WIJNEN bedreigd door nieuwelingen VenhcJt Verzoening De Munek-DOS Larsen zegeviert tegen „onverslaanbare" Flohr c J Martha Wiereng neemt prompt revanche Gebreken in de verhouding volk en krijgsmacht PESMAN OFFICIEUS SCHAATSKAMPIOEN alabastine bijdehand? J® GL Van de Pol zet het ivoor weer volkomen naar zijn hand Hoogoventoernooi in cijfers Sportbeoefenaars komen bijeen Maar vice-voorzitter en penning meester treden uit bestuur Peter Lukowski op tweede plaats Tijdnood a la Reshevsky Van 't Oever wint op lange baan In advies oorzaken onderkend en middelen ter verbetering genoemd Winnaar op 1500 en 3000 meter DE 5P K» BILJARTKAMPIOENSCHAP 71/2 SCHAATSEN IN NEDERLAND Geen scheuren en gaten in plafond en wand s VRIJDAG 15 JANUARI 1960 PAGINA 6 'A- „Top-sport Holland" TAAI en KORSTJES Lage Landen-wedstrijd Spanning stijgt in Beverwijk door J. H. DONNER Rie Meyer doet het goed in Davos Kübler ook pijlsnel op de ski's Militairen verliezen ook van Luxemburg Nationale Raad Welzijn Militairen Onrustige Zenuwen? door JAN VAN CENT Nieuwe arrestaties in fraudezaak Texel Duizenden liters benzine onrechtmatig afgetapt Albert Schweitzer 85 jaar Albert Schweitzer prijs ingesteld Rijkswaterstaatwerken Enige aannemers houden zich niet aan verbod van Bouwbedrijf (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN, 14 jan. In de eerste ronde van het nationaal biljartkampi- oenschap 71/2, het ruimste van alle ka der-genres, is Nederlands talentvolste speler Tini Wijnen tweemaal in gevaar geweest. Twee partijen tegen jonge de butanten, Jaap Ligthart en Hans Vul- tink. Beiden kwamen zonder hoop aan de tafel, slechts met de gedachte niet te veel terrein te verspelen en als. het kon een draaglijk moyenne te bereiken. Maar de tientallen biljartvrienden in Hotel Keizer Karei zagen de artiest Wijnen worstelen met een kramp" die hem in een poel van trage carambolage sleur de. Kruimelbeurten, geen „tempera tuur", geen maatgevoel; de donkere Nijmegenaar dronk nerveus zijn melk en zag met stijgende ongerustheid, dat zijn jonge tegenstanders onbevangen begonnen te spelen en zich klaarmaak ten voor een definitieve charge. Edoch, beide keren, in de middagséance tegen Eigthart en 's avonds tegen Vultink, richtte de Nijmeegse virtuoos zich op. Zijn demarrages, reeksen van 93, 83 en 135, kwamen juist op tijd om de aan stormende „nieuwelingen" te doen wan kelen. Twee winstpartijen voor Wijnen, maar ook twee voor de Rotterdamse mathematicus Piet van de Pol. De man, die de naam kreeg van de we- tenschappelijkste kaderspeler van Eu ropa. had het ivoor vanavond voor het eerst sinds lange tijd weer volko men onder controle. Met het noncha lante gemak, dat alleen bevoorrechte biliartkunstenaars zich kunnen per mitteren, manoeuvreerde hij beurten lang aan de kop van de tafel. Een briljante topserie, een voorbeeld van beheerst 71/2, bracht Van de Pol op gel' ke hoogte met zijn grote concur rent. De minnaar der biljartlogica van de Pol, de fantaisist Wijnen en de eerzuchtige vechter Scholte zijn nu nog ongeslagen. Het kaf is reeds van het koren gescheiden. Geen der overi ge deelnemers zal de illusie koeste ren tot de kanshebbers te behoren. „Wat kan mij gebeuren?" schokschou derde Jaap Ligthart vanmiddag. „Van Wijnen moet ik wel verliezen, dus voor uit maar". De al wat corpulente Alk- maarse jongeling toch al geen lief- hebb-r van precieuse lif-lafjes la ligne hamerde door, zonder kader te spe len. Rappels met een volle decimeter uitloop, brokkelig verzamelspel, schoon- heidsfouten, wat gaf het? De kenners schudden meewarig het hoofd, maar na veertien grauwe beurten stond Wij nen 100 caramboles achter: 19393. Zou de „nieuwe meester" in dit slijta- gegevecht zonder weerga als een „ont redderde" ten onder gaan? Of zou hij het balsturige ivoor met al de rijkdom van zijn flonkerende kleinspelkunst op de valreep in andere banen weten te dwingen" „Ajax-MVV" mompelde ie mand. Maar zover kwam het niet. Wij nen wierp de boeien af in de zestiende beurt. De beukende trommelslagen, waaraan de biljartstijl van Ligthart de den denken, stierven weg, toen de ge tergde Nijmegenaar zijn instrument liet jubelen. Als kostbaar kristal streelde hij de kogels, die gevoelig voor zoveel attentie, alle rukkigheid