Ruim 22 jaar aan het hoofd van een der zwaarste, maar tevens aller voornaamste aartsdiocesen Meest markante figuur van Frans Episcopaat NU 29 PROEVEN MET DIEREN Charmant TV-bezoek Ulbricht c.s. drukken voetsporen van LEY V erdienstelijke maken goedkope zeereizen De vrouw in de politiek Gezinspolitiek Soldaat beledigt luitenant Kinderen spelen met lucifers Een nieuwe „Kraft durch Freude' (j) PUROL WOENSDAG 13 JANUARI 1960 PAGINA 3 product Let op, mevrouw! FELISOL écht kleurecht iets te verbergen cus Bevestiging vonnis van krijgsraad geëist Ruwe Handen? OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wordt U dikwijls geïnviteerd voor een „tv-soiree" bij vrien den? Toon U de hoffelijke medekijker - breng de gast- vrouw zo nu en dan een kleine hulde! Een kleurig hosje bloe men, een fijn doosje bonbons - of wat Uw dankbaarheid U maar ingeeftEn duelleert U gerust een heetje over de beste kijk plaats: U wilt die niet hebben. Kritiek op het kijkspel? De tv-journalist van Uw dagblad neemt die taak met plezier van U over! Over de sigaretten die op zo'n avond gepresenteerd zullen worden Gladstone natuurlijk! Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die Iedereen voldoeniir schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM Ut. Mevr. H. Beyaert-Drost Man overboord in het Noordzeekanaal De gezinspolitiek heeft tot doel, gezonde mensen in gezonde gezinnen samen te bundelen tot een gezond volk in een gezonde plaat. Ofschoon er alleszins reden js tot dankbaarheid over de resulta ten, die in dit opzicht in Nederland werden bereikt, kan men niet zeg- 6en, dat het einddoel reeds in zicht is. Veel nog is te doen en zal onge twijfeld worden nagestreefd door het kabinet-de Quay, dat in zijn eer ste regeringsverklaring de betekenis van het gezonde Nederlandse gezin hls onmisbaar element en kern van °hze samenleving heeft erkend. Of de regering nu het scheppen van werkgelegenheid bevordert, het bouwen van woningen activeert, de rechtvaardige verdeling van het na tionale inkomen door een nieuwe loonpolitiek ter hand neemt, ja zelfs oelastingpolitiek voert, steeds staat daarbij het belang van het Neder landse gezin hetzij op de voorgrond, hetzij op de achtergrond. Ook wan- leer het naar de schijn soms anders ls. Wanneer de tekenen niet bedrie gen, zal op het gebied van de kin derbijslagen de gelijkstelling van de zelfstandigen met de werknemers tot stand komen. Zelfs dan wan neer het aanhangige wetsontwerp tot invoering van een algemene kin derbijslag bij wijze van volksverze kering mocht worden verworpen. Het vooruitzicht op dit laatste is niet bijzonder groot. Doch ook bij aanvaarding zal de vraag, of de kin derbijslagen als zodanig niet moe ten worden verhoogd, onbeslist zijn en zowel in nationaal als internatio naal verband ter discussie blijven. Het is duidelijk, dat van Neder land geen volkomen financiële ge lijkschakeling van sociale voorzie ningen ten behoeve van het gezin niet die van Frankrijk en België kan worden verlangd, omdat wij niet Zoals deze landen met de kwaal van een te laag geboortencijfer worstelen. Elke tendens tot het voe ren van een bevolkingspolitiek is ons vreemd. Maar daarmede is het nog geen uitgemaakte zaak, dat on ze huidige kinderbijslagen aan de Juiste normen beantwoorden. Onop gelost bleef de vraag, of de kinder bijslagen alleen de kosten van het minimale levensonderhoud van de kinderen behoren te dekken dan wel of daarbij ook rekening moet wor den gehouden met bescheiden socia le eisen. Ook zijn er die verlangen, dat de kinderbijslagen op de sociale standing dienen te worden afge stemd. Beperking van de kinderbijsla