KOSTBARE UREN GAAN VERLOREN DIJKGAT vandaag nog NIET DICHT? Stoomketel defect en sleepboot loopt vast Parijs tracht België nu voor „Freedom, Fighterte winnen Pompen en zuigers heden in actie? Allerwegen verkwikkend medeleven Zondag geen voetbal DE WATERSNOOD IN AMSTERDAM-NOORD Brussel stelt beslissing uit Proces in Zagreb „Fairy Gannets voor Indonesië Het weer OPRUIMING EVACUATIE VOLTOOID Juke-box voor de colbertzak „Mirage 3" schijnt te hebben afgedaan VRIJDAG 15 JANUARI 1960 83sfe JAARGANG No. 30417 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 15 jan. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. v. Hall, is te optimistisch geweest. Het 50 meter brede, 5 meter diepe gat in de dijk van de overstroomde Noor der IJ-polder is niet, zoals hij gisteravond voor de radio zei, in de loop van de ochtend gedicht. Het zal wel diep in de nacht wor den voor de reusachtige schuif- kraan de laatste hap van 4 ton zand uit de lichter grijpt en haar met een machtige zwaai in het gat stort. En dan duurt het min stens nog een etmaal voordat de dichting is voltooid en het zwakke grondlichaam zo'n versterking heeft gekregen dat het het water van het zijkanaal blijvend keren kan. Een grote deceptie voor de van huis en haard verdreven be woners van Tuindorp Oostzaan en voor de boeren in de rest van de polder. Falcon Tweed 25% korting Arrestaties van priesters en seminaristen gemeld Strenge vorst - Haarlemse Boekverkopers (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 15 jan. Het water in de Noorder IJ-polder heeft gisteravond omstreeks half zeven zijn hoogste stand bereikt. Op de diepste plaatsen stond het 1.60 meter hoog. Onmiddellijk nadat men bemerkte, dat de waterbeweging in het stroomgat ophield, werden de eerste hoeveel heden zand gestort onder het toe ziend oog van burgemeester mr. G. van Hall en enkele andere ge meentelijke functionarissen, maar spoedig daarop stagneerde het merk door de harde oostenwind. Intussen is van alle kanten groot medeleven betoond met de ramp, en het aanbod van slaap gelegenheid heeft de behoefte zelfs verre overtroffen. Alleen bij particulieren al wer den 2000 bedden aangeboden, in diverse plaatsen van ons land werden bungalows beschikbaar gesteld, en een tiental Amster damse hotels heeft niet willen achterblijven door geheel gratis logiesgelegenheid voor ruim 100 personen aan te bieden. Vanavond of morgenochtend komen zand zuigers en pompen in actie, die in vier, uiterlijk zeven dagen de vier miljoen kubieke meter water, die de Noorder IJ-polder zijn binnen gedrongen, zullen verwijderen. bureau SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: \fj Boerrigter en Mr W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAMEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'i avonds tel. 21544. Gistermiddag kon nog een bootje door het gat in de dijk bij Tuin- dorp-Oostzaan varen. Intussen is men met dijkdichting begonnen. V,"(>l; zornTag zullen de reeds bij de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij onder stoom liggende knapen van baggermachines en zand zuigers vie. van Bos en Kalis uit Sliedreclit, welk bedrijf bezig is met op hogingswerkzaamheden in noord, en drie van de Amsterdamse Ballast Maatschappij niet kunnen beginnen met het leegpompen van de onderge lopen polder. Men verwacht dat zij een lag of vijf werk zullen hebben om de 4 a 5 miljoen kubieke meter water weg te krijgen. Per uur kunnen de zuigers 35.000 m3 verwerken. In welke toe stand men dan het tuindorp zal terugvinden, is op het ogenblik nog slechts te vermoeden. 