Loon- en prijsspiraal dreigt op gang te komen in West-Duitsland Meerdere vakbonden hebben reeds looneisen gesteld Integratie mijnindustrieën aanbevolen als oplossing Ücithen Höpp DE ZIN VAN DE HISTORIE DER TOEKOMST BBftüfl Lmissers van de Zwarte KH, PAUL VLAANDEREN De dubbel i ERIC DE NOORMAN Studieconferentie in Sittard van dr. Wiardi Beekman-stichting ener Mr. geïnstalleerd Gevaar dreigt voor personeel Inbrekers maken buit van 40 mille Diesrede van prof. dr. L. Broer Nieuwe Maasbrug in Maastricht Pagina j Discussies over Limburgs kolenmijnbouw Burgemeester Roermond Schuur met inhoud door brand verloren- Ongerustheid in Uddel over mogelijke opzet Autobotsing in Dordrecht S tralinghorloges „Er wordt op Rijksweg 13 te hard gereden In Den Haag: Onderscheiding voor de gemeente Delft Elfde lustrum T.H. Delft gevierd Vlot op plaats gerold Nog geen beslissing in zaak-Berends O" Ta MAANDAG 11 JANUARI 1960 Een dode Klachten bij politie over bedenkelijke golvingen Voor restauratie van Het wapen van Savoye" Ministerie van Justitie stelt gondig onderzoek in W 99 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Typografenbond is het recente voorbeeld van de Transportarbeidersbond gevolgd en heeft de loonovereenkomsten opge zegd. De vakbond van spoorweg personeel was daarin al voorgegaan en de organisatie van het personeel der Westduitse P.T.T. wilde ook niet achterblijven. Voor enkele miljoenen bondsrepublikeinse werknemers wor den loonsverhogingen en andere pri vileges geëist, die variëren al naar de mate, waarin de verschillende bonden geloven hun eisen te kun nen „doordrukken" en als gangma ker te kunnen fungeren. De loon eisen bewegen zich in doorsnee rond verhogingen van tussen de 12 en 15 procent. Zij worden gemotiveerd met de in West-Duitsland ongetwij feld doch geenszins zo alarmerend gestegen kosten der levensmidde len. Deze komen voor een deel op rekening van de droogte van de afgelopen zomer, voor een ander deel op die van onverantwoordelijke prijsopdrijverij. Het prijspeil in West-Duitsland was van begin 1958 tot mei 1958 stabiel. Tot oktober j.L trad een stijging van in door snee 3 procent in. Er is alle reden om aan te nemen, dat als gevolg van de Ioonacties der verschillende bakbonden, de loon-prljsspiraal in de Bondsrepubliek nn zal beginnen te draaien en dat er een einde komt aan de stabiele prijssi tuatie, die een van dv. symbolen is ge weest van het befaamde „Wirtschafts- wunder". het snelle na-oorlogse econo mische herstel van Westduitsland. De door de bonden gestelde looneisen •taan, voor wat betreft de staat en de gemeenten (als werkgevers) in geen enkele verhouding tot de economische draagkracht der betrokken bedrijven (openbare vervoersondernemingen, spoorwegen en PTT. Bovendien heeft de Transportarbeidersbond nog pas in maart van het vorige jaar na korte waarschuwingsstakingen een loonsver hoging (van rond 7 procent) bil de open bare verkeersbedrijven kunnen doorzet ten. Zij hadden tariefsverhogingen (ook bij de nutsbedrijven) tengevolge, die, die ook nu niet zullen uitblijven, wan neer het de bonden gelukt hun eisen door te zetten (wat met de dreiging van stillegging van het openbare ver keer niet zo erg moeilijk zal zijn). De ze zullen dan hun uitwerking niet mis sen op de huishoudbudgets en daarna zal het niet al te lang meer duren voor ook de andere vakbonden met nieuwe looneisen voor de draad zullen komen. En daarmede is dan de boel aan het rollen. Het gevaar ener „prijslawine" n 1960 ig geenszins denkbeeldig. Dat dit ook belangrijke politieke gevolgen kan hebben, blijkt wel daaruit dat in het komende jaar feitelijk de campagne begint voor de algemene verkiezingen in Westduitsland van 1961. Volgens des kundigen zal deze „prijslawine" moei lijker af te remmen zijn dan de voor een