13 miljoen gulden nodig voor persoonlijke hulp Citroen Saarbrücken verbiedt twee bijeenkomsten van D.R.P. Citroen '....-o, L,;„ sis a I spi in ui imriIOPIir Ofllini ft it 6jsrsr^ zsms II It 111111. IIA A lel tlflxl Hp III In fill I ,tmm^mjsrsszr Gat in dijk gistermiddag gesloten Drie uur daarna begonnen pompen al te werken De gereedliggende hoeft geen dienst Politie vreest voor stroom nieuwsgierigen in weekend ijsbreker te doen Aan de bezitters van Prisma horloges J. J. v. Kooten w. UITDEUKEN Nat. Rampenfonds heeft terstond drie miljoen beschikbaar Het weer Om het vriespunt Bankbiljetten uit 1945 verdwijnen Snelle hulp noodzakelijk Vliegramp gevolg van boos opzet? Britse firma verplaatst grote order van Duitsland naar Nederland Straten over vier dagen droog? Delegaties dinsdag iveer bijeen MILDE VRIESNACHT VOOR RAMPGEBIED Gebied geheel verlaten nu Amerikanen van ijsschots gered DE RAMP IN AMSTERDAM-NOORD RAMBLER GEERT HOOGEVEEN ZATERDAG 16 JANUARI 1960 o 83sfe JAARGANG No. 30418 Na nauwkeurig onderzoek door da KEURINGSDIENST van WAREN is gebleken, dat alle Prisma horloges ten volle voldoen aan de gestelde veiligheidseisen. PRISMA Een mooi en goed horloge (envolkomen veilig) V erqnderlijk Het weer in Europa - A. J. ROTTEVEEL'S automobielbedrijf Van ƒ1.000 en ƒ50 Inlevering tot 16 juli Ook voor prima service Advocaat in V.S. zou de dader zijn VAN LOON's AUTOMOBIELBEDRIJF AMSTERDAM, 16 jan. f— •Voor Je duisternis valt is het gat ^jcht zo had triomfantelijk ir. P. G van Niftrik verzekerd, onder Diens directie de dichting van het Sat in de dijk in Tuind orp- Oost zaan was begonnen. En inder daad, om half vier gistermiddag Saf de commandant van een der hoten van de rijkspolitie, die in de omgeving van de doorgebroken dijk aan het patrouilleren was. Per mobilofoon door: het gat in de dijk is dicht! En reeds drieën- aait uur daarna begon de groot- NederlandDuitsland Prof. Muntendam: Alle te radio-actieve horlo ges uit de handel ste, in Amsterdam beschikbare zuiger, de „Jokra", met het leeg pompen van het ondergelopen gebied. C carrosserïefabriek n.v. CHRisTiaarsE Advertentie AMSTERDAM, 16 jan. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds be schouwt de ramp, die de bewoners van Tuindorp-Oostzaan heeft getroffen, als een nationale ramp in de zin van de statuten van het fonds. Het bestuur heeft in principe besloten aan allen, die door het water werden ver rast en hulp nodig hebben, die te ver lenen in dezelfde geest als is geschied na de Watersnoodramp in 1953. En wel voor wat betreft de nood in de zoge naamde persoonlijke sfeer. Tot nood in de persoonlijke sfeer worden dus evenals na 1953 weder om gerekend: Verlies van b.v. kle ding. huisraad, beddegoed. bromfiet sen, radiotoestellen, piano's, orgels en andere muziekinstrumenten. Dit is in een radiotoespraak meegedeeld door staatsraad W. F. Schokking, vice- Advertenlie BARTELJORISSTR. HAARip^l TEL. 13439 LEIDSESTRAA1 (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TËC. 223596 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin gen. Vannacht en morgenochtend lichte en in het oosten van het land plaatselijk matige vorst en hier en daar mist. Morgenmiddag tempera turen om het vriespunt. Zondag: Zon: 8.41—16.59 Maan: 21.19—10.02 Maandag: Zon: 8.40—17.01 Maan: 22.19—10.27 voorzitter van het Nationaal Rampen fonds. Zeer globaal geschat, aldus rar. Schokking, zal het Nationaal Rampen fonds voor de leniging van de nood in deze zin, een bedrag van ongeveer der tien miljoen gulden nodig