Ontslag voor mr. Van Beek (zonder predikaat eervol) Hoogste dragers van gezag verstonden hun plicht met Prins Bernhard voor de vierde maal naar Mexico 1 2vi uur Oberlander commissie gehoord Van diverse zijden is getracht het onderzoek te bemoei door Deutsche Reichspartei ziet landdag in duigen vallen Een jeugdige Duitser en twee Oostenrijkers veroordeeld i REGERINGSMAATREGELEN CENSUURKWESTIE Veertiendaagse reis voert ook naar Aruba en Curaqao Montgomery naar rood China Bejaard echtpaar door gas gestikt Vrijwel overal in het land sneeuw Het weer MAANDAG 11 JANUARI 1960 83ste JAARGANG No. 30413 Beleid oud-gouverneur van Nieuw-Guinea dr. Van Baal gelaakt (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 11 jan. De staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. Th. H. Bot, heeft in een schrijven aan de Tweede Ka mer medegedeeld welke maatre gelen de regering meent te moe ten treffen naar aanleiding van het rapport van de commissie- Witsen-Elias over de onwettige censuur op Nieuw-Guinea. Een van de maatregelen luidt: ontslag voor de advocaat-generaal, mr. W. C. van Beek, zonder het pre- dicaat eervol. v li ti ■l MWÊÊ H 'M In Sliedrecht PROP A GANDA-A CTIE IN SOVJET-UNIE Partij wil greep op openbare mening versterken Verkeer kampt met gladheid éee MORRIS êeforeijou êuij! CAMEL MONTY-COATS V orst Het weer in Europa a BuRtAO SMtDfcSTRAAl 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21644, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 2. J. W Boerrigter en Mr W A M van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severm. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIElARItt 28 vents pei rmllimeier* hoogte Omroepers 16 cents per m m -noogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, t 7 90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544 De regering heeft het zwaar laten we ren dat twee achtereenvolgende procu reurs-generaal, mr. W. Beun en mr. P. Okma (beiden thans niet langer in dienst van het gouvernement), de onwettige toepassing van de censuur hebben be- vorderd c.q. oogluikend toegestaan, dan wel hebben verzuimd terstond afdoende maatregelen te treffen om daaraan een eind te maken. Ook kan de regering niet voorbijgaan aan het feit, dat de vorige gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. v. Baal, op een gegeven moment onwetti ge censuur op de post van de Wissel meren oogluikend heeft toegestaan en, nadat het gebleken was dat een en an der de perken ver te buiten ging, on voldoende heeft gecontroleerd of zijn opdracht tot beëindiging van de censuur terstond en afdoende werd opgevolgd. Tevens moet de regering het dr. Van Baal aanrekenen, dat hij de toenmalige minister van zaken overzee, mr. Hel ders, op een uitdrukkelijk gedaan ver zoek om inlichtingen op zijn minst on volledig heeft ingelicht over het bestaan van onwettige censuur. Genoemde personen waren als hoog ste gezagsdragers van de Kroon en als hoogste vertegenwoordigers van het Openbaar Ministerie in de eerste plaats gehouden te waken tegen schending van het grondrecht van het briefgeheim. In dien deze gewezen ambtsdragers hun plicht hadden verstaan, zou de onwet tige censuur nimmer zjjn uitgegroeid tot een zo grove schending van een der grondrechten als blijkens het onderzoek het geval is geweest. De regering heeft overwogen of tegen bepaalde perso nen eventueel een strafvervolging zou moeten worden ingesteld. Zij is na rijp beraad tot de overtuiging gekomen met volledig erkenning overigens van de ernst van de gepleegde feiten dat niettemin van een strafvervolging moet borden afgezien en dat volstaan behoort worden met administratieve maatre gelen van verschillende zwaarte en draagwijdte De regering is tot de conclusie geko