles nog wel mee zou vallen. In de stilte die nu volgde probeerde hil zichzelf te kalmeren, maar de juiste argumenten daarvoor schoten hem niet meteen te binnen. „We weten het," zei Sluiter kalm. (Wordt vervolgd) £7chaken verbroedert. Althans in zo- X verre het mensen van allerlei slag, rang en stand verenigt, die van die verbroedering in het geheel geen pro bleem maken. Zij zijn helemaal één in datgene wat hen oprecht verdeelt: de winst van een partij. Men kan dat in deze dagen duidelijk ervaren in Bever wijk, waar zoals u weet het 22ste Hoogoven-schaaktoernooi wordt ge speeld. Daar zitten dus gedurende an derhalve week op gezette tijden hon derdvijftig dames en vooral heren te genover elkaar om er paarsgewijze ach ter de vierenzestig velden elkaar de loef af te steken. Dat begint met de grootmeesters in de invitatiegroep en dat eindigt met de, soms ook letterlijke, „broekies" in de onderste regionen. Hun aller krachtsinspanningen zijn waar schijnlijk gelijk, maar zij allen hebben er Tollens niet voor nodig om te we ten dat men de uitslag nauwelijks mag rekenen, maar dat men alleen het doel moet tellen. Het doel is in Beverwijk voornamelijk: fijn schaken; wat na tuurlijk niet wegneemt dat iedereen als het even kan nog wel wil winnen ook. Zo'n massaal schaaktoernooi als in Beverwijk heeft, in overeenstemming met boven aangestipte ideële opzet, iets chaotisch. Maar wij geven het u dan ook te doen om tien dagen lang honderdvijftig mensen een zestal uren per etmaal aan het denken en vijf-en- zeventig schaakklokken in werking te krijgen. De man die dat alles bewerk stelligt, de toernooileider, heet dan ook terecht Veldheer. Niettemin heeft hij in het geheel geen krijgszuchtig uiter lijk. Integendeel, hij ziet eruit als de goedmoedige vredelievendheid zelve. Maar hij heeft, geloven wij, wel alles in de hand. En hij heeft in ieder geval duidelijk de bokken van de schapen gescheiden. Dat wil zeggen, de tien elite-spelers zitten tezamen in een aan één kant door palmen afgezette ruimte en de damesgroep is door hem terecht ten troon verheven; die zit dus op het toneel in het Kennemer Thea ter. De anderen hebben hun plaats min of meer geordend toegewezen gekregen over de ganse zaal verspreid en als de belangstelling even wil toenemen kan de met-insider niet helemaal nauw keurig meer vaststellen wie er speelt en wie er toeschouwer is. Er zijn er dus in Beverwijk die ge klaagd hebben over „gebrek aan orga nisatie". Onder hen bevindt zich, zo hebben wij vernomen, de Russische grootmeester Petrosjan, kampioen van de Sovjet-Unie, een ietwat duistere „griibelnde" jongeling. Hij heeft, naar onze smaak, ongelijk, want iedere goe de organisatie begint bij zulke evene menten bij het welwillend aanpassings vermogen van iedere deelnemer afzon derlijk. En dat is in Beverwijk, als al tijd, ook dit jaar uitzonderingen dus daargelaten ongewoon groot. De perskamer is dit keer onderge bracht in een soort onderaards gewelf. Er is niet al te veel ruimte, maar het is er wel gezellig. Wij hebben er, de zer dagen, aan een van de borden de partij tussen Salo Flohr en onze Jan Hein Donner gevolgd. Wij mochten er ons verheugen in het gezelschap van een illuster man als dr. Max Euwe en nog enige schaakgroten. Op een gege ven moment besliste de oud-wereld kampioen, na ampele overwegingen, dat wit maar Dame c2 moest spélen. Precies het moment overigens dat Flohr die begonnen schijnt te zijn met als kellner „vluggerdjes" te spelen en die er nóg naar uitziet in het gewelf afdaalde. Toen ontwikkelde zich vol gend gesprekje: Euwe: „Zo, mijnheer Flohr, wat heeft u gespeeld?" Flohr: „Dame c2." Euwe (tot de omstanders): „Zie je wel, hij kan het even goed als wij." illlllIlllllllllllllllllllllllllllltltllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIlIillIlllllIlIlllllllllllIllllIIIIIIIIIlllllllllllllIlIlllllillllllllll eer dan 600 nertsen hebben In het afgelopen weekend een van de Bossche veemarkthallen ge vuld met hun onwelluidend gekrijs en nog meer met hun penetrante geur, toen daar de jaarlijkse expositie van deze dieren werd georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van fok kers van edeipelsdieren. Wat oor en neus aan deze diertjes tekort komen zolang ze leven, haalt het oog ruim schoots in wanneer de huidjes eenmaal in stola of bontmantel verwerkt zijn. Dat een dergelijke kledingstuk nog steeds een luxe affaire blijft, verwon dert ons niet meer nu we vernamen dat de reu-pelsjes door elkaar toch wel een slordige honderd gulden per stuk opbrengen. Ondanks die duurte be draagt de wereldproduktie toch nog ruim elf miljoem pelsjes, waarvan de 700 Nederlandse fokkers er 100.000 voor hun rekening nemen. Ze doen dat met ere, want we hoorden dat het Ne derlandse produkt ook op dit terrein bijzonder goed staat aangeschreven. kan zij dat niet in Nederland doen? Maar mej. Van Rijn, die door iedere Limburgse bekende „Floor" genoemd wordt, heeft zich als het ware aan de missie gegeven. Na haar H.B.S.