ilil m „Eendracht maakt Macht" in Zandvoort bestaat veertig jaar Flamingo's door zege sterker op derde op AMVJ plaats Hoogovenschaaktoernooi weer ten einde Laatste Duinwijck-toernooi in het Krelagehuis Naar verplichte voor motoren W.A.-versekering en brommers van PAUL VLAANDEREN „De dubbel RENAULT FLORKDE ERIC DE NOORMAN SSMP»*:! W. ÜM Groeiend woninghezit door een hechte samenwerking BASKETBALL Grote belangstelling op slotdag GARAGE DEN HOVT - Wagenweg Over enkele weken begint de bouw van de nieuwe badmintonhal Ta •y J iifer S&fswËmt* IS CT MAANDAG 18 JANUARI I960 PAGINA 2 Zomerverhuur Waterpolo Loting bekercompetitie K.N.Z.B. GARAGE AFGEBRAND Twee autobussen en vrachtauto verloren In de ijskast Antilopen met 83-43 door Landlust overvleugeld G. N-UNNINK OVERLEDEN Oud-secretaris van „St.-Joseph" H. G. Sepers in het zilver Met ingang van heden geëxposeerd in onze showroom. Voor belangstellenden toegang vrij. Drie titels voor Els Robbé EXAMENS K.N.B.R.D. 58. De mannen verwachten niet anders dan dat de in het nauw gebrachte Noorman zich wel kermend zal overgeven. Integendeel ech ter. Met een waar krijgsgehuil stormt Eric, in het besef dat de eerste klap een daalder waard is, op hen in. Gelijktijdig snort een pijl van de boogschutter beneden aan de trap, achter hem aan, mist de Noor man op een haarbreedte envelt de voorste van Eric's tegenstan ders. „Niet schieten", gillen de overigen, danig in de war gebracht, „je vermoordt je eigen makkers!" Dan hebben ze eensklaps hun han den vol aan de Noorman, die met het zwaard in de ene hand eri de boog als afweer in de andere als een wervelstorm op hen instormt. Al hebben de strandjutters een zesvoudige overmacht, de Noorman slaagt er zonder veel moeite in hen de baas te blijven, waaraan het feit dat er slechts twee naast elkaar op de trap kunnen staan, niet vreemd is. Struikelend over elkaar wijken de mannen achteruit, maar de Noorman beseft, dat hij zo weinig opschiet. Hij moet doorbreken... Een schijnbeweging, een snelle slag met de zware boog en de voorste krijger tuimelt over de rand van de rotsNummer twee zakt ineen onder een zwaarhouw; nummer drie laat zich benauwd op de knieën zakken, en als Eric deze voorbij springt en de overige het scherp van het zwaard op hun schilden voelen neerkomen, wijken ook zij opzij. Dit is net voldoende voor Eric om hen snel te passeren. Dan stormt hij verder de trap op, met de kerels, brullend om wraak, achter zich aan. iüii r m .f%. CIr ZANDVOORT, 15 jan. Op 8 decem ber 1959 bestond de Zandvoortse woning bouwvereniging „Eendracht maakt Macht" veertig jaar. Ter gelegenheid daarvan gaat het bestuur zaterdag 23 januari recipiëren in het Zandvoortse Gemeenschapshuis. Met haar bijna 2000 leden is „Eendracht maakt Macht" de grootste van de meer dan honderd Zand voortse verenigingen. Zy omvat bijkans de helft van de Zandvoortse bevolking. De woningbouwvereniging bezit thans 635 eigen woningen en heeft bovendien 161 gemeentewoningen in beheer. Zij is in de v.eertig jaar van haar bestaan uit gegroeid tot een organisatie, die een uitermate belangrijke plaats inneemt in het Zandvoortse leven. De eerste jaren zou men haar dat bloeiend bestaan niet hebben voorspeld. Een gezelschap Zandvoorters te maken tot eendrachtige Zandvoorters is een prestatie, die niet gemakkelijk volbracht