gen tot het bedrag, dat nodig is ter bekostiging van het naakte levensminimum voeding, kleding, huisvesting en andere ele mentaire behoeften, waarvan de be vrediging een levensnoodzakelijk heid vormt moet bij de huidige Welvaartsverhoudingen worden af gewezen. Toch zijn wij in Neder- Hnd nog niet veel verder gekomen ^et wettelijke kinderbijslagen, die het eerste kind af tot en met zesde variëren van 0,60 tot 1.04 per dag en per kind. Sedert 195^ zijn wij nu al toe aan onze vier de welvaartsverdeling, waarvoor men allerlei bestemmingen heeft gevonden. Wonderlijk genoeg kon het denkbeeld om een gedeelte van de toegenomen welvaart recht streeks ten goede te doen komen aan het Nederlandse kind daarbij geen enkele keer worden verwezen lijkt. Desniettemin zuller. wij de grens der ontbering op den duur niet als norm kunnen handhaven. De socia le eisen van de moderne samenle ving leiden tot verhoging van het bedrag, dat als noodzakelijk levens minimum moet worden beschouwd. Het beschavingspeil van onze Wes terse maatschappij heeft ook bij de massa nieuwe acute behoeften doen ontstaan, die wanneer men ze niet bevredigt brede kringen het gevoel geeft, in iets te worden te kort gedaan, waarop zij recht heb ben. Deze behoeften zijn niet alle vlak en plat-materieel. Zij liggen ten dele ook op cultureel terrein en dat van de volksontwikkeling (Lec tuur, radio, sport e.d.). Beschaving mag ten slotte geen privilege van kinderlozen worden. Men kan de vraag stellen, of de kinderbijslagen niet onder het ni veau van de sociale minimumkos- ten moeten worden gehouden om het besef van verantwoordelijkheid bij de ouders levendig te doen blij ven. Deze vraag is uiteraard vooral van betekenis voor gezinnen met een totaal-inkomen, dat zelf op het sociaal minimum-niveau ligt. Onder sociaal minimum-niveau is te ver staan het minimum aan goederen en diensten, dat in een bepaald tijd vak nodig is om een van elke luxe gespeend leven te leiden. Ouders, die over ruimer middelen dan het sociale minimum beschikken, zul len zich bij de bepaling van hun „ge zinsverantwoordelijkheid" slechts weinig door de absolute of relatieve hoogte van de kinderbijslag laten beïnvloeden. Anders ligt het voor wie zelf op of beneden de grens van het sociale minimum moet leven en dit meer naarmate het gezin reeds een zeke re groei heeft bereikt. In deze geval len brengt elke gezinsuitbreiding bij het huidige niveau van de kinder bijslagen nieuwe ontberingen met zich mede, die vader en (of) moe der dwingen tot het zoeken van ne veninkomsten. Vaak ten koste van een gezond gezinsleven en de opvoe ding van de kinderen. En waar deze aanvullende inkomsten met geen mogelijkheid kunnen worden verkre gen, ontstaat door de toenemende tekorten in de behoeftenvoorziening een situatie van ellende en gebrek, die nog nimmer een goede voedings bodem voor het aankweken van een juist gevoel van persoonlijke ver antwoordelijkheid is geweest. Terecht maakt de Katholieke Ge zinsbeweging in Nederland zich be zorgd over een dergelijke, de kinde ren van grote gezinnen bedreigende toestand, die des te meer schrijnend is, naarmate de welvaart in andere bevolkingslagen toeneemt. In een tot de minister-president gericht adres stelt zij het beginsel van „ge lijke gezinswelvaart bij gelijke pres tatie". Dit betekent, dat bij het loon- en prijsvormingsbeleid complemen taire regeringsmaatregelen zullen moeten worden getroffen in het be lang van het grote gezin, welks po rtie relatief slechter is geworden. Kardinaal Gerlier 80 jaar (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 13 jan. Pierre Paul Marie Kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon en Primaat van Gallië in het zoals bekend weinig solemnele en nadruk kelijke Franse titulatuur-gebruik veelal zonder meer „monseigneur Gerlier" die morgen de gezegende leeftijd bereikt van tachtig jaar, is ongetwijfeld een van de meest markante figuren van het Franse epis copaat. Hij zou zulks alleen al mogen heten vanwege de lange omweg, gedistingeerd voorzeker, maar voor zien ook van hindernissen, waarlangs hij, een „late roeping", tot het Priesterschap kwam. iiiHimiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiir iiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Pierre Paul Marie Gerlier werd op 14 januari 1880 te Versailles geboren als zoon van een hoge ambtenaar der posterijen en in een familie, die kon bogen op een gecanoniseerde Heilige in haar stamboom: Sinte Cathe- rina van Genua, van wie Pierre Paul Marie een achter neef is. Op de middelbare studie aan een Parijs college volgde te Bordeaux met briljant resultaat de studie van de rechten, waarin hij in 1900 doctoreerde. In hetzelfde jaar schreef hij zich in als advocaat bij het - Hof van Appel te Parijs. Hij hield zich vooral bezig met zaken van het burgerlijk recht, maar hij pleitte ook en met gezag ten overstaan van de straf rechtbank. In 1904 koos de conferentie van advocaten hem tot haar secretaris. In dezelfde Parijse jaren wijdde hij een groot deel van zijn activiteit aan de katholieke beweging; hoezeer de so ciale kwesties hem bekommerden was overigens reeds gebleken uit het proef schrift waarop hij promoveerde en dat tot titel voerde: „Des stipulations usu- raires dans le contrat de travail". 1907 was vervolgens een belangrijk jaar: de Advertentie nu vermaarde Parijse advocaat publi ceerde een „Handleiding van het recht" en hij werd benoemd tot voorzitter van het „Katholiek Verbond van de Franse Jeugd." In de op hem betrekking hebbende persoons- en karakterbeschrijving in de daarop volgende jaren heet het, dat hij opviel door zijn vroomheid, zijn opgewekt humeur en zijn redenaarsta lent. Reeds toen was ook te Rome zijn optreden met grote waardering opgemerkt. Inmiddels was bij Pierre Paul Marie Gerlier het besef gerijpt dat de Voorzienigheid hem riep om zich geheel in de dienst der Kerk te stellen. In 1913 deed hij, 33 jaar oud, en, zoals in zijn omgeving werd p- gemerkt, met opoffering van een fraaie carrière in de wereld, zijn intre de in het Groot Seminarie van Issy les Moulineaux. Maar een jaar later brak de eerste wereldoorlog uit en ook de seminarist Gerlier had gehoor te geven aan het algemeen mobilisatiebevel. Hij was ad judant bij het 104de regiment infanterie, hij werd gewond na de Slag aan de Marne en op 16 september 1914 werd hij door de Duitsers krijgsgevangen ge maakt. Met andere kameraden-lotgeno ten kon hij toen, dank zij bemiddeling van mgr. Schuller, bisschop van Pader- born, te Keulen zijn studies voortzetten. Maart 1919 werd hij gedemobiliseerd; hij kreeg het „Croix de Guerre" met op de dagorder het citaat: „heeft in het vuur het bewijs geleverd van de schoonste militaire kwaliteiten." Op 26 juni 1921 werd Pierre Paul Ma rie Gerlier door de aartsbisschop van Parjjs, kardinaal Dubois, tot priester ge wijd en de Parijse aartsbisschop be noemde hem aanstonds als onderdirec teur van de Diocesane Werken, speciaal belast met de betrekkingen met de pers; een functie die hij vervulde met gro te tact, toewijding, aanstekelijke voort varendheid en talent voor verzoening. Zijn benoeming op 14 mei 1929 tot bis schop van Tarbes en Lourdes was, hoe wel zeker merkwaardig, dan ook geens zins verwondering wekkend. Op 2 juli