-op- leiding bezocht zij in Sittard de school voor maatschappelijk werkster, daar na maakte z\j haar studies voor apo thekeres aan de universiteit in Utrecht. In 1953 vertrok zfl naar Afri ka. Hier werkte zij zes jaar als apo thekeres en maatschappelijk werkster aan het St.-Jozef Ziekenhuis in Ngulu- di in Nyassaland, of zoals zij zelf noemde in de bush-bush bij de paters Montfortanen. „Eigenlijk vond ik het jammer dat ik het ziekenhuis moest verlaten, ik was er al helemaal ge wend en iedereen kende mjj er, maar ik wilde behalve apothekeres en maat schappelijk werkster ook vroedvrouw zijn en dat kon ik daar niet leren." Dat |e Oeteldonkers die ten getale van bijna duizend naar de Casino- Schouwburg in Den Bosch waren gekomen, hebben van hun Schlager festival 1960, waar ze uit een collec tie van 28 ingezonden Schlagers hun favoriet gingen kiezen, een daverende carnavalsavond gemaakt. Op het dreu nende ritme van de meziekskes heb ben de zalen gedenderd van de Oetel donkse leut. Maar met de keus van de Schlager hebben ze het bepaald niet ernstig genomen, anders was niet een matige tekst op het overjarige liedje „Zorg dat je erbij komt" door de car- navalvierders met de meeste stemmen bekroond geworden. Maar in ieder ge val heeft Oeteldonk weer een Schlager waarmee het over zeven weken de branding in kan gaan. En tenslotte zit er in „Zurreg dè ge d'r bij komt, mee vastelaovond in Den Bosch" toch ook nog een propagandistisch trekje. Onze oud-collega Dbg A. J. P. van Domburg is zaterdag vijf enzestig jaar geworden. Dat was dus de dag waarop zijn otium on getwijfeld maxima cum dignitate zou zijn ingegaan ware het niet, dat hjj drie maanden geleden te Nijmegen zijn nieuwe ambt had aanvaard. Een geheel nieuw ambt, dat hem nog jaren opeist. Hierdoor was de verjaardag van zaterdag niet meer wat men ge- oele'g Scheepswerven n.v. In Bol nes is ongetwijfeld Nederlands specialiste in het vervaardigen van scheepsmoten. Nog niet zo lang geleden werd daar onder de rook van Rotterdam een nieuw voorschip ge bouwd voor de vrachtvaarder „Nyon", die op de Britse kust was gelopen en daar zijn neus had verspeeld. Boele maakte er weer een fraai geheel van. Niet minder spectaculair was wat daar zaterdagmiddag gebeurde. Een zo op het oog gaaf schip werd door een rijdende kraan centimeter voor centimeter in twee stukken getrokken. Het was de op een dwarsheUing gele gen „Prins Casimir" van de Oranje- lijn, die dit ogenschijnlijk wrede lot on derging, zif het dat de vrachtvaarder eerder reeds precieus door midden was gebrand. Deze middeleeuws aandoen de kwelling werd voltrokken voor het eigen bestwil van de „Prins Casi mir", die er een flinke moot van ruim 46 meter tussen boeg en achterschip bijkrijgt. Ook de „Prins Willem U" zal een dergelijke operatie ondergaan. Re den van deze verlenging is de vergro ting van de sluizen in de St.-Lawren- ce Seaway, waarop deze schepen een geregelde lijndienst onderhouden. Na de operatie, die voor elk der sche- woonlijk een mijlpaal noemt. Geen keerpunt. De feesteling zelf heeft er dan ook over gezwegen, zodat hij de dag rustig met familie en vrienden heeft kunnen vieren. Dezen hebben zich intussen niet onbetuigd gelaten, zelfs al was zijn telefoon een groot deel van de dag zo attent om dienst te weigeren. pen slechts drie weken rust vraagt, zullen zij met een laadruim, twee land palen, vier laadbomen en vier lieren méér over ruim zeshonderd ton meer draagvermogen beschikken. Toen de ze Prins-schepen in 1955 werden ge bouwd, heeft men rekening gehouden met een mogelijke verlenging in de toekomst. Zaterdagmiddag vertrok de 46-ja- rlge mej. Flore van Rijn uit Ven- lo van Schiphol naar Suriname. Zij gaat naar de west om een cursus voor vroedvrouw te volgen. Op het eerste gehoor klinkt dat nogal vreemd. Immers, is men geneigd te denken. is de reden waarom zij nu, na eerst vier maanden op vakantie te zijn ge weest in Nederland, naar Paramaribo vertrekt. Want behalve dat zij daar een cursus voor vroedvrouw volgt, maakt zij zich nog verdienstelijk als apothe keres en maatschappelijk werkster aan het St.