men, dat mr. W. C. van Beek, volstrekt °hgeschikt is gebleken voor het door hem beklede ambt. De regering heeft geaar zeld over de beantwoording van de vraag of hij ontslagen dient te worden zonder het predikaat eervol, dan wel of vol staan zou kunnen worden met hem eer- Vol ontslag uit 's lands dienst te verle nen wegens ongeschiktheid, zoals door de censuurcommissie is voorgesteld. De re gering meent dat het de betrokkene in hoge mate moet worden aangerekend, dat hij zich niet heeft ontzien tal van ge- heime bescheiden aan een onbevoegde ter hand te stellen. Terzake kan geen enkele verzachten de omstandigheid worden aangevoerd. Als advocaat-generaal moest mr. Van Beek, beter dan wie ook, de volle draag wijdte beseffen van zijn handeling als mede de eventuele strafrechtelijke ge volgen daarvan, in het licht ook van het feit dat in het verleden in Nederlands Nieuw-Guinea herhaaldelijk de geheim houding is geschonden, zelfs ten aanzien van berichten van zeer geheime aa|"^- zonder dat men de hand op de dader kon leggen, heeft de regering gemeend dat in afwijking van het advies m dit geval niet volstaan kan worden met een eervol ontslag wegens ongeschikt heid, doch dat mr. Van Beek ontslag zal zijn te verlenen zonder het predikaat eer vol. De gouverneur is uitgenodigd ter zake het nodige te verrichten. Vooruit lopend op deze procedure zal de gouver neur (mede ter regularisering van de thans nog bestaande toestand, dat be trokkene onvrijwillig verlof is verleend) overgaan tot zo spoedig mogelijke schor sing van mr. Van Beek in het ambt van advocaat-generaal. Geen „bekeerd" man In de motivering van haar besluit zegt de regering nog, dat zij het met de ad viescommissie weinig aannemelijk acht, dat mr. Van Beek later een „bekeerd" man geworden zou zijn. In de schuldvraag zijn verder betrok ken een aantal residenten, waarvan de heren J. van Bodegom en mr. F. R. J. Eibrink Jansen thans nog in dienst van het gouvernement zijn. De regering is van oordeel dat aan deze residenten schriftelijk een ontevredenheidsbetuiging moet worden gegeven, waarin hun ver antwoordelijkheid voor de gepleegde on regelmatigheden uitdrukkelijk wordt ge steld. De regering wil hierbij evenwel aantekenen, dat zij overigens geen aan leiding heeft te twijfelen aan de integri teit en bekwaamheid van genoemde re sidenten. Met de gouverneur is zij van oordeel, dat aan deze residenten thans wederom het volle vertrouwen kan wor den geschonken. De staatssecretaris bespreekt in zjjn schrijven voorts het optreden van de politie-ambtenaren, die belast werden met de uitvoering van de „Diensten Toezicht- Ordonnantie". De regering heeft zich in eerste aanleg verenigd met het advies van de commissie om de maatregelen te beperken tot de ambtenaren bij het parket van de pro cureur-generaal, W. Kahle en A. G. C. Winia. Er kan geen sprake meer van zijn dat genoemde personen ge handhaafd zouden worden bij de in lichtingendienst en bij het parket, wel ke diensten zij door hun handelingen gecompromitteerd hebben. Ingestemd wordt derhalve met de suggestie van overplaatsing naar een administratie ve tak van 's lands dienst. Geen disciplinaire maatregelen tegen P.T.T.