ontving hij de volheid van het Priester schap in de Parijse Notre Dame uit handen van kardinaal Verdier Als bij zonder luisterrijke gebeurtenis, die de thans 80-jarige kerkvorst zich ongetwij feld zal memoreren uit zijn Lourdese periode, zij hier vermeld de viering in 1933 van de 75ste verjaardag der ver schijningen en de Heiligverklaring van Bernadette. Op 29 juli 1937 wees Paus Pius XI de door hem hogelijk gewaardeer de bisschop van Lourdes aan om de overleden kardinaal Maurin op te volgen op de primatiale zetel van Lyon en in december van hetzelfe jaar cre- eerde Pius XI hem tot kardinaal. Nu, op zijn tachtigste verjaardag, staat kar dinaal Gerlier derhalve ruim tweeën twintig jaar aan het hoofd van een der zwaarste maar ook der allervoornaam ste Franse aartsdiocesen. Talrijk zijn in die moeilijke tijd de problemen geweest, de voorvallen en de gebeurtenissen waarin zijn stellingna men en zijn optreden de aand acht moes- ten trekken tot ver buiten zijn diocees, in Frankrijk en zelfs over de grenzen. Laatstelijk de allerpijnlijkste, onver kwikkelijk in het leven geroepen pole miek rond het afsterven van zijn vriend Herriot, burgemeester van Lyon; te vers in het geheugen liggend dan dat het zin heeft er hier nog eens op in te gaan. Maar daar is de kwestie van de priester-arbeiders: hoezeer het inmid dels door de H. Stoel afgewezen ex periment kardinaal Gerlier ter harte ging bewees wel het feit dat hij, als enig hoofd van een diocees, tot hulp bisschop had voor het apostolaat in Je arbeiderswereld wat men mag noe men een bisschop-arbeider, mgr. An- cel, tot in augustus vorig jaar hoofd van de Prado-communauteit en even als de overige leden daarvan met handenarbeid thuis voorziend in zijn levensonderhoud. Tegen de „integris- ten" heeft kardinaal Gerlier ook altijd „Témoignage Chrétien" de handen boven het hoofd gehouden, het va derlijk berispend wanneer hij dit nood zakelijk achtte. De lezer zal zich de moeilijkheden herinneren waarin de Prado-commu nauteit en met haar tenslotte ook de kardinaal-primaat twee jaar geleden gewikkeld was vanwege zekere onvoor zichtigheden „uit plicht van naastenlief de" in de contacten met nationalistische Algerijnen, Kardinaal Gerlier heeft toen ontwapenend weten op te treden. Maar hij had reeds eerder begrip gevraagd voor „het smartelijk en dringend aan de orde staand vraagstuk, in het leven geroepen door de aanwezigheid van 350.000 Noordafrikaanse arbeiders" en hij had er verzet tegen aangetekend dat deze maar al te veelvuldig als paria's werden behandeld. Tegenover het vraag stuk van het Algerijnse nationalisme staat hij ongetwijfeld met grote en rui me openheid van geest. Als een sociale noodzaak van eerste orde heeft kardinaal Gerlier ook ge steld de strijd tegen de woningnood en de sloppen. Er zijn van hem ook altijd en nog onlangs, enige dagen voor de Advertentie Textiel stoffen met het FELISOL-etiket zijn kleurechtl Let U dus voortaan op FELISOL. Zo nu en dan krijg ik vragen over anti vivisectie. Een kroniek over dit voor sommige mensen zo emotioneel geladen on derwerp is dus blijkbaar niet ongewenst. Het kan nuttig zjjn nog eens het standpunt uiteen te zet ten van de medicus, die met deze dingen welis waar niet aan de weg pleegt te timmeren, maar toch ook niets te verbergen heeft. Hij schaamt er zich niet voor dat hij in dienst van de lijdende mensheid proeven doet op dieren en die eventueel opoffert om het doel te bereiken dat hem voor ogen staat: het lijden van zijn mede mens te verzachten en zo mogelijk genezing te brengen. Een dier kan wel pijn voelen maar niet lijden; dat laatste is het voorrecht van de