-Vincentius Ziekenhuis van de paters Redemptoristen. Voorlopig blijft zij twee jaar in de West. „Wat ik daar na ga doen weet ik nog niet", vertel de zij lachend. „Maar mijn hart gaat uit naar Nyassaland. Het zou mijn grootste verlangen zijn om onder de melaatsen te kunnen werken. Enfin, we zullen wel zien, misschien dat ik in de West wel zo onmisbaar word, dat ik niet meer terugkom." En na de ze woorden verdween zij lachend naar de balie. In Bergen op Zoom is een mortier granaat verdwenen. Het projectiel was ergens aangetroffen en de ge waarschuwde politie zette er om alle eventuele risico's te vermijden een bordje bij met het opschrift „le vensgevaarlijk projectiel". De hulp verleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken werd ge waarschuwd en gevraagd om de gra naat te verwijderen. Drie dagen later was het oorlogstuig inderdaad verwij derd. Maar in stede van geruststelling veroorzaakte deze verdwijning beroe ring. De „bevoegde instantie" was er namelijk nog niet aan te pas gekomen. Politiemannen togen op onderzoek uit en toen bleek, dat een jongetje het ding mee naar huis had genomen. De broer van deze jongen, die met verlof uit militaire dienst thuis was, consta teerde: „ongevaarlijk". Maar de moe der van de jeugdige vinder, zorgzaam en voorzichtig: als alle moeders, wilde de granaat niet in huis hebben. Zij gaf het ding aan een buurjongen, die er raad mee wist. Hij wierp het in het water en daar ligt het te wachten tot de hulpverleningsdienst het „levensge vaarlijk projectiel" onder haar hoede zal nemen. De militair had geconsta teerd, dat het een ongeladen mortier granaat is. SEOEL, 11 jan. Een 280 ton me tende Zuidkoreaanse patrouilleboot met een bemanning van tachtig koppen is zaterdagnacht slaags geweest met een flottielje van tien Noordkoreaanse sche pen, dat zich ten noorden van het ei land Hoeksando bevond, in dat deel van de Gele Zee dat Zuid-Korea tot verboden visgebied heeft verklaard. Een van de opvarenden van de Zuid koreaanse patrouilleboot is gedood en vier bemanningsleden, onder wie de ge zagvoerder, hebben ven.ondingen op gelopen. De Zuidkoreaanse luchtmacht en de marine hebben opdracht gekre gen om de Noordkoreaanse schepen te achtervolgen. Over resultaat daarvan is niets bekendgemaakt. INNSBRUCK, 11 jan. Prinses Ire ne is zaterdagmiddag in gezelschap van enige vriendinnen in het wintersport centrum Sankt Anton am Arlberg aan gekomen. De prinses heeft haar intrek genomen ln het hotel „Post", waar de leden van het Nederlandse koninklijke gezin reeds jaren tot de vaste gasten behoren. In dit hotel verblijft thans ook ex-keizerin Soraya van Perzië. PARIJS, 11 jan. (KNP) Mgr. Guer- ry, aartsbisschop van Cambrai, heeft het appèl ondertekend van de Franse fe deratie tegen de atoombewapening. In dit appèl doet de federatie een beroep op de regering vrijwillig af te zien van de voorgenomen atoomproeven in de Sahara. Zaterdag publiceerde de aartsbisschop in zijn diocesane blad een toespraak tot zijn geestelijkheid, waarin hij uiteenzet waarom hij het appèl heeft mede onder tekend. ,,Ik heb mijn handtekening om persoonlijke redenen gegeven" aldus de aartsbisschop. „Ik ben bij mijzelf te rade gegaan en heb er hard over nagedacht" Mgr. Guerry laat echter duidelijk uitkok men, dat hij zich persoonlijk heeft uit gesproken en met als lid van het Fran- se episcopaat. De aartsbisschop wilde gunstig reageren op het voorstel van het internationale Rode Kruis, dat naar ver bod van atoomwapenen streeft. PENANG, 11 jan. (AFP) De rege- ring van Malakka heeft officieel mee- gedeeld dat zij de dertig Indonesische opstandelingen die op Penang gevangen worden gehouden, niet aan de Indonesi sche autoriteiten zal uitleveren. De mi- nlster van buitenlandse zaken van Malak. Ka heelt dat zaterdag meegedeeld aan de Indonesische ambassadeur, Moham med Razif. In een verklaring wordt gezegd dat de regering van de Maleise Federatie meent de rebellen te moeten behandelen in overeenstemming met het volken recht, dat Malakka als onafhankelijk land en lid van de Verenigde Naties moet eerbiedigen en dat uitlevering on der deze omstandigheden uitsluit. De In donesische opstandelingen, die op 5 janu ari op het eiland Penang aan de westkust van het Maleise schiereiland aan land zijn gegaan, zullen dinsdag voor de rech ter worden geleid op beschuldiging van onrechtmatig bezit van wapens en mu nitie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11