aflegden. De sombere onverschilligheid op het ge zicht van Wijnen maakte plaats voor een uitdrukking van gretige concentratie. Haastig om het fortuin niet te verliezen, werkte hij aan een serie, die de rijkdom van zijn weergaloze coup de queue voor de eerste maal in dit tournooi prijs gaf. Piet van de Pol had slechts één beurt langer nodig om af te rekenen met Hans Vultink. De jongste deel nemer (22 jaar) heeft m Aalten bij Winterswijk in het café van zijn va der een maand lang op de grote ta fel getraind. Zijn ster is snel gere zen mede dank zij de militaire dienst. Zijn kapitein gaf hem drie dagen in de week gelegenheid zich te oefenen op het satijnen laken en Vultink zocht met succes zijn weg van de tweede klasse 38-2 naar de biljartelite. De partij tegen van de Pol betekende voor de nieuweling een vrij triest begin. Hij reikte in 21 beur ten tot een schamel totaal van 128. In de laatste avondpartijen rekenden van de Pol en Wijnen af met hun be lagers, zij het niet zonder moeite. Het BEVERWIJK, 14 jan. De uitslagen van de zevende ronde van het Hoog oven-schaaktoernooi luiden: Grootmeestergroep: FlohrLarsen 01, PetrosjanBouwmeester afgebr., Van ScheltingaTan afgebr., Toran Matanovic y,BarendregtDonner 0—1. Meestergroep: Van GeetGereben 01, LangewegBranicki 'A, Perez Rellstab y.A, SandorKramer yBinkÈredewout 10 Damesgroep: mevr. Heemskerkmej. Jovanovic afgebr., mej. Sinkamevr. Brandler 01, mevr. Timmermevr. Van der Veen afgebr., mevr. Vreeken— mevr Loeffler 10, M. Bacicmevr. Chaude de Silans y,lA. Van enkele afgebroken partijen zijn de uitslagen: Grootmeestergroep: vijfde ronde: To ranBarendregt 0—1. PetrosjanMata novic y—'A, Van Scheltinga—Donner Meestergroep: vijfde ronde: Branicki Gereben j/jzesde ronde: Gereben Bink 10. Damesgroep: mevr. Chaude de Silans mevr. Vreeken y,A, mevr. Brand lermevr. Heemskerk 10. Na de zevende ronde is de stand in de .verschillende groepen: Grootmeestergroep: 1. Larsen 5 pnt. en 1 afg. partij; 2/3 Petros jan en Ma tanovic beiden 4 pnt. en 1 afg. partij; 4/5. Flohr en Donner beiden 4 pnt.; 6 Van Scheltinga 2 A pnt. en 2 afg. partijen; 7. Toran 2'A pnt.; 8. Bouw meester 2 pnt. en 3 afg. partijen: 9. Ba rendregt 1 pnt.; 10. Tan 'A pnt. en 2 afg. partijen. Meestergroep: 1. Rellstab 5'A pnt.; 2. Gereben 5 pnt.; 3 tot en met 6. Kramer, Langeweg, Perez en Sandor allen 3y pnt.; 7. Van Geet 3 pnt.; 8/9/10. Bink, Bredewout en Branicki allen 2 y, pnt. Damesgroep: 1. mej. Jovanovic 5 pnt. en 1 afg. partij; 2. mevr. Timmer 4 pnt. en 1 afg. partij; 3. mevr. Vreeken 4 pnt.; 4/5. mevr. Heemskerk en mevr._ Van der Veen 3 Vi pnt. en 1 afg. partij; 6/7. mej. Sinka en mevr Chaude de Silans beiden 3A pnt.; 8/9. mej. Bacic en mevr. Brandler beiden 2'A pnt.; 10. mevr. Loeffler 1 pnt. duurde tot de negende beurt voordat Wijnen tegen de schuchtere Vultink uit zicht kreeg op de zege. Hij legde een snelle reeks van 135 onder de lampen, maar een beurt later presenteerde de Aaltenaar opnieuw zijn zwierige af stoot: 226221. Pas in de slotfase gaf de routine van de Nijmeegse favoriet de doorslag. Ook Van de Pol moest al zijn ener gie te hulp roepen om het halsstarrige verweer van Ligthart te breken. De slotreeks van de Rotterdammer (130), gebaseerd op de schoonheid van ge amortiseerde rappeleerkunst, beloonde het publiek met een warm applaus. Uitslagen eerste dag Scholte 300 22 43 13.63 Jacobs 233 22 44 10.59 Mol 300 26 51 11.53 Beekman 158 26 23 6.07 Wijnen 300 20 93 15.— Ligthart 242 20 36 12.45 Van de Pol 300 21 42 14.28 Vultink 128 21 24 6.09 Jacobs 300 31 48 9.67 Mol 197 31 25 6.35 Beekman 202 16 48 12.62 Scholte 300 16 118 18.75 Wijnen 300 12 135 25.