mens (naar Buytendijk). Mijn psychiatrische collega heeft zich enige tijd geleden in onze krant uitvoerig met deze pro blematiek beziggehouden. Ik zou mij er gemakkelijk van af kunnen maken door de eenzijdige, vaak wat kinderlijke, soms echter fa natieke en onheuse propaganda van de antivivisectiebeweging te bagatel liseren, maar omdat ik geloof dat het merendeel van de mensen die door dit ideaal worden gedreven het eer lijk menen zal ik nog eens uiteenzet ten waarom door medische onderzoe kers aan „vivisectie" wordt gedaan. Het onderhavige woord is, voorzover ik weet, uitgevonden door de mensen, die wat zij noemen vivisectie willen bestrijden. Het betekent: snijden in. respectievelijk proeven nemen op le vende wezens en dat stuit hen tegen de borst. Op het eerste gezicht niet onbegrij pelijk, ieder mens is geneigd het zwakke te beschermen en dus ook het dier, dat zich zelf niet kan bescher men tegen de mens, de koning der schepping. De mens die wreed is te gen dieren kan geen goed mens zijn. Omgekeerd zal een goed mens ook goed voor eer dier zijn, hoewel hij het belang van zijn medemensen zwaarder zal laten wegen. God heeft bij de schepping van de wereld de mens als heerser aangesteld over de dieren (Boek der Schepping I: 26-28). De schepper heeft gewild dat de mens trouwens tal van passages, waarin wordt beschreven dat dieren werden gedood voor offers of voor maaltij den. Maar ook zonder dat maakt de gemiddelde mens hierover geen moei lijkheden. Vegetariërs zr- er niet veel en er is natuurlijk geen enkel be zwaar tegen, dat zij geen vlees willen eten mits zii hun mening maar niet aan anderen opdringen. De bestrijders van „vivisectie" vor men overigens geenszins een homo- op Hem zou lijken. Wij zijn dus vol gens Gods koeling onderscheiden van net dier. De vraag is nu, hoe ver de mens mag gaan bij zijn heer schappij over het dier. Voor een goed mens is het antwoord niet moeilijk; hij zal het dier gebruiken als het nut tig voor hem is, daarbij de plicht op zich nemend ervoor te zorgen, dat hel dier een redelijk bestaan heeft. Dit is en blijft een moeilijke kwestie, want wie bepaalt wat voor een dier een redelijk bestaan is? Weet u hoe de geduldige koe zich voelt, die twee keer per dag wordt gemolken? Wat is er van bekend hoe zij het vindt maan denlang in een donkere stal te staan? Veel zorgen hoeven wij ons er niet over te maken, want buiten in de vrij heid is het 's winters ook zo prettig niet en wie zal er zorgen voor hooi en vette koeken? Evenzo is er geen bezwaar tegen om dieren als voedsel te gebruiken, mits men er voor zorgt dat het dier zo pijnloos mogelijk wordt geslacht. Dit alles vloeit ook logisch voort uit de bijbelse woorden, die in het voor gaande worden aangehaald. Er staan in het Oude en Nieuwe Testament gene groep. Er zijn er onder die zo ver willen gaan dat zij liever zien dat proeven op mensen worden gedaan dan op dieren. Een absurd standpunt dat wij zullen laten voor wat het is. Als ander uiterste zjjn er die vinden dat een geneesmiddel of andere be handelingsmethoden noch op een dier noch op een mens geprobeerd mag worden. Deze laatste opvatting is te rug te voeren tot de gedachte dat al leen wat de natuur ons biedt goed is, al het andere deugt niet. Een derge lijke gevoelsmatige ontkenning van d<! verworvenheden van de moderne ge neeskunde biedt weinig kans op een vruchtbare discussie, waar ik derhal ve geen heil van verwacht. Als men nooit een nieuw middel zou proberen en alleen op de natuur ver trouwde zou de geneeskunde geen vooruitgang boeken en zouden heel wat ziekten die thans nauwelijks meer een probleem vormen nog ongenees