-ambtenaren De regering kan zich in beginsel verenigen met de opmerkingen van de adviescommissie terzake van de ambtenaren van de PTT, zodat disci plinaire maatregelen tegenover deze ambtenaren achterwege kunnen blo ven Geconstateerd wordt inmiddels, dat de omstandigheid, dat de PTT we gens personeelsgebrek niet in was te voldoen aan de staat verplichting SCHIPHOL 10 jan Vanavond te gen het middernachtelijk uur werd de „Zwarte Zee" van de KLM met een trekker uit de Dr. Albert Plesman- hangar gesleept, waarna gezagvoerder Zuger onmiddellijk d vier motoren liet starten en wegtaxiede, naar de be sneeuwde startbaan van de luchtha ven, het begin van de vlucht over de oceaan naar Montreal en met als eind punt Mexico. Prins Bernhard verge zeld van zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, aismed luitenant-kolo nel C. C. Geertsema, adjudant van de prins en hel hoofd van de veiligheids dienst van het Koninklijk Huis, de heer C. Sesink, waren nadat alle passagiers hun plaatsen hadden ingenomen, op het laatste ogenblik in het vliegtuig gestapt. Koningin Juliana en prinses Beatrix hadden, per auto via de besneeuwde wegen uit Soestdijk komend, de prins naar Schiphol vergezeld om hem uit geleide te doen voor zjjn vierde reis naar Mexico, welke hjj thans op uit nodiging van de Mexicaanse regering is begonnen. In de hangar namen ko ningin Juliana en prinses Beatrix met een „goede reis" hartelijk afscheid van de prins. De prins brengt in Mexico een be zoek aan de president van dat land de heer Adolfo Lopez Mateos. De prins zal de Mexicaanse president een Ne derlandse onderscheiding uitreiken. Het verblpf in Mexico duurt een tien tal dagen. Op het programma staat o.m. een bezoek aan Cuernavacas (een toeristenoord ten zuiden van de hoofd stad) en aan Taxco (het centrum van de zilverproductie). Tenslotte zal de in de naar Aruba en Curacao 'te vertrekken. 25 januari is hjj terug in ons land. prins enige dagen doorbrengen badplaats Acapulco, alvorens iba en tot eerbiediging van het briefgeheim, mede heeft geleid tot een ongeoorloof de bemoeienis van politie-ambtenaren met postzaken. Het zal derhalve nood zakelijk zjjn je nodige voorzieningen te treffen om mogelijke herhaling van deze ongewenste situatie te voorko men. In afwachting van de resultaten van het advies inzake de reorganisatie van het inlichtingenapparaat in Neder lands Nieuw-Guinea wil het de rege ring noodzakelijk voorkomen dat de organisatie van acquisitieve inlich tingswerkzaamheden bij het parket reeds terstond hiervan losgekoppeld wordt en voorlopig wordt onderge bracht bq een andere dienst. Mr. Bot geeft in zijn schrijven na mens de regering blijk van grote waardering voor het werk van de cen suurcommissie. Niet alleen legt de ar beid van deze commissie getuigenis af van een grondige bestudering van deze gecompliceerde kwestie, doch de commissie heeft zich bovendien bij de verzameling en schifting van het be wijsmateriaal laten leiden door de bes te tradities, welke een commissie van onderzoek in een democratisch bestel in acht behoort te nemen. DEN HAAG, 10 jan. De Westduitse minister van Vluchtelingenzaken, prof. dr. Theodor Oberlander, „vluchtte" za terdagmiddag om kwart voor 4 tijdens een enorme oploop in de Haagse Lange Poten in zijn zwarte auto, die zich van hotel „Central" nauwelijks een weg door de menigte kon banen. Tegen een baai erd van fotoflitslichten had minister Oberlander maar één afweermiddel: een krant. Naast zes andere getuigen is minister Oberlander twee en een half uur door de internationale commissie, die de in 1941 in Lemberg gepleegde moorden onder zoekt, gehoord. Men heeft hem diep gaand ondervraagd. Voor zijn docu mentatie gebruikte de minister zijn dag boeken en andere documenten. De com missie beschikt over tal van verklarin gen en geluidsbanden. Ondanks fervente pogingen van de se cretaris van de commissie, de heer J. Zwart, en de pers-chef van minister Oberlander om de plaats van het ver hoor te verbergen, slaagden enige Ne derlandse en buitenlandse journalisten er in de geheime zitting van de commis sie op het spoor te komen. Toen men prof. Oberlander had ge hoord en men hem ongezien wilde laten vertrekken, bleken de vele uitgangen van het hotel zo goed bewaakt, dat er geen ontsnappen aan was. De wagen van