— Vultink 231 12 57 19.25 Van de Pol 300 11 130 27.27 Ligthart 173 11 46 15.72 Na de eerste dag luidt de stand: 1. en 2. Van de Pol en Wijnen 4 pnt. (18.75); 3. Scholte 4 pnt. (15.78); 4. Ja cobs 2 pnt. (10.05); 5. Mol 2 pnt. (8.71); 6. Ligthart 0 pnt. (13.61); 7. Vultink 0 pnt. (10.87); 8. Beekman 0 pnt. (8.57). (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 14 jan. In het ge bouw van de Koninklijke Nederlandse Roei- en Zeilvereniging De Meer zullen op zaterdag 13 februari vertegenwoor digers van vrtfwel alle takken van sport bijeenkomen. Dit op initiatief van de beide roeiers Lex Redelé en Peter Bakker, die op deze unieke wijze ho pen tot een vruchtbare samenwerking te komen tussen de Nederlandse sport beoefenaars. Het plan hiervoor is ontstaan tijdens de voorbereidingen op de jongste Euro pese roeikampioenschappen in Maqon, toen de scullers Redelé, Van Weezen- beek, Bakker en Rentmeester vrijwel dagelijks samen oefenden op de Bos baan. De mogelijkheid voor een samen werking op grote schaal werd bespro ken met o.a. jhr. mr. A. Feith, voor zitter van de Nederlandse Sportfedera tie en ltn. kol. C. F. Pahud de Mortanges, voorzitter van het Nederlands Olym pisch Comité; die onmiddellijk enthou siast waren. Van alle kanten werd me dewerking verleend, o.a. van De Maas, die het prachtige clubhuis aan de Rot terdamse Veerkade beschikbaar stelde. Daar zullen in het bijzijn van offi cials, trainers en speciale genodigden, voetballers, hockeyers, ruiters, zwem sters, atleten, turnsters, zeilers, wiel renners, basket- en volleyballers, scher mers, tennisers, roeiers, honkballers en beoefenaars van krachtsporten enz. bij eenkomen om in een gezellige, onge dwongen sfeer met elkaar kennis te maken, ideeën over trainingsmethoden uit te wisselen en een goede onderlinge verstandhouding te kweken. Tijdens een diner op deze bijeenkomst, die men de naam „Top-sport Holland" heeft ge geven, zal dé heer R. v. d. Giessen, voorzitter van de K.N.R.Z.V. De Maas als tafelpraeses fungeren. Advertentie Heerlijk in de wintertijd. (Van onze sportcorrespondent) UTRECHT, 15 jan. De Munck gaat weer voor DOS spelen. Gisteravond zijn de laatste obstakels, die tot een verzoe ning tussen d doelman van het Neder lands elftal en zijn club moesten lei den, overwonnen. Daarmee is een reeds sinds augustus slepende kwestie, welke in de loop der mpanden tot steeds gro tere verdeeldheid in de Utrechtse semi- profclub geleid heeft, in een storm achtig tempo tot oplossing gebracht. Dat deze afloop van het conflict niet de instemming heeft van iedereen, blijkt intussen uit het feit, dat twee bestuurs leden afgetreden zjjn: de heer D. Bleijenberg Sr., tot november j.i. waar nemend voorzitter, en de heer D. Feen- stra, penningmeester. De groeiende op positie tegen de vereniging en de teleur stellende resultaten van het eerste elf tal, o.a. drie nederlagen in de laatste thuiswedstrijden met als logisch gevolg daling van de publieke belangstelling en dus beduidend minder inkomsten, hebben in vier dagen tijds geleid tot een oplossing van het conflict. De groeiende oppositie openbaarde zich het duidelijkst bij de wedstrijd DOS Rapid JC, toen jongelui door het Utrechtse stadion liepen met spandoe ken, waarop gedrukt stond „Wij willen De Munck terug". Zij moesten door suppoosten uiteengedreven worden. Bo vendien werd de sinds kort van een langdurige ziekte herstellende voorzit ter A. Schroder maandag j.l. benaderd door een groep leden, met het verzoek om een eind te maken aan het geschil met De Munck. Daarbij bracht die groep de mededeling over, dat De Munck bijzonder graag weer actief de voetbalsport wilde beoefenen. Een ge volg van het wederoptreden van De Munck zal zijn, dat de aan het begin van dit seizoen voor 65.000 van En schede overgenomen doelman Van der Wint op het tweede plan zal komen. DOS voelde zich echter verplicht Van der Wint schadeloos te stellen en men heeft daarom met hem, aldus de heer Schroder, „een prettige financiële rege ling" getroffen. LECH AM ARLBERG, 15 jan. In het Oostenrijkse wintersportcentrum Lech am Arlberg is donderdag een be gin gemaakt met de jaarlijkse Lage Landen-skiwedstrijd waaraan skiërs uit Nederland. Denemarken en Groot-Brit- tannië deelnemen. Na de eerste dag hebben de Britten de leiding in het landenklassement. Het verdere klassement kon nog niet defi nitief worden opgemaakt, aangezien J. Quaring, een van de Nederlandse deel nemers, niet op tjjd aanwezig was. De uitslagen van de eerste dag zijn: AFDALING: 1. John Rigby (GB) 1 min. 43,7 sec; 2. Peter Lukowski (Ned) 1.46.9; 3. Poulsen (Den) 1.49.2; 4. Palmer- Tomkinson (GB) 1.52,3: 5. Cornwall- Leigh (GB) 1.52,3: 6 Minke (Ned) 2.03,7; 7. Quaring (Ned) 2.05,7; 10 Schreider (Ned) 2.26,3. In een onderlinge wedstrijd van vijf Nederlandse dames was Marianne Tjeenk de snelste in 2.21.1 Barbara Burgerhout