lijk zijn of veel zorgen baren. Penicil line en al die andere middelen, waar aan zoveel miljoenen hun leven te danken hebben, zouden slechts van theoretisch belang zijn. S. aanvaarding van de zeer recente school wet, bijzonder krachtige stellingnamen vernomen voor rechtvaardigheid in de schoolkwestie. Uiteraard voelt de kardinaal thans enigszins de druk van de last der ja ren en onlangs heeft de H. Stoel hem op zijn verzoek dan ook een coadjutor .net recht van opvolging ter zijde gesteld. Maar zijn aan de balie gevormde en ge scherpte geest is nog ongebroken en le vendig, zij het niet meer zo geducht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 jan. Voor het hoog militair gerechtshof eiste vandaag de advocaat-fiscaal een militaire detentie van zes weken tegen een 21-jarige mi litair uit Tilburg, die op 9 september van het vorig jaar zich had bemoeid met een soldaat, die op het terrein van de Kromhoutkazerne te Tilburg van een eerste luitenant een uitbrander kreeg. De verdachte, die tijdens het voorval in burger langs het hek van de kazerne liep, had niet kunnen na laten de luitenant onwelvoeglijke ter men naar het hoofd te slingeren. „Ik wilde de rekruut moed in spre ken" was nu zijn commentaar. De lui tenant had het er niet bij laten zitten. Vermoedend, dat die jongeman in bur ger wel eens een militair zou kunnen zjjn, liet hij hem door de wacht in de kraag grijpen. Het is er toen bepaald heet aan toe gegaan. De soldaat kreeg prikken van een bajonet en werd bo vendien met de kolf van een geweer op het hoofd geslagen. Uiteraard hadden ook burgers zich met de zaak bemoeid waardoor alles nog veel erger gewor den was. De auditeur-militair van de krijgsraad in Arnhem eiste destijds een voorwaardelijke militaire detentie van een maand en een boete van 25 gulden. De krijgsraad veroordeelde de soldaat echter tot een detentie van zes weken. De jongeman was tegen de strafmaat in hoger beroep gegaan. De eis van de advocaat-fiscaal om de detentie onmid dellijk te laten ingaan werd door het hof verworpen. Uitspraak 26 januari. UTRECHT, 13 jan. Een korte maar hevige brand heeft gistermiddag het ge hele meubilair van de familie Vrees wijk in de Papaverstraat vernietigd. De familie wocude op een eerste eta ge. Mevrouw Vreeswijk, die een mid dagdutje deed, werd wakker door een brandlucht. Het bleek, dat haar kinde ren die twee en drie jaar oud zijn, met lucifers hadden gespeeld en brand had den veroorzaakt. Zij kon zich op tijd met hen in veiligheid stellen. De brandweer, die even later arriveerde, had het vuur binnen tien minuten in bedwang: van de inboedel kon echter niets gered wor den. De heer Vreeswijk was op zijn werk toer. de brand uitbrak. Hij is niet tegen brandschade verzekerd. De benedeneta- ge liep alleen waterschade op. De Engelse ploeg, die uitkomt in de zeslandenwedstrijd tafeltennis op zon dag 14 februari in Rotterdam, bestaat uit de Britse kampioen Bryan Merrett en Ian Harrison. Advertentie Advertentie king SIZE 20 STUKS F t.. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, jan. Terwijl de communis ten in de z.g. „Duitse Democra tische Republiek", de Oostzone van Duitsland, beschuldigend de vinger heffen naar de Bondsrepubliek vanwe ge de recente explosie van antisemiti sche kladderjjen ofschoon vaststaat, dat deze zich ook in het territorium der D.D.R. hebben voorgedaan, doch het nieuws daarover werd onderdrukt hebben zij zelf in alle stilte een orga- Het nieuwe lid van het dage lijks bestuur van de K.V.P mevr. H. M. J. BeyaertDrost heeft weliswaar zitting in dit hoge college om de vrouwen- belangen te behartigen, maar van