1Ij de gemeente had men vanochtend nog 1 oop, dat men op een eerder tijd stip het gat zou hebben gedicht. Men hield zich aan de berekening van van middag twee uur, maar gaf toe dat er nog zo veel onzekerheden in het spel waren, dat men zich op dit uur beslist niet wilde vastleggen. De dichting van de dijk is met pech begonnen. Tegen het middernachtelijk uur een snerpend koude wind joeg over de verla'en watervlakte, die een sinistere aanblik bood stoomde de schuifzuiger Victor van de Steenkolen handelsvereniging van het Noordzeeka naal uit het zijkanaal H binnen op weg naar. het gat. Plotseling consternatie onder het personeel. De stoomketel was defect geraakt, een sluitdeksel had het niet gehouden. Tot overmaat van ramp liep ook nog de Hercules, die de kraan voortsleepte, vast. In allerijl werd een nieuwe kraan gerequireerd Kostbare uren gingen voorbij, maar eindelijk kon men dan toch beginnen Onder het licht van felle schijnwerpers de magnesiumfakkels van een film ploeg zetten het schouwspel helemaal in een hel schijnsel kwamen zand- lichters aanvaren. Ir. Pennock, hoofd van de afdeling Bestratingen van Amsterdam en ir. Nauta van de afdeling gereedma king terreinen, die de leiding van de dijkdichting hebben, lieten het zand ha len uit de Spiegelpolder bij Nederhorst den Berg. Veertien schepen voeren heen en weer. Sommige waren te groot om nog in de nauwe doorgang te kunnen die de kraan in het zijkanaal had over gelaten. Ook een door Amsterdam aan de Zaandamse kant van het kanaal ten behoeve van de woonschepen vlak te genover het gat aangelegde wering ver kleinde de toegang. Daarom moest het zand uit die schepen in kleinere lich ters worden overgeladen, hetgeen na tuurlijk ook weer met vertraging ge paard ging. Naarstig werd de rest van de nacht doorgegaan. Een met mobilofoon uitge ruste boot hield de wacht. Spectaculair was het werk niet, wel koud. Naargees tig klonk het plonzende geluid wanneer weer een enorme hap zand in het troe bele water terecht kwam. In het stoom gemaal, dat slechts een paar meter van het gat is verwijderd, bleeft het licht de gehele nacht branden. Politieman nen hielden aan beide kanten de dijk afgesloten zodat niemand dicht bij het gat kon komen. In de vroege morgen uren kwam een ingenieur van de Zaan damse gemeentewerken eens kijken hoever de dichting was gevorderd. „Wij hebben aan onze kant de bocht van het zijkanaal tegenover het gat meteen goed versterkt", vertelde hij. „We mochten niet riskeren dat de fel le stroming ook daar een doorbraak zou veroorzaken. We zijn doodvoorzichtig geworden. Ook met de Oostzanerdijk, een slaperdijk, maar waartegen nu al vele uren lang het water klotst. Gelukkig heeft het waterschap van het Noordholiands Noorderkwartier, dat wij direct hebben gewaarschuwd, ons medegedeeld dat er voor deze dijk geen gevaar te duchten is. Als hij door brak zou een nog veel groter gebied onderlopen". Het daglicht daagt over de eenzame golvende vlakte. De boerderijen in de ze hoek staan bijna tot aan de kap on der het verwoestende water. Langs de dijk kreunen losgeslagen planken en weggedreven huisraad in het ijs dat zich aan de kant heeft gevormd. Iedereen hoopt dat strenge vorst uitblijft en de oostenwind nie* al te fel wordt. Anders wordt de Noorder IJpolder één grote ijsvlakte n is het leed niet te overzien. Een overzichtsfoto van het door het water geteisterde stadsdeel van Amsterdam. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 15 jan. Een woordvoer der van een belangrijke Belgische vlieg tuigfabriek heeft ons verzekerd geen kennis te hebben van het feit dat de Vereniging van Europese Vliegtuigcon- strueteurs deze week bij de Belgische regering .,ou hebben aangedrongen op de keuze van een Europees vliegtuig type voor de uitrusting van de Belgi sche luchtmacht. Luidens persberichten zou deze intern entie van de Europese vliegtuigbouwers praktisch zijn neerge komen op een aanbeveling van de Fran- sé „Mirage 3". Aanleiding tot voor noemd be- Tt schjjnt de diplomatieke stap van de Franse regering te Brussel te zijn geweest, waarbij inderdaad ge tracht is de Belgische regering voor een Europees vliegtuigtype te winnen. Een belangrijk nieuw feit is in dat verband echter, dat de Fransen daar bij niet langer meer op hun ..Mirage 3" schijnen te hebben aangedrongen, maar wel op de N-156-F „Freedom Fighter" van de Amerikaanse vlieg tuigfabriek Northrop, waaromtrent tussen de