werd tweede, Nani Streng- holt derde en Olga Lukowski vierde. FRANS DE MUNCK .Terug in doel van DOS. BEVERWIJK, 14 jan. Spannender dan ooit is de strijd na de zevende ronde van het Hoogoven-schaaktoernooi. De grote sensatie kwam in de ontmoe ting tussen Flohr en Larsen. Flohr had wit en geldt, met die kleur spelend, als onverslaanbaar. Het aantal partijen, dat hjj in zijn goede tijd met wit ver loor, is op de vingers van één hand af te tellen. Hij nam tegen Larsen mis schien te veel risico, omdat een over winning hem sterk in aanmerking deed komen voor een eerste plaats. Larsen won met een aantal typische manoeu vres uit het arsenaal van de moderne grootmeester een pion. Wel verloor hij die weer, maar hij behield de bes te kansen in het eindspel. Intussen was Flohr in een verschrikkelijke tijdnood geraakt. Vijftien zetten in minder dan twee minuten had ik alleen nog maar van Reshevsky gezien. Maar die haalt het dan. Flohr niet meer. Hij over schreed een tiental zetten voor de tpd- controle de tijd. Larsen staat nu aan de kop met vijf punten en een afgebroken partij, die hij wel remise zal houden. Matanovic volgde direct achter hem met vijf pun ten. Hij kon tegen een stug en correct spelende Toran niets bereiken; remise. Petrosjan zal met hem gelijk komen. Hij speelde tegen Bouwmeester een zwa re positiepartij. Na geduldig manoeuvre ren wist hij een kwaliteit te veroveren. De partij is afgebroken. Buiten iedere twijfel staat Bouwmeester verloren. Deze drie, Larsen, Matanovic en Pe trosjan zijn de grote kandidaten voor de eerste plaats. Er zijn nog twee ron den te spelen. In de laatste ronde, zon dag, spelen Petrosjan en Larsen tegen elkaar. In de zevende ronde won ik tegen Ba rendregt. Juist toen deze een gewonnen stelling had bereikt, schoot hfl een vre selijke bok, die een stuk kostte. Van Scheltinga staat in de afgebroken partij tegen Tan een pion voor in een toren eindspel. Toch is winst niet zeker. DAVOS, 15 jan. De Nederlanse schaatsenrijdster Rie Meyer heeft gis teren op de tweede dag van de inter nationale wedstrijden te Davos enkele goede prestaties geleverd. Zij eindigde achter de Oostduitse Helga Haase in het algemeen klassement op de tweede plaats. Op de 3000 meter bezette zjj de eerste plaats in 5 min. 37,6 sec. met een voorsprong van slechts veer tig centimeter op Helga Haase. De 1000 meter was weer voor de Oostduitse in 1 min. 37,4 sec. met Rie Meyer op de tweede plaats in 1 min. 43 sec. De Oostduitser Helmuth Kuhnert was bij de heren superieur. Hij won op de eerste dag de 500 en de 1500 en op de tweede dag eveneens de 1000 meter in 1 min. 27,9 sec. en de 3000 meter in de zeer goede tijd van 4 min. 44,6 sec. SAINT GERVAIS, 15 jan. Ferdi Kübler, winnaar van de Ronde van Frankrijk in 1950, is niet alleen een vermaard „klimmer". Ook als „daler" in meer dan een opzicht is de thans 40-jarige Zwitser een gevaarlijk tegenstander. Dat bewees hij donderdag te Saint Gervais (Zwits.) bij de ski kampioenschappen voor wielrenners. In de reuzenslalom zegevierde hij met groot machtsvertoon. De renners-met- de-bekende namen moesten ditmaal met bescheiden klasseringen genoegen nemen. Zo werd Louison Bobet vijfde en de Italiaan Nino Defilippis zesde, Char- ly Gaul werd veertiende. LUXEMBURG, 14 jan. In hun tweede kwalificatiewedstrijd in de strijd om het intergeallieerde voetbalkampi oenschap hebben de Nederlandse mili tairen met 43 verloren van hun Lu xemburgse tegenstanders. Bij de rust was de stand 30 in het voordeel van Nederland. In de eerste wedstrijd ver loor Luxemburg met 31 van Frank rijk en Nederland dolf met 40 het on derspit tegen de Fransen. (Van onze sportcorrespondent) GRONINGEN, 15 jan. De sneeuw jachten, die gisteren het noorden van het land teisterden, hebben zelfs de be sturen van ijsverenigingen tot een over haast vertrek naar huis doen besluiten. Van de lawine n aangekondigde wed strijden bleven er slechts drie over. Martha de Vries-Wierenga, Dini van der Veen en Bouke Heidstra waren de ge lukkigen, die nog met plezier op deze dag kunnen terugzien. Martha Wierenga vond onder de ne gen rijdsters in Eelde haar oude rivale Jantje Venekamp-Tienkamp, die haar een dag eerder in Vries had geklopt. Zo ver liet de Friezin het thans niet komen. Al haar revanche-gedachten legde zij in een vernietigende eindsprint. Tweemaal moest Jantje Tienkamp diep voor dit ge weld buigen. Daarna had Martha niets meer te vrezen, want Annie van der Steeg-van der Meer was voor haar in de finale geen partij. 