wordt. „Eendracht maakt Macht" en zijn enthousiaste pioniers is het gelukt. Aanvankelijk ondervond men van alle kanten tegenwerking, ook van de zijde van de gemeente. Er moest zelfs ge dreigd worden met een openbare pro testbijeenkomst, voor de gemeente ein delijk de grond voor het eerste woning complex beschikbaar stelde. In 1924 kwamen 34 woningen en een winkelhuis gereed. Twee jaar later werden er 32 woningen en een winkelhuis bijgebouwd. Het zou twintig jaar duren, eer dit ver der kon worden uitgebreid. In de derti ger jaren ontbraken de geldmiddelen om het geprojecteerde complex bejaar denwoningen te financieren. De crisisjaren plaatsten het bestuur trouwens voor meer moeilijkheden. Op 20 september 1936 verzochten 24 werk loze bewoners een verzoek tot het ge meentebestuur om de huur te verlagen. Dat bleek mogelijk, omdat de rentevoet verlaagd was. In Amsterdamse en Haar. lemse dagbladen moest men adverte ren om de leegstaande woningen te kun nen verhuren. In de eerste 25 jaar ech ter werden de grondslagen gelegd voor het voortvarend beleid, dat men thans kan voeren. In 1919 kregen de leden een rangnummer, waardoor een objectief criterium werd verkregen bij de toewij zing van woningen. Tot dusver werd 10 pet van de ge reedgekomen woningen gereserveerd voor het rijk en 5 tot 10 pet voor het gemeentepei soneel. Maar door het op schuiven bij het gereedkomen van nieuwe woningen, kwamen andere wo ningen vrij, die de gemeente verder kon toewijzen. De zomerverhuur is een typisch Zandvoorts aspect van de woningexploitatie. In 1920 besloot het bestuur van „Eendracht maakt Macht" het verhuren van gemeubi leerde kamers aan badgasten alleen In juni, juli en augustus toe te staan. Verzoeken om schuurtjes, bergruim ten enzovoort op de erven te mogen bouwen, werden afgewezen om te voorkomen dat de eigenlijke bewoners daar 's zomers hun intrek zouden nle- men om hun huis geheel te verhuren. Op 1 januari 1946 kreeg „Eendracht maakt Macht" van de gemeente, alle gemeentewoningen in beheer. Het was een lovend gebaar, dat wel uitwees hoe zeer de instelling van de overheid tegen over de woningbouwvereniging was ge wijzigd. De gehele volkswoningbouw is daardoor in handen gekomen van de wo ningbouwvereniging. Vanaf 1954 is men ook begonnen met flatbouw. Vele leden waren het daar niet mee eens, maar men kon niet anders omdat er alleen HAARLEM, 17 jan. Voor het vast stellen van de wedstrijden voor de af- valrondes van de waterpolo beker-com petitie Koninklijke Nederlandse Zwem- bond werd in het Bondsbureau de lo ting gehouden en zijn de zeventallen in kring Haarlem als volgt uit de bus ge komen. Dames eerste afvalronde: Haarlem 1—De Vest 1: VZV 1—Merwe- de 1. Dames tweede afvalronde: GZC DWT. Heren eerste afvalronde: DWT 1 Het IJ 2; HZC 1-HPC 1; Nerejus 1- DWR 1. Om over te gaan naar een vol gende ronde dient de wedstrijd gewon nen te worden; blijft de strijd onbeslist dan valt de ontvangende ploeg af. LEEUWARDEN, 16 jan. Te Ooster- bierum (Fr.) is vannacht door nog on bekende oorzaak de garage van het touringcar- en expeditiebedrijf van de gebroeders Sijpersma totaal uitgebrand. Twee autobussen en een vrachtauto gin- Sen verloren. Een veeauto, die naast de randende garage stond,, kon nog tijdig ln veiligheid worden gebracht De brandweren van Oosterbierum en Mantgum