de minister werd listig getraineerd en de fotografen en cameralieden kon den hun gang gaan. Onder de druk van persvertegen woordigers heeft de internationale commissie van onderzoek voor de Lembergmoorden in 1941 het scherm van geheimzinnigheid opgetrokken. „Wij hebben het loodje tegen jullie gelegd", aldus zei de Nederlandse se cretaris van deze Noors-Deens-Bel gisch-Zwitsers-Nederlandse commis sie, de heer J. Zwart vandaag op een persconferentie. De commissie hoopt begin maart met het rapport over de gebeurtenissen in Lemberg tussen 30 luni en 7 juli 1941 de tijd dat het Duits-Oekraïnse „Nachtigail-bataljon" onder bevel van kapitein Theodor Oberlander daar was te reconstrueren. Tijdens de Russische en daarna Duitse bezetting in 1941 zijn in die stad van 160.000 Inwoners ruw geschat ruim 12.000 Joden en 18.000 niet-Joodse burgers om het leven geko men. Oberlander wordt verweten, dat hü schuldig zou zijn aan de moordpar tijen, die tijdens de eerste dagen van de Duitse bezetting in 1941 daar hebben plaatsgegrepen. De commissie heeft vastgesteld, aldus een schriftelijke verklaring, dat van ver schillende kanten is geprobeerd het ver loop van het onderzoek te bemoeilijken Koningin Juliana en prinses Beatrix doen prins Bernhard uitpeleide op Schiphol. door het lanceren van nieuwe beschul digingen, zoals die van de intellectuele verantwoording, die zonder enige be wijskracht te bezitten het doel dienen prof. Oberlander te belasteren. Niette min worden alle getuigenverklaringen, die dagelijks binnenkomen, grondig on derzocht om een volledige opheldering van het gebeurde te verkrijgen. De commissie stelt met nadruk vast, dat berichten, in het bijzonder uit het Oos ten, die van een reeds bewezen schuld van Oberlander en over geschillen In de commissie spreken, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Aangezien de com missie er naar streeft alle kanten te horen, betreurt zij het, dat de uitgeno digde getuigen uit het oosten tot dusver re niets van zich hebben laten horen. Pogingen om het onderwerp van on derzoek te verbinden met anti-semiti- sche uitspattingen in de laatste tijd heeft de commissie als volkomen ten onrechte scherp van de hand gewezen. Het onderzoek zal worden voortgezet, tot ook de laatste punten van beschul diging zijn opgehelderd, aldus deze schriftelijke verklaring. De commissie stelt zich voor, zo deel de de heer Zwart en met hem het com missielid mr. Cappelen, de Noorse re der, mede, het rapport met de conclu sies zo spoedig mogelijk aan de open bare mening prijs te geven. Nadrukke lijk werd voorts verklaard, dat de com missie uit strikt onafhankelijke mannen bestaat. De beschuldigingen tegen prof. Oberlander zijn, voor zover nu bekend, van drie kanten gekomen, namelijk van de hoofdredacteur van het negen- talige Moskouse blad „Nieuwe Tij den" Bezimenski, van prof. Norden van^ het Oostberlijnse „Informations- amt" en van de „Verein von Verfolg- te,. vom Naziregime V.V.N." te Frank fort. Deze laatste organisatie is volgens de heer Zwart crypto-communistisch. Hij meent te weten, dr' elf van de der tien bestuurders van de V.V.N. oud leden van de Duitse communistische partij zijn. Over het verhoor van zaterdag kon de commissie nog niets mededelen. „We hebben hem het hemd van het lijf gevraagd" zei de heer Cappelen. Minister TH. OBERLANDER Hier en daar, vooral op onderge spoten tennisbanen, is zondag al geschaatst. Deze foto is genomen in Den Haag waar de jeugd snel de ijzers had ondergebonden en opgewekt van de gelegenheid profiteerde. Namens de commissie werd voorts verklaard, dat de publieke opinie, in dit geval de pers. voortaan volledig met het doen en laten van de commis sie op de hoogte zal worden gesteld. De heer Zwart werd