1. Martha de Vries- Wierenga, Franeker, 100; 2. Annie van der Steeg-van der Meer, Leeuwar den, 50; 3. Netty Krythe, Eelde, 25. In Odoorn trof Dini van der Veen zo op het oog rijdsters van klasse aan, zo als Arina Zomer-Struik en Jantje Ha- genouw-Bathoorn. Het bleek evenwel dat er in een jaar veel kan veranderen. Ari na Struik versloeg wel achtereenvolgens Grietje Dieterman-Schuur en Jantje Bathoorn, maar in de finale, leverde zij geen strijd meer tegen Dini van der Veen, die er overigens ook wat gemak kelijker was gekomen. 1. Dini van der Veen, Kljjnlijk 80; 2. Arina Zomer- Struik, Borger 50; 3. Grietje Boelen, de Maten lj. In Emmeloord verschenen niet min der dan 32 mannen. Om de snelsten te kunnen ontdekken, werd er eerst tegen het horloge gereden. Toen dit achter de rug was blevei. er 18 rijders over, van wie Geert Dijkstra al meteen sneuvel de. Anton van der Nagel, voor het eerst na zijn schorsing terug, bracht het tot de laatste vijf, maar werd toen royaal door Wiebe Wijnja geklopt. Met het oog op de duisternis mochten de rijders ten slotte zelf beslissen of ze een of twee ritten zouden rijden. Voor Bouke Heid stra was dit geen slecht besluit, want in de finale mocht hij met de wind in de rug Wiebe Wijnja bestrijden. 1. Bouke Heid- tra, Zwaag-Westeinde, 10°; 2. Wiebe Wijnja, Wellingerga. 3- Jaap Rienks, Emmeloord, kunstvoorwerp. Egbert van 't Oever was gisteren op de ijsbaan SIS te Warmenhuizen de bes te bij de langebaanwedstrijden. Het ijs was door de neervallende sneeuw stroef, hetgeen de prestaties ongunstig beïn vloedde. Van 't Oever zegevierde op de 1500 meter in 2.53.3 met Hopman als tweede en Ris derde. Op de 3000 meter was hij met 6.03.2 de snelste, nu gevolgd door Ris en vervolgens Hopman. De sprint bracht een zege v-or Van Schie in 15.1 met Van 't Oever op de tweede plaats. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 jan. Dat er ge breken kleven aan de verhouding: volk en krijgsmacht blijkt wel uit de vrij algemene apathie van het volk jegens het wel en wee van de krijgs macht, uit de geringe resultaten bij de werving van het beroepsperso- neel, de tegenzin tegen de dienst plicht en uit de pers die haar leed vermaak niet verheelt wanneer er on gunstige gebeurtenissen bij en om „oorlog' 'zijn voorgevallen. Dit zegt de onder voorzitterschap van prins Bernhard staande Nationale Raad Welzijn Militairen in zijn advies over de verhouding Volk-Krijgsmacht, dat onlangs aan de minister van Defen sie is uitgebracht. De minder positieve houding van het publiek tegenover de krijgsmacht vindt volgens de Raad zijn oorzaak in de stormachtige technische ontwikkeling op het gebied van wapens waardoor het zeer velen onduidelijk is geworden hoe het in de overweldigende oorlogs machinerie nog een zinvol aandeel kan hebben. Als tweede oorzaak wordt gezien de geldelijke offers die de bevolking voor de defensie moet brengen. Voorts wor den als factoren gezien die de verhou ding volk-krijgsmacht ongunstig beïn vloeden de atoombewapening, die bjj velen vooral uit meer intellectuele mi lieus tot een negatieve instelling jegens de krijgsmacht hebben geleid en het persoonlijk offer dat vele Nederlandse jongemannen voor de gemeenschap moeten brengen. De bezwaren tegen de krijgsmacht, zo zegt de Raad, komen veelal neer op twee belangrijke punten: het lei derschap en de discipline, punten waar aan door de hoogste politieke en mili taire leiding reeds veel aandacht wodt besteed. Meer voorlichting De raad geeft in zijn advies ook mid delen aan die tot een verbetering van die minder goede verhouding publiek- leger zouden kunnen leiden. De raad adviseert tot meer en betere voorlich ting op diverse punten zoals de geeste lijke aspecten rondom de atoombewa pening, een technische voorlichting over het wapentuig, over de internationale samenwerking en de rol die Nederland daarin speelt. Bij haar personeelsbe leid zou de overheid een goede ver vulling van de dienstplicht bij een aan stelling of promotie in