bestreden het vuur en voor kwamen dat de brand oversloeg naar het woonhuis en de percelen er naast. nog maar grond beschikbaar was, waar op volgens het uitbreidingsplan hoog bouw gepleegd mocht worden. Maar het waren niet meer alleen de arbeiders, die tot de woningbouwvereniging als lid waren toegetreden. Er kwamen ook mid denstanders bij en in 1958 bouwde de vereniging haar eerste complex midden standshuurwoningen aan de Linnaeus- straat: riante flats met centrale ver warming. Telkens zodra een complex gereed was, werden plannen ter hand genomen voor de bouw van een nieuw complex. Helaas moest dit tempo verleden jaar worden onderbroken, toen de hogere in stanties niet accoord konden gaan met de uitvoering van een plan tot bouw van 48 woningen. Het plan verdween in Een-gezinswoningen aan de Dr. Jac. P. Thysse-weg te Zandvoort, in op dracht van de woningbouwvereni ging „Eendracht maakt macht", ont worpen door architect B. J. J. M. Stevens te Haarlem. de ijskast, maar inmiddels is een plan ter hand genomen voor galerij bouw op eén terrein aan de Noorderduinweg. De samenwerking met het gemeentebe stuur is tegenwoordig voortreffelijk, zo dat Zandvoort niet hoeft te delen in de ontevredenheid die zoveel woningbouw- verenigingsbesturen de laatste jaren ondervinden in hun verhouding tot de plaatselijke overheid. Het bestuur prijst zich gelukkig in de Haarlemse architect B. J. M. Stevens zulk een voortreffelijk bouwheer gevon den te hebben, die geïnspireerd allerlei genuanceerde plannen ontwierp voor de verschillende woningcomplexen. De be hoefte aan woningen tegen een aan vaardbare huurprijs is nog lang niet be vredigd en het bestuur van „Eendracht maakt Macht" is dan ook beslist niet van plan op zijn lauweren te gaan rus ten. In het uitbreidingsplan Noord-oost ligt vermoedelijk nog een belangrijke taak. Men blijft werkzaam en waak zaam, waarbij men nog hoopt aandacht te kunnen besteden aan verhoging van het woongerief. Het grote ideaal is nog altijd een complex volkswoningen te bou wen met centrale verwarming. Voorals nog blijkt een dergelijk plan om finan ciële redenen echter niet uitvoerbaar. HAARLEM, 18 jan. Flamingo's staat er na de overwinning op AMVJ in de hoofdklasse wel goed voor. Met een voorsprong van vier punten op het Amsterdamse Monark deelt het met Herly de derde plaats en is de kans dat het direkt in de nieuwe hoofdklas se komt bijzonder .groot. Door de ne derlaag tegen Punch in Delft vermin derden de kansen van ZBVS in de an dere afdeling, waar nog steeds meer dere gegadigden voor de vijfde plaats zijn. Antilopen verloor volgens ver wachting van Landlust. Het was reeds direkt duidelijk dat AMVJ in zijn wedstrijd tegen /Flamin go's zijn wellicht laatste kansen volle dig wilde uitbuiten. Zover is het echter niet gekomen. Flamingo's trok ook nu aan het langste eind. Voor het echter zover was heeft de aanhang der zwar ten menig benauwd moment moeten doorstaan. AMVJ hield haar zone-verdediging hermetisch gesloten en toen na een hoopvol begin de afstandschoten van Van Wijk en Van de Gevel steeds min der doel troffen, konden de „jonge mannen" er zich toe bepalen het La- gerwey onder de basket moeilijk te ma ken en de dribbels van Menhorst vroeg tijdig op te vangen. Daar aan de an dere kant aanvankelijk alleen de goed op dreef zijnde Griffioen er