hebben. Mochten er onverhoopt als gevolg van de vorst, van de dooi of van de wer king van de grond huizen instorten, dan zal dat bedrag ongetwijfeld hoger zijn. Het Nationaal Rampenfonds heeft thans een reserve van zes miljoen gul den in kas. Tenminste de helft daar van moet zeer beslist onaangesproken blijven, want de ervaring heeft geleerd, dat bij een omvangrijke ramp voor de or.m: idellijke hulpverlening in de eerste dagen reeds miljoenen beschikbaar moe ten zijn. Dank zli die aanwezige reser ve kunnen echter reeds thans, bijvoor beeld winkeliers, wier inkomen tijde lijk geheel is weggevallen, onmiddellijk op eerste aanvrage geholpen worden. Zij kunnen zich daartoe vervoegen bii de Dienst voor Sociale Zaken te Am sterdam. Met de directeur van deze dienst is alles geregeld. Over de huis- raadschade en dergelijke volgen later op andere wijze mededelingen. De heer Schokking vestigde er de na druk op, dat voor de hulp die het Natio naal Rampenfonds aan de getroffenen zal verlenen, het thans beschikbare be drag volstrekt ontoereikend is. Het laat zich wel aanzien, dat de bewoners van Tuindorp-Oostzaan veel eerder weer in hun woningen zullen kunnen terugkeren dan bijvoorbeeld na de ramp van 1953 in de meeste gedeelten van Zeeland het geval is geweest. Dat impliceert dat de Tuindorpers - ook de financiële hulp op (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 16 jan. Luidde giste ren de verwachting, dat de afgelopen nacht zeer koud zou kunnen wor den, dit is alleen maar in het zuid oosten van ons land het geval ge weest, waar het kwik in Eindhoven tot min 12 en in Zuid-Limburg tot min 14 graden C. daalde. In de vroe ge avonduren, toen het nog helder was, daalde het kwik in het noorden en westen van ons lam nog tot min 5 a min 7 graden C„ maar daarna drong plotseling een uitgestrekt wol- kenscherm van de Noordzee binnen, waai van de aanwezigheid door ge brek aan berichten niet bekend was Hierdoor ging de temperatuur weer stijgen, mede door het draaien van de wind naar westelijke richting. Zo was het kwik vanmorgen in Den Helder al 3 graden boven nul gekomen. Vanavond en vannacht passeert een storing met hier en daar een sneeuwbui, waarna morgen de wind naar meer noordelijke richting draait en weer iets koudere lucht aanvoert. Morgennacht kan weer lichte tot matige vorst in ons land voor komen. Hoewel er nog geen streep on der de vorstperiode is gezet, beginnen de verdere vooruitzichten onzeker te worden met wisselvalliger winterweer Station Weer Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Kopeniiagen Oslo Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zurich Geneve Wenen Innsbrück Athene Rome Madrid geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. sneeuw half bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. motsneeuw onbewolkt sneeuw sneeuw gëheel bew. geheel bev:. onbewolkt regen zwaar bew. licht bew. max. mm neersl temp temp afgel gisteren 24 uur -1 -2 0 -5 -5 0 -4 -5 0 -4 -4 0 -5 -9 0 -6 -6 0 -6 -12 0 -8 -14 0 -7 -12 0.1 -3 -6 0.4 -10 -9 0 2 -1 0 -3 -7 0 -6 -11 0 -7 -12 0 -5 -11 0 6 5 3 -8 -7 0.1 -6 -16 0 -10 -18 0.1 -9 -14 0.2 -6 -10 1 -7 0 -5 -17 0 15 8 06 3 0 4 -3 0 Advenentie Dr D. Bakkerlaan 12-16, Bloemcndaal Tel. 57500 57501 (K 2500) veel kortere termijn nodig hebben, zoals om nieuw meubilair te kopen, nieuwe voorraden in to slaan en zich weer van het nodige te voorzien. Daarom doet het bestuur van het nationaal rampen fonds een dringend beroep op allen om spoedig gaven te giieren of te storten op