deel tijdelijke prijsverhogingen van levensmiddelen, waardoor de Ioon acties der verschillende bonden werden uitgelokt. De organisatie der werkge versbonden heeft daartegen reeds na drukkelijk gewaarschuwd De looneisen gaan n.l. in de meeste gevallen nog ge paard met het verlangen naar verkor ting van de werktijden en verlenging van de wettelijk voorgeschreven betaal de vakanties (tot 18 dagen, om maar één voorbeeld te noemen. De loon-politieke argumentatie der Westduitse vakbonden is altijd geweest, dat de prijzen „op de loop waren ge gaan" en dat de lonen dientengevolge moesten „inhalen". Ook ditmaal waar schuwde reeds ~nige weken geleden de overkoepelende Westduitse vakorgani satie „Deutsche Gewerkschafts Bund" (D.G.B., met 16 aangesloten vakbon den), dat de stijgende kosten van het levensonderhoud „enkele bonden" zou den dwingen nieuwe looneisen te stel len. Niet oninteressant is het in dit ver band melding te maken van een loon- prijs-studie, die het „Deutsche Indus- trie-Institut" in Keulen (belast met de behartiging der publicistische belan gen der werkgevers) publiceerde. Daar uit blijkt, dat de prijsindex voor het le vensonderhoud sinds 1950 100) steeg tot 121 en die van het reëele inkomen per arbeder (eveneens 100) tot 145.5. Wie men bij dit alles een beetje scheef aankijkt, is de nieuwe Westduit se minister van landbouw, voedselvoor ziening en boswezen, Schwarz, wiens voorganger dr. Lübke op 1 juli j.l. in de „Villa Hammerschmidt" de presi- dentenstoel beklom. Het zijn vooral de onder zijn ressort vallende artikelen der dagelijkse behoeften, die de laatste maanden gestadig in prfls zijn geste gen. Misschien is het voedselvoorzie- ningsbeleid van zijn ministerie korte tijd uit zijn baan geworpen als gevolg van het onvermijdelijke interregnum dat optrad tussen de tijd waarop dr, Lbüke president werd (medo septem ber) en die waarop minister Schwarz zich achter zijn bureau zette (medio oktober). In ieder geval schijnt er iets te hebben gehaperd aan de invoerpoll tiek en dat was bijzonder critiek op een ogenblik, waarop het er om ging de ge volgen van de aanhoudende droogte zo, veel mogelijk op te vangen. Het gevolg was een tekort op verschillenderlei ge bied en een (lichte) stijging der prij zen. Nu is minister Schwarz tot het te genoffensief overgegaan: er wordt op grote schaal in Yestduitsland geïm porteerd en vermoedelijk zullen de prijzen wel weer wat dalen. Daar mede zou dan het voornaamste argu ment der vakbonden voor hun loonei sen komen te vervallen. Het zou ook uit een oogpunt van economische po litiek verstandiger zijn, als op die manier de prijsstijgingen weer onge daan zouden kunnen worden gemaakt inplaats van die met looneisen goec te maken. Het is echter waarschijnlijk teveel wanneer men dan van de vakbonden, die nu al de tarieven hebben opgezegd zou verwachten dat zij hun looneisen weer ongedaan zouden maken. De spi raal zal dus wel gaan tollen. Advertentie BABY ZEPHYR j baby zit er warmpjes in (Van onze Limburgse redacteur) ROERMOND, 9 jan. Voor de in stallatie van de oud-staatssecretaris van O. K. en W. mr. R. Höppener tot burgemeester van zijn geboorteplaats Roermond bestond vandaag veel be langstelling. Tal van autoriteiten, on der wie de oud-ministers mr. Struy- cken en mr. Van Thiel, kwamen de nieuwe magistraat gelukwensen. Dit deden ook de commissarissen van de koningin in Limburg dr. F. Houben: de bisschop van Roermond mgr. P. J. A. Moors, in gezelschap van zijn vicaris-generaal, mgr. drs. P. van Odijk en de beide secretarissen van het bisdom mr. W. Delhoofen en drs. J. Moonen, leden van de Eerste en Tweede Kamer, gedeputeerden en tal van burgemeesters, onder wie de voorganger van mr. Höppener, dr. R. Geuljans, burgemeester van Breda, oud-burgemeester J. Steinweg van