in slaagde tegen het man-to-man iets uit te rich ten, was er van krachtsverschil nau welijks sprake en liep de score gelijk op. Via 1715 na zeven minuten, werd het na veertien minuten 2121. In de laatste minuten van de eerste helft kre gen Lagerwey en van Nooyen wat meer ruimte hetgeen resulteerde in een alles behalve veilige 3126-ruststand. Ook in /de tweede helft was er aan vankelijk weinig verschil en Flamingo's kon slechts moeizaam de voorsprong wat vergroten. Via 38-31 en 44-37, bleef de strijd open en leek nog alles mogelijk. De nu veelvoudiger penetra ties van Meenhorst knaagden echter aan de Amsterdamse weerstand en deden de Haarlemse voorsprong oplo pen, waarbij vooral Griffioen aan de andere kant nu praktisch werd uitge schakeld en AMVJ het nog alleen van afstandschoten van Oderwald moest hebben. Hoewel niet overtuigend kwam de overwinning met 60-48 toch terecht bij de ploeg die hierop de meeste aan spraken kon doen gelden. Topscores in dit duel waren: Fla mingo's: Meenhorst 5-10, Lagerwey 6-7, van Nooyen 6-4, van Wijk 8-0, v.d. Ge vel 6-2. AMVJGriffioen 10-4, Aspe- slagh 6-5, Oderwald 2-8, Hiddinga 6-5. Antilopen-Landlust had een zeer aarzelende en aan beide zjjden weinig produktieve start. Aan Antilopenzijde had men weer de oude angst om on der de basket te komen, terwijl aan landlust-zijde Sterker en Vlek eenvou dig weigerden de meest simpele kan sen te benutten. Via 3—0 voor Antilo pen werd het 3—3 en 7—8 en vanaf dit moment is de uitslag eigenlijk niet meer onzeker geweest. De Landlust- kanonnen vonden nu wel de ring en zorgden er voor dat hun ploeg steeds aan de gunstige kant van de score bleef, terwjjl Sunter er voor zorgde dat de ruststand een dragelijk aan zien kreeg, 2031. In de eerste minuten leek het dat Landlust het weinig talrijke publiek direkt wilde tonen wie er zou gaan winnen. In zes minuten zorgden Ster ker en Blom ervoor dat de Amster dammers met 2851 leidden. Deze snel verkregen voorsprong leidde er toe dat Landlust er de rest van de speeltijd mee volstond haar voor sprong op peil te houden. Hierdoor kreeg ook Antilopen nog mogelijkhe den waarvan vooral Van Gelder in combinatie met Bodegom gebruik maakte. De eindstand kreeg hierdoor een voor Antilopen dragelijke 4383- score. De topscorers waren: Sterker 1017, Vlek 164, Blom 018. In de eerste klasse van het district Haarlem was Aurora wederom geen par tij voor het White Stars-team, dat zijn kampioensaspirafies door niets schijnt te willen laten verstoren. Peter Spoor had met 2513 een werkzaam aandeel in de 36—84 zege der „sterren". ■Veel moeizamer ging het met S. C. Haarlem tegen Sibaba. Alleen het feit al dat de Cios-mensen, by wie honkbalin ternational Herman Beidschat zich on derscheidde, met slechts vyf man wa ren, gaf de doorslag. Rob van Bree zorg- 'de in de laatste minuten dat Haarlem de achterstand in een 3643-zege om zette. De overige uitslagen zijn: Dames: Excercitia 2-S. C. Haarlem 3 1419; Typhoons-Rapiditas 2210; HOC 4-Aurora 2 20; Excercitia-S. C. Haarlem 2 2419. Heren: S. C. Haarlem 3-Excercitia 14—68; S. C .Haarlem 4-HOC 2 14—15; Typhoons 4-ZBVS 2 19—33; HOC 3-S. C. Haarlem 2 2725; Antilopen 3-Rapidi- tas 2525, na verlenging 2937. HAARLEM, 18 jan. Zaterdagmid dag is te zijnen huize overleden de heer C. Munnink, oud-secretaris van de Kath. Bouwvakarbeidersbond Sint-Jo- seph". De heer Nunnink is 66 jaar oud geworden. Hij behoorde tot de pioniers van de vakorganisatie en heeft daar voor al zijn krachten ingezet. Van 1925 tot 1955 had hij zitting in hef bestuur, waarin hij 28 jaar lang de functie van secretaris heeft vervuld. Tevens was hij vele jaren lid van de Bondsraad van de Katholieke Bouw vakarbeidersbond „St.