V.S. en de Belgische rege ring al sedert geruime tijd besprekin gen aan de gang zijn. Het is niet toe vallig dat Parijs dit type als „Euro pees" geadopteerd heeft, want, hoe wel met Amerikaans kapitaal gefinan cierd, is et aandee' van de Europese in het b"zonder van de Franse en Belgische ingenieurs, in het vooront werp van de N-156-F overwegend ge weest. Bij wijze van morele schadeloosstel ling'voor de teg-nslag met de „Miiage" heeft de Franse regering thans ge vraagd dat de „Freedom Fighter" zou worden uitgerust met boordraketten van Franse makelij. Bedoelde raketten, de Rapier, worden op dit ogenblik in se rie geproduceerd door Nord Aviation en zijn in Algerije reeds met succes ge bruikt. Naar het oordeel der Franse des kundigen m de nut de Rapier uitge ruste „Freedom Fighter" van tech nisch oogpunt uit bekeken, op alle over eenkomstige vliegtuigtypes ruim drie jaar voorsprong hebben. Als concurrent schijnt de „Mirage 3' intussen praktisch te hebben uitgediend, omdat zijn radarsysteem niet aan de verwachtingen beantwoordt. Ook aan Franse zijde erk- it men dai. De strijd gaat thans tussen de „Starfighter" die voor de Nederlandse luchtmacht zal worden aangeschaft, en de ..Freedom Fighter". De staf van de Belgische luchtmacht heeft het eerstgenoemde ty pe aanbevolen bij de minister van Defen sie, Gilson. Bij nader onderzoek hteek echter, dat de luchtmacht een vrij on oordeelkundige keus verricht had, daar zjj de andere in aanmerking komende vliegtuigtypes helemaal niet. of slechts zeer oppervlakkig getest had. Dit ver klaart waarom de beslissing, welke de ministerraad verleden maandag had moeten nemen, verdaagd is. Advertentie BELGRADO, 15 jan. (Reuter) In Zagreb is gisteren een proces begonnen tegen zestien mensen, die beschuldigd worden van activiteit, gericht legen de staat. Het Joegoslavische persbureau Ttanjoog meldt dat de beschuldigden lid zijn geweest van de „Oestasji-bewe- ging", een nationalistische organisatie van de Kroater, die in de laatste wereld oorlog met de nazi's samenwerkte. De voornaamste verdachte is volgens Tanjoeg een Franciscaan, pater Roedi Jerak. Van katholieke zijde is de vori ge week meegedeeld dat er in de afge lopen drie maanden in verschillende de len van Joegoslavië priesters en semi naristen zijn gearresteerd, aldus meldt Reuter. Men verklaarde toen dat er al enkelen waren veroordeeld tot ge vangenisstraffen van maximaal 15 jaar. LONDEN. 14 jan. (UPI) Met de overhandiging van dt logboeken aan de Indonesische ambassadeur in Lon den, dr. Sunarjo, heeft Indonesië of ficieel de eerste twee Fairey Gannet anti-onderzeebootvliegtuigen van Enge land overgenomen. In het in januari 1959 gesloten contract wordt een aantal van 18 van dez. gemoderniseerde vlieg tuigen genoemd en de opleiding van In donesische marine-piloten in Engeland geregeld. De eerste twee toestellen zul len later in deze maand naar Indone sië vliegen, en uog vier zullen binnen kort volgen. Het contract dient in 1961 volledig te zjjn nagekomen. Dc betrok ken vliegtuigen zjjn vroegere toestellen van de Britse marine. Bij de moder nisering zjjn nieuwe motoren ingebouwd Het zelfde type is in gebruik bjj de Australische en Westduitse marine. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen en droog weer maar latei in het noorden van het land plaatselijk enkele sneeuwbuien Van nacht en morgenochtend weinig wind met op de meeste plaatsen strenge en hier en daar zeer strenge vorst. Morgen overdag zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen en matige tot lichte vor-?t Zon: 8.4216.58 Maan: 20.039.34 (Van onze ei kundige medewerker) DE BILT15 jan. De depressie die gisteren over Midden-Duitsland naar Noord-Frankrijk is getrokken, veroor zaakte ook in geheel Nederland sneeuw val, die in het noorden en oosten van ons land van de meeste betekenis is ge weest. Mede door de krachtige tot har de wind vormden zich in de noordelijke provincies sneeuwduinen tot 30 cm. Ach ter de depressie klaarde het weer op, met