overheidsdienst kunnen laten meetellen, zo suggereert de raad. Zij zou het bedrijfsleven kun nen aansporen hetzelfde te doen. Veel meer dan thans gebeurd zou zij aan alle militairen voor prestaties medail- Advertentie ALABASTINE HOLLAND N.V. LE1DSEGRACHT - AMSTERDAM HAMAR, 14 jan. Met twee over winningen, de 1500 nieter in 2.21.3 en de 3000 meter in 4.56.0., heeft Jan Pes- man op de tweede dag van de strijd om de officieuze Nederlandse schaatsti- tel in Hamar een einde gemaakt aan een traditie. Een traditie die wil, dat Wim de Graaff de hoogste eer voor zich opeist. Na de eerste twee afstan den had De Graaff woensdagavond nog de leiding, maar Pesman was donder dag onweerstaanbaar. De nieuwe kampioen heeft zijn overwinning echter niet behaald voor de ogen van tal van enthousias te toeschouwers. De tribunes rond de knusse baan van Hamar waren gedu rende de gehele dag vrijwel verlaten. Het vroor 20 graden en zelfs de meest fervente schaats-enthousiasten die in Hamar te vinden zijn lieten het afwe ten. De enorme koude was er ook de oorzaak van, dat de tijden op de 3000 meter na vrij redelijke prestaties op de 1500 m beneden peil bleven.' Juist de 2.21.3 van Pesman en Van der Grift en ook de tijd van Broekman <2.23) bewijzen, dat niet de vorm van de rijders, maar de omstandigheden er de oorzaak van waren dat zelfs de snel ste 3000 meter niet onder de 4.50 kon blijven. De mooiste rit op de drie km was die tussen Pesman en Broekman. Kees Broekman opende met 3 snelle ron den van 38 sec en na ongeveer 2000 m lag Pesman twintig meter achter. Broekman kon het tempo echter niet volhouden. Vlak voor de laatste ronde kwam Pesman naast zijn rivaal. Hij won met 2.4 sec. voorsprong. Ook Jeen van den Berg reed een goede en be keken race en versloeg daardoor de Graaff. De meest spectaculaire rit op de 1500 meter was die tussen Pesman en De Graaff. Pesman won eigenlijk al in de opening, die hij in hoog tempo inzette. Ronde na ronde viel De Graaf iets te rug en op de streep was het verschil 2.7 sec. Van der Grift slaagde er later in de tijd van Pesman te evenaren. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten Een jpeurdersverhaal 38 Sluiter maakte de opmerking lusteloos en vooral omdat Antwerpen hem met herinnering bleef vervol gen. Victor Segers, De Koninck. Of ze hem op de han den keken en ieder ogenblik zouden kunnen uitbarsten in een Pallieteriaanse schaterlach. Ze liepen op de Stadhouderskade. „Gaan we kijken in dat pakhuis?" vroeg Speelman. „We lopen er even langsJij moet straks maar eens uitzoeken wie de eigenaar is. Kunnen we voor lopig meer doen?" piekerde Sluiter. „Alleen wachten tot Lisser weer een telefoontje krijgt en in actie komt. Tijdrovend maar afdoende," zei Speelman gelijkmoedig. Het was hem allemaal gelijk. Hij was er zeker van, dat op de een of andere dag ook deze zaak alleen nog maar een dossier zou zijn in het archief. Een dossier met een oplossing. Er was alleen geduld voor nodig, met op gezette tijden een goede ingeving, zoals die over de vrouw van Watimena, waardoor Martin aan het praten was gebracht. „Hoe kwam je eigenlijk op dat idee van mevrouw Watimena?" vroeg hij plotseling. „Gewoon. Jij had er ook op kunnen komen. Die oude dame was te oud en de jonge niet jong genoeg. Bovendien kan kinderliefde ook te ver gaan. Mis schien zou ik er niet achter zijn gekomen als dat krantenbericht me niet voor de geest gezweefd had. Het is historisch en het gebeurde, volgens dat be richt, in het woonoord „Lunetten" bij Vught." „Zijn moeder opgeven als zijn vrouw en zijn vrouw als zijn dochter, om ze alle drie naar Nederland te krijgen." Speelman zei het met ontzag. Hij had eerbied voor vindingrijkheid en de oplossing die Watimena had gevonden was glorieus van eenvoud. Hij liep er nog over te denken toen ze op de Lijnbaansgracht wa ren. „Een paar honderd metermompelde de in specteur. „Dat zouhier kunnen zijn. Welzeker, meneer. Hier is het autospuiterijtje, daar de opslag plaats." Langzaam wandelden ze voorbij de groen geverfde deuren van het pakhuis, dat Watimena had aange duid. Ze zagen het slot gelijktijdig. „Werk voor De Smid," zei Speelman. De Smid, zo werd de man genoemd op de centra le recherche, die alles wist van sloten. Hij had de mond altijd