-Joseph". In 1955 moest hij om gezondheidsredenen voor deze functie bedanken. In 1950 werd hem wegens zijn vele verdiensten voor het katholieke organisatiewerk het pau selijk erekruis „\Pro Ecclesia et Pon- tifice" toegekend. Vooral voor zijn vrienden in de bouwvakkerswereld was hij een onvermoeibaar werker, die, als het moest, in geschillen ook zeer hard kon zijn. HAARLEM, 18 jan. De heer H. C. Sepers, Eksterstraat 133 in Haarlem noord, is op 1 februari een kwart eeuw in dienst van de N.V. Maatschappij van verzekeringen, de „Eerste Rotterdam- sche", een dochtermaatschappij van de Nationale Levensverzekering Maat- schappy. De jubilaris, die thans direc teur is van het bijkantoor Haarlem van deze maatschappij, zal op de dag van zyn jubileum van 3 tot 5 uur recipiëren in de Kroonzalen van restaurant Brink- B.O.S.K.: De afdeling Kennemer- land van de bond ter bevyrdering van de belangen van spastici (B.O.S.K.) houdt vrydagavond 22 januari een bij eenkomst i in restaurant Brinkmann. Dokter J. P. Petersma, jeugdpsychia- ter in Haarlem, zal spreken over het nu reeds twee jaar bestaande medisch team voor cerebrale paralyse in Haar lem. BEVERWIJK, 17 jan. Met stevige handdrukken en hartelijke afscheids- woirden na het door professor J. F. ten Doesschate gepresideerde afscheidsmaal, de traditionele snertmaaltijd in restau rant Walserij-oost, behoort het twee-en- twintigste Hoogovenschaaktoernooi weer tot het verleden. Tien dagen lang heb ben de schaakgroten de naam van Be verwijk in de wereldpers gebracht tot zelfs achter het ijzeren gordijn. Tien da gen lang hebben honderden schaak-lief hebbers in Kennemer-theater de wed strijden gevolgd. Uitslagen en resulta ten liggen nu voor ons als het verhaal van met inspanning bevochten over winningen. Het Kennemer-theater gonsde van bedrijvigheid. Op de laatste dag van elk Hoogovenschaaktoernooi staat er altijd veel te gebeuren en telkens weer krijgt men de indruk dat de organisa toren niet klaar komen. Er staat zoveel op het programma; de laatste partijen moeten uitgespeeld worden, de prijsuit reiking moet plaats hebben en om zes uur hoopt men aan de snertmaaltijd te kunnen beginnen. De heer P. Veldheer en zijr staf slaagden er ook dit jaar in alles volgens plan te laten verlopen. Zondagmiddag heerste er een grote drukte in het Kennemer-theater. Ve len kwamen de verrichtingen van de schaakgroten en kleinen volgen; ook voor het uitslagenbord, waar de heren Mulder en Muyen af en aanliepen met nieuwe binnengekomen uitslagen, was het ene drukte van belang. Dr. Max Euwe gaf op deze laatste dag weer acte de présance, evenals de voorzit ter van de Belgische Schaakbond. Bur gemeester J. G. S. Bruinsma was in een geanimeerd gesprek gewikkeld met mevrouw Fenny Heemskerk, niet omdat zij „Heemskerk" heet, want dan zou men e. kwaad van kunnen denken, maar omdat het Nederlands beste schaakster is, die het er deze keer niet zo best van af bracht. „De anderen speelden