Roermond en mr. W. baron Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht, als afgevaardigde van de afdeling Limburg van de Vereniging van Limburgse gemeenten. Voordat de receptie begon vond een buitengewone raadsvergadering plaats, tijdens welke loco-burgemeester mr. R. van Boven de installatie van mr. Höppener tot burgemeester van Roer mond verrichtte. Men moet, aldus mr. Van Boven, tot 1880 in de geschiedenis van Roermond teruggaan om een bur gemeester te ontdekken, die Roermonde naar van geboorte is. De nieuwe magis traat is niet alleen Roermondenaar van geboorte, maar ook ereburger van zijn stad, tengevolge van zijn verdiensten als waarnemend burgemeester in het eerste jaar na de oorlog. Dit alles, zo besloot mr. van Boven, houdt voor Roer mond de garantie in, dat mr. R. Höp pener voor zijn geboortestad een be kwaam burgemeester en goed burger vader zal zijn. Van zijn bereidheid hiertoe gaf de nieuwe burgemeester al aanstonds blijk in zijn installatierede, toen hij de toezeg ging deed zeer diligent te zullen zijn ten aanzien van de problemen van het streekcentrum van Midden-Limburg, Roermond. De onzekere toestand rond de in aanleg zijnde staatsmijn Beatrix vraagt van ons, aldus burgemeester Höppener, een krachtige aanpak van de industrialisatie van deze stad en haar streek. De feestelijkheden bij gelegenheid van de installatie van mr. Höppener tot burgemeester van Roermond, werden ingezet met een plechtige Hoogmis tot dankzegging gevolgd door een kinder- zanghulde op de Markt en besloten met een défilé van de plaatselijke vereni gingen op het Munsterplein. (Van onze Limburgse redacteur) SITTARD, 9 jan. Tijdens de van daag door de dr. Wiardi Beekman-Stich ting in de Sittardse stadsschouwburg belegde studieconferentie over de vraag stukken ten aanzien van de kolenmijn- bouw, heeft een van de inleiders ir. H. Vos het idee gelanceerd, dat het aan beveling zou verdienen om het Lim burgse kolenbekken als één geheel te beschouwen, alsmede om de aldaar ge vestigde mijnindustrieën tot één onder neming samen te brengen. Wanneer het zo zou zijn, aldus ir. Vos, dat de Lim burgse mijnbouw alleen als geïnte greerd geheel kan bestaan, laten de aparte mijnbedrijven dan integreren. Socialisatie is niet in alle omstandig heden de oplossing, maar, naar de me ning van deze inleider, wèl voor de mijnen. Ir. Vos wees hierbij op het voor beeld van België, waar men de nood zaak heeft ingezien om tot combinatie van kolenbekkens over te gaan. Tevens haalde hij Frankrijk en Engeland als voorbeelden aan. Op de duur, aldus ir. Vos, zal ook Nederland het niet meer kunnen doen met particularisme. Voorts bleek deze spreker de mening te zijn toegedaan, dat het niet juist is om de kolenmijnen als een apart bedrijf te beschouwen en de daarmee gelieerde chemische industrie eveneens als een afzonderlijk bedrijf. Zoals ook de olie industrie een produkten-pakket kent, zo mag men in de mijnindustrie de op- brengstprijs van de kolen niet los zien van die van de chemische produkten. Deze kwestie speelt, aldus ir. Vos, een grote rol, bij de noodzakelijke be studering van de vraag, of het nodig is eventueel ter wille van de sociale ge volgen van een al te snel doordringen der vervanging van kolen door olie, een egalisatiefonds (met toeslagen en heffingen) te stichten. Bij deze studie, dient men, naar zijn mening erop te letten, dat ook de steenkoolindustrie '•en gelieerde chemische industrie draagt en dat het derhalve gaat om de kost prijzen en rendabiliteiten van de totale onderneming. Andere zienswijzen Met deze zienswijze van de heer Vos, waren diverse directeuren van staats- en particuliere mijnen het niet eens, met name niet de president-directeur van de staatsmijnen de heer H. H. Wem- mers en de directeur van de Oranje- Nassaumijnen