gevraagd of het uitblijven van getuigen uit landen ach ter het ijzeren gordijn van invloed zal kunnen zijn op de bevindingen van de commissie. „Wij zullen in ieder geval een uitspraak doen", was het ant woord. „Vergeet niet, dat wij zwart op wit de beschuldigingen en verklarin gen uit Moskou en Oost-Berlijn in ons bezit hebben. Wij kunnen deze vol doende confronteren met het materi aal, dat wij uit de vele getuigenissen, ook uit het oosten, verzamelen. Het zou jammer zijn, indien de beschuldi gers uit de landen achter het ijzeren gordijn niet gehoord zouden kunnen worden. De commissie zal echter vol ledig in staat zijn het onderzoek gron dig te doen, het af te ronden en een oordeel te geven, zowel over prof. Oberlander als over anderen", aldus de heer Zwart. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft des gevraagd meegedeeld dat de berichten onjuist zijn volgens welke het ministe rie van Buitenlandse Zaken personen uit oost-Europa, die het verhoor van Oberlander wilden bijwonen, visa heeft geweigerd. Het ministerie heeft geen verzoeken om visa ontvangen, aldus de woordvoerder. Algerije. Een eenheid der Franse veiligheidstroepen is nabij Arago, dat een veertigtal kilometer van Constanti- ne is gelegen, in een hinderlaag geval len, waarbij zes man sneuvelden en twee militairen verwondingen opliepen. Aan de andere kant zijn in de afgelo. pen 48 uur 188 opstandelingen in ge vechten met Franse militairen buiten ge vecht gesteld. 61 hunner zijn gevangen genomen: de overigen zijn gesneuveld. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 11 jan. Nadat de rechtbank in Kaiserslautern in kort geding had beslist dat het door het ministerie van binnenlandse zaken van Rijnland-Pals in Mainz aan neo-fascinistische, rechtsradikale „Deutsche Reichspar tei" opgelegde vergaderverbod geen rechtskracht bezat (de party is nog niet officieel verboden), konden de vol gelingen van de voormalige waarne mende „Relchsbauernfiihrer en „S.S.- Gruppenfiihrer" Wilhelm Meinberg, voorzitter der D.R.P., toch hun voor genomen landdag houden. Het had eigenlijk een groots festijn moeten worden, want bij de landelijke verkiezingen in Rijnland-Pals in juli vorig jaar had de Ü.R.P. een parle mentslid Hans Schikora naar Mainz kunnen sturen. Dat was het eni ge parlementaire succes, dat de D.R.P. in jaren had kunnen boeken, en dit had men in Kaiserslautern onder het zwart- wit-rode banier der D.R.P. willen vie ren. De antisemitische en hakenkruis- hysterie. die over West-Duitsland (en eèn groot deel van de wereld) is ge gaan, sinds twee Keulse D.R.P.-ers in de Kerstnacht de synagogen en het monument voor de verzetsslachtoffers besmeurden, had echter roet in het D.R.P.-eten gegooid en dt neo-nazisten hielden zich in Kaiserslautern heel kalm, nu het verbod der party als po litieke organisatie in de gehele bonds republiek in de lucht hangt. In vier Kaiserslautemse lokalen kwa men zaterdag de neo-nazi's bjjeen, be waakt door politie-agenten, die moesten verhinderen dat er relletjes zouden uit breken. Na de brallende redevoeringen hunner „Führers" te hebben aange hoord, gingen ze gauw weer uiteen. De massa-meeting, die gisteren zou wor den gehouden, werd afgelast en de fees telijke D.R.P.