beter" was haar commentaar. De heer P. Veldheer reikte de over winnaars de prijzen uit. Een ovatie van het talrijke publiek kreeg de zestien jarige kampioene van de damesgroep mejuffrouw Jovanovic te incasseren. Van de heer P. Veldheer ontving zij een draaiorgel in miniatuur. De eer van Beverwijk werd hooggehouden door de zeventienjarige Beverwijkse schaker Van Vuuren, die in groep acht de eer ste prijs behaalde. Tegen zes uur vertrok het grote ge zelschap naar het restaurant van Wal- serij Viest waar de traditionele snert maaltijd werd gebruikt. Professor J. F. Doesschate reikte hier de wisseltrofee uit aan de winnaars Larsen en Petros jan en mej. Javanovic. De eindstanden: Groep 1 A: 1. De Rooy 7 pnt.; 2. Ap- king 6K put.; 3. Diemer 5 pnt.; 4/5. Krü- ger en Goris 5 pnt. 1 B: 1. Bozic 7 pnt.; 2/3 en 4 Schnei ders, Dries en Omella 6 pnt.; 5. Smit 5 punten. 2 A: 1. Molenbroek 7 pnt.: 2/3 Mole- rovic en Donk 6 pnt.; 4. Ferrer 4% pnt.; 5/6 Bas en Bos ieder 4 pnt. 2 B: 1. Verhoeff 7 pnt.; 2. Pavlovic 6 y, pnt.; 3. tot en met 5. De Waal, Bou- Advertentie spaar de wikkels voor 6 nieuwe series sprookjes-borduurkaartjes ma en Rost van Tonningen ieder 5 pnt. 3 A: 1. J. de Jong 7 pnt.; 2/3. A. Herfst en Haitjema 6'4 pnt.: 4. Kool 5 pnt.; 5. De Vries 4 14 pnt. 3 B: 1. Bjelica 8 pnt.; 2/3. Slacht en Lambrechts 6 A pnt.; 4 tot en met 6. Te Winkel. Conrady en S. Herfst 5V^ pnt. 4 A: 1. Biesheuvel 6 pnt.; 2/3 Sim mons en Waling Dijkstra 6 pnt.; 4. Guil- laume 5pnt.; 5. Steimel 5 pnt. 4 B: 1. Ribas 8 pnt.; 2/3 Wanten en Slem 6'A pnt.; 4/5 Steeman en Sturm 5 punten. 5: 1. Vijvers 7 pnt.; 2. Schneider 6 pnt.; 3. Peters 5pnt.; 4. Burgers 5 pnt.; 5. Van Voorst Vader 5 pnt. 6: 1. Duinmayer 7 pnt,; 2. Groos 6 K pnt.;. 3. Holthaus 5y„ pnt.; 4/5 mevr. Van Aalst en mevr. Klijn 5 pnt. 7: 1. Kievit 814 pnt.; 2. Van Rietber gen 7 pnt.; 3 en 4 Zweers en Heere 6% pnt.; 5. Pranger 5 pnt. 8: 1. Van Vuuren 814 pnt.; 2. Van der Sluis 8 pnt.; 3. Van der Veen 6 pnt.; 4. De Mon 5 <4 pnt.; 5. Malliën 5 pnt. De winnaars van de vierkampen zijn: Eregroep: W. Litmanowicz 3 pnt.; groep 1: H. Vijgeboom 2 pnt.; groep 2 dr. P. G. De Haan 2 pnt.; groep 3: R. Ophoff 2<4 pnt.; groep 4: J. Vijvers 2 pnt.; groep 5: J. Wiersma 2% pnt.; groep 6: Goormans 2 pnt.; groep 7: Schepel 3 pnt.; groep 8: B. van Wijk 2% pnt.; groep 9: M. Schenk 2 pnt.; groep 10: G. Mertens 3 pnt.; groep 11: L. Melchior 2 pnt.; groep 12: G. H. de Koter 2 pnt.; groep 13: W. J. Van der Vecht 2% pnt.; groep 14 J. Post 3 pnt.; groep 15: Ed. de Keyser 3 pnt.; groep 16: B. Schlosser 3 pnt.; groep 17: mevr. Tempel 2% pnt.; Damesgroep: mej. mr. P. de Klerck 3 punten. Advertentie Telefoon 12138 en 15054 HAARLEM, 17 jan. Alvorens de prijzen uit te reiken van het nationale badmintontoernooi van de vereniging Duinwyck, dat vandaag en gisteren in het Krelagehuis gehouden werd, zei de voorzitter, de heer L. Verhoef, dat dit het laatste toernooi van Duinwyck is geweest op „vreemd" terrein. Het vol gend jaar hoopt men het toernooi in eigen „home" te houden. Voor de „bad mintonhal Duinwijck", die aan de Kle verlaan zal verry'zen, maakt men op het ogenblik het bestek en binnen enkele weken zal de eerste steen worden ge legd. De heer Verhoef, die jaren achter een de Nederlandse badmintonbond presideerde, vroeg zich af welke plaats of vereniging