postgirorekening 9575 van het Natio naal Rampenfonds. AMSTERDAM, 16 jan. De Neder- landsche Bank deelt mede, dat de door haar in omloop gebrachte bankbiljetten van 1000,- en van 50,. model 1945, zullen worden ingetrokken. De bank roept houders van de biljetten op om de ze vóór 16 juli ter verwisseling bij haar aan te bieden. Bedoelde bankbiljetten zijn gedateerd 7 mei 1945 en dragen de handtekening van mr. L. J. A. Trip en van mr. J. Westerman Holstün. Uu.land De Russische minister voor de elektrische centrales, Ignaty Novikov, heeft op een persconferentie te Cairo meegedeeld, dat de kwestie van Russische deelneming aan de tweede fase van de bouw van de stuwdam bij Assoean in Moskou „welwillend" zal worden bestudeerd. Zoals bekend heeft de Sovjet-Urne voor het eerste deel van het werk een lening van 400 miljoen roebel verstrekt. Het onheil, dat zich onverwacht voltrokken heeft over het stille Tuindorp Oostzaan aan de rand van Amsteraam, werpt vele vragen op die misschien eerst over lange tijd be antwoord zullen kunnen worden. De kwestie van schuld en schadevergoe ding bijvoorbeeld zal ongetwijfeld nog geruime tijd een punt van on derzoek en discussie blijven, zoals ook de vraag blijft klemmen of het ooit mogelijk zal blijken ons land en in het bijzonder de grote bevolkings centra veilig te stellen voor de drei ging van het water. Eén vraag echter staat thans voorop: hoe zullen de ge vluchte beufoners van het Tuindorp, die bepaald niet tot de meest welge- stelden behoren, uit de nood worden geholpen. Deze vraag vindt bij ons volk traditiegetrouw altijd een groot moedig antwoord. De hulp moet snel en met gulle hand worden geboden. Dit geldt evenzeer voor de overheid, die de actie niet mag laten verkom meren in onaandoenlijke ambtelijke traagheid, als voor allen die het hart op de goede plaats dragen. Moge de spontane hulp die de getroffen Oost- zaners vrijwel onmiddellijk uit Zee land is aangeboden, voor het gehele land de aanvangsstoot zijn voor een grootscheepse hulpactie. Beurzen open, dijken dicht, geldt nu nog even zeer als in 1953. Advertentie vanaf I 3987 Vraagt demonstratie Houtplein 18-20 - Telef. 16615—12000 NEW YORK, 16 jan. (UPI) Nadat een onbekende de politie in Miami een waardevolle tip had gegeven, is ont dekt, dat het neerstorten van een DC-6b van de „National Airlines", vorige week in de staat Noord Carolina, veroorzaakt is door een bom die de advocaat Julian Andrew Frank meegenomen had. In to taal zijn bij deze rnmp 34 mensen om gekomen. Voor hij aan boord van het vliegtuig stapte had de advocaat een levensverzekering afgesloten, waardoor zijn vrouw een uitkering-ineens zou krij gen van bijna 900.000 dollar, dat is ruim 3,2 miljoen gulden. De zelfmoord van de 32-jarige advo caat houdt vermoedelijk verband met een grootscheepse fraude, die de politie momenteel nog in onderzoek heeft. Volgens een officier van justitie te Miami zou de advocaat betrokken z(jn bjj een hypotheekzwendei. waaruit te gen hem een eis tot schadevergoeding was voortgevloeid. De bedragen itaan nog niet vast, maar er is sprake van een bedrag van 3.8 miljoen gulden, dat de advocaat zou fourneren voor de bouw van een groot hotel op Aruba Een deel van dit bedrag zou hij te eigen bate hebben aangewend. Advertentie Korte Kleverlaan 30-40, Bloemendaal Telefoon (02500) 5 13 01 - 5 54 46 BERLIJN, 16 jan. (Reuter, AFP) Van de zijde der Westduitse justitie is meegedeeld dat minstens één van de neo-nazis', die op 3 januari gearresteerd zijn, omdat zij hadden deelgenomen aan