-landdag is eigenlijk volko men in duigen gevallen. De voorzitter van de Raad der Evangelische Kerken in Duitsland, dr. Otto Dibelius, heeft in een tele gram aan de Israëlische premier Ben Gurion de gebeurtenissen scherp ver oordeeld. De protestantse kerk in Duitsland heeft honderdduizend mark ter beschikking gesteld voor Israëli sche immigranten. Vandaag arriveert bondskanselier dr. Adenauer voor een bezoek van enkele dagen in Berlijn, de stad die zich de laatste dagen in de voorste gelederen van de campagne en maatregelen te gen het anti-semitisme en het rechts- radikalisme heeft geplaatst. Dr. Aden auer wil er ook het z(jne toe bijdragen, dat Berlijn tot een centrum van demon straties tegen het anti-semitisme wordt. Wederom heeft een Berljjnse rechtbank een leuzenkladder veroor deeld. ditmaal een 23-jarige schilder tot tien maanden gevangenisstraf. Hij had een winkelruit met de woorden „Juden raus" beklad. Meer dan dertig rechts- radikalen zijn inmiddels in Berlijn ge arresteerd. WENEN, (Reuter) In Klagenfurt in Oostenrijk is een 17-jarige kappersbe diende tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens nazi-propaganda, aldus heeft het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken zaterdag be kend gemaakt. Hem zal ook activiteit voor de vroegere nazi-partij ten laste ge legd worden. De jongen had bekend 12 swastika's op muren aangebracht te hebben louter uit sensatiezucht. In Graz zijn zaterdag ook twee jongelie den gearresteerd, die vrijdag een haken kruis en de naam „Hitier" op een ge bouw hadden geschilderd. Zy werden onmiddellijk berecht en veroordeeld tot elk 14 dagen gevangenisstraf. PARIJS, (Reuter) Verscheidene duizenden mensen hebben zondagoch tend te Parijs een mars gehouden langs het monument voor de onbekende Jood se martelaar uit protest tegen de anti semitische daden In West-Duitsland en andere landen. De mars, die twee uur duurde, was deels stil, maar van tijd tot tjjd zongen groepen het Israëlische en het Franse volkslied. Aan de mars, die was georganiseerd door de Franse Joodse Raad, namen niet alleen de be langrijkste rabbijnen uit Frankrijk, maar ook vooraanstaande personen uit de katholieke en de protestantse kerken deel. VATICAANSTAD, (K.N.P.) „Anti semitisme is haat en tegelijk vrees. Maar beide zijn onverstandig en zij ver duisteren het denken." Met deze woor den nam de Vaticaanse radio zaterdag stelling in de anti-Joodse gebeurtenis sen in West-Duitsland en andere landen. Radio Vaticana herinnerde aan de toe spraak, die Paus Pius XII in 1945 ge houden heeft tot een groep Joodse vluchtelingen en waarin hij erop wees hoe ontelbare onschuldigen het slacht offer zijn geworden van de haat en de vervolgingswaanzin. In haar commen taar verklaart thans Radio Vaticana- „Het is droevig, dat nu 15 jaar later de ze vermaning van Pius XII weer in her innering gebracht moet worden In naam van het christelijk geweten van de menselijke gevoelens en van dé dui zenden Israëlieten, die slachtoffer van rassen vervolging zijn geworden, is het noodzakelijk de volkeren en voor alles een bepaalde groep der jeugd op te roe pen tot waakzaamheid opdat het vuur van de rassenhaat niet weer ontvlamt." LONDEN, 11 jan. Maarschalk Mont gomery zal in mei naar communistisch China gaan, op uitnodiging van de Chi nese leider Mao Tse Toeng. Montgome ry deelde dit zaterdag mee bij zijn te ïufH.ee£..ln Londen van een bezoek aan Indie. Hij zei verder, dat het Westen een grote vergissing begaat door vol te hou- den, dat de werkelyke regering van Chi na in Formosa zetelt. „Dit is Riet waar De heden van Formosa tellen in het ge heel met mee. De werkelijke regering van China is in Peking. Deze regeert over 600 miljoen Chinezen", aldus Mont. gomery. SLIEDRECHT, 11 jan. Het alleen wonende, bejaarde echtpaar W. van den Herik en J. P. van den Herik-van Es, beiden 75 jaar oud, is door gasverstik- king om het leven gekomen. Toen bu ren van het echtpaar vanmorgen een sterke gaslucht roken, gingen zij op on derzoek uit. Zij vonden de man en de vrouw in de huiskamer. Het onge luk is ontstaan doordat in de keuken de slang van de gaskraan is losgeraakt. Aangenomen wordt, dat het echtpaar reeds gisteravond door het gas is be dwelmd. MOSKOU, 11 jan. (Reuter, AFP, UPI) Uit