dit voorbeeld van de „Stichting badmintonhal Duinwyck", in (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 jan. Het ministerie van Justitie is in overleg getreden met assuradeuren, vervoersorganisaties, ver- keersbonden en met andere departemen ten over het verplicht stellen van een verzekering tegen wetteiyke aansprake lijkheid voor alle bezitters van een motorvoertuig of bromfiets. Als dit overleg is afgesloten zal de definitieve tekst van een daartoe strekkend wets ontwerp by de Tweede Kamer worden ingediend. Dit kan echter nog wel een half jaar duren. OVERVEEN, 17 jan. Tydens het vanmiddag in Stoops bad gehouden we- keiykse oefenuur van de Bloemendaal- se reddingsbrigade zijn examens afge legd voor de diploma's van de Konink- ïyke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen. De examencommis sie van het district Noord-West bestond uit de dames A. Perrie-Meyer, S. C. Dijkstra-van Baren en de heer -A. Nouen. Voor de jeugdbrëvetten slaag den voor het volledig examen mejuf frouw M. de Groot voor brevet 2 en de heer Joh. Out voor brevet 3. Voor het diploma A en het diploma B werd zo wel het theoretisch als het praktisch deel geëxamineerd; daarvoor slaagden alle kandidaten, te weten mejuffrouw E. Vegter en de heer J. Broekhuisen voor diploma A en de heren H. Dyk- stra, H. van der Kamp, J. Bosua en A. M. van Eekhout, allen voor diplo ma B. zy zullen echter nog een me disch gedeelte moeten afleggen om het diploma A te behalen, respectieveiyk het Eenheidsdiploma EHBO moeten verwerven, om in het bezit van diplo ma B te komen. De uitslag van het examen werd de kandidaten meege deeld door de waarnemend hoofdin structeur van de B.R.B., de heer J. A. Hoeben. Tot instelling van deze w.a.-verzeke- ring, die in België en Luxemburg al van kracht is, heeft Nederland zich al gebonden bij het Benelux-verdrag dat vijf jaar geleden is gesloten. Onder de regeling komen te vallen: auto's, moto ren, bromfietsen en gemotoriseerde landbouwwerktuigen. De verzekeringen zullen by de be staande particuliere schadeverzekeraars kunnen worden afgesloten. Voor de au tomobilisten zal er door deze regeling niet veel veranderen. Verreweg de meesten hebben zich al „vrijwillig" zo'n verzekering aangemeten. Vele tiendui zenden bromfietsers echter, die zich nog niet verzekerd hebben, zullen dan daar toe genoodzaakt zijn. Voor deze cate gorie zal de premie naar schatting vijf tien gulden per jaar gaan bedragen. De definitieve tekst van het wetsont werp zal eerst later worden vastgesteld. In het voorlopige ontwerp wordt een „eigen risico" genoemd van vijftig gul den, die thans ook reeds voor vele W.A.-verzekeringen geldt. Dit betekent dat niet de verzekeraar maar de verze kerde door de benadeelde moet worden aangesproken als de schade de vijftig gulden niet te boven gaat. In het voor lopige ontwerp staan voorts maximum bedragen genoemd die bij een ongeval behoeven te worden uitgekeerd. Deze bedragen variëren van 100.000 guldén per gebeurtenis met een bromfiets tot 500.000 gulden per ongeval met een autobus. INDIA In samenwerking met het Koninkiyk instituut voor de tropen houdt de buurtvereniging Overveen maandag avond 25 januari in „Bloemenheuvel" een lezing met kleurendia's over „India als grens van het Westen" Over dit on derwerp zal spreken de heer ir. F. B. Carbasius