feminisme moet zij niets hebben. Zij geeft toe dat de vrouw van tegenwoordig het heel wat gemakkelijker heeft dan vroeger om voor haar rech ten op te komen, waardoor haar optreden destijds wel eens fel moest zijn. „De vrouw moet". zo zegt zij, „ook in de politiek vrouw blijven, waar zij naast de man een natuurlijke plaats heeft. In het gezin doen man en vrouw toch ook alles samen en waar om zou nu in grotere gemeen schappen als parlement, pro vinciale staten en gemeenteraad de man alleen de beslissing ne men. De vrouw heeft op heel veel zaken een andere kijk, wal een gunstige invloed kan heb ben op de besluitvorming." Mevr. BeyaertDrost juicht het toe dat de belangstelling van de katholieke vrouw voor de politiek de laatste tijd sterk is toegenomen. Na de laatste ver kiezingen zitten er heel wat vrouwen in plaatselijke bestu- ren. Alleen in Brabant heeft de vrouw nog een zekere schroom om tn de politiek mee te doen. Het komt er tegenwoordig vooral op aan de vrouw voor haar politieke taak bekwaam te maken, in welk opzicht de werkgroepen van vrouwen, waartoe het lidmaatschap van de partij niet eens vereist is, nuttig werk doen. De K.V.P kent sinds begin 1958 een vaste commissie vrouw en partij, naar aanleiding van een rapport inzake de toen nog ge ringe interesse van de vrouw voor de politiek. Van deze commissie is mej. Agnes Nolte voorzitster en mevr. BeyaertDrost secretaresse. Hoe mevrouw BeyaertDrost zelf in de politiek verzeild is geraakt? Wel, zij kwam onder de indruk van een erg fascinerend betoog, dat me), dr. Marga Klompé, tegenwoordig minister, hield over de vrouw en de politiek. „Als er een beroep op u gedaan wordt mag u niet afzijdig blijven," tras het vermaan dat mevr. BeyaertDrost zich enkele maanden later plotseling herinnerde toen haar gevraagd werd zich beschikbaar te stellen als reserve-kandidaat voor de Utrechtse gemeenteraad. Aanvankelijk meende ze nog te moeten weigeren, omdat zij zich na de laatste moeilijke jaren met haar man in liet. toenmalige Nederlands Indië, toen hij in 1950 was gepensioneerd, liever geheel aan het gezin wilde wijden. De drie kinderen, twee jongens, die nu arts zijn en gehuwd, terwijl de dochter psychologie studeert, waren nog op de middelbare school. Haar man, die in 1953 overleed, oordeelde dat zij het verzoek toch maar moest inwilligen, omdat hier in de toekomst voor haar mooi en interessant werk kon liggen. Bij de uitbreiding van de Utrechtse raad plaatste men mevr. Beyaert op een verkiesbare plaats. Zij beschouwt het als een voorrecht haar tijd thans te mogen vullen met het dienen van het algemeen belang. Wanneer het gezin haar nog zou opeisen, zou zij zeker niet actief in de politiek willen zijn. En bij haar veelomvat tende taak wil zij beslist nog niet de gezelligheid missen van nu en dan met haar kinderen samen te zijn. In haar Indische jaren deed zij overigens zeer veel werk als bestuurslid van de St.-Melaniavereniging, waarvan zij nu in Nederland secretaresse is. Daarbij kwam zij nauw in contact met het onderwijs, dat nu nog samen met de culturele zaken in het algemeen, haar specialiteit is in de Utrechtse gemeenteraad. In 1924 vertrok zij niet haar vader, die daar leraar werd, na zelf in Zevenaar eer. particuliere kostschool te hebben geleid, naar Indië, waar zij haar man manager van een grote importzaak leerde kennen. Op latere leeftijd is haar vader ook in de politiek gegaan en hij was na zijn pensioen achtereenvolgens wethouder en burgemeester in Semarang. Mevr. BeyaertDrost heeft in Utrecht zitting in tal van schoolbesturen, o.a. van het St.