ir. C. Raedts. Tijdens de discussie betoogde de heer Wem- mers, dat men naar zijn mening op de verkeerde weg is, wanneer mem de verliezen in de kolensector met de win sten van de chemische sector zou ril len goed maken. Wil een bedrijf gezond zijn, aldus spreker, dan dient men er voor te zorgen, dat de afzonderlijke fa cetten gezond zijn. Wat de door ir. Vos bepleitte geïnte- freerde onderneming betreft, merkte e heer Wemmers voorts nog op, dat deze integratie misschien een oplossing voor tijdelijke moeilijkheden inhoudt, maar dat het op lange termijn nodig is, dat ieder van de verschillende sec toren zijn eigen bijdrage levert tot de leefbaarheid van het geheel. Bovendien kan de chemische sector van de mijnen alleen maar bestaan, als hij kan concur reren met andere chemische bedrijven, die met andere grondstoffen dan kolen werken. Ir. Raedts voegde hier nog aan toe, dat er voorbeelden zijn aan te ha len van genationaliseerde bedrijven, die geen kans hebben gezien om de le vensvatbaarheid, welke zij vóór de na tionalisatie bezaten, te behouden. De door ir. Vos genoemde voorbeel den Frankrijk en Engeland, achtte een ander mijndeskundige niet erg gelukkig daar de financiële en economische re sultaten van de genationaliseerde mij nen aldaar nu niet bepaald gunstig zijn Wel waren deze deelnemers aan de discussie het eens met de zienswijze van ir. Vos inzake de in aanleg zijnde staatsmijn „Beatrix". Plannen om de verdere afbouw van deze mijn te em- poriseren. alsmede om verder te gaan met ondergrondse exploraties juichte ir. Vos zeer toe. Bij temporisering van de werkzaamheden moet men, aldus deze inleider, de mogelijkheid open nouden om hij gunstiger situaties op de kolen- markt de afhouw van de nieuwe mijn in versneld tempo te doen geschieden „Zoals de toestand thans is, ben ik niet geneigd om te zeggen, dat men de bouw van staatsmijn „Beatrix" geheel moet stopzetten. Exploratie leidt naar mijn mening uiteindelijk toch tot ex ploitatie". In dit verband critiseerde ir. Vos de uitlating van de voorzitter van de Roermondse Kamer van Koophan del, die onlangs de streek rond Roer mond het advies gaf om helemaal geen rekening meer te houden met een even tuele mijn. Ook de heer Wemmers zei- de deze zienswijze van de voorzitter van genoemde Kamer van Koophandel niet te kunnen delen. Prijs- en afzet-verhoudingen In het vervolg van zijn inleiding be toogde ir. Vos, dat het kolenvraagstuk voor Nederland meer zal zijn één van onderlinge prijs- en afzetverhoudingen, dan één van produktie t.o.v. verbruik. Vragen van kosten en produktiviteits- ontwikkeling, zowel ten aanzien van de andere Europese en de Amerikaanse kolenbekkens, als ten aanzien van de concurrentie met olie, zijn daarbij van beslissende betekenis. Produktiviteits- vêrmeerdering blijft derhalve noodza kelijk, aldus ir. Vos. Uitgaande van een produktiviteitsvermeerdering van 3 pet. per jaar en van een ongeveer gelijk blijvende kolenproduktie, kwam ir. Vos tot de stelling, dat het ondergrondse ar- beidscontingent in de komende tien jaar zal kunnen verminderen met 6000 arbeiders. Voor een dergelijke terug gang behoeven, naar de mening van deze inleider, gelet op de normale af vloeiing van mijnwerkers, geen bijzon dere ontslagen plaats te vinden. Wel zal de werving verminderd moe ten worden. Een en ander zal voorts nadelige gevolgen hebben voor het op vangen van de grote aanwas van de beroepsbevolking in Limburg. Derhalve zullen, onafhankelijke van de vraag of de exploitatie van staatsmijn „Bea trix" vroeger of later wordt aangevan gen, in Limburg en oostelijk Brabant investeringen moeten plaats vinden in andere industriële aktiviteiten. Dit om de al te eenzijdige beroepsstructuur en sociale structuur te doorbreken. Een bijzonder beleid met name ook