een resolutie van het Centrale Comité van de Russische communisti sche partij, die gisteren twee pagina's in het party-orgaan de Pravda vulde, biykt dat de Russische leiders de com munistische propaganda in eigen land aanzieniyk wensen te versterken. Er wordt een nieuwe campagne in aange kondigd om de bevolking te onderwij zen in het moderne Marxisme. Er wordt in gewezen op tekortkomingen van de Russische propaganda in een tijdperk „waarin de tegenstanders van hei com munisme hun propaganda voor de ka pitalistische levenswijze versterken." Volgens waarnemers te Parijs blijkt uit het document dat het Centrale Co mité op het gebied van de communisti sche ideologie een hardere lqn gaat vol gen. De party wil haar greep op de openbare mening versterken op een ogenblik waarop vorderingen in de rich ting van een vreedzaam naast elkaar be staan zouden kunnen leiden tot een ze kere verslapping van de partydiscipline. De publikatie van het document is, zo merken de waarnemers op, voorafge gaan door een reeks artikelen in de pers waarin werd betoogd dat een poli tieke ontspanning geen ideologische wa penstilstand inhoudt. DEN HAAG, 11 Jan. Speciaal ln verband niet de sneeuwval Is de KNAC-wegeninformatiedienst gisteren in touw gebleven. Er heerste gister avond een merkwaardige situatie in Nederland. Vrywel overal in het land vlei sneeuw, behalve in de kop van Noord-Holland en de afsluitdyk, waar regen viel. Op sommige plaatsen ging de sneeuw vergezeld van vorst, op an dere van lichte dooi. Hier en daar viel na de sneeuw enige regen. Vooral op wegen, waar de sneeuw werd platge- reden, had het verkeer last van de gladheid. In het buitenland is de situatie on gunstiger dan in Nederland. Uit Frankrijk komen berichten over ge vaarlijke situaties. Sneeuw-waarschu- wingen komen voorts uit België en Duitsland. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEtDSESTRAAT (8IJ KONMGSPLEIdl AMSTERDAM TEL2235R6 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt 11.15 uur) Opklaringen en plaatseiyk enkele lichte sneeuwbuien. Matige tot vrii krachtige noordoostelijke wind Lich te tot matige vorst. Zon: 8.45—16.52 Maan: 16.037.06 De koude vorstlucht waarin de tem peratuur zondagmorgen in ons land tot vier a zeven graden onder het vriespunt daaide, weid tijdelijk verdreven. De oorzaak hiervan is een depressie, die van noord-Scandinavië over de Oostzee naar Polen is getrokken. Daardoor werd er van zee tijdelijk minder koude lucht aangevoerd, waarin de temperatuur met name in de kustprovincies drie tot vijf graden boven het vriespunt steeg voornamelijk in het oostelijke deel van ons land is sneeuw gevallen, die plaat selijk vanmorgen nog een dikte had van één cm. De zachte lucht wordt weer verdreven. In de morgenuren begon het kwik bij een noordoostenwind in het noorden van ons land alweer tot onder het vriespunt te dalen. In de komende avond en nacht zal het gehele land weer in de vorst komen te liggen. Daarbij kunnen plaatselijk gladde wegen voor komen. Station Weer Oen Heidei regenbui Ypenburg regen Vlissingen Eeide Oe Bilt Twente Eindhoven max mm. temp temp gisteren 4 3 1 -2 -2 -3 -4 -3 -7 -11 -10 -6 1 -2 Brussel geheel bew. -3 -5 Luxemburg geheel bew. -5 -12 Parijs geheel bew. -2 Nice zwaar bew. 6 Berlijn sneeuw -3 Frankfort sneeuw Mtlnchen motsneeuw -10 Ztlrich poolsneeuw -6 Geneve zwaar bew. -4 Wenen onbewolkt -5 regenbui -l licht bew. -0 motregen -1 sneeuw -1 geheel bew. -2 c-d.-Limburg geheel bew. -4 Stockholm sneeuw -l Oslo onbewolkt 3 Kopenhagen licht bew. 0 Londen regen 2 Amsterdam regenbui -7 4 -2 -3 -12 -18 -10 -7 -13 neersL af gel. 24 uur 7 8 2 5 1 1 0.2 0.1 7 0 0.3 0.3 4 0.1 0 0 3 3 0.1 0.1 0.1 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1