Weber, die zeven jaar als ex pert van de voedsel, en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties als ad viseur van de regering van India werk zaam is geweest. het belang van het nationale badminton zal volgen. Duinwijck, zo zei spreker, zal trachten te bewezen dat de exploi tatie van een badmintonhal renderend kan zijn. Het uitstekend bezette toernooi werd een succes voor de Duinwijckse natio nale kampioene, mevrouw Els Robbé, die geen vermoeidheid kende en drie titels voor haar rekening nam. Zij be wees haar inzinking uit het begin van het seizoen weer achter zich te hebben en toonde de complete nationale top, dat de jeugd aan haar techniek nog te kort komt. In de eindstrijd van het dames-enkelspel versloeg zij haar Nij meegse tegenstandster mej. M. v. Swelm met 911, 117 en nogmaals 117. D* zege van mevr. Robbé kwam in de be slissende game nog even in gevaar toen de Nijmeegse een voorsprong nam. In de finale van het dames-dubbel spel heeft de Haarlemse nationale kam pioene, in samenwerking met de in Bel gië woonachtige mevr. Verstoep, tegen mej. Van Swelm en haar clubgenote, mej. Kemps, hoegenaamd geen moeite gehad om de strijd in haar voordeel te beslechten. Met vaardige hand dirigeer den de dames Robbé en Verstoep de shuttle gespreid in het veld van de Nijmeegse speelsters, die een defensieve rol met een nederlaag afsloten (159 en 15—7). De eindstrijd van het gemengd dub belspel vormde zonder twijfel de fraai ste van de dubbelspelen. Opwindende rallies, harde smashes van de nationale kampioen Seth Paul, die met mej. Haye speelde en zuivere slagen van mevr. Robbé en Lex Meijer. Door harde smashes vanuit het achterveld van Seth Paul werd het duo Meijer/Robbé voor een schijnbaar beslissende achterstand geplaatst. Tijdig wijzigde men aan de andere zyde van het net de tactiek. Seth Paul kreeg de shuttle niet meer hoog aangegeven, moest van links naar rechts rennen om de gespreide zuivere slagen te retourneren en kwam aan zijn ver vaarlijke smashes niet meer toe. Met 1512 verloren mej. Haye en Seth Paul de game. In de tweede game hadden mevr. Robbé en Lex Meijer aanvanke lijk een kleine achterstand, die spoedig uitgroeide tot een ruime game-neder- laag, 158. Doch in de derde game toonden het HaarlemseHaagse duo goed badminton, dat na prachtige rallies vaak de handen van de toeschouwers op elkaar bracht en tenslotte mevr. Robbe de derde titel bracht; 15—4). De verrassing van het toernooi was zonder twyfel de nederlaag van de nationale kampioen W. Seth Paul tegen de voortreffelijk op dreef zynde C. Broedelet, die slechts twee games nodig had om met gedecideerde cijfers (156 en 157) Seth Paul de baas te biyven. In de finale van het heren-dubbelspel moesten de Duinwijckers Kok en v. d. Burg het opnemen tegen Seth Paul en Meyer. De Haarlemmers kwamen aan inzicht, tactiek en techniek nog veel te kort, sloegen bijzonder onzuiver, kregen slechts een defensieve rol toebedeeld en verloren tweemaal met 15—4. Voor het toernooi bestond een grote belangstelling; 275 inschrijvingen wer den geaccepteerd, over de 200 inschrij vers moesten teleurgesteld worden. KLOPT PRE CIE6...! MOET DE FABRIEKS AUTO ./folSWfrTNI 'T 16 HEM. MAARbT Ié NIET DE GEWONE KASSIER HINDERT NI NIET OMKUKEN grnMMFRP J A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2