van de provinciale overheid is hiervoor vereist. Voorts merkte ir. Vos op, dat onder zocht zal dienen te worden in hoeverre het brengen van de mijnwerkers onder de algemene invaliditeitswet voor de mijnindustrie van betekenis kan zijn. Hoofdzaak noemde ir. Vos tenslotte opvoering van de produktiviteit en de rendabiliteit van het mijnbedrijf en het inpassen van het kolenbeleid in het na tionale en internationale energiebeleid. In internationaal verband Over de kolenvraagstukken in interna tionaal verband spraken de heren ir. S. A. Posthumus en drs. G. M. Nederhorst. De laatste spreker achtte het nood zakelijk, dat de produktie en verkoop van steenkool'binnen de E.G.K.S.. als mede de in en uitvoer van en naar der de landen onder openbare controle wordt gesteld van de Hoge Autoriteit. Onaanvaardbaar noemde deze inlei- der het, dat nationale regeringen of pro- ducentengroepen de moeilijkheden pro beren af te schuiven op hun partners in de E.G.K.S. Ir. S. A. Posthumus be pleitte een mondiaal energiebeleid. Meer dan eens kwam tijdens de ko- lenconferentie. onder voorzitterschap van de heer J. G. Suurhoff, ook de kwestie kolen-olie ter sprake. De he ren Posthumus en Vos bepleitten meer doorzichtigheid in de prijsstructuur van de oliemaatschappijen. Het zou voor de oliemaatschappijen zeer verstandig zijn, aldus ir. Vos, wan neer zij wat meer openbaarheid gaan betrachten, anders lopen zij onherroepe lijk tegen een publieke opinie op, die dit niet langer neemt. Een vertegen woordiger van een olie-maatschappi.i probeerde aan te tonen, dat het met de doorzichtigheid van de prijsstructuur van de olie-industrie minder slecht ge steld is. als de inleiders wel menen. Van geheimzinnigheid is geen sprake, zo zei hij. Voorts merkte deze spreker op. dat olieprodukten geen kostprijs ken nen. Elk produkt wordt verkocht voor de prijs, die de markt er voor bieden wil. Ook ontkende hij, dat er van een machtige olie-monopolie-positie sprake is. „Het vermeende olie-monopolie lekt als een mandje". Tenslotte wees deze spreker er nog op, dat de stook olie te overdreven gezien wordt als de grote zondebok, alsmede, dat Rusland meer stookolie omzet dan de drie groot ste oliemaatschappijen van het westen samen. •s-GRAVENHAGE, 9 jan. Blijkens opgave van de Nederlandsche Bank be droeg de totale geldhoeveelheid in ons land per eind november 1959 f 10.716 miljoen tegen f 10.531 miljoen per eind oktober 1959. Hiervan had - 10.502 mil joen betrekking op het binnenland, nl f 4.589 miljoen chartaal geld en f 5.913 miljoen giraal geld van ingezetenen. De post giraal geld van niet-ingeze- tenen bedroeg f 214 miljoen. De filmacteur Yul Brunner, gefotogra feerd in zijn hoedanigheid van afgevaar digde met speciale verantwoordelijkheden van de Vluchtelingencommissie der V.N., bij de plaatsing van de eerste steen voor een blok flatwoningen in Marl, West- Duitsland. De flats zullen huisvesting bieden aan de leder, van het Hongaarse vluchtelingenorkest „Philharmonia Hun- garica". APELDOORN, 11 jan. Aan het '1 Sol te Uddel, gem. Apeldoorn, is in de nacht van zaterdag op zondag een veld- schuur, in gebruik bij de heer W. van der Pol een prooi der vlammen gewor den. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De gehele schuur ging verloren, alsmede de in houd die bestond uit de opbrengst van ongeveer vier ha rogge, een achtste ha gerst en voorts 10.000 kg hooi, een ko renwaaier en een hooischutter. De brandweren van Apeldoorn, Garderen en van de Koninklijke Luchtmacht te Milligen bestreden het vuur. De brand weer uit Uddel verrichtte de nablussing. Schuur en inhoud waren verzekerd. Er heerst ondertussen bij de landbou wers in Uddel en omgeving nogal onge rustheid want dit is de derde maai dat op een zaterdagavond bij een boer derij brand