-Bonifatiuslyceum. is bestuurslid van de schoolraad en werkt met bijzonder veel ambitie in de Stichting voor onderwijs aan zieke kinderen. Haar goedverzorgde biblio theek wijst op een grote liefde voor lezen. „Helaas", zo bekent zij, „heb ik bij mijn vele functies daarvoor niet veel gelegenheid meer, maar in de zomermaanden haal ik mijn schade dubbel en dwars in." nisatie her-opgericht, die net zo eng met het nationaal-socialisme is verbonden als het gewraakte antisemitisme. Dat is de „Kraft-durch-Freude" van „Reichsorganisationsleiter" dr. Robert Ley, die in 1933 de toen in Duitsland be staande vakbonden ontbond, het „Deut sche Arbeiter Front" stichtte, later nog de z.g. „Ordensburgen" oprichtte waar a.s. „Führers" werden opgeleid en ten slotte in 1945 in de Neurenbergse straf gevangenis zelfmoord pleegde. De naam „Kraft-durch-Freude" heb ben de Oostduitse communisten voor hun her-opgerichte organisatie natuur lijk niet overgenomen. Maar wat deze onder de nieuwe naam „Steckenpferd" (Stokpaardje) doet, is precies hetzelf de: Duitse arbeiders voor een koopje toeristen-reizen laten maken. De Oost duitse vakbeweging, die dit „stok paardje" berijdt, heeft voor dit doel uit „vrijwillige" bijdragen der arbei ders het vroegere 12.400 b.r.t. metende Zweedse passagiersschip „Stockholm" voor 80 miljoen mark (Oostduits geld) gekocht. Het schip is omgedoopt tot: „Völker- freundschait". Eind volgende maand zal het voor de eerste maal de Mecklen- burgse haven Rostock de voornaam ste van de Oostduitse koopvaardij verlaten om „verdienstelijke arbeiders en arbeidsters" en ..aktivisten" van een vakantie in de Middellandse Zee te laten genieten. De „Völkerfreundschaft" zal varen onder de nieuwe Oostduitse „staats- vlag", de zwart-rood-gouden Duitse vlag met hamer, passer en krans van korenaren op de rode baan. Op deze manier wordt tegelijk pro paganda gemaakt voor Walter Ul- brichts schijn-staat. Waarschijnlijk is dat ook wel het voornaamste doel der staatspartij en niet de gezondheid der trouwe „Genossen". De S.É.D. wil verder met deze „crui ses" bewijzen, dat het de „Werktati- gen" in de Oostduitse arbeiders- en boe- renstaat toch blijkbaar nog zo slecht niet gaat, als zij aan boord van zulk een prachtig schip vakantiereis jes kunnen maken. Bovendien is onder de nieuwe naam „Völkerfreundschaft" dan het woord „Stockholm" verdwenen, dat het schip berucht maakte bij de bot sing in de zomer van 1956 met het Italiaanse passagiersschip „An drea Doria". dat bü die gelegenheid zonk. De „Völkerfreundschaft" zal 15-daag- se reizen maken tussen Rostock en de Zwarte Zee, via de Oostzee, het Skager- rak, de Noordzee, de Atlantische Oce aan, Gibraltar en de Middellandse Zee. Op Rhodos, in Piraeus, Athene, Jalta en Konstanza zullen de 550 passagiers aan land mogen. Eventueel kunnen zij van Konstanza (aan de Zwarte Zee) met vliegtuigen van de Oostduitse „Lufthan sa" naar de D.D.R. terugkeren. Per reis kost het 500 Oost-mark. Op de Oostduitse Matthias Thesen- werf in Wismar bouwt de Oostzone een tweede K.d.F.-schip, dat in 1961 in de vaart zal komen. IJMUIDEN, 13 jan. Gisteravond omstreeks negen uur meldde de kapi tein van de uitvarende Nederlandse coaster Lizard, dat de 20-jarige ma troos B. de R. uit Vlagtwedde werd vermist. Hij was nog gezien toen het schip ter hoogte van de Hembrug voer. Hij werd vermist, toen de Lizard de papierfabriek bp Velsen passeerde. De coaster keerde onmiddellijk terug, ter wijl de rijkspolitie te water in samen werking met de rijkswaterstaat en sleep boten van Goedkoop het Noordzeeka naal afzochten. Men heeft echter geen spoor van de matroos kunnen vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3