ais gevolg, dit vanmorgen in de oostelijke helft van ons land temperatu ren van mir 10 tot min 13 graden C. voorkwamen. In net westen bleef het 5 tot 8 graden vorst.. Komende nacht is bij windstil weer en opklaringen in het grootste deel van Nederland strenge vorst te-verwachten. Een nieuw hogedrukgebied tussen Groenland en S, itsbergen doet opnieuw koude lucht over Scandinavië naar het zuiden stromen, zodat het winterweer -eker nog tot na zondag zal voortduren. max. min neersi. Station Weer temp temp af gel Den Heidei Ypenburg Viissingen EeJde De Bilt Twente Eindhoven onbewolkt geheel bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt Zd.-Limburg onbewolkt Stockholm geheel bew. Oslo licht bew. Kopenhagen sneeuw Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Geneve Wenen Innsbrück Athene Rome Madrid Mallorca sneeuw geheel bew. onbewolkt onbewolkt sneeuw sneeuw onbewolkt onbewolkt geheel bew. sneeuw sneeuw onbewolkt licht bew. onbewolkt regen licht bew. regen gisteren 24 uur -0 -5 -1 -6 0.1 -1 -6 2 -2 -10 -2 -7 2 -3 -9 4 -2 -10 2 -4 -14 3 -7 -8 0 -4 -10 0 -2 -4 4 0 -1 -6 1 -3 -10 3 -7 -13 2 -4 -7 3 1 1 -6 -14 0.3 -9 -11 -15 -20 0.5 0 -11 -12 o.l -7 -9 4 -6 -14 0 -8 -15 0 14 5 2 8 4 9 8 -5 1 13 2 3 Advertentie bij de AMSTERDAM, 15 jan. In verband met de toestand van de ter miner. heeft de KNVB hei gehele voetbal- Pfogramma van zondag a.s. een week verschoven. De Toto-formulieren voor programma kunnen nu tot en met VrÜdag 22 januari worden ingeleverd. Met het bestuur van de Koninklijke (Nederlandse Hockeybond, heeft ook het bestuur van de Koninklijke Nederland se Korfbalbond alle wedstrijden, die v'oor dit weekeinde waren vastgesteld, afgelast. Dit geldt tevens voor de com petities van de regionale onderbonden. Het hockey programma zal niet in zijn geheel worden verschoven naar het .eekeinde van 23 en 24 januari a.s. voor deze data wordt namelijk een nieuw programma vastgesteld. TRIEST, 13 jan. (U.P.I.) Een 30- Jange Italiaanse mijningenieur An- h u Ritossa, die vorige zomer ekendheid verwierf door zijn uit- van de „automatische «ndelborstel", heeft internationaal verkregen op een nieuwe een „juke-box" die op vijftig kar, Jes totaal tweehonderd muziekjes an bevatten en nochtans zo klein is dat n„ m 'T de zak kan meedragen. VerriikiVI^,li.ng Yan Ange!° Ritossa is dewprkor^P enkele patenten van me- Ving waarrtn" a uiteindelijke vormge- een tran5«wr d,e „zak-juke-box" ook en er vercphp "Ja ot-ie kan bevatten, hen worden iS8 luidsprekers op kun- Voorraari on a^eld De muziek je batteriltloc elektrische energie in doende voor een"^et apparaat zjjn vol- van twaalf uur onderbroken concert Hel bemalingswerk De gemeentelijke autoriteiten zijn over het reddingswerk niet ontevreden. Uiteraard traden er al vrjj vlug com municatiemoeilijkheden op, maar poli tie en B.B. trokken veel profijt van hun mobilofooninstallaties. Toen de nacht begon te vallen hielden zich naar schat ting nog ongeveer 150 personen in hun woningen op, maar men besloot om de ze achtergeblevenen maar tijdelijk aan hun lot over te laten, omdat de duis ternis enige actie erg bemoeilijkte. Van daag wordt dus de gehele evacuatie voltooid, desnoods, als daar aanleiding toe is, met zachte drang. Het is voor niemand mogelijk langer dan twee da gen achter te blijven, aangezien uiter aard gas, electriciteit en andere voor zieningen geheel zijn uitgevallen. Uiter lijk morgenavond moet het rampge bied derhalve ontruimd zijn. Aan de talrijke verzoeken, aan de politie en andere reddingsploegen gedaan, om huisraad en meubilair uit de huizen te halen heeft de gemeente nog geen ge volg willen geven, aangezien een der gelijke actie licht tot chaotische toe standen kan leiden. 