uitbrak, zodat men de nei ging heeft aan opzet te denken. DORDRECHT, 11 jan. Op de Bur gemeester de Raadtsingel is zaterdag een verkeersongeval gebeurd, dat een mensenleven heeft gekost. De bestuur der van een bestelauto, de 32-jarige J. van der Holst, die een fietser passeerde, bleef om onverklaarbare redenen links aanhouden, zodat hij op het verkeerde gedeelte van de weg terecht kwam. Zijn auto botste met een hevige klap op een uit de tegenovergestelde rich ting komende vrachtauto. De heer Van der H. raakte bekneld en werd ern stig gewond naar het gemeentezieken huis gebracht. Daar is hij later over leden. Advertentie klasse apart spaar de wikkels voor 6 nieuwe series sprookjes-borduurkaartjes AMSTERDAM, 11 jan. De Amster damse Keuringsdienst van Waren heeft tijdens zijn controletocht bij horloge handelaren ongeveer vijftig horloges gevonden, die een sterkere straling vertoonden, dan normaal wordt geacht. Een deel van de horloges heeft de dienst meegekregen voor controle; an dere zijn door de winkeliers zelf aan de handel onttrokken. Het betreft hier grotendeels duurdere Zwitserse mer ken. De Keuringsdienst van Waren heeft nog steeds geen wettelijke bevoegdheid om in deze gevallen op te treden. Er is echter veel medewerking van de zij de van de horlogehandelaren. Vooral nu een geheel nieuw probleem naar voren is gekomen. De gezamenlijke straling van de horloges kan in de praktijk schade betekenen voor de gezondheid van het in de winkel verblijvende perso neel. Hetzelfde geldt voor de repara teurs, die bovendien werken met poe- dervormige radio-actieve stof voor het stralend maken van de wijzerplaten. DELFT, 9 jan. In verband met een reeks ongelukken, die gisteravond zijn gebeurd op de gereconstrueerde Rijks weg 13 tussen Delft en Overschie en waarbij zoals gemeld één persoon werd gedood, heeft de politie verklaard, dat er veel te hard op dit weggedeelte met twee maal drie rijbanen wordt gereden. Voorts zün er klachten vernomen, dat het wegdek van deze in oktober h-er- opende weg nu reeds bedenkelijke gol vingen begint te vertonen. De politie te Delft draagt kennis van deze klachten, doch wenste er geen commentaar op te geven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 jan. Tijdens af wezigheid van de bewoners hebben in brekers zaterdagavond hun slag geslagen in een huis aan de Offenberglaan. Zij maakten voor 40.000 buit aan sieraden v. juwelen, die op de meest voor de hand liggende plaats lagen: de linnen kast in de slaapkamer. Ook de rest van het huis werd geheel doorzocht. Men is binnengekomen door verbreking van een ruit aan de achterzijde. DELFT, 9 jan. In de buitengewone senaatszitting van de Technische Hoge school heeft dè rêctor-magnificus prof. dr. R. Kroning meegedeeld, dat de ere penning van het Gtjsberti Hodenpijl- fonds is toegekend aan het gemeentebe stuur van Delft voor de restauratie van het pand Oude Delft 169: het huis „Het Wapen van Savoye". De plechtige uit reiking van de penning geschiedt op een nader te bepalen tijdstip. Het huis „Het Wapen van Savoye" werd kort na de grote brand van Delft in 1536 gebouwd. Belangrijke functiona rissen o.a. een burgemeester van Delft, hebben er in gewoond. In de Franse tijd werd het gebruikt als kazerne, daar na als Latijnse school met stadsbiblio theek. In de tweede helft van de negen tiende eeuwe werd het de zetel van het burgerlijke armbestuur. In 1915 werd het uitvoerig hersteld en onder leiding van prof. N. Lansdorp volgde in de jaren 1954-1957 een grondige restauratie. In november 1957 werd het gebouw betrok ken door het gemeente-archief van Delft en de stichting „Culturele Raad van Zuid-Holland". DELFT, 9 jan. De viering van het elfde lustrum van de Technische Hogeschool in Delft is vanmiddag be sloten. De conrector-secretaris van de