vol van paracentrische sleutels en knap pe pompsloten en waanzinnige soorten scharnieren. Ja, dit was werk voor De Smid. Het slot op de groene deur zag er nog vrij nieuw en solide uit. Er was geen denken aan om daaraan te gaan morrelen zo overdag, met links een paar mannen in overall die bezig waren aan een heel lelijk karkas van een auto en rechts drie vrouwen die het aandachtig maar luid hadden over de kwaliteit van de selde rij in het algemeen en die van een der vrouwen in het bijzonder. „Ik laat je hier dan maar los," zei Sluiter. „Suc ces." Speelman trok de wenkbrauwen op. Inspecteur Sluiter had niet de gewoonte zijn rechercheurs suc ces toe te wensen, om de eenvoudige reden dat hij niet anders verwachtte. Als de adjudant het nog niet had geweten dan was hij er nu van overtuigd, dat het een tamelijk moeilijke zaak was, waaronder de centrale recherche gebukt ging. Sluiter liep alleen verder, de gracht af. Hij had geen haast. Via de Prinsengracht ging hij terug naar het bureau. De rechercheur die de dienst in de Kin kerstraat moest overnemen kreeg er als nieuwe op dracht vooral te letten op Arnold Lisser en de ijzer winkel, maar daarbij evenmin het bovenhuis uit het oog te verliezen. Psychiaters zouden veel moeilijk te ontraadselen beschrijvingen kunnen geven van Arnold Lisser, de jongeman, die nu de bijzondere aandacht kreeg van inspecteur Sluiter's rechercheurs. Jongens als hij kunnen van het asfalt van iedere straat worden ge schept en, bekeken onder de microscopen der psy chiaters zouden hun verhalen niet veel van elkaar verschillen. Met hun levens had de oorlog wat te maken en de tijd van gemakkelijk geld, vlak daarna. Toen de oorlog afgelopen was, wist de nog jonge Arnold Lisser een hele hoop van honger en de metho den om die te stillen. Zijn moeder was toen al veel jaren dood en zijn snel ouder geworden vader was niet geïnteresseerd in de dingen, die zijn zoon hem zou kunnen vertellen. Hij had tenslotte het winkeltje waarin hij werken moest en dat hij later zou kunnen overdoen aan Arnold. De jongen zelf dacht daar niet erg over, zoals hij evenmin eigenlijk dacht over iets anders. Dat had hij gemeen met de anderen, met wie hij op weekdagen de Kinkerstraat bevolkte en op zaterdagen de Kalverstraat. Denken was geheel overbodig en je had het zeker niet nodig als er iets „versierd" kon worden met de meisjes uit de buurt of als je op de Nieuwendijk met een clubje stond te kletsen. Als vanzelf leefde je van de ene dag in de andere, van de school naar het ijzerwinkeltje. Voor werkelijk mistroostige dagen was er altijd nog de bioscoop, die overigens misschien de fantasie van Arnold meer voedde dan die der anderen. Arnold las ook nog wel eens wat, boeken die voorhanden wa ren in de buurtbibliotheek en die vooral moesten gaan over sterke en doortastende mannen. Arnold bezat geen speciale vrienden en zo had hij wel vol doende avonden nog voor zichzelf, waarin hij, aan de hand van boekensituaties, zich kon verplaatsen in een spel. Het varieerde altijd op hetzelfde grond patroon: een willekeurige op straat ontmoete voor bijganger was op weg naar een bankroof en Arnold kon dat door snel ingrijpen voorkomen. Daarvoor waren veel listen en lagen te overwinnen en er za ten soms hele achtervolgingen door een groot deel van de stad aan vast, maar het einde was steeds dat de Grote Arnold, de revolver in de hand, zege vierde. (Wordt vervolgd les of kruisen kunnen verlenen. Bekwa me beroepsmilitairen zou men eervoi le ambten en functies in de burger maatschappij kunnen aanbieden, hen i» maatschappelijke commissies benoe men, zo wordt gezegd. Een belangrU» middel tot verbetering van de verhou ding ziet de Raad in de dienstbaarma- king van het 'eger in vredestijd aan ae gemeenschap. SCHIPHOL, 14 jan. Zoals bekend heeft de dienst luchtvaart van de Rijks politie op Texel een tiental dagen gel®" den een vlieger-mecanicien aangehou den, die verdacht werd betrokken zijn bij de fraude met vliegtuigbenzine, welke was opgeslagen en onder meer gebruikt werd voor tanken van Har- vards van de N.V. Aero Contractors, een luchtvaartmaatschappij gevestigd in Den Haag. Deze Harvards waren door de marine van de luchtvaartmaat schappij gecharterd voor de oefeningen in het doelschieten. Naar wij thans vernemen zijn nog drie personen aangehouden, allen in dienst van Aero Contractors en werkzaam als vlieger of technicus op de luchtha ven van Texel. Twee van hen worden vriidag voorgeleid voor de officier van justitie te Alkmaar. De derde is na een verhoor weer in vrijheid gesteld. Nog steeds wordt het onderzoek naar deze ingewikkelde fraude, die over een lang durige periode loopt, voortgezet. De mo gelijkheid is niet uitgesloten te achten dat nog meer personen, die bij deze zaak betrokken zijn, zullen worden aange houden. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat duizenden liters ten nadele van de luchtvaartmaatschappij zijn afgetapt. Prof. dr. Albert Schweitzer wordt vandaag 85 jaar. Denemarken biedt hem als geschenk de volledige uitrus ting aan voor een tandheelkundige kli niek, waarin doorlopend Deense artsen werkzaam zullen zijn. Het werk van Albert Schweitzer in het oerwoud-hospitaal van Lambaren* heeft vooral de laatste jaren sterk in de aandacht gestaan. Het is op ver schillende wijzen geëerd o.a. door d« Nobelprijs in 1953. Schweitzer is Elzasser van geboorte, protestants theoloog, cultuurfilosoof, medicus en musicus (orgeldeskundige en Bachkenner). Hij studeerde filosofie en theologie te Straatsburg, Parijs ?n Berlijn. Hij ïs hulpprediker geweest m Straatsburg en is daarna medicijnen gaan studeren, waarop hij als zende ling naar Frans Equatoriaal Afrika ver trok. Hij stichtte te Lambarene zijn hospitaal. DEN HAAG, 13 jan. - Ter gelegenheid van de 85e verjaardag van dr. Albert Schweitzer heeft de Nederlandse com missie van de raad van het internatio nale studiecentrum een Albert Schweit- zer-prijs ingesteld. De prijs zal jaarlijks worden toegekend aan Nederlanders, die dienende en menslievende arbeid hebben verricht, die meestal in stilte is geschied. Men hoopt het in het leven geroepen fonds dusdanig te kunnen ver sterken, dat men jaarlijks een of meer prijzen ten bedrage van 1.000,elk kan toekennen. Men denkt hiervoor aan vijf gebieden, nl. theologie en zending, cultuur-filosofie, vrede, geneeskunde en kunst, alle terreinen, waarop dr. Al- bert Schweitz werkzaam is en is ge weest. Commissies ter beoordeling voor elk van deze gebieden zijn in wording. Het secretariaat is gevestigd: Rotterdam-1. Brussestraat 20b. DEN HAAG, 15 jan. Op korte ter mijn zullen volgens de in het bous*- bedrijf geldende tuchtrechtspraak klachten worden behandeld tegen enige inschrijvers op aanbestedingen vaB Rijkswaterstaat, die zich niet gehou den hebben aan het besluit van de h* de Raad van Bestuur Bouwbedrijf sa menwerkende aannemersorganisatie» inzake de arbitrage van geschillen. Zoals gemeld heeft de minister van Verkeer en Waterstaat onlangs de al gemene voorschriften waterstaat inza ke berechting van geschillen gewijzigd. Deze wijziging behelsde dat de bij ge schillen betrokkenen, na uitspraak van de commissie van arbitrage, tot in hoogste instantie bij de rechter in ho ger beroep konden gaan. Tot nu toe gold de beslissing van de commissie van arbitrage als bindend, al bestond de mogelijkheid deze uitspraak te toet sen aan de uitspraak van de rechter. De in de Raad van Bestuur Bouw bedrijf samenwerkende organisaties legden toen een verbod op aan de le* den om in te schrijven naar werken, deze aan te nemen of wel uit te voe* ren, wanneer daarop de gewijzigd® clausule van de arbitragebepalingen zou gelden. Na het van kracht worden van dÜ verbod heeft de Rijkswaterstaat enige aanbestedingen gehouden. Vrijwel all® inschrijvers hebben, naar van de zijd® ^an de Raad van Bestuur wordt mede gedeeld, overeenkomstig het besluit h®1 voorbehoud gemaakt, dat hun inschriJ' ving alleen van kracht is, indien "r clausule inzake de berechting ongewU' wijzigd en onaangevuld wordt Se' handhaafd. Doch enkele inschrijver» hebben zich niet aan het besluit va» de Raad van Bestuur gehouden. Tege» hen ingebrachte klachten zullen nu vol gens de in het bouwbedrijf geldend® tuchtrechtspraak worden behandeld. tinp Ui 'Pre Het Institute of Aeronautical Seieh ces te New York heeft prof. dr. ir. JA J. van der Maas, hoogleraar in vliegtuigbouwkunde aan de Techniscn Hogeschool te Delft benoemd tot nl' Inw"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6