'T' 'H Rciinoek, hoofd van de af deling bestratingen van Amsterdam, zal met ir. P. Nauta van de afdeling Gereed Maken Terreinen de leiding in handen nemen van het bemalingswerk. Tot gisteravond had men de zekerheid te kunnen beschikken over pompen en zuigers met een gezamenlijke capaci teit van 30.000 m3 per uur, aangebo den door de Amsterdamsehe Ballast Maatschappij en de firma Bos Ka lis. Vermoedelijk zal dit materieel nog wel aangevuld worden. Het gaat, zo als gemeld, dus om een oppervlakte van 220 hectare, die van water vrijge maakt moet worden. Bij de dienst van Stadsreiniging bereidt men zich voor op de omvang rijke taak om, wanneer het water zal zijn weggepompt, de 2700 ondergelo pen woningen van modder en slib te reinigen. Bovendien staat het nog geenszins vast, of de rioleringen het hebben uitgehouden. Ook indien het pompen en de schoonmaakcampagne een vlot verloop zal hebben, zal het nog wel enige weken duren aleer de woningen weer betreden kunnen wor den. Het grootste gedeelte van de 8000 in woners van het getroffen stadsdeel heeft bij familieleden een onderdak ge vonden. Van 3000 personen is bekend, waar ze zijn ondergebracht. Van heinde en verre kwamen de aanmeldingen bin nen van beschikbare bedden, maar men behoefde er gelukkig maar in be perkte mate gebruik van te maken. In de Sint Rosaschool waren gister avond nog 500 bedden beschikbaar, ter wijl voorts de Zuiderkruis nog in re serve is gehouden. Dr. K. lttmann, hoofd van de G.G. G.D. vertelde, dat slechts weinig slachtoffers in zieken huizen behoefden te worden opgeno men, maar vandaag kunnen er meer komen door optredende longontstekin gen of andere aandoeningen. De Am- sterdamse huisartsen hebben gezamen lijk het besluit genomen om ziekenfonds leden overal in behandeling te nemen. Het Rode Kruis-schip Henri Dunant is gisteravond laat ter beschikking geko men. Aan boord is ruimte voor 70 per sonen. De voedselvoorziening heeft een or delijk verloop gehad. Gistermiddag heb ben soepuitdelingen plaatsgevonden, ter wijl gisteravond enkele bakkerijen heb ben doorgewerkt en aan kinderen ex tra melk is verstrekt. Toegang verboden De burgemeester heeft gisteren de wet op de verplaatsing bevolking in werking gesteld, waardoor het moge lijk is iedereeen de toegang tot het rampgebied te ontzeggen tenzij men over speciale machtiging beschikt. Een andere maatregel was, dat het Cen traal Bureau voor Huisvesting de toe wijzing van woningen heeft stopgezet. De woningbouwverenigingen zjjn van dit besluit op de hoogte gesteld. Het is namelijk nog de vraag, hoe de wonin gen in de Noorder IJ-polder de waters nood doorstaan. Doer de nachtvorst is het gevaar niet denkbeeldig, dat de hui zen scheuren gaan vertonen, terwijl de wind, die gisteravond flink aanwakker de, nog voor een extra moeilijkheid zorgde. Een andere vraag is, in hoe verre de verzekeringen de aangebrach te schade wensen te vergoeden. Na de ramp in het Deltagebied is namelijk be sloten, dat de assurantie-maatschappij en het risico van watersnoden niet lan ger kunnen dekken aangezien men hier allereerst een taak ziet voor de gehele gemeenschap. Zoals reeds gemeld kan de steun die van alle kanten wordt verleend over vloedig worden genoemd. Allerwegen zijn verkwikkende staaltjes van mede leven te constateren. Zo heeft de Ca- ritaspool het fraaie bedrag van 10.000 overgemaakt op postgiro 768 van het fonds „Watersnood Amsterdam". Het Jeugd Rode Kruis heeft voor 500 kin deren speelgoed en ander materiaal naar Amsterdam gezonden, en uit Den Haag zijn vrachtauto's met dekens en bedden vertrokken. Ook het Zweedse in Britse Rode Kruis hebben hulp aangebo den, alsmede de Liga van Rode Kruis verenigingen. De burgemeester heeft hiervan dankbaar kennis genomen, maar meende er voorlopig nog geen gebruik van behoeven te maken. De gemeenteraad van Avereest heeft even min willen achterblijven en stelde gis teren het presentiegeld ter beschikking als kleine bijdrage ter leniging van de nood. Het telefoonnummer van de bood schappendienst (123123) raakte gisteren al spoedig geblokkeerd door de over vloed van aanbiedingen, zodat alle vol gende meldingen graag schriftelijk wor den ingewacht bij de dienst van Socia le Zaken, Nieuwe Kerkstraat 126.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1