Senaat, prof. dr. L. J. F. Broer, sprak tydens een byeenkomst in de Wester- kerk in Delft zijn Diesrede uit. Het is gewoonte dat de conrector-secretaris in deze rede spreekt over zpn eigen vak. Dat betekent als regel een lange, over wegend technische verhandeling. Zo ook in dit geval. Het vak van prof. Broer is de aero-hydrodynamica, kortweg ge noemd „stromingsleer". Tydens zijn verhandeling wees prof. Broer er op hoe byzonder moeiiyk het moet zyn om een goed ingenieur te worden, te zyn en op te leiden. „Deze ingenieur", aldus prof. Broer, ,moet praktisch bruikbare oplossingen van technische problemen kunnen ge ven. Hiertoe dient hy praktyk en tech niek van vandaag te kennen en inzicht te hebben in haar theoretische grond slagen. Maar hierby blijft het niet", aldus prof. Broer. „Immers, steeds hangt hem als een zwaard van Damo cles de mogeiykheid boven het hoofd dat morgen nieuwe theoretische inzich ten doorbreken die hem op tot nu toe door hem onbetreden terrein dringen. Hy zal dus over zoveel kennis van en inzicht in de aan zyn vak op enigerlei wyze ten grondslag liggende delen van de natuurwetenschap moeten beschik ken dat hij dergeiyke ontwikkelingen kan volgen. Voorts kan men de opvat- (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 9 jan. Het op de plaats „rollen" van de nieuwe Maas brug te Maastricht is vandaag veel snel ler dan verwacht werd, verlopen. Twee en een half uur eerder dan was ge pland, lag de stalen brug 1600 ton en rond 200 meter lang op haar plaats. Met behulp van vijf handlieren en enkele rolconstructies werd de brug rond negen meter in zuidelijke richting verplaatst. De komende weken zal de brug ver der worden afgewerkt. Vóór 1 april zal zij geheel klaar zijn. Tijdens de „rol- werkzaamheden" van 9 tot 3 uur zater dagmiddag was het verkeer over de Wilhelminabrug geheel gestremd. Alle verkeer moest gedurende die tijd via de St. Servaasbrug rijdeh. Dank zij uitge breide politie-maatregelen verliep een en ander zonder al te grote stagnaties voor het verkeer in de Maastrichtse bin nenstad. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 11 jan. Het ziet er niet naar uit, dat deze week nog een beslissing zal worden genomen ten aan zien van de ex-S.D.-er Berends, wiens voorwaardelijke invrijheidsstelling enige dagen geleden werd geschorst. Op het ministerie van Justitie wordt de zaak van de gewezen S.D.-er, die zich niet gehouden heeft aan de hem gestelde voorwaarden dat hij niet mocht vertoeven in de provincies Gelderland en Overijsel, thans grondig onderzocht. Het is nog niet te zeggen wanneer het tot een decisie zal komen. Voorlopig wordt Berends vastgehouden. ting dat hij meer economische, sche en sociologische scholing zou moe ten hebben en dat hy te oud en met een te weinig gevormde persooniykheid praktijk ingaat, niet alle grond ontzeg gen." Prof. Broer voorspelde dat men voor het relatieve gewicht dat aan al dezs eisen moet worden toegekend, verschil lende oplossingen naast elkaar in toe passing zal gaan brengen. „Het is t» hopen dat deze belangrijke en moeilij ke materie met durf en wisheid beide onder ogen zal worden gezien. Wellicht dat het feit, dat hiervoor zowel in als bui ten het zuideiyk deel van ons vader land grote belangstelling bestaat, kan bevorderen dat het juiste evenwicht tussen visie en nuchterheid bewaard wordt", aldus prof. Broer. In het verdere verloop van zyn ver handeling gaf. prof. Broer aan dat de weg naar een economisch acceptabele kernreactor nog zeer lang is. Het be reiken van dit doel is echter zeer be- Iangryk, volgens prof. Broer. „Het zou betekenen dat de menselijke samenle ving niet onder hoeft te gaan door uit putting van de energievoorraad. Immer in de oceanen bevindt zich genoeg zwaar water om tientallen miljoenen jaren in de