een middernachtelijke betoging bij fakkellicht, werkte in opdracht van de postduitse veiligheidsdienst. Hangende Let verdere ond rzoek is de naam van He verdachte niet bekendgemaakt. Een woordvoerder van de vVestber- lijnse regering heeft inmiddels zijn te leurstelling u ogesproken over het be sluit van een rechter om drie verdach te neo-Nazi's voorlopig op vrije voeten te stellen. De regering overweegt wel ke stappen zij kan nemen, aldus de woordvoerder. De dr,e mannen waren woensdag gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd vooraanstaande leden te zijn van de „Duitse gemeenschap", een paUij die door de stadsbestuurder Joachim Lischitz als neo-nazistisch ge brandmerkt is. Het landsbestuur in Saarbrücken verbood gisteren twee bijeenkomsten van de uiterst rechtse Deutsche Reichspartei voor het weekeinde. Za terdag zou de gevierde Stuka-piioot Hans Ulrich-Udel een vergadering in Saarbrücken toespreken en zondag zou de voormalige leider van de Hitler- Jugend Von Thadden een toespraak houden in Saarlouis. Voorts verbood het Saar-ministerie van Binnenlandse Zaken de Vrije Democratische Jeugd en de Democratische Vrouwenbond als communistische mantelorganisa ties. Er zijn huiszoekingen verricht. In honderder Britse bioscopen wordt thans een film vertoond waarin een beeld wordt gegeven van de jongste an ti-Semitische incidenten in Duitsland en daarna van d door de nazi's destijds in concentratiekampen ais Belsen en Buchenwald bedreven wreedheden. Een Joods kledingmagazijn in Lon den heeft Westduitse orders van ander half ton geannuleerd uit protest tegen de incidenten in de bondsrepubliek. Voortaan zal men zich op Nederland richten. Nog zeven andere fabrikaten volgden dit voorbeeld. Advertentie Hoofdagent voor Haarlem en Omgeving Kantoor Werkplaats - Magazijn Mr. Cornelisstr. 54, tel. 16270-15998 Showroom Zijlweg 26 - Telef. 17296 BUPFaii ca ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- NIlUWl HAAnLLlfloUlL LuUnARI Mr. w. A. M. van der Kallen. I 11 HH BP Voor k|achten over de bezorging na 5.50 uur Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. avonds tel. 21544. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 16 jan. Het ministe- ,le van Buitenlandse Zaken heeft des- K^Waagd meegedeeld dat de staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken, dr. an Houten, en de staatssecretaris van erkeer en Waterstaat, de heer Stijkel, ^"isdag te Bennekom met Westduitse eSeringsautoriteiten zullen spreken ?Ver de hangende Duits-Nederlandse kwesties. *ecreTu-J'tse autoriteiten zijn de staats- np hp?ris van Verkeer en deskundige Seiernï gebied van de Rijnvaart, dr. van h t en ambassadeur dr. Lahr ken ministerie van Buitenlandse Za- O Den HAAG, I6 jan. Het door de keuringsdiensten van waren ingestelde "nderzoek naar de radio-activiteit van "orloges heeft tot resultaat gehad, dat v.an de vele duizenden horloges welke *'jn onderzocht, nog geen tweehonderd ?en radio-activiteit toonden, welke de toelaatbare norm te bovenging. Dit ',eeft de directeur-generaal van de volksgezondheid prof. dr. P. Munten dam gisteren meegedeeld. .De horloges met te grote straling :0n aan de handel onttrokken. Het is ~e bedoeling, dat dergelijke horloges uit buitend verkrijgbaar zullen zijn voor *}en die deze voor bijzondere doelein- j;en, zoals voor de uitoefening van be- (,?eP (bijvoorbeeld diepzeeduikers) no- hebben. Zowel voor de import, de Verhandeling als het in bezit hebben van (^gelijke horloges is krachtens het ra- "lo-actieve stoffenbesluit (de warenwet) „ergunning vereist van de minister van (j°ciaie Zaken en Volksgezondheid. Dit ergunnlngenstelsel is tevens van kracht °°r het gebruik van preparaten, wel- radio-actieve stoffen bevatten en /Velke voor het lichtend maken van wij- Ars en wijzerplaten worden gebruikt," lQus de directeur generaal. Een overzicht van de veelomvat tende werkzaamheden bij de dicht- rnaking van de dijk bij Tuindorp- Oostzaan. Rechts: een deel van de reeds aangelegde dijk. De foto is vrijdag in de voormiddag genomen; Weinige uren later was het gat reeds gedicht. Naast de „Jokra", die een capaciteit van 8000 kubieke water per uur heeft, werden vannacht en vanochtend nog meer pompen en zuigers ingezet, zodat de totale capaciteit tot 31.000 kubieke meter per uur werd opgevoerd. Zelfs het negentig jaar oude gemaal naast het gat in de dijk zal ingeschakeld wor den als de verstoppingen in de zuig- buis zijn verwijderd. In de ondergelopen polder zit naar schatting vier en een half miljoen ku bieke meter water. Men hoopt in vier a vijf dagen drie en een half miljoen kubieke water te kunnen wegpompen. Dan zullen de straten droogkomen en kunnen de herstelploegen aan het werk gaan. Vier grote zuigers zijn naar Amster dam gedirigeerd, waaronder twee uit Sliedrecht. Ook waren reeds gistermid dag vier grote waterpompen bij het djjk- ,gat aangekomen. Het water uit het on dergelopen gebied loost men o.a. in de wateren rond de polder-Oostzaan, waar door deze sloten en vaarten gevaarlijk zijn geworden voor schaatsenrijders. Het gaat hier om een gebied, begrensd door het zijkanaal G, het Noordzeeka naal, het Noordhollands Kanaal en de Wijde Wormer. Er heerst op en bij de dijk grote druk te. Bakken zand varen af en aan, maar daar ze niet in het zijkanaal, waar langs de dijk ligt, kunnen manoeuvreren, ne men kleine lichters hun lading over om die naar de kranen te brengen. Leidin gen woeden aangelegd voor de zuigers en pompen, die inmiddels zijn aange komen of nog zullen komen en die in het Corn. Douweskanaal achter het ren- achtige complex van de Ned. Dok en Scheepsbouwmij hun plaats vinden. Daar de dijken rond het ondergelo pen gebied aan een grotere druk dan normaal zijn blootgesteld bjj het weg pompen van het water controleert de Provinciale Waterstaat zeer nauwgezet de toestand van de Oostzanerdijk die het water aan de noordoostzijde tegen houdt. Vrijdagmiddag heeft Koningin Juliana zich persoonlijk op de hoogte gesteld van de ramp die Amsterdam-Noord heeft getroffen. Vergezeld o.a. van jkvr. Röell maakte de vorstin met een sloep een vaartocht door het geteisterde stadsdeel. (Voor verslag zie ook elders in dit blad). (Van een verslaggever) AMSTERDAM, vanmorgen Rust, een intense rust heerst momenteel in de onmiddellijke nabijheid van Tuindorp Oostzaan. Bij het geïmproviseerde ha ventje aan de Meteorensingel staan sterke schijnwerpers opgesteld, die ver in de duistere verlaten straat schijnen en een spookachtige glans geven aan het water. De agenten die de wacht moeten houden en de andere mensen die dienst moeten doen, lopen een beet je heen en weer, vervelen zich en war men hun handen aan grote ijzeren bak ken, waarin de kolen fel oplaaien. Bak ken, die in de plaats zijn gekomen voor de petroleumkachels. Aan de kant van de weg, juist waar deze onder het duis tere water verdwijnt, staat een wagen van het Leger des Heils. Duizenden pa pieren koffiebekers liggen op de grond eromheen. Zij zijn het teken van de hulp die deze dagen overal in de buurt van het getroffen gebied