behoefte te voorzien. Nemen wij voorshands aan dat een ondergang door catastrofes van andere aard vermydbaar is, dan doemt een zeer speculatieve vraag op, nameiyk wat dit voor de mensheid zou beteke nen. Wy kennen enkele duizenden ja ren geschiedenis. Haar voornaamste kenmerk is haar structuur, haar ge richte verloop. Culturen en rijken vol gen elkaar op, in de nieuwe tyd heeft elke generatie haar denkbeelden en doel einden. Men kan zich niet meer voor stellen hoe dit miljoenen jaren door kan gaan, maar ook niet wat het leven zal zyn wanneer alles bekend, alles reeds gedacht is. Zullen wy gaan le ven als intelligente mieren of technisch geschoolde Neanderthalers, zal er toch steeds variatie, ontwikkeling, structuur mogeiyk blijven of zal de menseiyke geest wegen vinden om deze nu niet weg te denken grondslagen van zyn bestaan toch door andere te vervangen? Geeft de vraag naar de zin van de historie van het verleden reeds aanleiding tot vele controversen, die naar de zin van de historie der toekomst lijkt voor het verstand onbeantwoordbaar. Dit besef kan een bedreiging vormen voor het als zinvol beleven van ons dageiyks werk. Het sterkste schild tegen deze dreiging is het vertrouwen in de bedoe ling van de Schepper met de mens", aldus prof. Broer. Advertentit Frankrijk Tengevolge van een breuk in een oven heeft zich te Saint Jeoire in Opper-Savoye een ontploffing voorgedaan in een elektro-chemische fa briek. Vier mensen zyn door gloeiend metaal getroffen en gedood. (AFP) N.V. Hapé, Amsterdam-C. Nieuwe Herengracht 11, telefoon 63957 gevestigd 1913, alleen-importeur van electrisch huishoudelijke en electro acousti- sche app. o a shavers - keukenma chines-ventilator - kachels - gram mofoons - radio en TV. vraagt voor spoedige indiensttreding typiste voor steno en dicteermachlne. chauffeur voor licht stadswerk en assistentie inpakken- monteur voor reparatie-afdeling. magazijnbediende voor beheer onderdelenmagazijn en drukwerkafd. Adm. scholing en materiaienkennis gewenst. boekhoudkundige kracht voor mechanische boekhouding en facturering. Voordelen: prettige omgeving, vooruitstrevend bedrijf - zaterdags vrij. Met de hand geschreven sollicita ties met opgave van leeftijd, laat ste werkkring, verlangd salaris, godsdienst, opleiding en referen ties. 52 De oude spant zich tot het uiterste in om voor de blonde Noor de toren te bereiken. Als hij de zware deur achter zich grendelen kan is hij veilig, dat beseft ook Eric. De oude verdwijnt in het duister maar de Noorman beukt zijn volle gewicht tegen de deur en kner send vliegt deze open. In een flits ziet hij de ander een trap op vluchten. „Nog één stap verder en ge zijt een lijk", klinkt zijn stem dreigend, en dat maakt indruk. De oude houdt de pas in en kijkt de Noorman uitdagend aan. „Je zult deze handelwijze berouwen schurk", snauwt hij. „Waar zijn de gevangenen, die het moeras ingevoerd werden?" bitst de Noorman terug. „En waar heb je mijn troep op gesloten, hond?" De oude hoofdman grijnst spottend. „Dat zul j# wel merken als mijn krijgers terugkomen, dan ga je dezelfde weg op". „Kletspraat", snauwt Eric, „geef antwoord, en vlug wat. Ik heb wei nig geduld met rovers als ju. Breng me bij mijn mannen". „Zo dade- lijk", gniffelt de oude met een felle schittering in de ogen. „Zo dadelijk zullen mijn mannen jou bij de jouwen opsluiten; daar zijn ze al. Luister maar". De adem stokt de Noorman in de keel als hij vaag op het binnenplein rumoer hoort opklinken en het doffe gedreun van ontelbare voetstappen. KR'JGEN f JA, INA,|É BEZOEK^/IS DE LOGEERKAMER ORDE JA SPIDÊR.JE HAD GELUK...EN WAS ONVOOR ZICHTIG... BESCHO NU MAAR MUN GAST" GEMENE JE MOET" EEN OOGJE OP HEM HOUDEN! INA, TERWUL IK NAAR DE YARD OM Z'JN BESPREKEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2