werd geboden. Een man in een zwart jack en op ge le klompen liep daar vanmorgen mok kend heen en weer. „Ik loop hier nu al sinds gistermorgen 8 uur", vertelde hij mistroostig, „en ik heb nog maar steeds niets te doen gehad". Deze man heeft met nog twee andere collega's tot taak te voorkomen dat er zich ijs vormt Daar om ligt er bjj de aanlegsteiger ook een kleine ijsbreker. Maar tot nog toe heb ben zij weinig te doen gehad, want de vorst, die men zo enorm vreesde, die schade zou kunnen aanbrengen aan de huizen en die een ernstige belemmering zou kunnen vormen voor het patrouil leren van de rijkspolitie te water door het overstroomde gebied, is tot nog toe zeer zacht geweest in deze omgeving. Ook vannacht heeft het niet hard ge vroren, terwijl de verwachting 10 tot 12 graden onder het vriespunt was. Van daar dat er nog maar een heel dun vlies- je Ijs op het eindeloze egale water ligt. Slechts bjj hekken en bomen vormt tmtmsiÜi, zich wat dikker ijs. Deze klompen schieten zo nu en dan los, drijven langzaam af en botsen tegen de boe gen van de plastic bootjes der rijkswa- terpolitie. In diepe duisternis zijn de straten gehuld. Nergens pinkt enig licht achter de vitrages. Was het dan toch louter en alleen maar fantasie toen men vertelde dat er nog tachtig mensen in de huizen zouden zitten, vraagt men zich dan af. Degenen die ook vannacht op patrouille zijn geweest vertelden dat zij niets verdachts heb ben gezien deze nacht. Dat zij ook geen bewoners meer hebben gezien en zij ne men aan dat iedereen nu het gebied heeft verlaten op één na. Dat is de postagentschaphouder. Gistermiddag is deze man even naar het droge gebracht, maar 's avonds is hij weer teruggegaan naar zijn onder gelopen postkantoortje, om er te waken over het geld en de aangetekende post. Op de Oostzanerdijk en andere wegen die langs het getroffen gebied lopen, heerste vanmorgen eveneens een inten se stilte. Uit de duisternis van de vroe ge morgen kwam zo nu en dan plotse ling een agent te voorschijn met een sterke zaklantaarn. De agenten hebben het ook zeei moeilijk deze dagen. Zij doen twaalf uur achter elkaar dienst en hun vrije dag schiet er bij in. En dit alles in de kou. Bij het gedichte gat staan ook schijnwerpers opgesteld. Er liggen honderden zakken zand. Men gaat vandaag de gehele dag door met het verstevigen van de dijk die, zoals een agent het uitdrukte, nog maar een „speelgoeddijkie" is. Slachtoffers heeft men sinds gistermorgen niet meer aan getroffen. Alles is hier nu volkomen rustig, doch men vreest, dat het van middag en morgen enorm druk gaat worden, als er namelijk stromen nieuwsgierigen naar het getroffen ge bied zullen komen. Sinds men gisteravond begonnen is met pompen, zakt het water, de grootte van de polder in aanmerking genomen, met een redelijk tempo. Men schatte vanmorgen, dat het water nu ongeveer twee a drie centimeter gezakt was. Lange Herenstraat 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 WASHINGTON, 16 jan. (Reuter) Reddingsvliegtuigen van de Amerikaan se luchtmacht hebben gisteren de laat ste zestien mannen gered van de Ijs schots „Charlie", waarop sinds mei van het vorige jaar in totaal 27 geleerden en leden van de luchtmacht waarnemin gen verrichtten in de noordelijke IJs zee. De evacuatie was noodzakelijk ge worden doordat de schots afbrokkelde. De Amerikaanse luchtmacht heeft in het geheel vijftien vluchten gemaakt om de mannen en het wetenschappelijk ma teriaal in veiligheid te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1